DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bombardementen van beide Spaansche oorlogvoerende partijen, Voorbereidingen voor langdurigen oorlog in China. No. 19 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 24 Januari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. De rechtschen in Estremadura verslagen. Bommen op Fransche dorpen. De diplomaten teruggeroepen. Weer een vertoog van Amerika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 24 Jan. Herhaaldelijk is er reeds gewezen op de weifeling van de Belgische regeering om over te gaan tot doorvoering van wat men zou kunnen noemen de „Vlaamsche wet ten." Wij laten hier thans volgen een be schouwing van den bekenden Belgischen politicus Frans van Cauwelaert over de kwestie der Vlaamsche academiën. De Vlamingen, zoo schrijft de minister van staat, wachten met ongeduld op het koninklijk besluit, waarbij tot de oprich ting zal worden beslist van een koninklijke Vlaamsche academie voor wetenschappen, Elk verder uitstel kan alleen dienen om het onbehagen te vergrooten, dat zich reeds onder de tweede regeering-van Zee land voldoende duidelijk bij de Vlamingen had geopenbaard. Er is geen sprake van, dat wij aan de Fransche academiën voor immer de uit sluitende beschikking zullen laten over de goederen en gunsten, met welke zij voor 't wetenschappelijk welzijn van geheel het land in den loop der tijden werden ver rijkt. De Fransche acedemiën zullen met de Vlaamsche paralelle instellingen op voet van rechtsgelijkheid de roeping moe ten deelen om de regeering bij te staan met wetenschappelijke adviezen voor het verleenen van wetenschappelijke prijzen en onderscheidingen en wat dies meer zij. Van Cauwelaert acht het tegen de op richting van twee nieuwe wetenschappe lijke academiën, naast de reeds bestaande, ingebrachte bezwaar, dat deze vermenig vuldiging van wetenschappelijke institu ten door de inflatie van het aantal' der leden het innerlijk gehalte van deze in stellingen en haar aanzien naar buiten zal schaden, niet geheel ongegrond. Hij herinnert eraan, dat hij daarom in 1936 reeds het denkbeeld heeft geopperd, ter gelegenheid van de stichting van Vlaam sche wetenschappelijke academiën 'n alge meene reoarganisatie van de academiën te ondernemen, en ze samen te brengen in twee parallelle instituten, die elk in vijf kiassen onderverdeeld, het geheele weten schappelijke en artistieke leven in België zouden bestrijken. Maar voor deze hervorming, zoo schrijft van Cauwelaert dan verder, is een wet onontbeerlijk en we hebben niet meer den tijd om te wachten op deze trage verwe zenlijking. De regeering moet dus hare verantwoordelijkheden alleen nemen en on verwijl bij koninklijk besluit de Vlaamsche wetenschappelijke academiën oprichten, waarvan zij de noodzakelijkheid heeft erkend. Na te hebben verklaard, dat de eisch van gelijkheid niet beteekent, dat de Vla mingen het aantal der Vlaamsche acade mieleden onmiddellijk opgevoerd willen zien tot het thans door de Fransche weten schappelijke academiën bereikte cijfer, ver volgt van Cauwelaert met te zeggen, dat het aantal Franschtalige academici gelei delijk dient te worden verminderd tot een cijfer, dat ten hoogste twee derden van het huidige aantal bedraagt, doch dat, wat de Vlaamsche academiën betreft, de Vlamin gen niet verlangen, dat van den beginne af alle zetels, waarop zij aanspraak mogen maken, bezet worden. Wij willen, aldus v. Cauwelaert, bounwen voor langen duur en vertrekken van een stevigen onderbouw en alleen met het beste wat wij aan weten schappelijke krachten bezitten onze aca demische traditie inzetten. Dat beste ver onderstelt niet alleen wetenschappelijke waarde, maar ook saamhorigheidsgevoel met onze Vlaamsche gemeenschap. Zonder deze saamhorigheid kunnen wij niet ver wachten, dat de nieuwe academiën de ver heffende en leidende taak, welke zij tegen over ons volk in zijn geestelijke aangele genheden hebben te vervullen, met het noodige idealisme zullen aanvaarden. Tot staving van dit beginsel zij van den begin ne af bepaald, dat niemand tegelijkertijd deel zal kunnen uitmaken van de Fransen- talige en van de Vlaamsche academiën. Wij hebben voldoende vertrouwen m de groeikracht van ons Vlaamsche we en schappelijke leven om niet te vreezen voor innerlijke minderwaardigheid van onze academiën, indien zij niet door de regee ring zelf tot een toestand van onderge schiktheid worden veroordeeld. Fransche militairen verongelukt. - Na- hij