VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. ytYBBRT JkowHcuud Tlieuuis enkhuizen 3 Vreemdelingenverkeer in Noordholland. H El LOO AVENHORN EGMOND AAN ZEE KOEDIJK EGMOND BINNEN CALLANTSOOG HENSBROEK ZUIDSCHARWOUDE ANDIJK BERGEN BEEMSTER TW5EDE BLAD. Vergadering Provinciale Staten van Noordholland. De Provinciale Staten van Noordholland kwamen gisteren bijeen onder voorzitter- schap van den commissaris der koningin, Na goedkeuring van de voordracht tot het verleenen van subsidie ten behoeve van cursussen inzake huishoudelijke voorlichting in de steden en op het platteland, werd bij de voordracht tot intrekking van de ver- ordening vakonderwijs Noordholland en be# treffende het subsidie voor het handels- onderwijs door den heer Hoogland (s.d.) de opmerking gemaakt, dat intrekking van het provinciale subsidie, ook beteekent intrek king van het rykssubsidie. Spr. acht dit on- gewenscht en zal daarom tegen de voor dracht stemmen. De voordracht werd ain- genomen. De voordracht om f 3000 subsidie te geven voor malariabestrij ding in Noordholland werd na een enkele opmerking van dr. Heyermans (s.d.) aangenomen. Het voorgestelde subsidie van 4500 voor de paardenfokkerij ir Noordholland werd goedgekeurd, evenals de voorgestelde wij- ziging van verschillende polderreglementen en die tot toekenning van subsidies. Bij de voordracht tot intrekking van het subsidie van S 1800 aan de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en besteding van dit bedrag voor de ontwikkeling van het vreem delingenverkeer in Noordholland, merkte de heer van de Vail (s.d.) op, dat bevordering van het vreemdelingenverkeer een lands- belang is, zoodat het subsidie aan de lan- delijke vereeniging moet worden gegeven, en zoo mogelijk in de toekomst een hooger bedrag. Ook de heer Lambooy (r.k.) was van meening, dat de provincie zich in dit alge- meene belang niet kan afzonderen. Het ge- volg zou zijn, dat ook in de algemeene ver eeniging Noordholla*d het stiefkind zou zijn. De provincie moet niet gaan versnip- peren. Als Gedeputeerde Staten de voor dracht niet terugnemen, zal spr. tegen stemmen. Naar de meening van den heer Asscher (v.b.) is het standpunt van de vorige spre- kers niet juist. In de commissie is gebleken, dat Noord holland veronachtzaamd wordt, maar deze voordracht wii niet zeggen dat Gedepu- teerden het algemeen belang uit het oog verliezen. Er moet in Noordholland meer samenwerking komen. In het Gooi en in de bollenstreek is die samenwerking geheel afwezig. Deze voordracht is volgens spr. juist. Er moet een goede provinciale organisatie komen. Ook baron Krayenhoff is daar- voor. De heer Klaas de Vries (v.d.) maakte enkele opmerkingen doch was onverstaan- baar. (De heei de Vries had in de vorige vergadering gevraagd om een catheder te plaatsen hetgeen geschied is, maar hij maakte er zelf geen gebruik van). De heer Polak (Ged. Staten) verklaarde, dat Gedeputeerden den indruk hebben ge- kregen, dat in de algemeene vereeniging niet steeds de voile aandacht aan de be- langen van Noordholland wordt geschonken De bedoeling van de voordracht is dat Gedeputeerde Staten nu eens onderzoeken, of in samenwerking met het hoofdbestuur der algemeene vereeniging, op welke wijze het bedrag van het subsidie het best is te besteden ten bate van de provincie. Als de voordracht wordt aangenomen, zullen Ge deputeerde Staten met de gemaakte op merkingen rekening houden. De voordracht werd aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Het werk van onze controleurs voor het Z.K.B. zal zeker nog toenemen. Tot leden van de financieele commissie werden aangewezen de coop, zuivelfabriek „Twisk" te Twisk, de N.V. Stoomzuivelfa- briek „De Prinses" te