JECOVITOL RecfUszafiMi JfcoviHciaai Tlieuws gaat „artis" verdwijnen? Verkeersonge'ukken. het programma voor zondag a.s. Langs de N.H.V.B.-velden. alcmaria n en de competitie. Zuid-Afrikaansche studenten in Nederland. EGMOND AAN ZEE SIJBEKARSPEL TWEEDE BLAD. Gezond den winter door! Dus Jecovitol, de lever traan met geijkt vitaminen- gehalte. Het voorbehoed middel tegen rhachltis. griep en andere infectie ziekten. In Apotheken en Drogisterijen f. 0.75 per ffetch. JL J Bedenk echter, dat hun badgelegenheid ondiep moet zijn, deze vogels zijn lek, ook als ze reeds schoon zijn en in 'n teil zouden ze jammerlijk verdrinken. Indien* ge een hooinestje geeft, leg het dan vast met zand, de typische rotsvogels raken licht met hun nagels in hooi verward. Binnen enkele weken de be slissing. Vanmorgen heeft de heer I. Harshagen als deurwaarder, in opdracht van1 de Ned. Trust Maatschappij, exploit beteekend ten kantore van het genootschap om te consta- teeren, dat het genootschap in gebreke was gebleven, de achterstallige rente en de pas vervallen coupons van 1 Januari te betalen. Als ieder Amsterdammer, zoo was ook de heer Harshagen bezorgd voor de toe komst van Artis, „en", zoo zeide hij, „het is wel met een heel zwaar hart, dat ik als deurwaarder deze opdracht heb uitgevoerd. Eigenlijk beteekent het wel niet meer dan een wettelijke aanmaning, maar het stemt een mensch, en zeker een Amsterdammer, verdrietig wanneer hij moet constateeren, dat een van de merkwaardigste instituten van de hoofdstad des lands in zulke nijpen de moeilijkheden verkeert". De directeur van Artis, dr. A. L. G. Su- nier, verklaarde na het bezoek van den deurwaarder dat binnen enkele weken een beslissing zal moeten vallen. Dat dit gebeu ren zal, verwacht hij stellig, maar op welke wyze, was hem niet bekend. Wel kon hij als voorwaarde stellen, voor het instand houden van den tuin van het genootschap, dat de zware druk van de loopende leening moet worden weggenomen en dat de beta lingen, waarvoor heden de officieele aan maning was gedaan, naar de toekomst moeten kunnen worden verschoven. Dan eerst zal het ook mogelijk zijn den dieren tuin de richting te geven, die hij, naar de eischen van dezen tijd behoeft. VLAK VOOR AUTOBUS GESLIPT. Gistermiddag is op den rijksstraatweg VordenZutphen een doodelijk ongeval ge beurd. Door de gladheid van den weg slipte de ongeveer 60-jarige .rijkswegwerker Jansen uit Warnsveld, die daar op de fiets reeds, juist voor een naderende autobus van de „Graafschap". Het slachtoffer kwam onder de wielen van den zwaren wagen terecht en was op slag dood. TEGEN VRACHTAUTO OPGEREDEN. Gistermiddag fietste de 9-jarige K. met vrij groote snelheid in de Wilhelminastraat te Haarlem; hij lette blijkbaar niet goed op en botste daardoor tegen den achterkant van een vrachtauto, welke aan den kant van den weg geparkeerd stond. Een ijzeren haak, waarmede de klep van den laadbak wordt vastgezet, drong bij het rechteroog in zijn hoofd, waardoor een ernstige wonde ont stond. Tijdens het vervoer naar het St. Eli- sabethsgasthuis is het knaapje overleden. OP SLAG GEDOOD. Het tienjarig zoontje van den heer Ganze- man uit Oosterland (Z.) werd gistermiddag, toen hij omstreeks twee uur naar huis fietste, nabij de Oudedijk tusschen Ooster land en Bruinisse, door een uit tegenoverge stelde richting komende auto aangereden. Het knaapje was op slag dood. POLITIE-AGENT VERZAAKT ZIJN PLICHT. De