DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JAPAN'S POLITIEK IN CHINA. Rustig weekend om het Lustslot. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 7 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 10 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De centrale regeering moet vernietigd worden. De krijgsverrichtingen. Het bloedbad voor Teruel. Zestigduizend dooden en gewonden. Tegenstrijdige berichten. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur De spanning neemt met het uur toe. Groote belangstelling der Engelsche bladen. Wachten, wachten Het Japansche blad „Asahi" schrijft het volgende over den gisteravond gehou den buitengewonen kabinetsraad: admiraal Soetsoegoe, de minister van binnenland- sche zaken, heeft krachtig aangedrongen op de noodzaak thans China den oorlog te verklaren, daar dit land definitief gewei gerd heeft zijn houding ten opzichte van Japan te herzien en tevens over te gaan tot het treffen van alle maatregelen, waar door China van den toevoer van munitie wordt verstoken. De leden van het kabinet waren eenstemmig van meening, dat in dien het bewind van Tsjang Kai Sjek niet oprecht toont den toestand te willen red den op grondslag van een duurzamen vre de in het Verre Oosten, er voor Japan nog slechts één weg open blijft, n.1. de vijande lijkheden tegen China zoolang voort te zetten, totdat het anti-Japansche regiem in China is uitgeroeid. In welingelichte kringen te Tokio ver luidt dat Maandag de Japansche ambassa deur, Kawagoe, uit China zal worden teruggeroepen. Men verklaart dit als een antwoord op de vijandige houding van China. Ook zou verband gelegd moeten worden met de erkenning van de nieuwe voorloopige regeering van China door Japan, welke binnenkort zou geschieden. Tsingtau onverdedigd. Van officieels zijde wordt bekend ge maakt, dat het schiereiland Sjantoeng door de Chineesche troepen ontruimd is. Daar mede is Tsingtau een onverdedigde stad geworden. Alle oorlogsschepen van de Tsjingtausche vloot zouden half December voor den ingang der haven tot zinken ge bracht zijn.. Behalve 10.000 inwoners zou den de 400.000 inwoners de stad hebben verlaten. Op bevel van den eersten burgemeester zouden eind December vele openbare instellingen zooals de electriciteits- en watercentrales, telegraaf- en telefoon- antoren vernield zijn, evenals Japansche eigendommen. Vanmorgen zijn te Tsjingtau Japansche mariniers omtscheeps, zonder dat tegen stand werd ondervonden. Uit Tsinan wordt gemeld, dat de Japan- neezen 8 Januari Tsintsjoe. de tweede stad van Sjantoeng, hebben bezet. De Chineezen zullen het groote ste kanaal van Sjantoeng ver dedigen. Het Chineesche telegraafagentschap Central News meldt: Tsjang Kai Sjek heeft generaal Han Foet Tsjoe, den gou verneur van de provincie Sjantoeng, bevel gegeven het groote kanaal van Sjantoeng met alle middelen te verdedigen. Bloedige gevechten worden geleverd nabij Tsining, een belangrijk punt aan den spoorweg Tientsin-Poekau. Aan het front van den spoorweg Tientsin-Poekau, in den noordelijken sec tor, is een aanval der Japanneezen op Soetsjien afgeslagen door de Chineesche troepen, die een nieuwe verdedigingslinie hebben aangelegd. De rechtervleugel der Japanneezen is tot staan gebracht ten zuiden van Simtai door de bergen, die ten westen van de spoorwegzóne liggen. Chineesche terugtocht. Een half millioen Chineesche soldaten uit NoordChina trekt zich terug naar het zuiden. De Japansche troepen rukken op langs den Peking-Hankau spoorweg en langs den Tientsin-Poekau spoorweg. Vijftig vliegtuigen boven Nantsjang. De woordvoerder der Japansche marine heeft medegedeeld, dat meer dan vijftig Japansche vliegtuigen een aanval hebben gedaan op het vliegveld van Nantsjang. Dit is de belangrijkste luchtaanval sedert het begin der vijandelijkheden. Amerika bevreesd voor uitbrei ding van het „conflict?" De New York Times publiceert bijzon derheden over de groote manoeuvres, welke op de Philippijnen met ingang van 10 Januari a.s. zullen worden gehouden. 