POPPPEN IN KLEDERDRACHT PRINS MARSEPEIN EN PRINSESJE SUIKERZOET EEN PRAATJE OVER KLOKKEN BABS' KRUISWOORD- PUZZLE HET BRETONSE MEISJE NIEUWE SPRINGTOUW door IET HOOGERS. Prins Marsepein zat diep na te denken, met zijn hoofd in zijn handen. Gisteren was het de 60ste verjaardag van zijn vader, de koning van Marsepanië, geweest en toen had deze tegen den prins gezegd, dat hij nu te oud werd om te regeren en dat prins Marsepein hem moest opvolgen. En hij had ook gezegd, dat prins Marsepein maar moest trouwen met zijn nichtje Suikerzoet. En daar zat de prins nu over te denken, want hij wilde wel gaan regeeren, maar niet trou wen, tenminste niet met prinsesje Suikerzoet. Het was wel een heel lief prinsesje en ze kenden elkaar al heel lang, want Suikerzoet was in het paleis van den koning opgevoed, maar juist daarom wilde prins Marsepein nu wen en koningin worden!" riep het prin sesje en ze stampte zo hard op de grond, dat de hak van haar schoentje vloog en het naar de suikerbakker gebracht moest wor den om het te repareren. Prinsesje Suiker zoet liet daarna ook gauw haar reiskoets klaar maken en ging ook op reis. Ze ging naar Chocoladerijk, want de koning daar van was een oude vriend van haar vader geweest en die zou haar zeker willen helpen. De koning en de koningin van Chocolade rijk, die zelf geen kinderen hadden, waren blij, toen prinsesje Suikerzoet bij hen kwam en ze begonnen te lachen dat ze schaterden, toen ze hoorden wat het slimme prinsesje had verzonnen om prins Marsepein voor zich te winnen. Gauw werd er een groot vat eens een heel andere vrouw hebben, niet van 'de Marsepein-familie, maar iets bijzon ders. En daarom nam hij opeens een besluit en liet zijn paarden en rijtuig gereed maken om naar een ander land te gaan en een vrouw te zoeken. Toen prinsesje Suikerzoet dat hoorde, werd ze erg bedroefd, want ze hield heel veel van haar neef, den prins. En ze zou ook wel graag koningin willen worden. „En toch zal ik met prins Marsepein trou- v-» vol donkerbruine chocolavla gehaald. Sui kerzoet stak daar haar gezicht en armen in en toen het droog was, leek ze werkelijk een alleraardigst chocoladepopje. Toen kwam ook juist prins Marsepein in Chocoladerijk aangereden. Hij was eerst in Honingland geweest, maar prinses Honing koek, die daar woonde, vond hij niet mooi genoeg en nu wilde hij het eens in Choco laderijk proberen. „Dit is prinsesje Chocoladine", zei de koning en hij wees op Suikerzoet. Dat vond de prins een aardig prinsesje! „Ze spreekt net als Suikerzoet, mijn nichtje", zei hij, „en ze lacht ook net zo aardig als Suiker zoet, maar ze heeft een veel aardiger ge zichtje, omdat ze zo bruin is". En al heel gauw vroeg hij haar ten huwelijk. Choco ladine wilde wel trouwen met prins Marse pein en ook wel mee gaan naar Marsepanië, maar ze wilde eerst met alles gaan kennis maken, zei ze. Zo gingen ze samen terug naar het rijk van prins Marsepein, de marsepeinen koets van Suikerzoet moest in Chocoladerijk blij ven, anders zou de prins die dadelijk heb ben herkend, daarom leende de koning van Chocoladerijk een mooie chocoladen koets aan het prinsesje. Door de andere landen ging het op het land aan, waar niet alleen prins Marsepein maar ook het zoete prin sesje thuis hoorde. Toen de prins zijn Chocoladine wilde brengen bij zijn nichtje, hoorde hij tot zijn schrik dat