AMSTERDAMSCHE BEURS GROOTSCHERMER NOORDSCHARWOUDE NIEUWE NIEDORP BERGEN OUDE NIEDORP EGMOND BINNEN OUDORP BROEK OP LANGENDIJK1 OTERLEEK WARMENHUIZEN LIMMEN DERDE BLAD. Jubileum. Naar wij vernemen zal het plaatselijk ziekenfonds „Concordia" binnenkort 40 jaar hebben bestaan. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit jubileum op eenvou dige, eenigszins feestelijke wijze te herden ken in de a.s. jaarvergadering. „Hercules en Hygiea in volle vaart". Dit is de titel van de te maken film van de gymnastiekvereniging „Hercules en Hygiën". De leiding van de film zal berus ten bij de heeren K. Boot, directeur der vereeniging; Dr. Wilmink en J. Deutekom aan de camera, terwijl de heer K. Ruiter voor de verlichting zal zorg dragen. Naar wy vernemen, is onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. de Kraker, die tot nu toe te Kerkrade werkzaam was als hulpcommies, bij het te Den Haag gehouden examen geslaagd voor commies bij de directe belastingen, accijnzen en invoerrechten. Hij werd direct in deze functie benoemd, met standplaats Kerkrade. Feestplannen. Bij de aanstaande blyde gebeurtenis zal by de geboorte van een prins de klok één uur luiden, bij de geboorte van een prinses een half uur. Van alle openbare gebouwen zal twee dagen de vlag wapperen, welks voorbeeld ongetwijfeld bij de burgerij navolging zal vinden. Voor de schoolkinderen wordt uit de gemeentekas 25 cent per kind beschikbaar gesteld, waarvan in een of andere vorm een verrassing zal worden bereid. Desgewenscht zal ook gelegenheid tot dansen worden gegeven. Stand werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt in onze gemeente thans 71. Hiervan zijn geplaatst in de werkver schaffing by het Hoogheemraadschap N.- Hollandsch Noorderkwartier aan de Wes- terdijk te Aartswoud 18. Bij de Schager- kogge, uitdiepen Hoogsloot, 12. Bij den Niedorperpolder Slootwerk 12; en in de baggerregeling 14 arbeiders. In de steunregeling zijn 7 personen en stempelen er bovendien dagelijks enkele gezinsleden van werkloozen, terwijl 8 per sonen by de verschillende bondskassen stempelen en hier wekelijks hun uitkeering ontvangen. van Donderdag 13 Januari 1938. OPGAVE VAN NOOBDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k- koers 2.30-45 STAATSLEENINGEN. 101'/. ïoiv» 4 NederL 1934 3 Ned -lndië 1937 «7% 97% 5)4 DuitschL "30 m. verkL 30 29»/, B ANK-INSTELLINGEN. 1591/, 159% Handel Mi). Cert. v. 250 159 156 136'/, 1353/4 Ned ind. Handelsbank 139 V, 139'/« 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 45U/16 42%-% Calvé Delft Ce-t 88'/, 88% 271% 272% Philips Gloesl. Gem. Bezit 306 302% Unilever 149% 147 1NDUSTR. OND. BUITENL. 41% 41 Anaconda §26% 251/4.% Bethleh. Steel 45% 46-1 '/i* Cities Service 1%6 IV.-'/is General Motors 28 26% Kennecott Copper 31% 31%, -f R public Steel IS'/w 14%-% Standard Brands 6% 6% Steel comm. 45i/i6 43i /,-»/, 4Vie 4% CULTUUR MAATSCH. H» V. A. 452 446-7 Java Cultuur 175 168 Ned. Ind. Suiker Unie 144 1391/, Vereen. Vorstenlanden 83 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. 83% 83 Reajang Lebong 168 168 PETROLEUM. Dordtsche Petr. i 3591/,* 371% 368-9 Perlak t 84% 85 Phillips Oil 30»/, 29% 12f-% 11%-1 Shell Union 13»% Tide Water HV16 RUBBERS. Amsterd. Rubber 224i/, 221-3/4 Deli Bat. Rubber 1493/4 148 Hessa Rubber 146 149 146 Serbadjadi 111% 108% Interc. Rubber 1 3*/i» SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot, 132% 129 Scheepvaart Unie 121% 119% TABAKKEN. 2391/, Deli Batavia 240 Oude Deli 293% 293 Senembah 28o% 293 AMER. SPOORWEGEN. 