IO VOOR IO? TRiüMPH VIRGINIA CIGARETTES Agenda U kunt 'n „triumphator" worden in smaak! Rook - MAGGI1 BOUILLON £aatste éedchten NASSAU-TAX. Tel. 3545 Kijk, dat is mijn merk! Minister Colijn verklaart zijn kabinetsformatie. In de Eerste Kamerzitting van heden. EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 54000 K.G., tegen 52000 in dezelfde week van het vorig jaar. De prqzen de hoogste markt was 23 per 50 K.G. tegen 21 in het vorig jaar en 17 in dezelfde week van 1936 waren zeer bevredigend. Voor de zuivelproducenten kan worden geconstateerd dat 1938 niet ongunstig inzet. HONDENBELASTING. Houders van honden worden er aan her innerd, dat zij voor de belasting op de honden binnen 14 dagen aangifte moeten doen ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente Breedstraat 11 boven. Bij het niet of niet tijdig doen van aan gifte wordt een aanslag opgelegd, ver hoogd met het viervoud daarvan. PRO ARTE. Mocht eenigen tijd geleden de Berger koorvereeniging, dirigent de heer Joh. Brands, een uitncodiging van de Avro ont vangen om voor de microfoon te komen zingen, aan welke uitnoodiging ook is vol daan, het dameskoor „Pro Arte", alhier, dirigent den heer Jac. Jansen, gewerd een dergelijke uitnoodiging. A.s. Zondag, 4 uur 10 min., zal het concert, door Pro Arte te geven, worden uitgezonden met het volgen de programma: 1. In monte oliveti; 2. Adoramuste; 3. Ein feste Burg; 4. Klooster zang; 5. a. Castellana, b. Catalana. Compo nisten resp.: G. B. Martini, O. di Lasso, M. Ie Maestre, Jac. Jansen en J. Nin. GESLAAGD. De heer M. Zweedijk Jr. is geslaagd voor het practijkexamen Nederlandsche Han delscorrespondentie, in December j.1. ge houden vanwege de „Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorresponden tie" („Liteh") te Amsterdam. VOOR VIRGINIA CIGARETTES TURNLUST-AVONDEN. Wij vestigen er de aandacht op dat de bekende Alkmaarsche „Tunrlust"-avonden zullen plaats vinden op Zaterdag 22 Febr, gymnastiek en op Zaterdag 12 Februari cabaret in de groote zaal van de Harmonie en dat beide avonden uitsluitend toeganke lijk zijn voor donateurs en leden. Toegangsbewijzen zijn aan de zaal niet verkrijgbaar, men stelle zich dus in ver binding mét het bestuur of leden van de vereeniging. BEVOLKINGSCIJFER EN BURGERLIJKE STAND GEMEENTE ALKMAAR OVER 1937. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1937: 14861 mannen en 15830 vrou wen, totaal 30691 personen. Zij vermeerderde gedurende het afgeloo- pen jaar door vestiging met 2367 personen (1058 mannen en 1309 vrouwen) en door ge boorte met 561 personen (287 mannen en 274 vrouwen), totaal 2928 personen. Zij ver minderde door vertrek met 2074 personen (928 mannen en 1146 vrouwen) en door overlijden met 332 personen (181 mannen en 151 «rouwen), totaal 2406 personen en bedroeg op 1 Januari 1938: 31213 personen, een vermeerdering derhalve van het aantal inwoners met 522 personen. Van de in 1937 alhier geborenen zijn 7 jongens en 4 meisjes buiten huwelijk gebo ren. 60 jongens en 42 meisjes werden alhier geboren uit elders woonachtige ouders. Als levenloos aangegeven werden inge schreven 18 jongens en 16 meisjes. Overleden zijn 61 ongehuwde mannen, 58 ongehuwde vrouwen, 130 gehuwde mannen, 84 gehuwde vrouwen, 71 weduwnaars, 81 weduwen, 2 van echt gescheiden mannen en 1 van echt gescheiden vrouw, totaal 264 mannen en 224 vrouwen, of te zamen 488 personen. 93 mannen en 77 vrouwen zijn al hier overleden, die elders woonplaats had den, terwijl 10 mannen en 4 vrouwen, die hier woonachtig waren, elders overleden. Het aantal huwelijken bedroeg 214, te we ten 191 tusschen jonkmans en jongedoch- ters, 1 tusschen een jonkman en een we duwe, 10 tusschen weduwnaars en jonge- dochters, 5 tusschen weduwnaars en wedu wen, 4 tusschen van echt gescheiden man nen en jongedochters, 3 tusschen jonkmans en van echt gescheiden vrouwen. 