Agenda AMERIKA WORDT BEDREIGD. £oote<eieachten Spoet £cuuL: en Jmh&ouw AMSTERDAMSCHE BEURS benoemingen in alkmaar. Japan in conflict met „God's Own Country"* De reactie op het incident met de „Panay". HEILOO EGMOND BINNEN EERSTE BLAD. Ongecorrigeerd. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het openbaar lichaam „De Wieringermeer" tot secretaris der directie, ter standplaats Alkmaar, C. L. de Bruijn; tot hoofd der bouwkundige afdeeling, ter standplaats Alkmaar, A. van Eek; tot inspecteur ter standplaats Alkmaar ir. C. L. van Steen; tot bouwkundig-ambtenaar, ter stand plaats Slootdorp, A. J. Suykerbuyk en tot landbouwkundig-ambtenaar ir. W. A. Bosma, ter standplaats Medemblik, ir. G. W. Harmsen, ter standplaats Medemblik, ir. C. Kalisivaart, ter standplaats Medem blik, ir. C. Spithorst, ter standplaats Gro ningen en ir. A. J. Zuur ter standplaats Groningen. HET VERGAAN VAN HET S. S. HANNAH. Ook hedenmiddag was nog geen bericht van de bemanning van het getorpedeerde s.s. „Hannah" bij de N. S. Stoomschip Mij. Hannah binnengekomen, zoodat men nog in het onzekere verkeert waar zij aan wal is gegaan. Onder de eenendertig man be vinden zich zeventien Nederlanders, on der wie de gezagvoerder M. H. de Boer uit Hilligersberg. De anderen behooren tot verschillende andere nationaliteiten. ZITTING EERSTE KAMER. Bespreking kabinetsformatie. Hedenmiddag vergaderde de Eerste Kamer. Aan de orde waren de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. De heer van Lanschot (r.k.) besprak in de eerste plaats de geschiedenis van de kabinetsformatie. Men zegt dat dit kabinet niet past op de uiting van den volkswil. Spr. betoogde, dat deze meening onjuist is, de kiezers stellen de kamer vast, niet het kabinet. Het gerucht gaat, dat tal van linksche kiezers hun vaandel ontrouw zijn geworden, maar dan hebben zij het zeiven zoo gewild. Een groote politiek onverschil lige middenmassa is er totaal onverschil lig voor, welke regeering we krijgen, als de heer Colijn maar aan het hoofd staat. Zoo is er ook door velen geredeneerd. De r.k. Eerste-Kamer-fractie begroet het ben een volbloed parlementair kabinet. Spr. stelde daar tegenover, dat we heb niet sympathie, gebaseerd op vertrouwen. Het zou onverantwoordelijk zijn, als we nu de lessen uit het verleden ons niet ten nutte maken. Nu of nooit. Voor de drie van Woensdag 12 Januari 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl 1934 K» 3 Ned -Indië 1937 97U/, 5)4 DuitschL '30 m. verkl 30 BANK-INSTELL1NGEN. Amsterd Bank159l/s Handel Mij Cert. v. 250 159 Koloniale Bank137 Ned Ind Handelsbank 1371/j INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 457/, Calvé Delft Ce-t 887/g Nederl. Ford2741/» Philips Gloeil. Gem. Bezit 306 Unilever 148 INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 413/4 Anaconda§2öx>/il Bethleh. Steel4?7/ls Cities ServiceW2 General Motors27;/s Kennecott Copper 31 W1& R public Steel 15s/is Standard Brands 63/4 Steel comm. 447/g U. S. Leather47» CULTUUR MAATSCH. H. V. A4543/4 Java Cultuur 175 Ned. Ind. Suiker Unie 145 Vereen. Vorstenlanden 857s MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij837/8 Redjang Lebong 168 PETROLEUM. Dordtsche Petr3613/4 Kom Petr373"/, Perlak«JA Phillips Oil 30*/s Shell UnionJ37i« Tide Water Wi6 RUBBERS. Amsterd. Rubber fj4 4 Deli Bat. Rubber Hessa Rubber\-o'* Oostkust 101 133>/4 1227. 243 299V« 294'A 30 167.» 