VEREENIGING VOOR M.U.L.O. £aatste AecicfUea tBiuqeciijke Stand $i£ttutiemos r* 1 AMSTERDAMSCHE BEURS Vergadering te Bergen. Slechte toestanden bij bet M.U.L.O. Noorwegen en de Abessijnsche kwestie. Hollywood heeft geen mooie gezichten noodig! Shell Union Tide Water RUBBERS. ll^fo-* m-ah< (Humorist) EERSTE BLAD. 3 De Vereeniging voor M.u.l.o. kwam hedenmorgen in. de „Rustende Jager" te Bergen in opentoare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer A. Lobstein. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer Hoekstra, sprak een welkomstwoord en wees er op, dat de n.iet lange doch wel zeer belangrijke agenda zeker aanleiding zou geven tot belangrijk besprekingen. De heer Lobstein bracht aan de afd. Alkmaar dank voor de goede ontvangst en heette de inspecteurs van. het onderwijs, alsmede de gasten, vertegenwoordigers van zusterorganisaties, welkom. Hiema sprak hij een herderakingswoord ter nagedachte- nis van een achttal collega's die in het af- geloopen jaar waren heengegaan. Hierna gaf spr. een beschouwing over het onderwijs in 1937. Ondanks de ver- betering in de conjunctuur is er geen sprake van verbetering in. den toestand van het onderwijs. De millioenen-nota bracht voor het on derwijs niets dan teleurstelling. De ge- schiedenis van de leerlingenschaal, spr. toonde dit uitvoerig aan, is wel een zeer droevige. Nog steeds, aldus spr., schijnen velen de beteekenis ndet te begrijpen van de 30-leerlingenschaal voor't M.u.l.o. Wij erkennen, aldus sjr., grif, dat ook de klas- sen voor het middelbaar en voorbereidend onderwijs veel te groot zijn, maar de toe- stand aan de U.l.o.-scholen is nog veel erger. By het M.o. 2/10 met 30 leerlin- gen, bij het U.l.o. 13 40 of meer leer lingen bij het M.o. geen enkele klas, maar bij het U.l.o. 140 klassen. Vooral in gesa- neerde gemeeroten wordt een bezuiniging toegepast, die fataal is voor het onderwijs. Vooral de lichamelijke oefening moet het ontgelden en toch wordt de lichamelijke opvoeding als een hoofddoel van het on derwijs genoemd. Wanneer wij aan de u.l.o.-school onder wijs in machineschryven en stenografie wenschen, om dit onderwijs aan te passen aan het leven, dan wordt dit verboden. Millioenen worden besteed voor de weerbaarheid. Wij oefenen daarop geen critiek uit. Ook wij willen niet lijdzaam toezien als ons volksbestaan bedreigd wordt, maar millioenen voor defensie en twee uur voor lichamelijke opvoeding, welk onderwijs ook tot de weerbaarheid bijdraagt, dat mag niet. (Applaus). Wij wenschen op het gebied van de spelling van onze taal eindelijk eens met rust gelafen te worden. Het ging goed met de spelling-1934. De leerlin.gen waren daarmede vertrouwd geraakt. De groote dichter Verwey verzorgde de complete Vondeluitgave in de nieuwe spelling en niemand zal beweren dat Vondel's schoone taal daardoor geleden heeft. Besprekende de moties door de Kamer aangenomen, zeide spr., dat het verheugend stemt, dat de meerderheid der Kamer de klok niet wil terug zetten. Dank zij de on.verwoestbare beroepslief- de van den onderwijzer slaagden 89 van de 14244 leerlingen. Ondanks het sombere beeld blijven wij vertrouwen op een betere toekomst. Wij zijn overtuigd dat zoodra verbetering mogelijk is, die ook zal komen. Afschaffing examen Nat. Historie. De heer D a m m e r s kreeg hierop het het woord ter verdediging van het voor- stel van de afd. Rotterdam om het exa men in Nat. Historie af te schaffen en het va': Physia te examineeren. volgens het bestaande program, met dien ver- stande, dat electriciteit en magnetisme verplicht en geluid en licht facultatief worden gesteld. Spr. betoogde dat de waarde van het u.l.o.