Suikerzoet al dagen lang weg was en dat niemand wist waarheen. Dadelijk liet de prins de hele hofhouding zoeken naar alle kanten, maar ze was nergens te vinden. Prins Marsepein miste haar vrese lijk, hij voelde zich doodongelukkig en keek niet eens meer naar zijn gast om. Nu wist hij pas hoe veel hij van prinsesje Suiker zoet had gehouden! En Chocoladine werd door niemand her kend, zo goed speelde zij haar rol. Alle fees ten, die prins Marsepein ter eere van haar had willen laten houden, werden afgezegd, weken achter elkaar werd er gezocht naar prinsesje Suikerzoet. Op een keer zat de prins weer treurig voor zich uit te kijken, toen Chocoladine naar hem toe kwam. „Ik ga weer terug", zei ze, „ik geloof dat je helemaal niet van mij houdt en dat je alleen maar aan je nichtje Suikerzoet kunt den ken". Ja, dat was ook zo en prins Marsepein had wel medelijden met het arme prinsesje, maar hij vond het toch ook beter dat ze eerst weer terug ging. Ze namen dus afscheid, maar de prins wilde Chocoladine toch eerst nog een kus geven. Het was een lekkere kus, want hij smaakte naar chocola! Hij gaf haar nog een kus, maar wat was dat? Die smaakte naar marsepein! De prins keek haar eens aan en daar zag hij onder de chocola het rose marsepeinen gezichtje van Suikerzoet te voorschijn komen. Hij gaf een schreeuw van vreugde en nu moest gauw alle chocola er af en prins Marsepein had zijn eigen zoete nichtje Suikerzoet weer, waar hij zo veel van hield. De bruiloft werd met groote pracht ge vierd en nog vele jaren leefden de koningin en de koning van Marsepanië in geluk en vrede. Ook de meisjes uit Bretagne hebben haast in ieder dorp een beetje andere kleder dracht. Veel verschil is er meestal niet, maar iemand die het land goed kent, kan toch dadelijk aan de muts of aan de kleuren van het costuum zien uit welke plaats een meisje komt. Dit Bretonse meisje heeft een groene jurk met rode en gele bandjes, onder- iangs de rok, langs de mouwen en op het lijfje als versiering. Ze draagt er een wit vestje th en ook de kraag op de schouders is wit met gekleurde bloemetjes langs de rand. Het schortje is lichtgroen met gebor duurde bloemetjes in verschillende kleuren en van onderen gekleurde strepen. De kap voor het hoofd is wit en ze heeft ook witte kousen aan. Het andere costuum is rood, niet te hard rood, maar vrij donker, met een donkerrode rand langs de hals en de mouwen. Het schort is effen wit. De kraag ook weer wit met verschillend gekleurde bloemetjes, üok de muts, die hierbij wordt gedragen is wit, maar de linten zijn net zo geborduurd als de kraag en hangen over de schouders af. Voordat er horloges en uurwerken waren, werd de tijd alleen aangegeven door het luiden van de klokken. Er is een sage, die vertelt, dat een Italiaans bisschop in de eerste helft van de vijfde eeuw voor het eerst op de gedachte is gekomen om een klok te maken, door het voorbeeld van de klokjesbloem, de campanula. Maar dat is slechts een sage en dus niet waar. fn oer oude tijden kende men al de belletjes, die waarschijnlijk het eerst in de Oostelijke landen zijn gebruikt en daarvan zullen onze grote klokken waarschijnlijk afstammen. In een van de stukken van den Grieksen dichter Aristophanes, die 400 jaar voorChr. leefde, wordt al gesproken over een nacht wacht, die met een klok rondgaat. Bij de Romeinen was het al