VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. JECOVIT Verplichte werkloosheid-verzekering. SfiSSB» De a.s. blijde gebeurtenis. Werkgevers betalen de helft der premie. Het voor-ontwerp van minister Romme. DAT IS PRA „ELITE" FLACON Branden. Verkeersongelukken. Glimlachje TWEEDE BLAD. Bezoek burgemeester van Baarn aan Badhotel. De burgemeester der prinselijke residen tie, jhr. mr. G. C. J. van Reenen en zijn echtgenoote hebben gistermiddag een be zoek gebracht aan het Badhotel te Baarn, waar zij het bijkantoor van het A.N.P. en dé telex-installatie hebben bezichtigd. Verkeersregeling te Soestdijk na de blijde gebeurtenis. Door de burgemeesters van Baarn en Soest zijn wij gemachtigd mede te deelen dat dè regeling van het verkeer bij het pa leis Soestdijk thans in dier voege is gere geld, dat na het bekend worden van de blijde gebeurtenis geen motorverkeer het paleis zal passeeren. Van dit tijdstip af zullen voor het motor- verkeer in beide richtingen zijn afgesloten: de Rijksstraatweg Amsterdam—Amersfoort van den „Oranjeboom" af tot aan Nieuwer- hoek en den Betonweg in de richting Utrecht van hotel Trier tot aan den Ouden Veenhuizer tol, en wel van 8 tot 22 uur. Crisis-publicatie. TEELT VAN AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN. Dezer dagen werden de aanvraagfor mulieren voor de teelt van aardappelen en suikerbieten door de landbouwcrisisorga nisaties toegezonden aan de haar bekende telers van die producten. Diegenen, die op 17 Januari a.s. nog geen formulieren mochten hebben ontvangen en het plan hebben, aardappelen en/of suikerbieten te telen, wordt aangeraden, zich onmiddellijk na dien datum te wenden tot de provin ciale landbouw-crisisorganisatie, waar onder zij ressorteeren teneinde alsnog een aanvraagformulier te kunnen verkrijgen. Alle aanvragen moeten uiterlijk 5 Fe bruari a.s. in het bezit der landbouwcri sisorganisaties zijn. Ieder, die op kleigrond meer dan 10 are of op andere gronden meer dan 20 arc> aardappelen wil telen, heeft daarvoor een teeltvergunning noodig. 's-Gravenhage, 13 Januari 1938. De minister van Sociale Zaken heeft, zooals gemeld, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van wet inzake de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid. Uit de toe lichting op het voor-ontwerp blijkt, dat de minister een stelsel van ver' plichte werkloosheidsverzekering voor normale werkloosheid in de plaats wenscht te stellen van de bestaande vrijwillige verzekering en wel op de volgende gronden. Onder het systeem van vrijwillige ver zekering blijkt slechts een deel van de arbeiders bereid de daarvoor noodige offers te brengen. Degenen, die zich buiten de vrijwillige verzekering plaatsen, hebben ïchter bij werkloosheid van de gevolgen daarvan te lijden en moeten alsdan een beroep op de'overheid doen, die voor groote lasten geplaatst wordt, vooral in een tijd van dalende conjunctuur. Inschakeling van de werkgevers. Verplichte verzekering heeft daaren boven het voordeel, dat de werkgevers in deze verzekering kunnen worden betrok ken. Tot dusver zijn deze geheel buiten de verzekering gebleven, want in het be staande systeem was voor medewerking hunnerzijds geen plaats. Maar wanneer men zich voorstelt een wettelijke regeling te maken tegen de geldelijke gevolgen van die werkloosheid, die voor een goeden gang van zaken in- het bedrijfsleven noodig is ofwel uit den bouw van het bedrijfsleven resulteert, m.a.w. tegen de geldelijke ge volgen van wat men normale werkloos heid moet noemen, is er alle reden, ook de werkgevers in te schakelen. Deze regeling toch betreft primair de bevordering van de doeleinden telkens van den betrokken bedrijfstak en wel in drieërlei opzicht. Vooreerst behoort de bedrijfstak te beschikken over een zooda nige reserve aan geschikte arbeidskracht, dat hij steeds zijn functie, voorziening in de behoeften, op juiste wijze kan verrich ten. Vervolgens behoort de bedrijfstak