Agenda £aatste Aeeicfitm Weecéeacht JnoezxmdeH Stukken eerste blad. vertrokken personen. het onderzoek naar het ongeluk met de hindenburg. het chineesch—japansch- conflict. Voor kleine tuinen. A. C. MULLER—IDZERDA. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht Prinses Juliana maakt een rijtoer. Ook de Koningin rijdt uit. 1 Alkmaar, Woensdag. HET STEMPELEN VAN WERKLOOZEN BIJ DE BLIJDE GEBEURTENIS. De minister van sociale zaken maakt be kend, dat, wat de dagelijksche aanmelding (het stempelen) van werklooze arbeiders betreft, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis de volgende gedragslijn kan worden gevolgd. Wordt het bericht bekend tijdens de bureau-uren, dan kan het stempelen wor den gestaakt Voorzoover het gemeentebe stuur den daarop volgenden dag, dus den eigenlijken feestdag, de gemeentelijke bu- reaux sluit, kan alsdan ook vrij van stem pelen worden gegeven. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 27sten Januari 1938 een raadsvergadering te beleggen. MEISJE ONDER KAR GERAAKT. Te Spanbroek bij Hoorn is gisteren in den namiddag het dochtertje van den heer J. Appelman, onder een driewielde kar ge raakt Het meisje werd deerlijk verwond en overleed eenige oogenblikken later. CORN. JONKER'S KOORKLASSEN. Men verzoekt ons er aan te willen herin neren, dat, voor hen die zich van plaats- kaarten hebben voorzien, gelegenheid be staat a.s. Donderdag-ochtend van 11 tof 1 uur aan de kassa plaatsen te bespreken voor de eerste uitvoering. CONCERT IN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS. Gisteravond werd door het Gemengd en Mannenkoor „Vocaal Alkmaar", dirigent Nico Snel, een concert gegeven voor de zieken in het Centraal Ziekenhuis, waar aan medewerking werd verleend door den heer Willi Kohier, viool, en den heer D. G. Kaal, cello; aan de piano Nico SneL Dat het concert buitengewoon geslaagd mag heeten, bewees het applaus, dat door de zieken werd gegeven en de hartelijke woorden van dank door de directrice ge sproken, waarbij zij hoopte, dat de koren nog eens een tuin-concert voor de zieken zouden geven. Hierna bracht de voorziter van „Vocaal Alkmaar" woorden van hartelijken dank tot de directrice, die weder de gelegenheid had aangeboden, dit jaarlijksch concert in het Centraal Ziekenhuis te doen plaats vinden. Spr. sprak den wensch uit, dat de zieken door deze muziek en zang gesterkt mogen worden en bracht tevens een woord van dank voor de aangeboden thee. Een woord van hartelijken dank bracht de voorzitter aan den heer Willi Kohier en den heer D. G. Kaal voor hun zoo zeer ge waardeerde medewerking en tot slot dankte hü de leden der vereeniging voor hun op treden op dezen avond. UITDEELINGSLUST. Gisteren is ter griffie der Arrondissements rechtbank gedeponeerd de uitdeelingslijst in het faillissement van Johannes Cornelis Kooter, thans wonende te Utrecht. Tot cura tor is benoemd mr. de Groot. De uitkeering aan concurrente schuld- eischers bedraagt 12,42 COVOTO. Zooals reeds vroeger werd vermeld, zal het Comité voor Tooneeluitvoeringen op Vrijdag 28 Januari a.s. zijn 12 yt-jarig be staan eenigszins feestelijk herdenken met een voorstelling van Jean, het nieuwste succes van de tooneelgroep „Het Masker", onder leiding van Ko Arnoldi. Het stuk is van de hand van den Hongaarschen auteur Ladislaus BusFeketee. Ko Arnoldi heeft de regie; de ontwerpen van de zeer fraaie décors zijn van Lucas Wensing. In dit stuk treedt vrijwel het geheele gezelschap