dagblad voor alkmaar en omstreken. CHAUTEMPS VORMT NIEUWE REGEERING. No. 15 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Woensdag 19 Januari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. SOCIALISTEN NEMEN NIET DEEL, MAAR ZEGGEN STEUN TOE. DALADIER VICE-PRESIDENT GEWORDEN. Het conflict tusschen China en Japan. Japan dankt Duitschiand voor zijn bemiddeling. De vriendin van koning Carol. Legt een verklaring af. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 19 Januari. Chautemps opnieuw minister-president' Het was te verwachten, vooral, toen Blum en anderen de opdracht van de hand wezen. De nieuwe Fransche regeering ziet er iets anders uit dan de oude. Dat komt hoofdzakelijk, doordat de socialisten niet daadwerkelijk aan de regeering wilden deelnemen. Zij zullen Chautemps steunen, maar voelden er niets voor, om personen af te staan voor een minister-zetel. Dat laatste beteekent, dat het Volksfront nog steeds intact is gebleven, al is de samenstelling iets minder hecht geworden. Intusschen vraagt men ons, hoe de politieke samenstelling der Fransche Kamer op het oogenblik wel is. Van rechts naar links gaande heeft men eerst de onafhankelijken, 18 in getal, bij wie men voegen kan de acht leden van de partij van kolonel de la Rocque, de „Parti Social Francais". Dan volgt de „Union Républi caine Démocratique", die de Kamergroep is van de „Fédération Républicaine de France" en die een stevig aaneengesloten phalanx vormt, die behoudende beginse len voorstaat en die 53 leden telt. Met de U.R.D. stemmen doorgaans mee vier ge- isoleerden, die eigenlijk nog wat meer naar rechts staan, de .33 „Républicains Indépendants Agraires", en de 26 leden van de groep, die zich „Groupe des Répu blicaine Indépendants et d'Action Sociale" noemt. Tot de rechterzijde kunnen verder gere kend worden de 15 Elzassers, die in de „Action Populaire" vereenigd zijn, de 13 Katholieke „Démocrates Populaires" en de 12 „Indépendants Républicains", gepresi deerd door Georges Mandel. Dan komen de centrumpartijen, waar de scheidingslijn tusschen rechts en links niet zoo scherp te trekken is, maar die tegenstanders zijn van de Volksfront-for matie. Zij omvatten de twee volgende groepen: „Républicains de Gauche et Radicaux Indépendants", 41 in aantal (de groep-Flandin, waarvan ook Paul Reynaud deel uitmaakt) en de „Gauche Démocra tique et Radicale Independante", den nieuwen naam voor de vroegere „Gauche Radicale", die 36 leden telt. De uitgesproken linksche groepen zijn van rechts naar links: de radicaal-socialisten, die langen tijd de talrijkste groep in de Kamer zijn geweest, maar die bij de laatste verkiezingen min der talrijk geworden zijn dan de socialis ten. De groep bevat 113 leden, onder wie de bekende voormannen als Daladier, partij-voorzitter, Yvon Delbos, Campinchi, Herriot, Elbel, Pierre Cot, Jean Zay, enz. de „Union Socialiste et Républicaine" (U.S.R.) met 29 leden, die een schakel vormt tusschen radicalen en socialisten; de „Gauche Indépendante", samengesteld uit een vijftal kleine partijtjes, in totaal 27 leden, voor het meerendeel oud-socialis ten, waarbij zich hebben aangesloten de oud-Kamervoorzitters Bouisson en Mar- quet, de dissident-socialistische Maire van Bordeaux; de socialisten, officieel genaamd „Sec- tion Fransaise de 1'Internationale Ou- vrière" (S.F.I.O.), die 150 in aantal zijn; de communisten, van wie er 73 zijn. Het Volksfront omvat deze laatste vijf groepen, met een totaal van omstreeks 380 a 390 vaste stemmen op een totaal aantal Kamerleden van 615. De rechterzij e biengt tesamen 115 stemmen uit, het cen trum omstreeks 100. iwttfmnf Het is duidelijk, dat als het Volksfront aaneengesloten blijft, het in de Kamer de absolute macht in handen heeft. Nu de vraag of een radicaal mimsterie levensvatbaarheid heeft, als he'nle e" steun heeft van communisten en socialis^ ten. Deze laatste partijen vel de Kamer 223 stemmen. De ^en der. U.S.R. zijn onzeker, zy zullen min heid tegen stemmen als hun groep n het ministerie vertegenwoordigdl is, anders grootendeels voor (de discipli niet altijd verzekerd). Nemen wy aan dat er tien vóór stemmen, watruh moeeen