innenland Vtaaq en Aanbod £uchtoaact "Rechtszaken De blijde gebeurtenis. VOOR HET KIND. Opleiding van onderwijzeres. TWEEDE BLAD. iin Geen gratie bij de geboorte Nederlandsch-Indië. Het Bat. Nwsbld. verneemt, dat ter ge legenheid van de geboorte van de Oranje telg geen gratie aan veroordeelden zal wor den verleend. Op 31 Augustus 1936 hadden de gewone remissies van straf plaats, daarna in Januari 1937 de extra-gratieverleeningen en ten slotte in Augustus j.1. opnieuw de gewone remissies. Men meent te bevoegder plaatse, dat het nu voorloopig genoeg is, vooral omdat im mers op 31 Augustus a.s. weer de gewone remissies verleend zullen worden. Een klok en een grap. De bevolking van Zaamslag werd Donder dagavond opgeschrikt, doordat de klok van de Ned. herv. kerk werd geluid. Aangezien de andere kerkgebouwen en ook het ge meentehuis geen luidklok bezitten en dien tengevolge alleen met de klok der Ned. herv. kerk de blijde gebeurtenis ter alge meene kennis kan worden gebracht, be. stond onder de gemeentenaren over de aan leiding tot het luiden der klok op zulk een ongewoon uur slechts één opvatting: dat er een prins of prinses geboren was. Een en kele samenkomst werd, naar het Hbld. meldt, met het zingen van het Wilhelmus op een vroeger tijdstip dan aanvankelijk in de bedoeling lag gesloten en ondar.ks het voor het dorp vrij late uur het was half tien was er aanstonds volk op de been om meer van het blijde nieuws te hooren. Bevestiging van het bericht was echter ner gens te krijgen, hetgeen men wel wat vreemd vond. Toen men in het kerkgebouw een onderzoek wilde instellen bleek de hoofddeur gesloten te zijn, hoewel de klok nog steeds geluid werd. Een ietwat nauw keuriger onderzoek, dat daarna werd inge steld, bracht aan het licht dat men hier met inbraak te doen had. De dader had zich via een luik, dat voor de verwarmingsinstalla ties dienst doet, toegang tot de kerk en den toren verschaft en had door het luiden van de klok het dorp in feeststemming willen brengen, welke toeleg niet zonder resultaat bleef. Eer men echter tot de ontdekking van de inbraak kwam, was de dader reeds gevlogen, zoodat men terzake van den bren ger van de blijde mare Vrijdagmorgen nog in het onzekere verkeerde. 1 200.000 aan weldadigheidspostzegels. Volgens de voorloopige gegevens zijn van de weldadigheidspostzegels „voor het kind" 1937-1938 de volgende aan tallen verkocht: 2.046.208 van 3 cent; 903.398 van 5 cent; 1.055.790 van 6 cent; 2.581.262 van 8 cent en 825.721 van 16 cent. De totale opbrengst boven de fran- keerwaarde is 176.214,97» of 32.500,74 meer dan in 1936/'37. Na aftrek van de kosten is hiervan reeds voorloopig 165.000 aan den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming uitgekeerd ruim 5.000 aan het kinderfonds P. T. T. De verkoop van de door het comité uitgegeven prentbriefkaarten heeft naar schatting 30.000 opgebracht, terwijl de prijsvraag van de A. V. R. O. en de legpuzzle van verschillende bladen nog 17 a 20.000 aan het totaalbedrag hebben toegevoegd. Al zijn deze cijfers slechts voorloopig, reeds thans staat vast, dat de netto-bate voor het steun en hulpbehoevende kind de 200.000 ver overschrijdt. De leuze „twee ton voor het kind" is ruimschoots werkelijkheid geworden. De duur van drie op vier jaar? Binnenkort is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet betreffende de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen aan kweekscholen, waaromtrent de mi