Agenda erwerda &Tieman EEN NUTTIG BEZIT |i Stad eti Omgevinq. i| Weet&eddht JhMicaties EN EEN AARDIG CADEAU! Wie klapte uit de school? DOOR EEN BEROERTE GETROFFEN. Wat drinken wij erbij? Hooiddepot: H. STIKKEL, Alkmaar Verdronkenoord 119 - Telet. 4080. NASSAU-TAX. Tel. 3545 KERSTCOLLECTE LEGER DES HEILS KERSTFEESTVIERINGEN om ALKMAARSCHE COUHANT (l)aarhetcjelieuc|en O In de iteek laat daap beu/yjjt bet album voor courantenknlpAeb zyn dienut Practisch en onmisbaar voor hen, die de artikelen waar zij speciaal be!ang in stellen, ordelijk en overzichteiijk wilien bewaren. Dit album, gebonden in grijs linnen band, ter grootte van 35 x 25 c.M., bevat 80 ge- nummerde pagina's, waarop de uitknipsels geplakt kunnen worden en bovendien 4 ge- linieerde registerpagina's. Van heden af verkrijgbaar a f 1.20 aan het Bureau van de Alkmaarsche Courant. Giro 37060. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. 'n ROOD RIJWIELACHTERLITTI EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. Het raadslid is bekend Naar wij vernemen, heeft het raadslid, dat de voorwaarden van het P.E.N, voor de overname van het gemeenschappelyk Elec triciteitsbedrijf der Langendijker gemeen- ten en Sint Pancras, gisteravond hiervan mededeeling gedaan asm den burgemeester der gemeente Zuidscharwoude. Dit raadslid was de heer D. Bakker te Zuidscharwoude. Dat hy dit niet eerder heeft gedaan ligt hieraan, dat hij eenige uren na de Donder- dag gehouden raadsvergadering met Kerst- vacantie is gegaan en eerst Dinsdag is teruggekomen. Naar de heer B. ons mededeelt, heeft hij de bedoelde stukken heelemaal niet be- schouwd als geheim te zijn en ook niet als vertrouwelijk, aangezien in den begeleiden- den brief aan de raadsleden hiervan niets wordt geschreven en ook niet op het cou- vert een aanduiding van .Vertrouwelijk" stond aangegeven. De heer B. heeft nu deze stukken, welke hij beschouwde als te behooren bij de agenda voor de gemeente- raadsvergadering, geheel te goeder trouw aan den betrokken correspondent laten zien. Het woord ..Vertrouwelijk" dat boven het adres aan B. en W. van de gemeente Zuidscharwoude was gecyclostyleerd op het aan de raadsleden verzonden afschrift van de voorstellen van het P.E.N, beschouwde hij als te zijn bestemd voor de B. en W.'s, zoolang de onderhandelingen duurden. Toen de burgemeester in de laatstgehou- den gemeenteraadsvergadering nu vroeg wie de betr. inlichtingen had gegeven heeft de heer B., die de gepubliceerde gegevens niet had gelezen, neen gezegd, veronder- stellende, dat het hier ging ora publicaties welke van andere zijde waren gedaan. Niemand er meer over gesproken heb- bende is de heer B. toen met vacantie ge gaan. Vernemende, dat een en ander zoo'n verloop had genomen en dat het ging over de door hem getoonde stukken heeft hij dit direct tegen den burgemeester erkend. Of hier een strafbaar feit is gepleegd wordt betwijfeld. Mocht men de op het afschrift gedrukte woorden Vertrouwelijk als een verzoek aan de raadsleden be- schouwen, om hiervan een vertrouwelijk gebruik te maken, dan zou dit niet meer zijn dan schending van vertrouwelijk, ter- wijl de strafwet alleen kent Schending Van geheimen. Dat dit woordje niet als zoodanig dient te worden beschouwd wordt wel ver- klaard door de omstandigheid, dat in nabu- rige gemeenten op de enveloppen, waarin de stukken werden verzonden met groote letters Vertrouwelijk staat aangegeven, hetgeen in dit geval niet zoo is. Men