DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A Parijsche overheidspersoneet in staking gegaan. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegevcn. Abonnementsprijs per 3 maandeo bif vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 306 Bit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 30 December 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. De regeering wenscht geen stremming in de openbare diensten. Het verkeer totaal ontwricht. De staking geeindigd! De striid in en om Teruel. Wie bezit thans de stad VRA-ANTIVRIES ALKMAARSCHE CQURANT. Alkmaar, 30 December. President Roosevelt heeft dezer dagen in een persconferentie meegedeeld, dat hij het congres wellicht den bouw van meer sche- pen voor de marine zal aanbevelen. Dit kleine berichtje is zeer verrassend. want daaruit blijkt, dat Roosevelt den toe- stand in de wereld lang niet gunstig vindt, dat Roosevelt zelfs in de toekomst mogelijke nieuwe verwikkelingen ziet. Dat blijkt ook wel uit 'n brief, dien Roo sevelt aan Taylor, den voorzitter der be- grootingscommissie van het Huis van Afge- vaardigden, schreef en waarin hij o.m. ver- klaarde: Sedert de begrooting van het departement van marine in het najaar werd voorbereid, hebben de gebeurtenissen in de wereld mij toenemende bezorgdheid veroorzaakt. Volgens de grondwet is de president op- perbevelhebber van leger en vloot. Hij heeft derhalve den uitdrukkelijken plicht de verdediging der nationale belangen te waar- borgen. Sprekende over mijn toenemende be zorgdheid, bedoel ik niet eenig land in het bijzonder, noch bepaalde dreigingen tegen de Vereenigde Staten. Het is een feit, dat in de wereld de naties niet alleen voortgaan met zich te bewapenen, doch haar bewape- ningsprogram uitbreiden. Ik heb iedere denkbare poging gedaan om aan dezen gang van zaken een einde te maken en te werken aan vermindering der bewapening. Feiten zijn niettemin feiten, de Ver. Sta ten moeten deze erkennen. Wilt de subcom- missie voor de marinebegrooting er van in kennis stellen, dat het mogelijk is, dat ik na de volgende zitting van het congres een suppletoire begrooting zal indienen om een begin te maken met den bouw van een aantal nieuwe schepen. Gisteren is de nieuwe grondwet in den vroegeren Ierschen vrijstaat van kracht ge- worden. Thans heet het land kortweg Ier- land (Eire). Binnen zes maanden moet de president gekozen worden, die aen salaris van 15.000 pond zal genieten. De Valera en de ministers woonden een plechtige mis bij in de kathedraal en ook in de protestantsche kerken en in de synago- gen waren er speciale diensten. De dag be- gon met 21 saluutschoten en er werd een parade gehouden, doch er zijn geen volks- feesten. De openbare gebouwen staken de driekleur uit; de republikeinen daarente- gen heschen op hun hoofdkantoor een zwarte vlag. De Irish Press, het regeeringsblad, zegt, dat de band met Groot-Britannie nu tot het verleden behoort en dat Ierland thans mees- ter is van zijn eigen lot. De Irish Times daarentegen, het oppositie- blad, zegt, dat de verwijdering van den naam des Konings uit de grondwet beschouwd kan worden als een misleiding en alleen be- teekent, dat de vorst erkend zal worden als men hem noodig heeft en genegeerd in an- dere gevallen. De nieuwe grondwet kan be schouwd worden als een ijdele leus. De Irish Independant, een anti-Vale- riaansch blad, merkt op, dat de nieuwe grondwet den burger geen korreltje meer vrijheid schenkt, maar wel bepalingen be- vat, op grond waarvan de vrijheid van drukpers en van vereeniging kunnen wor den aangetast. Een officieele verklaring van het Engel- sche departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Britsche regeering den toestand heeft bestudeerd, ontstaan door de nieuwe