Do zuiveringsactie in Rusland Angstige uren in een orkaan Wachtend op den dood in de machinekamer. Nieuws in 't kor*. Het Rijwielpad van den Bergergrens naar Camperduin. De verbetering van den economischen toestand in het Geestmer-Ambacht door cul tuurtechnische maatregelen. KOEDIJK NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 20 JANUARI 1938. i'huUetUatid De uitzettingen stop gezet. Een decreet van het Centraal comité der communistische partij behelst het bevel tot onmiddellijk stopzetten van uitzettingen uit de partij op groote schaal en zonder on derscheid. Tienduizenden gevallen, waarin de betrokkene in beroep is gegaan tegen zijn uitzetting, moeten binnen drie maanden behandeld worden. Ontslag uit betrekkingen wegens verlies van partijlidmaatschap wordt verboden en degenen, die op deze gronden ontslagen zijn, moeten binnen veertien da gen weer aangesteld worden. Personen, die verantwoordelijk zijn voor uitzettingen op valsch of onvoldoende motieven, moeten hun verontschuldigingen aan de slachtoffers aanbieden. De decreet maak geen einde aan de zui vering en het algemeene beginsel van waak zaamheid tegen klassevijanden wordt ge handhaafd. De 11580 ton metende tankboot van de vloot „War Bahadur" is Maandagavond te Plymouth aangekomen na geworsteld te hebben met een orkaan met een snelheid van 160 K.M. per uur in den Atlantischen Oceaan. Een Britsche torpedobootjager was zooals gemeld het schip te hulp gekomen. Naar de gezagvoerder vertelde, had de „War Bahadur" hulpeloos 24 uur geslingerd op 100 mijl van de naastbijzijnde scheep vaartroute. De brug, de reddingbooten ei de radiohut waren weggeslagen. De op varenden, 33 in getal, sloten zich op in de machinekamer als eenige plaats was het veilig was. Men kon niet op dek staan en iedere andere plaats om te schuilen was ver nield. Het was als bevond men zich in een onderzeeboot. Ieder oogenblik verwachtte men dat het schip naar den kelder zou gaan. Toen de orkaan wat bedaarde, werden vuurpijlen afgeschoten en werd 1000 ton olie overboord gepompt. De klokken, de kompassen en de lichten waren alle buiten werking. Men had geen idee van tijd of richting of van de plaats waar men zich bevond daar alle kaarten en instrumenten weg waren. Gelukkig weerstonden de stuur inrichting, de machines en de romp den vreeselijken druk waaraan zij blootgesteld waren. Het was in de eerste plaats de lading die ons redde, aldus de gezagvoerder. Als wij niet in staat waren geweest een deel er van overboord te werpen en het schip lichter te maken, zouden wij zeker gezonken zijn Bovendien hielp de olie om de zee te kal- meeren. Ondanks het feit dat men den dood voor oogen had, was er geen spoor van een paniek. Grammens weer op vrije voeten. Nadat eenige dagen geleden de voorloopige hechtenis voor den tijd van een maand was verlengd, is Grammens plotseling Dinsdag avond in vrijheid gesteld. Naar men weet, had de gevangenhouding van dezen voor vechter van de taaigelijkheid in België in Vlaamsche kringen talrijke protesten uit gelokt. Grammens heeft reeds aangekondigd, dat hij door zal gaan met het overschilderen van Fransche naamborden in het Vlaamsche land, voor welk feit hü ook in arrest was gesteld. Volgens de Vlaamsche bladen is de zaak met de vrijlating van Grammens dan ook niet afgedaan, en zal de strijd voor een algeheele toepassing der taalwetten onver minderd worden voorgezet. Drama in Circus. - Nabij Fuenfkirchen in Hongarije is tijdens de voorstelilng van een rondreizend circus een jonge leeuwen dompteur voor de oogen der toeschouwers door een leeuw aangevallen en door een beet in de keel gedood. Vervolgens stortten alle leeuwen zich op den in zijn bloed ba denden man en verscheurden hem. De razend geworden dieren moesten door revolverschoten worden gedood. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Bloedige botsing tusschen twee Be- doeinenstammen. - Volgens nog niet be vestigde berichten uit Arabische bron is nabij de Transjordaansch Iraksche grens een bloedige botsing ontstaan tusschen twee Bedoeinenstammen, waarbij op zijn minst vijftig personen gedood en velen gewond zijn. De stam van sjeik Harroesib Nadal zou volgens deze berichten al het vee en de kameelen van een anderen stam, die onder sjeik Mahamed Ibn Miglad staat, geroofd hebben. Mijnongeluk op Ceylon. - Volgens be richten uit Ceylon is in een mijn in de om geving van Kurunegela een mjjngasontplof- fing ontstaan, ten gevolge waarvan groote watermassa's de mijngangen binnendrongen. Men vreest, dat zestien mijnwerkers zijn omgekomen. Bevroren verwarming veroorzaakt verwoesting. - Tijdens de strenge koude hebben bevroren buizen der cen^ v*^ warming aan twee menschen te Sofia leven gekost. Toen de directeur van een verzekeringsmaatschappij va?.. tocht terugkeerde, verzocht hij ril knecht de centrale verwarming in ^n h aan te maken. Kort nadat zulks g was. barstte d„ Wel echter met 9**» kracht uiteen, en werd de de er vlak bij stond, op slag gedood, tenw«l de huisknecht zoo ernstig werd gewo hij eenige nren later in het ziekenhuis leed. Ook het huis werd sterk beschadig Bij een gerechtelijk onderzoek naar ae oorzaak van het ongeval kwam «taan, dat de buizen in de centrale verw? nüng dichtgevroren waren, waardoor n heete water niet kon circuleeren en dat a ketel was gesprongen toen de druk te gr geworden. De Stürmer door de Gestapo in beslag genomen. - Het laatste nummer van den Stürmer, het antisemietische orgaan van Julius Streicher, is gisteravond door de Gestapo in beslag genomen. Men meent, dat deze maatregel zijn oorzaak vindt in de pu blicatie in dit orgaan van een artikel ondef het afschrift „Geen verzachtende omstan digheden in zaken van rassen schande", waarin Streicher van leer trok tegen rech ters en aanklagers, die verzachtende om standigheden lieten gelden ten gunste van joden in zaken van dezen aard. In verband met de bezwaren, welke door een aantal ingezetenen worden ingebracht tegen het voornemen van het gemeentebe stuur om een rijwielpad langs den duin voet van de Bergergrens naar Camperduin aan te leggen, hebben wij een onderhoud gehad met den burgemeester van Schoorl, die zoo welwillend was ons omtrent een en ander uitvoerig in te lichten. Wij hebben den burgemeester gevraagd of het juist was, dat de ingezetenen vrijwel onkundig waren omtrent den loop van het pad. De burgemeester merkte op, dat een der raadsleden in de openbare vergadering had gezegd, dat de voorstanders wel en de tegenstanders niet wisten hoe het rijwiel pad loopt, deze zienswijze onderschreef de burgemeester volkomen. Het rijwielpad gaat van de grens der gemeente Bergen naast den Postweg naar den Duinweg. Om het voor de fietsers en ook voor de automobilisten zoo gevaarlijk snijden van den hoofdweg te voorkomen, bestaat het voornemen enkele gedeelten van den Duinweg van den Postweg (Noord) tot aan de Bosch wachterswoning in oostelijke richting te verleggen, waardoor het moge lijk wordt, dat het rijwielpad aan de west zijde van den Duinweg kan blijven, het pad wordt dan verder geprojecteerd achter de pastorie van de N.H. kerk langs door een klein gedeelte van den tuin van pension De Hulst", het gaat dan verder aan de oostzijde van het café van den heer Beeld man langs en door den speeltuin van „De Roode Leeuw" ten westen van de z.g. Bosch waranda. Daarna wordt het pad aangelegd door het z.g. Jodenkerkhof naar den Munnikenweg, dan langs het Broederschapshuis, achter de R.K. kerk en over den Achterweg in de richting van het Hargergat. Van het Hargergat naar Camperduin is het pad ook reeds geprojecteerd, doch, zoo vertelde ons de burgemeester, de moeilijk heid is thans nog de aanleg van het pad rond het Hargergat. In deze wordt echter