.50Umetiland AMSTERDAMSCHE BEURS Pluimveeteelt. Amerikaansche defensie moet paraat zijn. Algemeene toestand critiek. EGYPTISCHE KONINGSIDYLLE. Van Safinaz Zoelficar tot koningin Farida. Nieuws in 't kort. Strenge grensbewaking. Duitschland neemt maatregelen tegen smokkelen en illegale propaganda. TWEEDE BLAD. 4 futlicaties ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Alk maar; Gelet op de beschikking van den Minister van Economische Zaken d.d. 10 Januari j.1.; Verleenen, in verband met de viering van de te verwachten geboorte van een Konink lijken Prins of een Koninklijke Prinses, ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daaropvolgenden werkdag, ontheffing van het bepaalde in de artikelen 2, onder b en c, en 8, eerste lid, onder b en c der Winkelsluitingswet 1930, Stbl. no. 460, met dien verstande, dat de winkels in deze gemeente op die dagen tot des avonds 1 2 uur geopend mogen blijven en dat het ven ten, het verkoopen en het te koop aanbie den op of aan voor het openbaar verkeer openstaande landwegen en waterwegen op die dagen tot des avonds 12 uur geoor loofd zal zijn. Alkmaar, 18 Januari 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. KLAVER, Lo.-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Admiraal Leashy, de chef der vloot- operaties, heeft in de ondercommissie voor het toestaan van gelden van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de internationale toestand zóó ern stig is, dat de Vereenigde Staten hun nationale verdediging op het hoogste peil moesten blijven handhaven. De Vereenigde Staten, aldus zeide hij ver der, kunnen op het oogenblik hun defensie niet verminderen zonder de nationale vei ligheid in gevaar te brengen. De politieke omstandigheden zoowel in Europa als in het Verre Oosten zyn dreigender dan op eenig ander moment sedert 1918 en aanzienlijk slechter dan een jaar geleden. De toestand der Amerikaansche slagschepen is bevredi gend, doch zij zijn alle meer dan 16 jaar oud en vijf zijn er niet gemoderniseerd. Volgens de Vinson-Trammel-Act zou Amerika het recht hebben tot 1942 dertien slagschepen te bouwen, waarvan er twee in aanbouw zyn en twee op de eerstvolgende begrooting voorkomen. Donderdag zal het huwelijk worden voltrokken van koning Faroek van Egypte met mejuffrouw Farida Zoelficar De bruid zal niet tegenwoordig zyn by de onderteekening van de trouwacte. Er zal geen religieuze plechtigheid wor den gearrangeerd en zelfs de statierit van het ouderlijk huis van de bruid zal niet doorgaan. Om elf uur 's ochtends zal in het Koebbe- paleis een plechtigheid plaats vinden, waarbij geen dames zullen worden toegela ten. Deze plechtigheid zal volgens de Mohammedaansche wetten zeer eenvoudig zijn. De vader van de bruid, Yoessoef Zoelficar Pasja, zal koning Faroek de vraag stellen: „Stemt Uwe Majesteit er in toe mijn doch ter Farida tot wettige echtgenoote te ne men?". De koning zal dan plechtig antwoorden: „Ik stem toe", waarna de trouwacte door den koning zal worden geteekend, alsmede door Yoessoef Zoelficar Pasja namens zijn dochter en door de twee getuigen Aly Maher Pasja, den voornaamsten politieken adviseur van koning Faroek, en Said Zoel ficar Pasja den hofmaarschak, die geen familie van de bruid is. Sjeik Moestafa El Maraghi zal als ver tegenwoordiger van de Mohammedaansche kerk teekenen. De nieuwe koningin zal in een gesloten auto naar het Koebbe-paleis rijden. Het tijdstip, waarop zij van huis zal vertrek ken, wordt geheim gehouden. Voor den eersten keer in de geschiedenis