DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. £uchtitaact Japansche aanval beraamd op Kiangsi. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aboonementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. HE RMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Teief. 3320, redactie 3330. No. 305 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 29 December 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargong De algemeene toestand Japan over het incident met de Ladybird. Gevechten bij Hankau. Seminarium teTeruelheef zich overgegeven. Nieuws in rt kort. COURANT. Alkmaar, 29 December, Generaal von Epp, de leider van den Duitschen kolonialen bond, heeft zich giste ren in een oproep tot al zijn medewerkers gewend. „Wij beloven Hitler zoo zeide de generaal alles te zullen doen, om het door onze voorvaderen veroverde koloniale bezit te herwinnen en een einde te maken aan de nationale vernedering". Generaal von Epp heeft daarmee niet wei nig beloofd. Er is bij hem geen sprake meer van een deel der vroegere kolonies, maar van het geheele koloniale gebied van voor 1914. Met andere woorden: de overwinnaars van 1918 moeten al het veroverde gebied dus niet alleen de mandaat-gebieden weer afstaan aan Duitschland! Wat natuur lijk niet gebeuren zal, zoodat de wensch van von Epp wel een vrome wensch zal blij ven. Misschien echter denkt von Epp tenminste iets te krijgen, als hij heel veel vraagt! Intusschen is men in Frankrijk al onge- rust geworden! Te Parijs is gisteren n.l. het Comite de l'Afrique Frangaise b'jeen- gekomen onder voorzitterschap van Leon Barety. Na een inleiding van oud-gouver- neur Labouret over de Duitsche koloniale eischen, besloot de vergadering den voor- zitter te verzoeken aan de Fransche regee- ring als haar standpunt mede te deelen, dat een overdracht van kolonien onder welken vorm ook op het oogenblik niet kan bijdra gen tot den wereldvrede, gevaarlijk is voor de veiligheid van Frankrijk en van zijn overzeesche bezittingen. Het comity is voorts bevreesd, dat het denkbeeld aan Duitschland in plaats van kolonien het economische overwicht toe te kennen in territoria die tot Fransch, Bel- gisch of Portugeesch gebied behooren, vroeg of laat moet leiden tot het prijsgeven van souvereine rechten over deze territoria. De houding der katholieke kerk jegens het communisme en meer in het bizonder de aan de Fransche katholieken „toegesto- ken hand", vormen het onderwerp van een hoofdartikel in den Osservatore Romano van de hand van graaf Delia Torre. De schrijver is van meening, dat de Kerstboodschap van kardinaal Verdier sommigen een voorwend- sel heeft geboden „om het toch zoo heldere water van de encycliek tegen het atheisti- sche communisme te vertroebelen". Voorts wijst hij er op, dat het athei'sme ten grond- slag ligt aan het communistische program- ma en dat, wanneer ook „verzachtingen" in den vorm zijn aangebracht, het program toch hetzelfde blijft, d.w.z. dat het 't pro- letariaat wil bevrijden zoowel uit de econo mische slavernij als uit het godsdienstige ,,bijgeloof". Daarom kan de kerk onmogelijk toetreden tot een overeenstemming, zelfs wanneer die beperkt bleef tot zekere „prac- tische verwerkelijkingen". De ware vrede, de ware vooruitgang, de ware vrijheid zijn steeds't ideaal geweest, waarnaar de katho lieke arbeiders streefden. Wanneer anderen dezelfde doeleinden nastreven, kunnen deze bereikt worden, zonder dat een bondgenoot- schap daarom noodzakelijk wordt. Onaan- vaardbaar is een bondgenootschap, dat de communistische massa's zou doen gelooven, dat het katholicisme er in toestemt de waar- heid te bemantelen, althans niet te zeggen, een bondgenootschap, dat in de oogen der christelijke beschaving door de onderteeke- ning der kerk een borg zou beteekenen voor een niet bestaande verzekering, omdat het communisme niet afziet van zijn radicaalste revoltie. General Motors Corporation ontslaat 30.000 menschen. - Het automobielconcern General Motors heeft besloten met in gang van 1 Jan. 30,000 arbeiders en employe's te ontslaan. Als motief wordt aangevoerd de algemeene achteruitgang gedurende het af- geloopen kwartaal in bijna alle takken