Hooge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van een Amster- damschen politie-agent, die in hooger be roep door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld, tot 6 maanden gevangenis straf wegens het aannemen van een gift, om daarna in strijd met zijn plicht te han delen. GUNSTIGE SCHIKKING. Voor de drie Rotterdammers, die met dobbelen werkloozen geld afhandig wisten te maken. Drie Rotterdammers, de 33-jarige loswerk- man A. van E., de 39-jarige zeeman W. M. en de 31-jarige loswerkman E. B., stonden Maandag in hooger beroep voor het Haag- sche gerechtshof terecht van een vonnis van den Rotterdamschen politierechter, die hen wegens het gelegenheid geven tot hazard spel ieder tot drie maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld. Dit vonnis was daarom zoo zwaar uitge vallen, omdat de drie verdachten hoofdza kelijk hun slachtoffers uitzochten onder werkloozen, tlie hun zoo juist van den steun ontvangen gelden dadelijk verdobbe.den. Ten huize van een der verdachten werd om de beurt het dobbelspel „zeven ofelf gespeeld, waarbij het gooien van deze beide getallen met twee dobbelsteenen voorname lijk winst opleverde. Degene bij wien het spel werd gespeeld, de z.g. „keembaas", kreeg een gedeelte van de gemaakte winst. Bij een inval, welken de Rotterdamsche politie op zekeren dag deed, werden twee verdachten gearresteerd. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was van meening, dat de opgelegde straf wel aan den zwaren kant was uitgevallen. De Rotter damsche politierechter heeft hier eens een afschrikwekkend voorbeeld willen stellen. Spr. meende evenwel, dat een gev .ngenis- straf van twee maanden voor ieder voldoen de was en re '''Teerde deze straf. Uitspraak 17 Januari, Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Zondag heeft Victrix de competitie voort gezet met een afstand van 1000 Meter. De opkomst was niet zooals men dat gewend is en de tijden waren ook al niet zoo schitte rend. Zes renners deden niet mee aan dezen rit, omdat zij moeten trainen op een versnelling van 117 voor een wedstrijd in Rotterdam a.s. Zondag. De tijden luiden: A-klasse 2x1000 Meter: W. Harms 83«/«; K. Kusch 88»/,; W. Visser 88'/s; W. de Zeeuw 90; J. Ottenbross 91V0. B-klasse 2x1000 Meter: C. de Boer 88'/s; r. Hiemstra 89'/s? J- Alles 90»/s; Jan Nierop 93; C. Kusch 95V». Jan Henning 250 M. in 22 sec.; Joop Hen ning 250 M. in 213/5 sec. V oetbal De K.N.V.B.-wedstrijden voor Zondag 3 Januari zijn: Afdeeling I lste klasse ExcelsiorD.W.S. D.F.C.—R.F.C. V.U.C.—V.S.V. SpartaAjax K.F.C.—A.D.O. 2e klasse A D.W.V.—W.F.C. O.S.V.—Z.V.V. Z.F.C.West-Frisia De SpartaanH.R.C. 2e klasse B ZeeburgiaA.F.C. R.C.H.E.D.O. HilversumH.F.C. D.O.S.Velox B.F.C.—H.V.C. 3e klasse A HelderZaandijk HollandiaPurmersteijn TexelAlkm. B6ys E. Crabbendam SuccesAssendelft A.P.G.S.De Volewijckers 3e klasse B De ZeemeeuwenS.D.Z. KinheimW.M.S. AhrendsDe Meteoor D.E.C.Schoten Beverwij kBloemendaal 4e klasse A WatervogelsM.F.C. StrandvogelsB.K.C. SchagenAlkmaar J. Augustijn Wieringerwaard—Andijk D.T.S.—Nieuwe Niedorp 4e klasse B UitgeestZilvermeeuwen MeervogelsZaanlandia VerkadeWestzaan BergenMonn ikend am Q.S.C—K.V.V. Res. 3e klassê A H.R.C. in—K.F.C. III Z.F.C. IV—Hollandia II W.F.C. III—Helder II Res. 3e klasse B K.V.V. II—Q.S.C. II D.W.S. IV—Blauw-Wit IV Purmersteijn IIMeervogels II Ajax IV—O.S.V. III Afdeeling II lste klasse Hermes-D.V.S.D.H.C. Feij enoordH.B.S. Stormvogels't Gooi Blauw-Wit—C.V.V. Haarlem-r^Xerxes Afdeeling UI lste klasse Wagen ingen-r-N.E-C. P.E.C.