30 Atcbison Topeka 29% Southern Pacific ló% 15%-3/4 Southern Railw. Cert., 10 9% Union Pacific 66 65 Canadian Pac. 5% 5 INoteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. "Exdividend. Prolongatie vorige koers H, heden H pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers; Heden: New-York 1.70"/i, 1.79u/u Londen 8.97% 9.87»/, Berlijn 72.38 72.40 Parijs 6.08 6.01 K Brussel (Belga) 30.48 K 30.41 Zürich 41.56 K, 41.53y2 Kopenhagen 40.10 40.10 Stockholm 46.30 46.27 K Oslo 45.12 K 45.12K Italië 9.45 Volgens een bericht van onzen correspon dent in het nummer van Maandag zou het comité voor baby-uitzetten drie uitzetten hebben verstrekt. Dit getal is grooter, doch het comité acht vermelding van de namen in de courant ongewenscht en stelt er voorts prijs op, dat wij mededeelen, dat geen volle dige uitzetten, doch aanvullingen worden verstrekt en wel alleen aan daarvoor in aan merking komende gezinnen. Ten onrechte is als zoodanig genoemd het gezin van den heer J. Guigelaar. Aardige attentie aan het prinselijk paar. De heer H. Dijs heeft het plan opgevat, het prinselijk paar een aardige verrassing te bereiden in den vorm van een door hem en zijn zoons vervaardigd werkstuk, waarop de groei van het Oranjehuis sym bolisch wordt voorgesteld. Het motief is een vruchtdragende boom, waaronder de initialen J. en B. Boven den boom, om het geheel een koninklijk cachet te geven, een kroon, aan beiden zijden ge flankeerd door een leeuw. Met een sierlijke ronding is in kleine letters het opschrift aangebracht: „de oranjeboom bloeit voort", waaronder twee lauwertakken, die de af sluiting vormen van het geheel, terwijl het boven is afgewerkt met een guirlande. Dit werkstuk is 70 x 55 groot en ver vaardigd uit „levend deeg". Het ligt in de bedoeling een getrouwe copy van dit werk op en dag van de blij de gebeurtenis ten toon te stellen. Hedenmorgen heeft de heer Dijs zich naar het paleis te Soestdijk begeven om het prinselijk paar zyn geschenk aan te bieden. De feestplannen. Naar wy vernemen ligt het in de be doeling met de komende feestdagen het raadhuis fraai met groen te versieren. Ontheffing winkelsluitingswet. B. en W. hebben naar aanleiding van de beschikking van den minister van Eco nomische zaken van 10 Januari besloten algeheele ontheffing te verleenen van de bepalingen der winkelsluitingswet ten aan zien van den dag der geboorte van een Koninklijken prins of een koninklijk prin ses, mits deze niet op Zondag valt, en van den daaropvolgenden werkdag. De winkels mogen alzoo op genoemde dagen den geheelen dag geopend zijn voor het publiek. Benoemd. In verband met de omstandigheid dat de heer Schuil, onderwijzer aan de open bare Ulo-school, by het skiën te Zwitser land een been heeft gebroken, hebben B. en W. ter tijdelijke waarneming van diens functie benoemd de heer J. L. J. Basting te Amsterdam. Diefstal. Een brutale diefstal heeft plaats gehad by de fa. de Moei en Hermes. 's Morgens pl.m. 7 uur kwam een vracht auto aan het Verlaat, waar voornoemde fa. een werk in uitvoering heeft en eenige mannen begonnen de stalen platen, welke daar nog lagen, op te laden. Eenige men sehen hebben dit wel gezien, maar zij ver moedden niet dat zij getuige waren van een wel zeer brutale diefstal. Volgeladen is de vrachtauto vertrokken. De waarde van deze platen is niet gering. Loop der bevolking over 1937. Over het jaar 1937 bedroeg het aantal ingekomen personen: 85; het aantal geboor ten: 64; het aantal toevallige geboorten: 3; het aantal vertrokken personen: 130; het aantal overlijden: 20; Derhalve is de bevol king in toaal slechts toegenomen met 2 personen. Op 1 Januari 1937 bedroeg het