110.000 man van het leger der Vereenigde Staten zullen aan deze manoeuvres deel nemen, zoomede 40.000 man inheemsche troepen, verder afdeelingen vliegers. Het blad meldt, dat sinds den aanvang van het Japansch-Chineesche conflict de op de Philippijnen gestationneerde Ameri- kaansche strijdkrachten geplaatst zijn onder een streng regiem. Sinds Juli zijn de verloven en reizen voor officieren stop gezet. Officieren en manschappij kunnen in zeer korten tijd, worden gemobiliseerd. Er worden vaker schietoefeningen gehouden De bemanningen1 der oorlogsschepen krij gen slechts 12 uur verlof. De schepen wor den vaker nagezien dan anders, terwijl zij voldoende munitie aan boord hebben voor groote tochten. De sterkte der bemannin gen van torpedojagers is gebracht van 100 op 125 man. Handgranaat naar Italiaanschen politiepost geworpen. Onbekenden hebben, waarschijnlijk uit een huis in de nabijheid, een handgranaat geworpen, naar een Italiaanschen politie post in Sjanghai. Niemand werd getroffen. Er zijn geen arrestaties verricht. De plaats, waar de aanslag gepleegd werd, ligt buiten de internationale nederzetting, doch staat onder buitenlandsche controle. Bommen op Fransche missie. Er zijn bommen neergekomen op de Fransche katholieke missie, tengevolge waarvan, een priester gedood en een tweede gewond werd. De bommen waren neerge worpen door een twaalftal Japansche vliegtuigen, die een aanval ondernomen hadden op de hoofdstad van Kwangsi, Naning. Het aantal Chineesche slachtoffers van dezen luchtaanval is nog niet bekend. In Spjanghai wordt gemeld, dat zes Chineesche vliegtuigen neergehaald zijn tijdens den aanval op Nanning. Engelsche en Amerikaansche oorlogsschepen te Tsingtau. De Britsche kruiser Dorsetshire, het Britsche patrouillevaartuig Grimsby en de Amerikaansche kruiser Marblehead be vinden zich in de haven van Tsingtau. De Japansche vloot voor de stad is ver sterkt met vijf torpedobootjagers. De door beide partijen tijdens den strijd om Teruel geleden verliezen kunnen geraamd worden op minstens 60.000 dooden en gewonden alsmede slachtoffers van de hevige koude. Men acht het zeker, dat de helft der buiten gevecht gestelde soldaten van koude zijn omgekomen of uit den strijd moesten worden genomen we gens bevroren handen of voeten. Zaterdagmiddag om half zes is door de Spaansche regeering aan de pers een lange nota verstrekt, waarin medegedeeld wordt, dat de stad Teruel thans geheel bezet is door de regeeringstroepen. De laatste rechtsche strijders, die nog weer stand boden in het klooster van St. Clara onder hen bevond zich een bisschop hebben zich overgegeven. Heeft Franco een sleutel positie ingenomen? Aan het front van Teruel, zoo seint de speciale verslaggever van Havas, is Zater dag het grootste nachtelijke gevecht van den Spaanschen burgeroorlog geleverd, dat in een volledig succes voor de troepen van Franco is geëindigd, en waardoor de regeeringsmacht gedwongen werd om „La Cota", een hoogte, welke Teruel in het noorden beheerscht, te ontruimen. Hiermede is een nieuwe frontlinie ont staan, welke gevaar kan opleveren voor de ten noorden der stad gelegen regee ringstroepen en de troepen van Franco het voordeel verschaft, dat zy thans een der voornaamste verbindingswegen van de regeeringsmacht beheerschen. Barcelona gebombardeerd. De luchtmacht der opstandelingen heeft Zaterdag Barcelona gebombardeerd, er zjjn twintig dooden. Roemeensch minister te Praag. De Roemeensche minister van buitenL zaken Micescu, is gistermiddag te Praag aange komen, waar hij op het perorn o.a. door zijn Tsjechoslowaakschen ambtgenoot Krofta werd verwelkomd. ONLUSTEN IN TUNIS. Acht dooden. In verband met de uitwijzing van den Destaurischen