Iersche grondwet. De regeering is bereid de nieuwe grondwet aldus op te vat- ten, dat er geen fundamenteele wijzigingen door worden gebracht in de positie van den Ierschen Vrijstaat of van Eire als lid van het Britsche Gemeenebest van naties. De Engelsche regeering heeft de verzekering gekregen, dat de regeeringen van Canada, Australie, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika eveneens bereid zijn de nieuwe grondwet op deze wijze op te vatten. De regeering kan echter niet erkennen, dat het aannemen van den naam „Eire" of Ierland, of andere bepalingen van de nieu we grondwet, eenig recht met zich mede zou brengen op gebied of rechtspraak over een gebied, dat deel uitmaakt van het Vereenig de Koninkrijk, of op eenigerlei wijze de po sitie aantast van Noord-Ierland als onaf- scheidelijk deel van het Vereenigde Ko ninkrijk. Zij beschouwt derhalve het ge- bruik van den naam Eire of Ierland in dit verband aldus, dat deze alleen betrekking heeft op het gebied, dat tot dusverre bekend heeft gestaan onder den naam Ierschen Vrij staat. Na een onrustige Kerstmis, veroor zaakt door staking in de magazijnen der groote winkelbedrijven en in de pak- huizen van den groothandel, gevolgd door een staking bij de transportbedrij- ven, werd deze staking in Parijs Woens- dag algemeen, zoodat alle Parijsche openbare diensten gas, water, elec- triciteit, gemeentereiniging, alle open- bare middelen van vervoer, zooals metro, ommibussen en trams thans niet meer functionneeren. De actie is bedoeld als protest tegen de begrooting van de stad Parijs, waarbij 600 frank wordt gekort op loonen, die kort ge- leden waren herberekend. In een motie hebben de gedelegeerden van alle vakvereenigingen bekend gemaakt dat de staking zal voortduren totdat de ge- meenteraad zijn meening zal hebben uitge- sproken over het plan dat voorgesteld wordt door de intersyndicale commissie en dat de volgende punten omvat: 1. Verhooging van het loonminimum tot 12.800 frank. 2. Gelijkstelling van werklieden en amb- tenaren wat betreft de maandelijksche extra- uitkeeringen. 3. Uitvoering van de lijst van verdere eischen van het personeel door een paritaire commissie. Het verkeer ontwricht. De staking van het personeel van de auto- busdiensten is te middemacht in werking getreden. Bij het aanbreken van den dag werd de staking op grooter schaal merkbaar, daar noch de metro, noch autobussen reden. Het publiek, dat niets wist van de beslissing, welke in den nacht is genomen, wachtte bij de halten vergeefs op de bussen en treinen, doch deze toestand duurde niet lang. A1 spoedig werd het publiek door de stakings- posten in de metrostations en bij de auto- bushalten ingelicht. De taxi's, die niet aan de staking mee- doen, maakten goede zaken, zij vervoerden de passagiers gemeenschappelijk. Uit solida- riteit met de stakers weigerden echter som- mige chauffeurs uit te rijden. Ook de auto's van de stadsreiniging verlieten de garages niet, terwijl ook het huisvuil niet wordt weggehaald. De minister van binnenlandsche zaken heeft maatregelen genomen om de orde te handhaven. Op verscheidene punten in Parijs zijn afdeelingen van de mobiele garde geplaatst, vooral bij de garages van de auto bussen en bij sommige stations van de metro. Kabinetsraad. De kabinetsraad is gisteren van half vier tot zeven uur bij een geweest. Eensgezind is de regeering van meening, dat zij onder de huidige omstandigheden de functionneering der openbare diensten moet verzekeren. Bij- gevolg zal de regeering, wanneer de staking niet wordt afgelast, besluiten tot in dienst stelling van agenten bij de openbare diensten welke belast zullen zijn met de distribute van electriciteit, water en gas. Reeds thans echter zijn schikkingen getroffen om groo