VAN KABOUTER FLIP EN ZUN VRIENDJE WIP. Jkouiticiaal Tlietms Verkeersongelukken. Branden. GEMENGD NIEUWS. Glimlachje ■53uitenlatid Nieuws in 't kort. BERGEN HEILOO KOEDIJK EGMOND A. D. HOEF SCHAGEN DERDE BLAD. ARBEIDER DOOR SPOORSTAAF GETROFFEN. Doodeiyk ongeval te Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de z.g. zanderij, eenige K.M. ten oosten van Bergen op Zoom, langs den spoorweg Bergen op ZoomRoosendaal een ernstig ongeval gebeurd. Een zestal spoorwegarbeiders droeg op hun schouders een zwaren spoorstaaf, toen op een gegeven oogenblik één van hen, de 37-jarige P. Snepvangers kwam te vallen. Hij kwam met het hoofd op de spoorrails terecht. Een en ander had ten gevolge, dat aan eenige arbeiders de zware spoorstaaf, die zij droegen, ontglipte. Deze kwam Juist op het achterhoofd van S. terecht. De ongelukkige was op slag dood. GESLIPT EN TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Zaterdagmiddag is te Geldermalsen een auto door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, een vertegenwoordiger van de „Shell" uit Tiel, de heer Unfersach, moest, ernstig aan het hoofd gewond, naar het ziekenhuis te Tiel worden vervoerd. MOTORRIJDER OP SLAG GEDOOD OP DEN MUIDERSTRAATWEG. Wederom heeft Zaterdagavond op den rijks straatweg, onder Diemen, een ernstig ver keersongeval twee slachtoffers geëischt. Te ongeveer negen uur reden ter plaatse een personenauto en een motorrijder, die een duopassagier met zich voerde, toen laatstge noemde, blijkbaar de voor hem uitrijdende auto willende passeeren, gas gaf, doch juist op het oogenblik, dat de chauffeur van de auto, die naar links wilde afslaan, daartoe de richtingwijzer uitstak. Dit was te laat voor den motorrijder, die niet tijdig genoeg vaart kon verminderen en met een hevigen smak tegen de auto opbotste. Hij zoowel als de duopassagier werden tegen den grond geslingerd. Onmiddellijk schoten voorbij gangers te hulp en werd geneeskundigen bijstand ontboden. Bij onderzoek bleek de motorrijder, die zwaar gewond was en ge heel met bloed overdekt, op slag te zijn ge dood. Zijn medepassagier was er er| aan toe en werd met ernstige hoofdwonden en verschillende fracturen opgenomen en per ziekenauto naar het Btirgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar hij in be- wusteloozen toestand werd opgenomen. Laat in den avond was hij nog niet tot be wustzijn gekomen en achtte men zijn toe stand nog hoogst zorgelijk. De marechaussee uit Diemen was spoedig ter plaatse tot het instellen van een onder zoek naar de oorzaak van dit ongeval. Tot nu toe is de identiteit van de slachtoffers nog niet vastgesteld kunnen worden. De ge wonde passagier bleek niet in het bezit van eenige papieren. Beide voertuigen waren uit de provincie Noord-Holland afkomstig. DOOR ACHTEROP RIJDENDE AUTO GEDOOD. Gistermidag is de 57-jarige H. J. D., kell- ner op het station der Nederlandsche Spoor wegen te Leiden, toen hij op zijn fiets plot seling den Haagweg overstak, aangereden door een hem achterop komende auto, be stuurd door een zekeren de K. De man werd zoo zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. Zoowel het stoffelijk overschot van het slachtoffers als de auto werden door de politie in beslag genomen. BOERDERIJ-BRANI). Zondagmorgen is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den landbouwer C. v. d. Heykant te Dongen (N.B.) Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist een nabijgelegen landbouwschuur te behouden. Het woonhuis en de veestallen brandden evenwel tot den grond toe af. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Hand afgekapt. - Toen Zaterdag twee arbeiders in de Nesserlaan te Nieuwer- Amstel bezig waren met het rooien van boomen, schoot van een hunner, den 22- jarigen P. van Langenberg uit Berlicum, de bijl uit, waardoor de linkerhand zoo goed als afgehakt werd; na doktershulp werd de getroffene naar het O.L.Vr.gasthuis te Am sterdam, vervoerd. Zeer waarschijnlijk zal hij zijn hand moeten missen. Van Dongen-tentoonstelling verlengd. Wegens de enorme belangstelling zal de van Dongen-tentoonstelling in het stedelijk mu seum te Amsterdam twee weken verlengd worden en dus geopend blijven tot en met Zondag 23 Januari. .- aaiiivi" Ti'"*'ii*f**r1 v -1 U :1a, „Pardon, mevrouw, ik denk dat de radiateur van Uw wagen lekt!" Uit het ijs bevrijd. - Het beurtschip „IJselstroom", dat den beurtdienst Urk Amsterdam onderhoudt, heeft den geheelen nacht van Vrijdag op Zaterdag in het ijs be kneld gezeten. De UK 1, schipper J. Mole naar en de UK 141, schipper Hessel Snoek, hebben met een botter de haven verlaten en na een moeilijken tocht de „IJselstroom" behouden in de haven gebracht. Matroos i verdronken. - De 25-jarige matroos H. W. Meyer, die thuis heeft be hoord aan boord van het Rijnschip „Merapi", is in de Waalhaven te Rotterdam, toen hij in een roeiboot een meertros zou uitbrengen, te water geraakt en verdronken. Het lijk is een paar uur later opgehaald. Noorsch stoomschip heeft machine- schade. - Het Noorsche s.s. „Villanger" heeft op weg van Antwerpen naar Rotter dam een machinedefect opgeloopen. Het schip wordt met behulp van twee Belgische sleepbooten naar zijn plaats van bestemming gesleept. Bij het invallen van de duisternis is de „Villanger" nabij Hansweert voor an ker gegaan. Vandaag bij daglicht is echter de reis voortgezet. Oplichters aangehouden. - De mare chaussee te Oldenzaal heeft aldaar aange houden zekeren W., een monteur van de gemeentebedrijven te Groningen, wiens op sporing door de politie-autoriteiten te Gro ningen was verzocht. W. wordt verdacht van verduistering ten nadeele dezer bedrij ven. Hij is naar Groningen op transport ge steld. Verder is in arrest gesteld zekere A., voorheen chef-coupeur van een confectie fabriek daar ter plaatse, die thans voor eigen rekening werkte. A. wordt verdacht van oplichting en verduistering ten nadeele eener confectiefabriek te Oldenzaal en is ter beschikking gesteld. Uit het voorloopige onderzoek is gebleken, dat A. een hoeveel heid stoffen ten nadeele van laatstgenoem de fabriek ten eigen bate heeft aangewend. Vreedzame sportbeoefenaars overval len. - Een 50-tal jongelieden, leden van een Hongaarsche nationaal-socialistische forma tie „Pijlkruisers" genaamd, zijn gistermid dag naar een berg, op 5 K.M. van Boedapest gelegen, getrokken, waar zij een groep skiërs aanvielen, die van hun vrijen dag profiteerden om zich te oefenen op de be sneeuwde hellingen. Zestig personen wer den hierbij gewond. Vijf hunner ernstig. Telefonisch gewaarschuwde politiemannen konden slechts dertien der aanvallers arresteeren. Een voorloopig onderzoek wees uit, dat de te voet derwaarts getrokken nationaal- socialisten gewapend waren met stokken of knuppels. Op een bepaald sein begonnen zij de skiërs aan te vallen onder het uitroepen van anti-semitische kreten. De skiërs sloe gen eerst op de vlucht, doch kwamen later bijeen, bonden de ski's af en verdedigden zich zoo goed zij konden. Er volgde een ge vecht, dat tot de aankomst der politieman nen voortduurde. In allerijl derwaarts ge zonden ambulances vervoerden toen de ge wonden. Nieuwe arrestaties in Rusland. De in Nisjni Nowgorod verschijnende Gor- kowskaja Kommuna meldt, dat tezamen met den metropoliet Teofan Tuljakof zeven kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders door de Gpoe zijn gearresteerd. Zij worden be schuldigd van sabotage, spionnage en ter rorisme. Ook de metropoliet van Moskou, Sergius, het hoofd van de geheele Russische orthodoxe kerk, schijnt in arrest te zijn ge steld. Het totale aantal bisschoppen, dat tot dusverre gearresteerd is, bedraag ruim twintig. Roosevelts marineplannen. - Volgens de New York Herald Trbiune zal pre sident Roosevelt in een spéciale bood schap aan het congres machtiging vragen voor den bouw van oorlogsschepen tot een tonnage van 237.000 ton, te verdeelen over de Jaren 1937 tot 1939. De marine heeft het volgende programma, dat boven de Vlnson- Trammellwet van 1934 uitgaat, aanbevolen: drie slagschepen, twee vliegkamppschepen, drie of vier zware kruisers, drie of vier lichte kruisers, twintig torpedobootjagers en zes duikbooten. De gearresteerde Duitsche predikan ten. Naar verluidt bevindt zich thans nog slechts één predikant in Schutzhaft. Vóór Kerstmis was het aantal gearresteerde pre dikanten nog omstreeks 130; twaalf wach ten op berechting. Gister is in de evange lische kerken te Berlijn gecollecteerd voor het fonds van het genootschap tot redding van kinderen, dat voor het eerst geen sub sidie van rijk of gemeente heeft gekregen. De koude in Roemenië. - Op den weg bij Constanza heeft men de bevroren lijken gevonden van zes jonge menschen, geheel met sneeuw overdekt. Men veronderstelt, dat de jongelieden zijn gaan rusten en toen van koude zijn overleden. Te Boekarest vroor het Zaterdag nog minstens 26 graden. De Deensche koningin geopereerd. - Koningin Alexandrina heeft Zaterdagoch tend een geslaagde buikoperatie ondergaan. Een internationale brug. De presi denten van Argentinië en Brazilië hebben den eersten steen gelegd voor de inter nationale brug, die beide landen zal ver binden en 1300 meter lang zal worden. Mu.ssolini ontvangt de geestelijkheid. - Mussolini heeft Zaterdag zestig bisschop pen en tweeduizend priesters ontvangen. Deze geestelijken hadden zich onderschei den by de uitvoering van den „Graanslag". Vereeniging van Duitsche spoorweg- lieden ontbonden. - De christelijke vereeni ging van Duitsche spoor wegheden is ont bonden op bevel van den* minister van binnenlandsche zaken en van het rijkskerk ministerie. Ook alle regionale afdeelingen der vereeniging zij® ontbonden. Ciano te Boedapest. - De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, is Zondagavond te Boedapest aangekomen om deel te nemen aan de conferentie van de onderteekenaars der protocollen van Rome. Hij werd verwelkomd door de leden der regeering en de gezanten van Duitschland, Oostenrijk en Zuid-Slavië. Een groote me nigte juichte den Italiaanschen gast toe. Mandement van den bisschop van Berlijn. - In alle kerken van het bisdom Berlijn is gister een mandement van den katholieken bisschop van Berlijn, mgr. Conrad von Preysing, voorgelezen, waarin ouders worden aangeraden, hun kinderen naar de katholieke scholen te zenden. Het drijvende Poolstation. - Het drij vende Poolstation bevond zich Zaterdag middag om 1 uur op 78 gr. 54 min N.B. en 9 gr. 6 min. W.L. De temperatuur bedroeg 32 graden. Uit Moermansk wordt gemeld, dat heden de Murmanez zal uitvaren, die de overwinteraars aan boord zal nemen. Op de Groenlandzee zal de Murmanez een radio verbinding tot stand brengen met het kamp van Papanin. Gemeenschappelijke Fransch-Britsche verklaring verwacht. - Naar het Zwitser- sche Telegraaf Agentschap meldt, verwacht men algemeen, ddt de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland in de honderd ste zitting van den Volkenbondsraad, die 17 Januari aanvangt, een