Spoct £ucfUuaact Prinses Juliana maakt korte wandelingen. Pust in en om het paleis. Radio-reportage. Amsterdam is gereed! TWEEDE BLAD. 4 leder is op alles voorbereid. (Van onzen specialen verslaggever.) Prinses Juliana wandelt veel. Indien het weer het eenigszins toelaat, gaat zij eiken ochtend en middag eenigen tijd in de paleistuinen wandelen. Hier kan zij, ongehinderd door de publieke be langstelling, rustig dwalen door de mooie lanen van het park. Ook in het paleis wacht men af. De groote gebeurtenis zal plaats hebben in een der vertrekken in dra nieuwen vleugel van het paleis, dat geheel voor deze bestemming is ingericht. Alles is hier gereed om de prinselijke baby te ontvangen. De toestand op Soestdijk blijft zich in alle rust en kalmte ontwikkelen. Wel komen er steeds meer menschen, die op de een of andere wijze bij de blijde gebeurtenis be trokken zijn, in het Badhotel aan. Ook het aantal Nederlandsche persvertegenwoordi gers wordt grooter. De buitenlanders waren hier in den beginne beter vertegenwoordigd dan de Nederlandsche pers. Dit is ook niet te verwonderen. Men zit in Nederland dich ter bij het vuur, beschikt over meer aan duidingen met betrekking tot het tijdstip en kan natuurlijk spoediger ter plaatse zijn. Maar nu meenen verschillende Neder landsche bladen toch, dat hun vertegen woordiger op zijn post moet zijn. Het communiqué van dr. de Groot van eergisteren heeft weliswaar de spanning, dat de geboorte van de baby elk moment ver wacht kon worden, doen afnemen, doch het is zeer begrijpelijk, dat men in deze geen risico's wil loopen. Wat den toestand in het paleis betreft, daarover bereiken ons slechts gunstige be richten, zoowel over prinses Juliana als over prins Bernhard. De prins is den geheelen dag op en heeft weer zijn vroegere belangstelling voor alles wat er om hem heen gebeurt, volkomen terug. Het spreekt vanzelf, dat de prins zich nog eenigszins moet ontzien en zijn omgeving houdt daar dan ook terdege reke ning mee. Overigens gevoelt Z. K. H. zich uitstekend. De behandelende geneesheer van den prins, dr. van Valkenburgh, die met den prins uit het Burgerziekenhuis naar Soest dijk is gekomen, is naar Amsterdam terüg- gekeerd, omdat een doorloopend medisch toezicht op den prins niet meer noodzake lijk werd geacht. Van eenige spanning bij de journalisten is op dit moment eigenlijk geen sprake. Die zal wel weer tegen het einde der week dui delijker tot uiting komen. Maar men blijft waakzaam. Dit geldt in bijzondere mate voor de militaire bezetting van het Badhotel. Trouwens, de militaire organisatie van de voorbereiding van het eerbetoon voor den jonggeborene zijn tot in de perfectie opge voerd. Dagelijks rukken in de verschillende garnizoensplaatsen de saluutbatterijen uit en rijden in draf door de straten om toch vooral goed geoefend te zijn tegen het oogenblik, dat de batterij inderdaad on middellijk moet uitrukken en in stel ling komen om de eere-schoten te lossen. Het is aan de batterij-commandanten overgelaten, die maatregelen te treffen, welke zij noodzakelijk achten om dit in stelling komen zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Naar ons ter oore kwam, staan in een garnizoen de paarden reeds gezadeld en wel van 4 Januari af. En aangezien een gezadeld paard niet mag gaan liggen, zijn er twee ploegen paar den noodig. Een ploeg, welke gezadeld en „drafvaardig" blijft staan van des morgens 7 uur tot des middags 1 uur en een tweede ploeg, welke dan de „staanplicht" overneemt tot des avonds 10 uur. Zoo is men overal op alles voorbereid. BAARN, 12 Januari. Drie gongslagen dreunen door de hall van het Badhotel en dan spreekt de radio-reporter van de Phohi. „Wij bevinden ons thans in het Bad hotel te Baarn, waar