is. Waren de radicaal-socialisten homogeen en stemden centrum en rechterzijde i geheel voor, dan zou men Jskgn 10 4- 113 4- 100 4- 115 338, meer de helft van de Kamer. Maar in de zal het zelden of nooit zoo gaan. Ete du*i phne onder de radicaal-socialisten is verre var, volmaakt en er zijn er onder hen velen, die zich zeer verwant gloeien aan de socialisten, niet het minst om electorale redenen, en van oordeel zijn, da Volksfront gehandhaafd dient te wor Zelfs een radicaal-socialistische minnte president is dus niet verzekerd van alle 4 Gisteravond om kwart over negen werd officieel bekend gemaakt, dat Chautemps een nieuw kabinet had sa mengesteld. Zooals verwacht, nemen de socialisten hieraan niet actief deel, maar ze hebben wel hun steun toegezegd. Nadat de soc. radicale partij de vorming van een kabinet onder radicale leiding, met deelneming van de soc. en republikeinsche unie had goedgekeurd, evenals den toege zegden steun van de socialistische partij, voor de toepassing van een op het Volks front geïnspireerd programma, kon Chau temps zijn plannen verwezenlijken. Daladier zal optreden als vice-president van den ministerraad en tevens als minister van landsverdediging en oorlog. Georges Bonnet is minister van staat en belast met de coördinatie van het economische en financieele beleid. De verdere samenstelling van het kabinet- Chautemps luidt als vclgt: Minister van staat, belast met de diensten van het minister-presidium: Frossard. Justitie: Campinchi. Buitenlandsche zaken: Delbos. Binnenlandsche zaken: Sarraut. Financiën: Marchandeau. Marine: William Bertrand. Luchtvaart: Guy la Chambre. Nationale opvoeding: Jean Zay. Openbare werken: Henri Queuille. Handel: Pierre Cot. Landbouw: Chapsal. Arbeid: Ramadier. Koloniën: Steeg. Pensioenen: Lassalle. Volksgezondheid: Rucart. P.T.T.: Gentin. Koopvaardij: Elbel. Tot onder-staatssecretarissen zijn be noemd: minister-présidium: Laurens; minis ter-presidium, dienst der immigratie van vreemdelingen: Philippe Serré; buitenland sche zaken: De Tessan; binnenlandsche zaken: Aubaud; financiën: Hymans: marine: Delom Sorbe; lichamelijke opvoe ding: Courson; technisch onderwijs: Jules Jullien; openbare werken: Jaubert; handel: Maxence Bibie; landbouw: André Liautey; koloniën: Monnerville; arbeid: Lafaye. Om half tien verliet Chautemps met zijn medewerkers hotel Matignon en stelde op het Elysée den president der republiek de nieuwe ministers en onderstaatssecretarissen voor. Vrijdagmiddag zal het nieuwe kabinet zich aan de beide Kamers voorstellen. Chautemps' levensloop. Camille Chautemps werd 1 Febr. 1885 te Parijs geboren. Hij studeerde rechtsweten schappen en vestigde zich vervolgens als advocaat, eerst te Parijs en daarna te Tours. In 1910 werd hij naar de Kamer af gevaardigd. In 1924 werd hij minister van binnenlandsche zaken in het kabinet-Her- riot. Hij trad niet toe tot het daaropvolgen de ministerie van Painlevé; na de reorgani satie van dit kabinet in Oct. 1925 werd hij daar met de portefeuille van justitie belast. In Briand's kabinet van 28. Nov. 1925 werd hij weer minister van binnenlandsche za ken. Met het kabinet-Briand trad hij in Maart 1930 af. In Jan. 1930 werd Chautemps in de plaats van Daladier voorzitter van de soc.-radi cale kamerfractie. De maand daarop werd hij na den val van Tardieu kabinetsforma teur, maar na vijf dagen werd zijn ministe rie bij het eerste optreden voor de Kamer eveneens ten val gebracht. In Dec. van het zelfde jaar werd hij minister van onderwijs in de regeering van Steeg, welke ook een kort leven beschoren was. Daarna was hij in de kabinetten van Herriot, van Paul Bon cour, van Daladier en van Sarraut minister van binnenlandsche zaken. In Nov. 1933 vormde hij weer een nieuwe regeering. Hij kreeg spoedig hevige aanvallen te verdu- radicaal-socialistische stemmen, als de socialisten tegen stemmen. Verder is het volstrekt niet zeker, dat de geheele rech terzijde vóór hem zou stemmen. Zelfs al is dit aanvankelijk misschien wel het geval, dan kam men toch zeker zijn, dat hij bij de eerstvolgende stemming links stemmen verliezen zou, omdat velen daar het als een schande beschouwen