zullen reeds op den trouwdag van den koning postzegels worden uitgegeven, wel ke zoowel de beeltenis van de koningin als die van den koning dragen. Ook de feestverlichting zal worden ont stoken op een wijze als tot nu toe ongekend is. Een aantal Moskees zal geillumineerd zijn. Een idylle. Toen koning Foead van Egypte de bekoorlijke koningin Nazli huwde, bracht zij, als hofdame, die in het paleis inwoonde, een harer schoolvriendinnen mee, madame Zoelficar, dochter van den befaamden Egyptischm staatsman Saïd Pacha en gemalin van een even eens befaamd rechter uit het gemengde hof van appèl te Alexandrië, Youssouf Bey Zoelficar. In haar prille jeugd speelde het oudste dochtertje van madame Zoelficar, de snoe zige kleine Safinaz, met de Egyptische koningskinderen, tot zy oud genoeg was om leerling te worden van het deftige pen sionaat der „Dames de Sion" te Alexandrië. Van allerliefst klein meisje werd zy daar een allerbekoorlijkste jonge Egyptische, die veel aan sport deed, de Fransche zoowel als de Engelsche taal uitstekend leerde beheer- schen en die haar naam, die een samenstel ling is van Arabische en Perzisch woorden sn die beteekent: de Retoe, de Bekoorlijke, iUe eer ging aandoen. ïn het voorjaar van 1W7 ondernamen de zusters van Faroek, die inmiddels zijn vader, koning Foead, was opgevolgd als kootof van Egypte, een reis naar Europa, waarbij Safinaz Zoelficar haar vergezelde. In Sankt Moritz werd veel aan wintersport gedaan, en men zegt, dat in die dagen by den jon gen koning het besluit rijpte om Mademoi- selle Zoelficar ten huwelijk te vragen. Moderne snelheid. Koning Faroek, die in Februari a.s. eerst 18 jaar zal worden, is een modern jong- mensch, dat er niet van houdt veel tijd te verspillen met voorbereidingen, die hij noodeloos acht. En dus noodigde hij Safinaz uit een autotochtje te maken met zijn klei nen sportwagen. Zelf zette hy zich aan het wiel en terwijl de auto zachtjes voortgleed stelde hy, haar de vraag: Wil je met mij trouwen, Safinaz? Dat wil ik, was het even korte en prompte antwoord. En daarop schoof de jonge koning haar den prachtigen silitaire-diamant, die hij in Frankrijk had gekocht als verlovingsring aan den vinger. Teruggekeerd vroeg Faroek zyn jonge bruid officieel ten huwelijk aan madame Zoelficar, terwijl Safinaz's vader, die op reis was, werd ui*genoodigd om terug te keeren om uit den mond van Zijne Majesteit zelf de vraag te hcoren of hij een huwelijk tusschen hem en Safinaz wel wilde toe staan. Het populairste meisje van Egypte. Van dat oogenblik af was Safinaz Zoel ficar ongetwijfeld het populairste meisje van Egypte. De manier, waarop zy haar golvend zwart haar kapt, is mode geworden, de eenvoudige sportieve japonnen die zij draagt, gelden als de meest gewilde toilet ten van het moment. En daarbij komt, dat de beeldschoone Safinaz geen poeder en geen schmink gebruikt, dat zij de oogen niet aanzet en haar mond niet bijwerkt. Ook dat geldt nu als goede toon in de voorname Egyptische kringen. 