VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Nederlandsche rugby-team tegen Roemenië Auto te water gereden. Twee der drie inzittenden verdronken. GEMENGD NIEUWS. SPORT Boeiende wedstrijd te verwachten op Alkmaar's Sportpark. Revanche-plannen der Hollanders TWEEDE BLAD. 3 ,,Maar wisten jullie dan, dat je Hoogheid moest zeggen?" „Ja meneer, dat had moeder ons gezegd, voordat wy weggingen". Kees scheen van den schrik te zijn beko men, want ook hij ging nu aan het vertel len, en zeide, dat de „politie" hen eerst had ontvangen en daarna twee lieve dames wa ren gekomen. „Zoo Kees en toen?" „Ja, toen hebben wij een hand gekregen van prins Bernhard (de naam kon Kees nau welijks uitspreken) en van de prinses ook". Nu juicht een volk. De blijde gebeurtenis, welke in het prin selijk gezin staat te gebeuren, heeft de film fabriek Polygoon te Haarlem er toe doen besluiten een filmpje gereed te maken, dat den titel draagt: „Nu juicht een volk". Dit filmpje bevat een zeer beknopt overzicht van momenten uit het leven van het prin selijk paar, terwijl daarna door Neerlands grootste zangeres mevr. Jo Vincent, bege leid door den pianist A. v. d. Horst, een uitermate geslaagd lied zal worden gezon gen dat eveneens den titel draagt: „Nu juicht een volk". De tekst van dit lied is van Annie de Hoog Nooy en de muziek van Hans Krieg. Het filmpje eindigt met een couplet van het Wilhelmus, te zingen door de Kon. Mannen- zangvereeniging „Apollo" onder leiding van Fred. J. Roeske. De in het binnen- en bui tenland zoo gevierde zangeres treedt hier mede voor de eerste maal voor de film op. Dit filmpje zal in de belangrijkste theaters van Nederland vertoond worden. Speciale A.V.R.O.-uitzending. De A.V.R.O. heeft voor den aanstaanden nationalen feestdag een speciaal programma samengesteld, o.a. met een feestrede van majoor W. G. de Bas en een rede van mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, concert, reportage en een uitzending uit Indië: de indruk van het bericht in Indië. I Uitzendingen op den feestdag. Onderling overleg van de programma leidingen van AVRO, KRO, NCRV en VARA heeft ertoe geleid, dat de KRO en de NCRV op den nationalen feestdag over den zender Hilversum II (301.5 M.) zullen uitzenden en de AVRO en VARA over de zenders Hilversum I (1875 M.) en Jaarsveld (415 M.) Is het een AVRO-zenddag, dan krijgt de AVRO de beschikking over zend tijd van 1624 uur en de VARA van 816 Is het een dag, waarop de VARA gewoon lijk uitzendt, dan is de verdeeling: AVRO van 816, VARA 1624 uur. Bij den zender Hilversum II is de verdeeling tusschen NCRV en KRO evenzoo. ZAG ER ERNSTIG ZIEK UIT DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Dankbaar voor een goeden raad. „De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheumatische pijnen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke behandeling hij gehad had, antwoordde hij: „Allerlei en U ziet wat er van mij geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had gepro beerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal veranderd en bedar.ikte mij iederen keer als ik bij hem kwam". Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e. d. ontstaan doordat zich in Uw lichaam af valstoffen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontreinigen. Kruschen Salts zorgt voor een geregelde afdoende verwijdering van alle schadelijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de raam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Gisteravond om negen uur is te Nieuw- Amsterdam (Dr.) een personen-auto met drie inzittenden in de Hoogeveen sche vaart gereden, waarbij twee hunner om het leven zijn gekomen. De verongelukte wagen is een huurauto