zich de belangstel ling concentreert voor de komende blijde gebeurtenis Zoo zal dus onze Oost althans hooren wat zich in de onmiddellijke omgeving en de nabijheid van het paleis afspeelt. Donder dagmiddag zal op de korte golf de heden gemaakte reportage uitgezonden worden Velen hebben hunne medewerking ver leend. De officieren die bij de telefoon vertoe ven, verslaggevers, zoowel Hollandsche als buitenlandsche, de persfotograaf, de telefo niste .in het Badhotel enauto's die hun geluid gaarne afstonden om het stopverbod voor het paleis te Soestdijk te demonstree- ren. Met graagte werd door allen en alles bijgedragen tot de mise-en-scène van het geluidstooneeltje, waarvan de opvoering met graagte in Indië gehoord zal worden. Het Badhotel is zoo langzamerhand gaan gelijken op een tentoonstellingsruimte van de meest moderne technische hulpmiddelen. Installatie der Phohi, de telex, een keurig aangelegd, volledig uitgerust hulptelefoon kantoor Het telefoonkantoor heeft den toepasselijken naam gekregen van Ooievaarsnest. Overi gens een langdradig nest. Meters kabelsnoe- ren zijn hier gelegd en klimmen gebundeld langs muren. Inderdaad, men kan gesprek ken met Londen, Stockholm en andere plaatsen in een hand houden. Het heeft nogal voeten in aarde gehad alvorens de telefooncel van het hotel zelf uitgeschakeld werd voor de „groote" tele fonische gesprekken. Het heeft een volle dag geduurd voor de drie ploegen telefo nisten in de diverse plaatsen er van op de hoogte waren, dat niet het Badhotel zelf maar de speciale lijnen moesten worden aangevraagd. Thans is alles in het reine tot wel groote opluchting van de twee telefo nisten die thans geen omzettingen meer be hoeven te doen. Ieder buitenlander kan thans op zijn of haar wenken bediend worden en men behoeft niet meer te wach ten op elkaar. Reeds druk wordt er gebruik gemaakt van de speciaal aangelegde cellen. In de toekomst zal het heel wat meer nog worden. Arme telefonisten! Kalme dag, die toch druk was. Berichten heeft de regendag van gister niet opgeleverd. Het hek voor het paleis te Soestdijk heeft bijna geen fotografen gezien en de belangstelling van de zijde van het publiek, die de laatste dagen steeds was bleven groeien, was aanmerke lijk geluwd. In de journalistiek kunnen echter dagen zonder berichten toch drukke dagen zijn. In de werkkamer van het A.N.P. in het „Badhotel" was het tenminste allesbehalve stil, al werd er dan geen kopy geprodu ceerd. Het begon als vroeg op den morgen, toen de Phohi in het badhotel arriveerde en daar op de voornaamste journalistieke knooppunten, waaronder ook de A.N.P.- werkkamer behoort, geluidsopnamen en interviews kwam afnemen. De collega's journalisten, zij die Dinsdag eerst arriveer den, en zij die geen beter tijdverdrijf wisten, toonden veel belangstelling voor de technische installaties van het persbu reau, terwijl ettelijke fotografen, bij het paleis geen emplooi meer vindend, hun plaatjes en films in deze werkkamer kwa men maken. De P. T. T. ging als steeds door met het comtroleeren der telefoon- en telextoestellen, zoodat het geviel, dat ka pitein K. van Rijn, waarnemend hoofd van de Ile afdeeling b. van het departe ment van defensie, ter bezichtiging van de werkkamer arriveerde, op een moment, dat daar alle plaats tijdelijk werd ingeno men door schijnwerpers en kabels van filmoperateurs, fotografen, technische ambtenaren der P. T. T. In ieder geval een beeld van bedrijvig heid, dat bewees, dat ook een stille dag druk kan zijn voor hen, die een kleine af straling ontvangen van de publieke be langstelling, welke in deze dagen in het geheele land uitgaat, niet zoozeer naar de icchr '--'allaties der berichtgeving, dan wel naar het prinselijke gezin, waar