DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TWEE KONINGSKINDEREN. De lersche kwestie trekt aller belangstelling. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 16 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Donderdag 20 Januari 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang De algemeene toestand. Duistere gangen van de I.R.A. Besprekingen te Londen. China kan het verzet nog lang volhouden. De toestand van het land. De brand in de school te St. hyacinthe. In totaal reeds 46 dooden. het huwelijk van koning Faroek. ALKMAARSCHE COURANT. Alkmaar, 20 Januari. Werkelijk belangwekkend nieuws is er vandaag niet en het overzicht van heden krijgt dan ook den vorm van een soort allerhande! Wij kunnen nu n.1. dezen keer met eenige gebeurtenissen bezig houden, welke geheel los van elkaar staan en die samen als 't ware „het nieuws van den dag" vormen. Allereerst Spanje. Er wordt weer ge vochten tusschen de twee vijandige Spaan- sche partijen. Vooral de troepen van Franco zijn actief geweest. Zij hebben hun vliegtuigen de lucht ingestuurd en o.m. Barcelona gebombardeerd, waarbij onge veer honderd dooden gevallen zijn. De toe stellen kwamen van zeezijde. Zij hebben verscheidene bommen van groote kracht geworpen. De batterijen zijn direct in actie gekomen. Men vreest, dat er een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevol king te betreuren is. Gisteren hadden vliegtuigen der opstan delingen de kust van de Middellandsche zee met groote heftigheid bestookt. Sa- gonta heeft het meest te lijden gehad van de aanvallen van den vijand. Vanochtend hebben driemotorige vlieg tuigen 25 bommen van 80 en 100 kg. uit geworpen. Verscheidene huizen werden vernield, doch de bewoners konden schuilplaatsen binnenvluchten. Het schijnt, dat slechts weinig personen licht gewond zijn. Van Spanje naar China! Reeds sedert eenige dagen heeft de Duitsche pers laten doorschemeren, dat de bemiddelingspo gingen der Duitsche regeering in het con flict in het Verre Oosten mislukt waren. De pers maande Japan aan de eischen jegens China te matigen. In bevoegde kringen verklaart men, dat niet van een eigenlijke bemiddeling mag worden ge sproken, daar Duitschland er zich toe be perkte de mededeelingen der beide desbe treffende regeeringen door te geven. Het officieele communiqué van heden maakt voor het eerst melding van deze goede diensten. In het algemeen gelooft men te Berlijn niet, dat Duitschland een onder Japansch toezicht staande regeering te Nanking zou erkennen, uit de perscommentaren van de laatste dagen blijkt, dat men weinig vol daan is over de nieuwe wending in het conflict. Men schijnt niet te verwachten, dat een verovering van Noord-China den Duit- schen handel ten goede zou komen. Het voorbeeld van Mandsjoekwo, waar de Duitsche invoer steeds vermindert, is weinig bemoedigend. De kwestie der Habsburgers is de laatste dagen niet officieel ter sprake gekomen m Duitschland en zeker niet in de commu- niqué's, die ter gelegenheid van het be zoek van Stojadinowitsj aan Berlijn zijn gepubliceerd. Toch moet worden opge merkt, aldus Havas, dat de DuitsAe pers deze kwestie opnieuw naar voren brengt. De Westphalische Landeszeitung brengt haar zelfs in verband met het verblijf van Stojadinowitsj. Dit blad, het orgaan der nationaal-socialisten te Dortmund, schrijft, dat het conflict in 1914 ontketend werd door de dynastie der Habsburgers tegen Servië. Slechts het belang der dynastie van de Habsburgers stond Servie in den w^g. Tusschen Duitschland en Servie ston den eveneens de Habsburgers Het blad is v!n meenirg dat het de slecht begrepen tr^uw van Duitschland jegens deze dynas tie is die Duitschland tegenstander van heeft gemaakt, doch geen vijand, ^""huis Hateburg", aldus besluit he blad' eeds tegenetaudet ja^bet