f £atuU en JjUhBouw Luchtaanvallen! Jieck School JtacfUQetichtea JjtgezondeH Stukken DE VLAAMSCME WETENSCHAPPELIJKE ACADEMIE IN BELGIE. STOMPETOREN H El LOO ....EN NGOED BEGIN Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog! Naar een nieuwe verwezenlijking die de Nederlandsche beschaving moet ten goede komen. TWEEDE BLAD. i Het Leesgezelschap Het slot van het verslag over het Lees gezelschap is een beetje verminkt in de courant gekomen. Boeken, rekeningen en kas Vein den penningmeester, den heer Davelaar, werden in de beste orde bevonden, waarna de voorzitter na een woord van dank de vergadering sloot. Een huwelijk, dat veel belangstelling trok. Onder overweldigend groote belangstel ling werd hedenmorgen het huwelijk vol- trokken tusschen den heer P. C. Kaandorp en mej. C. van" Vugt. De groote belangstel ling ging uit tot de bruid, die wijkverpleeg- ster was bij het Wit-Gele Kruis en bij ieder- een was bemind om haar groote liefde en toewijding voor de zieken. Het burgerlijk huwelijk werd voltrokken door den burgemeester, jhr. van Foreest. Het kerkelijk huwelijk, dat een unicunr. was van kerkelijke waardigheid en deftig- heid, trok aller aandacht. Het huwelijk werd voltrokken door een heer-broer van de bruid, terwijl een andere heer-broer en de pastoor assisteerden. Vele gelukwen- schen had het sympathieke paar in ontvangst te nemen. ZWIJNTJESJAGERS. Geachte Redactie! Zou ik eenige plaatsruimte mogen ver- zoeken voor onderstaand? In de Alkm. Crt. van 27 dezer, konden wij onder stadsnieuws lezen, dat er weer drie fietsen zijn ontvreemd. Nu kan men zeggen, dan moeten ze hun fietsen maar op slot doen. Maar als ik goed lees, waren er 2 van op slot. Dus al doet men ze op slot en men verwijdert zich even, dan kan men toch tot de ontdekking komen, dat zijn rijwiel is verdwenen. Daar er den laatsten tijd weer veel rij- wielen worden gestolen, inzender is ook een van die slachtoffers, zou ik willen vragen: is daar nu niets tegen te doen? Want ik be- grijp wel, dat als er een agent in uniform in de buurt is, de heeren „niet thuis" geven. En zou het publiek hier niet kunnen hel- pen? Daar die zwijntjesjagers meestal in de avonduren him slag weten te slaan, zou ik willen vragen: Gij alien die dit leest, let 's avonds eens extra op rijwielen, welke on- beheerd staan. Ziet gij dat zoo'n rijwiel door een eenigszins verdacht persoon wordt weggehaald, volg hem dan ongemerkt eenige straten, maar neem vooral zijn sig- nalement goed op, terwijl gij aan zijn ma- nier van rijden allicht kunt zien of het zijn eigen rijwiel is, of dat hij zich op een ge stolen rijwiel wil verwijderen. Het zal bezwaarlijk gaan deze persoon te ondervragen of hij de eigenaar is. Maar als rifen dan den volgenden dag hoort of leest, dat er weer een fiets is ontvreemd en er staat ook bij waar en hoe laat, dan zou men de politie het signalement van zoo'n persoon kunnen opgeven. En als heeren zwijntjes jagers dit mochten lezen, wellicht zullen ze dan wat minder actief zijn. Dus alien op de zwijntjesjagersjacht en bedenkt dat hierdoor ook Uw eigen rijwiel wordt bewaakt. Met dank voor de plaatsing, G. ge- HET P. E. N. EN GEMEENTE ALKMAAR. Mijnheer de Redacteur! Het lijkt mij toe, dat men hier van ge- meentewege wel een beetje te stijfkoppig is. Er is n.l. door het P. E. N. een aanbod gedaan voor overname van 't electrisch net, waaromtrent nu nota-bene misschien een deskundig adviseur het zijne doet om 't geheele college mee te slepen om toch vooral maar niet toe te geven. Men moet voorzichtig zijn straks, om voor de consequentie te komen, niet heelemaal aangewezen te worden op de hulp van de regeering. Het aanbod gedaan door het P. E. N. lijkt mij nog zoo slecht niet, de eerste 15 a 20 jaar gedekt te zijn wat den financieelen kant aangaat. Vooruit zien is reegeren, zegt