van het Amerikaansche bedrijfsleven. Na deze massale ontslagen zullen bij het concern nog 205,000 menschen werkzaam zijn. Er zal slechts drie dagen in de week gewerkt worden, tot de omstandigheden beter worden. Het Chineesche telegraaf-agemtschap ..Central News" meldt dat de Japan sche troepen, die in Tsjekiang strijden, zich zouden gereed maken op drie punten Kiangsi, de eerste provincie in het Zuidwesten, aan te vallen. Hevige gevechten zijn reeds ontbrand langs de Toejang op 4 kilometer ten Zuid westen van Hankau. Generaal Sjihai His-soeng, de gouver- neur van Kiangsi, heeft verklaard vast' be sloten te zijn tegenstand te bieden tot het einde van den Japanschen inval. Hij zeide om.: „De soldaten van Kiangsi, de Kwo- mintang en de regeering zullen de provin cie niet verlaten." Aan het front van Sjansi schijnen de Japanners na een periode van. werkloos- heid de krijgsverrichtingen te zullen gaan hervatten. De streek ten Zuidwesten van Wei in Hopei is bevrijd van Japanners, dank zij de herhaalde successen der Chi neesche luchtmacht. Uit Tsir.an meldt Domei, dat de Japan sche troepen krachtig oprukken in Ooste- lijke richting langs de spoorlijn naar Ki- autsjau en in zuidelijke richting langs den spoorweg TientsinPoekau. Reeds is Tsjantsoen op ruim 90 km. ten Oosten van Tsinau, bezet. De Chineezen zouden vol- gens dit bericht in Zuidelijke richting terug trekken. Berichten uit Tsingtau melden volgens D.imei dat de Japansche katoenfabrieken en winkels aldaar werden opgeblazen na een stelselmatige plundering. Andere Ja pansche instellingen zooals ziekenhuizen en scholen, die nog niet vernield zijn, zou men met reeds gelegde mijr.en in de lucht doen vliegen op het oogenblik dat de Ja panners Tsingtau naderen. De meesten der 280 Amerikanen, die te Tsjingtau wonen, zijn Dinsdag met een Amerikaansch schip naar Sjanghai ge- evacueerd. Uit Tsinan wordt nog gemeld, dat de oorlogscorrespor.dent van de „Asahi", Dinsdag om het leven is gekomen bij de ontploffing van een landmijn, waarop hij stapte, toen hij den intocht van de Japan sche troepen in Tsinan bijwoonde. Japan wil China den tijd laten. De opperbevelhebber van het Japansche Jangtse-leger, generaal Matsoei, heeft medegedeeld, dat hij zijn troepen ook ver- der rust wil gunnen, daar er geen haast is bij de hervatting der krijgsverrichtingen in den Jangtse-sector. De generaal voegde hieraan toe, dat men hiermede de cen-trale Chineesche regeering den tijd gaf om den toestand opnieuw te bestudeeren. Japan heeft geen territoriale bedoelingen in China. Het oppercomman- do streeft er naar China niet on-noodig schade te berokkenen of het tot wanhoop te drijven. Indien de Chineesche regeering echter haar standpunt zou handhaven, zou de Japansche regeering het noodzakelijk achten. haar niet langer als centrale regee ring te er kennen. In dat geval zou men wellicht naar Hankau en Tsjoeniking moeten oprukken. Japan heeft geen haast. De woordvoerder van de Japansche ambassade heeft medegedeeld, dat de po- litie der internationale concessie den Chi nees heeft gearresteerd, die van een brug over de Soetsjau een handgranaat naar een motorboot heeft geworpen, tengevolge waarvan een Japansche soldaat werd ge- wond. In antwoord op vragen der jouroalisten heeft de woordvoerder verklaard, dat de Japansche autoriteiten zich op het stand punt stellen, dat alien die schuldig zijn aan tegen het Japansche leger gerichte hande- Iingen, zelfs indien zij aanslagen plegen in de gedeelten van Sjanghai, die niet onder Japansche controle staan, blootstaan aan de door het Japansche leger ingestelde straffen. Hij voegde hieraan toe, dat, in dien de schuldige een buitenlander is, de Japansche autoriteiten de van kracht zijn- de verdragen zullen eerbiedigen. De woordvoerder weigerde zich uit te laten over de wijze, waarop de Japanners de straffen, voorzien bij het Japansche kTijgsreeht, zouden toepassen op niet- Japansche gevangenen, die door de auto riteiten in arrest zijn gesteld. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Hull heeft volgens het D.N.B. Dinsdag meegedeeld, dat hij aan het Amerikaansche consulaat-generaal te Sjanghai opdracht heeft gegeven zich er onverwijld van te vergewissen of de nieu- we Japansche gerechtelijke voorschriften in het Jangtsegebied beteekenen dat ge- arresteerde Amerikanen niet meer voor een exterritoriaal Amerikaansch gerecht komen maar door een rechtban-k der Ja pansche bezettingstroepen zullen worden berecht. In het laatste geval zou er allicht een nieuwe spanning tusschen de Vereenigde Staten en Japan kunnen intreden. Volgens Havas verklaarde Hull dat Was hington in dat geval een nieuw protest tot Tokio zou richten. Het incident met de „Ladybird". Het persbureau van het Japansche leger van het hoofdkwartier heeft gisteravond een mededeeling gepubli- ceerd nopens het incident met de „Ladybird", gegrond op inlichtingen, verzameld door een stafofficier van het hoofdkwartier in samenwerking met de Japansche autoriteiten ter plaatse. Er wordt in deze mededeeling aan her- inr.-erd, dat de Japansche troepen de om- singeling van Nanking op 11 December voltooid hadden. De Jangtse was toen door een vuilen rook bedekt. Een Japansche afdeeling trok de rivier over naar den Noordelijken oever en sneed aldus den terugtocht der Chineesche troe pen af. Alle aandacht van den Japanschen commandant was er toen op geconcen- treerd hoe hij den Chineezen den aftocht kon beletten langs den eenigen weg, die nog ter beschikking stond, namelijk den Jangtse op. De Japansche consul-generaal te Sjang hai had den buitenlandschen autoriteiten verzocht hun onderdanen uit de gevechts- zone te evacueeren en de Japansche mili taire autoriteiten konden dus niet ver- wachten buitenlandsche schepen te vinden in een gebied, waar zoo heftig gevochten werd. Des middags zag men echter meer dan tien schepen de rivier op vluchten. Mee- nende met den vluchtenden vijand te maken te hebben, gaf't Japansche opper- bevel order op de schepen te vuren. De afstan-d was echter te groot; de schepen werden niet getroffen en zij vervolgden hun weg stroomopwaarts. Daarop werd order gegeven aan de eenheden nabij Woehoe de schepen aan te vallen. De Ja pansche afdeeling, die order had gekregen den terugtocht van den vijand af te snij- den, maakte een geforceerden marsch in den nacht van. 11 December en kwam den volgenden morgen in de buurt van Woehoc. Het weer was dien dag mooi, maar er hing een dikke mist. De commandant van de afdeeling ontdekte na eenige oogen- blikken op een punt van ongeveer 3 kilo meter noordelijk van zijn. positie aan den rechteroever van den rivier vier groote stoomschepen, die daar voor anker lagen en met sloepen menschen aan land sche- nen te zetten. Om negen uur des ochtends zag de commandant uit deze schepen zwarten rook opstijgen, waarop de com mandant meende dat de vijand probeerde een rookgordijn te vormen om zich achter te verschiulen. Hij gaf order te vuren. Men kon zien dat de voorste twee schepen werden ge troffen, de achterste twee voeren onmid- dellijk weg en vluchtten stroomafwaarts. Een van de andere schepen begon naar de Japansche troepen toe te varen. Toen het schip naderbij kwam, ontdekte men een Britsche vlag. De commandant van de Japansche afdeeling gaf toen order onmid- dellijk met sehieten op te houden. Toen het schip bij Woehoe meerde bleek, dat het de Engelsche kanonneerboot ..Ladybird" was. Om tien uur des ochtends is bij vergis- sing nog een granaat afgeschoten op een schip, dat de Britsche vlag heesch. Het schip werd echter blijkbaar niet getroffen. Later bleek dat dit de Engelsche kanon- neerboot „Bee" was. De Japansche mededeeling geeft vervol- gens een verslag van de besprekingen tusschen de Japansche en de Britsche offi- cieren over het incident aan boord van de ..Ladybird". De commandant van de Japansche af deeling maakte zijn verontschuldigingen voor het feit, dat er slachtoffers aan. boord van Britsche oorlogsschepen gevallen wa ren; hij heeft koelies gezonden om hulp te verleenen en twee officieren aan boord van het Britsche schip gezonden, om eer te be tuigen aan de dooden. Aan het slot van de mededeeling wordt gezegd: Dat niet bedoeld werd op Britsche schepen te sehieten, zal ieder begrijpen, die de omstandigheden van. den strijd kent waar onverwachte en buitengewone ge beurtenissen veelvuldig