13 echt scheidingen werden ingeschreven. NOTARIS STUYT. t Op 57-jarigen leeftijd is te Castricum plotseling overleden notaris J. P. Stuyt, die ongeveer 13jaar het notarisambt daar ter plaatse heeft vervuld. Voorheen was de overledene als candi- daat werkzaam op het kantoor van notaris Heenk, dat hij na diens dood beheerd heeft. FILMAVOND NIEUW MALTHUSIAANSCHEN BOND. Spreker de heer J. Hoving. Voor een stampvolle zaal van de „Har monie" heeft de afd. Alkmaar van den Nieuw Malthusiaanschen Bond gisteravond een filmavond gehouden, waarbij 't hoofd bestuurslid de heer J. Hoving het woord voerde. Spr. heeft uitvoerig zijn zienswijze over goederen- en menscheneconomie ken baar gemaakt, daarbij wijzende op de vaak schrille tegenstelling in 't leven. De crisis heeft, zei hij, eerst goed doen beseffen.dat het kinderaantal binnen redelijke grenzen moet zijn. En de redelijke propaganda hier voor door den N. M. B. wordt fel bestreden door de regeering, door den generaal en niet in het minst door den priester. Hier door heeft de N. M. B. een naam van slechtheid verkregen, hetgeen allerminst juist is. Duizenden en duizenden vrouwen zijn juist op waarlijk menschelijke wijze geholpen door den N. M. B„ omdat deze bond het preventieve middel propageert en toepast. Met o.i. te realistische voorbeelden ver duidelijkte spr. het onheil, dat gesticht wordt door hen, die ondeskundige hande lingen verrichten t. o. v. geboorte-belem mering. De vraag naar verstandige geboor te-regeling dringt al meer en meer en de eenige bond, die het hier voor opneemt is de N. M. B. Met een klemmende betooging zich hierbij aan te sluiten, besloot spr. zijn rede. Na de pauze werd de realistische film „Amok" van Stefan Zweig vertoond, een rolprent naar de bekende novelle van den bekenden schrijver. Het is een goede film, die niet heeft nagelaten indruk te maken op de vele aanwezigen. Meer dan woorden kunnen uitwerken, heeft deze film een volledig beeld gegeven van hetgeen door den N.M.B. gepropageerd wordt en welks doel beoogd wordt. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ke rels uit één stuk (sens.); hoofdrol Victor Mac Laglen. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag behalve Zaterdag hoofd nummer Proces met gesloten deuren (crim.); hoofdrollen Olga Tschechowa, Ivan Petro- vich, Sabine Peters en Alfred Abel. Toe gang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een stad op stelten (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolongeerd). Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Shall we dance (dansfilm); hoofdrollen Fred Astaire en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 15 Januari. In Het Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat, prop.-feestavond ter gelegen heid v. h. 25-jarig bestaan afd. Alkmaar I.O.G.T.; spr. de heer Meilink; goochelaar; snelteekenaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering turn- club Kracht en Vlugheid. CHAUTEMPS WEIGERT OPDRACHT TOT KABINETSFORMATIE. Chautemps heeft het aanbod te trach ten een nieuwe regeering samen te stellen van de hand gewezen. De besprekingen zijn om half drie hervat. Ontploffing in steenkolenmijn bij Pittsburgh. - In de buurt van Pittsburgh heeft zich in een steenkolenmijn een ont ploffing voorgedaan. Er zijn tien mijnwer kers bij het ongeluk om het leven gekomen. Felle rede van oud-ambassadeur te Berlijn. - De vroegere Amerikaansche am bassadeur te Berlijn, Dodd, heeft te New York tijdens een diner een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Hitier thans meer alleenheerscher is dan welke Middeleeuw- sche keizer van Duitschland ook. Dodd be weerde, dat onder Hitier in Duitschland in vijf jaar tijd bijna evenveel persoonlijke tegenstanders ter dood gebracht waren als Karei II van Engeland in de zeventiende eeuw in twintig jaar had terecht doen