De grondwetsherziening een feit. Rinso I CACAO 8 ^Binnenland feuilleton VERSCHRIKKING PARLEMENT Bezwaren tegen het artikel inzake drukpers-vrijheid. Een vergadering van ruim een uur. VOORTAAN WAS MACHINE „OVERVETTE" RINSO, SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE Toen Lijsbeth een jeugdige sehoone «a* VAN RINGERS Uit het Amerikaansch door HERMAN ANTONSEN. (Van onzen parlementairen medewerker.) De Eerste Kamer heert gistermiddag nog geen twee uur voor de tweede lezing van oe wetsontwerpen tot herriening van ie Grondwet r.<tdig gehad. Ket debat er over is weinig belangrijk geweest; er werd eigenlijk nog rr eer pespr r.rcr. over dingen die niet dan over die w e 1 in de ontwerpen stonden! Zooals men zich herinneren zal, konden twee der ontwerpen in October j.1. im de Tweede Kamer de vereischte meer derheid van twee-derden niet verwerven, n.L de bepalingen betreffende het weren van revolutionnaire vertegenwoordigers en de beperking van de parlementaire on schendbaarheid, zoodat dit tweetal van de baan geraakte. In den Senaat werd door de voorstan ders van die ontwerpen over hun lot ge treurd, door de tegenstanders erover ge juicht en laatstgenoemden voelden zich geroepen hun medeleden nog eens te ver tellen, waarom zij zoo blij waren. De vrij heid van drukpers had de bijzondere be langstelling van de heeren van Vessem (n.s.b.), Kranenburg (v.d.) en de Zeeuw (s.d.) vanwege de omstandigheid dat de regeering een andere opvatting dan de tot nu toe gebruikelijke huldigt omtrent de beteekenis van art. 7, ofschoon aan het artikel zelf niets is veranderd. De zes uit den strijd overgebleven ont werpen betroffen: 1. wijziging en aanvul ling van de bepalingen aangaande het inkomen der kroon; 2. wijziging en aan vulling van de bepalingen betreffende schadeloosstelling en het pensioen van de Tweede Kamerleden; 3. de mogelijkheid om ministers zonder portefeuille te benoe men (in de practijk slechts bedoeld voor den minister-president); 4. aanvulling van de bepalingen betreffende het kiesrecht, strekkende tot beperking van de even redige vertegenwoordiging „binnen door de wet te stellen grenzen"; 5. het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen; 6. be palingen van overgangsrecht. De drie rechtsche fracties deden het al heel eenvoudig. Namens de r.k., a.r. en c.h. verklaarde de heer van Lanscljot, dat zij geen behoefte gevoelden aan uitvoe rige beschouwingen, omdat er sinds de be handeling in eerste lezing niets was ge schied, dat tot wijziging van hun stand punt kon nopen. Zij betreurden slechts dat de regeering twee ontwerpen hier boven aangehaald niet tot wet zou zien verheven. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) zei- de in het geheel geen behoefte aan een rede te hebben; hij verklaarde simpel vóór de ontwerpen te zullen stemmen. Deze heeren hadden alle schoon gelijk, want deze Grondwetswijziging, die ieder erkent het bovendien weinig in grijpend is, was toch al geheel doodge- praat! Dat de heer van Vessem nog een vrij uitvoerig betoog opzette, was hoofdzakelijk om de meening van minister de Wilde (in de Tweede Kamer) te bestrijden als zou de n.s.b. revolutionnair zijn en als zouden haar leden de waardigheid van het parle ment aantasten. Zijn rede hielc' zich ook nog bezig met de bepaling inzake het kies recht, waarmede de democratie z. i. het paard van Troje binnenhaalde, en met de „ondemocratische" opvatting der regee ring dat art. 7 