-diploma voor het grootste deel af- hangt van de praktische bekwaamheid. Voor Nat. Historie behoeft niet getraind te worden zooals dit nu gebeurt. Training is goed mits niet overdreven, maar uit den booze voor Nat. Historie. Spr. betoogde dat door afschaffing van het examen in de Nat. Historie, de onder wijzer grooter vrijheid krij.gt van handelen in het aanbrengen van een leerstof, die de voile aandacht van de leerlingen waard is. Wat gedaan kan worden ter verminde- ring van de vereischte parate kennis is in het belang van den leerling en het onder wijs. (Applaus.) Namens het hoofdbestuur werd het voorstel bestreden door het hoofdbe- stuurslid, de heer Peters. Spr. verwees naar zijn artikelen in het m.u.l.o.-orgaan. Spr. wees er op, dat de r.-k. m.u.l.o.- organisatie er niet voor is. Wie taktisch wil werken, aldus spr., is voor het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging in het programma van het m.u.l.o.-examen betreffende het vak Na- tuurkunde. Deafgevaardigde uit Eind hoven bepleitte daarentegen om takti- sche redenen aanneming van het voorstel Rotterdam, omdat men eindelijk eens uit den modder moet. Eindelijk moeten wy, aldus spr., van het verbalisme worden verlost, om de vormende waarde van dit vak meer tot haar recht te laten komen, opdat de leerling liefde krijgt voor plant en dier en door die liefde mensch wordt. De voorzitter wees er op, dat de Ver- eeniging voor christelijk u.l.o. haar ver gadering reeds heeft gehad. De beperking is door de samenwerkende vereenigingen gezocht en gevonden. Slechts aanneming van het hoofdbestuursvoorstel maakt, dat wij van den chaos af raken. Rotterdam bleef desondanks zijn voorstel handhaven en vertrouwde er op, dat het christelijk m.u.l.o. op een over- haast genomen besluit zal terug komen. Het voorstel van Rotterdam werd hier op bij meerderheid van stemmen ver- worpen. Aan de orde was hierop het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging in het programma van het m.u.l.o.-examen be treffende het vak: Natuurkunde. Dit voorstel beoogde uit de inter- pretatie 1935 voor de A-cardidaten een 23 punten te laten vervallen. Spr. oordeelde, dat de beperking zeker niet het examen ontwricht. Voorts gaf spr. een toelichting op het- geen voor de B-candidaten werd voorge- steld en eveneens een opsomming van het- geen waaruit de A- en B.-candidaten een keuze mogen doen. Voor de A.-candidaten geeft het voor stel een belangrijke beperking, voor de B- candidaten een kleine beperking zonder de waarde van het diploma eenigszins te schaden en het schoolonderwijs onder- vindt van de wijziging geen enkel nadee- ligen invloed. Amsterdam wilde de keuze aan de scholen laten. De voorzitter deelde mede, dat voor 1938 voor de candidaten de keuze blijft tusschen het oude en nieuwe pro gram. Een candidaat die in 1938 geexa- mineerd wil worden op geluid en licht heeft daartoe het recht. Groningen verklaarde zich vo6r, Enschede tegen de nieuwe interpretatie Volgens Enschede is men uit de oude in terpretatie aan het schrappen gegaan en heeft men de waasheden daaruit overge- nomen en daardoor geen logisch geheel verkregen. Spr. ontwikkelde verschillende bezwa- ren tegen de physica-interpretatie, die hij wel eenigszins belachtelijk maakte. De heer Peters beantwoordde de ver schillende bemerkingen en wees er op, dat beperking van examenstof geen beperking van leerstof beteekent. Men blijft in de leerstof vry. Spr. wees er op, dat de voorstellen door overleg tusschen de drie u.l.o.-organisaties zijn vastgesteld. De dwaasheid er van wees spr. ^f. Het voorstel-Amsterdam om geluid en licht als keuze-onderdeel bij de genoemde op te nemen en magnetisme en electriciteit verplicht te stellen, werd bij meerderheid van stemmen verworpen. Rotterdam wemschte voor 1938 voor het examen een keuze tusschen I: „Imlei- ding en algemeen gedeelte, vaste lichamen in vloeistoffen, gassen; II: warmte, veran- dering van agressieven toestand, stoom- machines en motoren en voor't vervoig een keuze uit I en II en verplichtend magnetisme en electrici teit en geluid en licht facultatief. Dit voorstel kon ook geen meerderheid verkrijgen, waarop dat van het hoofdbe stuur werd aangenomen. Enschede