stel len. Opnieuw predikanten gearresteerd. - De Duitsche politieke politie heeft een vergadering van den Broederraad der be- lijdeniskerk te Dahlem ontbonden en 28 predikanten, die hieraan deelnamen, ge arresteerd. Zij werden later op vrije voeten gesteld, met uitzondering van ds. Niese, die voordien reeds tweemaal gearresteerd wa*. HUISVROUWEN-MIDDAG. Een demonstratie en een expositie. De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Alkmaar was druk bezocht en mede door de feestelijke versiering van „Het Gulden Vlies" heerschte er al spoedig een prettige sfeer. De president, mevr. v. Sonsbeek Baning, heette de talrijke dames welkom en wenschte haar nog alle goeds voor 1938 toe. En vooral in deze dagen, aldus spr., waar wij ons allen als een belangstellende „tante" voelen, die weet, dat er binnenkort iets pret tigs gaat gebeuren, doet het ons genoegen op zulk een prettige wijze het nieuwe jaar in te gaan. Hierna was het woord aan den vertegen woordiger van de firma BTuynzeel uit Zaandam, die eerst een praatje hield over parket-vloeren in het algemeen en over ver stelbare parket-vloeren in het bijzonder. Spr. wees erop, dat een goed, hygiënische vloerbedekking in dezen tijd een allereerste vereischte is en dat men wél moet beden ken, dat het voor de gezondheid van groot belang is parketvloeren te hebben. En waar de Bruynzeel-fabrieken thans verstelbare vloeren kunnen leveren en men dus met verhuizing allerminst in moeilijkheden be hoeft te komen, adviseerde spr. tot het aan schaffen van een dergelijke vloerbedekking. Een en ander werd door voorbeelden uit de praktijk en een korte smalfilm nader toe gelicht. Het komt ons echter voor, dat de reclame- speech en de practische toelichting erop niet geheel aan de gestelde eischen heeft vol daan. En na het bekende kopje thee was er volop gelegenheid het geëxposeerde nader te be schouwen, terwijl de dames verder in de gelegenheid werden gesteld de prachtige expositie van eigen gemaakte corsages en geborduurde japonstoffen van mevr. Croes Das uit Velp nauwkeurig in oogenschouw te nemen. Mevr. CroesDas demonstreerde de nieuwste technische hulpmiddelen en de vele dames hebben deze expositie met bij zondere interesse weten te waardeeren. Met woord van dank sloot^de presidente dezen middag. op. let U er óók ohijd wanneer U een fiine bouil lon wilt maken, dat U door voor MAGGI' Bouillonblok- les gebruikt? Dót zijn de blokjes, die in kwaliteit aan de spits staan! Dóórvan maakt U een bouillon, die een zuivere, natuurlijke, krachtige smoak heeft, die in olie opzichten „of" is. let If dus óók op de geel rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster! EEN AARDIGE RECLAME. Bij den heer Hildering op het Luttik- Oudorp is de kinderwagen geëtaleerd, waarvan destijds in de jeugd van Prinses Juliana voor H. K. H. gebruik is gemaakt. De kinderwagen is opgelegd met groo te ivoren paneelen van 8 m. M. dik, waar op het Koninklijke en het Nederlandsche wapen, beiden in ivoor, waren aange bracht. Dit ivoren beeldhouwwerk was geleverd door den heer Overes te 's-Her- togenbosch. De stoffeerin.g inwendig was van cremekleurige zijde terwijl de kap van buiten was overtrokken met chre- vreauleer. De fraaie tentkap bestond uit echte Zeeuwsche kant. Het geheel maakt een zeer voornamen indruk. De wagen werd destijds aan H. M. de Koningin aangeboden door een comité van Zeeuwsche vrouwen, dat voor deze eer volle opdracht de fabriek van Delft te Tilburg uitverkoos. Dat deze kunstvolle prestatie te den Haag zeer gewaardeerd werd, bewijst wel de koninklijke onderscheiding, die de fa briek kort nadien verleend werd. DE EERSTE RABARBER. Aan de Alkm. Exportveiling is vandaag de eerste rabarber aangevoerd door den heer P. Pilkes Jr. te Heiloo. EEN NIEUW FEUILLETON. Wij beginnen in dit nummer een nieuw feuilleton, nml. Het schip der