even zoo te stem men als de „reactie". Men ziet dus, hoe klein de kansen zijn van een radicaal mi nisterie, als dit niet verzekerd is van althans de onthouding der socialisten. Chautemps is dus in zooverre gelukkig, dat hij kam rekenen op den steun der socialisten, zoodat hij een flinke Kamer- mesrderheid heeft. Chautemps ren wegens het beruchte Stavisky-schan- daal en onder den druk der openbare mee ning trad hij in Jan. 1934 af. Nadat hij eenigen tijd op den achtergrond was geraakt, werd hij in 1935 in den Senaat gekozen. In Jan. 1936 begon voor hem een nieuwe ministerieele periode door zijn toe treden tot het kabinet van Sarraut als mi nister van publieke werken. In Juni van dat jaar werd hij minister van staat in het eerste volksfrontkabinet van Blum. Toen deze in Juni van 't vorige japr aftrad, kwam Chau temps aan het hoofd van de tweede volks- frontregeering. Hij is dus nu voor de vierde maal minister-president. Verklaring van den premier. Alvorens zich naar het Elyssee te begeven heeft Chautemps tegenover journalisten een verklaring afgelegd. De regeering, waarvan ik de leden aan den president der republiek ga voorstellen, aldus Chautemps, zal trach ten, de verwachtingen te vervullen van een land, dat even begeerig is naar hervormin gen en sociale rechtvaardigheid gis burger vrede en veiligheid. Een zware taak wacht haar, doch zij zal deze vervullen met het tweeledige doel: de verlangens, zooals het algemeen kiesrecht tot uiting heeft gebracht, voorop te doen staan en deze in overeen stemming te brengen met de eischen van het welzijn des lands. Of het erom gaat, de soliditeit onzer financiën te handhaven, so ciale wetten voor te bereiden, die de vreed zame samenwerking tusschen kapitaal en arbeid zullen verzekeren, of de veiligheid en onafhankelijkheid van het vaderland te verzekeren, wij zullen aan deze groote plich ten onze geheele toewijding geven. Men zal bemerken, dat ik speciale betee- kenis heb gehecht aan een krachtige orga nisatie van de diensten van het minister presidium, het coördineeren en verlevendi gen van het economisch en financieel be leid en het uitoefenen van strenge controle op de vreemdelingen. Voorts heb ik in overleg met mijn vriend Daladier besloten, gebruik te maken van de mij geboden gelegenheid om een reorgani satie tot stand te brengen van de betrek kingen, die tusschen de ministeries van landsverdediging moeten bestaan. Om deze hervorming te vergemakkelijken, hebben mijn collega's Campinchi en Cot hun porte feuilles te mijner beschikking gesteld. Ik heb er natuurlijk prijs op gesteld, hun beiden te verzoeken, de leiding van andere mi nisteries op zich te nemen. Na deze verschillende wijzigingen kan ik zeggen, dat mijn kabinet krachtig is samen gesteld. En ik zou tegenover al onze mede burgers uiting willen geven in mijn krachtig geloof in de toekomst van ons geliefd va derland, die slechts afhangt van onzen ge- meenschappelijken wil tot het bewaren van kalmte, discipline en sociale eensgezind heid. Fransche persstemmen. Over de nieuwe regeering schrijft de Ke- rillis in de „Epoque": Er is wat goeds en veel slechte in deze regeering. Maar tevergeefs zoekt men naar een duurzame meerder heid. De parlementaire basis van het kabinet bestaat uit 118 radicaal-socialisten en een vijftigtal republikein-socialisten of verwante groepen, zoodat men bij elkaar niet tot een derde van de Kamer komt. Als het ministe rie steun b(j rechts wil zoeken, stelt het zich bloot aan socialen druk en algemeene werkstaking. Als het hulp bij links zoekt, wordt het door onbegrensde chantage be dreigd. Men kent het ministerie de bedoe ling toe, onmiddellijk stemming over kies- wetwijziging te vragen en de Kamer te ontbinden. Maar kan men de Kamer ont binden midden in een financieele crisis en kan men het land in een verkiezingsstrijd storten, terwijl oorlogsgevaar boven het land zweeft? Volgens de „Matin" is een ernstige poging tot organisatie op technisch en administra tief gebied volbracht. Thans moet neg de slag voor het parlement gewonnen worden. Alleen door een streven naar eenheid en wederzijdsch begrip boven iederen partij strijd zal men