agitator Hassen Noeri zijn bijeenkomsten gehouden in Bizerte, Bou- guerta en Gaami, in den loop waarvan opnieuw dreigementen werden geuit tegen kooplieden, die hun winkels niet zouden sluiten bij wijze van protest. In Bizerte zijn des nachts strooibiljetten in het Ara bisch verspreid, waarin gezegd wordt: „staking en betoogingen ieder, die dit parool overtreedt, zal gedood worden". Zaterdagmorgen is alle beschikbare poli tiepersoneel en een compagnie soldaten opgesteld op het plein France, teneinde de kooplieden te beschermen. Om tien uur vielen ongeveer duizend betoogers de po litie en de soldaten aan met steenworpen en revolverschoten. Een commissaris en drie militairen werden door steenworpen gewond. De ordehandhavers moesten van hun wapenen gebruik maken. Vijf betoo gers werden gedood, drie gewond. Een civiel controleur en de kaid begaven zich naar de plaats der botsing om te trachten de betoogers te kalmeeren. Tenslotte, ongeveer half één, ging de menigte uiteen. KASTEEL TOTAAL LEEGGEPLUNDERD EN VERNIELD. Nederlandsche eigenaars gedupeerd. Eenige dagen geleden heeft het parket van Brussel zich naar Court Saint Etienne begeven, waar een kasteel, het eigendom van een Nederlandsche familie, tijdens de afwezigheid der eigenaars totaal leegge plunderd is. Het kasteel werd slechts des zomers bewoond, telkens, wanneer een lid der familie zich in België bevond, begaf het zich naar Court Saint Etienne, om te zien of alles daar in orde was. Zoo kwam enkele dagen geleden de zoon van den eigenaar, die op doorreis te Brussel ver toefde, even te Court Saint Etienne, waar hij moest constateeren, dat het kasteel was geplunderd. Alles lag overhoop, meubels waren kapotgeslagen, deuren in getrapt. De verwoesting was zoo groot, dat de inbrekers verscheidene dagen aan het werk moeten zijn geweest, hetgeen voorts nog uit de resten van maaltijden bleek en uit het feit, dat niet minder dan vijftig flesschen wijn waren leeggedronken. On middellijk waarschuwde de zoon zijn ouders, die na te zijn aangekomen vast stelden, dat de inbrekers al het zilver, het vaatwerk, kostbare schilderijen, sieraden en zelfs meubelen weggehaald hadden. De politie werd gewaarschuwd en het parket van Brussel begaf zich derwaarts, vergezeld van ambtenaren der Brusselsche politie. Vingerafdrukken werden gevon den en vastgelegd. Men veronderstelt, dat de inbraak ge pleegd is tijdens de Kerstdagen of tijdens oud- en nieuwjaar, gezien het feit, dat de omwonenden niets abnormaals hebben op gemerkt en geen enkel verdacht geluid hebben waargenomen. De inbraak is tot dusverre geheim ge houden, teneinde de justitie, die verschei dene sporen volgt, waarbij twee, die be langwekkende resultaten beloven, in staat te stellen, het onderzoek ongestoord te kunnen voortzetten. DE GODSDIENSTSTRIJD IN DUITSCHLAND. Geen Hebreeuwsch meer op middelbare scholen. Bij verordening van minister Rust is het onderwijs in het Hebreeuwsch op de mid delbare schooien in Duitschland verboden. Tot nu toe was deze taal een facultatief vak op de gymnasia en werd voornamelijk gestudeerd door aanstaande theologen en oriëntalisten. Het onderwijs in deze taal is thans aan de universiteiten voorbehouden. Geen vrij meer op feestdagen. katholieke Op last van den regeer in gspresddent van het Rijnland, Terboven, zal in het vervolg geen vrij meer worden gegeven op de scholen op de katholieke feestdagen Drie Koningen, Petrus en Paulus en Maria on bevlekt ontvangen. Ook de katholieke ambtenaren zullen.' op die dagen geen vrij meer krijgen, wel zullen zij voor zich naar hun werk te begeven, de H. Mis kunnen hooren. DUBBELE MOORD TE VELTWEZELT (BELGIE). Vermoedelijk is roof de drijfveer. In de dicht bij de Nederlandsche grens gelegen Belgische gemeente Veltwezelt is gisterochtend vroeg ten huize van de 63- jarige vrouw A. Franssen een moord ont dekt, waarvan de