Epinal is gisteren een militaire vrach - auto met een militair voetbalelftal in een greppel gereden. Zeven soldaten moesten met deels ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Fabrieksbrand. - De fabrieken voor de vervaardiging van synthetische rubber te Deepwater in New Jersey zijn door een reeks zware ontploffingen bijna volkomen ver nield. Kort daarop sprongen bovendien nog verscheidene cylinders met acethyleen uu- een. De oorzaak der ontploffingen is nog niet bekend. Twee fabrieksoppassers hebben hierbij den dood gevonden. Aan het front van Estremadura hebben de regeeringstroepen de legermacht van Franco tot tweemaal toe teruggeslagen, waarbij deze zware verliezen leed. De regeeringstroepen wisten alle onlangs veroverde stellingen te behouden. Ver sterkingsbrigades blijven verdedigings werken aanleggen. De rechtschen blijven al hun krachten aanwenden om Teruel binnen te dringen. Een sterke rechtsche afdeeling heeft de stellingen van de regeeringstroepen ach ter de Muleton aangevallen, om zich meester te maken van de hoogten, welke de vallei van de Alfambra beheerschen. De aanvallers werden teruggeslagen en leden groote verliezen. Van regeeringszijde wordt medegedeeld dat de internationale brigade naar Teruel is gezonden. Het Amerikaansche bataljon heeft een geheel escadron Moorsche cava lerie vernietigd. Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio verklaard, dat de rechtsche troe pen voor Teruel uit het noorden en het zuiden oprukken. De regeeringstroepen werden, volgens hem, overal achteruit gedreven en achtervolgd. Zij lieten hon derden dooden op het slagveld achter en vele manschappen van de regeeringstroe pen werden krijgsgevangen gemaakt. Radio-Barcelona heeft een communiqué van het ministerie van landsverdediging gepubliceerd, waarin werd- gezegd: De vijand is er in geslaagd een lichte wijzi ging aan te brengen in de frontlijn van de regeeringstroepen ten zuiden van Mule ton. Twee vliegtuigen van de rechtschen werden omlaag geschoten, de regeerings- luchtmacht verloor een toestel. Nieuwe bombardementen. Het ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat Zaterdagochtend de rechtsche luchtmacht een aanval heeft gedaan op Prat de Llobregat en Hospita- let, twee voorsteden van Barcelona, de luchtdoelartillerie van de regeering ver hinderde de vliegtuigen veel kwaad te doen en bijna hun geheelen bommenlast moesten zij in zee gooien. Men vermoedt, dat geen slachtoffers te betreuren zijn. Ook Valencia werd gebombardeerd, evenals Gerone. In deze laatste plaats werd een twintigtal personen gedood en velen gewond. Vrijdagmiddag is Salamanca door een twintigtal vliegtuigen van de regeering gebombardeerd. Dit bombardement moet volgens het ministerie van defensie be schouwd worden als een antwoord op de stelselmatige aanvallen der luchtmacht van Franco op de Middellandsche zee kust. Volgens het ministerie heeft de lucht macht van Franco gisteren aanvallen ge daan op Cienca, waar negen personen werden gedood en 19 gewond; op Barce lona en de omgeving, op Castellon waar 6 personen gedood en een veertigtal, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, ge wond werden, en op Reus, waar ongeveer 40 menschen om het leven kwamen. Omtrent de uitwerking van het „straf- bombardement" op Salamanca wordt ge meld, dat het meer slachtoffers heeft ge maakt dan aanvankelijk vermoed werd. Er zouden 225 menschen gedood zijn en meer dan 400 gewond. Twintig bommen zouden op de stad gevallen zijn, een vijf tiental in den naasten omtrek. Twee bom men kwamen terecht in de nabijheid van het hotel, waar vrijwel alle buitenland- sche vertegenwoordigers zich gevestigd hebben. Vliegtuigen van Franco hebben de we gen tusschen Barcelona en de Pyreneeën, waarlangs de Britsche delegatie terug moet keeren, gebombardeerd. Op Figueras zijn twee aanvallen gedaan, waarbij 45 bommen werden geworpen. Veertien menschen werden gedood, een vijftigtal gewond, terwijl 15 huizen verwoest werden. Generaal Queipo de Llano heeft bekend gemaakt, dat Sevilla hedenmorgen een luchtbombardement heeft ondergaan. On der de slachtoffers telt men drie vrouwen, elf kinderen en 10 mannen. Wat de krijgsverrichtingen betreft zeide de generaal dat hij niets te vermelden had, van geen enkel front, maar dat gis teren vier regeeringsvliegtuigen waren neergehaald. Bommen op Fransche dorpen. Gistermiddag hebben veertien recht sche vliegtuigen een luchtaanval op Puigcerda ondernomen. Zij