kan de raadsleden wel verzoeken, voorloopige geheimhouding te betrachten doch dan dienen B.en W. dit terstond aan den raad mede te deelen. Van zulk een mededeeling kan hier toch moeilijk worden gesproken. Bovendien: De voorloopige ge heimhouding vervalt, zoo zij niet aan den raad in diens eerstvolgende vergadering, ter bekrachtiging wordt aangeboden. In geval van niet bekrachtiging vervalt de voorloopige opheffing, zegt het betreffende artikel van de Gemeentewet. En dit is in geen geval geschied. Tenslotte vestigen wij er de aandacht nog op, dat in alle raadsvergaderingen de inhoud der stukken met alle cijfers is bekend gemaakt, zoodat door deze vroegtijdige publicatie niets an- ders kan zijn veroorzaakt, dan dat men een paar dagen eerder wist, hoe de zaken er voor stonden en niet op de raadsverga dering moest wachten. Dit heele geval zal zeer waarschijnlijk een storm in een glas water zijn geweest. JUBILEUM J. D. G. EMMERICH. Het is op Oudejaarsdag a.s. 25 jaar gele- den, dat de heer J. D. G. Emmerich als bode-concierge in dienst trad bij de Alk- maarsche rechtbank, daarbij zijn vader in diens functie opvolgend. De jubilaris was voor dien tijd als typograaf werkzaam bij de Erven Loosjes in Haarlem. Het ligt in de bedoeling den sympathieken bode-concierge die zich in deze kwart eeuw tal van vrienden heeft gemaakt, te huldigen en zoo zal er morgenochtend om 11 uur een huldiging plaats hebben op de rechtbank. O.m. zal de heer Emmerich worden toe- gesproken door mr. Holstijn. In ons volgend nummer komen wij hierop nader terug. DE HEER J. F. LUBBE. t In Bandoeng, waar hij reeds jaren ver- toefde, is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer J. F. Lubbe. De overledene heeft vele jaren in onze gemeente een vooraanstaande plaats inge- nomen. Hij was raadslid van 1913 tot 1919 en tijdens de moeilijke oorlogsjaren van 1914 tot 1916 wethouder onzer gemeente onder burgemeester Rippir.g. Ongetwijfeld heeft hy hier veel en nuttig werk in het belang der Alknmarsche bevol- king verricht. BEKNELD GERAAKT. Dinsdagavond omstreeks half 6 geraak- te het 11-jarig zoontje van den heer H. V. te Broek op Langendijk, spelenderwijs zoo danig met zijn rechterhand bekneld tusschen den aanhangwagen der firma V., staande by de garage Bosman, dat dr. Verdonk overbrenging naar het ziekenhuis te Alk maar noodzakelijk achtte, waarbij bleek dat een der vingers geamputeerd moest wor den. De 69-jarige heer Bergsma, wonende op het afgesneden Kanaalvak werd hedenmor gen toen hij op de Laat ter hoogte van de Brillesteeg wandelde door een beroerte getroffen. Per ziekenauto werd de patient, die waarschijnlijk gedeeltelijk verlamd is naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis overge- bracht. VERVOERSCENTRALE GEOPEND. Op de Paardenmarkt no. 6 opent de heer J. Laan Maandag 3 Januari een vervoers- centrale. De heer Laan is 30 jaar vrachtrij- der van Alkmaar op de Rijp geweest en dus volkomen vertrouwd met de expeditie van Alkmaar naar omliggende gemeenten. ALS DE DRANK IS IN DEN MAN In den nacht van Zondag op Maandag is in de Hoflaan te Bergen een luxe auto tegen een boom gebotst en van voren zwaar beschadigd. De bestuurder, C. B. uit Alk maar, bleek zoodang onder den invloed van alcohol te zijn, dat de'politie zich genood- zaakt zag zich tijdelijk over hem te ontfer- men. Procesverbaal werd tegen den Bacchus- minnaar opgemaakt. De auto is door een kraanwagen wegge- sleept. GESLAAGD. Voor