-—Tubantia A.G.O.V.V.—Go Ahead EnschedeZ.AC. HengeloHeracles Afdeeling IV lste klasse Bleij erheide—Roermopd N.O.A.D.—Eindhoven N.A-C.—Juliana P.S.V.—L.O.N.G.A. B.V.V.Willem II Afdeeling V lste klasse Be Quick—Leeuwarden VeloeitasSneek AchillesG.V.A.V. Veendam—Heerenveen H.S.C.—rHoogezand Normale uitslagen, of het zou de verrassing van Koedijk n tegen Bergen II moeten zijn. Sterke afscheiding in de eerste klasse A. De te verwachten resultaten zijn bij den aanvang van 1938 vrij normaal gevallen. Slechts één verrassing viel te noteeren en dat was tijdens het treffen Koedijk II— Bergen II. Zekerwe hadden de Koe dijk-reserves wel tot iets in staat geacht, maar de Bergenaren waren sterk in de running en we gaven de gastheeren niet zoo heel veel kans. Dat het nog een flinke 52 zege voor de Koedijkers werd, geeft opnieuw een kijk op de wisselvalligheid van het voetbalspel; is een woord van lof aan het adres van de Koedijkers waard en tevens een domper- op de kampioenskans der Bergenaren. Inmiddels heeft 1938 zich goed ingezet, want geen enkel wedstrijd-resultaat ging door terrein-afkeuring verloren, zoodat we weer een belangrijken stap vooruit zijn ge gaan. Is in enkele afdeelingen de spanning wat toegenomen of blijven voortbestaan. in de eerste klasse A valt een sterke scheidingslijn te trekken. Het begint er geducht naar uit te zien, dat O. F. C. I, C. S. V. I en Zaandijk II on der elkaar zullen uitmaken, wie met de eer zal gaan strijken. Voorta wordt de positie van r. C. Z. I steeds meer precair, alhoewel Alcmaria IV, K. F. C. IV en Vrone I ook nog lang niet veilig staan. We gaven Vrone I by het leidende O. F. I niet veel kans. De Oostzaners bleven dan ook met een 61 uitslag baas in eigen huis. Het was een geluk voor de groen-zwar- ten, dat r. C. z. I opnieuw een nederlaag te slikken kreeg. Met 7—2 gingen de Zaan- damsche racers bij K. F. C. IV ten onder. Ook Alcmaria IV bleef in het benauwde hoekje, daar men by Zaandük II een 3—1 nederlaag te accepteeren kreeg. C. S. V. I blijft sterk in de running, door het bezoekende Oudorp I met 4—0 te klop pen en dus op afdoende wijze revanche te nemen. De stand is thans: O. F. C. P 11 7 3 1 31—11 17 C. S. V. I 11 7 2 2 38—24 16 Zaandük II 10 7 0 3 3819 14 Beemster I 11 5 2 4 3028 12 Oudorp I 10 4 2 4 21—22 10 K. F. C. IV 10 4 0 6 25—24 8 Vrone I 9 3 1 5 16—36 7 Alcmaria IV 10 3 0 7 21—35 6 R. C. Z. I 11 2 0 9 15—32 4 In de tweede klasse B deed Alkmaar II al heel goed werk. Bij het bezoek aan M. E. V. O. I zou het ge ducht kunnen spannen ende mogelyk- heid zou kunnen bestaan dat een groen- witte-zege drie ploegen met gelijke kan sen op de bovenste plaats naar voren zou brengen, 't Is inderdaad zoo gebeurd. De Alkmaar-reserves wisten juist met 10 te winnen, wat een goede prestatie te noemen is. Egmondsche Boys I verspeelde ook thuis tegen Akersloot I een puntje (11), terwijl Uitgeest II de D. T. S.