dagblad voor alkmaar en omstreken. Keizerlijke conferentie te Tokio. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 10 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 13 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De algemeene toestand. [1 De besluiten zullen spoedig bekend gemaakt worden. JAPAN IS PARAAT. de Nieuwe wandaden van C.S.A.R, ontdekt. De moord op de Italiaansche journalisten. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCH Alkmaar, 13 Januari. De conferentie te Boedapest is gisteravond geëindigd en vrijwel onmiddellijk is een communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: 1. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Ciano, de Oostenrijksche bondskanselier, Schuschnigg en minister van buitenlandsche zaken, Schmidt, de Hon- gaarsche minister-president, Daranyi en minister van buitenlandsche zaken de Kanya hebben te Boedapest op 10, 11 en 12 Januari gemeenschappelijke besprekingen gevoerd, overeenkomstig de protocollen van Rome. 2. De vertegenwoordigers van de drie mogendheden hebben opnieuw met tevre denheid de positieve resultaten en de gun stige ontwikkeling van de overeenkomsten van Rome geconstateerd. Zij hebben hun gemeenschappelijk verlangen om in den geest van de protocollen, hun politieke en economisch activiteit te versterken, evenals hun hartelijke samenwerking bevestigd. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hon garije brachten in verband hiermede hun sympathie tot uitdrukking voor de intieme samenwerking, welke tusschen twee groote bevriende mogendheden Duitschland en Italië bestaat, een samenwerking die is vastgelegd in de as RomeBerlijn en die een nieuwe en belangrijke garantie voor den vrede en den wederopbouw vormt. De vertegenwoordigers van Oostenrijk hebben hun politiek uiteengezet, die zij ba seeren op de harmonie tusschen de begin selen van de protocollen van Rome en het Duitsch-Oostenrijksch accoord van Juli 1936. De vertegenwoordigers van Italië en Hongarije betuigden hun instemming met deze politiek. 3. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije bevestigden hun volstrekten afkeer van het .ommunisme en begroetten met sympathie het anti-komintern verdrag tusschen Italië, Duitschland en Japan dat door dezelfde beginselen geïnspireerd is. Zij bevestigden tevens hun besluit om met alle kracht tegen de communistische propa ganda in hun land te strijden. 4. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije hebben den vertegenwoordi ger van Italië in kennis gesteld van hun besluit om de regeering van generaal Franco formeel te erkennen als de wettige regeering van Spanje en al zijn koloniën en bezittingen. De vertegenwoordigers van de drie mogendheden zijn van meening, dat een dergelijke beslissing een reëele bijdrage vormt tot den terugkeer van normale betrek kingen tusschen de regeering van Spanje en de andere landen en tot de pacificatie van Europa. 5. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije hebben kennis genomen van de gerechtvaardigde, ernstige redenen, welke de Italiaansche regeering tot uittreding uit den Volkenbond hebben bewogen en heb ben, na de ernstige consequenties van een dergelijke beslissing voor de samenstelling, doel en mogelijkheden van den Volkenbond geconstateerd te hebben, verklaard, dat de Volkenbond het karakter van een ideolische groep niet kon en niet mag aannemen. In een dergelijk geval zouden Oostenrijk en Hongarije zich het recht moeten voorbe houden hun betrekkingen met den Volken bond aan een nieuw onderzoek te onder werpen. 6. De vertegenwoordigers van Italië en Oostenrijk hebben opnieuw bevestigd, dat hun regeeringen de totale rechtsgelijkheid van Hongarije op het gebied van bewapening erkennen. De vertegenwoordigers van de drie mogendheden achten onmiddellijke uit voering van de beginselen hiervan nood zakelijk. T+-1JS 7 De vertegenwoordigers van Italië en Oostenrijk hebben verklaard dat hun re geeringen met groote belangstelling de ont wikkeling van de betrekkingen tusschen Hongarije en Roemenië volgen. Zij zijn van meening dat een bevredigend resultaat van Hongaarsch-Roemeensche onderhandelingen, in belangrijke mate zou kunnen blJjragen tot de consolidatie van den vrede m het Donaubekken. 