gewoonte om de huis dieren te versieren met kleine belletjes of klokjes en ook bij offerfeesten bediende men zich al van klokjes in die tijd. Onge veer 100 jaar na Chr. vertelt weer een Grieks schrijver, Plutarchus, van het luiden der klokjes, die meldden dat de vismarkt begon. Vermoedelijk hebben de Chinezen het allereerst klokken gegoten. In de omgeving van Ninivé in Assyrië heeft men een klok gevonden, die ongeveer drieduizend jaar oud moet wezen. Omstreeks 580 lezen we voor het eerst van grote klokken, die ge luid werden door aan een touw te trekken. De allergrootste klok ter wereld werd in 1533 gemaakt in Moskou. Hij woog 200.000 kg, had een middellijn van zes meter en Een, twee, hup twee, Kijk die kleine Babs eens aan, Een, twee, goed zo, Beter kan het haast niet gaan! Een, twee, toe maar, Babs kreeg ook een heel nieuw touw, Een, twee, ja floor, Babs, zo leer je het wel gauw. Een, twee, pas op, Haast zou Babs gevallen zijn, Een, twee, 'tgaat goed, Zo'n nieuw springtouw is maar fijn! •leu 88 'vou 08 Traa fit 'buiuiu 81 'sf-ta AT Tbb ot 'dai qi 'joo st Tjre g 'sja 9 'j^a j, 'puaa e 'uibjjj 'sta t r»eotvraA ets 9g 'auipi eg *}srO W, Tre gg Thm 18 08 '9ÖR BI '3JB 91 'üip H Tuos 8t 'an II 'ubb ni 'fsfi 'ta3a 'uaaf g 'aojt 5 jbbiuozuoh 8|zznd-pjooMS|nj>| Suissojdo was zes en een halve meter hoog. De „Czaar Kolohol" werd hij genoemd! Tweehonderd jaar geleden stortte de geweldige klok bij een brand naar beneden en was sindsdien niet meer te gebruiken. Later maakte men een groot voetstuk ervoor en plaatste de klok er op als een soort standbeeld. Verder is een van de beroemdste de klok van de Stephanstoren in Weenen en de zware klok van de St. Pieterskerk te Rome, die 15.700 kg weegt. De grootste klok van China is in Peking te vinden. Die heeft geen klepel, maar wordt geslagen als een soort gong. Ook Japan heeft een zware klok, die een gewicht heeft van 63.000 kg. Een beroemde klokkengieterij in ons land is die te Heiligerlee. De zogenaamde klok spijs, waarvan de klok wordt gemaakt, be staat uit een mengsel van koper en tin. Op het eerste plaatje zie je hoe de klokspijs in de vorm wordt gegoten en het andere plaatje laat de klokken zien als ze gegoten zijn. Hier hebben jullie een grote kruis woord- puzzle maar moeilijk is hij helemaal niet, het zijn allemaal gemakkelijke woorden, als je maar even goed nadenkt. Horizontaal, dus van links naar rechts krijg je 2 een viervoetig dier, dat je in ons land veel ziet. 5 iets dat wordt gemaakt van een dieren huid. 7 een stekelig dier. 9 een uitdrukking om stilte te vragen. 10 een voorzetsel. 11 een persoonlijk voornaamw. 12 iets waar je op school soms lang op zit te werken. 14 het tegenovergestelde van mager, 16 een vlaktemaat 18 een plaats in Gelderland. 20 een uitroep van vreugde. 21 een onmisbaar onderdeel van je fiets. 22 een voegwoord. 24 een pjaats in Overijsei. 25 een meisjesnaam. 26 een zomergroente. Verticaal van boven naar beneden: 1 een lage boom. 2 een ijzertje, waarmede kapotte voor werpen gerepareerd worden. 3 een watervogel. 4 een ander woord voor ieder. 6 een wandversiering. 8 een boom. 13 een lichaamsdeel. 15 naam van een boom. 16 een vis. 17 ruwe delfstof. 18 een meisjesnaam. 19 het eerste telwoord. 20 een verblyt voor dieren. 23 een eigenschap van alle vloeistoffen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9