het on 24 December gehouden examen door de Nederlandsche vereeniging van Leeraren in steno«rafie en machine- schrijven te Utrecht slaagden: Mej. Z. J. Bulthuis, Alkmaar, tyDen; mei. H. R. Loots, Alkmaar, typen; de heer J. Oushoorn. Alkmaar steno en typen; mej. M. K. de Waal, Alkmaar, steno en typen; mej. J. Tauber, steno en typen; de heer P. ter Burg, Alkmaar, typen; mej. H. E. G. Fluijter, Alkmaar, steno; mei. G. B. de Vries, Heiloo, steno; de hr. W. N. A. Hos, Alkmaar, steno en typen; de heer J. C. van Drest, Alkmaar, typen; mej. A. Molenaar, Koedijk, typen; de heer H. Greidanus, Zuidscharwoude, typen; mej. H. Groot, Kalverdijk, typen; mej. A. T. Mink, War- menhuizen, typen; mei. T. Mink, Warmen- huizen, typen; mej. N. N. Jong, Noord - scharwoude, steno. Allen behaalden het practijk-diploma. CENTRALE WERKPLAATS voor jeugdige werkloczen van 14 tot 24 jaar. Over de week van 1925 December wer den door bemiddeling van de Arbeidsbeurs geplaatst bij een patroon: 2 kantoorbedien- den; 2 electriciens; 1 timmerman. Aan de Centrale werkplaats kunnen worden geplaatst; 4 timmerlieden; 2 met- selaars; 3 schilders; 1 teekenaar; 2 in an dere vakken. GEWIJDE AVOND. Gisteravond werd in het Hof van Sonoy een gewijde avond gehouden, waar als spreker optrad ds. Klein Wassink, terwijl het muzikale gedeelte verzorgd werd door mevr. Tine Visde Boer, orgel, den heer van Diepen, Bergen, viool en den heer P. Dalenberg, bas. Geopend werd met het gezamenlijk zin- gen van Gez. 229 vs. 1, waar de president- regent, de heer Roderwijn, een welkomst- woord sprak en de predikant een Schriftge- deelte las en voorging in gebed. Vervolgens speelde de heer van Diepen zeer goed Ro mance vxan Svendsen en Wiegelied van Brahms, bescheiden op het orgel begeleid door mevr. Vis. Daarna zong de heer Dalen berg zeer mooi Een vaste Burg is onze God, Nu zijt wellekome en Stille Nacht. De heer Dalenberg heeft een pracht stem, die voor de toekomst veel doet verwachten! Vervolgens gaf de president een over- zicht over 1937, waarin hij o.a. memo- reerde, dat het echtpaar Huisman juist zijne 55-jarige echtvereeniging herdacht. Op zijn verzoek zong men het bruidspaar toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Het was een plechtig moment. Ds. Klein Wassink wees in zijn toespraak op het eigenaardige van de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, met den Oude- jaarsavond in't verschiet, die ons doet den- ken aan het vergankelijke. In verband hiermede wees hij op twee bijbelsche figu- ren, het leven en sterven van den grooten koning Saul, die op eigen kracht steunde zonder God en den oud Simeon, zonder aard- sche pracht, maar lever.de in zijn God en van het Christuskind alles verwachtende. Na de pauze zong de heer Dalenberg nog 2 nummers, welke, event-Is de eersten, op het orgel werden begeleid door mevr. Vis. Ds. Klein Wassink las nog een kerstver- haal van Selma Lagerhoff, dat zeer in den smaak viel, waarna de president dank bracht aan alien, die belangeloos hebben medegewerkt aan het welslagen van dezen avond. Tot slot zong men gezamenlijk Gez. 180 vs. 1. POSTERIJEN. Jaarswisseling De directeur van het Post- Telegraaf kantoor maakt bekend, dat op 1 Januari a.s. het kantoor als volgt geopend is: 89; 1314 voor den telegraaf- en telefoondienst. 