VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Waar het recht zijn loop heeft. Pzooiticiaal TUeuws Verkeersongelukken. aanrijding met doodelijk gevolg. auto tegen lichtmast op gebotst; twee gewonden. Branden. brand in een groote hout- loods. brand te bolsward Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar contingenteering van vleesch. Van drie looze Amsterdam- sche visschertjes. De moord in de Oleanderstraat. BIROEK OP LANGENDIJK! ZIJPE TEXEL TWEEDE BLAD. DE ONBETROUWBARE WERKMEESTERS. Onderzoek in deze gevanirpnic zaak nog niet geëindigd. Naar aanleiding van berichten omtrent de arrestatie van een werkmeester en een bewaker van. de Strafgevangenis aan den Amstelveenschenweg te Amsterdam, ver nemen we nader, dat het onderzoek der justitie in deze zaak nog niet geëindigd is .oödat ook nog niet vaststaat, of nog andere leden van het gevangenispersoneel zich aan ongeoorloofde handelingen heb ben schuldig gemaakt. Men weet, dat de beide gearresteerden tegen geldelijke be looningen briefjes voor gevangenen heb ben overgebracht en voor ongeoorloofd contact tusschen gevangenen (meest be ruchte inbrekers) hebben gezorgd. Volgens verklaringen der betrokken gevangenen, zouden de werkmeester en de bewaker eveneens voor andere faciliteiten ten dien ste der opgeslotenen hebben gezorgd: contact met de buitenwereld, met familie leden en bevriende „relaties" en het bin nensmokkelen van briefies en geldsbedra gen binnen de gevangenismuren. Wat er van die verhalen waar is, zal nog nader moeten blijken. INBRAAK IN GOEDERENLOODS. Van de spoorwegen te Vriezenveen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de goederenloods van de Nederlandsche spoorwegen te Vriezenveen. Door een raam zijn zy naar binnen geko men. Een pak goederen van de firma Jan sen en Tilanus te Vriezenveen, dat daar was opgeslagen, en een groote waarde vertegen woordigde, wordt vermist. Enkele andere pakken werden opengebro ken, doch hieruit is niets ontvreemd. ACHTERLICHTJES VERDWENEN Vader zet stiefzoontje en diens vriendje tot diefstal aan. Gistermorgen is ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld een zekere G., inwoner dier gemeente, die zijn 10-jarig stiefzoontje en diens 14-jarig vriendje aan zette tot diefstal van rijwielachterlichtjes. De man gaf dien kinderen voor de ont vreemden lichtjes eenige centen en verhan delde die op de weekmarkten. Veertien diefstallen werden bekend. Nog niet alle eigenaren der gestolen achterlichtjes heb ben echter aangifte gedaan. Op den weg van Tiel naar Eek en Wiel is gistermiddag het vijfjarig dochtertje van den landbouwer Spies door een vrachtauto aangereden. Het kind werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Op den Amstelveenscheweg te Amsterdam is gisteravond om half elf een 24-jarige wielrijdster door een auto aangereden. Dit had tot gevolg, dat de auto aan het slinge ren raakte en de wielrijdster tegen een lichtmast, staande op een vluchtheuvel na bij de Zocherstraat, drukte. Zy kwam er evenwel met slechts lichte verwondingen af en kon, na in het Wilhel- mina-gasthuis te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. Erger was het met den autobestuurder gesteld, een 24-jarige jon geman, die uit den wagen werd geslingerd en eveneens tusschen zijn auto en den licht mast bekneld raakte. Hij is met een hersen schudding en ernstige kneuzingen in ge noemde gasthuis opgenomen. De botsing was zoo hevig, dat auto en fiets totaal zijn vernield en dat ook de lichtmast zwaar werd beschadigd. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een groote houtloods van den houthandel C. van Veen, Amstelveen scheweg 686 te Amsterdam. De loods, een houten gebouw van onge veer 40 by 10 meter, die voor een groot ge deelte met gezaagd hout was gevuld, is tot den grond toe afgebrand. Ook een zaagma chine en een schaafmachine zijn door het vuur vernield. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die in zeer korten tijd ter plaatse was. Met de motorspuit op open water werd het vuur met vier stralen aangetast. Op dat oogenblik laaiden de vlammen hoog op, de loods stond van voor tot achter in vlammen en het zag er op dat moment naar uit, dat een tweede loods van het bedrijf en een deel van den riet- en kalkhandel van de firma Oostweegel gevaar liepen. De brandweer, onder leiding van commandant C. Gordijn, wist echter het vuur in tè sluiten. Na een half uur hard werken was het gevaar voor de belendende perceelen bezworen. De loods brandde echter geheel af. Te Bolsward is gisteren brand ontstaan in den schoenhandel van den heer Hengst aan de Appelmarkt. De brand liet zich eerst ernstig aanzien, doch hij werd na anderhalf uur spuiten door groot materiaal met acht slangen bedwongen. Door flink nathouden kon worden voorkomen, dat het vuur over sloeg op belendende perceelen, zoodat deze alleen waterschade opliepen. De oorzaak is waarschijnlijk te wijten aan het omvallen van een petroleumlamp. De schade is zeer aanzienlijk; zij wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het cachet van de zaak kent men aan de coaranl) waarin zij adverteert. Met 16 Januari a.s. voor den duur van een jaar verlengd. Naar mag worden verwacht, zal de con tingenteering van vleesch per 16 Januari a.s. voor den duur van een jaar worden ver lengd, waarbij de onderstaande bepalingen betreffende de basistijdvakken en de per centages voor de berekening van de auto nome contingenten zullen worden vastge steld: Contingenteering: versch, gekoeld en be vroren rund- en kalfsvleesch, basistijdvak 1/1—1936 tot 1/71936, percentage 100 bruto-gewicht; contingenteering „ander" rund- en kalfsvleesch, basistijdvak 1931 1932, percentage 20 bruto-gewicht; contin genteering paarden- en schapenvleesch, ba sistijdvak 19311932, percentage 20 bruto gewicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek' king hebben op de autonome landencontin- genten, derhalve niet op de bij handelsver drag verleende contingenten, welke in vele gévallen hooger zijn. Zitting Meervoudige Strafkamer van van Dinsdag 11 Januari. De Meervoudige Strafkamer der Alk- maarsche rechtbank heeft zich gisteren ge- vroeg voor de vergunning uit zijn bed halen. Die vergunning kwam wel terecht, zoo meenden ze. In den aanvang had de brigadier daaraan gehoor willen geven, omdat zulks weieens meer gebeurt. En daarom had hy eerst toe stemming gegeven om door te blijven vis- DRIE RECLAME-COLPORTEURS AANGEHOUDEN. Zij hadden hun biljetten als oud papier verkocht. Een winkelier in de Bilderdykstraat te Amsterdam had ter gelegenheid van de sei zoenopruiming een drietal jongelieden van omstreeks vijf en twintig jaar geëngageerd om strooibiljetten voor reclamedoeleinden op straat en langs de huizen te verspreiden. Hij moest echter tot de merkwaardige ont dekking komen, dat zijn paperassen niet te bestemder plaatse, d.w.z. bij het kooplustig publiek, terecht kwamen, maar rechtstreeks van zyn winkel door het leepe drietal naar een opkooper in de binnenstad werden ge bracht, waar zij voor oud papier grif wer den aangenomen. De winkelier zag zijn op lettendheid beloond, want het duurde niet lang of de politie van het bureau Warmoes straat, die hij had gewaarschuwd, slaagde er in de drie papierbezorgers aan te houden toen zy zich met een nieuwe baal by den opkooper meldden. Zij zijn overgebracht naar het bureau Raampoort en daar opge sloten. schen. Maar plotseling herinnerde de bri- ruimen tijd bezig gehouden met een belee I :adier zich> dat bedoelde kastelein heele- digingszaak, waarby drie Amsterdamsche maal «een vergunning voor