slechts een preventieve cen suur en niet het vèrschijnirgsverbod voof een blad of periodiek uitsluit, een bezorgd heid van dezen kant, welke den heer de Zeeuw (s.d.) aanleiding gaf tot de waar schuwing: „als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen!" De heer van Vessem concludeerde, dat het Nederlandsche volk zich dus, wat de persvrijheid betreft, vam 1815 af met een doode musch had blij gemaakt! Prof. Kra nenburg zag dit niet zoo somber in, alhoe wel hy toch wel eenige bezorgdheid toonde o*'èr de gewijzigde opvatting van de regeering. Met een beroep op juristen van naam en ook op een kort geleden verschenen 'proef schrift van mr. Diemer, die aan de Vrije Universiteit promoveerde, betoogde de Leidsche hoogleeraar, dat deze opvatting onjuist en zwak was. De regeering vindt deze zaak slechts vam academische betee kenis. Als dit inhield, dat er harerzijds op dit stuk geen voorstellen zijn te verwach ten. zou prof. Kranenburg zich daarover slechts verheugen. Wat de afwijzing van de beide aange vochten wetsontwerpen betreft, sloot hij zich geheel aan bij wat door zijn geest verwanten aan de overzijde van het Bin nenhof was verkondigd, n.1. dat het parle ment zelf over de middelen beschikt om zijn waardigheid te eerbiedigen. Onge- wenschte elementen kunnen bovendien in het parlement zelf het best tot rede wor den gebracht. IN J* t ALLEEN De nieuwe „overvette' Rinso is het enige wasmiddel, dat speciaal voor de wasmachine wordt gefabriceerd. Duizenden vrouwen hebben het reeds kunnen constateren: met Rinso komt de wasmachine het best tot zijn recht. In een oogwenk een overvloedig sop, dat in anderhalf uur al het wasgoed van 5 personen prachtig wit maakt, voor slechts 121/2 cent. Dat is het resultaat, dat U alleen maar met Rinso kan bereiken in elke wasmachine en ook in elke tobbe I R 2V0S09 beschouwde ze een kopje chocolademelk als een bij zondere tractatie, waard om in haar dagboek vermeld te worden. Als U tegenwoor dig een kop chocolade drinkt, en U proeftdat is cacao van Ringers, dan schrijft U het misschien niet in Uw dagboek, maar een bijzondere tractatie vindt U het toch zeker ook! Groen etiket '|j K.G. 1.56 Oranje etiket Mi K.G. 1.82 Gedecor. bus Mi K.G. 2.08 Kleinere bussen naar verhouding. föyioMÏel fy* iS tevenS voedzaam en Uckt verteerbaar Het betoog van den heer de Zeeuw sloot ir. groote trekken hierbij aan. De minister van binnenlandsche zaken, de heer van Boeijen, had het gemakkelijk ra een gedachtenwisseling als déze. Dat moet hem niet onwelkom zyn geweest, omdat hij aLs minister midden in de?e materie is gevallen, door ziekte nog ge handicapt was ook, zoodat een kort debat hem niet anders dan aangenaam kon zijn. Hijzelf was de eerste óm zich openlijk over dezen gang van zaken te verheugen. Ini vele opzichten was het gelukkig te achten, dat deze Grondwetsherziening zoo weinig te beteekenen had, omdat daaruit kon worden afgeleid, dat onze fundamen- teele wet nog zoozeer aan de werkelijke behoeften beantwoordt, dat ingrijpende wijziging onnoodig was. De Staatseommis- sie-de Wilde heeft dit een paar jaar gele den uitgemaakt en van haar voorstellen, die grootendeels werden gevolgd, zijn de het vorige jaar ingediende wetsontwerpen het resultaat geweest. Nadat de minister den heer van Vessem bestreden en de hoop uitgesproken had, dat deze nu ook eens het „ja" of „neen" van de regeering zou kunnen gelooven. wijdde hij nog eenigermate uit over art. 7 