van echter op dit oogenblik niets buiten het paleis valt te melden of waar te nemen. Het is geen nieuws meer dat er een dag zal komen, dat de hoofdstad des lands binnenkort weer van oranje vreugde zal overloopen. Evenzeer als het vorig jaar voor het prinselijk huwelijk maakt zij zich thans op om de verwachte jonggeborene in het prinselijk gezin met vreugde en feest- vertoon te begroeten. Een feest-comité heeft er voor gezorgd, dat bereden manschappen van de militaire politie, onmiddellijk nadat de daver der saluutschoten over de huizen zal zijn weg gestorven, als herauten te paard de trouwe burgerije kond zullen doen van de geboorte van een prins of een prinses; het heeft den stadsbeiaardier, den heer J. Vincent, on middellijk bereid gevonden terstond na de heugelijke tijding naar zijn hooge zitplaats onder den paleiskoepel te klimmen en de door het blijde nieuws ontroerde menigte op den Dam de bekende melodie voor te spelen, die hij in den jare 1909 bij de ge boorte van prinses Juliana had gecompo neerd én ook toen in zilveren klokketonen over het historische plein had doen klinken. En wanneer dit harmonieus en plechtig be gin de blijde mare heeft verkondigd, zullen alle Amsterdamsche klokkentorens in één jubelend koor hun stemmen laten hooren. Het ligt voor de hand, dat de Dam het middelpunt van het geboortefeest zal zijn. Zooals bekend, heeft het centrale comité, een grootsche oranje-manifestatie georga niseerd, die, naar men terecht verwacht, tienduizenden zal trekken. Wanneer tegen 9 uur de tallooze scharen oranjegezinden uit alle deelen der stad zul len zijn samengestroomd, zullen Amster- dam's burgemeester, dr. W. de Vlugt, en de voorzitter van het centrale comité, de heer J. ter Haar Jr., korte, beteekenisvolle toe sproken houden en dan zal de menigte zin gen, misschien zooals zij nog nooit heeft gezongen. Het spreekt echter vanzelf, dat ook het overige deel van de stad het feest den noo- digen luister bij zal zetten. Vele karak teristieke gevels langs de grachten hebben reeds heimelijk gedurende een half uur in het holst van den nacht in den feilen gloed van schijnwerpers gestaan of geschitterd in de feëerie van een lijstverlichting, wanneer de illuminatie werd „proefgebrand", en ook ziet men hier en daar reeds de zuilen, waar op op den blijden dag, de vreugdevuren zullen worden ontstoken. Behalve dat men terecht veronderstelt, dat de gansche bur gerij het vlaggedoek uit zal hangen, zal er ook overvloedig officieel vlagvertoon zijn. Natuurlijk kan era feest als dit niet voorbijgaan zonder aat de studenten der Stedelijke Universiteit hun luidruchtige presentie gedemonstreerd hebben, hetgeen ditmaal, zooals te doen gebruikelijk, in den vorm van een rij-jool op den avond der Dam-betooging zal geschieden. Ook de bij zondere studentenvereenigingen blijven hierbij niet achter, ofschoon hun plannen nog geen vasten vorm hebben aangenomen, tenzij voor een festiviteit binnenshuis. Een belangrijk detail van het geboorte feest is bovendien nog het door het I.C.A. georganiseerde volksbal in de Apollohal, toepasselijk „prinsjesbal" genaamd, en het eveneens door het I.C.A. op touw gezette oranje-bal, dat in het Carlton-hotel zal wor den gegeven, terwijl de officieren zich den avond van den nationalen feestdag op een gala-avond in hun Casino in het Amstel- hotel zullen vereenigen. Ook daar verwacht men meer aanvragen dan er plaats zal zijn. Een feestelijk gebeuren, dat enkele dagen later, maar nu eens niet als mosterd na den maaltijd komt, is een geweldig vreugde vuur, dat in het Vondelpark zal worden aangestoken. Het is alweer een bekend verschijnsel dat Amsterdammers veel van het vermaak van vuurtje stoken houden; en wie zal er zich, dit bedenkend, over