op. Van de hoofdrollen noemen wij: Ko Arnoldi, John Gobau, Ank van der Moer, Jacqueline Rooyaards. Uit de beoordeelingen van de vooraan staande pers citeeren wij: Het komt meer en meer vast te staan, dat Het Masker een der beste, zoo niet het beste gezelschap is, dat wij op het oogenblik bezitten Eindelijk weer eens een blij spel, waarbij men zich amuseert. Jean is een licht, luchtig, blijspel, maar zoo speelsch en flonkerend van dialoog, dat het een Molnèr op zijn best zou kunnen zijn. Het gegeven is origineel en volkomen van dezen tijd. Ar noldi doet dezen politicus-grootgrondbezit ter leven tot in elke vezel het is een groot genoegen te mogen constateeren, dat het met het tooneel nog niet hopeloos staat, zoolang nog dergelijke voorstellingen mo gelijk blijken Voortreffelijk blijspel, stijlvolle opvoering, geestige dialoog een fijne comedie, geestig, zelfs aandoenlijk verfijnde, verstilde momenten van zuiveren tooneelaard Men beleeft maximaal plei- zier; een uitstekende opvoering Voor deze gelegenheid zal de voorstelling opgeluisterd worden door entre-acte mu ziek. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 11—18 JAN. '38. Nieuwe zaken: Alkmaar: W. F. Koster, Friescheweg 30, schilders- en behangersbedrijf. Den Helder: Het Bloemenhuis Orchus, Keizerstraat 85, bloemenhandel. Texel: B. F. Paagman, Eierland (Zuid) E 48, smid, enz. Wijzigingen: Alkmaar: N.V. J. Sirks Sc Zoon's Kaas handel, Leeuwarden; fiL Alkmaar, Kaar se in akersgracht 2, opgeheven. H. Vasbinder, Westerweg 102, afdeeling sigarenwinkel overgegaan aan mej. A. Winkel. Firma Rood en Tesselaar, Zeglis 5, handel in oliën, enz.; in- en uittreding vennqot. Bergen: H. H. 'Plomper, Lindenlaan 3, af deeling verhuizingen, enz.; overgenomen van C. Plomper. Heiloo: J. Bood en Zn., Heerenweg F 35, vrachtrijderijrechtsvorm gewijzigd. Den Helder: J. Schornagel, Weststraat 98, brood- en koekbakkerijovergegaan aan T. Schornagel. Noordscharwoude: firma P. Smit, Dorps straat A 110, brandstof fenhandel; rechts vorm gewijzigd. Schagen: Jacob Kossen, Nieuwstraat A 100, kruidenierswinkel; overgegaan aan Jan Kossen. N. Kamp, „Het Zijper Wapen", Noord A 54, caféhouder" en autorep.inr.; rechtsvorm gewijzigd. Texel: A. Blom Jz., Oudeschild 78, tim merman; overgegaan aan D. J. en J. D. Blom, ieder voor eigen rekening. Gebr. Kalis, Molenstaat 64, bloembollen- kweekerij en verkoop rechtsvorm gewij zigd. Wieringermeer: Coöp. Aankoopver. „De Wieringeimeer" G.A.; bestuurswijziging. Wieringerwaard: Jb. Haverkorn, Twee wegen A 76, winkel in manufacturen; over gegaan aan mevr. de wed. M. E. Haverkorn Sluis. Winkel: P. S. Vries, A 222, brood- en koekbakkerij; overgegaan aan J. P. Franzen. Zijpe: firma H. Bregman, Burgerbrug A 58, fouragehandel; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar: D. Hoogland, Costerstraat 6, veekoopman. Den Helder: Firma So.uwer Böhmer, Molenstraat 140, grossierderij in koloniale waren, enz. Maiscn Baan, Spoorstraat 18, winkel in dameshoeden en -mode-artikelen. „Amka" in liq., Spoorstraat 23, winkel in heeren- en kinderconfectie. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, tot en met heden Woensdag, hoofdnummer Kerels uit één stuk (sens.); hoofdrol Victor Mac Laglen. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Proces met geslo ten deuren (crim.); hoofdrollen Olga Tschechowa, Ivan Petrovich, Sabine Peters er Alfred Abel. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een stad op stelten (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolongeerd). City-theater, 8 uur, hoofdnummer Shall we dance (dansfilm); hoofdrollen Fred Astaire en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 20 Januari. 7.30 uur, Roxy-theater, derde filmavond Alkm. Tooneel- en Filmkring. 8 uur, 't Gulden Vlies, zangavond Corn. Jonker's koorklassen. 8 uur, de Unie, voordracht prof. Jasinski voor het genootschap NederlandFrankrijk. INGEKOMEN PERSONEN. A. A. Michels, R.K., dienstbode, Fnidsen 81, van Amsterdam. G. M. Vrasdonk. echtg. van B. Timmer, z.b., R.K., Uiten- boschstraat 99, van Bergen. B. J. Nie- naber, echtg. v. J. L. Robert, z.b., H.E.L., Jan van Scorelkade 65, van Amsterdam. J. J. van der Meer, geen, magazijnbedien de, Landstraat 62, van Haarlem. L. Kunst, R.K., dienstbode, Emmastraat 12, van Obdim. G. H. Slijderink, R.K., kok, Baansingel 11b, van Amsterdam. G. Braak, geen, z.b., Bergerweg 62, van Am sterdam. L. Selij, filiaalchef foto-optiek, en echtg., geen, Payglop 3,evan Amster dam. N. Ambrosius, Ger., leerL ver pleegster, Wilhelminalaan 11, van Rotter dam. C. E. Godijn, wed. van J. den Adel, geen, pensionhoudster en kinderen, Ken- nemerstraatweg 85, van Bergen (N.H.) H. M. Godijn, R.K., z.b., Kennemerstraat- weg 85, van Bergen. W. T. J. H. Geveke, geen, z.b., Nassaulaan 28, van Groningen. J. L. Steckenreiter, D.E., diacones, Ou degracht 208, van Hilversum. L. Veeter, N.H., timmerman, en echtg. en dochter, Omval 45, van Wieringerwaard. J. N. Blokker, N.H., groentenhandelaar, en echtg., Bisschop Bottemanneplein 3, van Den Helder. J. Dingerdis, R.K., suikerbewerker, Baansingel 5b, van Ber gen (N.H.) A. T. Korver, R.K., z.b., St. Annastraat 21, van Velsen. G. J. Kramer, R.K., kok en banketbakker, Sta tionsweg 112, van Amsterdam. J. F. Groenenberg, R.K., z.b., en echtg., Nassau- plein 11, van Koedijk. A. de Vos, echtg. van F. A. Rusch, N.H., z.b., Kennemer- straatweg 85, van Noordwijk. J. van Houten, geen, koopman, en echtg., R.K., en stiefzoon, Achterdam 7, van den Helder. A. Schilder, R.K., huishoudster, 2e Tuin dwarsstraat 23a, van Heerhugowaard. G. Boots, R.K., slager, Langestraat 32, van Amsterdam. K. H. Meulenbeld, N.H., kapper, Kennemerstraatweg 42, van Al melo. A. M. C. van Vliet, R.K., z.b., Druivenlaan 31, van Haarlem. J. Kloos, geen, chauffeur, en echtg., ger., en kinde ren, geen, Omval 110, van Oterleek. J. C. Jansen, N.H., buffetbediende, Oude gracht 114. R,. Bangma, D.G., gasfitter, en echtg., N.H., Metiusstraat 18, van Nieuwe Niedorp. A. G. H. Feij, R.K., controleur landb. crisiswet, en echtgen., en kinderen, Cabeljaustraat 7, van Maas tricht. A. E. de Gijsel, R.K., broeder onderwijzer, Nassaulaan 30, van Ouden bosch. W. F. van Schoten, schoenhandelaar, N.H., en gezin, van Dahliastraat Ha naar Apel doorn. A. H. Feij en, gouvernante, R.K., van Langestraat 59 naar Gent (B.) M. W. F. Kroon, kantoorbediende, W.G., van Kennemerpark 21 naar Amsterdam. A. Gieling, dienstbode, R.K., van St. Annastraat 5 naar Castricum. C. van Erkelens, pak huisknecht, geen, en gezin, van Nieuw- poortslaan 11 naar Heiloo. J. Pruis, ass. N.S., N.H., en gez., geen, van Biss. Botteman- nestr. 46 n. Oudenbosch. T. M. Kraak man, werkster, R.K., van Landstraat 34 naar Amsterdam. M. Meeuwsen, verpleegster, N.H., van Eikelenbergstraat 3 naar Ermelo. M. Rezelman, dienstbode, N.H., van Rip- pingstraat 15 naar Koedijk. H. F. M. Bol len, winkelchef, R.K., van Stationsweg 25 naar 's-Gravenhage. Wed. C. de Wit, en zoon, geen, van Druivenlaan 36a naar Am sterdam. P. Klooker, zuivelcontroleur. D.G., en echtg., N.H., van Boomkampstraat 11 naar Amsterdam. G. M. A. W. Wer- neke, leerl.