uit Coevorden, welke bestuurd werd door den garagehouder Broekman. Passagiers waren de heeren Wiersema uit Coevorden en Planting uit Nieuw-Amsterdam, beiden schilderspatroons, die een vergadering van vakgenooten te Assen hadden bijgewoond. Even voordat het ongeluk gebeurde, had een vierde inzittende, eveneens een schilders patroon, bij zijn woning de auto verlaten. Op korten afstand van de brug over de zijtak van het kanaal zou de auto rechts af moeten slaan, doch de chauffeur, die ter plaatse niet beker.d was, heeft waarschijn lijk de hem gegeven aanwijzing, verkeerd opgevolgd,- hetgeen zou blijken uit de om standigheid, dat de linker richtingwijzer was uitgestoken. De wagen kwam hierdoor in het kanaal terecht, schoot door het ijs en verdween ongeveer in het midden van het kanaal onder de oppervlakte. De heer Planting, die naast den bestuur der zat, sloeg een ruit in, wist zich uit den wagen te werken en zwom vervolgens naar den kant, waar hy door handreiking op het droge gebracht kon worden. De chauffeur moet nog getracht hebben zich te bevrijden, doch dit mocht hem niet gelukken. Men vond hem half buiten het portier hangend met ernstige verwondingen aan een der handen. De heer Wiersema, die achterin zat, verdronk eveneens jammer lijk. Onmiddellijk na het ongeluk kwamen van alle kanten omwonenden en voorbijgangers toeloopen, doch hoewel hiertoe verschillende pogingen werden aangewend, zij konden de auto, welke geheel onder de oppervlakte verdwenen was, niet bereiken. Dat was ook het geval met eenige schippers, die met hun roeibootje zich niet spoedig genoeg een weg door het dichtgevroren kanaal konden banen. Het duurde geruimen tijd, voordat men eindelijk de auto naar den wal kon sleepen, waarna de beide slachtoffers eruit gehaald werden. De dokter Uffen en Hoving hebben nog langen tijd kunstmatige ademhaling toege past, doch deze mocht niet meer baten. De heer Planting, die geen letsel had, .s naar zijn woning vervoerd. De lijken van de twee omgekomenen zijn naar de mare chausseekazerne te Nieuw-Amsterdam ge bracht. De heer Broekman was 54 jaar, de heer Wiersema 55. Beiden waren gehuwd. De auto is later uit het water getrokken. DRIE ACTIEVE LANGVINGERS ONSCHADELIJK GEMAAKT. Reeks inbraken opgehelderd. Een groote reeks kleine inbraken, lade lichtingen en verduisteringen, die geduren de de laatste maand tal van Amsterdamsche winkeliers en caféhouders had verontrust, is door de arrestatie van twee werkloozen van resp. 26 en 30 jaar in een café op het Water- looplein te Amsterdam voor een groot deel tot opheldering gebracht. De aanleiding tot I deze arrestatie was een poging tot inbraak in een groentenhandel in de Korte Hout straat, waarbij zij door een nachtwaker wer den ontdekt. Nadat de beide steuntrekkers op het politiebureau J. D. Meyerplein den afgeloopen nacht hadden doorgebracht en aan een verhoor waren onderworpen, wer den zy vanmorgen overgegeven aan de politie van het bureau Linnaeusstraat, in welks sectie eveneens een aanzienlijke reeks ongerechtigheden op hun rekening staan. Het bleek de recherche echter, dat het twee tal in dit rayon, een groot deel van Oost bestrijkende, hand- en spandiensten genoot en al spoedig kon de politie er in slagen, na een krachtig doorgezet onderzoek, een derde werklooze te arresteeren, tegen wien een even uitgebreide hoeveelheid bezwarende gegevens verzameld was als tegen de twee eerstgenoemden. Uit het onderzoek is aan het licht ge komen, dat deze mannen zich in een groote handigheid hadden eigen gemaakt in het lichten van muntmeters, kasregisters en automaten, waarbij vaak groote bedragen in hun handen vielen. Zoo zijn er in den loop der laatste weken tal van