betreffende de persvrijheid, waarbij hij er op wees, dat de strekking daarvan beperk ter moet worden geacht dan wel werd aangenomen; ook voor deze stelling kon de bewindsman zich op rechtsgeleerden beroepen, o.a. niet minder dan wijlen prof. Buys! Ziet de regeering dus kans om zon der wijziging van de Grondwet een be paald blad te verbieden, minister van Boeijen voegde hier aan toe, dat voorloo- pig van de regeering geen voorstellen in dien geest te verwachten zijn; slechts in het allernoodzakelijkste geval zal zy tot e» n dergelijken maatregel overgaan. Toen het op de stemming aankwam, verklaarde de heer van Vessem, dat zijn fractie wilde geacht worden te hebben gestemd tegen de wetsontwerpen, genum merd 2 tot en met 5. Er werd niet hoofde- ®o©®©®o® JLuUopt»QMmna e*®*»®©®» Donderdag 20 Januari. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10. Morgenwijding. 10.15 GrPL }^0 Omroeporkest en soliste. (11.—1180 Knipcursus). 12.30 Gr.pl. 1. Otgel en viool. 1.30 Kovacs Lajos' orkest (gr pl2.— Voor de vrouw. 2.30 Piano en fluit. 3.— Knipcursus. 3.45 Orgelspel. 4.— Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian- orkest. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP-ber., mededeel ingen. 8.15 Concertgebouw orkest en solisten. In de pauze rep. 10.45 Gr.pl. 11-ANP-ber. Hierna Avro-dansorkest. 11.4012.Gr.pl. HILVERSUM. 301,5 M. (8.—10.— en 11.2.KRO, de NCRV van 10.11.en 2.12.uur). 8. 9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.Ber. 12.15 KRO- orkest en gr.pl. 2.Handwerk- uurtje. 3.Cellovoordr. met piano begeleiding en gr.pl. 3.45 Bijbelle zing. 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Gr.pl. 5.45 Or gelspel. 6.45 Het KLM-luchtnet in dc West, causerie. 7.Ber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Rep. Ev. gr.pl. 8.— ANP- ber., herh. SOS-ber. 8.15 NCRV- orkest. 9.Palestina, een politieke knoop, causerie. 9.30 Vervolg con cert. 10.ANP-ber. 10.05 Dampr. 10.20 Verv. concert. 10.45 Gymnas tiekles. 11.12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Gr.pl. 11.55 Alfred van Dam en zyn State-orkest. 12.50 Deel. 1.20 Gr.pl. 2.Deel. 2.20 Filmmuziek (gr.pl.) 2.50 Pianovoordr. 3.10 Empire exchange. causerie. 3.35 Het Sted. Orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Victor Silvester en zyn dansorkest. 6. Gr.pl. 6.20 Ber. 6.40 Boekbespr. 7.Het BBC-Schotsch orkest en soliste. 7.50 Jack Jackson en zyn Band. 8.50 The way of peace, cau serie. 9.20 Ber. 9.40 Twee violen en piano. 10.20 Korte kerkdienst. 10.50 liet Serge Krish Septet en soliste. 11.20 Bert Firman en zijn orkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 9.10, 10.40 en 11.20 Gr.pl. 12.40 Giar- dino-orkest en zang. 3.05 Zang. 3.20 Gr.pl. 4.20 Zang. 5.20 Radiotooneel. fi.35 Zang. 8.50 Nat. orkest, Raugel- koor en solisten. 10.5011.05 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Omroep- kleinorkest. 7.50 Erich Börschel's orkest. 8.50 Gitaarconcert. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Om roeporkest. 1.35 Omroepsextet. 3.20 Omroep-Am.-orkest. 4.50 Het Ri- chartz-kwartet. 6.30 Omroeporkest en -koor en solisten. 8.Radiotoo neel met muziek. 9.5511.20 Om- roepkleinorkest, mandoline-orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Zang. 1.— Om- roepsalonorkest. 1.30 Omroepdans- orkest. 1.50 Zang. 2.—2.20, 5.20 en 6.50 Gr.pl. 8.20 Omroepdansorkest en klokkenspel. 9.20 Ver. „Musica Antiqua. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 5.30 Pianovoordr. 