aantal inwoners: 2578, op 1 Januari 1938 bedroeg dit derhalve: 2580. In 1937 zijn in deze gemeente in totaal 14 huwelijken voltrokken. Loop der bevolking over 1937. Op 1 Januari 1937 bestond de bevolking uit 946 (912) mannen en 913 (895) vrou wen, totaal 1859 (1807) personen. In den loop van het jaar vermeerderde de bevolking door de geboorte van 20 (18) jongens en 20 (30) meisjes, met 40 (48). Vermeerdering door geboorten buiten de gemeente met 3 (2) jongens en 3 (0) meis jes, totaal 6 (2). Vermeerdering door ves tiging met 119 (111) mannen en 122 (104) vrouwen, totaal 241 (215). In den loop van het jaar verminderde de bevolking door het overlijden van 5 (8) mannen en 6 (10) vrouwen, met 11 (18). Vermindering door vertrek met 127 (89) mannen en 124 (105) vrouwen, totaal 251 (194). Op 1 Januari 1938 bestond de bevolking dientengevolge uit 956 (946) mannen en 928 (913) vrouwen, totaal 1884 (1859) per sonen. In 1937 zijn 20 (11) huwelijken gesloten en geen (1) echtscheidingen ingeschreven, terwijl geen (1) kind levenloos werd aan gegeven. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het vorige jaar. C. B. T. B. De afd. Broek op Langendijk van bo- vengenoemden bond kwam in jaarvergade ring bijeen in de chr. school onder leiding van den heer H. Glas, die in zyn opening de beste wenschen uitsprak voor 1938. Verder werden de overleden leden C. Bak en A. Ootjers herdacht, benevens burgemeester Slot en wat deze voor den tuinbouw in het algemeen heeft gedaan. Betreffende den oogst 1937 werd gememoreerd, dat de vroe ge aardappelenteelt goed was te noemen in tegenstelling met de nateelt en bewaarkool, die over het algemeen slecht te noemen was. Gewezen werd verder op de moeilijkheden der teeltbeperking, speciaal voor grootere tuinders-gezinnen, die hier in het bedrijf meer drukt dan in de glasbedryven. Het jaarverslag van den secretaris wees op de noodzakelijkheid van aansluiting in verband met de ordenings-maatregelen op sociaal-economisch terrein. De rekening van den penningmeester gaf een saldo aan van 33.56. In de plaats van den heer C. Wit wegens periodieke aftreding, werd de heer Jb. Kos telijk Janz. in het bestuur gekozen. Verworpen werd 'n bestuursvoorstel om te bepalen, dat in den vervolge voor het be- stuurs-lidmaatschap van de Holl. Brab. af- deeling en den gewestelijken kring alleen leden van het bestuur kunnen worden ver kozen. De heer C. Timmerman werd tot bestuurs lid van de Holl.-Brab. afd. en den geweste lijken kring herkozen. Besloten werd zoo mogelijk wederom een collectieve arbeidsovereenkomst voor 1938- 1939 aan te gaan met de landarbeidersbon den. Jubileum Tooneelvereenlging „Kunst naar Kracht". Dinsdag werd het' 25-jarig jubileum herdacht voor een uitverkocht huis in café de Vries. De zaal was voor dit lustrum fraai versierd, wat de bezoekers bij 't in komen in een feestelijke stemming bracht. De voorzitter, de heer J. de Wit, opende de bijeenkomst en riep bet welkom toe aan burgemeester van Reenen, bestuur ders van locale en verwante vereenigin- gen, oud- en eereleden,. Spr. wees in de eerste plaats op het aan gebrachte getal 25, geconstrueerd van ge kleurde electrische lampjes. Over 25 jaar vereenigingsleven valt heel wat te praten. De eigenlijke oprichtingsdatum was 19 September 1912, zoodat we met de vie ring wel wat laat zijn. Voorjaar 1912 was Eensgezindheid ontbonden, doch een vas te kern nam in het najaar het initiatief, om weer een club op te richten, die toen „Kunst naar Kracht" werd gedoopt. Het was toen een andere tijd. Er waren slechte verbindingen, er was geen radio, er was behoefte