Agenda taaiste. Aeeicfiten IVreemdeling met vi'f passen- lüeec&eridït GROOTE RUST IN SOESTDIJK. Brrr.'l Inktvingers I Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. Buitenlandsche journalisten nog grootendeels in Amsterdam Nog immer weinig vertier. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Vrijdag. BEGIN VAN BRAND. Gisteravond om ongeveer 11 uur is, ver moedelijk door een defect in de electrische leidingen, brand ontstaan op de bovenste verdieping der firma Gebr. Winder, suiker werkenfabrikanten in de Boterstraat. De politie was met een Total-apparaat zeer spoedig ter plaatse en waar het hier slechts een begin van brand betrof, kon het vuur met de Total en een paar emmers wa ter gebluscht worden. De schade bleef tot een minimum be perkt. VOOR DEN KRANIGEN REDDER. Met genoegen ontvingen wij heden nog eenige bijdragen, die hier verantwoord wor den: N. N. 2— T. C. 0.50 N. N. 1.— Met het gisteren vermeldde bedrag 20.76) wordt het totaal nu 24.26. INBRAAK TE SCHERMERHORN. In den nacht van Woensdag op Donder dag is bij den heer van der Laan te Scher- merhorn ingebroken. Door opensnijding van een ruit achter in de woning is men weten binnen te komen. Behalve eenige kleinig heden wordt niets vermist. Uit een jaszak van den heer V. d. L. heeft men de sleutel van de naast het woonhuis staande school gehaald, waarna men ook in de school is geweest. Ook daar heeft men niets van zijn gading kunnen vinden. De politie doet ijverig onderzoek, alhoewel er nog geen aanwijzingen zijn de daders op te sporen. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 57.000 K.G., tegen 52.000 K.G. in dezelfde week van het vorig jaar. De prijs was heden 1.50 hooger dan de vorige week en in dezelfde week van het vorige jaar. De handel was goed en een markt van 23 kan zeker bevredigend wor den genoemd, zoodat de inzet van het nieu we jaar hoopvol stemt. DE ANTHRACIET VAN DEN HEER SCHOT. Wij vermeldden gister reeds een en ander over de feestgave van den heer Schot voor de ouders van de in Januari jonggeborenen die een baby-uitzet zullen krijgen. Schen ker daarvan is de heer B. Schot aan het Kwakelpad, die voor de ouders van alle jonggeborenen, welke een gratis uitzet krij gen een zak anthraciet beschikbaar stelt. ESPERANTO. Julio Baghy Maandagavond a.s. spreekt in lunchroom Valk, Julio Baghy, de bekende Hongaarsche Esperanto-dichter en -prozaïst, vice-presi- dent van de Esperanto Academie. Als spreker, leeraar en propagandist is moeilijk een betere te vinden. In Russische krijgsgevangenschap begint zijn literaire carrière. Zijn eerste verzen bereiken Europa en veroorzaken een onbe schrijfelijke verrassing aan de herlevende Esperanto-wereld van 1919. Het was niet al leen de inhoud, die het publiek aangreep, doch ook de vorm, de rijkdom en overvloed aan schoone beelden sleepten den lezer on weerstaanbaar mede. Twee bundels verzen zien het licht en dan verschijnt zijn eerste roman, verhalen de van het leven der krijgsgevangenen. De taal blijft dichterlijk en hoewel de ru we, smartvolle werkelijkheid geschilderd wordt, heeft de auteur ons toch eigenlijk een sprookje geschonken. Dit weven van sprookjes rondom de bittere realiteit heeft hem steeds de kracht gegeven het dikwijls moeitevol leven te dragen. Nog vele wer ken zijn er van zijn hand verschenen. Meer en meer gaat de dichter over tot het proza, waarin hij ongekende successen oogst. Van zijh novellen en romans zijn dan ook vele in verschillende talen vertaald geworden. Maandagavond a.s. zal de auteur vertellen over zijn leven en voornamelijk hoe dit was in Siberië, waar zijn loopbaan begon, die geheel aan Esperanto gewijd is. WIE WIL EEN ENGELSCH FOXJE? 1 Een lief Engelsch foxje wit met zwart is zijn baas kwijt en daarom als zwerve ling zonder middelen van bestaan door de politie opgenomen. Deze heeft het diertje naar het gemeente slachthuis gebracht, waar het nog enkele dagen *er beschikking van den eigenaar of van eventueele liefhebbers zal blijven. Vindt het diertje geen baas of nieuwe baas, dan zal het naar het gaskastje moeten. Wellicht is er onder onze lezers iemand, die zich over het hondje wil ontfermen. COLLECTEEREN ORANJESPELDJES VOOR DE BUURTVEREENIGINGEN. Dringend worden jongedames verzocht zich spoedig te melden in Valk's lunchroom Houttü. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. Nieuwe aansluitingen in de maand December 1937 tot stand gekomen. 2592 G. J. Besseling, Nieuwpoortslaan 38; 2598 J. C. M. Bottemanne, Laat 182; 2931 J. Schermerhorn, Kooltuin; 25; 2957 D. Wasterwal, Bergerweg 16; 2961 J. Koomen, Bergerweg 175 post Alkmaar; 2973 P. J. Bakkum, Oudegracht 150; 2979 Mej. W. Bennink, Brouwerstraat 21; 3021 N. V. Reisbur. Centropa, Langestraat 12; 3071 P. D. Roozendaal, Dr. Schaepmanstraat 4; 3081 J. Ens, Laat 104; 3187 Mevr. R. Or gelistde Groot, Langestraat 42; 3201 J. A. Laan, Groeneweg 76, Bergen; 3251 C. de Jong, Verdror.kenoord 82; 3451 C. Igesz, Schuine Hondsbosschel. J 88. Hei- loo; 3900 H. Sterk, Ooievaarsstraat 13905 J. Potgieser, Kennemerstraatweg A 299; 4176 N. Oud, Lindenlaan 80; 4312 Fr. Nijpels, Laat 151. AANBESTEDINGEN. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft heden aanbesteed: ten le het onderhoud van de rijkszee- werken, buitenduinen en rijkshavenwer ken op Vlieland, gedurende 1938. Laagste inschrijver (met het gebruik van wille- keurigen steenslag) O. Bosker te Wierin- gen voor 24.940. Laagste inschrijver met gebruik van Nederlandschen steenslag, I. C. Kooyman te Harlingen voor 24.950; ten 2e: het onderhoud van> de Pettemer zeewering gedurende 1938. het laagst werd ingeschreven door C. de Wit te Alkmaar voor 26.640; ten 3e: het onderhoud van de rijkswegen in de provincie Noordhol land gedurende 1938 en 1939 in drie perceelen. Eenige inschrijfster: fa. wed. H. van Driel te Koudekerk a. d. Rijn voor 47.536. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Een dag op de renbaan (hum.); hoofdrollen de Marx Brothers. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ik ben een vluchteling (rom.); hoofdrol Paul Muni. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De laatste trein uit Madrid (rom.-dram.) Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een stad op stelten (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 9 Januari. 3.30 uur, café De Hengelaar te Oudorp, gelegenheidsbal. Maar waarom gebruikt U dan niet die nieuwe, schitterend-verbeterde Talens-flesch met het handige halsreservoirtje? De „Elite"-flaconDan rust de houder op den glazen rand. Geen natte houder, geen natte vingers! En het stooten van de gouden penpunten op het glas is nu ook meteen afgeloopen. Laat U dus gauw zoo'n flesch halen voor 60 cent. Alom in den boekhandel. Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, Leer Jam Ongecorrigeerd I KINDJE VERBRAND. Kokende koffie over 't lichaampje. Gisteravond trok het kindje van vijf maanden van de familie Stegeman te De Meele, bij Nieuw-Leusen (O.), een kan kokende koffie om. In zorgwekkenden toe stand werd de baby, nadat door dokter Schuringa de eerste hulp was verleend, naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vanochtend is het kindje overleden. FELLE BRAND LEGT HUIS IN ASCH. Vrouw des huizes bewusteloos geraakt. Een felle brand heeft hedenmorgen het woonhuis van de familie Meyerink aan den Rielerweg te Deventer geheel in asch ge legd. Het vuur is veroorzaakt door vonken uit de kachel, welke in de benedenwoonkamer stond, B(j het uitbreken van den brand lagen de bewoners nog te bed. Zij moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen en zijn bij buren ondergebracht. De vrouw is, waarschijnlijk door den schrik, zoodra zij zich buiten de brandende woning be vond, bewusteloos neergevallen. De vlammen grepen fel om zich heen en weldra had het vuur zich aan de bovenver dieping medegedeeld. De brandweer te Deventer rukte met al haar materiaal uit, doch kon niet verhinde ren, dat het woonhuis totaal werd verteerd. Een hond is in de vlammen omgekomen. ONTSLAGBRIEVEN THUISGESTUURD. Conflict te IJmuiden toegespitst De reeders te Umuiden hebben aan de opvarenden, die niet zijn uitgevaren, de ontslagbrieven thuis gestuurd. Hierdoor is het conflict nog meer toegespitst. Er is verder nog geen verandering in den toe- stand gekomen. Er zijn thans ongeveer 40 trawlers binnen en men verwacht, dat tegen het einde van de week het grootste deel van de