Bazuinen klonken over Baarn. CACAO lüeecAecidkt Als de kinderen uit school komen VAN RINGERS NASSAU-TAX. Tel. 3545 Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. De buitenlandsche journalisten zouden het betreuren als zij door de berichten van dr. de Groot, voorloopig teruggeroepen werden. STEMMING IN HET PALEIS. ZONDAG HET GROOTE MOMENT? Een interview met dr. de Groot. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. LICHTE HERSENSCHUDDING DOOR VAL. Hedenmorgen was de 28-jarige chauffeur Bruin, werkzaam bij de N.V. Handelsraad, centrale kunstmest- en veevoederopslag plaats aan den Kanaaldijk te Heiloo, bezig een vrachtauto in het magazijn schoon te maken. Op een gegeven moment vond men hem bewusteloos onder de auto liggen, zoodat men aanneemt, dat hij van de auto sprin gende op den grond is uitgegleden en ge vallen. Met de ziekenauto van Pouwels werd de chauffeur naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd, waar men een lichte hersenschud ding constateerde. Zijn toestand is zeer be vredigend. EEN JUBILEUM. Zaterdag herdenkt de I.O.G.T., afd. Alk maar, haar 25-jarig bestaan. De organisatie heeft vele jaren gestreden voor een alcohol vrije samenleving. Dit verheugend feit on gemerkt voorbij te laten gaan hebben be stuur en leden niet mogelijk geacht. Daar om geeft de organisatie Zaterdag 15 Jan. bij den heer Th. van Gijzen aan de Breed- straat een feestavond met den heer Meilink als spreker. Prof. Jopie uit den Haag en een tooneelgezelschap verleenen hun medewer king. Bal is het slot onder leiding van The Merry Mooches. OP HET NIPPERTJE! Op den Geestersingel vond gistermorgen voor de Bergerbrug een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wielrijd- ster. Beiden reden op den Geestersingel en kwamen uit de richting van den Hel- derscheweg. De wielrljdster gaf door een teeken te kennen, dat zij de Bergerbrug wilde oprijden. Zij slipte bij het nemen van de bocht door de gladheid van den weg. De autobestuurder remde krachtig, doch reed over het rijwiel heen, dat vernield werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE TWEELING VAN KOEDIJK. In een gisteravond gehouden toevallige bijeenkomst van leden van de vereeniging „Het Brokkenhuis" te Bergen, kwam ons stukje over de twee Koningskinderen te Koedijk ter sprake en oogenblikkelijk viel het besluit om aan het gezin waarin de twee ling was geboren, baby-uitzetten te be zorgen. De leden van het Brokkenhuis weten, dat snelle hulp dubbele hulp is. Direct gingen zij dan ook op stap om het benoodigde bij elkander te brengen en wij ontvingen de uitnoodiging om hedenmorgen de baby uitrustingen in het gezin van den heer Ko ning te Koedijk te bezorgen, aan welke uit noodiging wij gaarne gevolg gaven. De zwakke kraamvrouw lag in een ver- kwikkenden slaap, terwijl de tweeling (een zusje en een broertje) met heerlijke roode knuistjes in een keurig wiegje lagen. Het wiegje, dat het Brokkenhuis ook beschik baar had, was niet noodig. Wel was het wiegje voor de tweeling te klein, doch het dames-comité W.O.E. te Koedijk had gister een bedje met de allernoodigste luiermand artikelen doen bezorgen en vandaag zou het ledikantje komen, waarin de babies een ruimere plaats dan in het wiegje zouden krijgen. De buurvrouw, die met behulp van een meisje naast haar eigen huishouding, ook de zorg voor de kraamvrouw en de babies op zich had genomen, toonde zich met de zen ding kleertjes en doeken zeer voldaan. Nu het zoo slecht droogde, had ze al heel wat met luiers enz. moeten martelen. Het aanbod om de nieuwe kleertjes voor