VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Glimlachje Verkeersongelukken. URSEM KERN TWEEDE BLAD. DOOR DRANK BENEVELD EN VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is de 52-jarige schipper Peters van de Deensche kotter E 96 in de visschershaven te IJmuiden ver dronken. Het luk is vanochtend opgehaald en naar de algemeene begraafplaats over gebracht. Men vermoedt, dat de man, na gister- avond een aantal café's te hebben bezocht, door den drank beneveld en de duisternis misleid, te water is geraakt. NEDERLAND EN HET VERRE OOSTEN. Rede van graaf van Limburg Stirum. Zinspeling op gebeurtenissen in het Verre Oosten. Gisteravond heeft de Nederlandsche ge zant te Londen, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, op het diner van de Royal Empire Society een rede gehouden, waarin hij o.a. sprak over de bezorgdheid, die zoowel Nederland als Engeland vervult als gevolg van de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Na gewezen te hebben op het groeiende bewustzijn, dat de Nederlandsche en Brit- sche belangen in Oost-Indië onderling af hankelijk zijn, verklaarde graaf van Lim burg Stirum: „Het is beslist zeker dat, indien de regen door ons dak dringt, het Uwe eveneens zou beginnen te lekken. Eeuwen van cultureelen arbeid liggen achter onze beide landen en ieder zou vastberaden het zijne bijdragen om de vernietiging te voor komen van wat met zooveel succes en ijver is opgebouwd. Wij mogen in vroegere tijden mededingers zijn geweest, het is duidelijk dat de bescherming van ons cultureele werk in die gebieden een gemeenschappelijk vraagstuk is. Laat men echter niet denken, dat wij ons in slaap laten wiegen door het zekere voor uitzicht op steun van den grooten broer. Neen, ook wij zijn een volk dat het hoofd koel houdt en met zekere zenuwen. Wij zijn terdege waakzaam en brengen groote offers om ons huis te bewaken. Dit doen wij zeker niet uit vrije verkiezing. Wij kunnen niet anders en wij worden ertoe gedwongen door w^ wij rondom ons zien gebeuren. Wij gaan uit van de veronderstelling, dat wij wel eens geheel op onszelf zouden kunnen zijn aangewezen". INBRAAK IN KERK EN PASTORIE. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de kerk en de pastorie te Edam. De huishoudster van den pastoor be merkte Zondagmorgen direct, dat onge- noode gasten aan het werk geweest waren. Na onderzoek bleek, volgens de „N. Haarl. Crt.". dat 12 zilveren 'epels en 12 zilveren vorken, 2 groote zilveren lepels, benevens een gouden polshorloge met armband van de huishoudster, verdwenen waren. Het verder onderzoek wees uit, dat in de kerk een offerblok gelicht was; de inhoud hier van was ongeveer acht gulden. Inspecteur Boone en rijksveldwachter Oudshoorn stelden nog vóór de H.H. Missen begonnen, een onderzoek in. De daders bleken te zijn binnengekomen via het hek van den tuin. De sacristiedeur was slechts met een grendel gesloten, welke hindernis zonder veel moeite overwonnen werd. De deur van kerk naar pastorie was niet ge sloten, zoodat men zonder al te groote moeite het terrein der operatie i.c. de pas torie bereiken kon. Sporen van pogingen tot inbraak in tabelnakel of sacristie werden niet aangetroffen. Verdere aanwijzingen ontbreken. STROOPERS EN JACHTOPZIENER SLAAGS. Op den dijk van het Twentekanaal bij Delden trof de jachtopziener Pluim drie mannen aan. Hij vermoedde dat zij aan het stroopen waren. Toen hij de mannen aan hield en hen wilde fouilleeren ontstond een formeele vechtpartij, tijdens welke de jacht opziener zich zoo in het nauw gedreven zag, dat hij een schot loste. Twee der mannen B. B. en L. van T. wer den aan het rechter-onderbeen