aan locale ontspanning. K. n. K. heeft in deze periode geleden aan kinderziekten. Het is geweest een op en neergaan van bloei en teruggang. Wy hebben uitstekende krachten gehad en ver loren. Momenteel is er een zwakke dames bezetting en met de rolverdeeling staat men dan voor een probleem. Toch hebben we kunnen bogen op vele uitstekend ge slaagde uitvoeringen en daardoor de vol doening kunnen smaken aan zeer velen een hoogstaand genot te verschaffen. Spr. hoopte daarmee met aller steun nog vele jaren in goede harmonie voort te gaan Met een speciaal dankwoord aan enke le personen en corporaties ging men over tot de opvoering van het stuk „Kinderen van ons Volk", spel van het land in vijf bedrijven door Antoon Coolen. We zullen, gezien de uitgebreidheid van dit verslag, geen personen bespreken en volstaan met de verklaring, dat de ver tolking van het stuk schitterend was. De uitbeelding van iedere rol was keurig in orde, zoodat een geheel werd verkregen, dat af was. Ieder was dankbaar en voldaan over het gebodene. Gelegenheid tot complimenteeren. Na deze opvoering was er gelegenheid om K. n. K. te complimenteeren waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Allereerst verscheen burgemeester van Reenen ten tooneele. Spr. dankte in de eerste plaats, mede namens zijn vrouw, voor de uitnoodiging waaraan zij gaarne hebben voldaan. In de 2de plaats feliciteerde hij K. n. K. van harte met haar 25-jarig bestaan. Hierbij werden aan de dames bloemen geoffreerd. Spr. bracht hulde aan het be stuur dat alles in het werk heeft gesteld om de vereeniging een kwart eeuw in het leven te houden, want we weten allen wel dat het op een kleine plaats wel eens moeilijk is dit te bereiken. En daarom juich ik het toe dat hier zoo iets bestaat. Hier is tevens 'n mooie gelegenheid om de menschen weer eens bij elkander te bren gen. Dat versterkt den ondeilingen band en ook gaat er opvoedende kracht van uit. Spr. hoopte dat K. n. K. onder de zeer goede leiding, die ze heeft, steeds mag voortgaan tot een volgend jubileum. Het stuk van hedenavond heet: „Kinderen van ons volk." Nu, kinderen van ons volk zijn we allemaal, doch niet alle kinderen van dit dorp en nu zou ik de kinderen van dit dorp toewenschen dat zy welgemoed met K. n. K. naar een volgend jubileum stevenen. Mijnheer de voorzitter, zoo ver volgde spreker, ofschoon ik uit vrij goede bron meen te weten dat de schatkist ver van ledig is, waag ik het er toch op u dit couvert aan. te bieden, vertrouwende dat u dit als bewijs van sympathie zult willen aanvaarden. (Applaus). Achtreenvolgens verschenen hierna mevr. KokKlomp uit Hoorn en« mevr. Zwart—Schuurman uit Alkmaar met bloemen en een keurig speechje, het laat ste op rijm. Het eerelid van K. n. K., de heer P. Slot, begon met te zeggen, dat het haast wel vanzelf sprak dat hy een enkel woordje wilde zeggen. Negentien jaar, al dus spr., heb ik hier het dilettantentooneel beoefend en myn belangstelling gaat nog steeds uit naar K. n. K. Daarom kan het ook niet anders dan dat ik mij, by het be reiken van deze mijlpaal byzonder ver heug. We hebben tijden van hoog- en laag conjunctuur beleefd maar we hielden den moed er in. Spr. had het tooneel altijd be schouwd als cultuurwerk en hij sprak als zijn overtuiging uit, dat het de geestelijke ontwikkeling zeer ten goede komt. Daarom spoorde hij de aanwezige ouders aan: laat uw kinderen, als zij ambitie hebben voor het tooneel, lid worden van K. n. K. zoo dat een volgende generatie het mogelijk zal maken dat het goudeni jubileum ge vierd kan worden. Ook de voorzitter van Turnlust, de heer