voorkomen. Niettegenstaande deze omstandigheden aldus eindigt de mededeeling, betreuren wij het toch oprecht dat er zulk een on- gelukkige gebeurtenis is voorgevallen. Kapitein Kondo, de adjudant van den Japanschen minister van marine, heeft een bezoek gebracht aan den Britschen vlootattache, wien hij de omstandigheden uiteenzette waaronder de Britsche kanon- neerbooten „Cricket" en „Scarab" eenige Britsche koopvaardijschepen zijn gebombardeerd door Japansche oorlogs schepen. Van Spaansche regeeringszijde wordt medegedeeld, dat het seminarium te Teruel zich heeft overgegeven. Naar een der speciale verslaggevers van Havas meldt, ging het initiatief in den strijd om Teruel gisteren uit van de troe pen van Franco, die des nachts den vijand op den linker- en rechtervleugel bestookten en gisteren bezit namen van de hoogten, welke de stad beheerschen. De regeerings troepen voeren voor.durend reserves aan om te verhinderen, dat de rechtsche hulp- colonnes zich een weg naar de stad banen De ring, die de troepen van Franco om de stad vormen, wordt iederen dag sterker aangehaald. De verliezen der linkschen zouden reeds tot 20.000 man gestegen zijn, In Teruel zelf begonnen omstreeks het midden van den dag beide partijen elkaar hevig met geschutvuur te bestoken. De re- geeringstroepen hebben versterkingen in den strijd geworpen, o.a. op den rechter vleugel in de Sierra Palomera. De rechtsche tegenspraak, De rechtsche zender Radio Nacional meldde gisteravond uit Salamanca, dat de troepen van generaa1 Aranda op het front van- Teruel nog steeds verder trekken. Ze brengen daarbij aan den vijand geweldige verliezen toe en zullen snel hulp brengen aan de belegerden. De vijand biedt wanho- pigen tegenstand en moet zijn met lijken bezaaide gebied prijs geven. Het front van Madrid. De rechtsche troepen hebben tot twee- maal toe zonder succes de stellingen der regeeringstroepen ten zuiden van de Man- zanares aangevallen, waarbij zij twintig dooden verloren. De batterijen der regee ringstroepen hebben de vijandelijke stel lingen aan het front van Madrid hevig be- stookt ter wij 1 de rechtsche artillerie de hoofdstad onder vuur nam. Port-Bou beschoten. Gistermorgen zijn de rechtsche kruisers, die het Fransche vrachtschip Yolande hadden gepraaid, voor het kustplaatsje Port-Bou, dicht bij de Spaansch-Fransche grens gelegen, voor anker gegaan, waarna zij het vuur openden op het station en de bijgebouwen. De Almirante Cervera wierp bommen. Na een kwartier kozen de beide kruisers weder zee. Het is nog niet bekend of schade aangericht is. Blokkade van de Spaansche Oostkust was bluf. De Spaansche gezant te Londen heeft gister in opdracht van zijn regeering aan Engelsche scheepvaartkringen meegedeeld dat de z.g. blokkade van de Spaansche Oostkust een groote bluf van Franco was en anders niet. De leider der rebellen had een paar schepen die misschien nu en dan onnoozel vrachtscheepje konden opbrengen maar van een effectieve blokkade door mij- nen waarvoor Franco gewaarschuwd had was geen sprake en de mijnvegers der re geering hadden zoo doeltreffend gewerkt dat alle groote havens aan de Oostkust vol- komen vrij waren. De gezant kon natuur- lijk niet in bijzonderheden treden over deze werkzaamheden maar de scheepvaart be- hoefde zich voor het mijnengevaar absoluut niet druk te maken. Ontploffing aan boord van een Noorscli schip. - Vannacht heeft zich een hevige ont ploffing voorgedaan aan boord van het Noorsche schip „Inna" in de haven van Poole. Het schip is langzaam gezonken, ter- wijl een der opvarenden is verdwenen. Autobus verongelukt. - Bij Vera Cruz is een autobus tegen een boom opgereden. zeven inzittenden kwamen om het leven, zestien werden gewond. Het ongeluk is toe te schrijven aan breuk van de stuurinrich- ting. De brand in Oxford Street. - Uit het onderzoek na den brand in de showrooms van de gramofoon mij. His Masters Voice is gebleken, dat ruim 100,000 gramofoon- platen verbrand zijn, benevens 600 spreek- machines en een goede 50 inrichtingen voor televisie. De schade bedraagt ongeveer 30,000 pond. Als merkwaardigheid kan nog vermeld worden, dat de loonzakjes, die in den lessenaar van den