de banne Enk- visschers betrokken waren. Het conflict tus schen de visschers, die per auto van Am sterdam naar Enkhuizen gekomen waren, om op den 26sten September eens een heer lijk dagje uit visschen te gaan en den briga dier. En volgens het verhaal van den woordvoerder van de Amsterdammers, ver dachte V., had zich, toen zy juist een uurtje hun hengel hadden uitgeworpen, brigadier Dijk van Andijk laten zien. Deze had hun gevraagd naar een vischvergunning en toen ze deze niet konden toonen, had de briga dier nog altyd volgens den verdachte V. een praatje met hen gemaakt, eerst over het visschen en later over alles en nog wat. Daarbij kwam het gesprek ook op het beleid van de regeering en in het bijzonder zou de brigadier zich zeer laatdunkend hebben uit gelaten over den minister-president dr. Colyn. V., die het van dezen man in rijks betrekking heeiemaal niet te pas vond komen, dat hij zoo af gaf op zijn hoogsten chef, had hem op deze handelwijze gewezen en toen was de brigadier op zyn beurt boos geworden, had zonder veel drukte de hengels en al het tuig in beslag genomen en daar stonden de drie Amsterdamsche looze visschertjes, zonder materiaal. En daar ze niet met hun handen de vischjes uit het water konden halen en de aardigheid om naar Enkhuizen te komen eraf was, werden ze alle drie zoo vreeselijk boos, dat ze een drachtig besloten een „brief op pooten" te sturen aan den majoor van de rijksveld- wacht v. d. Schans uit Enkhuizen en een zelfden brief aan den officier van justitie. Die brief werd ter terechtzitting voor gelezen en daarin stonden allerminst pret tige dingen voor den brigadier. Deze had zich op zijn beurt over dit schrijven bij zonder op zyn teentjes getrapt gevoeld en hy had tegen de visschers uit Amsterdam een aanklacht ingediend wegens aanranding van eer en goeden naam. Getuige Dijk, de bedoelde brigadier uit Andijk, verklaarde onder eede heel anders. Volgens hem hadden de visschers hem eerst wijs gemaakt, dat de kastelein Schotsman uit Andijk een vergunning voor hun klaar had liggen, ze waren echter, zoo vertelden ze den brigadier, midden in den nacht aan gekomen en wilden den herbergier niet zoo huizen kon afgeven. Toen begreep de ver tegenwoordiger van den sterken arm, dat de Amsterdammers hem maar een smoesje op den mouw hadden willen spelden en toen had hij het tuig in beslag genomen. En bij het opmaken van het proces-verbaal hadden de visschers gezegd, dat ze maar arme menschen waren en dat een brigadier, die zooveel verdiende, wel gemakkelijk be keuringen kon geven. Hetgeen weer voor den brigadier aanleiding was op te merken dat de politiemannen heeiemaal niet zooveel verdienden, want in de kranten had juist gestaan, dat minister Colijn er niet over dacht de loonen van het politiecorps te ver- hoogen, hetgeen volgens brigadier Dijk toch heusch wel noodig was. Dat was dus een heel andere lezing van het voorval en eerlijk gezegd ook een meer geloofwaardige, Verdachte V., die lang niet op zijn mondje gevallen was, wilde in deze zaak graag zijn eigen verdediger spelen en vroeg met klem van het verhaal van den brigadier niets te gelooven, Toen getuige v. d. Schans gehoord werd over het gedrag van den brigadier, vroeg verdachte V. toestemming den majoor eens te vragen hoe hij over hun drieën dacht. De majoor zei: V. is een echte Amster damsche opschepper, R. is een aardig manneke, dat onder invloed van V. staat en de derde, ook een R., is een goeie vent, die ik zeer gunstig beoordeel. „Deze uitspraak spreekt boekdeelen", vond de officier van justitie, „en het is wel duidelijk gebleken, dat de brief alleen ge schreven is, omdat de visschers boos waren op den brigadier, die zoo actief was het tuig van heft, die niet in het bezit van een ver gunning waren, in beslag te