ter gebruik te maken van militaire vracht- wagens voor de transportdiensten. Na de zitting van den kabinetsraad heb ben de leden van het bestuur der C.G.T. zich naar het hotel Matignon begeven, waar zij terstond ontvangen werden door Leon Blum, Paul Faure en Marx Dormoy. Om half negen is de centrale syndicate bestuurs- commissie bijeengekomen in het gebouw van de C.G.T. De minister van binnenlandsche zaken heeft tegengesproken, dat hij gisteren over- leg zou hebben gepleegd met Generaal Bourret, den commandant van het militaire district Parijs, over ordemaatregelen in ver band met de stakingen bij de openbare diensten. Wel heeft hij Generaal Bourret ontvangen, maar dit bezoek stond niet in verband met de gebeurtenissen. De socialis- tische ministers zijn gisteravond bijeenge komen in een aparte zaal, ten einde onder- ling overleg te plegen. De communistische kamerfractie heeft een motie van sympathie met de stakers aange- nomen. De Fransche federatie van christelijke arbeiders doet mededeeling van een nota waarin zij protesteert tegen de staking bij de Parijsche openbare diensten welke ge- karakteriseerd wordt als staande buiten het normale spel der procedures van verzoening en arbitrage. Bestuur der C.G.T. bij Chautemps. De bestuursleden der C.G.T. zijn gister avond, na besprekingen met Blum, Dormoy en Paul Faure gehad te hebben, bij mi nister-president Chautemps toegelaten. Bij dit onderhoud waren ook Dormoy en Faure tegenwoordig. Chautemps stelde de bestuursleden in kennis van het door de regeering genomen besluit tot handhaving van de orde en waarborging van de func tionneering der openbare diensten. Met een beroep op hun gevoel van burgerplicht ver- zocht hij hun onmiddellijk een einde te ma ken aan de staking, die de Parijsche bevol- king en het geheele land aanzienlijke schade berokkent. De besprekingen tusschen minister-presi dent Chautemps en de bestuursleden der C.G.T. eindigden te 20.35 uur. Op de vragen van journalisten antwoordden de gedele geerden slechts, dat zij van het onderhoud Heden wordt op Huize Doom in kleinen familiekring de verloving gevierd van den kleinzoon van den keizer, prins Louis Fer dinand van Pruisen, met grootvorstin Kir a van Rusland. De jongverloofden vertoeven op Huize Doorn. De grootvorstin is vergezeld van haar broeder, grootvorst Wladimir en prins Louis Ferdinand is in gezelschap van zijn moeder, kroonprinses Cecilie. Morgenochtend vertrekken de gasten weer per trein naar Duitschiand. Een foto van het verloofde paar. verslag zouden gaan uitbrengen aan de be- stuurscommissie, die een half uur later zou vergaderen. Na die vergadering zal het be sluit der commissie waarschijnlijk worden medegedeeld. Een ofifcieel communique. Gisteravond is te Parijs het volgende offi cieele communique bekend gemaakt: Chautemps en Dormoyy hebben in den kabinetsraad een uiteenzetting gegeven van den toestand, ontstaan door de staking bij de openbare diensten. De regeering, zich be- wust van haar verantwoordelijkheid, toon- de zich eenstemmig besloten geen enkele stremming in de functionneering der open- bare diensten te dulden. Zij hoopt, dat het personeel in het besef van zijn bijzondere plichten jegens het land en uit een gevoel van nationale solidariteit, blijk zal geven van de noodige koelbloedigheid en het noo- dige verstand en den arbeid zonder verwijl zal hervatten. De kabinetsraad heeft in ieder geval eenstemmig besloten de orde te hand- haven en de functionneering der openbare diensten te verzekeren. De radicaal-socialistische kamerfractie heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat zij de verklaringen van Chau temps volkomen goedkeurt en een volledig vertrouwen in de regeering heeft. De socialistische kamerfractie is eveneens