geraakt. B. moest in het ziekenhuis te Delden worden opgenomen, waar hij door de politie is ver hoord. De beide andere mannen zijn in hun woning aangehouden en in het politiebureau te Hengelo ingesloten. DE ZUIDERZEEFILM IN DUITSCHLAND. Ministerieel antwoord. Op vragen van mevr. de VriesBruins (s.d.a.p.) betreffende de z.g. Nederlandsche cultuurweek te München en het vertoonen van een Zuiderzeefilm in verschillende dee- len van Duitschland, hebben de ministers van buitenlandsche zaken en onderwijs: kunsten en wetenschappen geantwoord: Het is den ministers bekend, dat te Mün chen, in aansluiting aan een Nederlandsche feestelijkheid op 27 Januari in het Deutsche theater, gedurende de volgende dagen op verschillend gebied door voordrachten, met o.a. vertooning van de Zuiderzeefilm door Een moeilijke taak! D. Jf. van der Ven etc., de belangstelling voor Nederland zal worden bevorderd, ter wijl deze „Nederlandsche dagen", waar omtrent de uitdrukking „Nederlandsche Cultuurweek" wellicht te grootsche gedach ten zou wekken, waardig besloten worden door het optreden van prof. W. Mengelberg, die op dien dag het Münchener Philharmo- nisch Oikest zal dirigeeren. De minister zijn in de voorbereiding van een en ander niet gekend. De docr den consul der Nederlanden aan deze gelegenheid gewijde zorg waarborgt, dat het gebodenen aan de eischen, die aan zulke „Nederlandsche dagen" moeten wor den gesteld, volkomen zal voldoen. De ministers zijn niet bekend met de voorgenomen vertooning van de Zuiderzee film in andere plaatsen dan München. Even min is hun bekend, dat de Nederlandsche consul voor andere uitvoeringen dan te München het initiatief zou hebben genomen. GEEN VERPLICHT VERKEERSONDERWIJS. De K.N.A.C. heeft zich korten tijd ge leden tot den raad van ministers gewend met het verzoek het daarheen te leiden, dat het verkeersonderwijs als verplicht leervak in de Lager Onderwijswet zou worden op genomen. In antwoord op het adres deelt de mi nt, ter van onderwijs mede, dat hij den hoofdinspecteur van het lager onderwijs verzocht heeft in een vergadering met de inspecteurs van iéders hoofdinspectie hen op te wekken de aandacht van de gemeente en schoolbesturen te vestigen op de „leidraad voor het verkeersonderwijs", uitgegeven door het Verbond van vereenigingen voor veilig verkeer. Aangezien den minister uit vorige rap porten van de hoofdinspecteurs is gebleken, dat in het algemeen op bevredigende wijze is voldaan aan vroeger door de regeering ge geven aanbevelingen om in het leerplan te doen opnemen periodieke en verplichte be handeling van de verkeersregels meent hij zich hiertoe te kunnen beperken en kan hij geen vrijheid vinden aan het verzoek tot opneming van het leervak „verkeersonder wijs" in de Lager Onderwijswet te voldoen. MOET MARTINI-CARILLON DES NACHTS ZWIJGEN? Anti-lawaaicomité, doktoren en hotelhouders in het geweer. Het is reeds enkele jaren geleden, dat in Groningen een vrij heftige deining ontstond onder de burgerij, naar aanleiding van de klachten van hotelhouders, die hun zaken in de omgeving van den Martinitoren heb ben, omlrent het carillon van den Martini. Dit carillon laat zich ook in de nachtelijke uren hooren en de hotelgasten zouden vrij geregeld klagen over dit „rumoer", waar door zij telkens in hun rust worden ge stoord. B. en W. voelden, blijkens hun destijds uitgebracht prae-advies, wel iets voor het stopzetten van het speelwerk, althans van 10 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. Maar de vroede vaderen hadden er nimmer last van gehad, of daarvan gehoord en hêt bleef dus zooals het was. Thans heeft het anti-lawaai-comité zich weer met een