20 Januari a.s. wordt de bruiloft gevierd. Safinaz Zoelficar zal voortaan den naam dragen van Koningin Farida, de Eenige. Zocals men weet, hecht de jonge koning Faroek er bijzonder veel aan, dat de namen in zijn geslacht met een F beginnen. Dit zou geluk brengen! Ook koning Foead deelde die neiging en noemde zijn vijf kinderen Faroek, Fawzia, Fawkia, Faika en Fathia. De rol van de jeugdige koningin Farida zal uit den aard der zaak niet zoo heel ge makkelijk zijn, omdat zij weliswaar geheel Europeesch is opgevoed, maar als vorstin op Egypte's ouden troon, rekening zal moe ten houden met tal van, oude vormen en riten. Reeds de huwelijksfeesten zyn ge heel verschillend van vorsten-bruiloften, die wij in het Westen kennen. En al heeft de khédive Is maïl, in 1876 op den Egypti- schen troon, eens gezegd: „Mijn rijk is niet langer in Afrika, het maakt deel uit van Europa" dit neemt niet weg, dat er in Egyptische toonaangevende kringen toch wel op wordt gerekend, dat de oude Is- lamietische zeden ten deze zullen worden gehandhaafd: De bruid niet bij de bruiloftsfeesten. Zoo is reeds de veronderstelling geuit, dat de bruid persoonlijk niet aan de bruilofts feesten zal deelnemen. De huwelijkssluiting zelf is by de Mohammedanen een zuiver- administratieve zaak. De a.s. echtelieden hebben hun toestemming voor het huwelijk slechts uit te spreken tegenover een ambte naar van den burgerlijken stand, in tegen woordigheid van twee getuigen. Dit geschiedt zonder eenig ceremonieel. Maar omtrent de vraag of inderdaad naar oud gebruik de jonge koningin onzichtbaar zal zyn op de feesten, die daarna volgen, staat nog niets vast. Van andere zyde wordt weer beweerd, dat de bruid, op advies van de religieuze raadslieden van koning Faroek by de hu welijksplechtigheid een sluier zal dragen een Oosterschen, wel te verstaan! In ieder geval mag worden verwacht, dat de jeugdige Safinaz zy telt eerst zeven tien jaar uitstekend begrijpt welke moei lijkheden haar wachten by het bezetten van den Egyptischen koninginnetroon en dat men tevens van haar hoopt, dat zij de rech ten der vrouw in haar land zal helpen handhaven en bevorderen. Niet voor niets heeft men van haar gezegd, dat zy, vóór alle dingen, een uitstekend kameraad voor den koning zal zijn! Éénmaal, kort voor de officieele plechtig heden een aanvang namen, is Safinaz nog eens teruggekeerd in haar kinderland, het pensionaat der „Dames de Sion", om daar deel te nemen aan een groot schoolfeest. By die gelegenheid werd een sprookje door de leerlingen opgevoerd, het sprookje van een eenvoudig meisje, dat prinses werd. En de rol van dat meisje, de hoofdrol, werd door Safinaz vertolkt. Want zelfs in dezen nuchteren tyd worden dergelijke sprookjes nog weieens waarheid. Synthetische eiwitstoffen. - Twee ge leerden, professor E. Hammarsten en dr. G. Aegren van de chemische faculteit van het Caroline Instituut te Stockholm, hebben kort geleden eenige opmerkelijke proef nemingen gedaan, en de mogelijkheid onder zocht om eiwitstoffen op kunstmatige wijze te vervaardigen. De resultaten van het voorloopig onderzoek hebben sterk de aan dacht getrokken, en de tweee geleerden zyn uitgenoodigd in het voorjaar naar de Ver eenigde Staten te komen om hun laatste proefnemingen met hun Amerikaansche collega's te bespreken. Het onderzoek van Hammarsten en Aegren, dat vier jaren in beslag genomen heeft, be- teekent ongetwijfeld een nieuwen stap voorwaarts naar de oplossing van het vraag stuk der eiwitstoffen. Het is de eerste maal. dat men erin geslaagd is een eiwit, of een daarop gelijkende substantie, te verkrijgen uit een toebereidsel, dat van den beginne af geheel vrij was van eiwitstoffen. De eiwit achtige substantie, die in vele opzichten van denzelfden aard bleek te zyn als een wer kelijke eiwit-substantie, moet dientengevol ge te danken zyn aan de synthese van zeke re bestanddeelen van het oorspronkelijke HNUWaat em l»v«rMuttrek»eL Petroleumbrand in Texas. - Een in het hart van Kilgore in Oostelijk Texas ge legen petroleumbronnen is