-reserves met een 61 nederlaag naar huis zonden. De stand is hier nu: Koedyk I 11 8 0 3 4419 16 M E. V. O. I 11 8 0 3 27—12 16 Alkmaar II 11 7 1 3 41—20 15 AlkmrBoys III 10 5 1 4 21—16 11 Egm. Boys I 10 4 2 4 22—20 10 Uitgeest II 10 4 0 6 2236 8 D. T. S. II 11 2 1 8 17—49 Akersloot I 12 1 3 8 2446 De tweede klasse D liet slechts de ontmoeting Alkmaar III W. F. C. VI zien, waarbü bet de groen witte andermaal gelukte voor de volle winst zorg te dragen. De Wormerveerders gingen met een 64 nederlaag naar de Zaan terug. De stand is hier: Z. V. V. IV 10 8 1 1 38—16 17 Z. F. C. VI 10 6 1 3 34—18 13 Alcmaria V 10 5 1 4 4126 11 Alkm. Boys IV 11 5 1 5 35—38 11 W. F. C. VI 8 3 2 3 21—17 8 Zaandijk III 10 4 0 6 29—26 8 Alkmaar III 8 3 0 5 24—39 6 K. V. V. V 9 1 0 8 14—56 2 De derde klasse F liet de reeds eerder gememoreerde verras sing zien van Koedyk II tegen het bezoe kende Bergen II waarbij de runners up er met 52 aan moesten gelooven. De positie van Ursem I werd er mooier door, daar de leiders Dirkshorn I in eigen huis wisten te slaan met 63, al willen we niet verheelen, dat de gastheeren aanvan kelijk geen gewillige slachtoffers bleken te zijn. Eenmaal was het zelfs nog gelijk 33. Vrone II deed verdienstelijk werk, door M. E. V. O. II met ledige handen (41) naar huis te zenden. De stand is hier nu: Ursem I 11 10 0 1 57—20 20 Bergen II 11 8 0 3 51—19 16 Schoorl II 10 6 0 4 36—34 12 Dirkshorn I 11 5 1 5 3532 11 Egm. Boys II 8 4 1 3 2521 9 Yfone II 9 4 1 4 21—34 Koedijk II 13 2 4 7 30—51 8 M. E. V. O. II 10 2 1 7 25—42 5 C. S. V. III 11 0 4 7 15—45 4 In de vierde klasse D had het leidende D. T. S. III by Spoorvo- gels I heel veel moeite om het tót de over winning te brengen. Ten slotte gingen de punten met een 34 uitslag toch naar Oudkarspel. Oudorp II had het met 't bezoekende Graftdijk II wat gemakkelijker, daar een goede 40-zege kon worden behaald. Schagen IV verpletterde Akersloot II in eigen huis (1—16) en ook de Alkmaarsche Boys V kon tegen Grootschermer II zege vieren, al ging het tegen de bezoekers niet bepaald gemakkelijk. De rood-witten no teerden echter een 42 zege. De stand is hier nu: D. T. S. III 9 8 0 1 60— 9 16 Oudorp II 8 7 0 1 548 14 Schagen IV 8 4 1 3 50—19 9 Alkm. Boys V 5 4 0 1 1623 8 Spoorvogels 1 9 4 0 5 2126 8 Gr. Schermer II9 4 0 5 3665 8 Alkmaar IV 10 3 1 6 32—32 7 Akèrsloot II 12 3 0 9 3271 6 Graftdijk II 8 1 0 7 12—60 2 Zooals men weet, heeft Alcmaria II Zon dag een klinkende 71-zege behaald op West-Frisia II, dat tot dien de eerste plaats bezette met een punt voorsprong op de witte reserves. Door deze overwinning heeft Alcmaria II de leiding overgenomen en staat thans bo venaan, zij het met slechts een punt voor sprong op de Enkhuizers. Helder II speelde tegen Z.F.C. IV gelijk (33), maar beide clubs staan in de onder ste helft, evenals W.F.C. III en H.R.C. III, van wie de laatste den uitwedstrijd m Wor- merveer won met 52. Er is spanning in de bovenste en in de onderste regionen, zooals de stand laat zien: Alcmaria II 10 7 2 1 4320 16 West-Frisia II 10 6 3 1 2714 15 Hollandia II 9 3 5 1 2418 11 Alkm. Boys II 10 4 2 4 3022 10 W.F.C. III 10 4 2 4 21—26 10 K.F.C. III 7 3 13 17—21 7 Z.F.C. IV 10 2 3 5 22—34 7 Helder II 9 2 1 6 24—41 5 H.R.C. III 9 1 1 7 26—38 3 oooooooooooooooooooooooooooooo Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME (Van onzen correspondent) In een in den Boerenoorlog veel gezongen lied komen de volgende regels voor: „Waai hoog nou in ons helder lug Transvaalse Vryheidsvlag". Regels, die by ons, Nederlanders, associa ties oproepen niet alleen aan den vrijheids strijd der Afrikaners, maar ook aan een koesterende zon, die vanuit een diepblauwen hemel deze Afrikaners beschijnt. Een schril contrast hiermee vormt wel de voorstelling, welke men zich moet maken van den intocht der deelnemers aan de ex cursie van Zuid-Afrikaansche studenten, die thans in