Ursem en de coop, zuivelfabriek „Wilhelmina" te Berkhout. MEDEMBLIK NOG NIET NOOD- LIJDEND. De raad der gemeente Medemblik heeft de gemeentebegrooting 1938 behandeld in een half uur tijds; ondanks de afscheiding van den Wieringermeerpolder (op 1 Jan. a.s.) is het gelukt de begrooting sluitende te krijgen. Wei levert zij een tekort op van rond 19.000, doch dit kan worden gedekt door raming van een extra-bijdrage ad f 8068.36 en een belastingbijdrage ad f 10.830.15 uit het Werkloosheidssubsidie- fonds. Op deze wijze zal het in de toekomst misschien mogelijk zijn het „noodlijdend" worden te ontgaan. KAASCONTROLESTATION „NOORDHOLLAND". Het Kaascontrolestation kwam Dinsdag- morgen in de Roskam te Hoorn bijeen. De voorzitter. de heer G. Nobel, deelde o.a. mede, dat het bestuur tegen kaas- pasteurisatie is en dat het Nationaal cojnite een commissie van onderzoek zal benoemen. Het ledental bestaat uit 67 kaas- en boter- fabrieken, 7 kaasfabrieken en 325 zelf- kazende boeren. Aandacht werd gevraagd voor een door het Zuivelbureau in overleg met de Kaas- controlestations uitgegeven propaganda- brochure. Besloten werd een kleine salarisverhoo- ging toe te passen. Tot leden van de financieele commissie werden aangewezen de Cooperatieve Zuivel fabriek „West-Friesland" te Abbekerk, de Cooperatieve Zuivelfabriek „De Volharding" te Wieringerwaard en de heer J. H. Kohne te Beemster. Op voorstel van het bestuur werd be sloten het entreegeld voor 1938 te bepalen op 1 per koe of per 300 K.G. in het afge- loopen jaar bereidde kaas, indien het aantal koeien geen juiste maatstaf voor de kaas- productie vormt. BOTERCONTROLESTATIONS NOORDHOLLAND. In „de Roskam" te Hoorn werd gister onder voorzitterschap van den heer G. Nobel de algemeene vergadering gehouden van het Botercontrolestation Noordholland. Medegedeeld werd, dat 1937 een beter jaar was door de stijging van den boter- export. Medegedeeld werd, dat het aantal leden 76 bedraagt, n.l. 59 zuivelf-brieken, 7 melk- inrichtingen, 9 handelaren en 1 zelfkazende boer. Voortdurend komen nog aanvragen vooi het lidmaatschap binnen. In de vacature-van der Sluis werd de heer E. D. Govers tot bestuurslid gekozen. De beschikkingen van den directeur-gene- raal over de rijksbotermerkpapieren en de wikkelpapieren werden ter kennisse van de leden gebracht. Voorts werd er op gewez-1, dat de op- richting van het Zuivel-kwaliteits-cor.trole- bureau ten zeerste dient te worden toege- juicht. 25 leden zijn reeds bij dit bureau aangesloten. L. T. B. 0 De L. T. B. hield Maandagavond een matig bezochte vergadering in het Bruno- gebouw. De voorzitter, de heer J. Sengers, opende en sprak zijn teleurstelling uit over het geringe bezoek. Ingekomen was van de contactcommissie R.K. Volksbond en De Hanze het verzoek om twee vertegenwoor- digers aan te wijzen. Benoemd werden de heeren J. Sengers en A. Dekker Azn. De afd. Heemskerk vroeg om aan de werkgevers te verzoeken, kindertoeslag te geven. Het zal worden gevraagd. De N.H. Consumptiemelkers-Ver. Alkmaar wil, dat en melkveehouders en melkhandel een lijn trekken voor een verzoek aan den minister, om een soepeler regeling te krijgen, goed voor beide partijen. Besloten werd den heer Bloothoofd te Alkmaar uit te noodigen voor een openbare behandeling van de vee- houdersgroep L. T. B. uitgaande. Hierna kwam in behandeling de agenda voor de vergadering te Haarlem op 30 December. Besloten werd den candidaat Noordwijk te steunen. Inzake de tuinbouw-teeltrege- ling werd besloten om voor de jonggehuw- den een teeltvergunning aan te vragen. In zake den tuinbouwsteun voor Kennemer land zal worden verzocht om de richtprijs voor de Kennemer producten te verkoopen, daar de prijzen in verhouding