nemen. Een politieman hoeft zich niet zoomaar zonder meer te laten beleedigen en daarom moeten de Amsterdammers en in het bij zonder verdachte V., maar eens flink voelen, dat ze dergelijke dingen maar niet zoo maar ongestraft kunnen uithalen". Spr. requi- reerde tenslotte tegen den schrijver een geldboete van 50 gulden subsidiair 25 dagen en tegen de beide medeonderteekenaars 25 gulden of 15 dagen. Uitspraak a.s. Dinsdag 18 Jan. Een aanrijding op het Oudorperdijkje. Op 17 September van het vorige jaar reed de Alkmaarsche chauffeur Simon de B. met een groote zeswielige vrachtauto op het Oudorperdijkje. By het inhalen van een bakfiets had hij te weinig uitgeweken, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was geweest en de bestuurder van de bakfiets een schade van 13 gulden opliep. De kanton rechter had allereerst den chauffeur de B. veroordeeld tot betaling van de onkosten ter reparatie van de bakfiets en bovendien 25 gulden boete subsidiair 10 dagen. De chauffeur, die van dit vonnis in hoo ger beroep gegaan was, moest tot zijn ver bazing ervaren, dat de officier ook thans geen termen aanwezig achtte om de straf te verminderen en dat deze bekrachtiging van het vonnis eischte. Nog een hooger beroep-zaak. In behandeling werd vervolgens genomen de zaak tegen Willem de G. uit den Helder, die terecht gestaan had op 9 November van het vorige jaar, terzake dat hij door het indeuken van het electriciteitskastje elec- trische energie had gebruikt zonder daar voor één cent te betalen. Toen was deze zaak uit en terna bespro ken en men had de zaak geschorst om nog een belangrijke getuige te hooren, die thans kwam verklaren, dat hy als buurman van verdachte had gehoord, dat hij wel degelijk met opzet electrische energie had gestolen. Verdachte, die hardnekkig bleef ontken nen, hoorde tenslotte van den officier van justitie tegen zich eischen een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden. Ook hier werd de uitspraak bepaald op a.s. Dinsdag 18 Jan. 93. Terwyl hij daar zo in zijn droom aan het vliegen was, werd hij opeens omringd door vele adelaars, die hem met hun snavels in zyn vleugels pikten Flip schreeuwde van angst, want hy was bang dat hij zou vallen. 94. Gelukkig trokken de vogels weer weg en Flip steeg steeds hoger. Hij werd er duizelig van en ook vermoeid. Daar zag hij een grote dikke regenwolk, waar hij eens heerlijk op uit ging rusten. Op 6 Juli van het vorig jaar werd in de Oleanderstraat te Rotterdam een veete tus schen den werkloozen arbeider J. V., 47 jaar en den winkelier P. J. van Berben op bloedige manier beëindigd. V. drong des avonds zeven uur den winkel binnen en bracht den winkelier met een mes eenige gevaarlijke wonden toe. Deze waren van dien aard, dat de man nog in den loop van den avond is overleden. Gistermiddag stond V. voor de Rotter- damsche rechtbank terecht. Er waren 19 getuigen opgeroepen. Als eerste werd gehoord de inspecteur van poli tie J. V. Tas; deze had de misdaad gerecon strueerd. Tragisch waren de mededeelingen van de tweede getuige, een zoon van het slacht offer. Hij verklaarde, dat V. dien dag al eerder in den winkel was geweest en be dreigingen geuit had. De winkelier had toen gezegd, dat men de politie moest waarschu wen en dat is toen ook gebeurd. Het adres schijnt echter foutief te zyn overgekomen, waardoor de politie te laat is gekomen om den moord te voorkomen. Deze getuige gaf ook inlichtingen omtrent de aanleiding van de veete. Het bleek een geldkwestie te zyn, terwyl bovendien V. aan van Berben verweet, dat hij hem by den steun verraden had. Ook de weduwe van het slachtoffer was als getuige opgeroepen, maar zy. war zoo onder den indruk, dat haar verhoor niet' veel opleverde. Vervolgens werd als getuige gehoord de houdster van het café