-verpleegster, R.K., van van Everdingenstraat 18 naar Amsterdam. P. D. Alta, z.b., geen, van Jan van Scorelkade 78 naar Nieuwer-Amstel. R. J. Zwaan, leerL-drukker, Rem., van Nieuwesloot 79a naar Opmeer. Wed. D. Luijt, z.b., N.H., van van Everdingenstraat 12 naar Purmer- end. G. Langeveld, z.b., N.H., van Wil helminalaan 11 naar Medemblik. H. Schoemaker, leerL-verpleegster, G.K., van Wilhelminalaan 11 naar Rotterdam. P. Groot, kapper, N.H., van Groot Nieuwland 18 naar Amsterdam. P. de Boorder, boe renknecht, N.H., van vaartuig „Alkmaar 199" naar Ontario (Canada). J. Glantch- nig, dienstbode, R.K., van Kraanbuurt 4 naar Obervellach (Oost.) H. Kraan, z.b., R.K., van Hooftstraat 15 naar Bergen (N.H.) A. Kroone, dienstbode, R.K., van Emma straat 73 naar Amsterdam. M. C. van Woerden, leerl.-verpleegster, R.K., van van Everdingenstraat 38 naar 's-Gravenhage. Wed. F. J. Wijchers, huishoudster, R.K., van van der Woudestraat 59 naar Amsterdam. A. V. M. Leesberg, z.b., R.K., van Ken nemerstraatweg 17 naar Amsterdam. M. J. Stuffers, z.b., N.H., van Prins Hendrik straat 18 naar Zaandam. M. E. Soers. dienstbode, N.H., van Juliana van Stolberg- laan naar Zuid- en Noordschermer. E. Kaan, z.b., N.H., van Krelagestraat 1 naar Wieringen. M. Beijerbergen van Henegou wen, verpleegster, R.K., van Geestersingel 40 naar Haarlem. H. J. M. Fraijman, houtwarenfabrikant, R.K., en echtg., van Bierkade 17 naar Renkum. A. van der Graaf, klerk rijksbelastingen, N.H., en echtg., R.K., van Houtmanstraat 34 naar den Hel der. M. C. Krapman, h.i.d.h., N.H., van Emmastraat 89 naar Winkel. Ongecorrigeerd. ARTIS ZAL VERJONGD WORDEN. De plannen van het steuncomité. Hedenmorgen heeft het comité, dat zich ter ondersteuning van „Artis" in zijn moei lijkheden heeft gevormd, in een bespreking met persvertegenwoordigers zijn plannen uiteengezet, waarmede 't hoopt den tuin en de levende have van het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" voor msterdam en voor Nederland te behouden. De taak en de plaats van het comité is niet het bestuur van Artis te vervangen of zijn werkzaamheden over te nemen, maar in alle kringen en bij alle menschen, die het in en zelfs buiten Nederland kan bereiken, belangstelling te wekken voor het instituut dat door zijn cultureele en artistieke, zijn wetenschappelijke en zelfs historische be- teekenis een plaats heeft verworven, die niet kan worden vervangen. Het bestuur van Artis heeft trouwens overvloedig blijk gegeven zijn taak te be grijpen en dienovereenkomstig het beheer over het genootschap te kunnen voeren. Slechts hebben de middelen ontbroken om aan de verplichtingen te voldoen, die een ongunstige conjunctuur het onverhoopt hebben opgelegd. Het doel van het comité is het bijeenza melen van gelden om den tuin te moderni seer en, maar alleen onder voorwaarde, dat het voortbestaan van Artis in behoorlijken vorm zal zijn gewaarborgd. Aan deze voorwaarde wordt voldaan, in dien de overheid de moeilijkheden met de obligatiehouders op de juiste wijze oplost. De groote moeilijkheid immers vormen de nog uitstaande leeningen, die tesamen een bedrag van 1,6 millioen beloopen behalve de reeds tot in totaal 200.000 gulden opgeloopen rente. De grootste van deze leeningen is hy pothecair en verkeert thans, wat aflossing