6.35 Gr.pl. en viool- soli. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en gr.pL 10.3011.20 Solistencon cert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest, -koor en solis ten. 8.20 Causerie. 3.35 Omroep orkest, -koor en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Karl Ristenpart's kamerorkest. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.20— 11.20 Hans Busch' orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.35—11.20, Keulen 11.20 13.20, Brussel VI. 13.20—13.35, Keu len 13.35—14.20, Radio PTT Nord 14.20—15.05, Lond. Reg. 15.05 16.50, Keulen 16.5017.20, Brussel VI. 17.20—18.45, Weenen 18.45— 20.20, Brussel Fr. 20.20—20.50, Pa rijs R. 20.5022.50, Boedapest 22.5023.25, Luxemburg 23.25— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.20, Parijs R. 12.20—13.20, Droitwich 13.2014.Brussel Fr. 14.14.20, Droitwich 14.20—24. Lijn 5: Diversen. lOOOfi 0000©€»0®0©0t?0000Oöl lijk gestemd en de zes ontwerpep gingen zoo maar order den hamer van den voor zitter door. Om kwart over drie kon de om half twee bijeengeroepen Kamer naar huis gaan. Vanmorgen was er afdeelingsonderzoek. Wanneer de Senaat ir. openbare vergade ring byeen komt. is nog niet bekend. Er is nog niet veel van de begrootïr.gshoofd- stukken gereed. VROUWEN EN HET ONTWERP- ROMME. De houding der academisch gevormde vrouwen. In hotel „Weimar" te Rotterdam is een drukbezochte algemeene vergadering gehou den van de Nederlandsche vereeniging van vrouwen met academische opleiding onder presidium van mr. M. A. Tellegen uit Utrecht. Het voornaamste punt op de agen da was een bespreking van het voorontwerp van wet houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen. De bovengenoemde vereeniging is een ver eeniging van vrouwen uit allerlei kringen, allerlei richting, van allerlei opvatting en ?y stelt zich op een politiek-neutraal stand punt. In haar openingswoord legde de pre sidente er den nadruk op, dat deze politieke neutraliteit van de vereeniging niet betee- kent, dat zy zich moet onthouden van kri tiek op daden der regeering, die de maat schappelijke belangen van de leden der ver eeniging raken. Als maatregelen van de re geering, zooals nu weer in het geval van het voorontwerp van den minister van so ciale zaken, het arbeidsveld van de vrouw ernstig bedreigen, is het de plicht der veree niging mede te helpen de rechten der vrouw te verdedigen. Het comité ter verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw, waarbij ook de vereeniging is aangesloten, heeft zich reeds met een request tot de ad vies-commissie van den Hoogen Raad van Arbeid gewend, en verdere actie staat op het programma. Vervolgens gaf de presidente een uiteen zetting van het voorontwerp met de toelich ting. Deze wet, die zich alleen op het terrein van den arbeid heet te bewegen, grijpt in werkelijkheid in op het terrein van het fami lierecht, waarop de wetgever tot dusver te recht met zoo min mogelijk dwingende voor schriften volstaat. In de daarop volgende discussie kwamen verschillende meeningen tot uiting, maar algemeen was het protest tegen en de verontwaardiging over deze be dreiging van de vrijheid van arbeid van ie vrouw, niet alleen van de gehuwde vrouw, maar ook van de ongehuwde, niet alleen vgn de intellectueel gevormde vrouw, maar ook van de arbeidersvrouw. Afgekeurd werd de in het ontwerp gehuldigde opvatting, dat werkzaamheid van de gehuwde vrouw bui tenshuis