haar te was- schen, wees ze dankbaar van de hand, aan gezien zij ook dit werkje er met liefde bij nam. Wij hebben daarop met een voldaan ge voel de bescheiden maar keurig verzorgde woning verlaten en brengen gaarne een woord van dank aan hen, die er voor hebben zorg gedragen, dat de kraamvrouw haar hoofd niet meer behoeft te pijnigen over de noodige-kleertjes voor haar lievelingen. Bovendien vernamen wy hedenmiddag nog van den grootvader van de tweeling, dat er uit Alkmaar een pa1- kinderkleertjes ge komen was, terwijl hy ons tenslotte namens de ouders verzocht, hun dank aan de spon tane geefsters over te brengen. STRAF UITZITTEN. Door de politie is gisteren een persoon aangehouden, die in het Algemeen Politie blad stond gesignaleerd tot het ondergaan van enkele dagen hechtenisstraf. Hij is daartoe naar het Huis van Bewaring over gebracht. OVERPLAATSING. Bij beschikking van den directeur-gene raal der P.T.T. is met ingang van 1 Maart 1938 als adjunct-hoofd van het telefoon district te Arnhem aangewezen de referen daris der posterijen, telegrafie en telefonie de heer K. Kooistra, thans aangewezen als adjunct-hoofd van het telefoondistrict te Alkmaar. DE FAMILIE K. Naar wij vernemen, bevindt de bekende familie K. moeder en zoon zich nog steeds in het ziekenhuis. De moeder schijnt nog niet heelemaal hersteld, de zoon is gezond. Er is moeite gedaan het tweetal te bewegen zich in gestichten te laten op nemen, tot dusver helaas zonder resultaat. Zoowel moeder als zoon zien verlangend uit naar het tijdstip, dat zy hun inmiddels opgeknapte woning weer kunnen betrekken en in vrijheid het oude leven zullen kunnen hervatten. BUURTVEREENIGINGEN OPGELET. Het buurtcomité schrijft ons: De speldjesdag is wegens verbod niet kunnen doorgaan, doch zal met de a.s. feest dagen gehouden worden. GESLAAGD. Bij het onlangs te Venlo gehouden exa men ter verkrijging van 't diploma Mercu- rius slaagde onze oud-stadgenoot de heer P. J. van der Baan. KRACHT EN VLUGHEID. Zaterdag 15 Januari a.s. opent de turn- vereeniging Kracht en Vlugheid de lange ry der gymnastiek-uitvoeringen, welke onze plaatselijke vereenigingen in het winter seizoen gewoon zijn te geven. Kracht en Vlugheid mag zich in een groote populariteit verheugen en het is verheugend, dat de vereenigingen steeds goed beslagen ten ijs komt. Dat weten zij, die deze avonden regelmatig bezoeken en deze oude getrouwen zullen ook ook nu weer de eersten zijn, die de zaal zullen betreden. De uitvoering wordt dezen keer gegeven in 't Gulden Vlies. HET WIT GELE KRUIS. Gedurende de maand December werden door de Wijkverpleegster 23 patiënten be zocht met totaal 421 bezoeken. Hiervan waren 243 bij leden van het A.A.Z.A., 161 by leden van het Wit-Gele Kruis, 14 bij stadspatiënten en 3 bij particulieren. Door de Wijkkraamverpleegster werden 210 bezoeken afgelegd bij 11 patiënten en werd 3 maal assistentie verleend bij den dokter. BELANGRIJK VOOR HULP-KELLNERS! De op 1 Januari j.L in werking getreden bepalingen krachtens de Arbeidswet, rege lende den arbeid in hotels en koffiehuizen (café's) hebben tot gevolg gehad, dat ook Art. 32 der Arbeidswet op dezen arbeid van toepassing is geworden. Personen, als arbeider werkzaam in fa brieken en werkplaatsen, die daarin gedu rende meer dan twaalf uur per week arbeid verrichten, dus in het algemeen daarin hun dagtaak hebben, mochten tot 1 Januari j.1. na dien arbeid voor bijverdienste als kellner of anderszins in hun vryen tijd, ook op Zon dag, nog arbeid verrichten in hotels en café's, zonder daarmede in strijd te komen met