in brand ge raakt en heeft voor 130.000 dollar schade veroorzaakt. Verscheidene groote gebouwen werden door het vuur bedreigd, en brand weerlieden uit vijf plaatsen bestrijden den brand. Britsehe meisjes aangevallen. - De „Matin" meldt uit Londen, dat te Sjanghai twee Engelsche meisjes door acht Japansche soldaten zijn aangevallen. De meisjes had den zich in gezelschap van twee landgenoo- ten buiten de internationale concessie ge waagd. Plotseling sprongen Japansch sol daten te voorschijn, die de mannen aan een boom bonden en de meisjes aanrandden. De Britsche autoriteiten stellen een onder zoek in. Het roode achterlicht. - Naar de „Daily Telegraph and Morning Post" uit Bolton verneemt, is men ook daar niet tevreden met de roode reflectors, en is men van mee ning, dat deze de fietsers niet voldoende be schermen. De president van het gerechtshof ver klaarde, dat in de wet vastgelegd moest worden, dat roode achterlichten op alle rijwielen aangebracht dienen te worden. Een automobilist, die een fietsenden postbe- steller had aangereden, werd vrijgesproken, daar de wet een roode reflector ter vervan ging van het roode achterlicht toestaat. Het was voor den automobilist nagenoeg onmo gelijk den reflector op te merken, tenzij hij zijn koplampen had gebruikt. Voorts zou volgens den verdediger de wijze, waarop de reflectors op het rijwiel geplaatst waren, een nuttig gebruik onmogelijk maken. On gelukken kunnen niet uitblijven, aldus ten slotte de magistraat, zoolang de wet het ee- bruik van een rood achterlicht niet ver plicht stelt. Aardewerkfabriek vernield. - In den afgeloopen nacht is te Grudziondz in Polen een fabriek van aardewerk door brand ge heel vernield. De schade wordt op een mil- lioen zloty geraamd, tweehonderd arbeiders zijn zonder werk gekomen. Slachtoffers zijn niet te betreuren. De fabriek was verzekerd. Terechtgesteld. - Naar het blad „Kom- munist Tadsji Histana" meldt, zyn vijf func- tionnarissen van het Tadsjistische volks commissariaat van landbouw terechtgesteld als saboteurs en hoogverraders. Onder hen bevonden zich twee bekende vroegere aan hangers van Trotzki, Drosdof en Mamtsjen- ko, die reeds eenige jaren geleden naar Siberië waren verbannen Aanslag op autobus. - Een groep terro risten heeft een bom geworpen naar een auto, waarin zich vyf personen bevonden. De bom was van groot formaat. De koel bloedigheid der inzittenden, joodsche ambte naren, heeft Junx hun het leven gered. Een hunner slaagde er in de helsche machine op te vangen en op den weg te gooien, waar zij tot ontploffing kwam zonder dat slacht offers te betreuren zijn. zyr Aan het stukje Rijksgrens tegenover Enschede, van „De Knalhutte" tot Glane ongeveer dertig kilometer ligt een Duitsche Douanewacht van 900 man. Het zijn allen jonge kommiezen, oud leden der Rijks weer, S.S. of SA., die de Douaneschool hebben doorloopen en in partij-theorie en -discipline doorkneed zyn. Zij hebben een zwaren dienst, moeten zes uur aaneen een post bezet houden en hebben het consigne op ieder te schieten, die niet onmiddellijk voldoet aan hun bevel tot stil staan. Soms ziet men hen in een ononder broken post-keten langs de grens staan, een anderen keer zijn ze onzichtbaar aanwezig, maar niemand slaagt erin, hen te passeeren. Het overschrijden der grenslijn buiten de wegen, waaraan officieele doorlaatpos ten liggen is streng verboden en door deze wacht is het dan ook volkomen onmogelijk om in deze streek over de z.g. „grüne Grenze" Duitschland binnen te komen. Het gevolg van