bewoonster en de bij haar inwonende 26-jarige zoon Willem het slachtoffer zijn geworden. Toen een nichtje, dat dicht bij het huis van mejuffrouw Franssen woont, gisteroch tend aan de deur klopte om haar neef af te halen met wien zij had afgesproken ter kerke te zullen gaan, kreeg zij geen gehoor. Nadat zij geruimen tijd aan de deur geram meld had, werd het meisje ongerust en ver schafte zich toegang tot de woning, waar zij tot haar ontzetting haar neef onder een zak op den grond vond liggen. Zijn hals was af gesneden. Op het gegil van het meisje kwamen ver schillende omwonenden toesnellen. Bij onderzoek in de woning trof men ook het lijk aan van de 63-jarige bewoonster, eveneens met afgesneden hals. Aangezien in het huis alles overhoop was gehaald, ver moedt men, dat roof de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Tot verleden week was in het huis een café'tje gevestigd. Van den(n) dader(s) ontbreekt ieder spoor, terwijl men evenmin heeft kunnen vaststellen, wat uit de woning ontvreemd is. DE OORZAAK VAN HET OVERLIJDEN VAN BARMAT. De geneesheeren, die een onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van Julius Barmat, hebben een voorloop ig rapport gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat, indien Barmat al lijdende was aan een oude, ernstige kwaal, de doodsoorzaak schijnt te zoeken te zijn in een aandoening van hart en nieren. Evenwel moet nog het resultaat van het toxicologisch onderzoek van de inwendige organen worden afgewacht. Vorming van Duitsche huisvrouwen. - Gedurende het tweejarig bestaan hebben ongeveer 1.200.000 Duitsche vrouwen den opleidingscursus in huishoudelijke aange legenheden, moederschap en de opvoeding van kinderen gevolgd. Deze lessen, die georganiseerd waren door het departement van moederschapsdienst, werden gegeven door drieduizend geoefende instructeurs. Tot dusver zijn 54.000 cursussen gehouden. Darre te Rome. - De Duitsche minis ter van landbouw, Darre, is gisterochtend te Rome aangekomen, waar hij besprekin gen zal voeren met graaf Ciano en den secretaris van de fascistische partij. (Van onzen specialen verslaggever.) Soestdijk, 9 Januari. De Zaterdag is zachtkens voorbijge- regend, de Zondag is weer bijna weg gewaaid en de rusttijd die al uit de grijze oudheid stamt, is bijna verstre ken. De drukke week is op het punt van aanbreken. Emotieloos zijn de dagen voorbij gegleden. Weinig bijzonders heeft zich voorgedaan en het belangrijkste is feitelijk alleen de ge dachte dat Nederland een stapje dichter bij het heuglijk tijdstip gekomen is. De Zondag heeft niet de belangstelling rondom het paleis gebracht die men moge lijk wel verwacht had. Geen file van auto cars en particuliere vehikels heeft voor het witte gebouw geparadeerd en ook de wan delende schare nieuwsgierigen was beperkt van omvang. Degenen die zich het meest ac tief betoonden waren de persfotografen die naar het uitrijden van een der hooge bezoek sters of bezoekers snakten. Helaas, voor hen heeft de Koninklijke fa milie den rustdag in pais en vree in het pa leis doorgebracht. Een der verpleegsters is vandaag in Soest dijk gearriveerd. Welke van de twee uitver korenen om de Prinses bij te staan, kon niet geconstateerd worden en de terzake deskundigen wisten van niets. Met een hofauto reed de Haagsche diakones naar het paleis. Naar men meende was het Zuster Romke Vermeer. Baarn wacht voort. Baarn heeft in deze dagen toch niet stil gezeten. Zaterdagavond was er een feest van de zwemvereeniging „Wilskracht". In derdaad een woord dat menigeen in deze dagen noodig zal hebben. Zeker zal het sti- muleerend gewerkt hebben op de aanwezige manschappen van de saluutbatterij. Het eer ste nieuwtje van wachten is er thans af en de kwelduivel Verveling staat voor hun deur. Met hernieuwden moed wordt uitgezien naar verstrooiing voor de manschappen. Zondag mochten zij