de bepalingen der Arbeidswet. Na 1 Januari 1938 is dat z.g. bij-werk verboden, tenzij het districtshoofd der Arbeidsinspectie te Haarlem daartoe ver gunning heeft verleend. De commissaris van politie te Alkmaar geeft daarom een ieder, die deze soort bij- arbeid verricht en onder de vorengenoemde bepaling valt, in overweging, indien hy meent aanspraak te kunnen maken op een dergelijke vergunning, deze schriftelijk aan te vragen bij het genoemde districts hoofd. Aan het bureau van politie te Alkmaar kunnen hiervoor te allen tijde nadere inlichtingen worden ingewonnen. HET OPRICHTEN VAN STANDBEELDEN. De heer Van Herwerden te Utrecht deelt ons mede, dat hy aan den Raad der ge meente Alkmaar verzocht heeft over te gaan tot het oprichten van een standbeeld voor den heer Van Slingerlandt. Wy hadden, dit lezende, het vermoeden dat adressant onzen wethouder van finan ciën in marmer of brons wilde laten uit beelden en zijn beeltenis ten voorbeeld van andere wethouders in den lande zou willen oprichten. Wat natuurlijk onze volle sympathie zou kunnen hebben als het niet gewoonte was geen standbeelden op te richten voor nog levende personen. Uit 't verdere schrijven van den heer Van Herwerden blijkt evenwel, dat 't standbeeld bedoeld is voor Simon van Slingerlandt, yan 1727 tot 1736 raadpensionnaris,, wiens optreden als zoodanig dus in 1927 en 1936 herdacht kon worden. Hij was, zoo schrijft de heer Van Herwerden, een neef van Jo- han de Witt en stamde uit het geslacht van Floris van Arckel en Catharina van Egmond, dochter van Karei van Egmond, terwijl Anna van Egmond, dochter van Frederik van Egmond, de eerste vrouw was van Willem den Zwyger. Wy herinneren ons uit onze schooljaren dat Simon van Slingerlandt inderdaad een man van groote beteekenis is geweest, maar vragen ons af, waarom nu juist Alk maar een standbeeld voor dezen verdiens telijken staatsman zou moeten oprichten. Hij werd in 1664 te Dordrecht geboren en er is dus reden zich tot die gemeente te wenden. Bovendien is de 200-jarige herdenking voorbij gegaan zonder standbeeld en men zou wellicht beter nog 48 jaar kunnen wachten. Wanneer het verzoek geen instemming mocht vinden aldus de heer Van Her werden zou het dan niet gewenscht zijn een standbeeld op te richten voor wijlen Prins Hendrik van Mecklenburg Schwerin? Natuurlijk is dat wel gewenscht en wij zyn er van overtuigd, dat er in den lande menig gedenkteeken voor den Vader van onze Prinses opgericht zal worden. Het is alleen maar de vraag: moet Alkmaar dat doen en moet Alkmaar dat in dezen tijd doen? Onze gemeente is noodlijdend, wordt door 't Rijk ondersteund om de dringendst noodige uitgaven te kunnen betalen en de toestand is dus niet zoo, dat onze raadsleden de boeken over vaderlandsche historie moe ten bestudeeren om na te gaan voor wie men in Alkmaar nu eens een standbeeld zou kunnen oprichten. Wij vreezen, dat de heer Van Herwerden een anderen tijd zal moeten afwachten en voor zyn adressen een andere gemeente zal moeten kiezen. koud en verregend, geef ze dan een heerlijke warme, schuimende kop melkcho colade. Een kop waar „voe ding" in zit! Liefst cacao van Ringers, die vinden ze heer lijk! U zelf zult ook genieten van het aparte aroma en de bijzonder fijne smaak. Groen etiket '/iK.G. 1.56 Oranfe etiket l/, K.G. 1.82 Gedecor. bus 1I, K.G. 2.08 Kleinere bussen naar verhouding. föfiohclth fijn iS tevenS voectiaam en licht verteerbaar INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 4—11 Jan. '38. Nieuwe zaken: Alkmaar: Het Chocoladehuis, Langestraat 83, winkel in