nister van Onderwijs, K. en W. alreeds eenige toezeggingen heeft gedaan, meldt de „Nwe Haarl. Crt", Het is de bedoeling, den duur der opleiding te brengen van drie op vier jaren (de leerstof over een verloop van drie op vier jaren uit te „smeren' zooals het heet), wat aan het onder wijs natuurlijk zeer ten goede zal komen. Ook in den nood der werk- looze onderwijzers zal de nieuwe re geling eenigermate voorzien, wijl de eind-examens daardoor een jaar stop gezet worden en er dat jaar dus geen nieuwe onderwijzers afgeleverd wor den. Omtrent het wetsontwerp, dat vooral in technischen zin van zeer ingrijpenden aard is, heeft de Raad van State reeds advies uitgebracht. ONTROUWE DIENSTBODE. Te Oegstgeest op heeterdaad betrapt. Reeds geruimen tijd bemerkte de familie B. te Oegstgeest, dat, hoewel zij de garde robe en de linnenkast steeds aanvulde, dat deze met groote snelheid verminderde. Ten einde de oorzaak hiervan te achterhalen, nam men de politie in den arm. Men koes terde het vermoeden, dat de dienstbode van deze ongewenschte vermindering wel eens de daderes kon zijn. Het was de gewoonte, dat wanneer de familie B. een avond uit ging, de dagdienstbode A. van B. en haar zuster M. van B., beiden wonende te Sas- senheim, bij de kinderen kwamen oppas sen. Gisteravond ging de heer en mevr. B. weer uit en de dames kwamen zooals ge woonlijk op hun post. Omstreeks half twaalf in den avond kwam de familie B, thuis en de gezusters gingen daarna per rij wiel naar huis. De politie had zich in de omgeving van de woning van B. verdekt opgesteld en voor dat de dames het huis van B. hadden verla ten, had de politie reeds een zak met appe len gevonden, welke zij te voren op het erf hadden klaargezet. Toen de gezusters B. bui ten kwamen, zetten zij den zak met appe len op de fiets, doch nu kwam de politie te voorschijn en rekende het tweetal in. De gezusters van B. bekenden reeds geruimen tijd een groote hoeveelheid kleeren en eeni ge sieraden van de familie B. te hebben ont vreemd. Wanneer de familie B. uit was, zochten zy rustig alles van hun gading op. Bij een gehouden huiszoeking in de woning van de gezusters van B. vond de politie een groote hoeveelheid dames- en kinderklee- ding, alsmede 7 paar schoenen en laarzen, leesboeken en een gouden dameshorloge. De gezusters van B. zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. SMOKKELARIJ AAN DE BELGISCHE GRENS. Auto met koffie aangehouden. Als gevolg van de mond- en klauw- zeer-epidemie is aan het klandestiene veevervoer over de Nederlandsch-Belgi- sche grens nagenoeg een einde gekomen, doch in de plaats daarvan hebben de be roepssmokkelaars zich geworpen op den sluikhandel in petroleum, koffie, suiker en kleedingstukken, die in groote hoe veelheden op clandestiene wijze van Bel gië naar Nederland of omgekeerd worden vervoerd. Sedert eenigen tijd was bij de Belgische grensposten te Moerbeke, Wachtebeke en Overslag het vermoeden gerezen, dat met een luxe-auto groote hoeveelheden goe deren uit Nederland op frauduleuze wyze België binnen werden gebracht. Gister nacht slaagde deze wagen erin, de op den weg opgestelde versperringen te passee- ren. De dienstdoende douanebeambten losten daarop verscheidene schoten op de auto, waarop de bestuurder het veiliger vond, den wagen in den steek te laten en op de vlucht te gaan. De auto, die daarop in beslag genomen werd, bleek een groote hoeveelheid koffie te bevatten. DOOR BOOMSTAM GETROFFEN. Houthandelaar