8. De vertegenwoordigers van mogendheden hebben de economische situa tie bestudeerd en zijn van meening dat het handelsverkeer tusschen de dne lagen de kortgeleden vastgestelde g verder geïntensiveerd moet wor en- 9. De vertegenwoordigers van mogendheden bevestigen hun 6eme®™* pelijk verlangen samen te werken mogendheden wier politiek ac ïvi reëele vredesmogelijkheden en w bouw is gericht en op een betere verstand houding tusschen de naties. Wat ons het meeste interesseert, zyn de punten 3, 4 en 5. Uit de verklaring, dat Oostenryk en Hon garije het anti-komintern-verdrag met sym pathie begroeten, blijkt, dat de mogelijkheid bestaat, dat beide landen te zynertyd tot dit verdrag toetreden. Daardoor zou het bol- Er is een keizerlijke conferentie ge houden in Tokio! Dat is iets zeer bizon- ders en gebeurt slechts enkele keeren. Zoo is dit de tweede keizerlijke confe rentie tijdens de regeering van den hul digen Mikado. Slechts de hoogste autoriteiten worden tot zoo'n conferentie toegelaten, zooals trouwens ook dezen keer het geval was. Wat is er nu besproken? Daar is ieder zeer nieuwsgierig naar, maar voorloopig zal nog geen communiqué gepubliceerd worden en moeten wij het dus doen met beschouwingen uit de Japansche bladen. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat het uitstel der publicatie van het communiqué inzake de besluiten van de kei zerlijke conferentie aantoont, dat de regee ring aan maarschalk Tsjang Kai Sjek een laatsten termijn wil overlaten om de Japan sche voorstellen te aanvaarden. Tsjang Kai Sjek zou te zijner tijd een waarschuwing krijgen over de ernstige gevolgen, welke een nieuwe weigering zou meebrengen. Men voegt hier aan toe, dat de regeering, na pu blicatie van de besluiten der conferentie, on herroepelijk tot uitvoering der getroffen maatregelen zal overgaan. Waarnemers zijn van meening, dat de besluiten niet noodza kelijk een oorlogsverklaring behoeven te beteekenen, maar wel, dat zij een formeele verwerping der regeering van Tsjang Kai Sjek kunnen inhouden en een erkenning der regeering van Peiping, alsmede het afbreken der vredesonderhandelingen. De Asahi weet te melden, dat de regeering op 14 Januari, na een buitengewone bijeen komt te hebben gehouden, een mededeeling zal publiceeren met betrekking tot de door de keizerlijke conferentie van gisteren ge nomen besluiten. Domei weet nog te vertellen, dat het con cept der te publiceeren mededeeling wordt geredigeerd door Akira Kazami, den secre taris-generaal van het kabinet, in samenwer king met gedelegeerden van de departemen ten van buitenlandsche zaken, oorlog en ma rine. Daarna komt het ontwerp in den kabi netsraad en in het keizerlijke hoofdkwartier, dan volgt de definitieve redactie door het kabinet. Naar Domei nog meent te mogen mede- deelen, is men in Japansche officieele krin gen paraat zoowel voor vrede als voor oor log. Alles zal dus afhangen van de houding van Tsjang Kai Sjek. De indruk is over- heerschend, dat men in regeeringskringen nog niet alle hoop heeft opgegeven, al is ook in de keizerlijke conferentie beraadslaagd over de regeling, die in elke eventualiteit noodzakelijk zal zijn. De keizerlijke confe rentie werd door den keizer zelf gepresi deerd, hoewel de besprekingen geleid wer den door minister-president Konoje. De mi nister van buitenlandsche zaken, Hirota, was de eerste spreker en deed mededeeling van de besluiten, waartoe het kabinet was ge komen. Hierop gaf prins Kanin, het hoofd van den generalen staf, de opvattingen weer van het leger in een ontwerp-ver klaring, welke den steun had van het hoofd van den marinestaf, prins Foesjimi. Vervolgens kwam baron Hiranoema, de voorzitter van den raad van state, aan het woord, die zich uitsprak voor de denkbeelden, vervat in het regeeringsontwerp, dat daarop door de con- werk tegen Rusland een zeer groot en machtig stuk van Midden-Europa zijn, dat geheel aaneengeschakeld is. Dan is er de erkenning van de regeering van Franco. Deze erkenning is op het oogen- blik nog wel zeer voorbarig, want wie kan thans zeggen, wie de uiteindelijke over winnaar in Spanje zal zyn. De partyen aldaar zijn in evenwicht en nog steeds heeft de officieele regeering de belangrijkste ge bieden in haar bezit. Hier is dus zeker de wensch de vader van de gedachte! Tenslotte punt 5. Het is niet bepaald pret tig te weten, dat Oostenrijk en Hongarije de houding van Italië t. o. v. den Volkenbond onderstreepen. Daardoor wordt de invloed van den Volkenbond al weer kleiner en als het zoo