tot de Langedijker en Streeker producten te laag zijn. Als afgevaardigde werden ge kozen de heeren A. Dekker Azn. en Jb. Klaasse. Het Hoogheemraadschap. Van den heer Schouten was een klacht tegen het Hoogheemraadschap Holl. Noor- derkwartier. Het beheer beviel hem niet en de belasting is onrechtvaardig. Het kan best opgedoekt worden! Na uitvoerige bespre- king werd besloten om het hoofdbestuur op de klachten te wijzen. De heer C. van Zaal informeerde, wat men doet met iemand die meer tuingrond beteelt han hem is toegewezen. De heer Schuijt antwoordde: boete en bij herhaling zware boete en nog wat! Op een vraag deelde de heer Arts mede, dat er een gekleurde film aanwezig is, die gratis vertoond kan worden. Besloten is ook op het verzoek van den heer Jb. Swart om een spreker te laten komen en een film. In het voorjaar, aldus de heer Arts, zullen geselecteerde aardbeienplanten, een 2000 stuks gedistribueerd worden. Men zal dan trachten nieuwe planten te kweeken, die niet zoo gevoelig zijn voor weersinvloeden. In overleg met de Holl. Mij. van Landbouw en L. T. B. zal men een cursus voor t. b. c.- bestrijding voor rundvee in het leven roepen. Nog werd gesproken over ver- ruiming van kalveren en varkensschetsen. Het bestuur zal al de aanvragen, voor zoo- ver noodig, aan het hoofdbestuur en de autoriteiten voorleggen. Hierna sluiting. Goed afgeloopen. De gasfitter H. Bakker geraakte tijdens het repareeren van de gasleiding in de straat, terwijl hij voorovergebogen in een kuil stond, door gasdampen bewusteloos. Gelukkig werd het ongeval spoedig be- merkt door den hulpstoker P. Wijker, die hem uit zijn gevaarlijke positie verloste, zoodat dit ongeval geen ernstige gevolgen had. Aanbesteding kolen lossen. B. en W. hebben aanbesteed het lossen van gaskolen voor de gasfabriek in 1938. Ingeschreven werd voor het lossen uit het schip te Alkmaar door N. Gul voor f 1.65, J. van der Pol f 1.60 en Jac. de Graaff voor 1.27 per ton en voor het lossen uit spoorwagon te Heiloo door N. Gul voor f 1.45, J. van der Pol f 1.60 en Jac. de Graaff voor f 0.95 per ton. Het werk is aan den laagsten inschrijver Jac. de Graaff ge- gund. Feesten bij de ajs. blijde gebeurtenis. In verband met de feestelijkheden bij de te verwachten bljjde gebeurtenis in de Prinselijke familie heeft het gemeente- bestuur van den minister van binnenland- sche zaken bericht ontvangen, dat de ge meente, die noodlijdend is, bij deze gele- genheid 25 cent per leerling van de open- bare en bijzondere scholen mag besteden voor tractaties. Voorts mag een bedrag van f 50 uitgegeven worden als aanvulling van de gelden, benoodigd voor illuminaties, uit- voeringen, versieringen of dergelijke. Afscheid burgemeester de Groot. De raadsvergadering van gisteren was de laatste onder voorzitterschap van burge meester De Groot, die, zooals gemeld, eervol ontslag uit zijn ambt heeft gevraagd. Behalve door alle raadsleden werd deze vergadering bijgewoond door mevr. De Groot en de naaste familie van den schei- denden burgemeester, den heer Stam, bur gemeester van Oudendijk en Beets met den heer Steketee, secretaris dier gemeente, burgemeester Van den Heuvel van Ursem, het personeel der gemeente, majoor Korver, brigade-commandant der rijksveldwacht, den heer Smits, zoon van den vroegeren gemeente-secretaris en een aantal inge- zetenen. Na afwerking der gewone agenda was het de burgemeester, die het woord nam voor het uitspreken van zijn afscheidsrede, waarin hij de goede samenwerking in den raad en met de ambtenaren der gemeente roemde en voorts een kort overzicht gaf van wat er tijdens zijn burgemeesterschap in de gemeente is gebeurd. Achtereenvolgens spraken verder nog wethouder Kamp, wethouder Laan, de hee ren Schouten, van Diepen, Hart, Koomen en Reinders, alien raadsleden, alsmede de heeren de Vries, gem.