Nederland vertoeven. Via Amster dam en Utrecht trokken zy naar dat centrum van nieuwe cultuur, dat de laatste jaren is opgebloeid op het punt, waar Friesland, Groningen en Drente aan elkaar grenzen, de Volkshoogeschool Allardsoog by Bakkeveen. En hoe trokken zy er heen? Op een dag, dat geen zon was te zien en één der nevels, die het spreekwoord „Mist heeft vorst in de kist" deden ontstaan, hen in het gezicht striemde, een damp, die 2ich op de kleeren afzet en welker koude door de dikste over jas en den zwaarsten mantel heendringt. Kortom, zy liepen er, zooals een ooggetuige ons vertelde, als katten door de sneeuw. Maar Allardsoog is uitnemend tegen de kou gewapend. Niet alleen door de groote kachels, die in de zalen een behagelijke at mosfeer doen ontstaan, of den stamppot, welke er een „spécialité de la maison" is, maar ook door de warmte, welke de op deze plek van samenkomst gehouden discussie kenmerkt. De leiding heeft er een handje van menschen uit de meest uiteenloopende milieu's en behept met de meest uiteen loopende gedachten tegen elkaar te laten discussieeren, dat de stukken er af vliegen, doch zorgt er tevens voor, dat de gedachten- wisseling op peil blijft. M. a. w., na afloop van dergelijke besprekingen begrijpt men elkaar veel beter dan voorheen. Een paar maal waren wy er getuige van, dat Friezen en Afrikaners met elkaar in contact kwamen. En „Allardsoog" zou Al lardsoog niet geweest zyn, als het boven ge schetste resultaat was uitgebleven. „Wij hebben begrepen, dat jullie een oud volk bent en wy een nieuw volk en dat by jullie daardoor de problemen heel anders liggen dan by ons". Zoo ongeveer formuleer de het een jong Zuid-Afrikaner, die op het Friesche studentencongres te Franeker de rede van prof. Kapteyn over „Friesche cultuurmorphologie" had beluisterd. Maar, dat de studiosi van het oude volk en het jonge volk het uitstekend met elkaar kon den vinden bleek 's avonds op den gezelli- gen avond in de „Bogt van Cuné", de oude Franeker studentenkroeg, waar de Friezen konden genieten van den zang der Zuid- Afrikaners en deze laatsten kennis maakten met zoo ongeveer alle liedjes, welke er in de Fryske Lieteboeken staan. En wy als Friezen hebben ook de Zuid- Afrikaners beter leeren begrijpen, 't Is een stoer volk, dat daar onder de stralende zon en de heldere lucht een hard leven lydt „Nationalisme beteekent voor ons Christelyk rationalisme", zeide de leider der Afrika ners in één van zyn toespraken, ,,'t Leven in Afrika is moeilijk en zonder God en Christus zou het er niet uit te houden zijn". Moeilijk door het gebrek aan voldoende water, moeilyk door de economische om standigheden, moeilyk ook door de cultu- reele en geestelyke omstandigheden. Reeds tientallen jaren houdt het naturellenpro- bleem de geesten in beroering. Een boeren volk had een taalstrijd te voeren op twee fronten, naar het Engelsch en naar het Hoog-Hollandsch. En de opbouw van hun land speelt zich af onder de schaduw van den Boerenoorlog, die wel is waar weinig mannen deed sneuvelen, maar 26000 vrou wen en kinderen in de concentratiekampen deed wegkwijnen. Niet voor niets spreekt een Zuid-Afrikaansch dichter over een plant, die door het wiel van een ossenwagen wordt overreden. De ossenwagen gaat ver der, de plant richt zich weer op, maar de stengel vertoont een breuk Toch richt de plant van het Afrikanen- dom zich weer op en de Zuid-Afrikaansche studenten nemen tegenwoordig een