burgers6 zullen steeds deb weg naar het JIn hetzelfde ^^LhuWigd^giti- sche regeenng er van geduid m mistische agitatie h__oostenriiksche strijd met de Duitscn overeenkomst van J" 1 maken melding Alle Duitsche bladen maken. van de iegiUmisti^he g ekte in- pnns Ernst von Hohenberg^ legiü_ cident. De Duitsche pe bondgenoot van mistische beweging d Marxis- de Joden, van, het Vaticaanse ten en den beschermeling ^n. bond en de Westersche democr Tijdens een lunch van de en sche commissie voor industrie, landbouw heeft oud-min gehouden, ciën Georges Bonnet een rede gen waarin hij de omstandig!* ggeroepen waaronder hij uit Amerika is terugg om de portefeuille van acht afgetreden kabinet te aanv gereikt, zich gelukkig, resultaten te aaQ het De begrooting is in evenwr ^^aUiist begin van het jaar be«Ms* d€ (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, 19 Januari 1938. De lersche kwestie staat weer in het brandpunt der belangstelling. De lersche president de Valera is, vergezeld van drie van zijn ministers, naar Londen getogen om met z'n Britsche ambtgeno ten van gedachten te wisselen over het Iersch-Engelsch conflict. Al 750 jaar houdt dit conflict de gemoederen in be weging. Vorig jaar Januari kwam de Valera op een reis van Geneve naar Dublin te Londen aan. Tamelijk onverwacht had toen een on derhoud met den jongen MacDonald, den En- gelschen minister voor de Dominions, plaats Deze besprekingen, dife in een Londensche hotelkamer gehouden werden, waren de eer ste na het afbreken der relaties tusschen de beide landen in 1932. In dat jaar weigerde Eire, zooals het vrije Ierland heet, aan En geland de 500.000 pond sterling grondrente te betalen waarop Engeland recht had, en die tot op dat oogenblik ook altijd betaald waren. Deze kwestie werd het begin van een tarievenoorlog tusschen Eire en Enge land. Engeland legde hooge invoerrechten op de import van bepaalde lersche goede ren, terwijl Noord-Ierland zich achter hooge tariefmuren verschuilde. Het werd een com plete economische oorlog. Het was een groot persoonlijk succes voor Malcolm MacDonald dat hij het vorige jaar de eerste steen heeft gelegd voor de con ferentie die nu gehouden wordt. De Valera's liefste wensch is de vereeniging van den Vrijstaat Ierland met het Noordelijke, nog altijd aan Engeland verbonden Ulster. Hij zou niets liever zien dan een sterk, veree- nigd Ierland. Maar hier ligt juist de groot ste moeilijkheid. De bewoners van Ulster willen dat niet. Met de passie den Ieren eigen, verweren ze zich tegen deze samen voeging. Een andere kwestie die op de conferentie onder het oog zal worden gezien is die der defensie. De verdediging van Ierland is een zaak die de beide regeeringen sterk interes seert. Volgens de Engelsch-Iersche overeen komst moet Engeland de forten van Cork, Lough-Swilly en Birkhaven verdedigen in tijd van oorlog. De lersche Vrijstaat moet verder zijn eigen verdediging verzorgen. Het Vrije Ierland heeft echter geen leger of vloot. De Valera heeft verschillende malen dui delijk te kennen gegeven dat hij nooit zal dulden dat een vreemde mogendheid Ierland zou gebruiken als een basis voor krijgs operaties tegen Engeland. In beide landen leeft de vurige wensch dat er op het gebied der Defensie overeenstemming bereikt zal worden. Engeland wenscht beschermd te zijn te gen de mogelijkheid van een aanval van een vreemde mogendheid vanuit Ierland, terwijl Ierland verdedigt wenscht te zijn te gen aanvallen van buiten. Haar grootste ideaal is echter een eigen leger en vloot, net als andere Dominions. Deze kwestie is moeilijk, maar niet onverkomelijk. Een op lossing wordt in beide landen met spanning tegemoet gezien. Over de defensie, landrechten en de han del, och, daar wordt men het wel over eens. Maar over de vereeniging van Ulster en Eire zal nog