oordeelde het wenschelijk om op de examens de 60 minuten voor de drie psysica-vraagstukken terug te brengen tot 45 minuten en de 1.15 uur voor algebra te verlengen tot 1.30 uur. Gelderland wilde het mondeling gedeelte verlichten. De heer Peters wees, namens het hoofdbestuur, de wijzigingen af. Het geheele voorstel van het hoofdbe stuur werd aangenomen. Het hoofdbestuursvoorstel: „De Ver- eeniging voor M.u.l.o. strijdt voor: Een goede inrichting van Centrale-Mulo- scholen met ten minste drie (bij voorkeur vier) achtereemvolgende leerjaren, aan- sluitende bij het zesde leerjaar der lagere school", werd door den voorzitter enthousiast toegelich.t, dat met warm ap plaus werd beloond. Besloten werd het H. B. op te dragen met kracht te ijveren tegen de belemme- ringen die de voorgeschreven verhoudings- getallen, in art. 57 van de wet op het l.o. genoemd, aan de instandhouding der ulo- scholen in den weg leggen. Hierop werd de vergadering tot 2 uur geschorst. In de middagvergadering hield prof. C a s i m i r een lezing over het onder- levensplan," Besloten werd, de volgende vergadering te. Arnhem te houden. (Ongecorrigeerd.) HET ONGELUK VAN DEN PRINS. Naar wy vernemen, zegt het Vbl., heeft het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval, dat prins Bernhard is overkomen, aangetoond, dat den prins in deze geen verwijt mag worden gemaakt. Prins Bernhard reed met een snelheid van negentig, hoogstens vijf en negentig kilometer. By goed zicht zou hij de zand- auto hebben moeten opmerken, toen hij nog een paar honderd meter van deze verwij- derd was. De schemering en het weinige zicht wa ren oorzaak, dat de prins de zand-auto, die niemand daar kon verwachten pas op- merkte, toen deze vijf tig meter verwijderd was. Uit de gevonden remsporen is duidelijk gebleken, dat prins Bernhard onmiddellijk en voldoende heeft geremd. Op dat oogen- blik reed de zand-auto nog in de richting van de berm van den weg, zoodat de prins verplicht was recht door te rijden. Hij mocht nog niet naar links of rechts uitwy- ken. De remsporen liepen volkomen recht. Hieruit mag worden geconstateerd, dat het ongeval is te wijten aan een ongeluk- kigen samenloop van omstandigheden. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indie-vliegtuigen was gisteren: Uitreis Buizerd te Jodphur, Wielewaal te Napels. De Oehoe bleef te Rangoon wegens slecht weer. Thuisreis: Emoe te Bagdad Gier te Sin gapore. De ReigeT is te Athene gebleven wegens slecht weer. HET 8.S. „SRGJ" GEZONKEN. Het Zuid-Slavische s.s. Srgj is zinkenden toestand omhoog gezet op de slikken, ter hoogte van Baalhoek naby Walsoorden (Z. VI.) Twee opvarenden wor den vermist. Een deel van de opvarenden Is vermoedelijk overgegaan op een sleepboot en naar Antwerpen vertrokken, terwyl enkele personen nog aan boord blijven om behulpzaam te zijn by de berging. Het schip waarmee de Srgj in aanvaring is geweest is onbekend. De aanvaring was zoo hevig, dat de Srgj spoedig daarna zonk. Het stoomschip waarmede de Srgj in botsing is geweest, is doorgevaren. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. In den vroegen morgen is op de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam een ongeluk gebeurd, dat den 52-jarigen C. L. M. Oos- terling wonende te Maassluis het leven heeft gekost. Het was nog vry donker toen de man uit het dok over den looppldnk naar den wal ging om een stuk gereedschap te halen. Na eenigen tijd was O. echter niet terug, zoo dat men ongerust begon te worden en men begon te dreggen. Vry spoedig haalde men daarop het lijk van den ongelukkige op. Men vermoedt dat de man in het duister is misgestapt of is uitgegleden, met het noodlottig gevolg, dat hij te water raakte en verdronk. STEEKPARTIJ IN CAFE TE GRONINGEN. Gisteravond is in een cafe aan de Nieuw- stad te Groningen ruzie ontstaan, waarbii een der aanwezigen, H. K., wonende Fol- kingedwarsstraat, met een dolk in de borst werd