nog naar een oplos sing gezocht en de directeur van het Staats- boschbeheer heeft hierbij zijn volle mede werking toegezegd. Hoe is, zoo vroegen wij den burgemeester, de medewerking van de ingezetenen, wier gronden eventueel noodig zijn voor den aan leg van het pad? In het algemeen is, naar de heer van Fridagh ons verzekerde, de medewerking zeer goed en indien de gemeente bereid was èn financieel in staat, zonder meer de ge vraagde grondprijzen te betalen, dan waren er slechts een tweetal ingezetenen wier medewerking niet of slechts op andere wijze kan worden verkregen. Het is toch, zoo zeide de burgemeester, niet juist, dat voor een strook grond aan een hoofdweg een zelfde prijs per M2. wordt bedongen als voor een strook grond aan een achterweg. De burgemeester vertrouwde, dat waar reeds enkele belanghebbenden op hun vraagprijs waren teruggekomen, ook de andere de juistheid van het prijs- principe zouden erkennen. Zeer erkentelijk was de burgemeester voor de medewerking welke de gemeente mocht ondervinden van de directie van het Staatsboschbeheer, waarvan toestemming tot den aanleg van het pad over een ge deelte van zijn gronden was ontvangen, uiteraard nog niet voor het gedeelte rond het Hargergat, terwijl thans bericht was in gekomen, dat in afwachting van de beslis sing bij het Hargergat met de voorbereiding voor den aanleg van het pad, van den Ber gergrens af langs den Postweg mocht wor den begonnen. Deelt u de meening van de neringdoen den, vroegen wij den burgemeester, dat zij nadeel zullen ondervinden van een rijwiel pad langs den duinvoet. Het is wellicht mogelijk, aldus het oor deel van den burgemeester, dat er voor en kele neringdoenden eenig nadeel uit voort zal vloeien, doch men diene te begrijpen, dat door hejt rijwielpad in de eerse plaats voor de gasten welke hier verblijf houden de mogelijkheid wordt geopend, om zich veilig per rijwiel naar de andere deelen der gemeente te begeven, hetgeen thans zeer bezwaarlijk is. Voorts zal de aanwezigheid van een rij wielpad gasten uit Bergen in staat stellen ook in de richting Schoorl langs een mooi fietspad een tochtje te maken en de burge meester was dan ook van meening, dat het rijwielpad in het algemeen de neringdoen den voordeel zal brengen, daar het meer dere menschen in Schoorl zal brengen. Wij hebben, zoo vertelde ons de burge meester, ernstig de mogelijkheid van een rijwielpad langs de bestaande hoofdwegen overwogen en zoo is ook het oorspronke lijke plan geweest, doch dit plan stuitte op onoverkomelijke financieele bezwaren. Daar de gronden langs den Duinweg en den Heerenweg in handen van particulie ren zijn, moesten deze gronden dan worden aangekocht, daarbij komt nog, dat het ver plaatsen van hekken, het dempen van beken en het leggen van rioleering ook voor rekening der gemeente is. Ook al zouden de aan die wegen gelegen grondstrooken om niet aan de gemeenten worden afgestaan, hetgeen de burgemeester zeer in twijfel trok, dan nog waren de bij komende kosten veel te hoog. Alleen indien voldoende grond aanwezig was om tusschen het rijwielpad en den weg een afscheiding van heesters of een gras berm aan te brengen, was naar het oordeel van den burgemeester, ongeacht de hier voor geschetste financieele bezwaren rijwielpad langs den weg mogelijk. Waar toch de hoofdweg nu reeds te smal is voor het auto- en busverkeer zal dit, in dien het rijwielpad onmiddellijk aan den weg grenst, van het pad gebruik maken en komen de fietsers weer in het gedrang. Hoe staat u tegenover den aanleg van een nieuwen weg van het Kanaal door den pol der naar Camperduin? Naar mijn meening, zoo zeide de burgemeester, zal voor zoo- danigen aanleg noch door de Provincie noch door het Rijk ooit toestemming worden ver leend, te meer niet daar de Provincie reeds geruimen tijd een weg heeft geprojecteerd van de grens der gemeente