menige harde noot gekraakt worden. Lord Craigavon, de minister-president van Noord-Ierland, heeft een verkiezing uitgeschreven om de meening van Ulster te over 3 milliard francs netto, terwijl de goudreserve was toegenomen. Dit bewijst, dat de kapitalen naar Frankrijk zijn te ruggekeerd. Spreker vroeg zich vervolgens af hoe de jongste crisis kon ontstaan. De laatste weken hadden zich moeilijkheden voorge daan, welke wantrouwen wekten onder de bevolking, ook onder de massa, welke haar spaarpenningen naar de spaarbanken had gebracht. Dit leidde tot het terugtrek ken van kapitalen en onrust op de wissel markt. Bonnet was van meening, dat het land op ernstige wijze moest worden ge waarschuwd door te verklaren, dat niet door proefnemingen, noch door wissel controle een financieel herstel kon worden verkregen. Hij leverde felle critiek op wissel-controle en verklaarde, dat de financieele vraagstukken worden be- heerscht door de vraagstukken van arbeid en productie en door het moreel van het land Het land moet een open oog hebben voor de gevarejj, welke het bedreigen. kennen over een eventueele vereeniging. Met de passie den Ieren eigen zal deze verkiezingsstrijd gestreden worden. Aan de eene kant Lord Craigavon, aan den anderen kant de Valera. Deze beide menschen strij den beiden voor hun Ierland. Zij zijn de bekende krachten, hun politiek en metho den zijn bekend. Maar er is nog een andere macht, die werkt echter in het geheim. Het is de I.R.A., The Irish Republican Army (Iersch Republikeinsch Leger). Hun doel stelling is de republiek Ierland. Tusschen de staat en de I.R.A. zal tijdens de verkiezin gen een geheime, verbitterde strijd gestre den worden. Alhoewel natuurlijk geen defi nitieve cijfers bekend zijn, mag men wel veilig aannemen, dat de I.R.A. op het oogenblik 30.000 leden telt. Methoden van de I.R.A. De methoden van deze sinistere organisa tie doen ons denken aan de praktijken van Amerikaansche gangsters. In het Royal Hospital te Belfast ligt op het oogenblik een man, genaamd Smyth, die door vier ko gels uit een I.R.A.-pistool getroffen werd. Zijn eenige misdaad was, dat hij als gevan genbewaarder het toezicht had over poli tieke gevangenen. De leiders der Ulstersche politie doen alle mogelijke moeite om de I.R.A. den kop in te drukken. De grens tusschen Noord- en Zuid-Ierland wordt intensief bewaakt, en er wordt zooveel mogelijk voor gezorgd, dat geen geweren etc. op illegale manier Ulster binnen worden gesmokkeld. Een speciale wet geeft de politie Het recht ieder verdacht persoon in hechtenis te nemen en hem daar voor onbepaalden tijd te houden. Wanneer op iemand een vlugschrift of een document der I.R.A. gevonden wordt, wordt zoo iemand voor minstens zes maanden opgeslo ten. In sommige districten van Ierland zijn de menschen veel banger voor de I.R.A. dan voor de politie. De wraak der I.R.A. is ge duldig maar onafwendbaar. Een man die de politie inlichtingen verschaft had over de organisatie werd aanbevolen het land te verlaten. Hij vertrok, maar toen hij vier jaar later weer te Belfast terug kwam, was hij vrij vlug het slachtoffer van de kogels der I.R.A. Spionnen die door de I.R.A. ontdekt wor den kunnen den dood niet ontvluchten. Krijgsraad in een hut. In een afgelegen hut, een kelder, soms bij kaarslicht wordt een krijgsraad gehouden, die over het lot van den verdachte beslist. Drie of vier mannen krijgen opdracht den veroordeelden spion te schaduwen. Dit duurt soms weken, de I.R.A. heeft tijd. Verdachtes bewegingen worden nauwlettend gevolgd en genoteerd. Wanneer de dag en het uur der executie is bepaald komen leden van een andere streek op het tapijt. Als vreem delingen hebben zij een betere kans hun slachtoffers ongemerkt te dooden. Zij ver stoppen zich tot het uur der terechtstelling. Zy vuren, meestal