lieten tot tweemaal toe op verscheidene plaatsen een dertigtal bommen vallen. Eén hiervan kwam terecht op een hotel, waarbij een aantal personen om het leven kwam. In totaal kwamen bij dit bombardement 21 menschen om het leven. Tweemaal vlogen de machines over Fransch grondgebied, waarbij zij boven Osseja en Angoustrine een tiental bom men lieten vallen. In deze Fransche dor pen werd echter niemand gewond. Het bombardement van de Thorpness. De kwartiermeester van de Thorpness heeft medegedeeld, dat voor het binnen- stoomen van de haven het schip door de rechtsche vloot werd aangehouden. Het schip vervoerde suiker, welke door de Britsche arbeiders naar de Spaansche kin deren was gezonden. Het voerde duidelijk zichtbaar drie Britsche vlaggen. Volgens ooggetuigen werden drie bommen naar het schip geworpen. Zaterdagochtend werden te Tarragona de vier opvarenden, die bij het bombarde ment om het leven zijn gekomen, ter aarde besteld. De begrafenis werd bijge woond door de leden van de Labourfractie in het parlement, die op het oogenblik een bezoek brengen aan Spanje, verder verscheidene vertegenwoordigers van de Spaansche regeering en het Spaansche parlement. De kisten waren gedekt met de kleuren van Spanje, Katalonië en Engeland. Tsjecho-Slowakye wil ook con sulaire agenten benoemen. Het schijnt, dat de regeering van Tsje- cho-Slowakije overweegt om, naar Britsch voorbeeld, consulaire agenten te benoe men in het door Franco bezette deel van Spanje. Te Salamanca zouden onderhan delingen dienaangaande worden gevoerd. In politieke kringen te Praag wordt er op gewezen, dat de agent geen politieke opdracht heeft, doch slechts tot taak heeft de handelsbelangen te behartigen. De diplomatieke vertegenwoordiging van Tsjecho Slowakije te Madrid blijft onge wijzigd. In handelskringen wijst men erop, dat de nieuwe agent bij Franco de Tsjechische producten zou kunnen beschermen tegen de Duitsche concurrentie. De Chineesche regeering heeft plan nen gemaakt om in de Zuidwestelijke provincies een basis te maken voor langdurige verdediging. Het is mogelijk, dat binnenkort de Chineesche troepen van het front terug zullen worden ge trokken. Deze provincies, welke rijk zijn aan natuurlijke hulpbronnen en verdedigd door hooge bergketens, zijn ideaal voor de verdedigingsdoeleinden. Volgens berichten uit Chineesche bron rukken de Chineesche troepen aan het front van den spoorweg TientsinPoekau in Zuid-Sjantoeng langzaam op. Op het Pei- ping-Hankaufront treffen zij voorbereidin gen voor een tegenaanvaL Voorts ondernemen de Chineezen nog steeds aanvallen op Woehoe. De Chineezen zijn tot het offensief over gegaan met Tsining als doel, waarheen zij uit het westen en zuiden oprukken. Spora dische gevechten worden geleverd ten zuiden van Pengpoe. Een tiental chineesche vliegtuigen heeft gistermorgen een aanval gedaan op het vliegveld en de militaire concentraties te Woehoe. Acht Japansche toestellen werden vernield. Sedert eenige dagen is de Chineesche bezetting van Haitsjau, oorspronkelijk het oostelijke eindpunt van den Loenghai-spoor- weg, ten noordoosten van Kiangsoe, begon nen de plaats te ontruimen. Vóór hun terug tocht echter hebben de Chineesche troepen de haven van Lienjoen, den toegang van zee tot Haitsjau, geblokkeerd door twee stoom schepen van 1500 ton tot zinken te bren gen. Amerikaansch vertoog te Tokio. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche am bassadeur acht dagen geleden in opdracht van zijn regeering stappen heeft gedaan in verband met een reeks van voorvallen, die „een schending der Amerikaansche rechten en belangen" vormden, en de Japansche regeering verzocht heeft de bevoegde auto riteiten in China te herinneren aan de aan wijzingen, die Tokio haar na het incident met de Panay gegeven heeft. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de noodige instructies reeds aan de autori teiten te Nanking en te Sjanghai waren doorgegeven. Diplomaten teruggeroepen. De Japansche ambassadeur in China, Ka- wagoe, heeft bevel gekregen 28 Januari a.s. naar Tokio terug te keeren. Aan boord van de Empress of Asia is de Chineesche ambassadeur, Hsoe Sji Jing, gistermiddag met vier leden van zijn am bassade en de gezinnen der plaatselijke consulaire ambtenaren uit Nagasaki ver trokken. Een aantal Chineesche particulie ren had zich by het vertrekkende gezel schap aangesloten. De toestand in midden-China. De Japansche troepen hebben de zuive ring van het district Poetoeng