men wel eens. Nu op de begrooting van Alkmaar heeft men reeds gevoteerd 300.000 winst electra. Laten wij er voor zorg dragen, 't volgend jaar (maar dan't aanbod aanvaard van het P. E. N.) dit weer te kunnen doen. Want dat de gemeente het electrisch be- drijf moet afstaan, staat bij mij vast, en daarom beginne men ook eens het gas goed- kooper te maken. Men moet wat doen om clienten te hou- den, maar ook er wat bij zien te krijgen. Een gewaarschuwd man telt voor twee, straks Nieuwe-Niedorp, Winkel, en er zul len nog wel meer komen, met grooteren omzet kan men het winstpercentage wel verlagen ten koste van den verbruiker. Moge onze edelachtbaren Donderdag een wijs besluit nemen in 't belang van de ge meente, vooral wat betreft de financien. Met dank voor de opname. ABONNEE. en 8.25 per 100 K.G., afgeleverd ter wone marktplaats. Voor haver wordt geen richtprijs gega- randeerd. Zoolang zulks noodig wordt ge< oordeeld, zal door heffing aan de grens steun aan den prijs worden gegeven. De regelingen voor erwten en veldboonen zullen in groote trekken dezelfde zijn als die voor den oogst 1937, alleen ten aanzien van den richtprijs voor groene erwten zal in zooverre een wijziging worden aangebracht, dat de richtprijs niet meer zal gelden voor erwten van superieure kwaliteit, maar voor erwten van gemiddelde kwaliteit. Aan de met granen en peulvruchten te betelen oppervlakte zullen geen beperkin- gen worden gesteld. De regeling voor aardappelen zal, uitge- zonderd een verhooging van de teelthef- fing van 30 tot 50 per H.A., in groote lijnen dezelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getroffen. Omtrent het areaal fabrieksaardappelen kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Belanghebbenden zullen echter tijdig worden ingelicht. Aangaande het ver- krijgen van uitpootvergunningen voor fa brieksaardappelen zij verwezen naar het- geen dienaangaande reeds werd gepubli- ceerd. Voor suikerbieten zal een zelfde regeling als voor 1937 worden toegepast. De totale hoeveelheid suikerbieten waarvoor de ga- rantieprijs, welke op 10.25 per 100 K.G. blijft bepaald, zal worden uitgekeerd, zal geen wijziging ondergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden (ontginning e. d.) te verleenen garantie, welke niet ten laste van de andere suikerbiettelers zal komen. Gezien de situatie op de vlasmarkt is be sloten voor den oogst 1938 geen maatregelen te treffen. De regeling voor cichorei zal voor den oogst 1938 van kracht blijven. Aangaande koolzaad en den steun aan de griend- en rietcultuur werd reeds eerder een beslissing genomen, waaromtrent toen mededeeling werd gedaan. BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 13 December tot 18 Decem ber 1937 bedroeg 30.784, tegenover 29.318 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 18 December in totaal aangebracht 1.776.881 merken, tegenover 2.055.234 mer- ken in de overeenkomstige periode van 1936. TEELTPLAN AKKERBOUW VOOR 1938. Richtprijzen voor de verschillende gewassen. De minister van Economische Zaken heeft de teelt- en steunregelingen voor akker- bouwgewassen van den oogst 1938 vast- gesteld. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is de richtprijs voor gemiddelde kwaliteit tarwe. geleverd ter plaatse van normale af- levering op omstreeks 1 Februari 1939, vast- gesteld op 10 per 100 K.G. Het ligt in het voornemen van den minis ter te bevorderen, dat de prijzen van rogge en gerst zich zullen bewegen tusschen 7.25 J TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft voor de week van 2 t/m 8 Janpari 1938 voor de consumptiemelk op regeeringscon- tract het taxegedeelte vastgesteld op 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Voor de overmelk bedraagt de regeerings-minimum- prijs 6,40 cent. De afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk bedraagt 2,50 cent. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VE1HNGEN. In de afgeloopen week is het met een paar producten iets beter gegaan op de Langendijker groentenveilingen. In de eer ste plaats noemen wij hier de Deensche witte kool. Was het de voorgaande week al iets beter geworden met den afzet van dit product, deze week kon er heel wat meer worden geplaatst. De zuurkoolfabrieken na- men flinke kwantiteiten af, waardoor de rijzen eenigszins opliepen. De meeste Deen sche witte kool bracht de laatste dagen 2 per 100 K.G. op. Zelfs afwijkende kwaliteit werd met een daalder per 100 K.G. betaald. Voor de zuurkoolfabrieken maakt het uiter- aard niet veel uit, of het eerste kwaliteit of afwijkende is, daar de kool direct wordt verwerkt. De hoogste prijs was 2.30 per 100 K.G. Voor den minimumprijs, welke ook nog elken dag werd besteed, had men niet veel bijzonders. Grof stort, zouden wij kunnen zeggen. De zeer geringe hoeveelhe- den, welke doordraaiden was hoofdzakelijk stort en afwijkende zeer kleine kool. Deze iets verhoogde prijzen geven een beetje moed, doch ze zijn nog lang niet loonend. De roode kool is eveneens iets gestegen, zij het niet veel. Door het koude weer waar- schijnlijk. Dat heeft altijd invloed. De mooi- ste partijen gingen van de hand voor 4 en hooger. Sommige dagen noteerden wij tot 4.60 per 100 K.G., doch ook wel eens 5.30 als hoogste prijs. De minder goede kwaliteit is ook een weinig gestegen, zoodat er voor de awijkende kwaliteit weer iets meer werd besteed. Hoewel de verwachting was, dat na het ophouden van het „winter- tje" de koolprijs zou dalen, is hiervan niet veel gebleken. De gele kool verheugt zich nog maar voortdurend niet in een behoorlijke belang stelling. Een belangrijk deel van den aan- voer kan niet meer maken dan iets boven 'n Beetje te vroeg? Integendeel, want als u nu niet oomiddellijk voor 'n fietsachterlicht zorgt, dan zou "t beslist g£en goed begin worden, wat 1938 brengtl (Evenmin trouwens als voor den automobilist, die z'n verlichting niet in orde brengt.) den minimumprijs van 1. Een ander zeer belangrijk deel draaide door en bleef onver kocht. Deze kool wordt steeds als veevoeder verkocht. Slechts enkele partijen worden met iets hoogere prijzen betaald. Dat zijn de allermooiste partijen, die nog wel een tijdje bewaard kunnen worden. Deze hoogere prij zen komen niet hooger dan 1.50 en een uitzonderingsgeval eens tot 1.70 of 1.80, Voor groene kool, thans savoyekool ge- naamd, noteerden wij prijzen van 1 tot en met 2.50. De meest gangbare soort brengt zoo 1.50 tot 2 op. Met de andijvie is het zoo goed als ge daan. De vorst heeft zich over dit product ontfermd. Het is door die paar malen ach tereen bevriezen ongeschikt geworden voor den aanvoer aan de veiling en blijft op den akker achter. Voor de nu nog te leveren an dijvie zijn daardoor de prijzen iets hooger, Nu heeft de aanvoer weer niet te beteeke- nen. De uienprijzen waren een weinig beter dan de vorige week. De noteeringen schom melden voornamelijk tusschen 8 en 8.90 per 100 K.G. Een enkele maal was het 9.20 Voor grove uien betaalde men 7.80 tot 8.60. Drielingen werden afgenomen voor 7 tot 7.50, terwijl stek 3 tot 5.30 per 100 K.G. noteerde. In de peenprijzen kwam weinig verande- ring. 2 tot 2.50 besteedde men hiervoor. Voor de enkele aangevoerde bloemkool be taalde men 4.90 tot 5.70 per 100 stuks. Bieten werden verhandeld voor 1.20 tot 3.40. Boerenkool voor 1.50 en spruitkool tegen 8 per 100 K.G. Een enkel partijtje Blauwe eiger.heimers werd afgenomen te gen 2.80 per 100 K.G. Tot onderwijzer aan de o. 1. school te Avenhorn is benoemd de heer D. J. Eecen te Alkmaar, thans kweekeling aan de ge- noemde school. De heer Looijaard, pastoor te Rinne- gom, gemeente Egmonbinnen, is als zooda- nig overgeplaatst naar Oegstgeest. Zijn opvolger is de heer Klumper van 's-Gra- venhage. DE SCHOORLER ALLE-DAG-KERK. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal weer in de Schoorler Alle-Dag-Kerk ter voldoening van het verzoek van de interna- tionale Evangelische Ailiantie om de eerste week van het jaar als week der gebeden te houden, de week van Zondag 2 tot Zondag 9 Januari tot „wijdingsweek" worden be- stemd. De kerk zal dan verwarmd zijn, en bij de Alle-Dag-Kerk-getijden, die da gen weer evenals des zomers alle drie zullen de programma's der genoemde Evangelische Ailiantie ter inzage liggen en desgewenscht ter sprake kunnen worden gebracht. De Reorganisatie-tentoonstelling in de Kerkekamer is te bezichtigen voor en na de alle-dag-kerk-getijden en 's middags en 's avonds op aanvrage aan de pastorie. DE BETEEKENIS VAN DEN PUBERTEITSI.EEFTIJD IN HET LEVENSFLAN. Op de te Bergen gehouden jaarvergade- ring van de vereeniging voor uitgebreid lager onderwijs, heeft prof. R. Casimir, bij— zonder hoogleeraar in de opvoedkunde en de empirische zielkunde aan de rijksuniver- siteit te Leiden, gistermiddag een voor- dracht gehouden over de plaats en de be- teekenis van den puberteitsleeftijd in het levensplan. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 29 Dec. 1937. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 103000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 29 Dec. 1937. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt:176 Vette kalveren: le kw. 7078 cent enkele hooger, 2e kw. 6068 ct. en 3e kw. 5058 cent per K.G. levendgew.; 47 Nuchtere kalveren 713; 153 Var- kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 7374 cent, zware varkens 7273 ct. en vette varkens 7273 cent per K.G. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Dec. 1937. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 12000 K.G. Uien 8.308.80, Drielingen 7.10—/ 7.30, Grove 8.30—/ 8.50, Stek 5.10—/ 5.90; 3800 K.G. Peen 2.30—/ 2.50, kleine 1.101.20; 1300 st. Andijvie 0.60 1.90; 400 K.G. Rammenas 11.10; 20000 K.G. Roode kool 1.70—/ 5.60; 40000 K.G. Gele kool 1—/ 1.80; 24000 K.G. D. witte 0.802.70; 14000 K.G. Savoye kool 1—/ 1.70. NOORDSCHARWOUDE, 28 Dec. 1937. (Noordermarktbond). 5200 K.G. Uien: gele drieling 7.20, gele uien /8.508.90, grove 8.60—/ 8.80; 2350 K.G. Peen 2.50; 9000 K.G. Roode kool 3.70—/ 4.80; 11200 K.G. Gele kool 1—/ 1.20; 28500 K.G. D. witte 1.802.60; 900 K.G. Groene kool 1.20. WARMENHUIZEN, 28 Dec. 1937. Roode kool le s. 3.20—/ 5.40; Gele kool 1— 1.60; D. witte kool 1.702.60; Drielin gen 7, Uien 8.408.70, Grove uien 8.50—/ 8.60. Aanvoer: 66800 K.G. Roode kool; 18100 K.G. Gele kool; 30700 K.G. D. witte kool; 5000 K.G. Uien. (Van onzen correspondent.) Brussel, 28 December 1937. De vorige Belgische regeering reeds had in haar programma de verwezen lijking geschreven van een Vlaamschen eisch, welke reeds jarenlang is gesteld geworden en welke behoort tot de reeks van cultureele aangelegenheden die zonder politieke maatregelen kunnen worden opgelcst. Voorloopig is er nog geen oplossing, maar alhoewel men dat in Vlaamsche kringen spijtig vindt, is het een feit dat deze oplossing met ras- sche schreden nadert. Van Nederland sche zijde moet een dergelijk probleem ongetwijfeld belangstelling opwekken, want het kon toch geen enkel rechtge- aard Nederlander onverschillig laten of ja dan neen in Belgie een nieuw centrum van Nederlandsche beschaving zal tot stand komen en op welke manier dit zal gebeuren. Dat is het juist wat aanleiding geeft, hier te lande, tot een geschil, hetwelk niet moet worden gedramatiseerd, maar waaruit toch blijkt dat zelfs bij een niet-politiek vraag- stuk de politiek steeds een woordje mee- spreekt. Het toont ook aan hoe veelal dc tegenstellingen op de spits gedreven wor den, wanneer het maar eenmaal