uit een auto, op het slachtoffer als deze, niets vermoedend, naar huis gaat of van zijn werk komt. Als de politie ter plaatse komt is er bijna geen in formatie te krijgen. Zelfs al looft men een bedrag van 10.000 pond uit. Niemand durft iets te vertellen. De vrees voor de I.R.A. zit diep geworteld. Zoo voeren in het jaar 1938 de leden van hetzelfde volk een strijd op leven en dood. Het mooie Ierland is al sinds eeuwen de prooi van verdeeldheid, onrust en oorlog. Het ware te wenschen dat de Londensche conferentie de oplossing van dit vraagstuk een stap nader mag brengen. Men kan deze oplossing niet verhaasten. In de conferentie heeft de Valera al direct de samenvoeging van N.- en Z.-Ierland een onmisbare grondslag genoemd voor de rust en vrede in het land. Voor de vriendschap tusschen Ierland en Engeland, zoo zeide hij, is het noodig. De Engelsche regeering ech ter is van meening, dat me» deze kwestie geheel aan Ulster moet overlaten. Het oplossen der moeilijkheden die de samenvoeging in den weg staan is een kwestie van tijd. Er zijn echter nog andere punten die op een oplossing wachten. Het schijnt, dat hier mee meer bereikt is dan de ingewijden ons meenden te moeten voorspellen. Mocht deze conferentie slagen dan is dit een groot suc ces voor Malcolm MacDonald. De goede verstandhouding tusschen hem en de Valera kan niet anders dan gunstig op de bespre kingen werken. Voor het groen Eire is het te hopen dat er eindelijk eens een periode van rust en vrede zal aanbreken. Besprekingen tusschen Eire en de Britsche regeering. Gistermiddag hebben Chamberlain en de Valera een onderhoud met elkaar gehad, pa de besprekingen waarvan een communiqué is uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat nog geen overeenkomst tot stand is gekomen. De besprekingen zijn evenwel ver genoeg gevorderd om de deskundigen van de bei de regeeringen in staat te stellen sommige punten meer in bijzonderheden na te gaan. Het resultaat van de gevoerde besprekin gen is, dat de besprekingen aan beide zijden thans geconcentreerd worden op een han delsverdrag als eersten maatregel, nauw verbonden met de studie van de financieele vraagstukken. Vervolgens komt het vraag stuk van de landsverdediging, terwijl in het verre verschiet de kwestie van de verdee ling ligt. De besprekingen werden gevoerd in een geest van groote hartelijkheid. In de bijeenkomst van het kabinet, welke de volgende week zal worden gehouden, zal verslag worden uitgebracht van de be sprekingen. In de vergadering van het par lement, welke 1 Febr. zal beginnnen, zullen de besprekingen eveneens worden behan deld. De vertegenwoordiger van Havas heeft een reeks interviews gehad met de voornaamste Chineesche leiders over den toestand in verband met den oor log. De grondtoon van de verklaringen dezer leiders kan als volgt worden samengevat: „Geheel China lijdt onder den bloedigen en verwoestenden oorlog, door de indringers opgelegd. Het zou met verlichting kennis nemen van de mogelijkheid tot het sluiten van een eervollen vrede op den grondslag van eerbiediging der nationale souvereini- teit, maar zoolang de door de Japan- neezen verkondigde beginselen in tegen spraak zijn met hun daden, zoolang wij moeten vreezen, dat het de werkelijke bedoeling van Japan is, van ons land een vazalstaat te maken, zullen wjj niet ophouden met alle krachten tegenstand te bieden, hoe groot en tragisch ook de onvermijdelijke offers zullen zijn". Wat het internationale recht betreft, blijft de positie van China onverzwakt, terwijl het den Japanneezen steeds moeilijker wordt, de officieele stelling militaire actie uit den wensch tot samenwerking met China en tot het onderdruken van de anti-Japansche propaganda voor het tribunaal der wereld te handhaven. De Chineesche leiders herinneren er aan, dat de