-secretaris en Ligten- berg, ambtenaar ter secretarie. Namens den raad werd den scheidenden burgemeester een fraaie wandelstok aan- geboden bij monde van wethouder Kamp. Na afloop der raadsvergadering, die zoo'n bijzonder cachet droeg werd er een recep- tie gegeven, waarop gesproken werd door de burgemeesters Best van Berkenhout, van den Heuvel van Ursem en Stam van Oudendijk, ds. Buiskool, majoor Korver, den heer Kok namens de armvoogden van Grosthuizen, en verder nog door vele an- deren. Cursus. Bij de leiding van den cursus voorlichting ten plattelande hier ter plaatse is bericht ingekomen, dat er gelegenheid bestaat een cursus te openen in het vervaardigen van matrassen en dekens uit goedkoope grond- stoffen. De benoodigde grondstoffen worden door de stichting tegen zeer lagen prijs beschik- baar gesteld. Er gaven zich al vier vrouwen op voor dit vak. Ook de cursus vervaardigen boven- kleeding zal worden verlengd. De blijde gebeurtenis. Dinsdagavond werd onder voorzitter schap van burgemeester Bos een bijeen- komst gehouden ter bespreking van plan- nen voor een feestelijke viering van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Ko- ninklijk gezin. Aanwezig waren 18 genoo- digden. Van enkelen was bericht van verhindering ingekomen. Voor de behandeling der eigenlijke festiviteiten werd eerst door den heer Por- tegies verantwoording afgelegd over het beheer der gelden van het feest bij gele genheid van het Prinselijk huwelijk. De rekening werd nagezien en onder dank goedgekeurd. Betreurd werd het, dat niet Aangehouden. Door de politie te Callantsoog is een 18-jarige jongen aangehouden, die wordt verdacht in de duinen alhier met eenige kleine meisjes oneerbare handelingen te hebben gepleegd. De kinderen speelden nabij de ouderlijke woning en werden door hem mee in de nabij gelegen duinen geno- men. Het gevaarlijk jongmensch is naar Alk maar overgebracht. Dinsdagmiddag werd een spoedeischende vergadering van den raad der gemeente Hensbroek gehouden. Voorzitter Burgem. Kooiman tevens se cretaris, deelde mede, dat alleen het spoed eischende punt zal worden behandeld. In de vergadering van den raad van 9 Dec. is besloten om bij de Bank van Nederl. Gem. een kasgeldleening aan te gaan groot f 35800 tegen een rente van 3 3/4 Tot heden was daarvoor de goedkeuring nog niet binnen gekomen. Wei was gister telefonisch bericht ingekomen dat deze rentestandaard te hoog was, daar voldoende geld beschik- baar was tegen een rente van ten hoogste 1 y, rente. Door de Bank van Nederl. Gem. werd aan de gemeente Hensbroek aangeboden f 6000 in loopende rekening en een tijdelijke kas geldleening groot 30000 waarvoor de eerste drie maanden rente moet wor den betaald. De leening moet echter om de 3 maanden worden vernieuwd. De raad ging met het een en ander accoord. Daar de rondvraag niets opleverde sloot de voorzitter met een woord van dank. Feestplannen. Dinsdagavond vergaderde ten raadhuize het Oranje-comite, onder voorzitterschap van den heer S. de Boer. In zijn openingswoord zeide deze, dat de te verwachten blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis, het bestuur aanleiding gaf het comitS bijeen te roepen. Ook releveerde hij het ongeluk, Z. K. H. prins Bernhard overkomen en sprak de hoop uit, dat een spoedig herstel zal volgen. Nadat algemeen goedgevonden was bijna al de comite- leden waren aanwezig dat aan den dag der blijde hope een feestelijk, hoewel sober .""T karakter zal gegeven worden, werd over- aan elk der 6 medewerkende vereenigmgen I 7. j- t-i gegaan tot het bespreken dier feestelijk heden. Kindermag kunnen