107.6 65 5% laatste k- 2.30-45 1011/s 97»A« 30 160 159 136'/» 1391/« 45»',-»/* 88'/s 2721/, 305J-6J 149-Va 41'/, 267.-7. 485/^ lVs-9/l6 28 31» 15l/u-i 674 45-V. 46/i. 452 144 837, 168 3591/s 3711-2* 8I74 307g 13*-Vis llVie-ï 224-5 149-50$ 149 11074 37i« 132-74 121 -'/a 239-40 29 i/s 286 t/s 307« 163/,-Vs 9'Vis-lo 65 5l3/l6"15/l6 x) ex-coupon Serbadjadi M?Y4 Interc. Rubber 1 /16 SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. tExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers heden J4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.79*/i» 1.79",n Londen 8.98 8.97'/« Berlijn 72.36 72.38 Parijs 6.08'/. 6.08 Brussel (Bel-ga) 30.49 30.48)4 Zürich 41.56 41.56 Y, Kopenhagen 40.10 40.10 Stockholm 46.30 46.30 Oslo 45.12)4 45.12)4 Italij 9.47)4 rechtsche partijen geldt thans meer dan ooit: Sluit de gelederen. Dit mag niet be- teekenen „Kadavergehorsam" van de rechtsche meerderheid jegens de regee ring. Dat er een bindende afspraak zou zijn geweest tusschen den kabinetsformateur en de voorzitters der rechtsche fracties, noemde spr. een canard. Vóór alles moet worden gewaakt tegen verzwakking van het parlementaire stelsel. T. a. v. de kabinetsformatie heeft voorts de meest wilde fantasie hoogtij gevierd. Het r.k. standpunt is inmiddels bekend genoeg. Spr. heeft eerbied voor de ver ouderde opvattingen in de s.d.a.p., maar vergeet niet haar meening t. a. v. het particulier bezit en de houding van het N.V.V. De r.k. staatpartij is geen klassen- Partij, doch volkspartij bij uitnemendheid. De druifjes van de r.k. staatspartij zijn, gezien haar succes bij den stembusstrijd, voor de spijtige heeren critici wat zuur gebleken. De r.k. fractie hoopt dat het bewind van dit kabinet, ook in dit opzicht, vruchtdra gend moge zijn voor land en volk. De heer de Savornin Lohman (c.h.) be twijfelde, of het wel op den weg dezer Ka- mer ligt, zich in de voorgeschiedenis der kabinetsformatie te verdiepen. Iets anders is het, de positie van het kabinet zelf na te gaan. Spr. behandelde in dit opzicht zijn constitutioneel karakter, zijn principieelen grondslag en enkele punten van zijn pro gram. We hebben nu een zuiver parlementair kabinet. Overleg met de fracties was daar niet voor noodig. Doch van r.k. zijde wordt jegens dit kabinet vergoelijkt, wat aan het vorige niet zou zijn geschied, nu er vier r.k. ministers zitting in hebben. En van die zijde worde ook gelijkelijk opgetreden tegen alle leden van het kabinet. Spr. preciseert niet en noemt geen namen maar zal wel duidelijk genoeg zijn. De opmerking van den heer van Lanschot dat de samenwerking niet in ge vaar moge komen, is spr. uit het hart gegre pen. Men moet niet één minister in de Tweede Kamer tot zondebok maken voor wat eigenlijk kabinetspolitiek is. Versteviging van de positief-christelijke beginselen in onze samenleving wordt dan ook steeds meer begeerd. Het verlangen naar meer verband tusschen godsdienst en politiek is groeiend, en dit heeft de sympa thie der christelijk-historischen. Het meest begeerenswaard zou voor spr. zijn, wat dr. Schokking eens heeft genoemd een nationaal kabinet op christelijken grondslag. De heer de Zeeuw (s.d.a.p.) zeide, dat niet alle leden der volksvertegenwoordiging dit kabinet met zooveel vertrouwen tege- moettreden als de beide vorige sprekers. Het regeeringsbeleid zal doelbewust gericht zijn op bevestiging en