ver bazen, wanneer een brandstapel van meer dan 100 vierkante meter, opgebouwd uit afgedankte kerstboomen en gekapt over tollig hout, duizenden Amsterdammers op zijn rossen gloed af doet zwermen? Daarom heen wordt een .nin of meer artistieke om lijsting gemaak van stapeltjes brandende turf, die rondom den hoofdvijver zijn opge steld. De plechtige ontsteking van dit vreugde vuur, dat wordt aangeboden door de stich ting „Practisch Werken Amsterdam" vooi jeugdige werkloozen, en waarvoor in de groote vijver bij het theehuis in het Vondel park een vlot is geconstrueerd dat den vuri- gen last pal dragen, zal ongeveer 9 uur des avonds geschieden. Maar daaraan vooraf wordt een programma afgewerkt, dat be gint met een muzikale marsch van de Post- harmonie van de binnenstad naar de mu ziektent in het park, en dat voorts dr. I. H. J. Vos en pastoor Nolet als feestredenaars vermeldt. Ter verdere opluistering heeft Jacob Hamel zich bereid verklaard de koor- en massazang gedurende dezen avond te leiden. Radio-uitzending uit Baarn. De A.V R.O. zal hedenavond in de pauze van het Concertgebouw een reportage geven van de ijporbereidingen en de „sfeer der afwachting" in het badhotel te Baarn. „SHALL WE DANCE':' "m IN „CITY". Fred Astaire! Een zeldzame combinatie van een groot danser en een bewonderens waardig filmacteur in „Shall we dance". Hij is niet mooi en toch heeft zijn gezicht iets bijzonder aantrekkelijks, jongensach- Neem b.v. het moment dat hij als de be roemde Petrov, de Russische danser, zich laat aandienen bij Linda Keene, de fameuze danseres hij hoort door de geopende deur, dat hij allesbehalve welkom is en forceert zich een entree, waarbij sprekend met een accent van een Rus en zich gedra gend zooals een Amerikaan zich voorstelt, dat een beroemde Rus zich gedraagt hij zweeft binnen, hij is onbeschaamd-hoffelijk en hij slaagt er in een Amerikaansche dan seres en een manager volkomen te bluffen. Dammen. DAMSPORT UIT ST. PANCRAS. Dinsdagavond speelde D. O. S. uit St. Pancras in het „Heerenlogement" te Edam een nederlaagwedstrijd tegen Ons Genoegen, ter gelegenheid van haar 35- jarig jubileum. In deze wedstrijden geldt de uitslag van de eerste twintig borden. Deze was als volgt: D. O. S. Ons Genoegen. P. PeereboomJ. de Moes 11 Jb. ToepoelA. Plas 02 K. de RuiterE. Langereis 1— 1 D. Kloosterboer Cz.K. Munnik 20 Jb. KooiP. Neuteboom 20 F. KunstJ .Bouwens 20 J. OudP. Benjamin 11 Tj. KoelemeyC. Roos 20 K. Bakker Tz.J. Dekker 20 C. IvanghJ. Ruis 11 Jb. MadderomK. Houtman 20 D. BuismanC. Kraay 20 J. Kloosterboer Pz.C. Uiten/tuis 20 P. v. d. MolenP. de Boer 11 P. NieropP. Kunst 20 H. WiedijkK. de Boer 11 K. KieftIJ. Riemersma 20 K. WesterN. de Boer 2— 0 A. MeereboerJ. Mundel 20 H. Groen Cz.D. Hooiberg 0— 2 Door D. O. S. gewonnen met 3010 Verder werd vriendschappelijk gespeeld: J. BusscherM. Laan 20 Jb. Duif Jbz.A. de Vries 2— 0 A. HooglandA. Bekebrede 02 K. Bakker Az.—C. Nagtegaal 0— 2 C. Groen Tz.P. Groot 02 C. Klanker—G. Westerneng 1— 1 -.ostheideH. Bartol C. Tromp—C. de Groot 0— 2 door D.O.S. verloren met 610 OUDE-N1EDORP (December). Geboren: Joannes Wilhelmus, z. v. Jacobus Hendrikus Verlaan en Alida Ruiter Overladen: Jan Jong, oud jaar, gehuwd met Grietje Veldman. Antje Ho venier, oud 66 jamt, wad. van Pieter Ap pelboom. ONZE POSTVLUCHTEN. Thuisreis: Ibis te Athene, Torenvalk te Rangoon; uitreis: Emoe te Rangoon, Gier te Alexandrië, Reiger te Bandoeng. Vanochtend om zeven uur is de „Pelikaan" gezagvoerder van Veenendaal, met vier passagiers, resp. twee voor Alexandrië, één voor Djask en één voor Batavia, naar Indië vertrokken Voor de tusschentrajecten heb ben twee passagiers plaats besproken. Het toestel heeft 445 K.g. vracht, 482 K.g. briefpost en 6 Kg. pakketpost meegeno men. FRANSCHE VLIEGBOOT VERDWENEN? Lloyd's heeft van de radiopost Miton vernomen, dat té Portsmouth bericht was ontvangen van het eiland Jersey, dat een Fransche vliegboot verdwenen zou zijn. Van het vliegveld op Jersey is een vlieg tuig opgestegen om te zoeken. Havas merkt hierbij op, dat de prefectuur van Cherbourg door een buitenlandsch vliegtuig werd gewaarschuwd, dat het in vlegtuig in nood had gezien in het Kanaal. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en een vaartuig werd onder stoom gebracht om uit te varen. Er bleek evenwel, dat van de marineluchthaven Cherbourg geen en kele vliegboot werd vermist, terwijl noch van Orly, noch van Brest een militair vliegtuig in de richting van het Kanaal was vertrokken. Derhalve is geen verder on derzoek ingesteld. DE SAMOA-CLIPPER VERGAAN. Alle inzittenden om het leven gekomen. De president van de Pan-American Airways, Trippe, heeft medegedeeld, dat de Samoa-Clipper gevonden is, maar dat de geheele bemanning om het leven is gekomen. Trippe verklaarde, dat op grond van de radioberichten van de vlootbasis der Ver- eenigde Staten op Samoa, vaststaat dat de geheele bemanning is omgekomen te onge veer 20.30 uur plaatselijke tijd. Het vliegtuig is verbrand. Trippe voegde hieraan toe, dat waar schijnlijk de brand is ontstaan door bet laten wegloopen van benzine, hetgeen noo dig was om het toestel het gewicht te geven, dat noodig is voor een landing. Te San Francisco is medegedeeld, dat het vlootstation te Honoloeloe heeft medege deeld, dat het hulpschip „Avocet" het wrak van de Samoa Clipper tracht te ber gen. De vliegboot is op veertien mijl ten Westen van Pagopago vergaan. HEILOO Loop der bevolking over 1937. Bevolking op 31 December 1937: m. 3979, vr. 3549, totaal 7528. Geboren: m. 73, vr. 80, totaal 153; geves tigd m. 569, vr. 463, totaal 1052; samen 662 m., 545 vr., totaal 1205. Overleden: 67 m., 21 vr., totaal 88; ver-' trokken: 482 m., 379 vr., totaal 861; samen 549 m., 400 vr. totaal 949; vermeerdering 113 m., 143 vr., totaal 256; vermeerdering op 31 December 1938 4092 m., 3692 vr. tot. 7784. Aantal voltrokken huwelijken 55. KOLMORN Door de politie werd alhier een 36- jarige zwerver aangehouden, die in het Politieblad gesignaleerd stond voor een maand gevangenisstraf hem door de recht bank te Arnhem opgelegd. Hij is naar Alkmaar op transport gesteld. „KERELS UIT EEN STUK" IN ROXY-THEATER. Slechts zelden treft men het, dat de naam van een film zoo gelukkig is gekozen als met „Kerels uit één stuk" het geval is. Deze helden der zee bewaken niet slechts de kust en de zee, varen uit bjj het schrik- kelijkste noodweer, als er schepen dreigen te vergaan of ruimen met explosiemiddelen ijsbergen uit den weg. Soms met levensge- vaar.Ook in hun persoonlijk leven zijn het mannetjesputters, die een gevecht niet uit den weg gaan en doorzetten. Deze film is opgedragen aan de Ameri kaansche kustwachts en geeft een aangrij penden kijk op hun ingespannen leven. Zij zijn beter geoutilleerd dan de reddings brigades langs onze stranden, maar hun werk is dan ook veel omvangrijker en het eischt den geheelen menscb, Schitterende Ginger Rogers en Fred. Astaire Zoo zweeft Fred Astaire op de vleugelen van de lichte comedie en op eigen lichte voeten door deze film heen een film, die de bewonderaars van den tap-dance in ver rukking zal brengen, ook al om Ginger Rogers, de partner van Astaire, in al haar charme en met al haar voortreffelijke dans- capaciteiten doch ook degenen die ver liefde zijn op de fijn-humoristische Ameri kaansche comedie zullen deze film genie ten, want behalve Rogers en Astaire ont moeten Horton als een Amerikaansch manager en zijn aarzelingen hebben niets van de oude komische