chocolade, enz. Heerhugowaard: H. Rood, Middelweg B 130, melkslijter, enz. Den Helder: C. Kries, Sluisdijkstraat 123, kantoor- en schrijfbehoeften, enz. Limmen: W. M. J. Kuilman, Kerkweg A 188, schilder en behanger. Wijzigingen: Alkmaar: N.V. My. tot financ. van ver voer en andere ondernemingen, Heldersche- weg 9, in liq. getreden. Granietbedryf „Alcmaria", Nieuwstraat 20; rechtsvorm gewijzigd. Wed. P. de Frenne, Langestraat B 26, winkel in sigaren, enz.; overgegaan aan A. C. de Frenne. Alkmaar, Den Helder en Schagen: De Twentsche Bank N.V., Amsterdam, be stuurswijziging. Bergen: N.V. Pluimveevoeder Mij. „Ber gen", bestuurswijziging. Nieuwe Niedorp: „De Kleine Winst", Moerbeek F Ha, winkel in kruideniers waren; overgegaan aan J. van Twuiver. Schagen: Hotel „De Gouden Engel", Marktplaats B 8; overgegaan aan G. Boon tjes. Café „De Landbouw", Stationsweg C 95, café en autoverhuurinrichting, enz.; eige naar uitgetreden. Texel: C. en J. Smit, Molenstraat 37, tim mermansbedrijf; rechtsvorm gewijzigd. Frans Zegel Kz., Oudeschild S 284, groot- en kleinhandel in zeegras, enz.; in liq. ge treden. Bedryf wordt voortgezet door de vennooten K. Zegel Fzn. Jr. en J. J. Zegel Fzn., onder denzelfden handelsnaam. J. van den Berg Bzn., Dorpsstraat 89, smederij, enz.; overgegaan aan B. van den Berg. C. Witte Dzn., Warmoesstraat 5, kleine bazar in emaille, enz.; fil. gevestigd te Texel, Kerkstraat 14. Opheffingen: N.V. Mij. tot Exploitatie van Winkels in Consumptie-artikelen „WICA", Oosterbeek; fil. Alkmaar, Langestraat 83 opgeheven. Alkmaar: C. van Erkelens, Nieuwpoorts- laan 11, winkel in wijnen, enz. Egmond aan Zee: J. Prijs, Voorstraat 91, cafétaria en yssalon. Heiloo: J. W. Beukers, Rijksstraatweg A 456, groothandel in automobielonderdeelen en -accessoires. HEILOO IS GEREED. Feestelijkheden in het dorp. Heiloo is gereed! Dank zij de mede werking van B. en W. en de milde gaven van de burgerij kan Heiloo rekenen op een goed nationaal feest, waarop de kinderen het leeuwenaandeel zullen krijgen. Op den dag zelve zullen vreugdeschoten gelost worden, terwijl de nationale dag als volgt is ingedeeld: 99.15 uur luiden, der klokken; 9.30 uur aubade der schoolkinderen voor het raadhuis; 10.30 uur: oplaten van luchtballons (prijzen voor de verstkomende); 11 uur: wijdingsdienst in het Witte kerkje o. 1. v. ds. Bloemhoff; 2 uur: kinder-voorstelling in de Rusten de Jager, het Sportgebouw en het Bruno- gebouw (goochelen, poppenkast, tractatie); 46 uur: idem voor oudere kinderen tot 16 jaar; 77.30 uur: fakkeloptocht met muzikale medewerking van Eensgezindheid en St. Caecilia. 8 uur: bijeenkomst in de Rustende Jager: spreker ds. Bloemhoff, voorzitter van den Oranjebond. Verder een variété programma, evenals in De Onderneming. By gunstig weer vuurwerk. Groote ritten speciale tarieven. Meest matige westelijke tot zuidelijke wind; aanvankelijk tijdelijk opklarend; later weer toenemende bewolking en waar schijnlijk weer regen; iets zachter des nachts; overdag weinig verandering in tem peratuur. Zachter; toenemende regenkans. Het centrum van de oceaan-depressie, het welk nog bewesten IJslpnd ligt, werd weer dieper. De depressie breidde zich, voorna melijk naar het zuiden, verder uit. Ver schillende secundaire depressies bewegen zich rond het hoofdminimum en beheer- schen het weer in West-Europa. In het zuid oosten van het waarnemingsgebied is de lucht aanzienlijk gestegen. In noord-Scan- dinavië is de lucht meest licht bewolkt, overigens is de bewolking in het geheele waarnemingsgebied zwaar, met veel regen of sneeuw en