BtAUWf een vergoeding had uitgekeerd kunnen worden, maar de gelden waren daartoe niet toereikend. Vervolgens zette de voorzitter zijn plan- nen uiteen voor de komende feestelijkheden die na eenige bespreking werden goedge keurd. De bedoeling zit voor, dat er alleen voor de schoolkinderen, en wel alle kinde ren, dus ook zij, die elders school gaan, een prettigen dag georganiseerd wordt, daags na den dag der geboorte. Na de godsdjenstoefeningen komen de leerlingen aan den Hoef om half tien bijeen in de zaal van den heer Mooy, waar zij onthaald en aangenaam bezig gehouden zul len worden. Zij, die van Egmondbinnen komen om half twaalf in het Patronaat. De ingezetenen worden uitgenoodigd te vlaggen. Dien dag wordt er een korte buitenge- wone raadsvergadering gehouden. Des avonds krijgen de cafehouders ver- lof om te laten dansen. Ter bestrijding van het kinderfeest zal er Donderdag met lijsten gecollecteerd worden. Verder ligt het in de bedoeling van den burgemeester aan 160 gezinnen vleesch en brandstoffen te doen uitreiken. In de gezinnen waar op denzelfden dag een familie-vermeerdering plaats heeft, zal een extra geschenk worden aangeboden. Ingeval de gebeurtenis in de Kerstvacan- tie plaats vindt zal er een omroeper door het dorp gaan om den ingezetenen kond te doen. Met een auto op het grasveld. Na een bal in de groote zaal van hotel de Doele, alhier, reed Zondagnacht een jonge- man uit Hoorn, die huiswaarts wilde kee- ren per auto, pardoes in het „Rad", een breede gracht te Enkhuizen. Aangezien er nogal publiek in de omgeving was, kon de onfortuinlijke chauffeur onbeschadigd, met behulp van een schuit, uit de auto worden gevischt. Hij had het water, dat bedekt was met een laag groen kroos, voor een grasveld aangezien Blijft de vraag: wat men met een auto op een grasveld doen moet Het bestuur had reeds enkele program- mapunten uitgedacht, n.l. des morgen's 10 uur kinderoptocht, onder leiding van het onderwijzend personeel en de comite-leden, waarna aan de kinderen in lokaliteit(en) versnaperingen worden gepresenteerd. Ge- tracht zal worden voor de kinderen ook nog een filmvertooning te krijgen, terwijl tevens de medewerking der beide fanfarecorpsen zal verzocht worden. Ondernemers van lokali teiten zullen het verzoek ontvangen hun ge- legenheden voor dans, of iets anders des avonds vrij te willen geven. Een gecostu meerde fakkeloptocht des avond vond mede een algemeene goedkeuring. Hieraan kun nen inwoners, die hiervoor interesse ge- voelen, mededoen. Een 40-tal fakkels zullen beschikbaar zijn. Liefhebbers, die medegaan, doen goed, zich reeds van nu af aan hierop te prepareeren. Om het effect te verhoo- gen, hoopt het comit6, dat deelnemers met lampions zich zullen aansluiten. Enkele prijsjes zullen beschikbaar worden gesteld. Hoewel van gemeentewege f 0.25 voor ieder kind gevoteerd wordt, is dit niet toe reikend. Ook voor den gecostumeerden fakkeloptocht is vanzelfsprekend geld noo dig. Gezien het feit, dat bij het huwelijk van het vorstelijk paar het totaal bedrag der inteekenlijsten buiten verwachting was, aarzelt het comity niet om ook voor deze gelegenheid weer een inteekenlijst door de comiteleden bij de inwoners te doen pre- senteeren, in de hoop, dat ook thans weer op deze wijze bijlk gegeven wordt voor de aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis. Deze lijst wordt dezer dagen ter inteekening aan geboden. Daar de Oranjeboom, die bij de laatste ge legenheid geplant werd, niet groeien wil, werd besloten een andere Oranjeboom te planten op een plaats, die het bestuur zal voorstellen. Valt de gebeurtenis op Zaterdag, dan zul len ter wille van neringdoenden de feeste lijkheden des Maandags gehouden