De Silo aan de Putschelaan, mejuffrouw W. Th. Stigter. In dit café schijnt verdachte zich moed inge dronken te hebben, want een goed uur voor den moord dronk hij hier vyf glazen jene ver. De getuige verklaarde, dat ze iets had hooren mompelen, als zou hy van plan zyn iemand „koud" te maken. Op de vraag van den president, waarom zij dan niet onmid dellijk de politie had gewaarschuwd, ant woordde getuige, dat zij het te druk had. Als laatste getuige werd gehoord P. W. den Haan, wien verdachte eenige minuten voor den moord om vuur gevraagd had. Zy stonden toen voor den winkel van den ver- slagene en verdachte had gezegd, terwijl hij naar den winkeldeur wees: ,ik zal die vuile verrader eens bij zyn kladden pakken". Hierna kreeg V. zelf gelegenheid verkla ringen af te leggen. Hij deed dit op een uitermate arrogante manier en vertelde o.m., dat Berben hem steeds had gesard, en hem meermalen bij den steun had verraden. Hij noemde het slachtoffer een ploert, het geen groote verontwaardiging in de rechts zaal teweeg bracht. Verder beweerde hij, door Berben aangevallen te zijn en hem uit zelfverdediging gedood te hebben. In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. Rörnelingh er op, dat verdachte zich van de heele zaak niets aantrekt. Nadat spr. uitvoerig alle feiten nog eens is nagegaan, achtte hij moord niet bewezen, doch wel doodslag. Hij was van meening, dat hiervoor slechts een zeer zware straf op haar plaats is en eischte een gevangenis straf voor den tijd van twaalf jaar. Uitspraak 25 Januari a.s. werd hem den toegang tot het huis van zijn schoonouders ontzegd. Op den fatalen avond begaf hij zich met een bijl gewapend naar de woning van zijn vrouw met het doel de deur in te slaan en zijn dochtertje mee te nemen. Op het laat- laatste oogenblik Met hy dat denkbeeld varen en ging met de bijl naar huis terug. Onderweg ontmoette hij zijn vrouw, die in gezelschap was van een anderen jonge man. Hierover plotseling in woede ontsto ken, ging hy haar met de bijl te lijf en diende haar met den scherpen kant van het voorwerp eenige slagen op haar hoofd toe, terwyl zy ook aan de handen, die zij ter bescherming ophield, verwond werd. De jonge vrouw stortte neer en de dader, ontsteld over hetgeen hij bedreven had, vluchtte weg. Hoewel de slagen flink waren aangekomen, herstelde de vrouw vrijwel geheel van haar verwondingen. Over den dader was een psychiatrisch rapport uitgebracht. De conclusie daarvan was, dat verdachte niet of in sterk ver minderde mate toerekeningsvatbaar was. De officier van justitie, mr. P. R. Blok, achtte de poging tot doodslag bewezen en vroeg zich voorts af, wat er met den jon gen man nu moest gebeuren. Terwille van de algemeene preventie zou spr. gaarne een zeer langdurige ge vangenisstraf eischen, doch hy wilde mee gaan met het psychiatrisch rapport. Verdachte is evenwel een gevaar voor de maatschappij, daar hij zonder redelijke aanleiding tot agressieve daden overgaat. Spr. vorderde daarom een gevangenis straf van 4 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis en tevens ter be schikking stelling van de regeering. P.T.T.-KNECHT STAL BRIEVEN. Een jaar gevangenisstraf geëischt. De 40-jarige C. B. heeft als kantoorknecht in dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. zich in de periode van 1 Mei tot 22 Novem ber 1937 talrijke brieven, welke hij moest sorteeren, toegeëigend en daaruit geldsbe dragen, indien deze daarin aanwezig waren, weggenomen. De diefstal kwam aan het licht, toen de adjunct-directeur van het postkantoor te Den Haag, die reeds verdenkingen koester de tegen den kantoorknecht, een brief met gemerkte bankbiljetten verzond. Gisteren moest de kantoorknecht zich voor de Haagsche rechtbank verantwoor den. Hij bekende volledig. De officier van justitie mr. N. S. Hoekstra vorderde in dit geval dezelfde straf, welke hij onlangs tegen een postbode, die zich aan hetzelfde mis drijf heeft schuldig gemaakt, heeft geëischt, en wel een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. HET NIEUWE ZIEKENHUIS TE PURMEREND. De eerste paal geslagen. Maandagmorgen is de eerste paal gesla gen voor het nieuwe gemeentelijke zieken huis, dat met geld van het Werkfonds zal worden gebouwd. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis verzamelden zich op het ter rein waar het nieuwe ziekenhuiscomplex zal verrijzen, vele genoodigden, onder wie burgemeester Cramwinckel met het voltal lige gemeentebestuur, de beide te Purme- rend woonachtige architecten de heeren J. Plas en C. Koning, en de plaatselijke chirurg dr. F. A. W. Meyer, de directrice en het geheele bestuur van het Gast- en Proveniershuis van Purmerend. De burge meester heette allen hartelijk welkom en memoreerde de vele werkzaamheden, die aan den bouw van het ziekenhuis vooraf gingen. Hy zeide verder, dat het voor dezen bouw bestemde terrein door werkloozen in orde gemaakt was, waarop het bouwwerk zal komen te rusten, dat onder de fraaie gebouwen, die Purmerend reeds ryk is, het fraaiste én nuttigste zal zyn. Hierna werd de eerste 14 meter lange paal in den grond geslagen hetgeen met een kruitontploffing gepaard ging. ZIJN VROUW MET BIJL TE LIJF. In een vlaag van hevige jaloezie. Op 5 October van het vorig jaar heeft in de Jan Wapstraat te Den Haag de 27- jarjge schilder H. G. in een vlaag van hevige jaloezie zijn 17-jarige vrouw met een bijl van achteren aangevallen en haar eenige slagen op het hoofd gegeven, waar door zij bloedend werd verwond. De dader wierp daarop de byl neer en vluchtte weg. Hy werd evenwel spoedig gearresteerd en moest zich wegen6 poging tot doodslag voor de Haagsche rechtbank verantwoor den. De gebeurtenissen, welke tot dit drama aanleiding gaven, hebben zich als volgt afgespeeld: Reeds spoedig na het huwelijk van de onge echtgenooten, bleken hun financiëe- le omstandigheden er toe te noopen, dat ieder weer bij zijn ouders ging wonen. Het dochtertje, dat daarna geboren werd, bleef dan ook ten huize van de ouders van J.e vrouw. De jonge man, die hierover zeer veel verdriet had, deed alles om zijn doch tertje in huis te krijgen, doch ten laatste Vrijwillig brandweerkorps. B. en W. dezer gemeente hebben het voornemen om bij voldoende deelname een Vrijwillig Brandweerkorps op te richten. Personen, die zich hiervoor wenschen op te geven, kunnen zich by de brandmeesters of ten gemeentehuize vervoegen waar zij te vens alle gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. Bij branden, welke den laatsten tijd in deze gemeente voorkwamen, bleek bijna altijd, dat men wel bereid was het vuur te blusschen, doch er deden zich ook dikwijls moeilijkheden voor welke het gevolg wa ren van onvoldoende organisatie. Het plan van B. en W. verdient dan ook aller sympathie. Een ieder, die meent hier iets te kunnen doen, geve zich op. Roodvonk. In deze gemeente zyn een tweetal ge vallen van roodvonk geconstateerd in het gezin van den heer Th. Meijer te 't Zand. Mannelijke inwoners nog steeds in de meerderheid. De bevolking onzer gemeente bedroeg 1 Januari 1938 8071 personen, n.1. 4173 mannen en 3868 vrouwen. De verminde bedroeg zij 8045 personen waarvan 4177 mannen en 3868 vrouwen. De vermeerde ring gedurende 1937 bedraagt alzoo 26 per sonen. Hoewel het aantal mannelijke inwo ners achteruitging met 4, en dat der vrou welijke vermeerderde met 26, is de manne lijke bevolking nog steeds in de meerder heid. Geboren werden in 1937 in totaal 132, nl. 52 jongens en 80 meisjes, overleden zijn 41 mannen en 55 vrouwen, totaal 86,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7