plaatselijk nevel. De wind waait overal uit zuidelijke richtingen en is meest zwak tot matig, alleen in de omge ving van het Engelsche kanaal en in de Golf van Biscaye waait een krachtige zui delijke wind. In Scandinavië is de vorst toegenomen, overigens steeg de tempera tuur in het geheele waarnemingsgebied, met uitzondering van Scandinavië is de temperatuur overal boven normaal. Voor onze omgeving wordt aanvan kelijk eenige opklaring verwacht, doch later weer toenemende kans op regen. Voorts wordt meest matige wind uit richtingen tusschen zuid en west ver wacht. De temperatuur zal overdag weinig veranderen, de nacht zal waar schijnlijk iets zachter zijn. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind 11.35 uur aan de posten van Delfzijl tot IJmuiden: „Weest op Uw hoede". LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.41 uur tot 7.35 uur licht op. gerechtvaardigd zou kunnen worden. Het eenige gevolg is dat de film-, foto- en schrijfwacht bij het paleis iets langer betrokken zal worden! (Van onzen specialen verslaggever.) Baarn, 11 Januari. Luid schalden de bazuinen en trom petten hunne militaire klanken door den donkeren avond. Dof bromden de g en c pauken, flitsend snel bewogen de witgeschoeide handen van den paukenmeester de stokken. Het eerste Regiment Veldartillerie hield een taptoe in Baarn. Het was een toevalligheid dat juist de zen avond de uitvoering van deze inder- daar zeer bijzondere militaire muziek plaats vond. Het beurde degenen op, die zich een weinig teleurgesteld voelden door de mededeeling van dokter de Groot, dat de blijde gebeurtenis naar alle waar schijnlijkheid pas over een week verwacht kon worden. Velen hebben gedacht, dat het gros van wat zich beroepshalve in en rondom Baarn bevond, voor eenige dagen ging vertrekken en geheel ten onrechte hebben zij daarin ook de saluutbatterij be trokken. Zij hebben in de taptoe een soort afscheid, zij het dan ook een voorloopig, gezien, doch beter ingelichten hebben hun teruggebracht van hunne, wel begrijpe lijke dwaalwegen. Het geheel is een zeer welkome afleiding geworden voor Baarn's burgerij. Het was ook een aardig schouwspel, de glanzende instrumenten, die gelijk gericht naar bo ven staken en waarvan de statige fanions afhingen. Zwart met rooden rand en waar op in gouddraad gekruiste kanonnen aan gebracht waren. De manschappen stram in de houding, kortom een demonstratie vol komen waardig voor het regiment, uit welks midden de saluutbatterij te Baarn, de voornaamste te lande, geformeerd is. Reactie op het communiqué. Uitermate ontstellend was de uitwerking die het bericht van dokter de Groot op de verschillende buitenlandsche verslagge vers had. Sommigen maakten dadelijk ge bruik van de telefoon teneinde hun krant van het nieuws op de hoogte te brengen, deels om de uitspraak „Blijven of terug komen" af te wachten. Maar het meerendeel aarzeldeNiet in het minst door de omstandigheid dat zij heel weinig zin hadden weg te gaan uit de plaats waar zy het momenteel zeer wel naar den zin hebben. Maar een dergelijke aarzeling is per slot van rekening toch uit stel van executie! De verwachting is ech ter algemeen dat het consigne zal luiden: „Blijf waar je bent", onder het motto, dat ook een dokter maar een mensch is en zich dus kan vergissen. Begrijpelijk is dat een Engelsch journa list na het bericht, dat hij in Baarn moest blijven, de hoop uitsprak dat de dokter zich niet vergiste! Toevallig kwam het communiqué op den dag waarop vele Engelsche reporters hun intrek in het Badhotel genomen had den. Speciaal voor een