versteviging der positief-christelijke beginselen. Dit is on duidelijk; hetzelfde kan gezegd worden van de groepen-van Houten en -Kersten. Bescherming van de publieke eerbaarheid b.v. is een der onderwerpen waarnaar de re geering zal streven; genoemde groepen wil len niets anders. Hetzelfde geldt wat be treft de heiliging van den wekelijkschen rustdag. Doch deze groepen worden eer be schouwd als vijanden dan wel als vrien den. Spr. begreep ook niet, waarom het woord „positief" aan het christelijke moest worden toegevoegd. GECOMPLICEERD ONGELUK. Auto slipte en reed drie wiel rijders aan. Vanmorgen had op den Heeren weg te Heemstede een ernstige aanrijding plaats. Vanuit de richting Haarlem reed in de richting Bennebroek een particuliere auto bestuurd door den 23-jarigen H. uit Vogelenzang, in betrekking bij de firma Kimman te Haarlem, met een snelheid van 55 a 60 K.M. Uit de Hugo de Grootlaan kwam voor de van Haarlem komende auto, die op den voorrangsweg reed, een andere auto, be stuurd door den heer D. uit Aerdenhout, die den Heerenweg op wilde rijden in de richting Haarlem. D. stopte onmiddellijk, doch niet zoo vlug of zijn rechtervoorwiel kwam al op den betonweg te staan. Dit deed H. ver onderstellen dat D. den Heerenweg nog wilde oversteken. H. remde daarom iets af, om daarna, toen hij zag dat de andere auto stopte, door te rijden en naar links uit te wijken. Door de gladheid van den weg begon de auto van H. te slippen, waardoor deze terecht kwam op het voor hem links liggende bestrate gedeelte, dat ook daar ter plaatse als rijwielpad dienst doet. Daar maakte de auto een halven slag en kwam tot stilstand in om gekeerde richting. Op dat oogenblik reden daar drie jon gens uit Hillegom, die op weg waren naar de r.k. ulo-school aan den Heerenweg te Heemstede. De jongens werden door de auto gegrepen en tegen den grond gesla gen. Vier doctoren en een verpleegster waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Twee jongens moesten in de Maria-stichting te Haarlem worden opgenomen, daar hun verwondingen ern stig, ofschoon niet levensgevaarlijk waren. De derde werd naar een in de nabijheid gelegen school gebracht. De chauffeur werd licht aan 't hoofd gewond. KLEINE OORZAKEN. Doodelijk ongeluk te Hengelo. Vanmorgen schrok in de Bornesche6traat te Hengelo een voor een melkwagen ge spannen paard van een kat. Het paard liep daarop weg naar den volgenden klant van den melkboer. De 65-jarige ongehuwde gepensionneerde arbeider B. Dijkman zag het geval en wilde het paard tot stilstand brengen. Ongeluk kigerwijze greep hij het dier aan den ver keerden kant bij de teugels met het gevolg, dat hij onder de hoeven van het paard te recht kwam en daarna den wapen over zich heen kreeg. Zeer ernstig gewond werd hij opgenomen. De terstond gewaarschuwde dr. Vos kon slechts den dood constateeren. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Een dag op de renbaan (hum.); hoofdrollen de Marx Brothers. Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ik ben een vluchteling (rom.); hoofdrol Paul MunL Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De laatste trein uit Madrid (rom.-dram.) Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een stad op stelten (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 12 Januari. Rustende Jager te Heiloo, derde opvoe ring revue „Alles gaat oké". Donderdag 13 Januari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, Ned. Vereen, van Huisvrouwen, causerie met film fa. Bruynzeel. 