zulk een nog nooit geziene grensbewaking is, dat de be roepssmokkelhandel volkomen stil ligt en er zelfs met de feestdagen en de jaarswisseling hoegenaamd geen Duit sche jenever naar ons land is ingevoerd en er ook niet clandestien gestookt is, omdat de grenspassage voor de Duitsche deskundigen te moeilijk is. Alleen by HaaksbergenEibergen, waar de Duitsche bewaking minder scherp is, werd nog door de Nederlandsche ambtena ren een transport van 30 liter jenever in beslag genomen. Bij de bewaking tegenover Enschede gaat dat niet, omdat ook op Duitsch gebied slechts één liter jenever te gelijk mag worden vervoerd. En toch is de verleiding heel groot, want de jenever kost aan de overzijde 84 cent per liter en brengt ir. ons land minimum f 2.50 op. Voorwendsels. De aanwezigheid van zulk een groote macht aan de grens wordt van Duitsche zyde verklaard als een poging, insluiping van mond- en klauwzeer te voorkomen. Maar het aangestoken wild loopt vrij Duitschland binnen en dan helpt het niet, of de landbouwers by het overschrijden dei- grens aan de doorlaatposten hun voeten moeten vegen op een in creoline gedrenkte mat. Een dergelyke bepaling is alleen lastig voor de boeren, die landerijen hebben aan beide zyden der grens en nu soms gedwon gen worden tot het maken van een omweg van een uur, willen zy hun eigen landeryen betreden. Bovendien, het mond- en klauw- wm i» ia bet DuiUehe fratuieebied veel u- ger dan in het onze en de bewaking is in landelijke streken lang niet zoo streng als tegenover Enschede. Vrees voor propaganda. Ook het motief: het drukken van den de- viezensmokkel gaat voor deze grenswacht niet meer op, omdat deze smokkel inder daad beteugeld is. In de laatste maanden ko men pogingen, om geld Duitschland in te voeren hoegenaamd niet meer voor. Blijft over wat een deskundige aan deze zyde der grens ons als oorzaak opgaf: Duitschlands vrees voor illegale propaganda. In Duitschland, zeide hy, worden En schede en Nijmegen beschouwd als cen tra van illegale propaganda tegen het huidige regiem in Duitschland. In West- falen en Rijnland zyn duizenden pam fletten verspreid, welke over deze bei de plaatsen hun bestemming hebben bereikt en er zyn zelfs zendingen door gedrongen tot in Hannover en Berlijn. Het komt voor, dat dergelyke biljetten in België of Frankrijk gedrukt worden, in ons land her en der reizen, soms we ken aan de grens liggen, maar dan zyn ze ineens verdwenen. Ze zyn over den paal gekomen, hoe, dat is en blijft een raadsel. De strenge bewaking van thans maakt, dat ze dan nog niet aan het goede adres ko men, want het staat vast, dat eenige partijen pamfletten in het Duitsche grensgebied te genover Enschede in beslag zyn genomen. Hoe dit zij, de Duitsche bewaking blijkt een voordeel te zijn voor den bonafiden handel in qns grensgebied. De Nederlandsche ambtenaren hebben thans in hoofdzaak alleen te doen met men- schen, die in Duitschland geld hebben vast staan, daar goederen voor koopen en frau duleus trachten in te voeren, omdat zy an ders last krijgen met de clearing. Voor de rest is de Duitsche wacht een groote hulp voor onze kommiezen. (Rott. Nbld.) £ucfUvaact ONZE POSTVLUCHTEN. De stand der postvluchten is: Wielewaal (uitreis) te Jodphoer; Nandoe (uitr.) te Napels; Ffelikaan (uitr.) te Sin gapore. Reiger (thuisr.) te Bagdad; Emoe (thuisr.) is te Bandoeng gebleven wegens motor storing. Het toestel zal vandaag de terugreis aanvaarden. Morgen zal het vliegtuig P.H.A L.O. Oehoe van Amsterdam naar Batavia ver- t rikken. De bemanning zal bestaan uit Q. Te-pas, gezagvoerder, F. Peetoom, 2e be stuurder, J. B. Al, boordwerktuigkundige, H. Burggraaf, radioteio^rafut en P. Schaasberg. steward. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De Pluimvee-industrie op de tentoonstelling van Avicorni te Amsterdam. In mijn vorig artikel heb ik reeds een en ander over deze prachtige tentoonstelling vermeld, doch myn beschrijving zou niet volledig zyn als we een bespreking der stands zouden verzuimen. Temeer is dit noodig, daar de dagbladpers en zelfs de officieele tentoonstellings-propaganda-cou- rant niets van deze belangrijke inzendingen vermeld hebben, wat mijns inziens op een groot tekort aan berichtgeving en waar deering van een nuttige afdeeling wyst. Voor den bedrijfsman is per slot van reke ning de industrie, welke met haar nieuwste vindingen komt, van meer belang dan alle tentoonsteilingskippen, die meer voor de tentoonstellingsliefhebbers van belang zyn. De industrie levert de benoodigdheden, waarmede de bedrijfsman zyn bedrijf voert en daar kan dus de pluimveehouder veel van leeren, terwyl aan den anderen kant de industrie weer leert door de opmerkingen der koopers en ook tracht te verkoopen. De stands kosten een aardige hoop geld en steunen daardoor in niet onbelangrijke mate de geheele tentoonstelling. Een tentoon stelling zonder stands der industrie heeft voor den bedryfspluimveehouder weinig waarde en als deze belangrijke groep van pluimveehouders de belangstelling in deze tentoonstelling verliest, zal het in de toe komst steeds moeilijker worden dergelyke evenementen te doen plaats vinden. Ik be schouw de industrie niet als een opvulsel dat geld in het laadje brengt, doch als een onmisbare, waardevolle afdeeling eener ten toonstelling die alle aandacht waard is. Op het gebied der benoodigdheden trof ons op Avicorni een stand der firma P. E. Dullaerdt te Zutfen, die met vrijwel alle onderdeelen, die uit metaal te vervaardigen zijn, voor den dag kwam. Vooral de ver- warmbare drinkemmers (electrisch of door petroleum verwarmd) zyn zeer nuttig in den winter. Ook de moderne kuiken- en kippenvoerbakken voldoen aan de eischen der hygiëne, althans heel wat beter dan de ouderwetsche modellen. Er waren dan ook verscheidene soorten van deze voertrogjes, daarnaast warmteregulateurs, thermometers, allerlei soort ringen en kuikenbatieryen. De moderne broed kasten waren zeer goed vertegenwoordigd, de Econoom-kast zelfs met zeven machines van verschillende ca paciteit tot 20.000 eieren toe. De Petersine, het moderne Amerikaansche broedwonder met een vernuftige en gepatenteerde venti latie door de holle as, had een formidabele stand in het centrum der zaal ingericht en de actieve agent dezer machines, de heer de Jongh uit Zeist, had dan ook weer heel wat succes er mede. De groote broederyen kregen dus gelegenheid hier verschillende soorten machines te bestudeeren en hun keuze te bepalen. Een interessante stand bracht ook de heer H. Schreurs te Bilthoven, n.1. een moderne IdftbaUerü met 12 kuikens er in. Binnen kort hoop ik deze nieuwe manier van pluimveehouden eens te bespreken. Hoewel de batterij in ons land nog in het proef stadium verkeert verdient zij toch wel d~ aandacht, vooral nu zy vooral in Engeland zoo hard vooruit gaat in den laatsten tiid De op Avicorni gedemonstreerde batterij was al heel wat beter dan verschillend welke ik in de laatste jaren gezien heb Wat de wetenschap betreft kon men ooV niet klagen over gebrek aan keuze. Eén d nieuwe bladen, de