aangiften van op lichting gedaan door bewoners van den Singel, de Warmoesstraat, de Geldersche- kade, de Sint Jansstraat, de Lindengracht, den Zeedijk en andere straten, waarvoor zij aansprakelijk worden gesteld, terwijl ook in de Transvaalbuurt, de omgeving van het Oosterpark en de Dapperbuurt, benevens de Eilanden onmiskenbare sporen van hun aan wezigheid zijn waargenomen. Op grond van dit laatste is het drietal vervolgens naar het Bureau Kattenburger gracht overgebracht, om daar, in verband met een serie ir. deze sectie gepleegde in braken, aan een verhoor te worden onder worpen. zal verzorgen. Bovendien zal de Friesche schilder Bouke van der Sloot medewerken. De nieuwe Friesche studentenkroeg zal echter een neven bestemming krijgen. Men is namelijk van plan er een permanente ten toonstelling van producten van Friesche kunst en kunstnijverheid in te richten. Ook zullen er planteekeningen en foto's van oude Friesche boerderijen worden tentoon gesteld, teneinde de Friesche bouwkunst te propageeren. UITZENDING SPAANSCHE KINDEREN. Een collecte. Het Eerste Kamerlid mej. Ribbius Pele- tier (S. D. A. P.) heeft aan den minister van Binnenlandscne Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Was het den minister, toen hij op 11 November 1937 ter vernietiging voordroeg het besluit van B. en W. der gemeente Idaarderadeel van 4 Maart 1937, strekkende tot het verleenen aan de afdeeling Grouw van de sociaal-democratische vrouwenclub van vergunning tot het houden van een col lecte door middel van lijsten, waarvan de opbrengst zal komen ten bate van de uit zending van Spaansche kinderen naar het Zuiden van Frankrijk, bekend, dat deze collecte een onderdeel vormde van een in zameling, over het geheele land, georgani seerd door den Bond van Sociaal-Demo cratische Vrouwenclubs, en dat genoemde Bond deze inzameling organiseerde in op dracht van het partijbestuur der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij? Is het den minister bekend dat onder vér- antwoording en voor rekening van S.D.A.P. en N.V.V. sinds eenige maanden een 100-tal Spaansche kinderen in een koloniehuis in Frankrijk verpleegd wordt en dat onlangs een tweede koloniehuis in gebruik genomen is? Is de minister bereid mede te deelen op welke feiten hij zijn meening heeft gegrond als zou de zekerheid ten aanzien van de wijze waarop de met bedoelde collecte in gezamelde gelden zullen worden besteed, in het onderhavige g.:val niet voldoende zyn gewaarborgd? DE VISCHVOORZIENING IN ONS LAND. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft een schrijven gezonden aan den minister van economische zaken, waarin het er op aan dringt de grenzen van ons land meer open te stellen voor aan- en invoer van Deensche en Noorsche visch, zoolang de actie in het visscherijbedrijf te IJmuiden voortduurt. De daaruit voortko mende grootere vischaanvoer zou de visch- voorziening gunstig beïnvloeden en den Ne derlandschen vischkleinhandel ten goede ko- AANNEMER VERONGELUKT. Neerstortend gebinte verpletterde hem den schedel. Nadat de heer A. L. v. d. Kwast, aannemer te De Meern, bij den bouw van een hofstede in Reierscop de gebinten voor den stal had gesteld, geraakte, mar het „U. D." meldt, door een rukwind één hiervan van zijn juiste standplaats en streek neer. De heer Van der Kwast kreeg een slag tegen het achterhoofd en viel met verpletterden sche del neer. Zijn knecht, op het laatste moment het ongeluk ziende, wist zich door opzij- springen te redden. Dr. Lambers van De Meern verleende de eerste hulp, waarna de zwaargewonde per ziekenauto naar Utrecht werd vervoerd, alwaar hy kort na aankomst is overleden. Hij laat een vrouw met 3 kin deren na. OUDE STUDENTENKROEG