8 uur, in de bioscoop Harmonie, vertoo ning film Amok (rom.), voor de afd. Nieuw Malth. Bond; spreker J. Hoving, lid hoofd bestuur. Toegang boven 18 jaar. DOOR GEOPEND VALLUIK GEVALLEN. Gisteravond is de 64-jarige stucadoor P. Wijshoff op den zolder van ziin huis door een geopend valluik te Papenhoven (L.) ge vallen. De man liep een ernstige hersen schudding op, aan de gevolgen waarvan hij te zijnen huize is overleden. INTREKKING KARNVERBOD. Men deelt ons mede, dat door de wijzi ging van het Crisis-zuivelbesluit 1935 I bij K.B. van den 21sten December 1937, Staats blad no. 678 formeel het z.g. karnverbod is ingetrokken. Dientengevolge behoeven de karnen niet meer verzegeld te zijn. Belanghebbenden kunnen thans zelf de karnen ontzegelen. Schaken. V. V. V. EN DE COMPETITIE. De uitslag van den op 10 Januari 1938 te Amsterdam tusschen A. S. C. III (A'dam) en V. V. V. II (Alkmaar) gespeelden competitie-wedstrijd voor de reserve le klasse van den Noordhollandschen schaak bond is als volgt: D. Ligthart—C. Kieft 0—1 D. W. van EmbdenJ. H. Voort 01 C. KeizerA. M. Haasteen y,y, G. OlieH. Booij 10 A. C. van WageningenG. S. Groenewoud 1—0 H. Steur—H. Vlug )4—)4 A. G. LissauerJ. G. de Haan )41)4 L. MikulinskiD. Franken 10 Mej. A. M. v. SchaikJ. J. van Dijk 10 D. G. Gerritsniet opgekomen 10 in het nadeel van V V. V. II. 6)4—3)4 Dammen. DAMCLUB VOORWAARTS. De uitslagen der onderlinge wintercompe titiewedstrijden luiden als volgt: Hoofdklasse: A. BurgertJ. N. Mooij 20 E. HofmanK. A. Jakschtov 02 le klasse: P. de WijnC. Masereeuw 02 D. MareesJ. v. Montfoort 11 A. KoremanLeo Ravenstein 02 D. StamJ. v. Montfoort 02 D. MareesC. Masereeuw 20 F. AppelG. Oudshoorn Afgebr. 2e klasse: C. BussenD. Dijkstra 20 Jb. RavensteinK. Slooten 20 Jn. DoggerC. Staal 02 P. BakkumJ. Schuit 02 D. DijkstraTh. Zijlstra 11 KENNEMERLAND. De tot heden mislukte winter (afwisse lend een weinig vorst met veel regen en guur weer) reageert op den handel. Nauwelijks is er vorst of er komt een betere stemming en met regen en guur weer een lustelooze handel. Hoewel het moeilijk is om prijzen te noemen, zullen we toch trachten een beeld te geven van den aanvoer en van de prijzen. Hoewel we eigenlijk in het stille seizoen zijn komt er nog ruime aanvoer van groen te in Beverwijk, terwijl de kleine markten (Castricum en Heiloo) weinig beteekenen. Momenteel is het kool, welke domineert en vooral spruiten, waarvan een aanvoer van beteekenis is. De prijzen voor de groente waren mid delmatig en alleen voor extra kwaliteit kwam „de" prijs terecht. Spruiten werden in beduidende kwantums aangevoerd en de prijzen waren voor zoover le soort aan den hoogen kant, nj. f 916.50 per 100 K.G. Boerekool gaf variatie. Met de vorstdagen 35.30, daarna een inzin king van 1.802.30 per 100 K.G. Roode en savoye kool was nog al in trek en maakte prijzen van resp. 3f 6.10 en 1.50 3.40 per 100 K.G. Witlof is een gewild artikel en de prijzen gaan steeds omhoog, le s. gold 16—20.50, 2e s. 8f 11.50 per 100 K.G. Andijvie was meer in trek, doch de prijzen waren niet veel hooger, n.L 0.350.75 per kist. Uien is nog steeds een gewild ar tikel en de prijzen 8.9010.10 per 100 K.G. is aan den hoogen kant. De restanten bloemkool werden verkocht voor 4.50 11 per 100 stuks. Bosgroente werd voor