te voorzien in de bestaansmogelijkheid van de arbeiders die normaal er toe behooren, ook in perioden dat zij in het bedrijfsbe lang in de reserve zijn. En in de derde plaats brengt het be drijfsbelang mede, dat het aantal bedrijfs- genooten binnen redelijke grenzen blijft en de betrokkenen zoowel in werkgevers- als in werknemerskring, geprikkeld worden om die maatregelen te nemen, welke er op gericht zijn de werkloosheid, voorzoover deze'samenhangt met de toestanden in den bedrijfstak zelf, niet boven het voor het bedrijf noodige te doen uitgroeien. Wat voor elke sociale verzekering geldt, geldt wellicht nog in verscherpte mate voor de werkloosheidsverzekering: wil zij in en voor den bedrijfstak haar doeleinden kunnen bereiken, dan moet zij verplicht zijn, wijl haar welslagen de medewerking van al degenen, die tot den bedrijfstak be hooren, vereischt. Minister Romme Uitvoeringsorganen De verplichte verzekering tegen de gel delijke gevolgen van normale werkloos heid zal in het systeem van den minister in de eerste plaats moeten worden uitge voerd door het bedrijfsleven zelf. Hieraan geeft hij de voorkeur boven de uitvoering door overheidsorganen. Op deze wijze kan ook worden bereikt een grooter eenvoud en unificatie van de sociale verzekering, waarmede het bedrijfsleven niet anders dan gebaat kan zijn. Het behoeft geen betoog, zoo merkt de minister op, dat in een stelsel van ver plichte verzekering een koppeling van de uitvoering uitsluitend aan dé organisaties van werknemerszijde niet past. Dit betee' kent allerminst een uitschakeling van den invloed van de werknemers-vakorganisa ties op het stuk van voorziening in de geldelijke gevolgen van normale werkloos heid. Veeleer is het tegendeel het geval. De invoering van een verplichte werkloos heidsverzekering beteekent voor de vak organisaties van werknemers wel de schoonste bekroning van haar pioniersar beid, welke de voorwaarden heeft ge schapen, noodig om 'tot deze uitbreiding der voorziening over alle ondernemings arbeiders te kunnen geraken. Ingevolge het voorontwerp wordt in «de eerste plaats aan de bedrijfsraden een taak op het gebied der werkloosheidsverzeke ring toegedacht. Bestaat voor een bedrijf of voor een gedeelte van een bedrijf een bedrijfsraad en wordt deze geschikt geacht een werkloozenkas te beheeren, dan kan met machtiging van de Kroon aan de be drijfsraden worden vergund een werkloo zenkas op te richten. Alle werkgevers in het betrokken bedrijf met hun arbeiders zouden dan bij die kas verplicht verzekerd zyn. Voor zoover geen bedrijfsraden bestaan of deze nog niet in staat zijn het beheer van een werkloozenkas op zich te nemen, zou gebruik gemaakt kunnen worden van het instituut der ekende bedrijfsvereni gingen, zooals reeds voor de uitvoering van de Ziektewet in het leven werden ge roepen. Hieraan verbindt de minister echter deze restrictie, dat per bedrijf niet meer dan één bedrijfsvereeniging voor erkenning in aanmerking komt, omdat een ongebreidelde toelating van bedryfsver- eenigingen een schadelijke concurrentie op het terrein der werkloosheidsverzeke ring tot gevolg kan hebben. Voorzoover bepaalde werkgevers niet in een vereeni- ging ktinnen worden samengebracht, die uitsluitend werkt voor het door hen uit te oefenen bedrijf, zal erkenning van een gemengde bedrijfsvereeniging, doch niet meer dan één, mogelijk moeten zijn. Voor die gevallen, waarin geen werkloo zenkas van een bedrijfsraad bestaat, noch een erkende bedrijfsvereeniging optreedt, wordt een rijkswerkloozenkas voorgesteld, die zal worden beheerd door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, terwijl de Raden van Arbeid als administratieve uit voeringsorganen zullen optreden. Aan uitvoering van de verzekering door het bedrijfsleven zelf zijn, naar de meening van den minister, verschillende voordeelen verbonden en wel in hoofdzaak deze, dat aanpassing aan de arbeidstoestanden van elk bedrijf