vloot binnen zal zijn. Daarna zal de uit slag der stemming bekend worden gemaakt. Door de politie gearresteerd in hotel, waar hij niet betaalde. De Amsterdamsche vreemdelingen politie heeft dezer dagen in een groot hotel in de hoofdstad een man gearres teerd, die daar onder den naam Samuel Wickersham Schubert logeerde en die niet kon betalen. Op dezelfde wijze heeft hij in vele groote hotels in de hoofdsteden van Europa gelogeerd. Hij wordt verdacht van zwendelprac- tijken. Zoo had hij bijvoorbeeld bij een juwe liersfirma te Londen een ring gekocht voor 650 pond en zonder te betalen was hij ver trokken. Namens een firma is door mr. F. A. Kokosky beslag gelegd op een aantal Perzische kleeden, die door den man te A'dam waren opgeslagen in een pakhuis. Naar zijn zeggen had hij deze kleeden reeds ten geschenke gegeven aan zijn ver loofde in wier gezelschap hij in dat hotel vertoefde. En waar Wickersham haar door liet gaan voor zijn secretaresse. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan vijf passen, waar onder een Duitsche en Luxemburgsche en een Engelsche benevens een inschrjjvingsbewijs van België. Het meerendeel was verloopen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de echtheid van deze papieren. Wickersham is in 1884 te München gebo ren en heette toen Weickersham. Later verbleef hij langen tijd in Amerika en Engeland. Toen veranderde hij zijn naam in Wickersham en voegde er Schubert bij. Er wordt door den vreemdelingendienst onderzocht, of hij in Holland strafbare feiten heeft gepleegd, behalve dan het zon der betalen logeeren in een hotel. Zoo niet, dan zal hij waarschijnlijk over de grens worden gezet als ongewenschte vreem deling. BELANGSTELLING VOOR „ARTIS". Zeer groot is het aantal blijken van sympathie en aanbiedingen van daadwer kelijken hulp, die Artis, in deze voor het genootschap zoo moeilijke dagen aan het einde van de eerste eeuw van zijn bestaan, uit geheel Nederland mocht ontvangen. Dit feit rechtvaardigt het vermoeden, dat een eventueel beroep op steu-i voor Artis van particuliere zijde, naast hulp van over heidswege, niet tevergeefs zou zijn. Inzonderheid moge hier vermeld worden, hoe dezer dagen zoowel uit Amsterdam als uit andere plaatsen in Nederland, een aan tal personen, juist naar aanleiding van de moeilijke financieele omstandigheden, waarin het genootschap verkeert, den wensch te kennen hebben gegeven begun stiger of lid van Artis te worden, dan wel het genootschap te steunen door houder (resp. houdster) van een persoonlijke toe gangskaart of buitenlidkaart te worden. Moge dit voorbeeld bij velen navolging vinden Dat ook bij hen, die als gewone bezoekers entree-geld voor den tuin of het aquarium van Artis betalen, sedert het algemeen be kend worden van de financieele moeilijk heden van het genootschap, de belangstelling voor Artis zeker niet gedaald is, kan blijken uit het feit, dat het aantal bezoekers van den tuin en het Aquarium in December 1937 resp. 134 procent en 154 procent bedroeg van de overeenkomstige getallen voor December 1936. DIENSTBEPERKING BIJ P.T.T. Op den nationalen feestdag. Op den eersten werkdag volgende op den dag van de geboorte van een prins of een prinses zullen de kantoren voor den post dienst om 13 uur worden gesloten. De open stelling voor den telegraaf- en telefoondienst blijft ongewijzigd. De avond-postbestelling zal op dien dag niet worden uitgevoerd en het aantal bus lichtingen wordt beperkt. Door het centrale girokantoor worden op den nationalen feestdag de afrekeningen betreffende de boekingen van dien dag niet verzonden, zoodat de rekeninghouders des daags na den feestdag geen afrekeningen zullen ontvangen. De chequé-adviezen, die bü den aanvang van den dienst aanwezig zijn, worden echter op de gewone wijze be handeld. Overigens vindt alleen behande ling plaats van stortingen, girobiljetten en chequé-adviezen met spoedbehandeling er. telegrafische spoedbehandeling, voor zoover deze vóór 11 uur aan het girokantoor zijn ontvangen. ORANJE-TENTOONSTELLING. Betreffende de jeugd van prinsen en prinsessen. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden organiseert in samenwerking met de vereeniging „Het Oranje-Nassau Mu seum", ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis een tentoonstelling in de ridder zaal, betrekking hebbende op de jeugd van de prinsen en prinsessen uit het Huis van Oranje. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben hierbij medewerking toege zegd. Buitendien werd de beschikking ge kregen over vele stukken uit het rijksmu seum, het Mauritshuis en enkele andere musea en uit particulier bezit. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling te openen enkele dagen na de blijde gebeurtenis. Het zou op hoogen prijs worden gesteld, indien personen die in het bezit zijn van historische curiosa, welke met dit onder werp verband houden, deze zouden willen beschikbaar stellen. Gaarna zal daarvan voorafgaand bericht worden ingewacht aan het secretariaat van het fonds, Koningskade 17, 's-Gravenhage. BRIEF VAN GENERAAL LUDENDORFF GEPUBLICEERD. „Ik sterf strijdend" In het maandblad „An der Heiligen Quelle Deutscher Kraft", dat door generaal Luden- dorff is opgericht en na zijn dood door zijn vrouw Mathilde wordt voortgezet, is een brief opgenomen, welken de generaal op 16 November 1936 te Tutzing heeft geschreven en welke eerst na zijn dood geopend en be kend gemaakt mocht worden. In dezen brief schreef Ludendorff, dat hij nog lang hoopte te leven, doch de dood kan snel komen. „Ik heb de buitengewone plich ten van mijn staat vèrvuld en een grooter taak volbracht dan ooit op de schouders van een soldaat werd gelegd. -Wij hebben ge werkt voor ons volk en voor alle volken. Wij hebben de grootste revolutie geleid, welke de wereld sedert duizenden jaren heeft ge kend: de bevrijding vsn de volken van de hand der priesters en der joden, bevrijding van de vemietigei.de leerstellingen, om de volken een nationale eenheid te geven, ge grondvest op de eenheid van geloof en de erfenis van het ras. Ik sterf strijdend en Meest matige tot krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind; tijdelijk opklarend; later weer kans op regen; weinig verande ring in temperatuur. Af en toe harde wind. De nieuwe depressie heeft haar centrum ten noorden van Schotland en dringt krach tig naar het vasteland door, een nieuwe daling kondigt zich bij IJsland aan. De hooge drukking trok naar Spanje terug, de depressie in noord-Scandinavië nam iets af. In Scandinavië houdt de strenge vorst in het midden en noorden nog aan, de wind is er sterk afgenomen en de lucht opgeklaard. Ook in Polen bleef het nog streng vriezen, in Frankrijk en zuid-Duitschland is de vorst sterk afgenomen, maar het koude- gebied verplaatste zich naar de omgeving van Berlijn. In zuid-Duitschland en Zwit serland valt nog sneeuw in vrij belangrijke hoeveelheid, ook op de Alpentoppen valt sneeuw bij vijftien tot twintig graden vorst. Langs het kanaal waaien stormachtige zuid westelijke winden, in Ierland krachtige westelijke winden, bijna overal viel neer slag. De algemeene toestand wijst op aan houden van het zachte weer, met af en toe stormachtige winden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voeiiuigen 16.32 uur licht op. mijn vrouw en andere getrouwen zullen den strijd voortzetten. De oude machten mogen ons werk niet verstikken, na mijn dood moet de revolutie voortduren en ster ker worden, opdat de Duitsche mensch en Duitschland blijven bestaan. Ons werk moet hét buitenlandsch politiek succes van het r.ationaal-socialisme en van de Duitsche mi litaire kracht bevestigen. Leve de vrijheid van Duitschland". HET MEDISCH ONDERZOEK NAAR DE DOODSOORZAKEN VAN BARMAT. De medici, die belast zijn met het onder zoek naar de doodsoorzaken van Julius Bar- mat, prof. Heger Gilbert en dr. Marcel He- ger, zijn gisteren niet gereed gekomen en hebben heden hun taak hervat. Zij hadden opdracht een volledige autopsie te verrich ten. Zij hebben de hersenen en het ruggemerg verwijderd. Ook de ingewanden zijn uit het lichaam genomen en toevertrouwd aan prof. de Laet, die zal onderzoeken of hier sporen van vergif aanwezig zijn. UITSTEL VAN MILITAIRE VERLOVEN OP JAVA? De Londensche correspondent vani de „Evening Standard" te Batavia meldt, dat de Nederlandsche militaire en marine- autoriteiten op Java alle verloven voor on bepaalden