^Binnenland JladUxptaqtanima feuilleton T OOG A BU DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 10 JANUARI 1938. JULIUS BARMAT'S LAATSTE GANG. De teraardebestelling te Muiderberg. Aam den Parijschen trein, die te 11.09 uur Zondagmorgen aan, het Cen traal station te Amsterdam arriveer de, was een wagon gehaakt, waarin zich het stoffelijk overschot van den dezer dagen te Brussel overleden Julius Barmat bevond. De kist werd overgebracht naar het Reinigingshuis van het Nieuw- Israëlietisch ziekenhuis aan de Nieuwe Kerkstraat, te Amsterdam, waarna in den namiddag in alle soberheid de teraardebestelling geschiedde op de Israëlitiesche begraafplaats te Mui derberg. Te half twee vertrok de lijk stoet vani het Reinigingshuis. Eenige tientallen personen, voornamelijk fa milieleden, woonden de plechtigheid op de begraafplaats bij, waarbij rab bijn dr. M. de Hondt een korte pre- dicatie hield. Hierna werd het stoffe lijk overschot bijgezet. E. D. D. VERGADERT. „Wij zijn meer dan tevreden", zegt de voorzitter. Zaterdagmiddag zijm in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de afgevaardigden der 60 afdeelingen van de Nederlandsche be weging voor Eenheid door Democratie bijeen geweest voor het houden van de derde algemeene jaarvergadering der be weging. De leiding berustte bij dr. H. Faber van Schiedam, voorzitter van het hoofdbestuur, die in zijn openingswoord 1937 een belangrijk jaar noemde, zoowel voor ons vaderland als voor de beweging. „Wij mogen tevreden, méér dan tevreden zijn", aldus spr., „over het resultaat der verkiezingen en over ons aandeel daarin. Onze leden hebben zich geweerd met den inzet van veel tijd en moeite, met den in zet ook van een idealisme, dat zich steeds bewust bleef, dat de strijd met zuivere wapenen moest worden gestreden." Het ledental der beweging is in 1937 meer dan verdubbeld en ook het aantal der afdeelingen steeg snel en regelmatig. Na de verkiezingen zijn de verhoudingen ongetwijfeld gewijzigd. Het defensieve ge deelte van de taak der beweging vergt niet meer zooveel van ons als tevoren, zoodat meer aandacht kan worden besteed aan de eigenlijke doelstelling, zooals deze in onze zeven punten is neergelegd. Met name punt zes daarvan, „versterking van een op de vaderlandsche traditie voortbouwend ze delijk volksbewustzijn, boven partijpoli tieke groepeering en met eerbiediging van elke godsdienstige overtuiging", komt thans op den voorgrond te staan. Men zou er verkeerd aan doen om op grond van den uitslag der verkiezingen te meenen, dat de gevaren van communisme en nationaal- socialisme thans voor Nederland zijn over wonnen. Tegenover hen past zakelijke ge duldige waakzaamheid. De innerlijke op bouw der democratie is een der dringend ste eischen van dezen tijd. Vervolgens brachten de secretaris, ir. W. Ritmeester uit Bilthoven en de pen ningmeester, de heer H. M. van Gelder uit Amsterdam, hun jaarverslagen uit. HET GEVAL HANSEN AFGEDAAN? Geen vervolging meer te wachten. In de afgeloopen week zijn alle Haag- sche gemeenteraadsleden (op één, deze week buitenlands vertoevend lid na) door den rechter-commissaris gehoord in ver band met de bekende kwestie der mede- deelingen, welke omtrent de geheime raadsvergadering van 20 September j.1. ,in een van de dagbladen waren gepubliceerd. Evenmin als het hooren van den journa list Hansen heeft dit verhoor der raads leden eenig positief resultaat opgeleverd. Het buitenlands zijnde lid heeft intus- schen reeds op eerewoord