betreft, in het acute stadium dat, zooals be kend, het bezoek van een deurwaarder on vermijdelijk was. Bedragen als het genoemde zijn echter onmogelijk met inzamelingen bijeen te brengen, weshalve eenerzijds een regeling met de obligatiehouders moet worden ge troffen onder auspiciën van de overheid, terwijl anderzijds het geld, dat men bijeen zal brengen, besteed zal worden voor een verjonging van den dierentuin. Deze verjonging is zeer noodzakelijk. Artis immeis moet tot het publiek blijven spreken en daarom zijn concessies als het inrichten van z.g. „Frei-Anlagen", waarin de dieren min of meer in een „natuurlijke" omgeving vertoeven, onontkoombaar Be zwaren brengen deze Frai-Anlagen zeer ve le mede, maar dr. Sunier uiteenzette, al hebben zij ontegenzeggelijk aesthetische voordeelen: het contact tusschen de dieren en het publiek, het individueele contact dat zoozeer op prijs wordt gesteld en dat het hoogtepunt van den „Artis-dag" van meni- gen buitenman beteekent, bieden zij niet en de verzorging van de dieren is honderd maal moeilijker, omdat de kans op infecties en daardoor de sterfte zeer veel grooter zijn geworden. SCHANDELIJKE WRAAKNEMING. Het geschiedde in Utrecht, dat Zaterdag avond in een der plaatselijke bladen een overlijdensadvertentie was opgenomen waarin melding werd gemaa^, van het nlotseling overlijden van een 22 jarige jongedame wonend in de Twijnstraat al daar. De kennissen en vriendinnen van deze jongedame, een zeer geacht leidster van een katholieke vrouwelijke jeugdorganisatie, schrokken van dit plotselinge overlijden. Niemand had dit verwacht, daar de jonge dame zich nog een dag te voren kerngezond in haar kennissenkring had bewogen. Bloemstukken werden besteld en het ra derwerk, dat voor dergelijke gebeurtenissen pleegt tè draaien, op normale wijze in be weging gebracht. Doch de spil, waarom dit alles draaide, was springlevend. De gekste tooneélen speelden zich rond haar af. Kennissen, die haar dood waanden schrokken wederom, toen zij de doode in levende lijve tegenkwamen. Voor de jongedame werd de toestand bijna onhoudbaar. Overal moest zij tekst en uitleg geven. De advertentie was de schuld van alles. Nu was het wel waar, d^Jl letter in den naam niet juist was, doch de rest klopte als een bus. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat de advertentie per telefoon aan het dagblad was opgegeven door een an dere jongedame was opgegeven. Haar opvallende stem had haar verraden. Zij had zich willen wreken op haar vroe gere vriendin, met wie zij in dezelfde vrou welijke organisatie had gezeten en wie zij haar verwijdering uit de organisatie ver weet. Onderzoek naar de oorzaak. Het Duitsche rijksministerie van lucht vaart deelt mede, dat thans het rapport van de door den rijksminister van luchtvaart, generaal-kolonel Goering, samengestelde commissie van onderzoek naar het ongeluk van het luchtschip Hindenburg is opgesteld. Dit verslag is gepubliceerd in het tijd schrift Deutsche Luftwacht. De commissie heeft na haar terugkeer uit de Vereenigde Staten de mogelijkheden, welke tot het ontstaan van den brand zouden ïebben kunnen leiden, grondig onderzocht. Bovendien zijn eenige proeven genomen. Een Duitsche officieele mededeel in Naar het Duitsche Nieuws-Bureau van officiëele zijde verneemt, was bij de ge sprekken, die einde October 1937 tusschen de Duitsche ambassadeurs te Nanking en te Tokio en de regeeringsinstanties aldaar wer den gevoerd, door de regeeringen