mogelijk zal zijn, dat geleide lijk de organen, welke met de uitvoering der sociale verzekering worden belast, dezelfde zullen zijn, waardoor een belang rijke unificatie en besparing van kosten zal kunnen worden verkregen, terwijl het werkgevers- en arbeiderselement een be langrijken invloed kan krijgen op den gang van zaken bij deze verzekering. Premie-betaling. Het risico voor de normale werkloosheid, die zich in de bedrijven voordoet, zal door deze bedrijven moeten worden gedragen. Het ontwerp gaat er dan ook van uit, dat de werkgevers premies betalen voor deze verzekering, terwijl zij gehouden zijn de helft van die premies op de arbeiders te verhalen. Voor een overheidsbijdrage is in het systeem van den minister geen plaats. De geldfelijke taak van de overheid vangt zijns inziens eerst daar aan, waar de normale werkloosheid eindigt. Neemt de werkloosheid een zoodanig karakter aan, dat buitengewone oorzaken haar invloed doen gelden, dan dient de verantwoorde lijkheid niet uitsluitend op het bedrijf, maar op de gemeenschap in haar geheel gelegd te worden. Als criterium voor de vraag, hoever de normale werkloosheid reikt, neemt de minister aan, dat de regle menten voor de werkloozenkassen een zoodanigon termijn van uitkeering moeten Si ellen, als voor elk bedrijf kan worden geacht overeen te komen met den jaar lij kschen gemiddelden duur der werkloos heid van alle in het bedrijf werkzame ar beiders. De overheid kan, omdat zij alle reglementen voor werkloozenkassen moet goedkeuren, toezien, dat hier een zoo juist mogelijke regeling wordt getroffen. Hoe hoog de premie zal moeten zijn, zal afhangen van het werkloosheidsrisico en van de prestaties van de werkloozenkas- sgp. Dit kan uit den aard der zaak zeer uiteenloopen, maar de minister meent, dat, gelet op de ervaring met de vrijwillige werkloosheidsverzekering verkregen, een gemiddelde premie van IK a 2 pet. van het loon voldoende kan zijn om de uitga ven wegens normale werkloosheid te dekken. Overgangsmaatregelen. Een regeling wordt voorgesteld inzake den overgang van de vrijwillige naar de verplichte verzekering. Met het in werking treden van een wettelijke regeling vervalt de regeling van het Werkloosheidsbesluit 1917. De minister stelt zich voor, dat de bestaande werkloozenkassen zich zullen belasten met het geven van uitkeeringen aan de leden van die kassen gedurende den tijd, die noodig is voor het verkrijgen van de reserves in de kassen, welke ge vormd zullen worden op grond van de voorgestelde regeling. Zoo noodig kan van rijkswege hierbij hulp worden verleend. De voorgestelde wettelijke regeling zal gelden voor alle arbeiders, die werkzaam zijn in dienst van een onderneming. Een uitzondering wordt gemaakt voor arbeiders in dienst van een spoorwegonderneming en voor arbeiders boven de 65 jaren, ter wijl mede de mogelijkheid van uitscha keling wordt overge.aten voor personen, wier werkloosheid of verdiensten niet of moeilijk te controleeren zijn, of die werk zaamheden verrichten van bijkomstigen aard. Ook de land- en tuinbouwarbeiders zul len onder de verzekering vallen. Voorgesteld wordt de invoering van een arbeidsboekje, waarin begin en einde van elke dienstbetrekking moet worden aan- geteexend, welk boekje zal moeten dienen om het den arbeiders mogelijk te maken aan te toonen, dat zij lang genoeg gewerkt hebben om ie kurnen voldoen aan de wet- Zindelijk en prettig, die nieuwe Talens- flesch met het htndige vul reservoirtje in den hals! Nooit meer inktvingers! De houder steunt rustig op den glazen rand. U doopt de gouden pen heelemaal onder, zonder de kostbare punten te stooten en Uw handen blijven schoon! In ieder huis en kantoor nu de Talens „Elite"-flacon. Slechts 60 cent, alom in den boekhandel. Schóón in dubbelen zin: ontwerp Copier, Leerdam telij-ke voorwaarde voor het verkrijgen van uitkeering bij werkloosheid. De besturen van de bedrijfsraden, van de bedrijfsverenigingen en de