D. Kay, gaf in een keurige speech, verge zeld van een mooi bloemstuk, uiting aan zijn gevoelens. Voor de tweede maal in successie kwam de heer Slot K. n. K. com plimenteeren, doch nu als voorzitter van de Huisvlijtvereeniging. Dit ging gepaard met het aanbieden van een electrische lamp. Spr. uitte den wensch dat het licht van deze lamp nog menigen mooien avond, te geven door K. n. K., zou belichten. En toen kwam de man die altijd achter blijft en de leden van K. n. K. al 25 jaar had geschminkt, de grimeur B. C. Loevens uit Alkmaar. Spr. had gemeend dat hij bij deze gelegenheidi toch ook wel een6 naar voren mocht komen. Als erkentelijkheid en als bewijs van het bestaan van een goede harmonie tusschen hem en de ver eeniging bood spr. een mooie azalea aan. Als laatste verscheen de heer C. Kok, als voorzitter van de Nutsnpaarbank, die K. n. K. een enveloppe met inhoud aanbood. Na een dankwoord van den voorzitter kwamen Thomasvaer en Pieternel, de heer en mevr. Schuurman, met een rijm waarin op zeer geestige wijze de levensgeschiede nis van K. n. K. werd weergegeven. De auteur van dit geestelijk product, de heer G. v. Harskamp, had eer van zijn werk. Ook behoefden nu eens geen auteurs rechten betaald te worden. Hierna begon het bal en de stemming was perfect. Het was èn voor K. n. K. èn voor de aanwezigen een onvergetelijke avond. Er is op waardige wy'ze gejubileerd. In verband met de te verwachten ge beurtenis in de Kon. familie, had Woens dagavond in „Ons Huis" een bijeenkomst plaats ter bespreking over te houden fees telijkheden. Een twintigtal genoodigden waren aanwezig, grootendeels afgevaar digden van diverse vereenigingen en enkele particulieren. De heer P. J. Mink had de leiding dezer vergadering op zich genomen en opende met een woord van welkom. Een breedvoerige gedachtenwisseling is gevoerd en algemeen was men van oordeel dezen dag op een zoo'n aangenaam moge lijke wijze te moeten vieren, speciaal voor de kinderen, door het organiseeren van een kinderfeest en 's avonds Voor de ouderen door het geven van een afwisselend pro gramma* t.w. muziek, gymnastiek, zang en dans. De kinderen van beide scholen zullen onder één leiding het feest vieren. Beslo ten is om contact te zoeken met andere ver eenigingen ter plaatse. DE INBRAKEN IN EN OM DEN BEEMSTER. Arrestanten weer op vrije voeten. Naar de Tel. verneemt, hebben de beide mannen, die Maandag te Amsterdam gear resteerd zyn wegens de poging tot inbraak in de burgemeesters woning te Purmerend, aldaar voor de politie een bekenjenis afge legd. Hoewel men vermoedt, dat zij ook betrok ken kunnen zyn by een groote serie inbra ken, die de laatste drie maanden in den wijden omtrek van Purmerend gepleegd zyn, heeft men verder niets uit de arrestan ten kunnen krijgen. Zy zijn verder op transport gesteld naar Schermerhorn, waar zy eveneens met het oog op inbraken zyn verhoord. Het onderzoek dat de politie instelt naar mogelijke verdere daden van de beide Am sterdammers, heeft den indruk versterkt, dat nog enkele andere dieven in den Beem- ster zyn opgetreden. Er zyn reeds vermoe dens tegen een bekend recidivist gerezen. Men hoopt spoedig meer klaarheid in de serie onopgehelderde inbraken in deze om geving te verkrijgen. Nadat de beide verdachten ook nog te Beemster, De Rijp en Schermerhorn ver hoord zijn, heeft men hen daar geen ver dere feiten kwamen vast te staan op vrije voeten gesteld. Het bleek moeilijk te zijn om hem wegens de poging tot inbraak vast te houden. Indien immers dergelijke arrestanten beweren, dat zy op het laatste moment van de daad afzagen, zyn er voor