der beide in conflict zijnde landen de wensch uitge sproken tot medewerking van Duitschland bij de poging een modus te vinden. Om het belang van den vrede te dienen, aan welks herstel Duitschland in gelijke mate als de geheele wereld belang hecht, heeft de Duitsche regeering gemeend zich voor dit doel ter beschikking te moeten stellen van de beide bevriende landen. Daarbij werd er van Duitsche zijde van het begin af aan de nadruk op gelegd, dat Duitschlands houding in het conflict neu traal is en dat daarom zijn medewerking niet zou kunnen uitgaan boven de eenvou dige overbrenging van mededeelingen, die een der beide regeeringen aan de andere zou willen doen toekomen. Volgens dit beginsel is tot nu toe gehan deld. Met de op 16 Januari geschiede publica tie van het manifest der Japansche regee ring is het conflict tusschen Japan en China in een nieuw stadium getreden. LATHYRUS. Bij het hooren van, den naam Lathyrus verplaatsen we ons onwillekeurig naar het hartje van den zomer, en dan kunnen we ons niet goed indenken wat deze prachtige zomerbloemen te maken kunnen hebben met de maand Januari, waarin, het zoo koud en guur kan zijn. En toch is het voor hen die werkelijk van den zomer fraaie planten in hun tuin wenschen, met bloem stengels van minstens 30 c.M bezet met drie of vier bloemen, de beste manier om thans, of in ieder geval zoo vroeg moge lijk te zaaien. Wanneer we iedere zaad korrel apart in een klein potje stoppen is dit later bij het uitplanten verreweg het gemakkelijkste, doch daar niet iedereen in de gelegenheid is, een dergelijk groot aan tal potjes te herbergen, kunnen we ook 5 zaden nemen voor een pot van 12 c.M. middellijn. Als ze in een omgeving ver toeven waar de temperatuur 50 gr. be- d. aagt, kunnen de zaden reeds na twee of drie weken ontkiemd zijn. We behoeven er dus niet eens een kasje of bak voor te hebben, in een serre of voor een zonnig venster zullen we evengoed resultaat mogen verwachten. Terwijl de plantjes zich binnenshuis ont wikkelen, bewerken we vast het plekje waar ze later buiten uitgeplant zullen worden, en dan moeten we er vooral aan denken dat we Lathyrus nooit twee jaar achtereen op dezelfde plek zetten. We werken den grond goed om en bemesten met goed verteerden stalmest, die niet te dicht aan de oppervlakte mag blijven, ter wijl aan 'n kalkarmen bodem wat Thomas Slakkerameel, kalkmergel of beendermeel wordt toegevoegd. Voor een klein tuin tje is de gemakkeiijkate bemesting die met geconcentreerden kunstmest, die losjes wordt ingeharkt. We moeten er altijd aan denken dat de worteltjes van de jonge plantjes zoo min mogelijk met de verschil lende meststoffen in directe aanraking mogen komen. Ongeveer half April, dit is natuurlijk afhankelijk van het weer, kun nen we de zaadplantjes buiten ter be stemder plaatse uitolarten. Matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen; aanvankelijk meest half be wolkt; later weer toenemende bewolking; weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Voorloopig vrij goed weer? De oceaan-depressie verplaatste zich in noordoostelijke richting. Zij ligt thans over het zuidelijk deel van IJsland en bracht zeer zware regens in het zuidoosten van dit eiland, op de Faroer en de Shetland eilanden. Een secundaire depressie trok over de Britsche eilanden en de Noordzee en passeerde in den morgen ons land. De krachtige luchtstroom uit het zuidwesten bracht sterke temperatuurstijging, zoowel in het