Bergen af langs den Omloop, door de landerijen van de Jel- gesma van der Hoopstichting via den Voor weg en Heereweg in de richting Camper duin. Voorts achtte de burgemeester de moge lijkheid groot, dat bij den aanleg van een weg door den polder in de richting Camper duin de neringdoenden in de gemeente, wonende ten westen van dien weg belang- rijke schade zullen ondervinden, daar de automobilisten dan Schoorl, Ca trijp en Groet „links" laten liggen. Acht u, zoo vroegen wij ten slotte den burgemeester, wijziging van de plannen in het huidige stadium nog mogelijk. De burgemeester bleek van oordeel, dat waar de raad in deze reeds zijn beslissing had genomen en de minister van sociale zaken en Gedeputeerde Staten van Noord holland hunne goedkeuring aan het plan hadden gegeven, van wijziging der plannen geen sprake meer kon zijn. Indien, zoo zeide de burgemeester, bij het begin der voorbereiding van de rijwielpad- plannen, die ingezetenen die thans bezwa ren inbrengen met het gemeentebestuur overleg hadden gepleegd en daarbij hadden weten te bereiken, dat de financieele be zwaren voor de gemeente niet onoverkome lijk waren geweest, dan ware wellicht een oplossing gevonden, daarbij blijft echter het reeds genoemde bezwaar van te weinig beschikbare grond bestaan, waaruit het ge vaar voor de wielrijders voort blijft komen De burgemeester was voorts van oordeel, dat het pad langs den duinvoet het natuur schoon geenszins zal schaden, het zal het juis ontsluiten, terwijl in het oog diende te worden gehouden, dat het pad over of langs reeds bestaande wegen was geprojecteerd, in dit verband verwees de burgemeester naar het prachtige rijwielpad van Bergen naar Egmond. En waar het toezicht omtrent den aanleg enz. bij het Staatsboschbeheer was, kon zonder meer op een goede bescherming van het natuurschoon worden vertrouwd. De burgemeester bevestigde ons nog, dat het voornemen bestaat binnenkort met den aanleg van het pad van de Bergergrens langs den Postweg tot de Bickerslaan een aanvang te maken. Een zeer belangrijke lezing. In hotel „Concordia" te Noordscharwou- de heeft de heer ir. Mesu, directeur van den Cultuurtechnischen Dienst te Utrecht een inleiding gehouden over „De verbetering van den economischen toestand in het Geestmerambacht door cultuurtechnische maatregelen. De voorzitter van „Tuinbouwbelang" de heer K. van Dijk verwelkomde een vrij talrijk publiek, waarna de heer Mesu zijn inleiding begon. De economische toestand in het Geest merambacht laat in de laatste jaren zeer veel te wenschen over. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te voeren. In de eerste plaats is de exportmogelijk heid met loonende prijzen van de hoofd producten (vroege aardappelen en sluit- kool) veel minder geworden, ten gevolge van de betalingsmoeilijkheden van Duitsch- land, maar ook doordat Duitschland hoe langer hoe meer in eigen behoefte voor ziet. Ook de afzet in het binnenland is moei lijker geworden door verandere leefwijze en werkloosheid in de steden. In de tweede plaats zijn vele gronden in het Geestmerambacht door de eenzijdige cultuur, ziek geworden, zoodat verschillen de gewassen daarop niet meer met voor deel kunnen worden verbouwd. De eenzijdige cultuur heeft een zoodanig ongunstigen invloed op de structuur van den bodem, dat de gewassen meer onderhe vig zijn aan plantenziekten en in elk geval geen maximale oogsten opbrengen. De te hooge productiekosten. In de goede jaren zijn de koop- en pacht prijzen in het Geestmerambacht zeer hoog gestegen. Vele eigenaren zuchten onder zware hypotheeklasten. Ten gevolge van de dichte bevolking is de vraag naar land zoo groot geworden, dat de een tegen den ander opbiedt en de mees te bedrijven reeds zoo klein en versnipperd zijn geworden dat zij geen bestaan meer opleveren. De productiekosten worden door de te hooge koop- of pachtprijzen en de te kleine opbrengst ten gevolge van plantenziekten en de dure exploitatie door de versnipperde ligging zoo hoog, dat men niet meer kan concurreeren met de goedkoopere, gezon dere en betere verkavelde gronden in an dere deelen van ons land. Ten einde verbetering in den bestaanden toestand te verkrijgen worden een groot aantal middelen aanbevolen o.a.: Ie. Regeeringsmaatregelen op het ge bied van de koop- en pachtprijzen van het land; regeling van de hypotheekschulden; vestigingsverboden en splitsingsverbod van bedrijven. 