voorloopige gevangenneming geen voldoen de termen aanwezig. QemeetUetaden De raad kwam Woensdagmiddag half drie voltallig byeen. In de eerste vergade ring in het nieuwe jaar wenschte de voor zitter, burgemeester J. J. Nieuwenhuysen, den leden en hunne gezinnen een gelukkig jaar. Ook geldt dit voor de gemeentenaren, hoewel de toestand nog niet rooskleurig is, wat blijkt uit de mededeeling, dat hij bij den correspondent er Arbeidsbemiddeling staan ingeschreven 110 werkloozen (in 1936: 103). Het aantal steuntrekkers is 49 (32), 12 kleine boeren staan voor steun ingeschre ven en by de z.g. diepspitregeling worden (a.s. Maandag te beginnen) 39 tewerk ge steld. Van opleving is dan ook geen sprake, behalve in het bloembollenvak. Spr. uitte de beste wenschen voor 1938. De levering van leermiddelen voor de scholen is, na gehouden inschrijving, ge gund aan de firma Jung en v. d. Hoek te Alkmaar, voor 1 1252. Verschillende inge komen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. In behandeling kwam een verzoek van den Ned. Bond van Koffiehuishouders enz., om langer open te mogen blijven met de a s. gebeurtenis en vrijdom van vermake lijkheidsbelasting te geven. B. en W. stelden voor om, zooveel mogelijk, aan het verzoek gevolg te geven. Aldus besloten. Voorstel tot nadere vaststelling der supp. begrooting 1937. Van Ged. Staten was bericht ontvangen over verschillende veranderingen. Een be drag van 1 4000 moest, door de wijziging van den steun aan werkloozen, op den ka- 2 pitaaldienst worden geplaatst. Na de zeer uitvoerige toelichting van B. en W. werd de wijziging goedgekeurd. Voorstel tot nadere regeling opneming van kasgelden in den loop van 1938. B. en W. stelden voor op te nemen i 25.000 en een gelijk bedrag voor den bouw van de o. L school, onder beding, dat 50.000 niet wordt overschreden en 25.000 wordt omgezet in een definitieve leening. Goedgekeurd. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan L. P. van der Sande met ingang van 15 Januari 1938 als inner der kade- gelden en als gemente-aanplakker in ver band met de in '37 tot stand gekomen veld wachtersverordening. B. en W. zeiden, dat de minister het beneden diens stand vond, dat een veldwachter het werk verricht Zy stelden voor om in zijn plaats te benoemen den heer Jan Krom, gemeente-wegwerker. Het eervol ontslag werd verleend. Over de aanstelling en 't „salaris" was men 't aller minst eens. Wethouder Pepping vond een salaris van 15 en 10 pet. voor 't innen der kadegelden genoeg (het salaris was i 25 en 10 pet.) De heer Krom heeft meer bijbaan tjes. Andere heeren wilden de vergoeding handhaven, doch voor één jaar. Men was van oordeel, dat het beter door een ander (die graag 'ets verdient) kan worden waar genomen. Besloten werd f 25 te geven en 10 pet. en voor één jaar. Voorgesteld werd door B. en W. in de ge meentelijke burgemeesterswoning een cen trale verwarmings-installatie san te leggen, waar tegenover de burgemeester zich bereid verklaarde jaarlijks f 100 meer huishuur te geven. Goedgekeurd. Deelneming Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten tot een bedrag van 5000 (op de begrooting 1938 is het bedrag reeds ge raamd). Na een uitvoerige toelichting van B. en W. werd dit goedgekeurd. Uitbreidingsplan. B. en W. kwamen met het voorstel op dracht te geven tot het doen samenstellen van een uitbreidingsplan der gemeente in verband met de toenemende bebouwing, waardoor leidend en regelend de verdere bebouwing kan geschieden en de kosten van dit plan te verdeelen over de komende jaren naar gelang van de daaraan blijkende behoefte. In