voortkomt uit gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel en moet leiden tot verwaarloozing van haar gezinstaak, terwijl deze arbeid in zeer veel gevallen juist een uiting is van een verhoogd gevoel van ver antwoordelijkheid ten opzichte van het ge zin. -daar veelal de zorg voor het gezin de drijfveer is, die de vrouw betaalden arbeid buitenshuis doet zoeken en deze arbeid, in stede van het gezin te benadeelen, die ten goede komt. 5) Miss Sidderby kwam dichterbij en ving nog juist een akelig geluidje uit den mond van mijnheer Gans op, voordat ze begon te gillen. Het bleef bij één gil, toen kon ze niet meer; haar keel scheen afgesnoerd. Een zware last dreigde haar tegen het dek neer te drukkenHaar leeftijd deed zich gelden. Ze zonk op haar knieënhaar oogen begonnen te draaien en keerden zich eindelijk naar den armen Gans, die dood voor haar lagZe was er zeker vanze ker van zijn dood „Wat is hier te doen?" De zware stem van kapitein Sohme klonk over het dek en daarna een geschuifel van voetstappen. „Meneer Gans!" riep ze, het stijve been van het slachtoffer omklemmend. „Me neer Gans is dood! Wat afschuwelijk, dat zooiets op zulks een heerlijk reisje moest gebeuren!" Ze voelde zich door stevige armen op getild en overeind gehouden. Ella stond aan de andere zyde naast haar. Ella on dersteunde haar ook en toch voelde miss Sidderby duidelijker dan ooit het trillen van het schip, het stampen der machines, de deining van het dek en hoorde ze het fluiten van den wind door het takelage hoog boven haar in de ongemeten duis ternis van den wijden sterrennacht over de eindelooze zee. „U moet zijn oogen sluiten. Nu dade lijk zijn oogen sluiten", zei ze. „Hy is dood". Ze voelde, dat ze evenzeer de opmerk zaamheid trok als de jonge meneer Gans. Ze keken haar net zoo aandachtig aan, als ze naar hem keken. Mevrouw Sand- ford stond strak naar hem te kijken en zag er dientengevolge erg mager en be traand uit. Mevrouw Poole stond te sta ren en veel van haar tevredenheid was uit haar innemende oogen verdwenen om plaats te maken voor angst en ontzet ting. De mannen keken alleen naar den armen Gans. Luitenant Valcour lag naast hem gekneld, druk bezig en zei: „Kapi tein, zouden de dames niet liever naar den salon gaan?" Ella voerde haar tusschen dicht opeen gedrongen menschen stokers en bedien den en hofmeesters door, allen bleek en verschrikt en ze hoorde gemompel in het voorbijgaan: „Zy heeft hem gevonden". De kleine salon was erg gezellig. Ze zetten haar in een stoel neer en Ella boog zich bezorgd over haar heen en vroeg: „Je hoeft niets te zeggen, als je niet kunt, lieve, maar anders vertel ons dan alles eens pre cies". Miss Sidderby keek haar jongere zus ter aan. „Ik wou graageen glas water", zei ze. Luitenant Valcour maakte omzichtig de samengeknepen vingers der linkerhand van Gans los. Ze waren wanhopig dichtgeklemd. Hij haalde er, voordat de wind het wegbla zen kon, eén gekreukt stukje papier uit. Het was een hoekje van een telegramfor mulier. Het was een heel klein hoekje en er stond heelemaal niets op. „Ik zou willen voorstellen, allereerst naar de radio-hut te gaan, kapitein", zei hy. „Misschien wilt u mynheer Swithers opdragen, hier by den doode te blijven". Mijnheer Swithers, die door den door dringenden gil van miss Sidderby uit zyn kooi gehaald was en er op zyn bloote voe ten, half gekleed en erg onder den indruk, bij stond, vroeg aan den kapitein: „Zullen we hem