levensgevaarlijk gewond. De 54-jarige houthandelaar M. H. Se- verijns, wonende aan den Franciscus Ro- manusweg te Maastricht, hielp gister middag bij het ophijschen van eenige dikke boomstammen aan den Smeermae- serdijk. Deze boomen welke onder aan den dijk lagen, werden met behulp van kabels door twee paarden den dijk opge trokken. Toen een van deze boomen byna boven was, brak plotseling de kabel en rolde het gevaarte weer naar beneden. De heer S., die juist op de helling stond, kon niet meer uit de voeten komen en raakte onder den boom. In zeel ernstigen toestand is de ongelukkige naar het zie kenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij behalve letsel aan de ruggegraat ook nog een bekken- én een beenbreuk had opge- loopen. De man is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Geschatte ontvangsten over de maand December 1937. De geschatte ontvangsten over de maand December zijn: Reizigers Bagage Brief- en pakketpost Goederen Levende dieren en lijken Diversen 4.219.300 46.600 220.000 2.850.600 16.260 158.000 Totaal 7.510.700 In 1937 totaal ontvangst van 1 Januari af 99 216.749.37; in '36 definit. 95.576.502.12. Gem. aantal K.M. in expl. v. Jan. 1937 af 3.393; in 1936 3.421. Dus ontvangst per dagkilometer in 1937 80.11; in '36 76.34. DE SLEEPREIS VAN DEN DOEJOENG. Een onderhoud met kapitein B. 't Hart. De sleepboot Humber van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst is gisteravond na een afwezigheid van ongeveer een half jaar in de haven van Maassluis terugge keerd van de sleepreis met den tinbagger molen Doejoeng naar Billiton. Vooral het gebeurde met den baggermolen Kantoeng, die reeds kort na het vertrek uit Nederland in het Engelsche kanaal verging, droeg ertoe bij, dat het transport onder com mando van kapitein Barend 't Hart met be langstelling werd gevolgd en de aankomst te Billiton op 18 November van het vorige jaar werd met algemeene vreugde verno men. Onmiddellijk nadat de Humber aan den wal was gemeerd, hadden wij een kort on derhoud met kapitein 't Hart, die op onze vraag, of de reis vlot en naar wensch ver- loopen was, bevestigend antwoordde. Het was een mooie reis, die „slechts" 178 dagen geduurd heeft, aldus de oudste gezagvoer der van den internationalen sleepdienst. Met groot genoegen vertelde kapitein 't Hart over de buitengewoon prettige ont vangst te Billiton. De aankomst van den tinbaggermolen was terdege voorbereid en een feestelijk onthaal viel de bemanning ten deel Het geheele bedryf te Billiton werd bezichtigd en de bemanning werd een auto tocht door het landschap in de omgeving aangeboden. De terugreis verliep eveneens zeer vlot en reeds rekent men erop, dat de Humber de volgende week opnieuw zee zal kiezen met een sleep baggermateriaal, bestemd voor Kaapstad. SCHOOL GESLOTEN WEGENS „BOF' De school met den bijbel te Bunnik is voorloopig gesloten door het groote aantal gevallen van „bof" onder de kinderen. Er deden zich alleen op deze school reeds ongeveer veertig gevallen voor. PRINS KAREL VAN ZWEDEN IN ONS LAND. Bezoek van zuiver particulieren aard. Met den trein uit Bazel is aan het Hol landsche spoorstation gisteravond in den Haag aangekomen Z. K. H. prins Karei van Zweden, die onder den naam prins Bernadotte incognito een bezoek aan ons land brengt. De Zweedsche prins was in gezelschap van drie andere heeren en werd aan het station verwelkomd door den heer J. G, Ph. Looman, directeur van het verkoop