gaat over de Vlaamsche kwestie. Er bestaat in Belgie de Koninklijke Bel gische Academien, die eenzijdig Fransch- talig zijn en die zich steeds vijandig heb- ben uitgelaten ten opzichte van alles wat de Vlaamsche opleving moest ten goede komen. Zij hebben zich b.v. ook uitgespro- ken tegen de vernederlandsching van de Gentsche universiteit, wat niet heeft belet dat deze universiteit nu heelemaal Vlaamsch is geworden. Het feit dat de Vlaamsche beoefenaars van de wetenschap op zijn zachtst gezegd zeer stiefmoederlijk werden behandeld, heeft tot vele hevige protesten en tetoogingen aanleiding egeven. De Vlaamsche weter.schappelijke congressen zijn tot stand gekomen, vroeger, om in de tekortkomingen van officieele zijde te voor- zien. Deze tongreisen hebben veel bijge- dragen tot het opwekken van belang stelling voor de beoefening van de wetenschap in het Nederlandsch, al zijn zij geleidelijk eenigszins te uitgebreid geworden. Dit nadeel is slechts het gevolg van de groote belangstelling, van de waar- deering. Doch de bloei van dit Vlaamsch initiatief neemt de noodzakelijkheid nietweg van de oprichting van een officieele weten- schappelijk Vlaamsche academie. Over het principe is men het overigens, zooals ge zegd, eens. Het komt slechts op de uitvoe- ring aan en alles draait nu rondom de vraag: zal de toekomstige Vlaamsche wetenschap- pelijke academie heelemaal zelfstandig zijn, of zal zij aanleunen bij de bestaande Franschtalige wetenschappelijke academie? Het is een feit, dat de Vlaamsche academie voor taal en letterkunde zich heeft uitge- proken voor de onafhankelijke Vlaamsche wetenschappelijke academie, evenals de hooger genoemde vereeniging voor weten schap, die de wetenschappelijke congressen inricht. De meeste gezaghebbende Vlaam sche organisaties hebben zich voor deze op lossing verklaard. Alles komt er echter op aan welken vorm deze onafhankelijkheid moet worden gegeven en welke daarbij de welbegrepen belangen zijn van de Vlamin- gen zelf. En alhoewel er geen besluit is ge nomen, en men nog eigenlijk slechts in de periode van voorbereiding is, heeft de heer J. Hoste, minister van onderwijs, die een Vlaming is tot in de nieren, al behoort hij tot de gematigde richting van de Vlaamsche liberalen en al wordt hij door andersden- kenden soms hevig aangevallen er is ech ter geen mensch die geen hulde brengt aan zijn fair play en correcte goede trouw heeft de heer Hoste, zeggen wij, bij de Franschtalige Belgische Academie een voor- stel ingediend, dat de splitsing voorziet van deze academie, om advies hierover te vra gen. Hiertegen is nu een beweging ontstaan, waarbij het opvalt dat zij niet is ingegeven door overwegingen van gezond verstand, maar door politieke, in casu separatistische neigingen, zooals de heer prof. A. Vermey- len, oud-rector van de Gentsche universiteit het heeft genoemd. De heer Vermeylen is .1. een voorstander van de oplossing wel ke door minister J. Hoste is voorgesteld. Hij heeft dit in een interview aan de N. R. Crt., afgenomen door dr. van Raalte, en dat hier nogal stof heeft opgejaagd, niet verborgen. Deze oplossing komt hierop neer. De bestaande Franschtalige academie wordt gesplitst in twee eentalige afdeelin- gen, welke volledig op gelijken voet wor den gesteld. Elke Vlaamsche of Fransche klasse zou 20 leden tellen (in plaats van 30). De drie Vlaamsche klassen, net als aan den anderen kant de drie Fransche, zouden sa- men een organisme vormen met eigen be- heer en een eigen bestendig secretaris. De algemeene voorzitter van de academie zou om het jaar afwisselend uit de Vlaamsche of de Fransche afdeeling worden gekozen. Dezelfde regeling zou gelden voor de academie voor geneeskunde. In plaats van 40 leden zouden er twee afdeelingen komen van elk 20 leden. Hoe men dit nu ook be- schouwt sluit een dergelijke