actief aandeel in dit oprichtingswerk. Lang trachtte men hen te organiseeren in gods dienstig- en politiek-neutrale vereenigin- gen; lang bleef er een zekere animositeit be staan tusschen de noordelyken en de zuide- lyken, tusschen de afstammelingen der oude voortrekkers en hen, wier voorouders sedert 1806 steeds onder Engelsch bewind hadden gestaan. Maar op den duur ging dat niet. „Een Afrikaner voelt zich niet op zyn gemak als hij niet over godsdienst en politiek mag praten". En wat die animositeit betreft, men begreep, dat de cultureele gevaren, welke van Engelsche zyde dreigden, langzamer hand te groot werden om zich de weelde van een dergelijke tweedracht nog langer te kunnen permitteeren. Zoo werd dan op het in 1935 te Pretoria gehouden congres van Afrikaansche studenten besloten de oude vierkleur, de vlag der Zuid-Afrikaan sche republiek, als studentenvlag aan te nemen. Niet omdat het de vlag van Trans vaal was, maar omdat het de vlag was van Paul Kruger, voor iederen Afrikaner, hij moge in Transvaal, den Vrijstaat, Natal of de Kaap-provincie wonen, den Vader des Vaderlands. 't Zal een indrukwekkend oogenblik zyn geweest, toen daar op dezelfde plaats, waar drie en dertig jaar geleden de vierkleur werd neergehaald, deze na het zingen van Paul Krugeris volsklied: „Kent gij dat volk vol heldenmoed?" weer werd geheschen „En, zoo besloot de spreker, die ons dit op den afscheidsavond van Friesland vertelde, „deze golf van nationale geestdrift zal door ons studenten over heel Zuid-Afrika worden uitgedragen. Wij Afrikaansche studenten vormen niet een afgescheiden groep van in- tellectueelen, maar wij wortelen in het volksleven. Onze vacanties brengen wij op de boerderij door. En als wij zijn afgestu deerd, blyven wy, welke maatschappelijke functie wij daar ook bekleeden, verbonden aan onze voorouderlyke „plaats", welke wij in eigendom houden en zelf exploiteeren". Zoo blijft ieder Z.-Afrikaner, hy moge dan minister, rechter of advocaat zijn, tevens boer, d.w.z. naar tyd en ruimte wortelend in de voorvaderlijke Afrikaansche volksge meenschap. Hard is het leven in Zuid-Afrika, maar taai het volk, dat in zyn volksliedjes zingt van de kat, die doodgeschoten werd en daar na by Ceylon verdronken, vervolgens uit een vliegmachine te pletter viel en einde- lyk verbrandde, maar steeds terug kwam. „Die kat kom weer", zoo luidt het refrein van dit oogenschijnlyk zoo boertige liedje met een diepen, tragische, maar tegelyker- tijd bemoedigenden zin. Schaken ALJECHIN ZAG CAPABLANCA. De plannen van den wereldkampioen Een speciale verslaggever van het A.N.P. heeft te Hastings, waar dr. Aljechin op het oogenblik in verband met het aldaar plaats vindende tornooi vertoeft, een onderhoud met den wereldkampioen gehad. Dr. Aljechin was in een zeer opgeruimde stemming. En als de wereldkampioen in een goede stemming is, dan is hij ook wat meer mededeelzaam. Zoo vernamen wij, dat hij een telegram uit Uruguay ontvangen heeft, waarin stond, dat het geld voor zijn aanstaande match te gen Capablanca op een bank gestort is. waardoor eigenlijk deze titelkamp als zeker mag worden beschouwd. Maar op onze vraag of hy al een uidaging van den Cubaan ontvangen had, deelde Al- ;echin ons mede, dat hy Capablanca wel te Parijs ontmoet had, terwyl deze in café „De la Regence" bridge zat te spelen, doch geen contact met hem heeft kunnen vinden. De vrienden van Capablanca vertelden my echter, aldus