rijkswerk loozenkas stell-m zelf een reglement voor de werkloozenkas vast, onder ministerieele goedkeuring. Het ontwerp geeft eenige be' palingen aan, die in die reglementen moe' ten voorkomen. Onder meer is bepaald, dat de premie voor de rijkswerkloozenkas niet lager mag zij.n dan de premie, geheven door bekende bedrijfsvereenigingen. Met de inning van de premies voor de rijks' weikloozenkas worden de Raden van Ar beid belast, die ook moeten zorgen voor de vaststelling en de toekenning der uit keeringen en de controle op de werklooze verzekerden, die bij deze kas zijn aange sloten. 97. Den volgenden morgen kwam Wip reeds vroeg zÜn v''ien l^ afrok wip een echter nog heerlijk. Toe" kjetelde den grassprietje uit de grond kabouter onder zyn neus. „Atejie. awj proestte Flip. 98. Hij werd er wakker van. Opziende zag hij Wip, die onbedaarlijk zat te lachen. „Wacht, jou plaaggeest", riep Flip en hij vloog op Wip toe om hem aan zijn staart te trekken. Deze holde echter weg en zoo zaten ze elkander een poosje achterna. DE N.S.B. IN INDIE. Het Eerste Kamerlid de heer Bruineman heeft aan den minister van koloniën de vol gende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het verslag van de in December a.p. gehou den groote wapenschouw der N.S.B. te Ba tavia (Bat. Nieuwsblad van 20 December a.p.) waarin de volgende passage voor komt: „Gaarne zouden wij met knuppels op wil len trekken door al die nette tuintjes van den Haag, de schuttingen omverwerpen en tenslotte het Binnenhof opmarcheeren om die zaal binnen te trekken, waar thans de volksontbindende krachten nog bezig zijn hun werk te verrichten. Dit gaat echter niet. Maar men zal de zaak op grootscher wijze aanpakken. Wij zullen blijven strijden, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uit gemest, we zullen het uitschreeuwen, onfat soenlijk desnoods, opdat die slaapmutsen slijmeringen en droogstoppels wakker zul len worden. Wij zullen strijden totdat de roodzwarte bloedvlag geeselend door de Jordaan trekt ten teeken dat het Nederlandsche volk is opgestaan?" 2. Is het den minister bekend, dat de juistheid van dit verslag van N.S.B.-zijde niet is betwist, zoodat dus mag worden aan genomen, dat het hier uitgesprokene weer geeft het in die partij heerschende senti ment omtrent het wettig gezag? 3. Indien deze mededeeling juist is, komt het dan, gezien de wijze waarop door ge noemde partij in een koloniaal land over de volksvertegenwoordiging wordt gesproken, nog wel juist voor, dat in Indië den ambte naar geoorloofd is lid van bedoelde orga nisatie te zijn? CONVERSIELEENING VAN 1700 MILLIOEN. De minister van financiën heeft besloten tot de uitgifte van een 38-jarige staatslee- ning met gelijke aflossingen, waarin aile af losbaar te stellen 4 pCt. leeningen, te weten de leeningen in 1931, 1933 I, 1933 II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, welke leening derhalve ongeveer 1700 millioen groot zal zijn. De houders van obligatiën der genoemde leeningen zullen bij de toewijzing recht van voorkeur hebben. De rentevoet is bepaald op 3 pCt. gedurende de eerste 10 jaren en op 3 yi pCt. voor den verderen duur van den looptijd, terwijl de uitgifte tegen den koers van 99Va pCt. zal geschieden. Het ligt in het voornemen het prospectus in het begin der volgende week verkrijgbaar te stellen. De inschrijving zal worden opengesteld op 27 Januari a.s. bij de bekende bankinstel lingen en bij het agentschap van het mi nisterie van financiën te Amsterdam. BOERDERIJ-BRAND. Vermoedelijk door het omvallen van een petroleumlamp is gisteren brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Auke de Boer te Nijehaske, gemeente Haskerland. Met veel moeite wisten de bewoners het op stal staande vee los te maken en naar bui ten te brengen. De brandweer van Heeren veen, die met een motorspuit was uitge rukt, slaagde er in het voorhuis te behou den, dat echter veel waterschade kreeg. De schuur en