Japanneezen bij de laatste pogingen tot het aanknoopen van vredesonderhande lingen hun eischen niet nauwkeurig wilden omschrijven. Het is mogelijk dat het ministe rie van buitenlandsche zaken te Tokio daar toe niet in staat was door de meeningsver- schillen in het kabinet en doordat het niet wist, of de militairen de voorwaarden zou den goedkeuren. Het zou waarschijnlijk een vergissing zijn te rekenen op een radicale wijziging in de houding der Chineesche leiders of op een plotseling staken der PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur vijandelijkheden door een duurzame rege ling. Vóór die opvatting pleiten verschillen de omstandigheden. In de eerste plaats blijkt de Chineesche eenheid dieper en steviger dan velen ver moeden. Verder is er geen sprake geweest van de scheuringen in de regeering, die door sommigen verwacht werden. Dan heeft de Kwomintang die aan veel critiek heeft blootgestaan, de noodzakelijkheid van her vormingen door functies te doen bezetten door personen buiten de partij. In de vierde plaats toont de zeer actieve medewerking der communisten, die vroeger in de opposi tie waren, aan, dat alle binnenlandsche vraagstukken aan de nationale verdediging ondergeschikt worden gemaakt. Tenslotte het belangrijkste punt, de leiders, die het meest tot den vrede geneigd zijn en die den naam hebben de vredespartij te vertegen woordigen, zijn. in het geheel geen voor standers van een vrede tot eiken prijs, maar slechts van een, die aanvaardbaar is voor een onafhankelijke natie, welker be staan als zoodanig verzekerd moet zijn. Waarschijnlijk zullen de opnieuw gegroe peerde Chineesche strijdkrachten den Ja- panschen opmarsch naar Hankau zooveel mogelijk trachten te remmen. Een Japansch optreden tegen Kwantoeng schijnt niet te dreigen, tenzij de opmarsch naar Hankau ernstig bemoeilijkt zou worden. De Chinee sche regeering schijnt niet zeer onder den indruk te zijn van het Japansche besluit haar niet meer te erkennen. Zij zou even tueel een nieuwen terugtocht naar het bin nenland organiseeren en het te verdedigen terrein tot de provinciën en in het midden, het westen en het zuiden van China beper ken. De financieele toestand geeft geen aan leiding tot onmiddellijke ongerustheid, hoe wel hij moeilijk is. Het gevaar voor hon gersnood is door de laatste overvloedige oogsten geweken. Nieuwe wegen en spoor wegen worden aangelegd, waardoor dé in- en uitvoer naar en van Rusland, Indo-China en Birma vergemakkelijkt zullen worden. De strijdende af deelingen zullen weldra vervangen kunnen worden door nieuwe strijdkrachten. De komende vier maanden zullen wellicht voor China beslissend zijn. Indien het land de lente doorkomt zonder dat de nationale structuur ineenstort, is het niet onmogelijk, dat de vele factoren, die in het voordeel van China zijn, van overwegend belang zullen worden. De groote brand, welke gewoed heeft in de school van het H. Hart te St. Hyacinthe bij Montreal (Canada) heeft volgens de laatste berichten in het geheel 46 dooden geëischt. Tot nu toe is men er in geslaagd 19 lijken uit het puin te voorschijn te halen. 28 knapen worden nog vermist. Men vreest, dat ook zy den dood hebben gevonden. In het ziekenhuis liggen nog 15 gewonden, van wie er vijf in levensgevaar verkeeren. Faroek Volgens de Mohammedaansche traditie heeft Farida Zulficar niet de eenvoudige plechtigheid bijgewoond in het Koebbe- paleis te Caïro, waar haar huwelijk werd voltrokken met koning Faroek. Haar vader vertegenwogrdigde baar daar. Farida Zulficar Om 11 uur kondigden saluutschoten aan, dat het huwelijk was gesloten. Deze saluut schoten gaven aanleiding tot groot vreugde betoon, zoowel bij het op Europeesche wijze gekleede publiek in de hoofdstad als by de Redgginen,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1