verschrikking, uit het Amerikaansch door Herman An- tonsen. De marconist 'van een klein passagiers schip tusschen Bermuda en Halifax is vermoord en er is niemand aan boord, die hem vervangen kan. Luitenant Valcour van de New-Yorksche politie is aan boord, op zoek naar den dader van den moord op den eersten man van mevrouw Poole, een der passagiers, die den dag voor de afvaart in Bermuda met T. Poole getrouwd is. Haar derde huwelijk. Op den vermoordeh man was een brief gevonden, aan mevrouw Poole gericht. Denkelijk door den moordenaar geschre ven als waarschuwing of bedreiging. Val cour vermoedt, dat die moordenaar aan boord is en den marconist heeft vermoord, om het signalement door de N.-Y. politie per radio uitgezonden voor Valcour, te onderscheppen en het onmogelijk te maken, dat gedurende de reis dat signalement Valcour bereikt. Een der dames vermist dan een vinger hoed, een schaar en een naald. Den vol genden dag wordt Poole dood op zijn bed gevonden, zonder eenige teekenen van geweld aan zijn lichaam. Valcour zet zijn onderzoek aan boord door, waarbij de verdenking nu eens op dezen, dan weer op een anderen passagier schijnt te vallen. Het schip loopt in den mist aan het strand, vlak nadat Valcour een der passa giers als den dader ontmaskert en tot be kentenis gebracht heeft. Het verhaal krijgt een zeer bevredigend slot. Het is spannend en wij kunnen onze lezers den raad geven het vanaf heden avond trouw te lezen. On gecorrigeerd. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana en prinses Armgard heb ben gisteren in den laten namiddag per auto een rit gemaakt in de omstreken van het paleis Soestdijk. Autotocht van prins Bernhard. Z.K.H. prins Bernhard is vanmorgen te kwart over elf in zijn grijze sportauto, be stuurd door zijn chauffeur, uitgereden in de richting Baarn voor een tochtje in de omgeving. HULPVERLEENING AAN KLEINE BOERENBEDRIJVEN. In verband met eventueel aan te brengen veranderingen in den toestand der kleine boerenbedrijven deelt men ons mede, dat, indien voor het jaar 1938-1939 en volgende jaren behoefte zou blijken te bestaan aan hulp aan kleine boerenbedrijven, zal worden uitgegaan van den toestand, zooals deze is vastgesteld op 1 November 1937. Nieuwe bedrijfjes zullen dus niet tot de steunrege ling worden toegelaten. Het aanbrengen wan wijzigingen in de samenstelling van de bedrijfjes, ten einde daardoor te komen tot verhoogde steunbedragen, of het splitsen van bestaande bedrijven, om in het bezit te komen van steun, zal derhalve niet tot het gewenschte resultaat kunnen leiden. In zèèr bijzondere gevallen kan de minister op voorstel der plaatselijke commissie van deze algemeene regeling afwijken. Het bovenstaande beteekent uiteraard niet, dat geen veranderingen in de kleine bedrijven mogen worden aangebracht of geen nieuwe bedrijven mogen worden ge sticht; deze mededeeling heeft uitsluitend tot doel aan belanghebbenden te doen weten, dat als regel in deze gevallen geen steun zal worden verleend. Voortgezet werden de alg. beschouwin gen over de rijksbegrooting 1938. De voorzitter van den ministerraad, minister van algemeene zaken, de heer Colijn, constateerde dat er eigenlijk weinig critiek is uitgebracht. Ze betrof niet zoo zeer de daden der regeering als wel de vrees voor handelingen die ze zou kunnen verrichten. Spr. zou behandelen: oorsprong en prin cipieel karakter van het kabinet, zijn constitutioneel karakter en de opmerkin gen gemaakt n. a. v. het optreden van het Kabinet. Over den oorsprong van het Kabinet kon spr. niets toevoegen aan wat er in de Tweede Kamer over was gezegd. Zooals dit Kabinet gevormd is, nadat een poging tot veelzijdiger samenstelling niet geslaagd was, kan het nut hebben te zeggen dat de andere personeelsbezetting niets afdeed aan den grondslag van het Kabinet. Deze was ook voorgelegd aan personen die spr. ook