gemeenschappelijke verklaring zullen afleggen, met het doel de kleine en middelgroote landen gerust te stellen, o.a. met betrekking tot de economi sche en financieele sancties, die de Volken bond zou willen toepassen tegen staten, die bepaalde artikelen van het pact geschonden hebben. Ongeluk tengevolge van sneeuwstorm. - Tengevolge van den sneeuwstorm zijn de machinist, de stoker en de treinconducteur van een trein, die panne had nabij Nova Ves in Slowakije om het leven gekomen. De dichte sneeuw, die neerdwarrelde, had Imn n.L het uitzicht zoozeer ontnomen, dat zij niet zagen, dat een trein op het tweede spoor naderde. Zy werden gegrepen en op slag gedood. Staking by Goodrich geëindigd. - De stakers van de Goodrichfabrieken te Parijs hebben in geheime stemming de scheids rechterlijke uitspraak van Chautemps aan vaard. Vandaag gaan zy weer aan het werk. Dronken autobestuurder. - Te Grenoble is een auto jn botsing gekomen met een motorrijwiel. Twee personen werden ernstig gewond. Tal van nieuwsgierigen waren op de plaats van het ongeluk bijeen, toen een auto, die bestuurd werd door een dronken kermisklant, op hen inreed. Er zyn tien ge wonden. Mond- en klauwzeer in Duitschland. - Uit de officieele statistieken is gebleken, dat het aantal gevallen van mond- en klauwzeer op 1 Januari 20.669, tegen 17.573 op 15 December 1937 was. Groot joodsch congres. - Op 10 Maart a.s. zal te Warschau een groot joodsch congres gehouden worden in Warschau. Doel van het congres zal zijn de bestrijding van het antisemitisme. Engelsche arbeidersafgevaardigden te Madrid. Engelsche arbeidersafgevaardig den zyn gisteren te Madrid aangekomen. Zy werden verwelkomd door den secretaris van het bureau van den minister-president Gister brachten zy een bezoek aan de Ma- drileensche fronten. Lustrumviering R.K. Propagandaclub. De r k. propagandaclub St. Petrus en Paulus te Bergen vierde Zondag haar eer ste lustrum. By het feestelijk ontbijt, waaraan, naast het bestuur en de leden, ook de geestelijke adviseur kap. Drost; de vader en stichter der r. k. propagandaclub, de heer Pieters en de voorzitters der K. S. A. en r. k. Kiesvereeniging, resp. de heeren J. J. Schouten en C. de Wit, aanzaten, heerschte een recht gezellige stemming, wat zoo'n sprekend bewijs levert van de hechte, vriendschappelijke band, welke oud en jong propagandisten bindt. Als eerste spreker trad op de heer J. J. Schouten die namens de kath. actie, met welke vereeniging de propagandaclub zoo nauw in verband staat, de feestvierende club dank en hulde bracht. De geestelijke adviseur kap. Drost schil derde de propaganda club als een onmis bare arbeidskracht voor heel de parochie en richtte een speciaal woord tot de jubi- leerende leden die als een rots in de bran ding, de bestaansmogelijkheid der club hebben gehandhaafd. Hü stelde hem tot voorbeeld, om de on dankbare taak, welke de propagandaclub is opgelegd, met onverminderden ijver te blilven vervullen. De heer Pieters, de vader en stichter der prop.-club, kon slechts woorden van waar deering vinden voor hetgeen de club in deze periode heeft verricht. Naast een woord van dank en geluk- wensch, voelde hij zich verplicht ook een woord van propaganda te spreken. Hoe de club in den loop der jaren ook is geroeid, spr. miste nog eenige krachten, die voor een club als deze, noodzakelijk zyn Hij verwacht dan ook dat deze hun steun aan dit, tegenwoordig zoo belangrijke propagandawerk zullen schenken. Namens de r. k. Kiesvereeniging bood de voorzitter dier vereeniging de heer C. de Wit, zijn gelukwenschen aan. De moeilijkheden welke ook de oprich ting van een Kiesvereeniging, stremden, heeft men, door de krachtige gesteun der prop.