tijd hebben uitgesteld, als gevolg van geheime inlichtingen te 's-Gravenhage ontvangen van den Neder landschen gezant te Tokio. De Nederlandsche Regeeringspersdienet deelt mede, dat dit bericht, dat ook in andere buitenlandsche bladen circuleert, volkomen uit de lucht is gegrepen. (Van onzen specialen verslaggever.) Het moge voor sneeuw- en ijsminnend Nederland onaangenaam zijn, voor som mige menschen met name zij die deel uitmaken van het Soestdijksche kran tenlegioen is het niet onplezierig te noemen dat de dooi op doortastende wijze is op gaan treden. De bekende witte wade is omgetooverd in een vuilwit papje waar doorheen auto's en andere Verkeersmiddelen doorheen slieren. Regenbuitjes en het feit, dat de thermo meter ver boven het vriespunt staat, zullen er wel voor zorgen, dat de óók ongewensch te viezigheid in het binnenste van de aarde zal verdwijnen. Met meer opgewektheid en durf tevens loopt men thans voor het paleis en in zijn omtrek. De gladheid is verdwenen, de tem peratuur is milder geworden en mén leest zoowaar al in de kranten dat de eerste lam metjes al geboren zijn. Inderdaad, het leven herwint aan warmte! De buitenlandsche collega's hebben dus toch nog zich persoonlijk op de hoogte kun nen stellen van het naar wijd en zijd be kende Nederlandsche klimaat. Dat hun eind indruk niet al te ongunstig moge zijn. Op natheid, koude en andere conveniën- ten hebben zij echter al gerekend en met de meest uiteenloopende en zonderlinge klee- dingst ukken gewapend zijn zij naar de lage landen aan de zee getogen. Heeft u mis schien wel eens iemand gezien met knal gele, met bont gevoerde schoenen (geen overschoenen) met een ritssluiting? Buitenlandsche verslaggevers zijn wel ver rukt over ons land. Ze vinden het zoo wel varend! Want, waar komt anders die onge looflijke hoeveelheid auto's vandaan. En dan nog van goede kwaliteit. „This country must be rich.1" ver zuchtte een Engelschman, die zich overi gens wat hemzelf betrof, niet bepaald door zijn daden tot de klasse der armlastigen be stempelde. Eenige dagen geleden maakten wij reeds melding van de inderdaad grootsche allures die de man van de Daily Telegraph aannam door een privé-telefoonlijn naar Londen te reserveeren. En men wachtte op een ant woord van zijn collega's. Welnu, dit is niet uitgebleven. Want in Engeland staat dag en nacht een vliegma. chine gereed waarmede drie leden van de redactie van de Daily Express naar Holland vervoerd zullen worden na het bericht dat een Oranjetelg geboren is. Halve maatregelen schijnen daar aan den overkant onbekend te zijn. Thans is het nog rustig in Soestdijk en contreiën, ook wat betreft de permanente aanwezigheid van buitenlandsche verslag gevers. Zij vergenoegen zich ermede eiken dag even naar het Paleis te komen om in drukken te verzamelen. Daarna gaat het weer in „een van de Holland zoo rijk ma kende auto's" full speed terug naar Am sterdam, waar de heeren voor het meeren deel verblijven. Per slot van rekening is ook daar wel reportage te maken Alarmeerende berichten, schokkende ge beurtenissen zijn tot dusverre nog uitgeble ven. De enkelen die, mogelijk een moreele klap hebben gekregen, zijn diè menschen, welker astrologische manipulaties op het ge bied van geboortetijdstippen tot niets geleid hebben. Trouwens, met het verstrijken van den tijd, zullen wel meer sterren aan het astrologenfirmament gevallen zijn. Dat men rekening heeft gehouden met de mogelijkheid dat de een of andere „grappen maker" de geboorte van een prinsje of prin sesje op een onjuist tijdstip zou bekend ma ken, blijkt ook wel uit de maatregelen die men getroffen heeft om den commandant van de saluutbatterij te laten weten wanneer gevuurd kan worden. Niet alleen zal hü te lefonisch bericht worden van de geboorte, maar hij zal tevens hebben te wachten op de schriftelijke bevestiging daarvan mid dels een der wachtmeester-ordonnansen. Dat een grappenmaker al aan het werk geweest is, is wel bewezen toen op een ge geven oogenblik in Bussum de blijde mare van de geboorte van een Prins rondging. Naar men zegt, heeft de Heerengracht In Amsterdam voor een groot deel reeds ge vlagd

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2