GERESTAUREERD. „De Bogt van Guné" in Franeker. Sedert enkele jaren houdt de Friesche Studenten-Federatie, die haar „selskippen" in bijna alle Nederlandsche Universiteits steden heeft, haar jaarlijksch congres te Franeker. Naar men weet, heeft Franeker in het tijdperk 15851811 een bloeiende academie gehad. Franeker was in vroeger eeuwen een aanzienlijk stadje, waar studen ten uit bijna alle beschaafde landen stu deerden. Is het te verwonderen, dat de Friesche studenten zich voelen aangetrokken tot dit stadje, dat voor hen zoovele oude herinne ringen bevat? Nog wijst men U te Franeker de „professorshuizen" aan de Voorstraat, waar de corypheëen der Franeker Academie hebben gewoond. Doch vooral trok hen de oude studentenkroeg „De Bogt van Guné", die nog altijd in wezen is, doch afgedaald tot den rang van een gewone plattelands- herberg. De Friesche studenten hebben zich nu voorgenomen „De Bogt van Guné" te doen restaureeren en de herberg te maken tot een plaats, waar het voor studenten ge noeglijk en stemmingsvol is om er in de vacanties bijeen te komen. De restauratie is in handen bij den Frie- schen landschapsarchitect Arjen Witteveen, die in den loop van dit jaar de verbouwing Door de duisternis misleid. - Gister avond is Op de Oudekerkerdijk een negen en vijftig-jarige vrouw in het water van den Amstel te A'dam geloopen. Het water was ter plaatse niet diep en zoodoende slaagde de vrouw er in weer op het droge te kruipen. Even daarop heeft zij echter op nieuw, omdat het zoo donker was, de goede richting verloren en is zij voor de tweede maal te water geraakt. Ook ditmaal slaagde zij erin zelf in veiligheid te brengen. Omdat er niemand in de buurt aanwezig was, die hulp kon bieden, zette de vrouw te voet haar tocht naar de stad voort. Vlak bij de Berlage-brug begaven haar krachten haar en zakte zijn ineen. De geneeskundige dienst verleende de eerste hulp. De vrouw bleek verder niets te mankeeren en is per ziekenauto naar haar woning in de Toi- straat overgebracht. Conductrices-proef mislukt! - De Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmij. heeft niet veel succes met haar proef om con ductrices op haar trams aan te stellen, meldt de „Resb." Oorspronkelijk waren er 20 aangesteld maar al spoedig namen enkelen ontslag wegens de houding door het publiek tegen het nieuwe systeem aangenomen. On aangename opmerkingen werden haar niet bespaard. Steeds meer hebben ontslag ge nomen en thans is er nog één, zegge één overgebleven. De directie heeft besloten geen nieuwe meer aan te stellen doch weer als vroeger z.g. „opstapjongens" als hulp conducteurs te benoemen. Het spoedig-gekomen einde van een pi- stelling waarom zooveel te doen is geweest. Fred. C. Stahle 70 jaar. - Het bakkers bedrijfsleven heeft zich ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den heer F. C. Stahle niet onbetuigd gelaten, want vele zijner afgevaardigden hebben gistermiddag hun gelukwenschen aan den 70-jarigen aan geboden tijdens een receptie te zijnen huize. De Nederlandsche Bakkersbond hul digde zijn voorzitter met bloemen en een hartelijke toespraak van den heer Kuijpers, penningmeester van dien bond, terwijl ook vertegenwoordigers van talrijke af deelingen van genoemden bond hun opwachting maakten. Bejaarde man verdronken. - De 67- jarige J. P. S., wonende in Haarlem-Noord, is gisteravond door onbekende oorzaak in de Nieuwe Gracht aldaar gevallen. Voorbij gangers haalden hem eruit en droegen hem binnen in het bisschoppelijk paleis, waar hij door leden van den ongevallendienst werd behandeld. Per ziekenauto is de drenkeling vervolgens naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. Hofbericht. H.M. de koningin heeft in