verzekerd, gee nerlei mededeelingen uit de bewuste raadsvergadering te hebben gedaan. Derhalve mag thans wel worden ver wacht dat van een vervolging van het raadslid N. N. zal worden afgezien. NAALDEN EN SCHROEFJES IN EEN TAART. Door de politie te Sydney wordt iemand gezocht, die anoniem taarten en puddingen ten geschenke zond aan vijf leden van den staf van het Radiostation „2 gb" te Syd ney, daar deze schroefjes, naalden en andere gevaarlijke voorwerpen bleken te bevatten. In aantrekkelijke verpakking waren deze geschenken afgeleverd aan het Savoy House, het Omroepgebouw te Sydney, door een dame van ongeveer 35 jaar, kortge- bouwd en met een rood gelaat. Mej. G. Reeve, die van de vijf geadresseerden de eenige aanwezige was, ontkwam maar ter nauwernood aan ernstige verwondingen: „Daar ik nog niet geluncht had," ver klaarde zij in een onderhoud, „nam ik direct een flinken hap van de taart. Daar bij slikte in haast een groote schroef in." Naar mej. Reeve nog verklaarde, had eenige dagen tevoren een vrouw opgebeld en gedreigd haar dood te schieten. In één van de andere taarten werd een kleine leege reukflesch gevonden. Onder de andere leden van de staf, die de „gelukkige" ontvangers van geschen ken waren, bevond zich mevrouw Stelzer, presidente van de „Geluksclub" en de in radioprgramma's bekende „oom Si" en „oom George". LAFFE ROOFMOORD TE SITTARD. Jongeman dood langs den weg gevonden. Zaterdagavond werd aan den Bergerweg te Sittard het lijk gevonden van een loop jongen van den Uniewinkel te Sittard. Een voorbijkomend automobilist zag het lijk het eerst. Het lag op een eenzaam gedeelte van den Bergerweg even buiten Sittard. Bij onderzoek bleek, dat het slachtoffer nog even leefde, doch de jongeman gaf weldra den geest. Gemeentepolitie, mare chaussee en geneesheer werden gewaar schuwd, doch dr. van den Akker kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was de negentienjarige ongeh. Albert Koopmans, wonende aan de Bankastraat te Lindenheuvel-Geleen. Het lijk vertoonde een kleine wonde achter in dein nek en verwondingen aan den neus. Aan de andere zijde van den weg; dertig meter van de plaats waar K. het leven had gelaten, stond de driewielige bakfiets van de kruideniersfirma, waar mede de jongeman terugkeerde uit de richting Lindenheuvel en op weg was naar den winkel te Sittard om daar de gedane boodschappen af te rekenen. Was het eerste vermoeden van de poli tie, dat de man was aangereden, of van de fiets was gevallen, nader onderzoek wees dra uit, dat hier van roofoverval sprake was. In de geldtasch, welke ruim 170 gul den moest bevatten, bleek nog slechts 24 gulden aan klein geld te zitten. Naar verluidt zou in de omgeving van de plaats, waar de overval geschiedde een drietal schoten zijm gehoord. Het slacht offer was stevig gebouwd. ONTPLOFFING OP STAATSMIJN „MAURITS". Twee licht gewonden. Door onbekende oorzaak is Zaterdag avond een ontploffing geschied in de cokesfabriek van het stikstofbindingsbe- drijf van de Staatsmijn „Maurits" te Lut- terade. Het gevolg van deze ontploffing was, dat het gas, dat door de cokesovens ten behoeve van het stilkstofbindingsbe- drijf en voor levering aan gemeenten wordt geproduceerd, de fabriek instroom de, waar het door het personeel met fak kels werd aangestoken en aldus vernietigd. Doordat de aanvoer van gas onderbroken werd, is het stikstofbindingsbedrijf drie uur gestoord geweest. Bij de ontploffing liepen twee arbeiders lichte brandwonden op. De aangerichte