verklaarde Aljechin, dat de Cybaan wel bereid is met my te spelen, doch niet van plan is my uit te dagen, voordat ik in Zuid-Amerika geweest ben, opdat daar alles eerst geregeld kan worden. Hy weet toch dat het van my afhangt, of ik met hem spelen wil of niet en daarom laat hy alles op zijn beloop. Over een maand vertrek ik naar Argentinië, 6 Febr. ga ik scheep en ik hoop, dat de onderhandelingen te Montevi deo tot een goed ejnde zullen worden ge bracht. Wat zyn uw verdere plannen? Er bestaat veel kans op, dat het A.V.R.O.- tornooi doorgaat, ik hoop evenwel, dat het wat later in het jaar zal worden gehouden, in September b.v. Daarna ben ik van plan naar Noord-Amerika te gaan en dan volgt misschien een kleine wereldreis, zooals ik in 1932 gemaakt heb. Nederlandsch-Indië, Britsch-Indië, Australië en misschien ook Japan. Ik heb reeds uitnoodigingen ontvan gen. Weet u, ging hy door, dat, toen ik den titel heroverde, my bloemen uit Indië wer den gestuurd? Het meest verraste my een groote krans, dien ik te Amsterdam ontving van de Batakkers. Ik zal verder probeeren op tyd in Europa te zyn om aan de uitnoodiging van Margate gevolg te geven. Mocht ik verhinderd zyn, dan zal Capablanca wel gevraagd worden. Hebt u nog iets van Rusland gehoord? Ik geloof niet, dat het grootmeester-tor nooi te Moskou in de eerstkomende maan den zal worden gehouden. Alle informaties hieromtrent zyn vergeefs geweest. Men schynt inderdaad te Moskou nog geen be slissing te hebben genomen, doch zooiets komt vaak onverwacht. Ik veronderstel, dat het tornooi pas tegen het eind van het jaar zal worden gehouden. Zooals my te Parijs nog werd medegedeeld, heeft Capablanca met Moskou telefonisch gesproken. Ook aan Capablanca kon Rusland nog geen definitief antwoord geven. Ons vraaggesprek werd met een party bridge besloten, maar de goede stemming van Aljechin was dadelyk verdwenen, na het eerste spel reeds, toen zyn partner zoo hoog opbood, dat de wereldkampioen gedou bleerd 6 down ging. Verlenging werkverschaffing. De minister van sociale zaken heeft goedgekeurd, dat de werkverschaffing, be staande in de bebossching, duin-egalisee- ring enz., wordt voortgezet tot 1 Mei 1938. De minister heeft zich het recht voorbe houden tot tydelyke onderbreking of inkrimping der werkverschaffing. Vergunning autobusdiensten. De inspecteur-generaal van het verkeer heeft aan de ondernemers J. van der Pol en P. C. de Graaff, beiden wonende te Eg- mond aan Zee, vergunning verleend voor de uitoefening van een autobusdienst van Egmond aan Zee naar IJmuiden over Eg- mond-Binnen, Castricum, Heemskerk, Be- verwyk, Velsen. Deze vergunning geldt uitsluitend voor het vervoer van visschers en is voorloopig slechts van kracht tot 30 Juni 1938, op voorwaarde dat de dienstregeling en de tarieven worden goedgekeurd door den Ryksinspecteur van het Verkeer in het dis trict Noordholland. De reizigers zullen voorzien moeten zyn van een strikt per- soonlyke, geldige abonnementskaart. De gemeente boven de 3000 zielen. De gemeente Egmond aan Zee is in zielental thans officieel boven de 3000 ge komen. Het aantal inwoners steeg van 1 Januari 1937 tot 1 Januari 1938 namelyk van 2969 tot 3016. Benoemd. By beschikking van den Commissaris van de koningin in de provincie Noordhol land is benoemd tot bezoldigd gemeente veldwachter alhier de heer J. Bos, thans agent van politie te Rotterdam.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7