alle prijzen verhandeld van 1.102.15 per 100 bos. Prei werd verhandeld voor 4 tot 6.10 per 100 K.G. Vruchten waren niet gewild en met keukenappelen was het hope loos mis. Stoofperen en keukenappelen golden 4.508 en tafelappelen 915 per 100 K.G. De overige aanvoer onver anderde prijzen. (Van onzen Amerikaanschen correspondent.) New York, Jan. 1938. Amerika is in het afgeloopen jaar door rampen geteisterd, die niet nage laten hebben grooten indruk op de be volking te maken, de reusachtige over stroomingen in de buurt van Pitts- burgh en het vergaan van de Zeppelin bij Lakehurst, terwijl de stakingen niet alleen een gevaarlijken omvang aan namen, maar bij de bijkomstige relletjes op een enkelen dag ti«i dooden ver oorzaakten. Maar ik twijfel er sterk aan of er één zooveel indruk maakte als die van eenige weken geleden, toen Japansche vliegtuigen een Amerikaan- sche kanonneerboot en drie Amerikaan- sche tankschepen naar den bodem van de Jangtse zonden. Om zich dit goed te kunnen voorstellen, moet men eenig idee hebben hoe hoog de gemiddelde Amerikaan de souvereiniteit van zijn land en zijn vlag stelt. Het is nog niet zoo heel lang geleden laten wij zeg gen vóór 1914 dat Amerikaansche toeris ten dreigden een oorlogsschip te laten ko men, om heel Port Said te laten platschie ten, wanneer zij door een sluwen koopman by hun neus genomen werden, of de hotel rekening alle grenzen van afzetterij over schreed. De lezer mag er om glimlachen, maar de verbolgen Amerikaan meende het in allen ernst en van die overtuiging is nog een massa overgebleven. Hij gelooft nog altijd, dat er geen beter land bestaat dan „God's Own Country", God's eigen land, dat in alle opzichten alle andere overtreft. En wanneer hij daar heen moet of zijn zaken zijn er gevestigd, dan zijn er, goddank, am bassadeurs, consuls en vice-cor.suls, om nog maar te zwijgen van oorlogsschepen, die voor bescherming van hem, de zijnen en zijn zaken zorgen, waardoor hij absoluut veilig is in al die vreemde streken. Aan deze overtuiging, dat ieder en alles onder bescherming van de Sterren en Stre pen in het buitenland even veilig was als thuis, is nog niets veranderd. En naast die overtuiging heeft er altijd bij de Amerika nen maar één enkele vrees bestaan: indien zij ooit een verdedigingsoorlog zouden moe ten voeren, dan zou het tegen Japan zijn. Niet alleen doet Amerika zijn uiterste best om met zijn beide buren, Canada en Mexico in vrede te leven, maar het zou ondenkbaar zijn, dat een der beide landen het in zijn hoofd zou halen een aanvalsoorlog te begin nen. Gevaar van over den Atlantischen Oceaan heeft nooit gedreigd en dreigt nog niet. De eenige zijde, waar het dreigt, is in den Stillen Oceaan via de Philippijnen en Honoloeloe en zelfs in Alaska of Californië. Amerika heeft met goed gevolg een eind gemaakt aan de zeer vredelievende en hoogst gevaarlijke Japansche annexatie van Californië door de vestiging van Japan sche immigranten te verbieden onder het hoofd „asiatic labor", een aantal jaren ge leden. De Japanners hebben dat destijds en nog altijd als een schrijnende beleediging beschouwd, maar de geschiedenis zal het misschien later uitwijzen, dat deze maat regel net op het nippertje genomen is. De vele tienduizenden Japanners, die nu nog in Californië en in het overige Amerika wonen, zouden heden ten dage honderd duizenden geweest zijn, indien die wet