JCeck éi School egmond aan zee schagerbrug heiloo limmen schoorldam zuidscharwoude noordscharwoude Op fete siet men de ptohlis, huweUjknmgento, to 'de 2'L,T.i Uhe V"° HET HUWELIJK VAN KROONPRINS PAUL VAN GRIEKENLAND. TWEEDE BLAD. 4 De algemeene handelsten toon - tentoonstelling voor de Egmon- den geopend. Dinsdagmiddag om 2 uur is in de groote zaal van de Vergulde Valk de Alge meene Handelstentoonstelling voor Eg- mond aan Zee en Egmond-Binnen ge opend. Onder de aanwezigen bij de ope ning merkten wij o.m. op burgemeester C. J. Eyma met de wethouders C. Broek en J. Dekker en den gemeente-secretaris, mr. J. J. Spit en den gemeente-ontvanger den heer H. J. Conijn. De organisator, de heer Bern. J. Cohen uit Amsterdam, opende met 'n woord van welkom, in het bijzonder tot het gemeente bestuur, de deelnemers der tentoonstel ling en de pers. Velen hebben in deze ten toonstelling een zwaar hoofd gehad, doch nu kan men het resultaat aanschouwen. Aan het gemeentebestuur bracht spreker dank voor de ondervonden medewerking. Het doel dezer tentoonstelling is, te laten zien, dat men in eigen plaats net zoo goed kan koopen als elders, met besparing van reiskosten e.d. In dit opzicht moge de ten toonstelling voor de deelnemers het ge- wenschte succes brengen. Met dezen wensch gaf spreker het woord aan den burgemeester voor de officieele opening. Burgemeester Eyma erkende openlijk, dat hij in deze tentoonstelling niet veel gezien had. Het resultaat van den organi sator, dat men nu aanschouwt, is echter verbluffend en doet veel verwachten. Hij wenschte den heer Cohen hiermede van harte geluk. Hij heeft Egmond iets ge schonken, dat men nog nooit gehad heeft. Met den wensch, dat de tentoonstelling voor de deelnemers en voor Egmond een succes mocht worden, verklaarde de bur gemeester deze tentoonstelling voor ge opend. Terwijl een gezellig strijkje zich deed hooren, was er voor de genoodigden gele genheid de verschillende stands, een 30- tal, te bezichtigen. Het was werkelijk ver rassend te zien, wat men op zakengebied in de beide Egmonden presteert. Het gas bedrijf toonde wat men met gas kan berei ken door een pracht collectie ovens, di verse comforen, geysers enz. enz. Een schitterende stand had ook de Egmond- zeeër Reddingsbrigade, met de nieuwste snufjes op het gebied van het reddings wezen. De heer R. P. Jonker demonstreer de een film-toestel en andere foto-artike len. Radio, electra en rijwielhandel waren vertegenwoordigd door de firma's van Workum, J. Groot en J. H. Kareis (o.a. met één der eerste fietsen in ons land). Verder zagen wij er de firma Lauwers met verplegingsartikelen, de Boer met fruit, C. Wijker met ijzerwaren, G. Belle man met drukwerk, H. A. de Goede met behang en glas in lood, mej. A. Conijn met wol e.d., H. Brouwer met meubelen, Fred. Groot met zuivelproducten, J. Bas met haarden en kachels, J. Stentrop met krui denierswaren en het Kruidenhuis de Vij zel. Op keurige wijze waren deze stands in de zaal en op het tooneel opgesteld en wie de zaal Maandagmorgen gezien had, toen er nog niets opgesteld stond, sprak zijn verbazing uit over hetgeen in één dag bereikt was. Maar dit was dan ook het re sultaat van 26 dagen voorbereiding! Op den eersten middag werden door de jury de prijzen bekend gemaakt voor de aardigste stands. De eerste prijs viel ten deel aan den heer H. A. de Goede, de tweede prijs aan den heer J. Groot en de derde prijs aan den heer J. de Boer. Een eervolle vermelding kregen mej. A. Conijn en de heer R. P. Jonker. Als eerste bezoekster had mej. A. Fi- scher uit Egmond aan den Hoef een fraai collier in ontvangst te nemen. Vermelden wij tenslotte nog, dat de ver lichting in de zaal verzorgd werd door den heer H. M. J. van Workum en buiten de zaal door den heer Corn. Wijker. Dat deze tentoonstelling zal slagen en vooral aan het doel, het contact tusschen