thans goede en duurzame re sultaten kunnen verkrijgen. De „Oeuvre" schrijft: Formules zijn even veel waard als de mannen, die ze toepassen. Het ministerie zal slagen in de mate, waar in de misverstanden tusschen de groepen van het Volksfront zullen verdwijnen door goeden wil en wederzij dsch begrip. Volgens de „Populaire" is het Volksfront nog steeds levenskrachtig en machtig. In de moeilijke omstandigheden, die het land doormaakt, moest men dus alles vermijden wat het systeem van het Volksfront had kunnen verzwakken. De communistische „Humanité" schrijft: Chautemps heeft niet de regeering gevormd, welke door het land verwacht *werd. De werkende massa wenscht, dat het Volksfront blijft en zal blijven. Zij wil een regeering naar het beeld van het Volksfront en zoo een regeering zal zij hebben. Engelsche persstemmen. De Engelsche bladen toonen zich verlicht door de ontknooping der Fransche regee- ringscrisis en betuigen Chautemps hun sym- pathiê. Het grootste deel der pers spreekt de hoop uit, dat Chautemps zich sterk zal toonen en zijn programma ten uitvoer zal leggen. De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft: Men hoopt van harte, dat Frank rijk thans de sterke en stabiele regeering heeft, die de omstandigheden noodig maken, en men wacht met een zekere ongerustheid op de resultaten van dit experiment. En toch is vertrouwen gerechtvaardigd. Het is dui delijk, dat, hoewel de pogingen tot het vor men van een kabinet van alle Fransche par tijen mislukt zijn, de openbare meening van links tot lichts overhelt naar de nood zakelijkheid van eenheid. De „Daily Mail" wenscht de regeering succes en hoopt dat zij erin zal slagen de eenheid tot stand te brengen, die Frankrijk sterk zal maken. De „News Chronicle" verklaart, dat de nieuwe regeering slechts zal blijven be staan als zij zich schikt naar den wensch van de meerderheid van het Fransche volk en in de leer van het Volksfront. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich uitgesproken over de geruch ten nopens vredesonderhandelingen tusschen Japan en China door de be middeling van den Duitschen gezant in China. De buitenlandsche ambassadeurs te Tokio zijn eenigen tijd geleden in kennis gesteld met het standpunt van de Japansche regeering, dat ingeval de Chineesche regee ring toenadering "zou zoeken tot Japan, met den ernstigen wensch een gelukkige oplos sing te vinden voor het tegenwoordige inci dent, de Japansche regeering niet zou wei geren naar een dergelijk voorstel te luiste ren. In het begin van December van het vorige jaar deelde de Duitsche ambassadeur te Tokio de Japansche regeering mede, dat de Chineesche regeering verlangend was om met Japan over vrede te spreken en dat de Duitsche regeering bereid was haar diensten te verleenen teneinde te komen tot directe JapanschChineesche onderhandelingen voor een regeling van het ipcident. De Japansche regeering betuigde blijde haar instemming met de Duitsche vriende lijkheid en stelde de centrale Chineesche regeering via den Duitschen gezant in ken nis van een aantal voorwaarden, waarvan de Japansche regeering de vervulling nood zakelijk achtte voor een blijvenden vrede in het Verre Oosten. Dit was de laatste gele genheid welke men de centrale Chineesche regeering gegeven heeft om haar houding te herzien. De centrale Chineesche regeering trad echter niet in de grootmoedigheid van de Japansche regeering en evenmin in het vriendelijk gebaar van de Duitsche regee ring (dat blijkens het begin van de verkla ring zijn oorsprong vond in een initiatief van de Chineesche regeering! Red.) Onder deze omstandigheder. moest de Japansche regeering tot haar verklaring van Zondag nopens de niet-erkenning van de centrale regeering komen. De Japansche regeering gevoelt niettemin groote dankbaarheid voor de goede diensten bewezen door de Duitsche regeering en haar ambassadeurs te Tokio en in China. De krijgsverrichtingen. Het Chineesche Central News-Agentschap te Sjanghai meldt: Aan den Tientsin— Poekou-spoorweg houden de Chineezen stellingen bezet ten Oosten van Pengpoe, terwijl de Japanners Mingkwang bezet houden. Pengpoe ligt aan de rivier Hwai