schade en de bedrijfsschade worden door verzekering gedekt. De gasaanvoer naar de aangesloten gemeenten is vrijwel niet gestoord geweest, daar deze toevoer dade lijk na de opgetreden storing werd over genomen door de staatsmijnen Emma en Wilhelmina. Omtrent deze gasontploffing vernemen wij nader, dat deze geschiedde in de sulfaatfabriek, welke een onderdeel is van de cokesfabriek. Het was noodzakelijk een gedeelte van het geproduceerde gas door daartoe bestemde fakkels in de buiten lucht af te voeren en te verbranden. Bin nen enkele minuten was de brandweer der cokesfabriek ter plaatse. Deze was spoe dig den brand, die in het gebouw ten ge volge van de explosie ontstaan was, mees ter. Twee arbeiders kregen brandwonden, de een van zeer lichten, de ander van eenigszins ernstiger aard. DE INDISCHE LUCHTBRIEVEN. Alleen voor Indië geldt het speciale tarief van 12 54 cent per 10 gram. Nog dikwijls worden brieven verzonden per luchtpost AmsterdamBandoeng en bestemd voor andere landen dan Ned.- Ir.dië, gefrankeerd met 12 34 cent per 10 gram. In het bijzonder is dit het geval met brieven voor passagiers en andere opva renden van Nederlandsche mailschepen, gericht aan tusschemliggende havens. Het port van 12)4 cent per 10 gram is echter uitsluitend van toepassing op de brievenpost voor Ned.-Indië, voor alle andere brieven geldt het gewone interna tionale tarief (eerste 20 gram 12)4 cent en elk volgend gewicht van 20 gram: 7)4) terwijl daarenboven een luchtrecht ver schuldigd is, dat niet voor alle landen ge lijk is. Voor Egypte b.v. is het luchtrecht 5 cent en voor Colombo 10 cent per 5 gram. Voor deze brieven is ook het étiket „per luchtpost, par avion" kosteloos op de postkantoren verkrijgbaar, vereischt. DIEFSTAL IN LABORATORIUM. Analist in arrest. Begin December van het vorige jaar werd ingebroken in het laboratorium van het landbouwproefstation te Groningen. Reeds eerder was uit dit laboratorium op geheimzinnige wijze 'n microscoop ver dwenen en daar thans, uitsluitend voor werpen werden vermist, welke alleen voor laboratoriumwerk van waarde was en er ook niet naar geld was gezocht, werd een en ander met elkaar in verband gebracht. Dezer dagen heeft de recherche den 28- jarigen K. J. K„ analist Groningen, aange houden, verdacht van verduistering van de vermiste voorwerpen. Inderdaad werd de miscroscoop in zijn bezit gevonden, alsmede diverse goederen, welke van het laboratorium afkomstig waren. f ADELBORSTEN NAAR INDIE? Gebrek aan officieren de oorzaak. Naar het Hbl. verneemt is het niet uit gesloten, dat de laatste jaars adelborsten ditmaal niet beëedigd zullen worden op het traditioneele Heldersche exercitieter rein aan het Ankerpark, doch in Neder- landsch Indië. De oorzaak hiervan is te zoeken in het nog steeds belangrijke Indische officiers tekort, waardoor het geboden is, aldaar zoo spoedig mogelijk over voldoende personeel te beschikken. Hoewel dus met deze mo gelijkheid rekening gehouden wordt, be rust dg beslissing hiervan toch bij den commandant van de zeemacht in Neder - landsch Indië. Mochten deze plannen evenwel geen doorgang hebben, dan zullen de laatste jaars in Mei toch met de „Java" naar zee gaan en meevaren tot Colombo. Aldaar zal overgestapt worden op Hr. Ms. „Suma- tra" met welken bodem zij weder naar Nederland terugkeeren. Zij nog vermeld, dat in het eerste geval de beëediging der twintig adelborsten zee dienst en tien adelborsten stoomvaart dienst uiteraard in Indië moet geschieden. EINDHOVENSCHE STERRENWACHT GEOPEND Onder groote belangstelling en in tegen woordigheid o.a. van den minister onder wijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, en den Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, is Zaterdagmiddag te Eind hoven het nieuwe sterrenkundige observa torium geopend, waarvoor prins Bernhard ruim een jaar geleden den eersten steen legde. Zooals bekend is, werd deze sterren wacht door dr. A. F. Philips aan de afdee- ling „Eindhoven en Omstreken" der Ned. Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde, die in Januari 1935 werd opgericht, ten ge schenke gegeven. €Mi Dinsdag 11 Januari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pL 10.Mor genwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Piano en viool. (11.RVU.: De zieke zuigeling, causerie). 11.30 Lyra- Trio. 12.15 Orgelspel en zang. 1. Gr.pl. 1.15 Het Omroeporkest. 2. Gr.pl. 2.15 Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Zang en piano. In de pauze gr.pl. 4.30 Kinderkoor zang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. (6.30 RVU: Het le vensgedrag der dieren, causerie). 7.Voor de kinderen. 7.05 Bram Kwist's Tokkelorkest. 7.30 Engel- sche les. 8.ANP-ber., mededee lingen. 8.15 Gr.pl. 8.30 Bonte Dins- dagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.Vervolg bonte Dinsdagavond- trein. 10.45 Actualiteitsflitsen. 11. ANP-ber., gr.pl. 11.2012.Codol- ban's Roemeesch Ensemble. HILVERSUM, 301,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 De KRO-melodisten mmv. solist. (1.Gr.pl.) 2.Vrouwenuur. 3. Modecursus. 4.KRO-orkest en gr.pl. (5.45 Felicitatiebezoek). 6.35 Gr.pl. 6.40 Esperantocursus. 7. Ber. 7.15 Het verzekeringswezen in Nederland, causerie. 7.35 Sporthalf- uur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 KRO-Symph. orkest mmv. so list. 9.Ber. 9.05 Gr.pl. 9.15 Verv. concert. 10.10 Juan Marcu's Roe- meensch orkest. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys, mmv. solist. 11.10—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 Het Wethmar Pianokwintet. 12.35—1.15 Radiotooneel. 1.20 Gr.pl. 1.50 Michaeloff en zijn orkest. 2.35 Het BBC-Schotsch-orkest, m. m. v. soliste. 3.20 A. Salisbury's orkest. 3.50 Orgelspel. 4.20 Bridgepraatje. 4.35 Gr.pl. 4.50 Arthur Dulay's kwintet en solisten. 5.20 't Sharpe- Sextet en soliste. 6.20 Ber. 6.45 BBC-Midland-orkest. 7.50 Victorian optimism, causerie. 8.10 The song reporter, voordracht. 8.20 You're the girl, operette. 9.20 Ber. 9.40 How I began, causerie. 9.55 De EBC-zangers, mmv. solist. 10.35 Radiotooneel. 11.20 Joe Kaye en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek gramof oonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 7.50,8.50 en 10.40 Gr.pl. 12.20 W. Cantrelle- orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordr. 4.20 Zang. 5.20 Ellis- orkest. 8.35 Radiotooneel. 10.35 11.50 Kamermuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkest van den Rijksarbeidsdienst. 7.50 Omroep Amusementsorkest. 11.20 Omroep- kleinorkest. 12.35 Omroepschram- melensemble en saxofoonkwintet. 3.20 Omroeporkest. 6.30 Omroep orkest en solisten. 7.05 Zwei im Sonnenschein, operette. 8.30 Zil- cher-Trio. 9.55—11.20 Omroepklein- orkest en Herbert Heinemann's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroepklein- orkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Om- roepdansorkest. 5.50, 6.50 en 7.29 Gr.pL 8.20 Omroepkleinorkest, so list en gr.pl. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20, 12.50—2.20 en 5.20 Gr.pL 5.35 Harpsoli. 6.35 Gr.pL 6.50 Pianovoordr. 7.35 DecL met gr.pl. 8.20 Omroeporkest en solis ten. In de pauze Radiotooneel. 10.20 —11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Blaasconcert. 8.20 Duitschland- echo. 8.35 Maandoverzicht. 9.20 Ber. 9 50 Vioolvoordracht. 10.05 Scheeps- weerbericht. 10.2011.20 H. Busch' orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.35—12.05, Radio PTTNord 12.05—12.20, Parijs R. 12.20—12.40, Keulen 12.40—13.20, Brussel VI. 13.20—15.05, Parijs PTT Nord 15.05—15.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel VI. 17.2019.05, Keulen 19.0520.20, Brussel Fr. 20.20 21.20, Boedapest 21.2021.35, Brus sel Fr. 21.3522.20, Brussel VI. 22.2022.30, Brussel Fr. 22.30 23.15, Danmarks Radio 23.1524. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—13.35, Droitwich 13.35—16.50, Lond. Reg. 16.5017.20, Droitwich 17.2019.50, Lond. Reg. 19.50 20.10, Droitwich 20.1022.35, Boe dapest 22.3523.20, Droitwich 23.20 —24.—. Lijn 5: Diversen. VERSCHOONINGSRECHT VOOR DEN JOURNALIST. Commissie van advies geïnstalleerd. Zaterdagmiddag is te 's-Gravenhage de commissie van advies, inzake het ver- schooningsrecht van den journalist inge steld door den Nederlandsche Journalis tenkring bijeengekomen. De voorzitter van den Ned. Journalis tenkring, de heer H. Dekking, heeft een woord van welkom gesproken tot de commissie, „die vak- en landgenooten zal adviseeren in een uiterst moeilijke en deli cate aangelegenheid." Doch vooral heeft zich het kringbestuur erover verheugd, dat mr. Van Vierssen Trip het voorzitterschap dezer commissie op zich heeft willen nemen. Aan de commissie werd verzocht te rap porteeren over de vraag „of het wensche- lijk is, dat een wettelijk geregeld verschoo- ningsrecht voor den journalist tot stand komt, en, zoo ja, hoe een dergelijke wette lijke bepaling zou moeten luiden". Het besluit tot samenstellen dezer com missie vond zijn aanleiding in een feit, dat eenige weken lang de publieke meening in Nederland en vooral in den journalistie- ken kring, heftig heeft beroerd: de gijze ling van den journalist C. L. Hansen, om dat hij weigerde getuigenis af te leggen inzake de bron van een door hem gepubli ceerd bericht. Deze commissie komt bijeen om te trachten de Nederlandsche journalist den weg te wijzen uit een impasse waarin zij door het geval Hansen schijnt geraakt. De voorzitter der commissie, jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, beantwoordde de rede: Spr. stelde twee vragen: De eerste is: „Zou ik mij als journalist laten gijzelen?" De tweede is: „Zou ik als rechter van Instructie bevelen dat de weigerachtige getuige-journalist in gijzeling zou moeten worden gesteld." Hij beantwoordde beide vragen bevesti gend. Ziehier, ging spr. voort, een probleem, dat om oplossing vraagt. Een groep bur gers, journalisten, kan komen te staan voor de moeilijkheid, dat ze, als ze naar eer en geweten handelen, gevaar loopen, van hun vrijheid te worden beroofd. Een strijd tusschen de overheid en de dagbladpers. De een beschikt over de tra lies, de ander beschikt over de pen. Tegenover het publiek op de tribune van het strijdperk is in het geval Hansen, als ik mij niet vergis, de pers de sterkste. Tal van vragen doemen op. Een van de vragen is: wordt een journalist, die ini zijn beroep grove fouten vermijdt, werkelijk bedreigd met het gevaar van gijzeling? Is hier een gevaar voor de persvrijheid? Niet een gevaar in