8%9^ voor den postdienst. Dezelfde dienstonderdeelen worden be- handeld als op andere Zondagen, met dien verstande, dat op dezen dag gedurende de postopenstelling wel postwissels behandeld worden. Er wordt een volledige brief- en pakket- postbestelling uitgevoerd, welke te onge- veer 10 uur aanvangt. Derhalve wordt er geen gelegenheid gegeven voor het afhalen van correspondentie. Het publiek wordt aangeraden de nieuw- jaarscorrespondentie tijdig ter post te be- zorgen. Belastingbetalingen: Op 31 December worden aan de postinrichtingen slechts tot 15 uur belastingbetalingen aangenomen. In de kunstzaal van den heer Boender- maker te Bergen, tot 3 Januari dagelijks van 104 uur tentoonstelling van schilde- rijen. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, hoofdnum- mer Amateur-jockey (amus.); hoofdrol Heinz Riihmann. Toegang voor elken leef tijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Far.ny Elssler (hist.-rom.); hoofdrol Lilian Harvey. Toegang voor elken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Prins en Bedelknaap (amus.); hoofdrollen Errol Flynn, Claude Rains en Billy en Bobby Mauch. Toegang voor elken leeftijd. Tot en met Donderdag, telkens om half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Oranje Hein (hum. Holl. film); hoofdrollen Aaf en Herm. Bouber, Joh. Elsensohn, Syl- vain Poons e.a. Toegang boven 14 jaar. Wat zult ge schen- ken op Uw Bridge- avondjes?Vraagt on ze Prijscourant. Die biedt U keuze te over! - Eenige onzer specialiteiten: Sherry Fino, 'n haraktervoUeuiijn droogp. fl. 1.75 St. Christoly, 'n uitstekende grocwijn 0.90 Marasquinper fl. 1.90 - 1.50 Zeer oude Jenever Prima p. L. 3-25 Markiza. Indische Vruchtenlimcmade 120 Groote ritten speciale tarieven NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maando.erzicht I22 December 1937. In het tijdvak van 122 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd 89.213.90 en terugbetaald f 157.587.15. Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 47; ingetrok- ken werden 50 boekjes. Onder de uitgereikte 47 nieuwe boekjes zijn begrepen voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1). De opbrengst der Kerstcollecte vanwege het Leger des Heils bedroeg f 463,87. In de tuinzaal der Harmonie. Men schrijft ons: Gisteravond werd in de tuinzaal van „De Harmonie" een tweede kerstfeest gevierd, dat het karakter van volks- en kinderkerst- feest droeg. De zaal was meer dan vol! Ds. Ruys opende met gebed en een toespraak over: „Wat wij ouderen van de kinderen kunnen leeren!" Ook werd door hem de kerstgeschiedenis met de vele kinderen behandeld, waarbij zij telkens goede ant- woorden gaven of teksten konden opzeggen. Mevr. G. WijkerPool gaf een schoone kerstvertelling, afgewisseld door zang van mevr. Hensy. De heer A. G. Visser van IJmuiden sprak over Johannes 3 16. Een en ander werd afgewisseld met zang van de Naaivereeniging „Dorcas", van den heer ten Hake en zijn dochtertje, het meisje de Hass, mevr. Wijker, mej. Hensy en broeder Visser. Mej. Veenendaal, pas uit 't Centraal Ziekenhuis alhier hersteld thuis gekomen, gaf een getuigenis. Verschillende malen werden alle aanwezigen op versna- peringen onthaald, doch vooral de kinderen. 