en aan den Tientsin-Poekou-spoorweg. De plaats is het centrum van een gebied van over de 100.000 inwoners en het wordt één der belangrijkste steden van Noord-Anhoei. Mingkwang is per spoor een stad aan den spoorweg op 10 K.M. ten Noordwesten van Nanking. Het front van de Japanners aan den TientsinPoekou-spoorweg is met meer dan 20,000 man versche troepen uit Sjanghai en uit Tsingtao versterkt. De tegenover el kaar gelegen strijdkrachten hebben voeling met elkaar bij Liangsjatsjer in Zuid- Sjantoeng. Militaire waarnemers voorspellen, dat de Japanners hier in hun stellingen zullen blijven in afwachting van den opmarsch der Japansche troepen uit het Zuiden naar het Noorden. Zoo spoedig de ontwikkeling van den strijd aan het Zuidelijk front een gun- stigen keer voor de Japanners begint te nemen, zou men ook uit het Noorden in grijpen. Dat kan uit drie richtingen gebeu ren. Aan de beneden-Jangtse staan de Chi neesche strijdkrachten reeds in de buiten wijken van Woehoe, de Chineesche zaken- stad, 50 Eng. mijl bovenstrooms van Nan king. De daar gestationneerde Japansche troepen probeeren terug te trekken naar Hosjen, tegenover Woehoe aan de rivier ge legen. De Japansche oorlogsschepen, die bij Woehoe voor anker lagen, zijn reeds ver trokken, zulks tengevolge van Chineesche luchtbombardementen. De Daily Herald meldt uit Boekarest, dat de reisverslaggever van dit blad, Easterman, een onderhoud heeft gehad met mevrouw Magda Lupescu, de vrien din van koning Carol, de vrouw, die door de wereld wordt beschouwd als de macht achter den Roemeenschen troon. „Ergens te Boekarest" heeft Easterman gelegenheid gehad voor zijn bespreking met mevrouw Lupescu, die hem zeide: „Ik machtig u te verklaren, dat ik niet in het minst de bedoeling heb Roemenië te ver laten. Ik zal dat nimmer doen. Mocht ik ge legenheid hebben op eenig oogenblik naar het buitenland te gaan, dan kan dat slechts tijdelijk zijn en om zuiver persoonlijke re denen. Gij kunt er evenwel zeker van zijn, dat ik steeds zal terugkeeren. Daaraan kan geen twijfel zijn. Alle praatjes en berichten, dat ik weg zal gaan, zijn zonder grond. Roemenië is mijn geboorteland en ik zal er blijven". Dit antwoord kan volgens den correspon dent beteekenen, dat de vriendschap tus schen koning Carol en mevrouw Lupescu, ongeschokt is, ondanks alle pogingen haar te vernietigen. De verklaring is van groot politiek belang voor Roemenië, daar het de vastbeslotenheid aantoont van koning Carol om den op hem geoefenden druk haar te laten gaan, te weer staan. Voor het eerst sedert 14 jaar zou mevr. Lupescu thans een verklaring aan de pers hebben gegeven. Zij heeft het altijd beter geacht zich niet tegenover de journalisten uit te laten, daar dit tot moeilijkheden voor haar en voor anderen zou hebben kunnen leiden. Mevrouw Magda Lupescu is de dochter van een herbergier te Jassy, die reeds in zijn jongensjaren Grieksch katholiek was geworden en met een christenvrouw was gehuwd. Zijn dochter werd opgevoed in een kloos ter. Zij huwde een Roemeensch officier, eveneens een Grieksch katholiek. Dit huwe lijk is ontbonden. Mevrouw Lupescu be woont een villa in een der deftige wijken van Boekarest, op slechts vijf minuten van het paleis. Schoolbrand bij Montreal. - Na een hevigen brand, welke gisteren tijdens vrie zend weer heeft gewoed in de school van het Heilige Hart te St. Hyacinthe bij Montreal (Canada), werden 45 jongens vermist. Twee en twintig personen moesten in een zieken huis worden opgenomen. De brand nam den omvang van een ramp aan, toen het dak, waarop de kinderen ge vlucht waren, instortte, zoodat zij voor de oogen der onmachtige omstanders in een gloeiende oven vielen. Het reddingswerk werd nog bemoeilijkt door de felle koude en de dikke sneeuwlaag. Men heeft reeds 20 lijken uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Er worden 25 broeders vermist, terwijl 22 gewonden in emstigen toestand verkeeren. De autoriteiten, die een onderzoek inge steld hebben, zijn tot de slotsom gekomen, dat de brand ontstaan is tengevolge van een ontploffing, welker oorzaak niet bekend is. A

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1