gestoken. Hierbij werd een long getroffen. Het slachtoffer is naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. De recherche zoekt naar een zekeren L., afkomstig uit Leeuwarden, die thans voort- vluchtig is. Naar het Noorsche telegraafagent- schap meldt, heeft de koning van Noor wegen als volgt geantwoord op het tele gram van Haile Selassie: „Myn regeering heeft afwijzend ge antwoord op de uitnoodiging van Ne- derland, in overleg te treden met Groot- Britannie en Frankrijk over de erken- ning van de verovering van Abessinie door Italie". ALKMAAR. GEBOREN: Anne, z. van Gosse Wielenga en Maria Strybis. Alexander, z. van Anthonius Petrus van Beek en Willempje Hop. GETROUWD: Johannes Krook en Bregitta Geertruida Madder. Nicolaas Wiese en Catharina Maria de Boer. Leendert Nicolaas Vernie en Cornelia Walter. Hendrik Egbert van Tuijl en Aaltje van Til. OVERLEDEN: Aagje Put, gehuwd met Reinier Floris, 69 jaar. Dat wil zeggen, wat mannelijke gezich ten betreft. De „mooie" man heeft geen kans meer, tenzij hij buitengewoon veel talent heeft, danst, zingt of een andere specialiteit bezit! Hollywood is op dit ge bied alleen de plaats van mooie gezichten wat betreft vrouwen. De „mooie" man van 't type, dat een vrouwenhart sneller deed kloppen in de dagen van de bioscoop- afgoden, heeft geen plaats meer in de huidige filmstad. Tenzij het gezicht be- hoort bij een lichaam, dat ook een goede zangstem heeft, een buitengewoon drama- tisch talent, of een paar zeer goede dans- voeten. De film-studio's hebben de laatste jaren een afkeer van buitengewoon „knappe" mannen. Als voorbeeld kan men aanvoeren, dat filmspelers, die in de afgeloopen jaren sterren zijn geworden, zooals Errol Flynn en Humphrey Bogart. Romantisch? kra- nig? interessant? Ja, dat zijn ze zeker, maar mooi beslist niet! Deskundigen be weren, dat Flynn's gezicht te lang en te smal is, voor dat van een klassieke man nelijke schoonheid. Zyn oogen staan ook iets te dicht bij elkaar, zyn mond is eenigszins scheef! (Natuurlyk kennen we die eigenaardige mannelijke uitdrukking van de lippen, maar de autoriteiten hou den vol, dat 'tniet mooi is!). Wat betreft andere groote mannelijke sterren, hoevelen van hen konden alleen maar „knap" genoemd worden? Zeker niet Edward G. Robinson. Zelfs niet Paul Muni, de winnaar voor het beste spel in 1937 van de Academy of Motion Picture Arts and Sciences, ofschoon Muni verre van leelyk is! Zelfs als zyn gelaatsuitdrukking wat meer klassiek ware, zou men dit moeten toegeven, want't is gewoonlijk verborgen achter een snor en baard; zooals nu voor zijn rol in de Warner Bros, film: „Het leven van Emile Zola". Leslie Howard is de lieveling van een groot aantal vrouwen, maar de schoon- heids-autoriteiten vallen ook hem af! Zij zeggen, dat zijn neus te groot is en zyn gezicht te smal om hem werkelijk knap te noemen. Claude Rains heeft scherp geteekende, maar onsymmetrische gelaatstrekken en zijn haar zit niet goed. Een onderzoek onder de mannelijke sterren toont, dat de meesten van hen be slist „leelijk" zijn, als ze gedwongen zou- den worden voor een jury te verschijnen. Pat O'Brien beweert, dat zijn gezicht een op hoi geslagen paard tot staan zou zou brengen. En hij is er trotsch op! Ook Humphrey Bogart gaat prat op zijn gebrek aan schoonheid". Terwijl Wayne Morris, een Warner Bros, star, na zijn prachtig optreden in „Kid Galahad", zegt: „Alles wat ik van myn gezicht kan zeggen is, dat't geen kinderen of niet te verlegen oudedames bang maakt!" ESPERANTO IN DE SCHOOL. Het International Auxiliary Language Instiution te New-York publiceert een statistiek over het esperanto-onderwijs, waaruit blijkt, dat in de laatste 10 jaren op 1142 scholen in 40 verschillende landen onderwijs in de internationale taal espe ranto is gegeven. Het aantal esperanto- onderwijzers bedraagt 8564, verdeeld over 66 landen ter wereld. MINIATUUR-FILMPJES. „The Barrier". Harry Sherman, de