kantoor 's-Gravenhage van het Staats mijnbedrijf. De aankomst aan het station geschiedde geheel onopvallend. Het bezoek was niet tevoren aangekondigd en behalve enkele ingewijden, wist niemand iets van de komst van den prins af. De prins reed naar hotel „De twee steden", waar hij zijn intrek heeft geno men. Omtrent dit bezoek kan nog worden meegedeeld, dat dit een zuiver particulier karakter draagt. De prins is op de doorreis van Brussel naar Zweden en maakt van deze gelegen heid gebruik in ons land eenige kennissen te bezoeken. Prins Karei is een broer van wijlen ko ningin Astrid van België. IN EEN BEERPUT GESTIKT. Gistermiddag is de zestigjarige gehuwde landbouwer J. van Zon te Drunen (Bet.) is een beerput gevallen en gestikt. Eerst eenigen tijd na het ongeluk werd het slachtoffer gevonden. VRAGEN AAN DEN MINISTER. De heer Wijnkoop (C. P. H.) heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister bereid, gezien de bezwaren tegen de heffing op de teelt van vroege aardappelen en zeker tegen de verhooging dezer heffing, gezien ook het toenemend protest daartegen, omdat de resultaten der vroege aardappelteelt allesbehalve gunstig zyn en de heffing dus wel uitermëte druk kend is, deze heffing alsnog te laten ver vallen, in elk geval haar niet hooger te stellen dan 30 per H.A.? STICHTING „ONS KIND". Het nationaal huldeblijk. Het bestuur van de stichting „Ons Kind" meldt, dat het, nu de „blijde ge beurtenis" met rassche Schreden nadert, van heinde en verre sympathiebetuigingen en medewerking ontvangt om te geraken tot-een waarlijk nationaal huldeblijk, dat het prinselijk paar zal worden aangebo den, met het verzoek daaraan een be stemming te geven van blijvenden aard ten bate van. het Neder landsche kind. Op het door de stichting uit te geven boekwerk, dat op haar verzoek wordt ver zorgd door de N. V. Wereldbibliotheek, wordt flink ingeteekend. De baten van het boek worden gestort in een afzonderlijk fonds, dat de basis zal vormen voor het nationale huldeblijk. Het wordt het publiek angeboden in vier uitgaven, een in leer gebonden luxe editie ad 100, een in linr.en gebonden luxe editie ad 25 en een gebonden volks editie ad 5 tot 24. Bij het secretariaat van de stichting „Ons Kind." Adm. de Ruyterweg 545 Amsterdam W„ kan men op deze uitgaven inteekenen, terwijl de volkseditie ad 1.50 alleen door middel var. den boekhandel verkrijgbaar is. In het boek wordt behandeld „Het Kind" zoowel medisch als paedagogisch van den tijd voor de geboorte tot aan de puberteit met medewerking van een 35-tal van de meest vooraanstaande auteurs, deskundigen op hun gebied. De stof wordt in een populairen vorm gegoten doch we tenschappelijk verantwoord. De namen van hen, die inteekenen op een der luxe uitgaven worden in het boek vermeld, evenals van hen, die inteekenen op de gebonden volkseditie, in de oorkon de, welke gelijktijdig met boek en fonds aan het prinselijk paar zullen worden aangeboden. Het bestuur van de stichting hoopt boek, fonds en oorkonde eenigen tijd na de ..heugelijke gebeurtenis" te mogen aan bieden. Het roept daarom ieder rechtge aard Nederlander in Nederland, in de Koloniën en in den vreemde op, om zoo spoedig mogelijk in te teekenen. Indien men echter geen boek wenscht doch wel wil medewerken om het fonds te stijven, dan storte men zyn bijdrage bij de Neder- landsche Handel Mij., postgiro No. 7897 of bij de firma J. M. G. v. Lanschot, bankier te 's-Gravenhage, postgiro no. 