een plaatselijke voetbal match hij wonen en Dinsdag zal waarschijn lijk den strijd aangebonden worden met een plaatselijke vereeniging, Een goede oefgping in het schieten Badhotel in Baarn heeft het drukker ge kregen. Deels door een staartje bezoekers van de omstreken van het paleis, deels door de aankomst van nieuwe gasten die niet be paald alleen voor rust en genoegen in Baarn de komende dagen zullen vertoeven. Onder meer is een Amerikaansche jour naliste, miss Welsh, die voor een Engelsch blad haar indrukken zal schrijven, gearri veerd. Wel zeer in het bijzonder van Engelsche zijde toont men groote belangstelling voor de geboorte van een Oranje-telg. Voor de eerste maal is deze vertegen woordigster van de Nieuwe Wereld in het in Amerika zoo verafgode Nederland. Ze toonde zich verrukt! Niet in het minst door het feit dat ze na dagen van Engelschen mist, hier sterren en glanzende maan te zien kreeg. De regen interesseerde haar blijkbaar minder. „Dat Engeland zooveel belangstelling heeft voor de aanstaande geboorte, is te verkla ren door de omstandigheden dat men daar verrukt is van prinses Juliana. Bij de huwe lijksfeesten in Engeland is dat wel zeer tot uiting gekomen. Want eiken dag verschenen er op de voorpagina berichten over de Prin ses. Dat is een groote bijzonderheid. Boven dien is het feit dat Prins Bernhard in Pa- rij schen tijd gewerkt heeft voor de Daily Ex press voldoende om speciaal voor dit blad bijzondere aandacht te besteden aan de gebeurtenis". Verder informeerde miss Welsh zeer be langstellend naar de mogelijkheid om een foto te verkrijgen van de vorstelijke baby eenige uren na de geboorte en ze toonde zich zeer verrast bij het hooren van de mededee- ling, dat de verwezenlijking van die moge lijkheid wel zeer problematisch was. Tallooze bijzonderheden seinen en telefo- neeren de buitenlanders naar de respectie velijke dagbladen. Over de drukte die overigens vrij imaginair is bij het paleis, over de saluutbatterij, over.... tja, noem maar op. Binnenlandsche persbroeders vindt men nog in geringe getaL Druppelgewijs ko men zij hun tenten opslaan hetzij in Soest dijk, hetzij in Baarn. In enkele gevallen heeft een krant in beide plaatsen voor een verslaggever een kamer besproken, maar dat is slechts groote uitzondering. De groote drukte wordt pas over enkele dagen ver wacht, trouwens de schermutselingen zijn pas begonnen. De militaire telefoon- en telexwacht in het Badhotel is gedeeltelijk weer afgelost ën ka pitein Steenhauer is teruggekomen. De P.T. T.-wacht heeft het ontstellend rustig en fei telijk beklagen de twee telefonisten zich over de omstandigheid dat hun toestellen niet, althans zeer weinig gebruikt worden. Waarschijnlijk zal die klacht op den hoog tijdag wel ingetrokken worden! Geen inteekening op registers ten paleize Soestdijk. Naar wij vernemen, zal in verband met de noodzakelijkheid van algemeene rust ten paleize Soestdijk gedurende den eer sten tijd na het plaats vinden van de blijde gebeurtenis en met de beperkte ruimte op het voorplein, geen gelegen heid gegeven worden voor het inschrijven in de registers, en zullen de hekken ge sloten blijven. Te ruim half zes is H. M. de koningin Zaterdagmiddag ten paleize Soestdijk aan gekomen. H. M. reed in een auto, waarvan de kap was neergelaten. De Effectenbeurs op den nationalen feestdag. Het bestuur der vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat op den Natio nalen feestdag tot viering van de te ver wachten geboorte van een prins of een prinses, welke volgens mededeeling van den Regeeringspersdienst zal worden ge vierd op den werkdag volgende op dien van de geboorte, de Beurs als op een Zaterdag zal worden gehouden, dus des voormiddags van 10.30 tot 11.30. Op dien dag zal evenals op een Zaterdag niet ont vangen noch geleverd worden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1