worden. Tenslotte werd besloten om Dinsdag weer te vergaderen. Met een hartelijk woord van dank werd deze gecombineerde vergadering gesloten. Zestig jaar getrouwd. Op 4 Januari is het zestig jaar geleden, dat de heer T. v. d. Braber en echtgenoote in den echt zijn verbonden. Alhoewel van der Braber zeer slecht van gehoor is, zijn beiden nog flink. De vrouw doet nog steeds haar huishouding en ziet er niet tegen op de behulpzame hand te bieden als dit noo dig is, ook aan de arbeidersbeweging. Het zal hun dezen dag dan ook niet aan belang- stelling ontbreken. De blijde gebeurtenis. De geboorte van een prins of prinses, zal te Bergen op de volgende wijze worden aangekondigd: Een vijftal klokken zullen het nieuws verbreiden, door, al naar gelang het een prins of prinses betreft, onderbroken of regelmatig gelui. Mocht het bericht van de geboorte na 9 uur's avonds binnenkomen, dan volgt het klokkengelui den volgenden morgen om 9.15 uur. Komt de heugelijke tijding voor 5 uur 's middags, zal er's avonds 8 uur een muzikale rondgang plaats vinden; anders den volgenden avond. Lampions zijn dien dag verkrijgbaar aan het V. V. V.-gebouw. Wat de feestelijke viering voor de kin deren betreft, kunnen wij mededeelen, dat deze zal plaats vinden op een nader te be palen dag, na afloop der vacanties (7 Jan.), waarvoor het volgend programma is samen- gesteld: 9 uur bijeenkomst op school. 9.159.30 uur aubade door Bergen's Harmonie. 9.3010 uur zanghulde bij de Rui'ne. 10 uur kinderfeest voor de jongere helft der schoolgaande kinderen in de Rustende Jager en het Oranje-HoteL 2 uur Middagvoorstelling voor de overige leerlingen eveneens in Rustende Jager en Oranje-Hotel. Polder de Bergermeer. Dinsdagmiddag vergaderden bestuur en hoofdingelanden. Nadat de ingekomen stuk- ken waren afgewerkt, sprak de heer Boon, vice-voorzitter, een woord van afscheid tot den scheidenden dijkgraaf, bestuursleden en hoofdingelanden, van wie het land nu door het vliegveld was overgenomen. Voor- al dankte hij den aftredenden dijkgraaf den heer Jonker, voor al hetgeen hij in 't belang van de Bergermeer zoovele jaren had ge- daan. Spr. wees hierbij o.a. op de veranderde bemaling en de werkzaamheden bij het ver- leggen van den Bergerweg. Hij bood na zijn rede den dijkgraaf een wandelstok en een foto van 't gemaal en het polderhuis aan als blijvend aandenken en als huldeblijk voor het vele werk belangeloos verricht. Nu kwamen ook de ambtenaren ter ver gadering. De heer Smit, secretaris, dankte den dijk graaf namens de ambtenaren voor zijn humaan optreden, zonder de belangen van den polder uit het oog te verliezen. Hij bood hem namens de ambtenaren een fraai boek- werk aan. Nadat de dijkgraaf met een kort woord had bedankt, werd nog eenige tijd gezamen- lijk gezellig door gebracht. Kaasfabriek opgeheven. Met ingang van Zaterdag a.s. zal ook de kaasfabriek De Eendracht aan den Oosthui- zerweg worden opgeheven. Dit is dan de laatste der kleine fabrieken, welke het moest afleggen tegen de groote zuivelfa- brieken. De leveranciers zijn gedeeltelijk overgegaan naar de Tijd te Beemster, an- deren weer naar Concordia te Oudendijk en enkelen naar Nova Vita te Beets. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 71. Daarop vertelde de adelaar waarom de kraaien zo opstandig tegen zijn rege- ring waren. Het was alles de schuld van die grote oude kraai, die hen alien opge- stookt had, zodat ze zijn gezag niet meer wilden erkennen. 72. Daarop vroeg hij aan Flip en Wip of ze beiden zin hadden om mee te gaan naar zijn paleis. Het lag wel erg hoog, maar hij kon beiden met gemak dragen, als ze maar niet bang waren om zo hoog mee- gevoerd te worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7