uitvoerig adres tot den ge meenteraad gewend en de klacht der hotel houders doen herleven. En verschillende adressen, waarin adhaesie werd betuigd, kwamen bij den raad binnen. De hotelhou ders natuurlijk allereerst, doch ook de dok toren, die, vereenigd in de afdeeling Gro ningen van de Ned. Maatschappij tot be vordering der geneeskunde, schrijven, dat hun „in de geneeskundige praktijk is ge bleken, dat zieken, wonende in de om geving van den toren, die irriteerende ge- klank hinderlijk, vermoeiend en slaaproo- vend vonden". Zij vroegen „den tergenden nachtrustverstoorder het zwijgen op te leggen". B. en W. hebben thans de zaak opnieuw in studie genomen, zoodat zeer binnenkort hun meening zal worden bekend gemaakt. Of de raad zich bij een eventueel gunstig advies van B. en W. zal neerleggen, staat evenwel te bezien. DRUKWERKEN VOOR NED.-INDIE. Aangezien na de afschaffing van het luchtrecht voor brieven" naar Ned.-Indië, frankeering van drukwerken, enz. (tot 40 gram) volgens het tarief der brieven voor- deeliger is, zal voortaan verzending van deze drukwerken, enz. volgens brieftarief gefrankeerd; en zonder voorzien te zijn van een luchtpostetiket, zijn toegelaten. KIND IN TEIL HEET WATER GEVALLEN. Het anderhalf jarig zoontje van de familie de Geus uit de Anna Mariastraat te Rotter dam is in de ouderlijke woning in een teü heet water gevallen. Met brandwonden over het geheele lichaam is het kind in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. VREEMDELING DOOD AANGETROFFEN. In den tuin van het gesticht van „De Joodsche Invalide". Gisteravond omstreeks kwart over tien ontdekte iemand van het personeel van de stichting „De Joodsche Invalide" aan het Weegperplein te Amsterdam, dat er iemand in den tuin van het gebouw op den grond lag. Naderbij gekomen, ontwaarde hij tot zijn verbazing, dat het een manspersoon was en dat de levensgeesten reeds waren geweken. In de onmiddellijke nabijheid van het lijk lagen een hoed en 'n horloge, dat nog tikte. Onmiddèllijk werd de politie van het bureau J. D. Meijerplein gewaarschuwd, die op hgar beurt den officier van justitie op de hoogte stelde. Kort daarop verscheen de substituut mr. de Blecourt met de politie, waarbij ook de hulp werd ingeroepen van den politie-deskundige dr. van Ledden Hulsebosch. Uit een voorloopig onderzoek is gebleken, dat men te doen had met een vreemdeling van ongeveer 40-jarigen leeftijd, die eenige malen een bezoek aan de inrichting had gebracht en waarschijnlijk van plan is ge weest dit ook gisteravond te doen. Men had evenwel den man niet binnenshuis gezien. Nadat het onderzoek ter plaatse was afge loopen, heeft men het lijk naar het Binnen gasthuis overgebracht. CHAUFFEUR NA AUTOBOTSING VERMINKT. In de Mathenesserlaan te Rotterdam is gisteren een ernstige botsing geschied tus- schen een bestelauto, bestuurd door den 44-jarigen J. v. d. Meer uit de Boomgaard- straat en een motorwagen van lijn elf. De botsing was zoo hevig, dat de chauffeur uit de cabine van de auto werd geslingerd en onder de tram terecht kwam. Nadat men de tram had opgevijzeld heeft men den chauffeur met een schedelbreuk, een ge broken linkerarm, een gebroken linkerbeen en een verbrijzelden rechterarm in hoogst ernstigen toestand per auto van den genees kundigen dienst overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel, waar de rech terarm is afgezet. Zoowel de motorwagen als de auto waren zoo ernstig beschadigd, dat zij moesten worden weggesleept. £jmds en STEUN VOOR DE TUINDERS. Drie en een half millioen beschik baar gesteld. De minister van economische zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crisisfonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, onder