naar zyn kooi brengen, kapitein?" Valcour verbrak de weifelende stilte. „Ik veronderstel, dat het een moord is". Roerloos stonden de bleeke gezichten der mannen om hem heen in de zwarte duister nis. Kapitein Sohme was heelemaal in de war. Het vreeselnke woord dreunde door zijn hoofd heen „Moord?" „Ik zou zeggen van wel, kapitein. Om zijn keel zijn indrukken van vingersen kijk eens, hoe zyn lippen en zyn oogen eruit zien. Ik denk, dat iemand hem ge wurgd heeft". Een Portugeesche bordenwasscher be gon opeens zenuwachtig te huilen. „Houd je snuit!" beval kapitein Sohme barsch. „Houd je bek dicht!" zei d,e buurman van den Portugees. Hy gehoorzaamde en begon hardop in onverstaanbaar Portu- geesch te bidden. „Stuur dien kerelKapitein Sohme keek nijdig rond en wendde zich tot den eersten machinist. „Meneer McGurk, stuur uw lui alsjeblieft naar beneden". McGurk, die elk verzoek, dat van de brug kwam, als een beleediging opvatte, ging stijf rechtop staan en joeg zijn man nen omlaag met een kort: „Naar beneden, jongens!" „Nu dadelijk naar de radio-hut, kapi tein!" drong Valcour aan. Kapitein Sohme deed zyn uiterste best, zich te beheerschen; zoo was dus toch dat gene gebeurd, waarvoor Valcour hem na de lunch gewaarschuwd had. „Mynheer Swithers, blijft u hier de wacht houden by den doode!" beval hij. „Jawel, kapitein. Zullen we hem naar zyn hut brengen?" „Zou het niet beter zyn, alles voorloopig te laten, zooals het is, voor een onder zoek?" opperde Valcour. „Zorg, dat niemand ergens aanraakt, ook niet aan het lyk, mijnheer Swithers!" „Ja kapitein". „En stuur de lui weg!" vervolgde Sohme, wyzend op de omstanders. „Ja, kapitein. Ze gingen het sloependek af naar de hut van den marconist en kapitein Sohme voelde zich doodongelukkig. Dat er nu toch werkelijk een moord op zijn schip gebeurd was! Het kon niet afschuwe lijker! „Wat verwacht u in de radio-hut te vin den?" vroeg hij aan Valcour. „Van radio-berichten wordt gewoonlijk een doorslag of copie gemaakt, kapitein", antwoordde Valcour, de hutdeur openend en naar binnen gaande. Hy sloot de deur achter den kapitein dicht en vervolgde: „Ik veronderstel, dat de dader dat oek wel vermoed heeft". Er was geen duplicaat van het bericht Er was zelfs geen papierblok met carbon papier te vinden. Op een plank lagen nog wel een paar nieuwe. „Wie kan den marconist vervangen?" vroeg Valcour. „We moeten die boodschap terstond opnieuw aanvragen". Kapitein Sohme voelde zich ellendig*' dan ooit. „Welke boodschap, Valcour?" Valcour vertelde hem van het stu)sj* papier, dat hij tusschen de vingers van Gans gevonden had. „Ik veronderstel, dat dit bericht het sig nalement van den man bevatte, dien ik hier aan boord hebben moet en van het hoofdbureau kwam", zei Valcour. „Heeft hij Gans vermoord, om het in handen te krijgen?" „Om te maken, dat ik het niet in ha"" den kreeg", antwoordde Valcour. Het schitterende visioen van den kapi tein begon te verbleeken. „We moeten naar mevrouw Poole toe gaan en haar vragen, ons te zeggen, wie die man is! Ik kan niet dulden, dat er op myn schip een moordenaar vrij rond loopt". Valcour ging voor de deur van de hut staan. „Zou ik u beleedigen, door u te ver zoeken, mij alleen met mevrouw Pool* te laten afhandelen? Ik houd niet kan scènes, maar we hebben hier met kwikzilver te doen. U hebt misschien wel eens g*Pr0" beerd, een korrel kwikzilver op te pakken, kapitein?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6