bij een geweest en heeft een mededeeling ge- publiceerd, waarin verklaard wordt, dat de fractie den toestand nauwkeurig bestudeerd heeft en besloten heeft de gebeurtenissen te blijven volgen. De voorzitter zal de frac tie zoo noodig opnieuw bijeenroepen. Vannacht te twee uur begaf een afvaar- diging van het bestuur van de C.G.T. zich naar het ministerie van binnenlandsche zaken. Na een onderhoud met minister Marx Dormoy, Paul Faure en Monnet verklaar- de de delegatie voldoende garanties te heb ben ontvangen om aan de Vereenigde bon- den van personeel in overheidsdienst toe te staan aan de vakvereenigingen van het district Parijs, walke vereenigd waren in de Grange aux Belles, voor te stellen het werk te hervatten. Een deel van de delegatie begaf zich ver- volgens naar het partij gebouw van de C. G.T., waar het bestuur van de C.G.T. onaf- gebroken vergaderde en een ander deel van de afvaardiging begaf zich naar Grange aux Belles. Na een langdurige bespreking in de Grange aux Belles besloten de Ver eenigde bonden van personeel in over heidsdienst hedenochtend het werk te hervatten, aangezien zij voldoende ver- zekeringen hadden ontvangen inzake het inwilligen van hun eischen. In alle openbare bedrijven is dus hedenochtend het werk normaal hervat, zij het doordat een aantal werklieden niet gemakkelijk te bereiken zijn, in het begin met eenige vertraging. Alles functionneert weer. Hoewel de beslissing het werk te hervat ten laat in den nacht is genomen, nadat een overeenkomst tot stand was gekomen tus schen de vakvereenigingen en de socialis tische ministers, is het besluit toch snel ten uitvoer gebracht. Reeds vroeg in den ochtend, met zeer wei- nig vertraging, begonnen de eerste treinen van de metro te rijden en verlieten de auto bussen de garages. Ook de gemeentelijke reinigingsdienst hervatte het werk, de rei- nigingsauto's reden door de straten en ook het huisvuil werd weer weggehaald. Later op den ochtend zullen de Parijze- naars, die zich naar hun werk begeven, hun stad weer gewoon zien. Toch zijn nog niet alle conflicten opge- lost, de staking in het patriculiere transport- bedrijf duurt nog voort en het verzenden van levensmiddelen en kranten geschiedt nog steeds door militaire vrachtauto's met soldaten. De rechtsche radiodiensten wijzen erop, dat de gevechten in en om Teruel in onver- minderde mate voortduren. De nationalisti- sche luchtmacht kon ook ingezet worden, doordat het weer is verbeterd. Dit vindt steun in de berichten uit het regeerings- kamp, volgens welke vijandelijke vliegtui- gen zijn neergeschoten. Zij zouden thans krachtigen steun verleenen aan de hulp- troepen van Aranda. Terwijl ook de laatste gebouwen van Teruel den regeeringstroe- pen in handen vallen, worden de rechtsche communique's hardnekkiger in hun betoog, dat Teruel zich onverminderd in rechtsche handen bevindt. „De beleedigingen van de regeering te Barcelona", zoo zegt radio- Salamanca, „hebben nu zulk een omvang aangenomen, dat de wereld aan ons zou gaan twijfelen, maar de waarheid is op weg". ANTIROEST i Vraogt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus Inmiddels zegt Hemingway, de Ameri- kaansche schrijver, gisteren uit Teruel te Parijs aangekomen, in Ce Soir, dat het re- publikeinsche leger op 8 K.M. ten Noorden van die stad staat. Op het oogenblik dat hij Teruel verliet, bevond zich alleen nog maar het Seminarium in rechtsche handen. (Inmiddels gevallen). Voorbereidingen voor een veldslag aan het zuidelijk front? Britsche reizigers, die te Gibraltar uit Spanje zijn aangekomen, maken melding van een intensieve militaire bedrijvigheid en van troepenbewegjngen tusschen Cadiz, Tariffa, San Roque en Malaga. Zij gelooven, dat deze bedrijvigheid een voorspel vormt van een binnenkort te verwachten slag aan het zuidelijk front. Het rechtsche opper- bevel te Malaga zou vertrouwelijke inlich- tingen hebben gekregen, volgens welke de regeering te Barcelona 30.000 militie- soldaten zou hebben saamgetrokken bene- vens talrijke tanks en veel geschut, mor- tieren en mitrailleurs voor een tegenaanval ter beantwoording van het offensief, dat de rechtschen voomemens zouden zijn bij Malaga te beginnen. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Op initiatief van Sir Henry Chilton, den Britschen ambassadeur te Hendaye, en Leche, den gevolmachtigden minister te Barcelona, alsmede van dr. Junod van het Internationale Roode Kruis, worden eener- zijds met generaal Franco en anderzijds met de regeering te Barcelona onderhandelin- gen gevoerd over uitwisseling der gevan- genen en gijzelaars. In diplomatieke krin- gen wordt verklaard, dat reeds eergisteren overeenstemming bereikt is over de uitwis seling van 200 gevangenen van beide zij- den en dat men hoopt, dat deze overeen komst tot een veel grooter aantal gevange nen zal worden uitgebreid. De 200 gevan genen in kwestie waren ter dood veroor- deeld. Mededeeling van Radio Nacional. Radio Nacional deelt mede: „Toen de aanval op Teruel begon, hebben wij verklaard, dat deze stad in onze macht zou blijven. Inderdaad ontwikkelt de slag om Teruel zich op buitengewone wijze. De rechtsche luchtmacht is meer en meer actief en steunt de troepen van Aranda, die de doelen hebben bereikt, welke door den opperbevelhebber waren vastgesteld. De vijandelijke verliezen zijn enorm en het aantal gevangenen is zeer groot. In alle sectoren van het front van Teruel wordt thans een krachtig offensief ontke- tend, dat een voor de rechtsche troepen zeer gunstig verloop heeft." Mededeeling van Radio-Barcelona. Radio Barcelona deelt omtrent den strijd om Teruel mede, dat na de bezetting van het Seminarium tal van gevangenen zijn ge maakt, die nog niet gei'dentificeerd zijn. Jachtvliegtuigen der regeering achtervolg- den rechtsche vliegtuigen tot in de buurt van Saragossa. Er zijn belangrijke docu- menten in handen der -regeeringstroepen gevallen. Drie dooden bij auto-ongeluk in Franlc- rijk. - Gistermiddag is onder de gemeente Montargis (dept. Loiret) een auto, waarin zich de medewerker van Paul Faure, La Gorgette met zijn echtgenoote en zoon be- vonden, in botsing gekomen met de auto van Pierre Michelin, den zoon van den beken- den industrieel. De botsing was zeer hevig. De heer en mevrouw La Gorgette en hun zoon werden gedood, terwijl Michelin em- stig werd gewond. De oorzaak van het on- geluk is nog niet komen vast te staan. Drieste overval met roof. - Gisterna- middag heeft een zestal individuen te Troyes in Frankrijk aan drie bankloopers, die 1.800.000 franken in baar en 250.000 franken aan effecten bij zich hadden, hun tasschen ontrukt. De overval geschiedde bij het filiaal van de Bank van Frankrijk. Toen de bankloopers van hun emotie eenigszins bekomen waren, schoten zij op de bandie- ten, die in een auto vluchtten. De bandie- ten vuurden terug. Niemand werd getrof fen. De auto verdween en is nog niet terug- gevonden. Hevige hotelbrand te Jersey City. - In 't Plaza hotel te Jersey City (V.S.) heeft gis- ter een brand gewoed ten gevolge waarvan een man en een vrouw zijn om het leven ge komen. Vijf en twintig personen hebben brandwonden opgeloopen. De brand is ont staan doordat een kerstboom vlam vatte door overspringende vonken van een el'ec- trischen trein, waarmede een jongetje aan het spelen v/as. Sneeuwval in den Balkan. - Alle berg- passen in Montenegro en Dalmatie zijn dichtgesneeuwd. Op het eiland Lesina is voor het eerst sinds tien jaar veel sneeuw gevallen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1