de veestallen »';n evenwel tot den grond toe afgebrand. De wintervoorraad hooi en een party voermeel gingen ver loren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Kracht met lepelt! Jeeo- vitol, de op vitaminen geijkte Levertraan geelt weerstand tegen verkoud heid, griep en andere in fectieziekten. In Apothe ken en Drogisterijen I. 0.75 per lletch ONGELUK DOOR SCHRIKKEND PAARD. Botsing tusschen auto en gespan. Gisteren reed de groentenventer J. B. uit Wapenveld met zijn paard en wagen op den Zwolscheweg onder Heerde huiswaarts, toen het paard schrok voor een langs den weg staan, geschilderd reclamebord. Het dier deed een sprong naar het midden van den weg, juist op het oogenblik, dat uit de rich ting Wapenveld een auto met vijf personen, bestuurd door J. van den D. uit Harlingen en op weg naar Duitschland, wilde voorbij rijden. Het paard kwam voor de auto terecht en het lemoen drong door de ruiten van de auto. De bestuurder trachtte nog door uit wijken een botsing met het gespan te voor komen, doch raakte daardoor een boom langs den weg. Hoewel de auto aan beide zijden ernstig werd gehavend en al het glas werd verslinterd, bleven de inzittenden on gedeerd, behalve de bestuurder, die lichte verwondingen aan het gelaat opliep. Het paard werd gedood. De groentenven ter verwondde een knie en zijn wagen liep schade op. Auto en paard waren verzekerd. OUDE HEER ONDER ZAND-AUTO. Te Maassluis is gistermorgen omstreeks 12 uur de 74-jarige heer C. v. d. Spek by het oversteken van den Noorddijk door on voorzichtigheid tegen een passeerende zand- auto uit Naaldwijk geloopen. De oude man kwam te vallen en geraakte met zijn lin kerbeen onder een der achterwielen van den vrachtwagen. Het slachtoffer moest in ern- stigen toestand een nabijgelegen woning worden binnengedragen, waar geneeskun dige hulp werd verleend. In den loop van den dag is de ongeluk kige aan de gevolgen van zijn verwondin gen overleden. MOTORRIJDER OP HET VOETPAD. Op den Rijnsburgerweg te Oegstgeest is gisteravond een motorrijder, die verblind werd door een tegenligger, op het voetpad terecht gekomen, waar het echtpaar v. d. Hoornaard uit Rijnsburg liep. De 55-jarige heer Hoornaard werd door het voertuig gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met zware verwondingen is het slachtoffer in het academisch ziekenhuis te Leiden opge nomen. De motorrijder, de heer H. van G. uit Zoe- terwoude, kreeg lichte verwondingen, doch kon, na ter plaatse door een geneesheer te zijn behandeld, zijnsweegs gaan. HET AUTO-ONGELUK TE BERKENWOUDE. Een tragische bijzonderheid. De auto, waarmede gisternacht het droe vig ongeluk te Berkenwoude is gebeurd, waarbij twee van de vijf inzittenden zyn verdronken, is gisteren in den loop van den dag gelicht. Bij het onderzoek is door de Rijksverkeersinspectie geen enkel defect aan het voertuig gebleken. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk deze, dat de chauffeur, die met matigen reed, heeft zitten doezelen en de macht over het stuur verloren heeft. De man, die aanvankelijk door de politie was vastgehouden, is inmiddels op vrije voeten gesteld. Tot het feit, dat twee der inzittenden zijn verdronken, heeft bijgedra gen de omstandigheid, dat de auto slechts twee deuren had, en losse Kussens bezat, die zijn gaan dryven en op de slachtoffers terechtkwamen. Voor sectie-onderzoek wor den de lijken vandaag naar Rotterdam ge bracht. De moeder, van wie een der slachtoffers kostwinner was, heeft in een jaar tijds reeds vier kinderen door den dood verloren. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de heffing en de steunuitkeering op boter, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 13 tot 20 Januari is vastgesteld op 60 cent per K.g. -4 aal Onderwijs per radio in het degen- slikken: De volgende Woensdag zal ik mijn luisteraars vertellen, hoe men de degen er weer uithaalt".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7