productieleider, die voor Paramount de bekende Cassidy-films maakt, heeft thans een grooter werk onder- kanden genomen. Hij is met zijn st*f van technici en spelers naar Mount Baker in den staat Washington vertrokken om met de op- vamen voor „The Barrier" te beginnen. In een brief vertelde Sherman ons van de mogelijkheden, die dit landschap hem biedt en een foto, die hij ons eenigen tijd later zond, leverde het bewijs, dat zijn film in een prachtige omgeving zal spelen. De Mount Baker is een imposante, met sneeuw bedenkte berg. Aan zijn voet ligt een stil meer, omgeven door donkere dennen. De hoofdrollen in deze nieuwe Sherman- film worden vervuld door James Ellison (bekend door zijn rol van Buffalo Bill in „De trek naar het Westen"), Leo Carillo, Jean Parker en Otto Kruger. Juni-kampioenen. Op de maandelijks door het blad Variety" samengestelde lijst van films, die het groot ste succes uit financieel oogpunt hebben gehad, kwamen in Juni weer twee Para mount-films voor. En wel „I met him in Paris", de film, die reeds in ons land loopt en „Mountain Music", een fantastisch-dolle comedie, geregisseerd door Robert Florey. Hoofdrollen: Bob Bums en Martha Raye. Zee en kleuren. Zooals eenigen tijd geleden voor „Souls at Sea", is nu een camera-ploeg naar zee ge- trokken voor de opnamen van de Para- mount-flm „Ebb Tide", die in kleuren zal worden gefilmd. De groep bestaat uit vijf en dertig man, die onder leiding staan van den Technicolor-expert Robert C. Bruce. Voer men voor de eerste zeefilm op de „Star of Finland" uit, deze keer heeft men een driemast-schoener „Golden Gate" ge- kozen. Een Jean Harlow-Boulevard in Hollywood. In Culver City, waar de groote studio's der Metro-Goldwyn-Mayer gevestigd zyn, is thans een der hoofdstraten genoemd naar de onlangs zoo tragisch overleden jonge actrice Jean Harlow. Er was daar reeds een Lon Chaney straat en een John Gilbert straat. Ook de jonge filmindustrie krijgt thans haar eerste blijvende herinneringen aan glorieuze pioniers. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 BNtne«i 30 n*e«er vow een broee- dervde straatlantoom staande be hoeft trw aeto bhinen bebouwde kommes geen etgee veritcMng te yoerenl van Woensdag 29 December 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 3 Ned.-lndie 1937 514 DuitschL 30 m. ve BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2 Koloniale Bank Ned. ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie Calv6 Delft Ce-t. Nederl. Ford Philips Gloetl. Gem. Bez Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. i Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr Perlak Phillips Oil i i Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber t Oostkust Serbadjadi a Interc. Rubber e SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot, Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia ..if Oude Deli Sen em bab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers H, heden K pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. N OFFICIEEL. Vorige koers: Hedent Vorige laatitek. kper. 2.30-45, 100%, 100% 977m 97% kL 30 29s/, 1547, 153% 156 V, 1557, 133 130'/* 138 136'/, 447, 43% 87V, 85 266 261 2907, 280i-4i 144 142-7* 341/8* 33 §21% 20-% 43V, 407,-T 1«/m 1% 237, 227, 27% 26-% 12% 12-Vis 6 1 40% 38-Vm 4% 4'/, 437 429-30 166 160 136 133 82 81 168 350 363J/« 86 28 12%, H»/l6 210 141V, 148 1547, 105 3% 126 1197, 2271/, 289 2797, 27V, 14 Vw 107, 657, 57, 797, 168 342 27 2057, 131 1417, 101-2 2V,-^o 122.% 116%-7 224 2837,-4 276 257, 137, 8-Vis-V, 64 57, x) ex-coupon New-York 1.78"/„ 1.79 ls/„ Londen 8.985/, 8.98s/, Berlijn 72.43 72.42 Parijs 6.10s/, 6.101/* Brussel (Belga) 30.51 30.50 Zurich 41.60 41.56 Kopenhagen 40.12 M 40.12M; Stockholm 46.32)4 46.32 M Oslo 45.15 45.17% Italie 9.42 H „Gaf Je ook garantie op dit haarmiddel?" „Garantie, mynheer Wel, we geven er een kam by J*

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3