inwoners en zakenmenschen uit de Eg- monden tot stand te brengen, zal beant woorden, lijdt voor de bezoekers van de zen eersten middag geen twijfel! De a^. blijde gebeurtenis. Op den dag, volgende op dien waarop een koninklijke prins of een koninklijke prinses geboren zal worden, zal in de Ned. Herv. kerk alhier een kerkdienst met een bijzonder karakter worden gehouden. Op den middag, volgende op den dag der blyde gebeurtenis zullen in de school kin derspelen plaats hebben, terwijl bovendien dc kinderen zullen worden onthaald. Alles is Oké. De revue „Alles is Oké" heeft groote be langstelling getrokken. Hedenavond heeft de derde opvoering plaats, welke de laatste zal zijn. Men mag verwachten, dat ook hedenavond de zaal weer uitverkocht zal zijn, want de belangstelling voor deze aller aardigste revue is tot dusver overweldigend geweest. Jaarvergadering Onderlinge Begrafenisvereeniging. De Onderlinge Begrafenisver. „Heiloo", hield Maandagavond een druk bezochte jaarvergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer G. Smits, opende, heette welkom en wenschte den leden en hunne huisgenooten een gelukkig jaar. Met gepaste vreugde kon spreker consta- teeren dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert en het aantal sterfgeval len is gelukkig niet groot. Onze ver eeniging heeft haar bestaansrecht in de contributie der leden en daarom kunnen we onze begrafenissen tegen kostprijs uitvoe ren, wat ook het doel van de oprichters was. Met den wensch dat 1938 voor de vereeniging een gunstig jaar moge zijn, werd de vergadering geopend. (Applaus). Uit het jaarverslag stippen we aan, dat de vereeniging in ledental vooruit gaat. Dank werd gebracht aan de firma Dobber te Purmerend en de firma's A. Dam Co. en Wester (voorheen Peperkamp) te Alk maar, die serieus en goedkoop bedienden. Met dankbaarheid werd gememoreerd dat de leden die van de diensten moesten ge bruik maken, tevreden waren, wat bleek uit de dankbetuigingen. Nadat de heer Kroon namens de com missie van onderzoek had geadviseerd tot goedkeuring, bracht de penningmeester yerslag uit. De ontvangsten en de uitgaven waren 775.30, het voordeelig saldo 61.64. Hierna volgde goedkeuring. In het bestuur werden herkozen de heeren G. Smits, Th. Willems en K. Mantel, eerstgenoemde als voorzitter. Het bestuur stelde voor om den secretaris en penningmeester een gratificatie te ver- leenen. Ook stelde het voor om een post uit te trekken voor reclame in de pers en om gezien het tamelijk groote bedrag aan contributie vlugger af te lossen en de aflossing te bepalen op 100 per jaar. Alle voorstellen werden goedgekeurd. Het volgende was van meer omvang. Zooals bekend, 'aldus de voorzitter, betrekken we de lijkkisten van de firma Dobber te Pur merend en wel rechtstreeks. Bij de tim merlieden ter plaatse is daartegen geageerd en niet zonder reden. Wij stellen U voor om overleg te plegen met de timmerlieden, misschien is het mogelijk van de firma te betrekken. De heer Mantel (bestuur) wilde het eene doen en het andere niet laten. Spr. stelde prijs op levering door genoemde firma. Na een uitvoerige bespreking werd het bestuur gemachtigd om te handelen zooals de heer Mantel voorstelde. Bij de rondvraag vroeg de heer Sluis of er vele personen over een begrafenis gaan of dat men bij één persoon terecht kan? De voorzitter zeide dat de eerste aanspreker voor alles zorgt. Nog werd gevraagd of de uitbreiding en betere uitrusting voor de 2e klasse verhoogng van kosten meebrengt? De voorzitter antwoordde ontkennend. Na dat nog eenige vragen waren beantwoord, volgde sluiting. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1937 waren er 2369 in woners. In 1937 geboren: 51. Vestiging 149. Overleden 29, vertrokken 152. Bevolking op 31 December 1937: 2388, vermeerdering 19 inwoners. Officieele opening van den cursus tot verkrijging van een Midden standsdiploma. Gisterenavond had de officiëele opening plaats van den cursus ter verkrijging van het middenstandsdiploma in verband met de nieuwe Vestigingswet in café Mantel te Schoorldam, georganiseerd door de beide Middenstandsvereenigingen Warmenhuizen en Schoorl. Buiten de veertig cursisten wa ren aanwezig B. en W. van Warmenhuizen en Schoorl. De heer P. Dissel, voorzitter der Middett- standsvereeniging, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en bracht op duidelijke wijze de bedoeling van de Wet en als gevolg daarvan dezen cursus naar voren. Hierna kreeg burgemeester Nolet van Warmenhuizen het woord. De Vestigings wet, zoo zeide de heer Nolet, is een speciale hobby van mij. Er zijn te veel middenstan ders om alle een goed bestaan te hebben. Hij opende 'met zeer veel genoegen dezen cursus, omdat hij er van overtuigd is, dat met het vestigingsverbod, het er voor de middenstanders in den toekomst beter uit zal gaan zien. Hij hoopte dat de belangstelling, welke momenteel voor den cursus bestaat, zoo mag blijven, zulks tot heil van de beide Mid denstandsvereenigingen en de cursisten zelf. En hiermede verklaarde hij den cursus als officiëel geopend. Hierna verkreeg de burgemeester van Schoorl, baron van Frydagh het woord. Ook hij hoopte, dat Ëeze cursus succes zal heb ben en dat de heer Klant, die de cursus zal leiden, in zijn eerste leeraarsloopbaan ten volle mag slagen. De heer Dissel dankte namens de bijeen komst de beide burgemeesters voor hunne belangstelling en de bemoedigende woorden. Hij hoopte dat door ieder zal worden ge tracht om op deze wijze den middenstand zoo veel mogelijk groot te krijgen. Ik hoop, aldus de voorzitter, dat het den heer Klant, die deze cursus op zich heeft genomen niet te zwaar zal vallen, deze te leiden en dat de cursisten in elk opzicht zullen trachten het den heer Klant mogelijk te maken dezen voor den middenstand zoo belangrijke cursus te doen slagen. De heer Klant dankte den voorzitter en het bestuur voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopte dat hij dat vertrouwen niet zal beschamen. Hij zal zijn uiterste krachten aan den cursus wijden. Hierna ving, na een kleine pauze, de eer ste les aan, welke door de veertig cursisten aandachtig werd gevolgd. „Onderlinge Hulp bij Ziekte". Dinsdagavond vergaderde de Vereen. „Onderlinge Hulp bij Ziekte" in het lokaal van mej. de wed. P. Schoenmaker in de Koog. Een flink aantal leden was opge komen. De voorzitter, de heer J. Klingeier, open de met een woord van welkom, waarna hij eenige woorden sprak ter herdenking van het overleden lid, den heer J. Kist, die dezen middag ten grave was gedragen. Wijlen de heer Kist was een zeer trouw lid, die ge durende het ruim 25-jarig bestaan der ver eeniging veel heeft gedaan. De aanwezigen hoorden deze woorden staande aan. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Swart, ontleenen wij, dat de gezondheid der leden goed is geweest. Lan ge ziektegevallen of ongevallen kwamen niet voor. De leden hebben 105 dagen voor elkaar gewerkt in het jaar 1937. Verder werd verslag gegeven van de herdenking van het 25-jarig bestaan. Een lid heeft be dankt, terwijl er één is toegetreden, zoodat het ledental gelijk is gebleken. Het jaarver slag sloot met de beste wenschen voor het nieuwe jaar. De penningmeester, de heer D. de Graaf, legde rekening en verantwoording af van zijn gehouden beheer. Met inbegrip aan het aanvangssaldo van 296,43 waren de ontvangsten totaal 350,65, de uitgaven f 111,59, het saldo in kas alzoo 239,06, waarvan ruim 336 op de Boerenleenbank is geplaatst. De heer B. v. Loenen rapporteerde na mens de commissie tot nazien der rekening, dat alles in de beste orde was bevonden, waarna de penningmeester werd gedéchar- geerd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. Klingeier met op 1 na alg. stem men herkozen. Bij de rondvraag bedankte de heer A. Glas als lid der vereeniging, omdat het voor hem bezwaarlijk werd, nu hij reeds 10 jaar in Noordscharwoude woont. De voorzitter drukte hierover zijn spijt uit, hoewel hij het besluit kon billijken. De heer A. Schrijver dankte voor de ontvangen hulp tijdens zijn ziekte. Daarna sluiting. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. D. Deutekom Pd. slaagde aan het te Amsterdam gehouden Mercurius-éxamen Nederl. Handelscorres pondentie^ Ds. van der Woude te Edam, die be roepen is tot predikant bij de ev. luth. kerk te Alkmaar, zal in de godsdienstoefening op Zondag 23 Jan. a.s., des nam. 3.30 uur, zijn intrede doen. KINDERLEED. De heer H. de Winter, hoofd der school voor Buitengewoon Lager onderwijs al hier, schrijft ons: „Hoe zal het op school gaan,?" is de soms wat bange vraag, die de ouders zich stel len. De meeste kinderen maken zich weinig zorgen et over, of het wel gaan, zal. Ze zijn groot, gaan naar de groote school, ze gaan leeren. En met de grootste, de allergrootste helft, gaat het inderdaad wel. Als ze wat gewend zijn aan de gebruiken en zich aangepast hebben aan, de wetten en de gewoonten der nieuwe maatschappij, gaan ze al spoedig aan het leeren en verblijden ze hun, ouders met het lezen van aap, noot, Mies, Wim, Jet, enz., komen ze thuis met „sommen", met aardige versjes en zelf gemaakte teekeningen. Helaas, er is echter ook een gedeelte, in iedere aanvangsklas zijn er zoo een paar te vinden, voor wie de aanpassing zoo gemakkelijk niet gaat. Wat de juffrouw ook probeert, ze kan maar geen contact krijgen met enkele der nieuwelingen. Ze kan ze niet betrekken in het spel der leerlingen, of. wat nog moeilijker is, ze slaagt er maar ndet in de belangstelling wakker te roepen voor wat ze leeren moeten. Aan het eind van den cursus vindt de schifting plaats: wie knap waren of ook, wie zonder bepaald knap te zijn, toch mee konden komen, gaan over naar de vol gende klas. Wie niet mee konden, blijven zitten. Hebt ge er al eens over nagedacht, hoe veel kindermisère er schuil gaat achter dit troostelooze woord: niet overgaan? Ach, meestal verdragen ze het dapper, verber gen ze hun leed achter voorgewende on verschilligheid, verduwen *ze hartelooze spot; hoe dan ook, het is voor de kleinen een duw, een deuk, een zwarte schaduw. Kunnen ze dan niet leefen? Ja, gelukkig wel. Maar ze kunr.en het niet mét de snel heid, die op de lagere school regel is. De L. S. is als het ware een compagnie solda ten, die in gesloten colonne voorwaarts gaan, allemaal even snel. En wie de pas niet bij kan houden, valt onherroepelijk uit. Al blyft hij doortippelen, de afstand tusschen hem en de troep wordt hoe lan ger hoe grooter. Van week tot week, bijna van dag tot dag, moet de klas een stapje verder komen. Onverbiddelijk moet de klas verder, ook als de leerzwakken het nog niet verwerkt en begrepen hebben. In een jaar, in een half jaar, moet een be paalde hoeveelheid kennis zijn opgeno men, om er in de volgende klas verder op te kunnen bouwen. Voor deze kinderen deugt de gewone school niet. Nog eens, ze willen wel lee ren, natuurlijk! Maar ze kunnen het niet, althans niet op de wijze, die de L. S. toe past en toe moet passen.Het eenige ge volg is ,dat ze op de L. S., omringd van kinderen, die wél mee kunnen, alle zelf vertrouwen verliezen. Ze krijgen, om een modern woord te gebruiken, een minder waardigheidsgevoel. Is daar niets aan te doen? Moet dat zoo maar blijven? Hebt ge wel eens gehoord van scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs, waarvan de oudste nu reeds veertig jaar is? Indien gij zoo'n school bezoekt. gij moet dat vooral niet verzuimen dan springt al dadelijk in het oog, dat het aan tal leerlingen per klas op een school voor B. L. O. veel kleiner is. Staat de wet op het L. O. op ieder 45-tal