bepaal de voorwaarden steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste 3.500.000. De desbetreffende beschikking, waarin mede de diverse steunbedragen voor de ver schillende producten zijn vervat, is opge nomen in Stcrt. no. 12. De producten, welke eronder vallen zijn: druiven, fabrieksfram- bozen, meloenen, andijvie, augurken, bloem kool, verschillende soorten boenen en kool, komkommers, kroten, peen, schorseneeren, sla, tomaten en vroege aardappelen. DE UITVOER VAN POOTAARDAPPELEN NAAR FRANKRIJK. De hoeveelheid door Nederland en Frank rijk geimporteerde goedgekeurde poot- aardappelen is aanmerkelijk toegenomen in de laatste jaren. In het tijdvak van Sept. tot April werd in het jaar 1937 ingevoerd 66.300 ton pootaardappelen. In hetzelfde tijdvak van 1933-1934 was deze hoeveelheid 33.300, zoodat de invoer ongeveer is ver dubbeld. In Frankrijk heeft de beperking van den invoer van pootaardappelen tot 75 van den gemiddelden invoer der beide vooraf gaande jaren onder de betrokken land bouwers groote beroering gewekt. De be paling, dat aan iederen kooper van een zekere hoeveelheid goedgekeurde Fransche pootaardappelen een invoervergunning zou worden uitgereikt voor een dubbele hoe veelheid buitenlandsch pootgoed heeft niet kunnen verhinderen, dat aan de belangrijke vraag naar buitenlandsch pootgoed niet kon worden voldaan. De minister van land bouw was niet bereid, ondanks den op hem uitgeoefenden drang, van de einde Augustus gestelde regelen af te wijken, deelt de rijks- tuinbouwconsulent te Parijs mede. De verbouw van aardappelen is in Frank rijk aanmerkelijk toegenomen, dat blijkt wel uit de bovengenoemde toename van den invoer van buitenlandsch pootgoed. Men verwacht, dat door de ingevoerde regeling inzake de toewijzing van invoer vergunningen tenminste evenveel pootaard appelen zullen worden ingevoerd als in het vorige seizoen. De betrokken landbouwers en handelaren vragen belangrijk grootere hoeveelheden aan dan zij verleden jaar hebben geimporteerd. Niet alleen in Frank rijk, doch ook in Algerie, waar men blij kens de bekende gegevens meer interesse krijgt voor de laatrijpe soort, welke in Mei en Juni op de Fransche markt komen. Hierin moet ook de verklaring worden ge zocht van de vele moeilijkheden, welke worden ondervonden met het verkrijgen van invoervergunningen voor de Furore in Algerie. De ineenstorting van de prijzen op de Fransche aardappelenmarkt in het voorjaar van 1937 was toe te schrijven aan het veel te groote aanbod van vroege aardappelen, zoowel van koloniale als binnenlandsche her komst. Algerie en Marokko hebben verle den jaar hun aanplant aanmerkelijk uitge breid, terwijl Algerie bovendien buiten landsche soorten is gaan telen, die later klaar waren dan de voordien verbouwde aardappelen, met gevolg, dat in het seizoen van Mei tot Juli de invoer van aardappe len uit Algerie in Frankrijk is toegenomen van 7000 ton in 1932 tot 40.200 ton in 1937. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Een gezegde, dat men aan den Langen- dijk veel gebruikt, is „Het weer is de koop man", waarmee wordt bedoeld, dat de weersgesteldheid veel invloed heeft op de prijzen, welke op de Langendijker veilingen worden besteed. En in de afgeloopen week was het voor de Langendijker tuinbouw producten geen gunstig weer. Het regende bijna voortdurend, terwijl de tuinders het meeste gebaat zijn bij een temperatuur on der het vriespunt. Het ging aan de veilingen dan ook niet voor den wind. Voor de ver schillende koolsoorten bestond wat minder vraag, met gevolg, dat de prijzen terug liepen. De roode kool is