17570, onder vermelding „Voor ons kind". Laat dit zijn een waarlyk nationaal ge schenk, een monument, waaraan heel ons volk in dankbaarheid en vreugde zal heb ben bijgedragen. In art. 2 is verder bepaald, dat liet ont werp van wet betreffende de onderhavige materie binnen twintig jaar na de inwer kingtreding van vorengenoemde wet, in werking getreden 25 Juli 1918, bij de Sta- ten-Generaal moet zijn ingediend. Het ontwerp moet dus voor 25 Juli bij de Staten-Generaal worden ingediend. Evenmin als dit het geval was by den aanleg van den Wieringermeerpolder, worden by het maken van den N. O.-polder met het oog op de landsverdediging voor zieningen geëischt. Deze zullen uitsluitend betrekking hebben op de zuidelijke polders en derhalve eerst na vaststelling van het plan voor die polders zal worden bepaald welke militaire voorzieningen getroffen moeten worden. Het opmaken van het definitieve plan voor de Zuidelijke inpolderingen zal aan de orde komen, zoodra de uitvoering in verband met de vordering van de werk zaamheden in den N. O.-polder mogelijk wordt geacht. Volgens het werkplan voor den N. O.-polder, aangegeven in de nota, welke gevoegd was bij de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de ontwerp-be- grooting van het Zuiderzee-fonds voor '36, zullen, aangezien 1937 als het eerste jaar van uitvoering valt te beschouwen, de laatste gronden niet vóór het einde van 1952 worden uitgegeven. In verband hier mede zullen zeker niet vóór 1950 de cul- tuyrwerkzaamheden in den N. O.-polder zoodanig zijn afgenomen, dat die werk zaamheden in de zuidelijke polders zullen aanvangen. Nu valt volgens genoemd werkplan de aanvang der cultuurwerk zaamheden in het 7de jaar van uitvoering, zoodat in overeenstemming hiermede het begin van uitvoering der zuidelijke polders niet vóór 1943 kan worden tegemoet gezien. Zekerheid hieromtrent bestaat uiteraard niet en mede om nadere wetswijzigingen te voorkomen, verdient het aanbeveling, bij de verlenging van den termijn, binnen welken een ontwerp van wet tot regeling van de militaire voorzieningen moet zyn ingediend op een later tijdstip van aanvang te rekenen. De regeering meent daarom thans een verlenging met 10 jaar te moeten voorstel len. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bij vooruit betaling. Kleine werkbank (voor huisvlyt) ter overname gevraagd. Brieven onder letter V 637 bureau van dit blad. Prima stofzuigers te koop vanaf 7 50 m. 1 jaar garantie op motor. WIKKELINRICHTING Peperstraat 3 bij den Dijk. Te koop als nieuw: overjarig Philips radiotoestel, ingeb. luidspreker en piek up aansluiting nog met garantie er op g; 1 nieuwe koffergramofoon van 28 voor 15, kunstschaatsen met schoenen als nieuw van 45 voor 15. Te bevragen Garage JAN WITTE Bierkade 6, Alkmaar. Antiek: Empirebank met opstand 55, 6 vaasstoeltjes met biezemmatten 15' eiken broodkastje 12.50. DE STER, Luttik-Oudorp 48. Tel. 4339, Te koop: 1 Ford 1931 Lange truck dub- bellucht 32-6 banden, 1 Chevrolet 1934 Coach, 1 Ford 1931 Coach, alles in prima staat. Genegen te ruilen. Garage Beemsterboer, Br. op Langendijk. Tel. 45. Gebruikte haard te koop, 200 M3. NICO VAN VUURE. Pracht Philips Radio, ingeb. luidspr. Luxe kast, 47.50, 1 jaar garantie. OFFRINGA, Dorpstr. 78, Bergen. Te koop gevraagd: heele en gedeeltelijke inboedels, inventarissen en alle diverse goederen. Te koop aangeboden: prachtige luxe naaimachines z. g. a. n. Brandkaaten, piano's. DEKKER. Nieuwesloot 89. Te koop goed onderhouden kinderstoel, loophek en fietsmandje. R. COBDENSTRAAT 3. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Wielewaal (uitr.) te Bandoeng; Nandoe (uitr.) te Jodhpoer; Oehoe (uitr.) te Alex- andrië. Emoe (thuisr.) te Bagdad; Buizerd (thuis reis) te Rangoon. Vanmorgen te 7.40 uur is het K. L. M - vliegtuig PH-ALI „Ibis" met gezagvoer der Sillevis van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 120 K.G. vracht, 489 V, K.G. briefpost en 28 K.G. pakket- post. Aan boord bevinden zich vijf passagiers, t. w. één voor Alexandrië, één voor Ka- rachi, één voor Allahabad en twee voor Calcutta. In Napels stappen nog twee passagiers in, resp. voor Bangkok en Batavia, te Bagdad één voor Calcutta, te Calcutta drie voor Rangoon en vier voor Bangkok en te Rangoon één passagier voor Singapore. K.L.M. VERVOERDE 350 ZUIGELINGEN. De K.L.M. meldt een record! Wy leven in een tyd van records. En een luchtverkeersmaatschappij heeft niet alleen snelheidsrecords te boek te stellen. Er be staan ook nog wel andere records voor het verkeersvliegtuig. Zooals het laatste record van de K.L.M. onze nationale maatschappij bracht het record voor zuigelingenvervoer op haar naam met het aantal van 350 in het afgeloopen seizoen. De grens tusschen ba bies en kleuters, die nog nauwelijks 2 stap en in het ongewisse kunnen wagen, is moei lijk te onderscheiden; dit 350-tal heeft den luchtweg dan ook niet uitsluitend in een wieg afgelegd, maar uit het aanzienlijke aantal mogo toch blijken, dat het vervoer van kinderen door de lucht een steeds groo teren omvang aanneemt. Te koop: ziekenstoel op wielen 12.50, pracht Veerenbed (koopje), uitstaand speeltafeltje 8.50, 2 fauteuil* en 4 stoe len z. g. a. n. 12.50. Pracht spiegelkast 17.50, enz. DEKKER, Nieuwesloot 89. D. K. W. 4 pers. 35, zoo goed als nieuw 625.—. JAN MOEIJES, Heerhugowaard. Tel. 26. Te koop: een kippenhok met ren en een hondenhok, beiden zoo goed als nieuw. JULIANA VAN STOLBERGLAAN 3. Een gebruikte Jaarsma haard te koop voor kleine kamer, in prima staat, prijs 20.00. VRIESMAN en Zn., Verdronkenoord 85. Telefoon 2469. Te koop een prima pensionfornuis rast Victor oliestookinrichting. In bedrijf <4 bezichtigen te Bergen. Te bevragen bij VRIESMAN en Zn.. Verdronkenoord 85, Alkmaar. Telef. 2469. 15 zw. eiken balken 5003020 C M., deuren, grenen planken 4 Mr. x 30 a 40 c.M. Dam- of afsluithekken 4 M. x 2 M. Adres KOOLTUIN 5. OCEAANVLIEGER IN K.L.M.-DIENST. By de K.L.M. is als verkeersvlieger aan gesteld de heer Georg Klem, die in de vlieg wereld o.a. naam heeft gemaakt door een eeks vluchten over het zuidelyke gedeelte van den Atlantischen oceaan. De heer Klein kwam in 1928 by de Deut sche Verkehrsflieger Schule, waar hy ver schillende typen land- en watervliegtuigen I leerde besturen. Voorts haalde hy nog zijn certificaten als radiotelegrafist en als navi- gator. In 1932 kwam hij bij de Deutsche Lufthansa in dienst, bij welke maatschappij ongeveer een half jaar gevlogen heeft alvorens zich naar Zuid-Amerika in te sche pen, waar hy bij de Columbiaansche lucht vaart kwam. In Columbia werkt de Scadta, een luchtverkeersonderneming, welke op Duitsche laest is geschoeid. In dienst van deze maatschappij maakte de heer Klein Cfieia-pabhcflti*. DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcenitrtk maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welka zijn gedenatureerd in het tijdvak van 17 tot en met 22 Januari 1938, 0.