verbeelding maar een in het werkelijke leven dreigend gevaar? Spr. stelt zich voor, dat de commissie leden deze en dergelijke vragen samen zullen bespreken. Hij spreekt daarbij de hoop uit, dat deze besprekingen iets meer zullen opleveren dan een genoegen voor de commissie, dat zij ook eenig nut zullen af werpen, voor de dagbladpers en voor de vrijheid. Door ALAN DARE „Het heeft geen nut, de zaak te ver doezelen. Het ziet er ernstig uit zei hy. „Dat weet ik, maar ik geef er nu niet meer zooveel om. Ik heb mijn man by my #n dat is het eenige, wat er op aan komt „Je bent een dapper vrouwtje „Ik ben de grootst mogelijke lafaard ge weest, Bob. Niemand heeft mij ooit zooveel angst aangejaagd als die man. De geluk kigste dag van myn leven was, toen i jou ontmoette. Ik durf er niet aan denken, dat er met mij gebeurd zou zijn, ais--- Tenslotte is de dood niet zoo erg, als ny onder prettige omstandigheden komt „Praat niet van dood". we moeten hem toch onder de oogen zien". Hij antwoordde niet en zy wist, dat ny er ook over peinsde. Hij onderzocht de kamer uiterst zorg vol iig. De verschillende voorwerpen wer den langs den muur weggehaald, en iedere steen nauwkeurig bekeken. Toen hy zich overtuigd had, dat er geen andere uit gang was, deed hij met het uiteinde van een groot, gesneden houten beeld, dat hy vond, een aanval op den lossen steen. „Het helpt niet", zei hij, toen hij weer bij haar terug kwam. „Ik kan er zelfs geen krasje op krijgen. Afgezien van den ernst van onzen toestand is het een hatelijke gedachte, dat die schurk ons de baas is gebleken. Wat is er nog te eten?" „Niets dan een blik geconserveerde vruchten". „We kunnen er wel wat van eten. Laten we er de helft van nemen". Zij knikte en hy ging het blik halen. Hij bukte zich over een stuk touw, dat Phenuit had meegebracht voor een of ander on bekend doel, en deed plotseling een ontstel lende vondst. „Dynamiet!" riep hij uit. „Er was een bus van in die andere ka mer. Ik gebruikte er een tube van, om je aandacht te trekken". „Dat herinner ik mij". Eenigen tijd bleef hij er naar kijken. „Max, ik heb zin, het er op te wagen". „Wat bedoel je?" „Er zit genoeg in deze tube, om een ge weldige ontploffing te veroorzaken". „Maar zouden wij ook niet in stukken vliegen?" „Het is een heel waagstuk, maarwe moeten het probeeren, Max. Ik heb ge tracht, optimistisch te zijn, maar ik kan het niet helpen, ik voel, dat Hornblow niet in staat is, ons te helpen. In dat geval is het maar een kwestie van tijd, voor het eind komt. Hier hebben we een kans, te ontkomen, hoewel ik moet toegeven, dat er groot gevaar is". „Jij moet beslissen, Bob". Hij legde de tube dynamiet neer en liep de kamer op en neer. De kracht van een ontploffing in die besloten ruimte zou ont zettend zijn, vooral, als zijn doel niet be reikt zou worden. Toch was er geen an dere weg. Nog denkende over het pro bleem, viel zijn oog op de groote steenen sarcophaag. De zijkanten waren meer dan een voet dik en ze was aan den grond vastgemetseld. „Ik heb het, Max!" zei hij. „Wat?" „Die sarcophaag is een uitkomst. Die is vrij ver van den steen verwijderd, en ziet er stevig genoeg uit, om bijna eiken schok te weerstaan. Als de zoldering instort, zal het deksel ons beschermen". „Bedoel jedat we er ons in moeten verbergen?" „Ja. Ik kan een lont maken, die het dy namiet aansteekt. Wat denkt je er van?" „Hetzelfde als jij hoe je ook beslist", antwoordde zij glimlachend. „Doe maar, wat je het beste vindt". „Dan is de