een kleine gulden per 100 K.G. in prijs gedaald. Voor sommige sorteeringen was het iets minder, doch over het algemeen was het verschil wel tachtig a negentig cents. Er werden nog wel enkele partijen verhandeld voor 6 en daar boven, doch dit waren slechts enkele heel mooie partijen; de groote koal bracht vanaf 4 per 100 K.G. op. Tweede soort vanaf 3.60. Ook de afwijkende kwaliteit was goedkooper. Deensche witte kool verheugde zich ook niet meer in die groote belangstelling als in de eerste week van het jaar. Prijzen van 3 per 100 K.G. kwamen nog maar zelden voor, op het laatst waren de hoogste no teeringen tot 2.90 per 100 K.G. De overige sorteeringen gingen ook voor 4050 ct. per 100 K.G. weg. Er is echter nog maar weinig doorgedraaid. Dat zijn nog steeds de zeer kleine sorteering en sterk afwijkende kwali teit. De gele kool prijzen vertoonden vrijwel eenzelfde beeld. De noteeringen van 2.50 en 2.60 per 100 K.G. werden maar een enkel keertje betaald. Er gingen al heel mooie partijen van de hand voor 2 2.30. De minder mooie liepen al gauw tot den minimumprijs van f 1.50 of iets daar boven. Een gedeelte van de gepresenteerde partijen bleef onverkocht. Savoye kool noteerde aanvankelijk tot maximum 3 per 100 K.G. De laatste dagen hebben wij niet hooger dan 2f 2.40 per 100 K.G. genoteerd. Met de uien is het weer crescendo gegaan. De middelsoort heeft in de afgeloopen week 11—13.30 per 100 K.G. opgebracht. Ook de grove, welke aanvankelijk 10.10 10.50 opbrachten, kwamen spoedig boven 12 per 100 K.G., tot maximum 13. Drie lingen van uien, begonnen met 7.70 8.40 per 100 K.G., stegen al spoedig tot boven 9, tot hoogstens 9.80. De peen begon met ruim f 3 per 100 K.G., tot 3.50 en 3.80 per 100 K.G., doch in het midden van de week was hierbij een in zinking te constateeren, waardoor vanaf 2.50 per 100 K.G. werd betaald. Later haalden deze prijzen weer wat op. Kleine peen ging weg voor 1.10—1.50. Er werden weer heel weinig aardappelen verhandeld. De blauwe eigenheimers wer den met 3 per 100 K.G. betaald. Bevelan ders 2.102.50 en Schotsche muizen 1.50. Kroten hebben 3.104.20 per 100 K.G. opgebracht. Rammenas 0.801.20, terwijl knolselderie het niet verder bracht dan den minimumprijs 2. Andijvie, waarvan slechts weinig was aangevoerd, noteerde 1.20 per 100 krop. Qememteeaden De raad dezer gemeente vergaderde 17 Januari 's avonds 8 uur, onder voorzitter schap van burgem. F. van den HeuveL Afwezig wegens ziekte de heer Ch. H. de Goede. De voorzitter opende met een woord van welkom en wenschte alle leden met hun gezinnen wederkeerig een gelukkig jaar. Speciaal in deze vergadering heette spr. hartelijk welkom den accountant J. Blom, uit Alkmaar, die de leden van voor lichting zal dienen aangaande het voorstel van B. en W. tot overgave van het G. E. B. ingaande 1 Januari 1938. B. en W. deelden mede dat de omstandigheden hen nopen dit voorstel te doen. Gaarne hadden wij het bedrijf in eigen beheer willen houden, vooral omdat dit voor onze financiën zoo noodig is. Ruim 23 jaar geleden was deze gemeente een der eerste die besloot tot oprichting van een G. E. B. Met groote zorg is dit beheer gevoerd en thans is het bedrijf zonder eenige schuld met daar naast nog een reserve. Onder deze om standigheden valt het ons zwaar om dit voorstel te doen, doch gehoord het rapport van den accountant en de besprekingen met de directie van het P.E.N., waar het college de meeste coulante behandeling ondervond en waarvoor een woord van lof op zijn plaats is, meenen wij dat het in het IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN 6 Fl. 1.40 PER FIACON belang der gemeente en dat van hare inge zetenen