in zijn Kabinet dacht op te nemen, doch die er niet in konden mee gaan. Er is sprake geweest van selectie der partijen. Spr. ontkende dat zijn program in afwij king is van redevoeringen, voor de Kabi netsformatie in de Staten-Generaal ge houden. Spr. beklaagde zich over het ge bruik van die redevoeringen veel ge maakt. Spr. stelde altijd op den voor grond handhaving, versteviging der chris telijke grondslagen van ons volk, en dat dan liefst op zoo breed mogelijke basis. Spr. staat volkomen zuiver in de omschrij ving van den principieelen grondslag zoo als hij dien steeds formuleerde. Was het uitgargspunt onjuist? Spr. be antwoordde de vraag ontkennend. Wilde het Kabinet vruchtbaar samenwerken met het parlement, dan moest het allereerst streven, die samenwerking mogelijk te maken. De principieele uitspraak der kiezers over het regeerinesbeleid is hoe men het ook wendt of keert duidelijk. Het resultaat der actie van de redhtsche partijen is, dat er 56 zetels aan hen toe vielen. Het ging voorts om een levensvat baar Kabinet, dat vier jaar leiding zou kunnen geven aan het besturen van 's lands zaken. Wat de opmerkingen van den heer Kranenburg betrof, spr. ontkende, te heb ben moeten weten, tevoren, dat niet alle aangezochten met spr.'s grondslag zouden kunnen medegaan. Vier jaar toch heeft spr. samengewerkt ook met hen, die niet tot de 56 behooren. Spr. zou een onrijpe vrucht hebben wil len plukken. Den Engelschen staatsman Fox citeerend, verklaarde spr., zich niet te hebben vergist, doch te vroeg gelijk te hebben gehad. Een ministerie is geen kerkeraad. Op de anti-rev. partij stemren leden van de Ned. herv. kerk van allerlei schakeering, voorts allerlei andere gezindten. Men verwart eeuwig en altijd kerk en politiek. En er is in spr.'s program niets, waarmede ernsti ge vrijzinnig-godsdienstigen in Nêerland hun instemming niet kunnen verleenen. Alvorens een veroordeelend oordeel uit tg spreken, wachte men tot er een uitvoe ring der beginselen voor hen ligt. Tien duizenden in den lande willen, hoewel ze niet tot een bepaalde kerk behooren, al lerlei beginselen bevorderd zien. Dit geldt b.v. aangaanden den Zondag. Het is niet de taal; der Overheid, iemand het geloof op te dringen. Wel om de zegeningen er van te bevorderen. Religieuse gedachten kan en mag men het volk niet opleggen. De wetgeving kan het hart der menschen niet veranderen. Moet de overheid nalaten, Groote ritten speciale tarieven. r echte, christelijke beginselen te laten doorwerken in maatschappelijke verhou dingen? De opzet van de formatie, zooals die in de program-formuleering tot uiting kwam, kan door niemand onjuist worden genoemd. En men kan niet zeggen dat ze een weigering van vrijzinnige ministers tengevolge moest hebben. Intusschen gedane zaken nemen geen keer. Maar spr. gaf de hoop niet op dat de re delijkheid van het gevoerde beleid zal wor den ontkend in de tijden van wereld-ont- reddering die ook ons volk niet onberoerd laat. Er zijn verschillen tusschen r. katholie ken en protestanten. Die vallen niet weg als de basis van het kabinet breeder wordt gemaakt dan met het tegenwoordig kabinet het geval is. Spr. dacht dat niet zoo heel velen in Nederland nog aan de mogelijkheid van roomsch-roode samenwerking practi sche waarde toekennen. Doch zonder de medewerking der katholieken is geen en kele combinatie op parlementair basis mo gelijk. Dit moet steeds in het oog worden gehouden. De principieele grondslag staat op den voorgrond. Wie er aan medewerken, is een tweede vraag. Zij zijn bij spr. steeds wel kom, dit heeft spr. altijd gezegd en zegt spr. nog. De aanvankelijk bedoelde formatie slaag de niet. Toen had spr. volgens den heer Kranenburg van de opdracht moeten af zien. Was er dan een kabinet op breede basis mogelijk? Spr. ontkent dit. Zonder zelfverheerlijking kan spr. zeggen, dat niemand