Kleinveepost, had handige idee gehad van alle rubrieken h' zy behandelt, een kleine expositie te mak en zoo zag men daar allerlei interessant" zaken op het gebied der kippen, konijnen* schapen en byenhoudery. Daarnaast ook de plantenziektendienst vertegenwoor* digd. De kleinveewereld is meer het blad de» tentoonstellings-fokkers en zy gaf op w* stand dan ook heel wat platenmateriaal^! allerlei pluimveerassen. Tenslotte nog de firma Misset met w Bedryfspluimveehouderij, die nu al W koperen jubileum gaat vieren en da arm ,4, van de genoemde bladen wel de oudste k Zy behandelt zoowel de nutpluimveehop! dery als de tentoonstellingsliefhebberij n geeft nog als apart blad weer de konij nenhouder uit. Ook op het gebied der vakbladen dus weer keuze genoeg. En nu tenslotte de voerhandelaren, waar van men de namen als het ware allen reeds jaren kent, Betersl te Amsterd^n, Hoog- hiemstra, Sluys en anderen. Als vertegenwoordiger der wetenschap moeten we nog vermelden de Rijksserum- inrichting te Rotterdam, die er telkens op wijst hoe het onderzoek van gestorven dieren gratis geschiedt en tevens haar preparaten demonstreert, die bereid worden ten bate der ziektebestrijding onder allerlei soorten van kleinvee. Nadruk verboden. DR. B. J. C. TE HENNEPE. EFFICIENTE METHODE OM ZALMGEBRUIK TE STIMULEEREN. Met een collectieve reclame-campagne verhoogen de Amerikaansche zalm- pakkers sinds eendgen tijd de con sumptie voor hun product. Het resultaat van de campagne van 1936 voor het grootste deel couran- tenreclame) was een stijging van den verkoop met 144.000.000 pond over 1935. Men heeft dan ook niet ge schroomd het reclamebudget voor het volgend jaar te verdubbelen. van Woensdag 19 Januari 1938. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCB LANDBOUWCREDIET N.V. STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 3 Ned -Indië 1937 5H DuitschL '30 m verkL BANKINSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. CerL v. 250 Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie CaTvé Delft Ce-L Nederl. Ford Pbilips Gloeit. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper R public Steel Standard Brands Steel comm. U S Leather CULTUUR MAATSCH. H. V A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vereen Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg Ezplor. Mij.. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Sbell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber t SCHEEPVAARTEN. Koo Ned Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. CerL. Union Pacific Canadian Pac fjNoteering per 50. a) ex-coupo® tExclaim 'Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden X P*" WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Vorige koers 100»/» 97% 30l/j» 159% 159 134", 138'/. 41»/, 91'/, 279% 308'/, 150»/, 40'/. WW 46'*/» 1% 27»/,, 30»/» 15*/» 6% 44»/, 4»/» 450% 173 141 83% 83'/, 169*/, 355*/, 367»/, 84% 28 13'/,, 11% 223»/, 149», 140% 140 109'/, 3»/» 131 121% 239% 296 293% 29*/, 15"/» 10% 65 5"/» laatste k. 2.30-45 100»/, 97»»/» 30'/» 159;/, 158 134 138% 41% 92-% 278 307'/,-* 152-V» 38% 25i-»/» 46-'/., 1% 27 30-%. 14%, -5 44-%, 4»/, 450 171 140 82'/, 83% 169»/, 355% 367V.-8 84% 28 12{-%t llj-%1 223 148'/, 142 3%«-% 130% 120% 241 295 289% 29% 15% 9'/. 64% V/u OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Vorige koers: 1.79»/,. 8.97'/, 72.32 6.03 30.37 41.48 40.07 X 46.25 45.10 8.47X Hed«n: 1.79)4 8.97% 72.30 6.03X 30.37 41.46)4 40.07)4 46.25 45.10

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8