zuidwesten als in het noordwesten. In het westen en noorden van Frankrijk steeg de temperatuur plaatselijk meer dan tien graden. In Duitschland werd het daar entegen eenige graden kouder, terwijl ook in zuid-Frankrijk de temperatuur daalde en in het binnenland van Zweden de vorst toe nam tot zeer streng. Op het Jungfraujoch steeg, bij krachtigen wind uit west, de tem peratuur acht graden. In het Poolgebied heerscht koude en van de oostkust van Groenland wordt bij voortduring tempera turen van omstreeks veertig graden Celslus onder nul gemeld (gisteren min 49, heden min 38 graden). Op den oceaan ligt op 85 graden westerlengte een nieuwe diepe de pressie. Voorloopig zal deze depressie het weer in onze omgeving nog niet ongun stig beinvloeden, zoodat thans op een vrij langdurige opklaring gerekend kan worden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.52 uur tot 7.29 uur licht op. Gistermiddag heeft Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana een korte auto tocht gemaakt in de omgeving van Baarn en Soest. H.K.H. verliet het paleis aan de achter zijde, en nam in de „Packard" plaats. De auto reed het geheel paleispark door en kwam bij de oude Veenhuizer tol op den betonweg van Soestdijk naar Bilthoven. De prinses reed toen in de richting van hotel Trier en vandaar naar de gemeente Soest. Later in den middag reed een tweede hof- auto voor, waarin H.M. de Koningin plaats nam om een rit in de omgeving van het paleis te maken. Prins Bernhard reed vanmorgen uit. Prins Bernhard is hedenmorgen om elf uur uitgereden voor zijn gewonen och- tendrit. Z. K. H. zat naast zijn chauffeur in een open auto en reed in de richting van Soest. Landgenooten te Berlijn leven mede. In hoe sterke mate de Nederlandsche ko lonie te Berlijn medeleeft met de a.s. blijde gebeurtenis moge blijken uit het feit, dat een groot aantal landgenooten de redactie van het Duitsche nieuwsbureau verzocht heeft onmiddellijk na ontvangst telefonisch op de hoogte gesteld te worden van het ge- boortebericht. De redactie heeft zich bereid verklaard aan deze verzoeken gevolg te ge ven. Zij heeft in verband hiermede een lijst aangelegd van de gegadigden, welke lijst reeds een respectabele lengte gekregen heeft. Ook vele Duitschers en andere bui tenlanders hebben den wensch te kennen feegeven telefonisch van het groote nieuws te worden verwittigd. MOEDERVREUGD BIJ ORANJE- GEBOORT'. Geachte Redactie. Mag het damescomité te Alkmaar in ant woord op Uw artikeltje in de courant van gisteravond den nadruk leggen op het feit, dat het gearbeid heeft onder den titel „Moedervreugd' bij Oranjegeboort' "f Van Januari-, noch van December- of Februari- kindertjes is ooit sprake geweest bi) de werkzaamheid, welke zoo de sympathie van velen mocht hebben. Van het oogenblik ni de blijde gebeurte nis in het Koninklijk huis worden de be schikbare wiegen en geschenken aan de daarvoor in aanmerking komenden gezon den. Dit is naar aller oordeel het eenig juiste standpunt, dat ook altijd is belicht in de berichtjes, welke U steeds hebt willen opnemen. U dankend voor de verleende plaatsruimte* Het damescomité: „Moedervreugd.' bij Oranjegeboort?0 (Het zal wel algemeen bekend zijn dat het comité „Moedervreugd' bij Oranje geboort' gedoopt is, maar wij vermoeden dat men daaruit toch niet afgeleid heeft, dat te Alkmaar in afwijking met zoo vele andere gemeenten zou worden gehandeld. Red. Alm. Crt)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2