't- Glanspunt was de uitdeeling der kerst- pakketten, bevattende kleedingstukken, boekwerkjes, sinaasappelen, speelgoed, enz, De heer Andeweg, die ook met mooi or gelspel den avond had opgeluisterd, dankte ten slotte spontaan namens alle aanwezigen voor alles, wat ds. en mevr. RuysSchupper dezer dagen voor leden en in ruimeren kring hadden gedaan voor de menschen. Dit kerstfeest was er een voor de Evang. gem., als nimmer te voren. De heer A. G. Visser sloot met dankgebed, Dank komt toe aan God, aan de gevers en aan den heer de Lange voor het afstaan van de zaal. „De Evangelische Unie' In de overvolle Kapelkerk vierde de Zondagsschool van „De Evangelische Unie" op den Eersten Kerstavond haar jaarlijksch Kerstfeest. Nadat de gemeente Gezang 2291 gezongen had, opende ds. Klein Wassink met gebed de bijeenkomst en ver- telde hij op boeiende wyze het aloude Kerstverhaal, dat door alien met gespannen aandacht werd gevolgd. De kinderzang onder de eminente leiding van den heer Corn. Jonker bleek uitmun- tend verzorgd; de Kerstliederen werden met groote plechtigheid en toewijding ge zongen. De leidster van de Zondagsschool, mej. G. Porte, hield een mooie Kerstvertelling, ter wijl ds. Klein Wassink een toespraak hield tot de vertrekkende leerlingen van de Zondagsschool, hen opwekkend tot het be- zoeken van de Catechisaties. Spreker deed een beroep op de medewerking van de ouders, om hun kinderen te blijven opvoe- den in het geloof. A1 deze leerlingen ont- vingen een kerkboek in keurige uitvoering. Na het zingen van gezang 180 1 en het uitspreken van het gebed volgde de uitdee ling der geschenken aan de kleinen en de tractatie, hetgeen, blijkens de vele stralen- de gezichten, in goede aarde viel. Het was een goede avond voor de Vrij- zinnig Hervormden in onze gemeente. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 21—28 Dec. '37. Nieuwe zaken; Alkmaar: K. S. Jansen, Perronstraat 7, schilder, enz. H. A. Swart, Baanstraat 10, steenhouwerij en natuursteenhandel. Castricum: Naaimachinehandel Willems, Dorpsstraat 98. Den Helder: Maison „Modern", van Ga- lenstraat 57, kappersbedrijf. L. C. Prins, Kanaalweg 182, aannemer. Schagen: K. Honig, Noord 32, kruideniers- winkel. Texel: S. Timmer, Peperstraat 2, Oos- terend, schilder. Van Tatenhove Co., Everstekook K 57B, bloembollenkweekerij, enz. P. van Tatenhove, Everstekoog K 57B, pen sion. W ij z i g i n g e n: Alkmaar: De Kleine Winst, 2e Kanaal- straat 21, dameshoeden, enz.; verplaatst naar Amersfoort. P. Berkhout, Spanjaardstraat 19a, afdee- ling grossierderij in sigaren en rookartike- len; oVergegaan aan E. Scheepmaker. „Het Couponhuis", Langestraat 42; over- gegaan aan mevr. R. Orgelistde Groot. KapW's Levensmiddelenhuis, Oudegracht 23; rechtsvorm gewijzigd. H. Wiersma, Verdronkenoord 48, uitslui- tend de winkel in sigares, enz.; overgegaan aan J. Abbes Jr. (rectificatie). Bergen: Fa. Jb. Blankendaal Zoon, Molenstraat 22, kruideierswinkel, enz.; rechtsvorm gewijzigd. Castricum: P. Bakker, le Groenelaan 80, melkhandel; overgegaan aan P. J. Bakker. Egmond-Binnen: A. Burgmeijer, Heeren- weg 225, bakker; eigenaar uitgetreden. Egmond aan Zee: „Neptunus", Julisma- straat 10, winkel in manufacturen, enz. over gegaan aan Th. W. Dorresteijn. Den Helder: A. Zwolsman, Langestraat 11, kruidenierswaren; fil. gevestigd te Den Helder, Sluisdijkstraat 135. Fa. Minneboo en Walboom, Spoorgracht 27, aannemersbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. S. A. Kannewasser Zonen, Zuidstraat 88, manufacturenhandel; intreding vennoot. Oudkarspel: A. Bruin, Dorpsstraat A 93, voor Iwvoiek Matige tot zwakke oostelijke tot noorde- lijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; tijdelijk opklarend; weinig of geen sneeuw; lichte tot matige vorst. Houdt de vorst aan? Het gebied van hoogen luchtdruk bij Schotland breidt