de uitvoerige memorie van toelichting verklaren B. en W., dat hieraan behoefte is. De kosten zullen 1023 be dragen, te verdeelen over meerdere jaren (zoodat het bedrag niet in zijn geheel op een begrooting komt). Men wil het plan opdragen aan den heer Wieger Bruin te Amsterdam. Hierover voerden alle heeren het woord. De voorzitter zeide, dat hij meende, dat het plan in een jaar gereed kan zyn en men reeds nu ongewenschten bouw naar de Commissie van Advies kon verwij zen. Het plan komt t-z.t. weer in den Raad. Met voldoening nam de voorzitter er van kennis, dat de raad unaniem het plan goed keurde. In verband met Art 22 der L.O.-wet stel den B. en W. voor, nu het aantal leerlingen der O.L. geen 50 doch 49 bedraagt (het eer ste is noodig) gebruik te maken van Art. 28 dier wet, zoodat de school in stand blijft Dit werd goedgekeurd. Het laatste punt was een voorstel van B. en W. om, met het oog op de blijde gebeur tenis, een bedrag beschikbaar te stellen voor tractatie op de scholen. Van de moge lijkheid een bedrag van 50 uit te trekken voor versiering, wenschen zy geen gebruik te maken. Conform besloten. By de rondvraag vroeg de heer Comman deur andermaal naar den Disseldorperweg. Komt er nog iets van? De voorzitter ant woordde bevestigend, doch er is zooveel wat eerst moet gebeuren. Russische hooge ambtenaren beschul digd. - De „Daily Telegraph" meldt uit Mos kou, dat Grinko, die tot Augustus j-L volks commissaris van financiën in Rusland is ge weest, door zijn opvolger Tsjoebar „het hoofd van een bende aartspionnen van het Duitsche fascisme in het commissariaat van financiën" is genoemd. Volgens Tsjoebar heeft Grinko niet alleen staatsgeheimen openbaar gemaakt, doch ook aan de vijanden van het land geheime data en documenten uitgeleverd en op bevel van zyn fascistische meesters ondermijn enden arbeid verricht. Hij beschuldigde Grinko en diens mede werkers er voorts van verantwoordelijk te zyn voor een belastingpolitiek, die er op be rekend was ontevredenheid onder het volk te kweeken. Tsjoebar zeide nog, dat de kapitalisten zenuwachtig worden, nu zij zooveel agenten in Rusland verliezen. Dwaze philantropen on der de z.g. vrienden van Rusland in het buitenland denken, dat het volk geen ge- schikte plaatsvervangers zal vinden voor maarschalk Toechasjefsji, generaal Yakir en andere schurken en verraders, die onlangs zyn gefusilleerd. In feite beteekent dit even wel een geweldige versterking van de posi tie van het socialisme. Joden mogen hun naam niet veran deren. - By rijkswet is het recht tot ver andering van naam voor geheel Duitsch- land geregeld. Verzoeken van joden en „mischlinge" betreffende verar lering van naam worden principieel afgc vezen, aan gezien daardoor de afkomst b< manteld zou kunnen worden. Verzoeken van personen, die weliswaar eenig joodsch bloed hebben, maar geen „mischling" zijn, kunnen wor den ingewilligd. Principieele tegemoet komendheid wordt getoond voor verzoeken van buitenech'®'iike kinderen, welke ten doel hebben de buitenechtelijke geboorte niet opvallend te maken. Hetzelfde geldt voor stief- en pleegkinderen. Adellijke namen worden ook op het gebied van naamsverandering gelijkgesteld met bur gerlijke. Degenen, die een adellijken naam op deze wijze verwerven, worden daar mede niet in den adelstand verheven. De grootste reserve zal hierby echter betracht worden. Buitenlandsche of anderszins niet-Duitsche namen worden principieel niet toegestaan. Verduitsching van buiten- landschen naam is, voorzoover hgt verta lingen betreft, mogelyk.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10