anders dan spr. had kunnen sla gen. De kans daartoe was uitgesloten. Er waren dan een rechtsch kabinet zon der Colijn tot stand gekomen. Zou dat levenskrachtiger zijn geweest dan het ka binet, dat hier nu zit? De persoonlijke kant hiervan is spr. overschillig. Spr. wil op de beste wijze 's lands belang dienen. Spr. kan niet zien dat dit beter zou gebeurd zijn dan met het vormen van dit kabinet is geschied. Spr. mocht ook zijn eerste criterium niet laten vallen omdat het het tweede niet kon vervullen. De heer Kranenburg sprak over het te leurgestelde electoraat. Wat is dat? B.v. de 1.2 millioen r.k. kiezers? of is het soms de S. D. A. P„ die niet ten strijde trok opdat de heer Colijn een ministerie vormen zou op de basis van 1331937? Als spr. tot de teleurgestelden zoovele liberale kiezers rekent en hen die Vrijz. democratisch stem den, komt men tot ten hoogste 13-14 der kiezers. Is dat het electoraat? De heer Kranenburg heeft den modus quo ook niet voldoende onderscheiden. Spr. had vele moeilijkheden met de formatie, toen kwam het kanonschot uit Leeuwarden. Ware ér gesproken als gisteren door den heer Kra nenburg, de moeilijkheden zouden mis schien te overwinnen zijn geweest. Maar te zeggen: Geen slaaf te willen zijn van de coalitie, dat is heel wat anders Dit kabinet diende zich aan als parlemen tair, zonder eenige beperking. De heer de Zeeuw had daar nogal wat op aan te mer ken. Zoo hadden de heeren Kersten en van Houten er moeten in zijn opgenomen. Spr. moet dit bestrijden. Men mag niet uit het oog verliezen dat er ook eenheid van ge volgtrekking uit bepaalde beginselen moet zijn. De heer de Zeeuw houde het opnemen der heeren van Houten en Kersten in reserve, tot hij zelf eens een kabinet moet formeeren (vroolijkheid). Men herinnert aan parlementaire kabi netten uit dagen toen de partijstrijd inder daad fel was. Spr. wil daar thans niet diep op ingaan. Lust om tegenstellingen in het leven te roepen, is er bij deze regeering niet, ze wil werken voor heel het volk. Wil men echter geenerlei tegenstand, dan zou men eigenlijk geen enkel voorstel moeten indienen. Men heeft zich beroepen op uitlatingen van vroege staatslieden. O.a. van dr. Kuyper. Voorts van dr. Slotemaker de Bruine in 1913. Men had zich ook kunnen beroepen op uitlatingen van vroeger, van spr. zelf. Doch ook spr. heeft in deze ervaringen op gedaan, om het constitutioneele stelsel niet dood te maken, moest wel worden uitgezien naar andere methoden, in het belang van het behoud van het constitutioneel-parle- mentair stelsel. De oude methode maakte de regeering tot boodschaploopers van het kabinet, althans onder de huidige omstan digheden. De nieuwe methode inmiddels wil ook volkomen samenwerking van het parle ment Mislukt ze, dan zal het met de par lementaire kabinetten wel gedaan zijn. Gestreefd moet worden naar wat vereent, niet naar wat verdeelt. Als men naar een meisje streeft, begint men met met te zeggen: Wat heb je leelijke tanden en melkboerenhondehaar. (Vroolijk heid). Spr. zei, dat de minister van onderwijs niet anders heeft gedaan dan herhalen, wat er reeds in de stukken door de regeering was gezegd over de leerlingenschaal, voor welker verruiming er eenvoudig geen geld is. De heeren Kranenburg en de Zeeuw wa ren nogal ongerust over het werkprogram van het kabinet. Dit leidden ze af uit zijn samenstelling en zijn personen. Ook de heer Droogleever Fortuyn heeft waarschuwend zijn vinger opgestoken. De heer Kranenburg maakte een onjuiste tegenstelling, toen hij vroeg of men de koers van Oud of van Steenberghe stuurt. De heer Steenberghe verliet in 1935 het kabinet alleen om zijn oordeel over depre ciatie en aanpassing bij de wereldmarkt. Een andere tegenstelling was er niet, ook niet op handelspolitiek terrein. De zitting duurt voort.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2