niet aangenomen was. En zoowel Japanners als Chineezen hebben nu eenmaal de loffelijke eigenschap veel harder te werken, veel spaarzamer te zijn, met lager loonen tevre den te zijn en er veel vruchtbaarder families op na te houden dan de Amerika nen zelf. Zoodat zij zich niet met een be scheiden plaats in de gemeenschap blijven tevreden stellen, maar dit langzamerhand gaan overheerschen. En dat gaat tegen alle logica van Amerika in, waar men een samensmelten van naties en volkeren ver langt, maar geen domineeren van de een of andere groep. Er is dus altyd wrijving geweest tusschen Japan en Amerika, niettegenstaande alle verzekeringen van vriendschap en wed er- zijdsch vertrouwen. Nog sterker, in beide landen zijn er altijd groote groepen ge weest, die beweerden dat uiteindelijk Japan en Amerika het zullen moeten uitvechten. Hetgeen de schrijvers van sensatieverhalen meermalen heeft verleid, tot het schrijven van die heerlijke gruwelromans, waar de zonen van den Mikado heer en meester in San Francisco en Los Angeles waren om er natuurlijk ten slotte triomfantelijk uitge gooid te worden. Behalve de wrijving be treffende immigratie is het grootste contact tusschen Amerika en Japan tijdens den Rus sisch-Japanschen oorlog geweest, toen pre sident Theodore Roosevelt er ten slotte in slaagde beide partijen bij elkaar te krijgen tot het sluiten van de vrede van Portsmouth. Na 1930 werd Japan's houding agressief op een terrein, waar Amerikaansche belan gen voor vele tientallen millioenen verte genwoordigd waren, Mandsjoerije bijv. De toenmalige minister van buitenlandsche za ken Stimson trachtte tevergeefs de hulp van Engeland te krijgen om Japan tegen te hou den, maar Londen voelde daar in die dagen niet voor. Het incident van de „Panay" heeft grooten indruk in Amerika gemaakt, zoo wel in officieel Washington als bij den ge middelden Yankee. Toen de kranten het in extra dikke letters mededeelden en er waren er bij die over de heele frontpagina uitschreeuwden „Japs sink U.S. warship" (Japanners boren Amerikaansch oorlogs schip in den grond) moeten vele mil lioenen een rilling over den rug geloopen hebben en in hun hart gedacht hebben: Daar komt het eindelijk! Zoover is het nog niet, maar de eerste stap op het pad, dat leidt uit het Amerikaan sche isolement is gezet en zoo krachtdadig, dat er aan terugtreden niet te denken valt. Of de Japanpers met opzet dan wel per on geluk de „Panay" en de 3 tankschepen heb ben gebombardeerd zal misschien nooit op gehelderd worden zeker is, dat het ge beurd is. Een Amerikaansch oorlogsschip is met wapperende vlag in den grond geboord door een zoogenaamd bevriende natie er zijn opvarenden bij omgekomen, er zijn de noodige gewonden bij geweest. Alle getui genissen van personen, die er bij geweest zijn ten spijt blijft het voornaamste punt nog onopgehelderd: was deze aanval aen vergissing, gelijk Japan beweert, of was het een opzettelijke, zooals de meeste opvaren den van de Panay volhouden. Een dergelijk incident heeft zich in de an nalen der Amerikaansche geschiedenis nog niet voor gedaan en het meedoen aan den Wereldoorlog kwam eindelijk tot stand door het torpedeeren van de Engelsche Lusita- nia, waarbij de noodige Amerikanen het le ven verloren. Was het geval met de Panay ook twintig jaar geleden gebeurd dan zou waarschijnlijk de ramp niet te overzien zijn geweest nu bleef het