2e. Teelt van minder vatbare variëteiten; betere bestrijding der plantenziekten; groenbemesting en betere bewerking van den grond; meer vruchtwisseling b.v. door zaadteelt, enz. 3e. Onderwijs-maatregelen, niet alleen op het gebied van den tuinbouw, maar ook meer Nijverheidsonderwijs op het platte land, ten einde en overgang tot andere be roepen gemakkelijker te maken. 4e. Handelsverdragen ter bevordering van den export; regeeringstoezicht op de kwa liteit van de verhandelde producten; 5e. Bevordering van de Industrie in het betrokken gebied; 6e. Emigratie en binnenkolonisatie naar andere deelen van ons land (Wieringerm.) 7e. Cultuurtechnische maatregelen. De laatste zijn op zich zelf niet in staat een tijd van malaise te veranderen in een tijd van voorspoed. Ook zal toepassing wegens de belangrijke kosten welke daaraan verbonden zijn, geen aanbeveling verdienen wanneer men van meening is dat de gewassen die nu in het Geestmerambacht worden geteeld, in de toekomst weer hoopgevende perspectieven openen. In dat geval verdienen de maatregelen door den heer Rietsema in zijn rapport over de moelijkheden in den Noordhollandschen tuinbouw genoemd, ongetwijfeld de voor keur. Blijkt echter dat de tegenwoordige teel ten onvoldoende toekomst bieden, zoodat tot andere teelten moet worden overgegaan, dan dient de verkaveling der gronden ook zoodanig te worden gemaakt dat de teelt van andere producten mogelijk is. Ruilverkaveling. Door den heer Zeeman is indertijd aan gedrongen tot het aanleggen van een weg van St. Pancras naar Warmenhuizen, ge paard met ruilverkaveling der gronden. Wat betreft ruilverkaveling kwam de cultuurtechnische Dienst tot de conclusie dat dit middel in het Geestmerambacht niet die gunstige resultaten zou hebben welke sommigen daarvan verwachten. Alleen bij behoud van de bestaande cul tures zou ruilverkaveling eenige verbetering teweegbrengen. Ook dan zou de verbetering echter meestal beperkt zijn omdat iemand die b.v. in totaal een oppervlakte van pl.m. 3 H. A. in de ruilverkaveling zou in brengen verspreid in een aantal ver uit elkaar liggende perceelen, prijs zou stellen op het terugverkrijgen van meerdere per ceelen waarvan één b.v. in het Oostelijk deel, één in het midden en één in het Wes telijk deel van den polder gelegen. Het belangrijke tijdverlies in de exploita tie dier perceelen door aan- en afvaren naar die perceelen zou dus niet opgeheven zijn. Is men van meening dat getracht moet worden de verkaveling in het Geestmer ambacht zoodanig te maken, dat de omzet' ting der bedrijven tot willekeurige andere cultures mogelijk wordt, dan moet een ver kaveling worden gemaakt, dat elk perceel een behoorlijken vorm en voldoende grootte heeft en zoo mogelijk ook per as bereikbaar is. Herverkaveling. De technische uitvoering. Technisch is de zaak in het Geestmer ambacht in verband met den op de meeste plaatsen voorkomenden vasten ondergrond betrekkelijk eenvoudig. De plaats van de gemalen wordt zoodanig gekozen dat het water zoo mogelijk recht streeks wordt uitgeslagen op den boezem van het Geestmerambacht, waardoor twee maal opmalen wordt vermeden. Zijn deze werken gereed, dan vangt het grondwerk binnen den polder aan. De toch ten naar het gemaal benevens de vaarten, welke in de toekomst blijven bestaan, wor den op de vereischte