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, |'door handelaren gedenatureerd en vol doende aan het standaardmoneter van kwaliteitsklasse C, en 0.45 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatu reerd. De steunvergoeding voor veldbooptó van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zyn gedenatureerd in genoemd tijdvak, zal 2.10 per 100 kg. bedragen. 's-Oravenhage, 21 Januari 1938. WERKTIJDEN IN DE KALK- ZANDSTEENINDUSTRIE. Voor den kantonrechter te Haarlem heef* terecht gestaan de directeur van een kunst- zandsteenfabriek te Hillegom, wien tan 1**" was gelegd, dat hij den 30en November ar- beiders had laten werken, zonder dat daar toe vergunning was verleend. Verdachte erkende het ten laste gelegde, doch verklaarde, dat het onmogelijk i* m® één ploeg loonend te werken, daar de fabriek, op grond van de regeeringsvefkla- ring, in 1925 sterk is gemechaniseerd en ge* tot minister ZUIDERZEEWERKEN EN MILITAIRE VOORZIENINGEN. Zuidelijke polders niet vóór 1943 in uitvoering. Ingediend is een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuider- z.pe. In art. 1 van de wet tot afaluiting en droogmaking van de Zuiderzee is bepaald, dat voor rekening van den staat de maatre gelen getroffen en de werken uitgevoerd worden, die noodig zijn tot voorziening in de belangen van de landverdediging, aldus de toelichting. Voorts is bepaald, dat voren bedoelde maatregelen en werken by af zonderlijke wet zullen worden vastgesteld. wyl hij een werkzaam deel had in het ger& gelde luchtverkeer aan de noordkust van Zuid-Amerika en boven de Caribische zee. Van de Scadta is hij weer naar de Deut sche Lufthansa teruggekeerd om als gezag voerder op den vermaarden postdienst naar Zuid-Amerika te worden aangesteld. Vyf- tien vluchten maakte gezagvoerder Klein met de Dornier-watervliegtuigen van Bat- hurst aan de westkust van Afrika naar Natal in Brazilië; een afstand van 3090 K.M., wel ke éénmaal per week door den Duitschen katapultdienst wordt afgelegd. Verder heeft Georg Klein zich in het nachtvliegen bekwaamd in het Europeesch luchtverkeer, waarin hij, voordat hij by de K.L.M. in dienst trad, geregeld voor de Luft hansa nachtpostvluchten uitvoerde. Hy heeft ongeveer 5000 werkelijke vlieguren op zijn naam staan, terwijl hy in het Europeeschc verkeer en in dat over den Zuid-Atlanti- schen oceaan rond een half millioen kilome ters heeft afgelegd, of bijna 13 keer den omtrek van de aarde. tot moderniseerd. Alles ging goed, verschillende vluchten over de Andes, ter-1 Romme een enquête deed instellen. Het gevolg was, dat de vergunning nachtarbeid werd ingetrokken. Zij liep 27 November. De fabriek was echter geheel geba*o*° op het twee-ploegen-stelsel, overwogen in overleg met den directeur-generaal van da Arbeid, den heer Zaalberg, die thans getuige werd gehoord en zeide, dat de briek met het twee-ploegen-stelsel kan co curreeren. De eisch luidde 6 boete. De verdedig mr. F. van der Goot, beriep zich op I al. 6 van de Arbeidswet. De bevoegdheid om door te werken 0 I leent vard. aan onveranderde factoren vroegere omstandigheden. Het pi*11 v directeur-generaal Zaalberg is aanva daarna is de fabriek gemoderniseerd, "»o1 V CfdSCht^ we ittelii* zeer veel heeft gekost, volgens hem gehandeld ingevolge voorschrift en steunt hier nog op- drijf zal tot opheffing gedwongen zijn, het twee-ploegen-stelsel moet worden a*g schaft.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6