zaak beslist", antwoordde hij ernstig. „We moeten op een of andere ma nier een lont maken. Het touw kan ons van dienst zijn". Hij ploos een stuk touw uit en nam er een streng ter dikte van een lucifer en ter lengte van twee voet van. Die bedekte hy met kaarsvet en hield er een lucifer by, om te zien, hoe snel ze brandde. Twee centimeter ervan brandde ongeveer in tien seconden op. „Dat zal wel gaan. We zullen vier mi nuten tijd hebben". „Waar wil je het dynamiet leggen?" „Er is een kleine uitholling in den steen ongeveer een voet van den grond. Ik zal de lont om de bus binden, dan blyft er toch nog een heel eind vry. Ben je klaar?" „Ja, maar „Het is het beste, er nu maar in te krui pen, voordat ik dat goedje aansteek. Kom!" Zij liep naar de sarcophaag en hij hielp haar er in. Hij merkte op, dat er nog ge noeg ruimte over bleef voor hemzelf. Op het laatste oogenblik bekroop hem eenige angst. Als hij de kracht van de ontploffing eens onderschat had? Als het heele gewelf eens instortte en hen bedolf? Hij drong die gedachten echter met kracht terug, legde de tube dynamiet in de holte en liet het eind van de lont over den grond hangen. Daarop stak hij een lucifer aan en ontstak de lont. Hij zag de vlam een seconde of twee voortkruipen en was toen overtuigd, dat er geen hindernis zou zijn. Hij rende naar de sarcophaag en klom er in. „Alles of niets", mompelde hij. „Bereid je op een schok voor!" „Ik ben gereed, oude jongen wat er ook gebeurt". Zij lag in zijn armen met haar hoofd op zyn schouder. Hij .kuste haar vurig en wachtte op de ontploffing. Het scheen een eeuwigheid te duren, want de seconden kropen als uren voort De groote sarcophaag trilde, 'n dichte rook drong er in. Tegelij kertijd klonken oorverdoovende knallen. „Bob!" „Iets is er zeker gebeurd. Houd je even stil". Toen het gekraak en gerol van steenen ophield, stak hij zijn hoofd door de ope ning. De kamer was vol rook en de vloer met steenbrokken bedekt, doch door de opening kon hij een groote bres in den muur zien. „Het is gelukt!" riep hij hijgend van op winding. „Kom, vlug! Die duivel kan daar ginds zijn". Hij klom uit de sarcophaag en tilde er haar ook uit, trok het pistool en kroop naar het gat. De rook hing in de kamer en het was onmogelijk, verder dan eenige meters voor zich uit te zien. „Blyf vlak achter mij", beval hy. „Ik kan niets riskeeren met dien ellendeling". Een hoop puin lag aan den anderen kant en twee pilaren waren omgevallen. De plaats werd zwak verlicht door een zonne straal, die door een gat in de zoldering kwam, dat blijkbaar door de ontploffing veroorzaakt was. Plotseling stiet hij op Hornblow. Deze lag lang uit, met zyn armen aan een pilaar gebonden. Bloed bedekte zijn gelaat en hals. Kennedy knielde bij hem neer en be merkte tot zijn onuitsprekelijke droefheid, dat Hornblow gestorven was, gedood door een kogel van Phenuit. Kennedy haalde een mes te voorschijn en sneed de touwen door. Een groote verslagenheid maakte zich van hem meester. Maxine bartstte in tranen uit. Kennedy echter begreep, dat ze zich in elk geval moesten vermannen. Iedere minuut van dralen kon hen het le ven kosten. Met moeite tilden zij Hornblow's lichaam op en droegen het de trap op, door den tempel. Daar zij geen werktuigen hadden om een graf te graven, gebruikten zij hun messen en bouwden 'n grooten grafheuvel over Hornblow's lichaam. Maxine had tra nen in de oogen en ook Kennedy was diep ontroerd. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9