beperkt tot een uit wisseling van nota's, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Een der groote New-Yorksche kranten bevatte een typische dagelij ksche plaat in die spannende dagen. Oom Sam legt kalmee rend zijn hand op den schouder van Mister Yankee, die in een fauteuil gedoken het nieuws leest, zijn vuist balt en somber voor zich uit staart. ,Take it easy!", zegt Oom Sam, hou je bedaard! En dat heblfen de Amerikanen inderdaad gedaan, maar het is zeer de vraag of een herhaling even bedaard zou aanvaard worden. Eiken morgen begint de school elke school in eiken uithoek van het land met een saluut aan de vlag. De kinderen saluee- ren staande het dundoek en zeggen unisono een belofte van trouw aan land en vlag op. De vlag wordt op het schoolplein geheschen bij den aanvang der lessen en 's middags weer omlaag gehaald. Op alle openbare ge bouwen wappert van zonsop- tot zonsonder gang de vlag en op een massa particulieren daarby. Er bestaat een apart voorschriften- boek wat wel en wat niet met de vlag ge daan mag worden. De Amerikaansche vlag was de eenige, die in het Olympische Sta dion te Amsterdam niet groetend boog en daarom is het tienmaal harder, dat „Old Glory" in de wateren van een Chineesche rivier verdween ten gevolge van Japansche bommen. Hedenmiddag heeft voor den eersten keer de steunuitkeering volgens de rijks regeling plaats gehad. Veel werk is door controleurs en den correspondent van de arbeidsbemiddeling en niet te vergeten door de ambtenaren ter secretarie verzet, om alles op tijd gereed te krijgen. Niet min der dan ruim 200 personen staan als werk- loozen ingeschreven en nog dagelijks komen er bij. Industrie is hier niet en het werk in de bouwvakken ligt nagenoeg stiL Het ge moedelijke leven (zonder noemenswaardig onderzoek) is hiermede ten einde gekomen. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer, dat in deze gemeente geheerscht heeft, schijnt nog niet geheel uitgeziekt te zijn. Want hoewel ongeveer drie weken geleden alle gevallen als hersteld konden worden opgegeven, hebben zich thans twee nieuwe gevallen voorgedaan. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER ALKMAAKSCHE COURANT. TEL. 3320 DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 12 Jan. 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 217000 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 12 Jan. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 49100 K.G. Roode kool 4—5.80; 20800 K.G. Gele kool 1.50—2.50; 94000 KG. D. witte 1.60—3.20; 8700 K.G. Uien 12.30ƒ13.50, drielingen 8.508.70, grove 12—12.70; 5800 K.G. Peen 2.70— 2.90, kleine 0.90—1. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Jan. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 300 K.G. Aardappelen: Sch. muizen 1.50; 310 K.G. Spruiten 6—8.20; 40000 KG. Roode kool 3.90—6.30; 70000 K.G. Gele kool 1.50—f 2.90; 76000 K.G. D. witte kool 1.30—f 3.20; 12000 K.G. Savoye kool f 1 3; 19000 KG. Uien 12.40—f 13.10, drielingen 8.108.50, stek 6.206.70 en grove 11.80—f 12.30; 2000 K.G. Bieten 3.70—4.20; 32000 K.G. Peen f 2.50— 2.80 en kleine 1.10f 1.20. WARMENHUIZEN, 11 Jan. 1938. 51300 K.G. Roode kool 3.60—6.40; 15600 Kg. Gele kool 1.50—2.40; 52900 KG. D. witte kool 2.50—2.90; 2800 K.G. Uien Drielingen 8.10, Uien 12.20—12.70, Grove uien 12—12.10; 600 KG. Peen 2.90.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3