werking ingeboet. Vele filmkomieken hebben zijn recept nage bootst, doch hü blijft de meester van de te late reflexen en in deze film is hij opnieuw de man die alles denkt te regelen en alles volkomen in de war stuurt, tot hij den climax bereikt in een valsch alarm aan boord van een Oceaanliner en in onder- kleeding met hoogen hoed een reddingboot tracht te bereiken, die er niet is, ten aan- schouwe van een geamuseerd reizigers publiek. Victor Mac Laglen natuuropnamen van wilde zeeën, gestriemd door bulderende orkanen, geven aan dit filmwerk een geheel eigen karakter. Doch ook het menscheUjke element is niet verwaarloosd. De stuurman van middel baren leeftijd voelt van de eerste ontmoe ting af haat jegens den jongen, zorgeloozen kerel, die op zijn dochter diepen indruk maakt. Zelf is hij ook zoo geweest en hij is ontevreden over zichzelf. Er is een andere jonge zeeman, flink en sympathiek, maar ietwat linksch, die im de oogen van den stuurman beter geschikt is voor zijn doch ter. Maar het meisje denkt er anders over. Vele verwikkelingen volgen. Grootsch is de scène, waarin de vader ondergaat met het schip, waarvan hij de opvarenden heeft gered, ook zijn vijand. „EEN STAD OP STELTEN" GEPROLONGEERD IN „VICTORI A-THEATER. De film „Een stad op stelten" met Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen, welke deze week in het „Victoria-theater" draaide, heeft zulk een groot suoces be haald, dat de directie zich genoodzaakt zag, dit nog nooit overtroffen komische duo voor een week te prolongeeren. En waar het hier een rolprent van bij zonder fijn-humoristischen inhoud betreft kunnen we dit alleszins begrijpen. „HET PROCES MET GESLOTEN DEUREN" IN BIOSCOOP „HARMONIE". Paul Wegener, acteur, dien men helaas te weinig meer op het filmdoek aanschouwt, handhaaft met deze voortreffelijke en span nende „Kriminalfilm" zijn oude reputatie als regisseur. Er is niets te veel en niets breedsprakigs in deze film, die geen artistici teit betoogt, doch spanning en een redelijk conflict, met als slot een ontknooping, en natuurlijk zoo lang mogelijk verborgen moet blijven. Het is de geschiedenis van een vrouw, die een gelukkig huwelijksleven leidt, doch in haar jeugd in een schandaalaffaire ver wikkeld geweest is met den baron Gaffris, een gemeen individu met een aangenaam gezicht en voortreffelijke manieren. Het is Ivan Petrovich, die voor zulke rollen bij zonder geëigend schijnt. En op een oude jaarsavond ontmoeten de oude geliefden elkander de baron Gaffris weet zich op handige wijze in het vertrouwen te drin gen van haar man, bankier Sparrenberg, en het is aan mevrouw Sparrenberg duidelijk, d«(t haar vroegere verloofde, wiens karak ter zij al te goed heeft leeren kennen, van de nieuwe relatie schaamteloos misbruik zal maken, om nieuwe oplichtingspogingen te wagen. Hetgeen het geval is. In den loop dezer crimineele geschiedenis zien wjj hoe handig baron Gaffris zijn slachtoffers doet gelooven in zijn welstand en wereldreizen. Er is een jonge advocaat, kennis van de familie Sparrenberg, die het geheim doorgrond heeft, maar met zijn ver moedens wat te laat gekomen is te laat om de Sparren bergs van een noodlottig ge beuren te redden. Want mevrouw Sparren berg doet het uiterste om het onheil van haar man en van haar gezin af te wenden om het schandaal te vermijden. Doch op een gegeven oogenblik wordt de „ontdek kingsreiziger" baron Gaffris dood gevon den, vermoord door een onbekende. Me vrouw Sparrenberg geeft zichzelve aan en haar proces wordt gevoerd. Alle schijn is tegen haar, doch het proces heeft een dra matische en onverwachte wending, die tot ontdekking leidt van de ware toedracht. Sabine Peters

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8