diepte gebracht. Wegen worden aangelegd. Overtollige slooten en vaarten worden gedicht met grond, welke aan de perceelen wordt ont trokken; hierbij moet worden zorggedragen dat de goede grond boven blijft. De ontwatering der gronden geschiedt zoo mogelijk door buizendrainage rechtstreeks naar de vaarten. Op deze wijze worden blokken verkregen welke in het algemeeen zoowel liggen aan weg als aan vaarwater; deze blokken kun nen naar behoefte in grootere of kleinere perceelen worden onderverdeeld. Door het dichten der slooten wordt een grondslag lager, zoodat de polder moet wor den afgemalen. Bij een afmaling van ongeveer 1 meter kunnen de afzonderlijke polders in het Geestmerambacht worden opgeheven. Door het dichten der slooten wordt eene landwinst verkregen, varieerende van 10 tot 40 De uitvoering geschiedt in gedeelten, ten einde ontwrichting der bedrijven en oogst- verlies zooveel mogelijk te voorkomen. Er worden niet meer blokken tegelijk aangevat dan in één seizoen of één jaar kunnen wor den gereedgemaakt. De administratieve regeling. Aan de administratieve uitvoering zijn groote moeilijkheden verbonden, daar de grond reeds geheel in cultuur is en eigen dom van een groot aantal eigenaren. De uitvoering van het plan is daarom slechts mogelijk, indien een groot deel der eigenaren medewerking verleent. Er moet per jaar 250 H.A. worden ge reed gemaakt. De eigenaren van de eerste 250 H.A. worden volledig in geld schadeloos gesteld. De eigenaren van het tweede com plex hebben de keuze in geld te worden schadeloos gesteld of het terugverkrijgen van land in het eerste complex, enz. Er wordt echter op gerekend dat de uit voering kan geschieden in werkverschaffing met subsidie in de loonen. Indien uit de begrooting mocht blijken, dat de waardevermeerdering der gronden te gering is, om uitvoering zelfs in werkver schaffing verantwoord te doen zijn, dan zal niet tot uitvoering kunnen of mogen worden overgegaan. Proefpolders. Daar aan de uitvoering van dergelijke plannen op reeds in cultuur zijnde gronden bijzondere moeilijkheden en risico's zijn ver bonden, is besloten met een tweetal proef polders aan te vangen, waarvan één is ge legen in het Westelijk deel en één in het Oostelijk deel van het Geestmerambacht. De eigenaren en gebruikers van de gron den kunnen dan zien wat er van de ver schillende gronden is te maken en welke gewassen daarop kunnen worden verbouwd bij een verkaveling zooals deze voor de toe komst is geprojecteerd. Naar aanleiding van deze uiteenzetting werden verscheidene vragen gesteld. Na nog eenige besprekingen over het ver voer van de producten van het land naar het dorp, ook in verband met de z.g. eilanden, werd de vergadering gesloten. Controlekosten van baggerregeling verhaald op tuinders. In de plaatselijke controle op de bagger regeling is wederom eenige verandering ge komen, die niet in goede aarde zal vallen. Aanvankelijk was er een plaatselijke con troleur, die na te gaan had of de bepalingen van dezen vorm van werkverschaffing naar behooren werden nageleefd. Deze con troleur kostte ongeveer 500 p. j. Er wer den echter verdachtmakingen gelanceerd, die ten gevolge hadden, dat de controle aan de Heidemaatschappij werd overgedragen, hetgeen onmiddellijk een stijging van de kosten tot f 2000 veroorzaakte. Thans hebben, naar het VbL meldt, de ruim zeventig tuinders, die aan de bagger regeling meedoen, bericht gekregen, dat bo vendien de kosten rechtstreeks op hen ver haald zullen worden ten bedrage van onge veer 60 cent per week. In plaats van een goedkoope controle in eigen beheer Is er nu dus een toezicht, dat weinig met de plaatselijke verhoudingen op de hoogte is, dat veel meer kost en boven dien nog op de tuinders, die het toch al niet breed hebben, wordt verhaald. Ned. Tuindersbond. Woensdagavond werd door de afd. van den Nederlandschen