het paleis Noordeinde te Den Haag res pectievelijk op 5 en 6 Januari de leden van de dienstdoende hofhouding en de daarvoor in aanmerking komende Nederlandsche autoriteiten en hunne dames in de gelegen heid gesteld om hunne Nieuwjaarswenschen aan te bieden. Invoeren uniforme stamkaarten. Om trent het invoeren der uniforme stamkaar ten voor de werkloozenzorg, is de minister van Sociale Zaken, op grond van bespre kingen met de vereeniging van Nederland sche gemeenten, bereid gevonden, een ver der uitstel te verleenen aan die gemeenten, wier organisatie en administratie van den gemeentelijken dienst niet, of op onvol doende wijze, aan het gebruik van stam kaarten aangepast waren, en voor wie daar voor de tijd, beschikbaar ter voorbereiding van de invoering der kaarten op 3 Januari, gebleken is te kort te zijn geweest. Voorts is de minister bereid, voorloopig uitstel te verleenen van het verplichte invullen der kolommen, de levensmiddelendistributie be treffende, zoomede van een gedeelte der rubrieken, behoorende tot de kolom „Extra hulp". Wilde staking van nagel jongens. - Gis termiddag is bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam een wilde staking uitge broken onder een deel van de nageljongens. Het broeide reeds eenige dagen onder de jongens, die ontevreden waren met de voor hen bestaande loonregeling. Zonder overleg met de organisaties besloten zij gistermor gen de directie hun looneischen voor te leg gen, en toen deze niet werden ingewilligd, legden ongeveer 75 jongens het werk neer en verlieten het bedrijf. Voor zoover noodig namen oudere arbeiders het werk van de jongens over, zoodat de werkzaamheden weinig stagnatie ondervonden. Hotelbezetting te Amsterdam. - Het aantal vreemdelingen, dat in de maand November 1937 de hoofdstad bezocht, be droeg volgens gegevens van het Gemeente bureau voor Statistiek 10608, tegen 10137 in November 1936. Het aantal logeernachten steeg van 23113 (1936) tot 24721. Van het totaal aantal vreemdelingen van 10608, waren 5286 van Nederlandsche nationaliteit. Voorts werden o.a. geregistreerd: 2121 Duitschers, 597 Engelschen, 354 Belgen, 427 Franschen en 341 Amerikanen. De roodvonk in Westland, - De rood vonkepidemie, welke te Monster in het Westland heeft gewoed, is tot staan gebracht en de scholen in deze gemeente zullen Maandag a.s. weer geopend Worden. De roodvonk is echter ook overgeslagen op andere Westlandsche gemeenten en zoo zijn reeds gevallen van deze besmettelijke ziekte in Naaldwijk en Lier gesignaleerd. Minister van Boeyen en de grondwets herziening. - Naar wij vernemen zullen de wetsontwerpen tot herziening der grondwet in de Eerste Kamer verdedigd worden door den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer van Boeyen. Zooals men zich zal herinneren, was minister van Boeyen by de behandeling der wetsontwerpen in de Tweede Kamer ongesteld, zoodat de minister van Financiën toen zijn plaats heeft inge nomen. Kolendampvergiftiging. Gister heeft men den koster van de r.k. kerk der St. Theresiaparochie te Borne bewusteloos in de stookplaats van de centrale verwarming gevonden. Hij bleek door kolendampvergif tiging om het leven te zijn gekomen. Het slachtoffer laat een vrouw en zeven kinde ren achter. Rugby De landenrugby-wedstrijd Holland Roemenië, die a.s. Zondag op het Gem. Sportpark te Alkmaar zal plaats vin den, belooft een interessante en span nende ontmoeting te worden, want van zelfsprekend is deze wedstrijd belang rijk, indien men weet, dat deze match als de revanche kan worden beschouwd voor de in October j.1. door de Hollan ders te Parijs tijdens het Expositie-tor nooi tegen Roemenië geleden neder laag, n.1. 