is. Aan de gemeente zal worden betaald 20.900 in 10 jaarüjksche annuiteiten tegen een renite van 4 benevens drie jaar lang een winstuitkeering van 600, terwijl voor de straatverlichting door het P. E. N. zal worden betaald wat zij de meente meer dan 500 kost. De lijnwer- ker zal worden overgenomen, mits deze wordt goedgekeurd en zijn winkel op ruimt. De administrateur is boven de 65 jaar en zal gepensionneerd worden. Nadat door verschillende leden het woord gevoerd was en de heer Blom van advies gediend had werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. Door den voorzitter werden aan het adres van den administrateur woorden van dank gewijd voor diens gevoerde beheer. Spr. prees dezen ambtenaar voor al het geen hij gedaan had in het belang van het bedrijf en was er van overtuigd, mede met het oog op het geringe salaris, dat hij steeds heeft genoten dat de raad bij de overname hiermede wel rekening zal hou den. Vervolgens hoopte hij dat het geno men besluit in het belang der gemeente zou zijn en dankte den accountant recht hartelijk voor de degelijke adviezen met betrekking tot deze overdracht, waarna de vergadering werd gesloten. Crisis-publicatie. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE. De Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noord-Holland maakt langs dezen weg bekend, dat evenals in 1937, wederom een aantal biggenmerken beschikbaar is voor kleine boeren en landarbeiders. Voor deze biggenmerken komen in de eerste plaats in aanmerking die georga- niseerden, wien voor 1937 reeds een over eenkomstige toekenning werd verleend. De alsdan nog resteerende merken kunnen uitsluitend worden toegekend aan: le. Kleine boeren, wier laatste varkens- toewijzing ten hoogste 3 is en wier toekenning biggenmerken in 1937 0 is geweest, die of: a. ingevolge de Ministerieele Be schikking van 10 Maart '37 no. 6396, uit het Landbouw-Crisis fonds steun ontvingen, of b. zich na 1 Februari 1937 gevestigd hebbende, eveneens voor dezen steun in aanmerking gekomen zouden zijn, indien zij zich voor dien gevestigd hadden. 2e. Landarbeiders, wier laatste varkens toewijzing ten hoogste 3 is en wier toekenning biggenmerken in 1937 0 is geweest. Tevens zal voor alle gevallen als voor waarde dienen te gelden, dat alleen zij, die kennelijk voornemens zijn de varkens toewijzing in 1938 voor eigen gebruik te benutten (dus de varkens slachten voor eigen gezin) voor deze toekenning van biggenmerken in aanmerking kunnen komen. Er kunnen echter nimmer meer dan 1 of 2 biggenmerken worden toegekend. Deze toekenning hangt af van de toewij zing varkens. Heeft een georganiseerde een toekenning van 1 varken, dan zal niet meer dan één merk kunnen worden toe gekend. Is de varkenstoewijzing 2 of 3, dan zal in het algemeen niet meer dan 2 big genmerken kunnen worden toegekend. Verzoeken om een bovengenoemde toe kenning van biggenmerken kunnen wor den gedaan aan de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noord-Holland, Afd. Veehouderij te Alkmaar. Om teleurstellingen te voorkomen wordt verzocht dit bericht grondig te lezen alvorens een aanvrage wordt gedaan. Do van alle goede reclame COURANTENRECLAME V, 105. Daar kwam een oude schildpad aan, die al jaren bij de beek had gewoond. „Sjonge, wat z(jn jullie druk aan 't werk?" zei hü tegen Flip en Wip, „kan ik jullie misschien helpen?" „Graag", zei Flip. 106. De schildpad met zijn brede schaal zou heel wat ineens kunnen vervoeren. Daarom ging Flip met de schildpad mede en laadde hem een massa proviand op de rug, veel meer dan hij ooit in wel zes keer ha i kunnen dragen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7