hunner zou een terug roepen wel heel zuur zijn geweest. De hier volgende historie kan een Nederlandsch journalist tot leering dienen Het geschiedde dat de Engelsche ver slaggever met vacantie ging. En den vol genden dag op het lumineuze idee kwam even zijn redactiegenooten op te zoeken. Het kwam hem duur te staan, want nauwelijks gearriveerd, werd hij minzaam op den schouder getikt en sprak men: ,,'t Is goed dat we je zien; we zullen dadelijk een kaartje voor je koopen. Je moet naar Holland". Thans beschouwt hij de reportage in Baarn en Soestdijk als vacantie. Hij vroeg vanmorgen vol interesse naar de kosten, verbonden aan het ter wereld brengen van een baby voor den gemiddelden bur german en constateerde vol jalousie, dat Holland wat het financieele gedeelte be treft, Engeland met stukken slaat. Het Paleis wacht rustig af. Betreffende den toestand in het Paleis, werd ons van zeer bevoegde zyde het vol gende medegedeeld: De Prins gaat eiken dag, wat gezond heid betreft, vooruit, niet in het minst door het regelmatig vertoeven in de bui tenlucht. De „ziekenhuiskleur" is aan het verdwijnen. Maar er zal nog wel eenigen tijd mede gemoeid zijn aleer hij geheel ge nezen is. In het Paleis wacht men de blijde ge beurtenis zeer rustig af. De aanwezigheid van de familie van den Prins is voor H.M. de koningin een groote steun. Men maakt telkens wandelingen in den tuin, waarbij Prinses Juliana dikwijls aanwezig is. Men voelt zich zeer gelukkig in familiekring bijeen te zyn. Er behoeft dus voor het Nederlandsche volk geenszins reden tot ongerustheid te bestaan, waar deze ook niet in het Paleis heerscht. Zoodoende is het ook overbodig in de mededeeling van dokter de Groot maar iets te zien, waardoor een bezorgdheid Versterking der ryksveldwacht te Soestdijk ln verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin is de rijksveldwacht te Soestdijk versterkt met 20 man, twee motorrijwielen en een auto. Aubrey Hammond, de speciale ver slaggever van de Daily Sketch, die de groote gebeurtenis te Soestdijk afwacht, heeft naar het R. N. meldt een interview gehad met dr. Jan de Groot, die Prinses Juliana medischen bijstand verleent. Na de wandeling van 7K mijl van Soestdijk, vertelde hij, vond ik den dokter in een kleine verborgen villa, waar hij zelfs voor zijn meeste vrien den onvindbaar heeft gelogeerd als gast van een collega. Terwijl hij sprak observeerde ik zyn slanke handen met de smalle vingers. Dr. De Groot is van middelbaren leef tijd en fyn gebouwd. Ik vroeg dr. De Groot, wanneer de baby wordt verwacht. U bent er vroeg bij, antwoordde hy, maar de datum, die voor de hand ligt, is aanstaande Zondag, voor zoo ver wy tenminste theoretisch kunnen vaststellen. Want vanzelfsprekend Hy brak zyn zin af en haalde de schouders op. Ik heb in het paleis al veel visites afgelegd, vervolgde dr. De Groot, die van heden af in het paleis blijft. De twee zusters zullen vermoedelijk Vrydag op Soestdijk komen. Tegen dien tijd zal het paleis wel niet meer zoo vol zyn als nu, meende de dokter. Prins Aschwin en de ande re gasten zullen dan vertrekken. De Prinses geniet overigens een uit stekende gezondheid en is goedsmoeds. Wy letten goed op, dat haar niets kan hinderen. Sinds Prins Bernhard uit het ziekenhuis terugkeerde, is zij bij zonder gelukkig. H. M. de Koningin en ik hebben des tijds ons best gedaan, den ernst van het auto-ongeluk zoo veel mogelijk te verlichten, toen wij het de Prinses vertelden, besloot dr. De Groot. De Prinses nam het feit kalm op.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2