regeling zelf- standigheid in. Het eenige wat er bij een dergelijke oplossing in strijd met een op lossing die een volledige nieuwe onafhanke lijke Vlaamsche academie voorziet, valt op te merken is dat er zeer emstige voordee- len aan verbonden zijn. De Vlaamsche af deeling, gelijk staande met de Fransche, wordt mede in het bezit gesteld van het patrimonium der huidige academie, haar lo- kalen, haar bibliotheek, haar talrijke lega- ten en uit te reiken prijzen. Met een slag wordt een al te langdurig onrecht goed ge- maakt. Bij verwezenlijking van de andere oplossing zou men jaren moeten wachten, eer de Vlaamsche academie over dezelfde middelen zou beschiklten als de Fransche. Bovendien wordt de inflatie van academie- leden vermeden. Buiten de letterkundige academies zouden de wetenschappelijke academies 160 leden bedragen, terwijl er anders 100 meer zouden zijn, als men al- thans gelijkheid eischt. Bij de oplossing van minister Hoste blijft er een band bestaan tusschen de Vlaamsche en de Fransche af deelingen, door het feit dat er een alge meene voorzitter is, een jaarlijksche alge meene tweetallige vergadering en samen- werking waar het gaat om de toekenning van prijzen, die thans alleen' door de Fransche academie worden uitgeloofd, wan neer verhandelingen in de twee talen wor den toegelaten. Daar tegen wordt aangevoerd dat iemand die den Vlaamschen toestand in Belgie kent, weet dat de leden van de Franschtalige academien slechts diepe minachting hebben voor het Vlaamsch wetenschappelijk werk, dat zij niet eens begrijpen, omdat zij het Nederlandsch niet kennen, deze taal als 'n minderwaardig instrument van den geest beschouwende. De minste samenwerking met de Vlaamsche afdeeling zou nog steeds gebeuren in een geest van misprijzen. De Vlaamsche afdeeling zou slechts geduld worden. Het voornaamste bezwaar, aldus de tegenstanders van de oplossing, is dat de benoeming van een eerste kern Vlaamsche academieleden door deze Franschtalige le den zou gebeuren. Met de gevoelens die hen bezielen zouden zij nooit benoemingen doen welke de Vlamingen kunnen bevredi- gen, wat dan weer zijn weerslag zou heb ben op de toekomst vermits deze leden weer de anderen zouden benoemen. Deze en nog enkele andere bezwaren van den- zelfden geest verdienen ongetwijfeld ern- stige overweging, zoo wordt geantwoord, doch in den grond zijn zij niet afdoende. Het hangt maar van de Vlamingen zelf af of zij zich zullen doen gelden in weten- schappelijken kring. Aan de meeste bezwa ren kan worden tegemoet gekomen, zoo b.v. wat de benoeming betreft van de eer ste leden van de Vlaamsche academie. Men kan niet vergelijken met de zooge- naamde Nolf-Universiteit, omdat de Vlaam sche studenten genoegen moesten nemen met 1/3 Fransche cursussen, terwijl de ge- splitste academie volledig Vlaamsch zou zijn en daarbij onafhankelijk. In werkelijk- heid. zoo luidt het verder, willen de tegen standers van de splitsing een volledig nieuwe academie, omdat zij hieraan het karakter willen geven, het politiek karak- ter, van scheiding, van autonomie. Het is nog de vraag welk het advies zal zijn van de academie zelf. Een feit is het dat de oplossing, door den heer Hoste voor- gestaan, in de lijn ligt van diens opvat- tingen, die immer duidelijk bepaald zijn geweest, en die een oplossing van alle Vlaamsche vraagstukken voorstaat, zonder federalisme, zonder separatisme. Voor een objectief toeschouwer valt vooral te ont- houden dat er voor de Vlamingen reeds veel is veranderd. Waar vroeger over het beginsel nog moest worden gestreden, gaat het nu nog slechts over de toepassing er- van, wat meer lijkt op eenacademisch debat.. Wacht even de tweelingen kunnen wel somen ge- wogei worden ian ieelen we het later door tweel tftoBW Mag.).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8