kinderen of een gedeelte ervan een leerkracht toe, voor het B. L. O .wordt voor iedere 18 leerlin gen een leerkracht betaald. Het ligt voor de hand, dat het daardoor mogelijk wordt aan ieder kind afzonderlijk meer aandacht te besteden. Dat zulks noodzakelijk is valt zonder meer licht te begrijpen. Er is echter meer. Het onderwijs wordt op de scholen voor B. L. O. zooveel mo gelijk aangepast aan de "kinderen, voor wie het bestemd is. Anders uitgedrukt: men houdt met ieders verschillenden aan leg rekening. Waar het maar even kan, is het onderwijs niet meer klassikaal, maar induvidueel. De kinderen komen in zooverre allen hierin overeen, dat ze niet mee kunnen komen op de L. S. Maar er is een groot onderscheid tusschen de ver schillende leerlingen onderling. Met ie ders aanleg wordt rekening gehouden en zoo is het mogelijk, dat het eene kind veel sneller vooruitgaat, b.v. met rekenen, dan het andere. Het is geen wonder dat de leerlingen op de B. O. school weer gaan opleven. Op de L. S. werden ze dagelijks ver boven hun krachten belast. Telkens weer verge leken met verstandelijk hooger staanden. Hoe ze hun best deden, ze kwamen niet tot dragelijke resultaten en op de rappor ten kwam telkens weer tot uiting, hoe ..dom" ze waren. Zooal niet erger! Het gebeurt nog maar al te vaak, dat ook hun cijfers voor vlijt duidelijk zeggen, dat ze voor lui door gaan Maar ze zijn niet lui! Van een zeer groot deel der leerlingen, die op de school voor B. O. worden aangegeven, luidt het oordeel van ouders en (of) onderwijzers dat ze lui zijn. Dat ze wel kunnen, maar niet willen. En wat blijkt van dien onwil of die luiheid op onze scholen? Bijna nooit iets. Maar een gering, een zeer gering deel dier kinderen is niet tot geregeld werken te brengen. En dan vragen wij, leerkrach ten van B.O.scholen, ons nog altijd weer af, of hier inderdaad gesproken moet wor den van luiheid dan wel, of de kinderen nog uit gebrek aan belangstelling niet aan den slag kunnen kon en. Wij beijveren ons de leermiddelen te zoeken, die hen wel aan het werk zetten. En onze ervaring is algemeen, dat er maar enkelen zijn, die tenslotte niet door het werk gepakt wor den. En dan is de zaak gewonnen. Dan zijti ze blij met de behaalde resultaten en ze gaan vol trots hun heel rijtje sommen, heelemaal zonder fouten, eens aan den meester of de juffrouw van de andere klas laten zien. Of ze mogen met een werkstukje van de handenarbeidlessen de heele school door. Het is met de leerlingen dezer scholen als met kamerplanten, die uit een donkere kamer zonder zonlicht worden overge plaatst in een ruime, luchtige, zonnige serre .waar ze de behandeling en verzor ging krijgen, die ze noodig hebben. Niet ieder heeft een juist denkbeeld van dit onderwijs. Moge daarom hier een op wekking geplaatst worden om een bezoek te brengen aan de school voor Buitenge woon Onderwijs te Alkmaar. Het hoofd dier school, de heer H. de Winter, is gaarne bereid alle gewenscfate inlichtingèn te verstrekken. DE STILLE OMGANG. Dit jaar 13 en 20 Maart De stille omgang zal dit jaar worden ge houden op 13 en 20 Maart. De algemeene intentie luidt: „Behoud en vermeerdering van christelijken levensernst in de huisge zinnen". De huishoudelijke en algemeene vergade ring van het gezelschap van den stillen om gang zal worden gehouden op Zondag 30 Januari 1938 in „Krasnopolsky". De huis houdelijke vergadering vangt des morgen» '1 uur in de kleine zaal aan. Des middags te 2 uur wordt in de groote zaal een begin gemaakt met de algemeene vergadering, waar prof. dr. B. H. Molkenboer O. P. het woord zal voeren. Het afscheid van zuster Trijntje Boonstra van het verplegend personeel. Even nog snel een kiekje genomen door een der collega-verpleegsters. Kroonprins Paul van Griekenland trad Zondag te Athene in h.t U... uil.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8