zich achter de aftrekkende depressie in het hooge noordoosten weer noordwaarts uit en reikt thans tot in de Poolzee. In het westen vertoont zich een nieuwe oceaan-depressie, die op IJsland en de Faroer weer warmte brengt en den baro meter doet dalen. De vlakke depressie, die gisteren in het noordelijk en westelyk deel van ons land rtgen bracht, is in den nacht geheel veruwenen. In noord-Scan- dinavie en Finland blijft de temperatuur nog veel boven normaal, het vriest er weer, doch de vorst komt nauwelijks tot matig. Een gebied van matige vorst ligt over zuid- Zweden. Het vorstgebied over het vaste- land behoudt zijn uitgestrektheid, terwijl de temperaturen iets afnemen. De grens van de matige vorst is thans tot den Rijn genaderd en die der strenge vorst tot Oost- Duitschland en de OostenrijkscheHon- gaarsche grens. Over geheel centraal-Europa is de atmosfeertemperatuur onder het vriespunt en de koudste plekken blijven zuid-Duitschland en Zwitserland. In de Al- pen houdt de koude storm uit noordoost aan en blijft de lucht helder en zeer droog. Zelfs op Corsica en aan de Fransche Riviera is de temperatuur maar weinig boven het vriespunt, terwijl op IJsland de Riviera-warmte wordt gevonden. Het is te voorzien, dat in onze omge- ving de wind tusschen oost en noord zal blijven en dat de vorst zal aanhouden en in den nacht tot matig kan toene- men. LICHT OP! Hedenavond voor rywielen, motorrijtui- gen en andere voertuigen van 16.24 uur tot 7.40 uur licht op. schoenhandel en schoenmakerijovergegaan aan A. C. Bruin. Texel: Bakker's IJzerhandel, Weverstraat 80, Den Burg; overgegaan aan G. Bakker Pz. Fa. I. Moerbeek Zonen, Parkstraat 4 en Hoogerstraat 1, manufacturen en meubel- handel; vennootschap ontbonden. Bedrijf wordt door J. M. en P. Moerbeek, ieder voor eigen rekening voortgezet. VIERING TE VERWACHTEN GEBOORTE VAN EEN KON. PRINS OF VAN EEN KON. PRINSES. Sluiting gemeentediensten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis, dat op den dag, volgende op de geboorte van een Koninklijke Prins of van een Ko- ninklijke Prinses, alleg emeentediensten en -bedrijven, voor zoover dit mogelijk is, na een uur na,middags gesloten zullen zijn. Indien de dag volgende op dien, waarop de geboorte heeft plaats gehad, een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Maandag. Terstond na het bekend worden van de geboorte, wordt van alle openbare gebou- wen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgenden dag. Burgemeester en Wethouders doen hier- bij tevens een beroep op de ingezetenen om van hun gevoelens jegens het Vorstelijk Huis blyk te geven door ook uit hunne wo- ningen dev laggen te doen uitsteken. Alkmaar, 29 December 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, H. KLAVER, lo.-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. Bij besluit van 28 December 1937 is de beslissing op het verzoek van den heer S. de Bree, alhier, om vergunning tot het op- richten van een wasscherij in het perceel Lindenlaan nr. 94 verdaagd. Alkmaar, 29 December 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, H. KLAVER, lo.-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Als de politie uw {lets achierllcht ziet of. als 'n automobtlist niet mocht zlen Dan kan u dat duur te staan komen. terwijl u voor h paar kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op't „RIJKSKHUR"I DAARTOl RENT U VERPL1CHTII

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2