kassier waren gebor- gen, wel geschroeid zijn, maar dat hun in- houd onbeschadigd is gebleven en voorts dat een der koelkasten nog onbeschadigd werd aangetroffen met een stukje ijs. Voorspoedige groei. - De baby-giraffe, die op tweeden Kerstdag te Whipsnade ge- boren is, was gister, 30 uur na zijn geboorte, 35 c.M. gegroeid en even groot als zijn op- passer, een flinke kerel van 1.85 M. Het dier heeft ter herinnering aan zijn verjaardag op Boxing-day den naam Boxer gekregen. Tot de bevoorrechte bezoekers die even bin- nen gelaten werden, behoorde minister Chamberlain. Papa giraffe, die 5.55 M. hoog is of precies drie maal zoo hoog als zijn spruit, is gister naar een ander hok overge- bracht. De moeder verzorgt haar baby voor- treffelijk. Zuinigheid. - In het streven naar autar kic wordt in Italie een nieuwe zuinigheids- campagne gevoerd. Er zal, zoo meldt de Daily Telegraph and Morning Post een spe- ciaal comite gevormd worden, dat propa ganda zal maken voor de grootste zuinig heid thuis en in de fabriek. In een nieuwe perscampagne wordt erop aangedrongen, ieder stukje staal en iederen kruimel voed- sel te sparen. Werkgevers wordt verzocht zuinig te zijn met alles, van eindjes touw tot de asch in hun ovens, van vloeibare brand- stof tot smeerolie en electrischen stroom. Metaalproducten moeten gestandaardiseerd worden. De inzameling van onbruikbaar ge worden huishoudelijk artikelen waarmede bij de afkondiging der sancties werd begon nen, dient hervat te worden. Telefoon- abonne's te Rome moeten hun oude tele- foonboeken terugzenden, indien zij nieuwe wenschen te ontvangen. De oude zullen ten bate van het Italiaansc-he roode kruis wor den verkocht. Een Moscovietische tweeling. - On- langs is te Moskou in een inrichting voor kraamvrouwen een zeldzaam tweelingpaar- meisjes ter wereld gekomen. De tweeling heeft twee hoofden en vier armen, doch reeds Van de schouders af zijn de beide lichaampjes samen gegroeid. De gemeen- schappelijke romp eindigt in twee volkomen normale beenen, zoodat het onderste deel van het lichaam normaal toeschijnt. De kin- deren staan onder speciale wetenschappe- lijk toezicht van het instituut voor experi- menteele geneeskunde der Sovjet-Unie. De kinderen zijn reeds bijna twee maan den oud. Zij krijgen voldoende voedsel en nemen in gewicht toe. Het tweetal wordt onafgebroken waarge- nomen. Het geniet een speciale verzorging en wordt ieder uur onderzocht. Amok in Califomie. - Een bewoner der Philippijnen die met een afgebroken groo- ten schaar in de hand amok maakte, liep verscheidene winkels van de hoofdstraat binnen en stak elkeen die hem in den weg kwam. 16 personen kregen steekwonden, waarvan vier kort daarop zijn bezweken en zes ernstig verwond naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. De amokmaker kon gegrepen worden. Gewapende bandieten maken zich schuldig aan afpersing. - Groepen gewapen de Bedoe'inen, die ongetwijfeld uit Transjor- danie komen, hebben de in de buurt van Hebron en Beer Sheba opereerende benden versterkt. De bandieten zijn tot in het cen trum des lands doorgedrongen. Te Ramleh zijn schoten gelost op eenige huizen. Kolo- nisten werden gedwongne hun geld af te staan. HET ONGELUK VAN DE „AMYD". Een fout van het radio-gono- metrisch station Praag? Op 24 December j.l. is het vliegtuig Amyd", dat op weg was van Weenen naar Praag in de Boheemsche bergen veronge lukt. Hierbij zijn de Tsjechische piloot Lehky, de Fransche radiotelegrafist Astruc en een Tsjechisch passagier om het leven gekomen. Verscheidene bladen schrijven thans dit ongeluk toe aan een fout van het radio- gonometrisch station PraagRuzyn, dat toen het toestel van het Probram ten zui den van Praag positie vroeg, terwijl het in dichten mist vloog, een verkeerde hoek zou hebben opgegeven. Het station zou hebben opgegeven dat 't toestel in zuid-westelijke richting moest vliegen om Praag te berei- ken, terwijl het noord-oostelijk moest koer- sen. Wel bemerkte het station oogenblik- kelijk de fout, doch het kon niet meer in contact komen met het vliegtuig. Het ongeluk geschiedde zeventien minuten na de foutieve opgaaf.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1