-club, tot volle tevredenheid kunnen oplossen. Nadat nog verschillende leden een dank woord hadden gesproken, richtte, de voor zitter de heer G. M. Blommestijn zich nog eens speciaal tot de jubileerende onder de leden, wier steun en opoffering, hem dank baar stemden. Ook op de feestvergadering, waarbij de dames der leden tegenwoordig waren, mocht de prop.-club nog vele be wijzen van dankbaarheid en waardeering ontvangen. Na een gezellig samenzijn, waarbij de heeren Groefsema die voor opge wekte muziek zorgden, werden de feeste lijkheden gesloten met een koffietafel. Viering geboortefeest Het bestuur der Oranje-vereeniging ver zoekt ons te willen mededeelen, dat het voorloopig programma voor de viering van het geboortefeest onveranderd is vastge steld. Op den avond van den dag van het bekend worden der blijde gebeurtenis zal een muzikale rondgang gehouden worden langs de volgende route; Vertrek 7.30 uur vanaf de RuïneDorpsstraatNatteweg Karei de GrootelaanBrêelaan naar de Vin- kenkrocht, alwaar een vreugdevuur zal worden ontstoken. Zy, die zich bij den muzikalen rondgang van een lampion willen voorzien, kunnen die verkrijgen op den zelfden dag aan het gebouw van de V. V. V. tegen 10 cent per stuk. De baby-uitzetten-voorraad slinkt Reeds 3 baby-uitzetten hebben hun bestemming gekregen. Deze geschenken zijn n.L reeds ten deel gevallen aan de families J. v. d. Steen, J. Dekker en J. Guigelaar, by welke families, dezen maand, resp. een dochter, een zoon en een zoon zyn geboren. Esperanto. Zondagmorgen hield „La Norda Stelo" in het Oranje-Hotel een ledenvergadering, welke vrij goed was bezocht Aanwezig was ook de bekende Hongaar sche Esperantodichter en -prozaïst Julio Baghy, vice-president van de Esperanto Academie. Na het openingswoord van den voorzitter der Bergensche Esperantovereeniging, den heer Graftdijk, deelde de voorzitter van „La Norda Stelo", de heer K. Roggeveen uit Schagen, mede, dat het 5-jarig bestaan dezer vereeniging op 20 Februari a.s. te Schagen zal worden gevierd. Nadere bijzonderheden hierover werden verstrekt door den heer Heres uit Den Helder. Het programma voor deze bestuursviering, zal worden verzorgd door leden uit Alk maar, Bergen, Callantsoog, Den Helder en 't Zand. De internationale jeugdbij eenkomst zal dezen zomer te Schoorl gehouden worden. Des middags werd een feestvergadering belegd, welke werd afgewisseld door eenige aardige tooneelstukjes. Mej. B. Visser richtte een speciaal welkomstwoord tot mevrouw RoggeveenVis. In verband met het feit, dat de heer en mevr. Roggeveen, eind December in het huwelijk zijn getreden, had de vereeniging hen een aangename ver rassing bereid, in den vorm van een drietal geschenken. Het talrijke publiek toonde zich opgetogen en over het geheel genomen uiterst voldaan over het getodene. De twede opvoering van dc revue „Alles gaat Oké". Zaterdagavond, tegen achten, trokken honderden naar De Rustende Jager voor de tweede opvoering. En wederom voor een meer dan uitverkochte zaal. Van deze twee de opvoering het volgende: Het vertrek per trein naar 't Revueland is het begin en dan is de stemming er en dat is veel gewonnen. „Naar de Jamboree" en „om het kampvuur der Jamboree" was moot Een compliment voor de voordracht en de tooneeltjes. De dames Roddel en Toddel, die geen blaadje voor hun mond hielden) (een knappe grimeering voor de twee verkleede heeren) waren eenig. De band van Hekke Werry met den olvolprezen di recteur, werkte op de lachspieren. Het laatste nummer voor de pauze „De Bloe- menfinale" was geheel af. Een fyn tafreel was „Nederlandsch Fabrikaat": Hollandsche