door gaat, heeft dat instituut binnen kort niet veel beteekenis meer. Resumeerende komen wij tot de conclusie, dat in Midden-Europa hard gewerkt wordt om te komen tot een hecht verbond van alle landen. Waardoor de positie van Tsjecho-Slowakije steeds minder prettig wordt. ferentie werd aanvaard. Er is dus thans een principieele politiek vastgesteld, door Japan te volgen met het oog op de gewijzigde toe standen in China. He blad Jomioeri Sjimboen schryft, dat de actie van Japan in China beoogt, de grondslagen te leggen voor een blijvende vrede in het Verre Oosten. Het blad wijst erop, dat de Japansche strijdkrachten elke gelegenheid hebben aangegrepen om hun opmarsch weer tijdelijk te staken, teneinde aan China gelegenheid te schenken zijn hou ding te herzien. Maar, zoo klaagt het blad, daar er geen hoop bestaat, dat China tot een herziening van zijn houding zal komen, blijft er voor Japan maar één mogelijkheid over, en dat is het anti-Japansche regime in China uit te roeien en het nieuwe voorloopige be wind te erkennen, welk bewind te Peking dagelijks aan kracht en stabiliteit wint. Het blad waarschuwt Japan tegen het genoegen nemen met een halfbakken vrede, daar dit een vloek zou blijken te zijn voor de Chi- neesch-Japansche betrekkingen in de toe komst. Oemetsoe te Peiping. Volgens berichten uit Peiping is generaal Oemetsoe, de Japansche onder-minister van oorlog, daar in een vliegtuig aangekomen. Hij heeft de voornaamste leden der nieuwe Chineesche regeering ontvangen. Men her innert er aan, dat Oemetsoe in 1935 de Ja pansche garnizoenen in Noord-China com mandeerde en de overeenkomsten met Ho Jing Tsing teekende. China's internationale verplichtingen. Franklin Ho, de nieuwbenoemde vice-mi- nister voor economische zaken heeft te Han- kou in zijn verklaringen aan de pers zie het ochtendblad van heden er o.m. op ge wezen, dat de douane-ontvangsten in het tweede halve jaar, dat op 31 December jJL afgeloopen was, niet voldoende waren om de rente te betalen van de buitenlandsche leeningen, die door de douane-rechten ge waarborgd zijn. Het tekort is echter aange vuld door het opnemen van gelden bij de centrale bank van China, die tevens de in terest betaalt op de binnenlandsche leenin gen. De vooruitzichten der douane-inkom sten voor 1938 zijn zeer donker, zoodat het mogelijk is, dat de leeningsverplichtingen afhankelijk kunnen blijven van het opne men van gelden bij de Centrale Bank en van de vraag, hoe lang de Chineesche re geering in staat of bereid is, deze regeling te laten duren. Voorts zeide Franklin Ho nog, dat hij niet geloofde, dat er gevaar be staat voor een ineenstorting der financiën der Chineesche regeering, ten minste voor loopig niet. De toestand te Tsingtao. De Japansche marinestrydkrachten die thans te Tsingtao en in het omliggende ge bied de orde bewaren, hebben alle Chinee sche regeeringsdiensten en openbare instel lingen overgenomen. Daaronder zijn het ge- meentebeheer, de telegraaf- en telefoon diensten, de electrische centrale, de admi nistratie van den Sjantoengspoorweg, de douanedienst en het meteorologisch observa torium. Een deel van de Japansche bezittin gen in Tsingtao was geplunderd. Zestig Chi neesche plunderaars zijn aan de Japansche autoriteiten overgeleverd. Vertegenwoordi gers van de Chineesche burgerij hadden een bijeenkomst met de Japansche autoriteiten in een voor dat doel aangewezen tempel. Zij beloofden mede te werken aan de hand having van rust en orde te Tsingtao. De Ja pansche consul-generaal Otaka, die tegelijk met de Japansche landingsgroep te Tsingtao aankwam, hervatte gisteren zijn werkzaam heden. De voorzitter van de Japansche ver- eeniging te Tsingtao, Moeratsji, is met onge veer honderd andere Japanners in de stad teruggekeerd. Men verwacht, dat de onge veer 17.000 Japansche inwoners van Tsing tao die op 4 September de plaats hadden verlaten, daar voor 15 Februari zullen zijn teruggekeerd. Reeds den 18den dezer ver trekt er uit Kobe een schip naar Tsingtao met 500 van deze uitgewekenen aan boord, andere schepen zullen dan volgen. Men verwacht, dat met het herstel van rust en orde in de provincie Sjantoeng de provincie onder het bestuur zal komen van de voorloopige regeering der republiek Chi na te Peking. De financieele inkomsten uit belastingen en de zoutgabellen vloeien dan in de kas der voorloopige regering. Er zijn reeds