Tuindersbond een le denvergadering gehouden in het lokaal van den heer H. K. de Weerd, onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter opende met een woord van welkom en wees op de geringe belangstel ling der leden ofschoon de toestand der be drijven nog veel te wenschen overlaat. Het jaarverslag vermeldde, dat het ledental is teruggegaan tot 102. Er zijn twee leden- en vier bestuursvergaderingen gehouden. In den loop van het jaar is veel actie gevoerd voor den tuinbouw. De rekening van den penningmeester gaf aan voor ontvangst 374.53, uitgaaf 318.71, de reiskas bevatte 203.68. Er is nog aanwezig 108. Medege deeld werd, dat de arbeidersovereenkomst weer voor een jaar is vastgesteld. Het loon- contract zal zoo mogelijk kringsgewijze wor den vastgesteld. De heer Buiskool van Schagen zal de pachtwet bespreken. De be stuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de af tredende heeren P. Hart en J. Ploeger wer den herkozen en in de plaats van den heer P. J. Lammerschaag, die zich niet meer be schikbaar stelde, werd gekozen de heer S. Dekker. Allen namen de benoeming aan. De voorzitter lichtte de samenstelling van de pachtcommissie toe, waarin den N.T.B. zeer schraal met leden is bedeeld. De eenige zetel is nog door een gunst bekomen. De afd. zal bij het hoofdbestuur krachtig aan dringen op grootere vertegenwoordiging. De voorzitter lichtte het kringlooncontract toe, en wilde wel een looncontract over het algemeen, maar daarvoor is ook noodig 100 pCt. uitkeering voor den productieprijs. Het is een regeling der looncontracten die nog door de groote standsorganisaties moet wor den uitgewerkt in gemeenschappelijke ver gaderingen. Onze kringvertegenwoordiger kreeg blanco mandaat. Het vraagstuk kin dertoeslag wilde men brengen naar sociale zaken. De voorzitter leidde in het vaste lasten- vraagstuk en het is noodig, dat daarin ver betering gebracht wordt. De afdeeling zal een zaal beschikbaar stellen voor den Kring om den heer van Dok te laten optre den met het onderwerp „Vaste lasten-vraag- stuk". De voorstellen voor den beschrij vingsbrief voor Noordholland en de bonds vergadering passeerde zeer vlug de hampr, daar het al laat werd, zoodat er geen voor stellen van belang voortkwamen. De heer Butter pleitte voor een ordenings commissie en die van onderaf uit den tuin bouw op te werken en te bespreken in den Nederlandschen tuindersbond. Dit werd goedgekeurd. De heer Akerboom vroeg inlichtingen over de baggerregeling, waarin naar voren komt dat de ambtenaar-controleur door den werk gever betaald moet worden. De heer Prins vroeg naar de commissie die met de Boerenleenbank werkt. De voorzitter zeide dat hij nog bestaat. Na dank voor het werk van den heer Lammerschaag volgde sluiting. Te water gevallen. Het 4-jarig zoontje van den heer Br. van de Prinsengracht te Zuidscharwoude werd Woensdagmiddag door een vriendje in het water geduwd. De heer P. v. d. Hurk, boterhandelaar te St. Pancras, die juist in de buurt was, sprong gekleed te water en had het genoegen, de kleine op het droge te brengen. De heer v. d. H. werd door den heer B. Gutter van droge kleeren voorzien. Het jon getje werd naar zijn ouders gebracht en kwam er met een nat pak af. Met de hand door een ruit. Het 7-jarig zoontje van den heer K. B. alhier, dat achter het huis aan het spelen was met zyn broertje, stak, toen hij in huis wilde gaan en niet opmerkte, dat de deur juist werd dichtgedaan, zijn hand door de glasruit, waardoor hij vrij ernstig verwond werd. Dr. Wilmink heeft de wond gehecht. Een record aantal verpleegdagen. Het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies boekte in 1937 een record aantal verpleegdagen. Voor het eerst sinds het bestaan van het Genoot schap overschreed het aantal verpleegdagen namelijk de 309.000. i

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9