meisjes, in nationale kleedij en een trans parant „Koopt in eigen land". Maar de cl0„ van den avond was de verlichtingsavond in Heiloo. Het knappe decoratiewerk van de schilders van Baar, Nieuwpoort en Lek en de verlichting, aangelegd door den heer Jansen, waren geheel af'. Men ziet een knappe nabootsing van ons mooie raadhuis op den verlichtingsavond. Niets was vergeten. Het bordes, het gazon met zyn klaterende fontein was uniek. En de geheele groep die met lampions gewapenl zong: „Heiloo c'yft Heiloo" had een over weldigend succes. Wy kunnen niet alle tafreelen noemen. Aan het einde van den gezelligen avond heeft de voorzitter regis seur en auteur, den heer Jac. van der Kommer Jr., gehuldigd. Een der dames bood bloemen aan. Mevr. D. van de Val] Rus deelde in de bloemenhulde. De heer van de Kommer Jr. heeft allen dank ge bracht en niet het minst den heer Cornelisse en zijn band en den pianist den heer D. Visser. Het gezelschap heeft zóó spontaan gereageerd dat meerdere malen „gehaald" moest worden. Men heeft genoten, men heeft kunnen lachen, was aller indruk. B. en W. hebben meegewerkt en tot 3 uur ge legenheid gegeven tot een gezellig bal Kerstuitvoering. De kerstuitvoering in het Bruno. gebouw (3 avonden voor een uitverkocèf» zaal) heeft een netto bedrag opgebracht v» 327.75, dat is afgedragen aan de St. Elizabethsvereeniging. Postzegelverkoop. Ook Heiloo is niet achtergebleven met den verkoop van postzegels voor 't misdeel de kind. Een bedrag van circa 740 is bijeengebracht. Hulde aan de ingezetenen die hieraan meewerkten. Staatspensionneering. Zondagavond werd door de afd. van den Bond voor Staatspensionneering een propa- ganda-avond gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer P. Hart, die een krachtig opening- woord sprak in het belang van het staats pensioen en de ouden van dagen, daar het altyd nog noodig is voor het staatspensioen te werken. Na dit krachtig openingswoord was het woord aan de heeren Daan Pool en Tommy Bouman, voor het afwerken van het program, wat uit geheel nieuwe num mers bestond. Ernst en luim wisselden elkaar elkaar af en evenals altijd muntten zy weer uit door met zorg gekozen num mers. Décors en costumes waren weer frisch en voor elk stukje passend en de stemming by de talrijke aanwezigen was er spoedig in, mede door de passende muziek van den heer J. v. d. Brink en de verschil lende belichtingen in kleuren. Op humoris tische wijze werd het laatste gedeelte van het program afgewerkt. De voorzitter bracht dank aan allen, die mede gewerkt hebben aan het welslagte van dezen avond. Hij wekte jonge men* schen op om lid te worden. Het hoofdbestuurslid, de heer Boskamp sprak nog een opwekkingswoord voor d* Bond voor Staatspensionneering. Machtiging verleend- De minister van binnenlandsche zaken heeft van den heer J. H. Kareis alhier de verleende machtiging voor radiodistributie in de gemeente Egmond aan Zee en Eg" mondbinnen verlengd tot en met 1 Mei 41 Benoemd- De heer K. Slot alhier, is geslaagd voor schrijven 2e klasse bij de adminiatratie der Directe Belastingen en met ingang van Januari j.1. als zoodanig aangesteld. 89. Gaandeweg begon het donker te worden. Het werd stiller in het woud. De vogels begonnen hun avondlied te zingen. Af en toe bleven beiden stilstaan om naar het gekweel der zangertjes te luisteren. 90. Een roodborstje zag de beide vriend jes staan en zong ze nog eens extra toe. Ze vonden het prachtig en bedankten den kleinen zanger. Deze vertelde hun dat wanneer het donker zou zijn, ze de mooiste zanger onder de vogels, n.L de nachtegaal, zouden kunnen horen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10