voorloopige regeeringen gevestigd, zoowel te Tsinan als te Tsining. Omtrent Tsining is er nog een bericht uit Sjanghai, volgens hetwelk de bewering van Chineesche zijde, dat de Chineezen daar de Japanners zouden hebben verslagen, on juist is. Tsining was Maandag door de Ja panners genomen en sindsdien in Japansch bezit gebleven. Een later bericht van Reuter uit Hankau meldt, dat de Chineesche autoriteiten thans officieel toegeven, dat Tsining in Japansche handen is. De Chineesche troepen zijn gis termiddag teruggetrokken, na een hardnek- kigen tegenstand tegen de Japansche artil lerie geboden te hebben. Een record Takeo Ohta is een Japansche soldaat, die op het oogenblik veel plaats krijgt in de Ja pansche couranten. Bij gevechten te Hang- tsjou op 2 Januari heeft deze soldaat geheel alleen vechtende tegen vele Chineezen, 60 tegenstanders met zijn groot zwaard om hals gebracht. Er waren er 61 en de eene werd gevangen genomen. Ook maakte deze man nog een machinegeweer buit. Men mag van dezen dapperen strijder nog heel wat belangrijk werk verwachten. Vol gens de meest optimistische schatting zijn er 450 millioen Chineezen. In verband met den moord op de gebroe ders Rosselli, de Italiaansche journalisten, zijn drie personen gearresteerd, twee te Marseille en een te Constantine. De gebroeders Rosselli zijn op 11 Juni 1937 in de omgeving van Bagnoles in het struikgewas vermoord gevonden. De politie heeft medegedeeld, dat het door de verklaringen van een van de eerste aan hangers van de C.S.A.R., die gearresteerd werd, Jacubiez, mogelijk is geworden deze arrestatie te verrichten. De minister van binnenlandsche zaken. Dormoy, heeft gisteravond nog tegenover de vertegenwoordigers van de pers een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat na zeven maanden van onderzoek de veilig heidspolitie tot de overtuiging was gekomen, dat de moord op de gebroeders Roselli ge pleegd is door leden van de C.S.A.R. De daad is door vier personen gepleegd. Bekend zijn Filliol, Jacubiez en Puireux. De politie zoekt nog naar een vierde. Filliol, een actief lid van de C.S.A.R., houdt zich sinds ver scheidene maanden verborgen. Jacubiez zit sinds October gevangen. Hij bracht munitie voor de C.S.A.R. uit Zwitserland naar Frankrijk. Puireux is gearresteerd. Ontploffing in een myn. - In een mijn te Harwick, nabij Pittsburgh, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Twee mijnwerkers zijn gedood en zes worden vermist. Nader wordt nog bericht, dat er tien dooden zouden zijn. Drie kinderen verbrand. - Drie kin deren zijn omgekomen bij een brand, die een arbeiderswoning te Kladno in Tsjecho- Slowakije verwoest heeft. Brand in legergebouw. - Vannacht heeft te Tokio een brand gewoed in de gebouwen van de algemeene legerinspec- tie. De belangrijkste documenten konden gered worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Auto door een trein gegrepen. - Nabij het station Einfeld (Westfalen) is een vrachtauto door de gesloten overweg van den spoorweg gereden. De auto werd door een sneltrein gegrepen en vernield. De drie inzittenden kwamen om het leven. De locomotief van den trein werd beschadigd. Een robot, die praat en eet. - Naar de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft, is in een der Londensche hotels een demonstratie gehouden met een me- chanischen mensch. Bij het binnenkomen verwelkomde de robot het aanwezige ge zelschap met een beleefd: „Hoe maakt u het?" maar hulde zich nadien in volkomen stilzwijgen. Gedurende twintig minuten heeft hij over het tooneel gewandeld, nam zijn hoed af, at een boterham, schonk zich een glas water in, ging op een stoel zitten, stond weer op en maakte een buiging. De „geestelijke vader" van den robot heeft zich niet aansprakelijk gesteld voor de schade, die eventueel zou worden toege bracht aan personen, die den robot den hand willen schudden of die bij het be zichtigen te dichtbij komen. De jacht op schadelyk wild. - De laatste vier weken hebben leeuwen in de nederzetting Pongola in Natal 15 stuks vee gedood. Het plaatselijk bestuur heeft thans een belooning van tien pond sterling voor het dooden van een leeuw uitgeloofd. Tot dusver is de jacht echter zonder resultaat gebleven. Mannen, die de wacht betrokken bij een kraal, waarin 300 stuks vee waren ondergebracht, konden geen teeken van het roofdier waarnemen, hoewel later bleek, dat het vee overrompeld en een os gedood was. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur De moordenaars hadden medeplichtigen, Bouvier en Fauran, die eveneens zijn ge arresteerd. De eerste is een soldaat uit het derde regiment van de Afrikaansche jagers te Constantine. De bewaking der gebroeders Rosselli te Bagnolles, door Bouvier uitge voerd, werd volgens diens verklaring geor ganiseerd door André Tenaille, een belang rijk lid van de C.S.A.R. en nu in hechtenis. De minister eindigde zijn mededeelingen met te verklaren, dat niets veronachtzaamd zal worden om alle verantwoordelijkheden vast te stellen in verband met de aansla gen bij de Place de 1'Etoile en met dezen moord. Weer een arrestatie. Te Clermont-Ferrand heeft men Gaston Vauglard, den ingenieur, die Locuty aan Metenier voorstelde, gearresteerd. Vauglard heeft in het verhoor bekend, dat hij eind Juli van een onbekende op dracht heeft ontvangen zich naar Chambery te begeven, ten einde wapens te vervoeren. Hij stemde hierin toe en begaf zich met zijn vriend van de Kerkoven naar de aange wezen plaats, waar drie mannen hem acht karabijnen van Italiaansch fabrikaat over handigden. Een onbekende gaf hem verder een soms geld, gelijk aan de kosten van de benzine van den autorit. Verder heeft de politie den geneesheer gehoord, bij wien Metenier op den dag van den aanslag bij de Place de 1'Etoile zou zijn geweest. De geneesheer verklaarde, dat op genoemden dag wel een bezoek aan Me tenier op zijn agenda stond, doch hy kon niet zeggen of deze er ook werkelijk ge weest was. Locuty en Vogel zijn beschuldigd van ver nieling van gebouwen en poging tot moord. Metenier en Moreau de la Mease voor den rechter van instructie. Gistermiddag zijn Frangois Metenier en Moreau de la Meuse voor den rechter van instructie geleid, die hen in kennis stelde van de beschuldiging tegen hen, luidende vernieling van gebouwen den dood van menschen tengevolge hebbende en poging tot opzettelijken doodslag jegens een hun ner. Beiden protesteerden krachtig tegen deze nieuwe beschuldigingen. Kunstmatige ademhaling. - Na lang durige bestudeeringen onder auspiciën van de medische school van Harvard en het stadsziekenhuis van Boston is dr. Leo Alexander tot de slotsom gekomen, dat ieder jaar honderden levens gered zouden kunnen worden, indien op personen, die door electrische schokken getroffen en klaarblijkelijk gedood waren, langduriger kunstmatige ademhaling werd toegepast. Niemand, aldus dr. Alexander, zou mo gen worden doodverklaard alvorens twaalf uur lang kunstmatige ademhaling toege past of voordat een lijkverstijving is inge treden. Volgens officieele statistieken In de Ver- eenigde Staten hebben in de periode 1930- 1935 bijna vierduizend personen het leven verloren door ongevallen met electrische onderdeelen, terwijl in 1934 en 1935 acht honderd menschen door den bliksem om kwamen. Beide gevallen vereischten een zelfde behandeling. Staking van de Arabieren. - De Ara bieren te Safad staken sedert drie dagen uit protest tegen het handhaven van het verbod zich 's avonds op straat te bevinden en de strenge huiszoekingen van de mili tairen. De Arabieren hebben reeds een aantal petities gericht tot de autoriteiten, waarin wordt geklaagd over de ernstige maatregelen. Het verbod zich 's avonds op straat te bevinden is Zaterdag uitgevaardigd in ver bard met de herhaalde schietpartijen Zware botsing tusschen Serven en Mohamedanen. - In het dorp Omarschka bij Prijesor in Bosnië is het gisteren, naar gemeld wordt, tot ernstige botsingen ge komen tusschen verscheidene honderden Serven en Mohammedanen. Het uitgangs punt der oneenigheid zou gezocht moeten worden in het feit, dat een jonge Serf eenige dagen geleden een Mohamme- daansch meisje een klap heeft gegeven. Met stokken, messen, knuppels, zelfs met revolvers zouden de tegenstanders op elkander afgetrokken zijn. Eerst politie- versterkingen zouden den strijd na twee uur hebben kunnen doen eindigen. Zes dooden, twaalf zwaar en vijftig licht ge wonden zouden bij den strijd zijn gevallen, terwijl drie huizen zouden zijn vernield. Aansporing tot muiierij. - De politie te Lissabon heeft een geheime krant „Avante" genaamd ontdekt, welke onder militairen werd verspreid en waarin de onderofficieren en soldaten werden aange spoord tot muiterij. Een aantal personen is gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1