3—42!! Anderzijds heeft de wedstrijd te Alkmaar toch ook wel een interessant tintje, daar interlandwed strijden in verband met den grooten af stand, die beide landen scheidt, tusschen Holland en Roemenië, op welk sportge bied dan ook, toch wel niet veel zullen voorkomen. Belooft deze wedstrijd inderdaad een re vanche voor de Hollanders te worden? Deze vraag kunnen wij in zooverre beantwoor den, dat, indien ook ditmaal onze landgenoo- ten het onderspit zullen moeten delven, dit zeer zeker met veel eervoller cijfers zal ge schieden dan te Parijs. Zelfs zijn wij zoo optimistisch te gelooven in een gelijk spel of zelfs in een kleine overwinning van het Hollandsche team. Wij willen natuurlijk ons optimisme verklaren. Toen de Hollanders op 10 October 1937 tegen Roemenië in het veld kwamen, be schouwde men in het algemeen Roemenië als één der zwakste rugbylanden, hetgeen ongetwijfeld bij verschillende spelers den indruk kan wekken van „wy zullen dit par tijtje wel eens even winnen". Het bleek evenwel, dat het Roemeensche rugby het af geloopen jaar zeer groote vorderingen had gemaakt en een buitengewoon zwaar team had samengesteld. Bovendien waren de Roemenen volledig ingespeeld, doordat z(i reeds eenige maanden hadden gespeeld. Het rugbyseizoen in Roemenië loopt n.1. van half Augustus to„ eind October-half-November, naar gelang het invallen van den overigens in Roemenië zeer strengen winter. Het twee de gedeelte van het seizoen begint dan weer in Februari tot en met April. De Hollanders daarentegen beginnen pas in October te spelen, zoodat van inspelen voor het tornooi te Parijs, dat in begin Oc tober werd gehouden, geen sprake was. Voorts hadden de Roemenen een buitenge woon zware scrum, d.w.z. 8 zware voor- waartsen, waartegen de lichtere Hollandsche voorwaartsen het vooral in het scrummen niet konden bolwerken. Juist het vele ma len moeten duwen tegen zwaardere tegen standers is uitermate vermoeiend en daar door waren de Ned. voorwaartsen tè spoedig uitgespeeld. Hierdoor kwamen ook onze drie kwarten niet meer aan bod, waardoor het aanvallend gedeelte van onze ploeg werk loos bleef en men zich uitsluitend tot ver dedigen moest beperken. Thans is het Hollandsche team niet alleen goed ingespeeld en behoorlijk geoefend, maar bovendien zijn de voorwaartsen van veel zwaarder kaliber, hetgeen den aanval beduidend ten goede zal komen. Ten slotte speelt men op een Hollandsch veld, dat veel malscher is dan de droge harde Fransche velden en wij kunnen dan ook met het grootste vertrouwen den strijd tegemoet zien. Een enthousiast Alkmaarsch publiek zal zeker niet in geringe mate tot succes van onze landgenooten bijdragen De samenstelling der ploegen. volgt De beide teams zijn als steld: Holland: samenge- Fullback: v. Beusekom (R.C. '35); Driekwarten: Jongman (G.R.C.), Van Swol (A.R.V.C.), Bleijdenstein (D.S.R. C.), de la Fuente (A.R.V.C.); Halfbacks: v. d. Meulen (D.S.R.C.) en v. Vught (A.R.V.C.); Voorwaartsen: le rij: Fock (R.C. '35), Malherbe (A.R.V.C.), v. Leeuwen (H. R.C.); 2e rij: Kleynen (R.C.E.), Kelder (D.S.R.C.); 3e rij: Merkelbach (R.C. '35), Hobbelman (A.A.C.), v. d. Beek (A.A.C.) Invallers: Orlow (A.R.V.C.), Land (A. R.V.C.), Zwart (G.R.C.), Woudstra (R.C. '35), Godefroy en Glazenburg (beiden D.S.R.C.) 85. Ze praatten nog een tijdje over ver schillende dingen, waarbij de wijze ade laar hem nog met veel raadgevingen ten dienste stond. Eindelijk vond Flip het tijd om te vertrekken naar zijn vriendje Wip. 86. Hij nam daarop hartelijk afscheid van de adelaarsfamilie en stapte weer op de brede nek van de vogel, die hem ijlings terugvoerde naar de plek waar zijn vriendje Wip op hem lag te wachten.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7