thans vol tooid en, naar het Japansche agentschap Domei meldt, heerschen wederom vrede en orde in het midden van China. De door de Japansche troepen gevormde autonome commissies handhaven de orde in 26 steden. Japan's politiek in China. In het Japansche Lagerhuis hebben ver scheidene afgevaardigden de regeering ge vraagd, welke politiek zij aan wil nemen ten aanzien van Tsjang Kai Sjek. Minister-president Konoye verklaarde, dat de Japansche re geer ing in geen geval meer onderhandelingen zal aanknoopen met de Chineesche nationale regeering. In dien de Japansche regeering het noodig zou oordeelen, zou zij in de toekomst Tsjang Kai Sjek den oorlog kunnen verklaren. Verder zeide prins Konoye, dat Japan niet voornemens is China te sluiten voor de westersche mogendheden of voor bui tenlandsche kapitalen. Generaal Soegiyama, de minister van oor log, heeft een overzicht gegeven van den militairen toestand in China. Hij verzeker de, dat sinds het begin der vijandelijkheden, China 1.500.000 man in den strijd geworpen heeft, waarvan thans de helft gesneuveld of gewond is. Daarna nam vice-admiraal Yonai het woord, die mededeelde, dat de blokkade aan de Chineesche kusten thans zoo doeltref fend is, dat zelfs Chineesche jonken en stoombooten niet meer kunnen rondvaren. Voorts verzekerde hij, dat de Japansche marine tijdens de vijandelijkheden geen en kel oorlogsschip verloren heeft, maar wel 65 vliegtuigen. Daarentegen verloor China 27 oorlogsschepen en 659 vliegtuigen. Japan's financieele toestand. De Japansche minister van financiën, Kaja, heeft in den landdag medegedeeld, dat de begrooting 1938/39 is opgesteld, in het vermoeden dat de vijandelijkheden nog lang zullen duren. De totale begrooting bedraagt 2.867.000.000 yen. Voor de militaire uitga ven in China zal een aanvullende begroo ting worden voorgelegd. Het grootste ge deelte der buitengewone militaire uitgaven is gedekt door de uitgifte van obligatiën, hoewel er een wetsontwerp voor tijdelijke belastingverhooging wordt ingediend. De economische hulpbronnen van Japan zijn enorm veel sterker geworden, heet het en met het oog op deze economische kracht, gepaard gaande aan vaderlandsliefde en volharding by de industrie heeft Japan vol gens Kaja niets te vreezen, hoe lang de tegenwoordige toestand ook mag duren. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur De missies in China. De Chineesche katholiek Yi Wen Liang heeft verklaard, dat de Japansche verzeke ring aan het Vatikaan, dat de katholieke missies in China niet te lijden zullen hebben onder de Japansche bezetting van China, geen waarheid bevat. Volgens Yi hebben de missies in het door de Japansche troepen bezette gebied practisch alle vrijheid ver loren. Yi wees erop, dat verscheidene mis siestaties door bommen zijn getroffen, welke door Japansche vliegtuigen werden geworpen. Han Foe-Tsjoe staat terecht. Het Chineesche telegraafagentschap Cen tral News meldt, dat binnenkort de veroor deeling verwacht kan worden van den voor- maligen gouverneur van Sjantoeng, gene raal Han Foe-Tsjoe, door het hoog militair gerechtshof, dat reeds verscheidene zittin gen heeft gehouden. Hij is op 11 Januari aan het front van Sjantoeng gearresteerd, beschuldigd van het niet opvolgen van mili taire bevelen en het verzaken van zijn plichten. STORM IN ENGELAND. Een zware storm heeft gister groote scha de aangericht op het militaire vliegveld Evanon in Rosshire. Acht vliegtuigen wer den zwaar gehavend. Drie toestellen werden door den wind opgetild en ongeveer 300 meter verder tegen een gebouw geslingerd, zoodat zij geheel vernield werden. DE ONRUST IN PALESTINA. Nieuwe incidenten. Zaterdagnacht werd door verscheidene incidenten gekenmerkt. Een kinderkolonie was het voorwerp van een schietpartij, zon der dat er echter slachtoffers te betreuren waren. Een gewapende bende heeft verder op den weg paar Hebron een autobus aan gehouden, doch daar er alleen Arabieren en geen joden in zaten, kon zij haar weg ver volgen. Een detachement militairen, dat bericht kreeg van de incidenten, is erop uit getrokken om de schuldigen op te sporen. Naar voorts vernomen wordt, hebben de inwoners van de in het gebied van Hebron gelegen dorpen het Britsche hooge commis sariaat laten weten, dat zij de dorpen zouden verlaten, indien de autoriteiten zouden door gaan, met strafmaatregelen tegen hen te nemen. Een dakpannenfabriek, gelegen in de jood- sche nederzetting Motza, op 7 kilometer van Jeruzalem, is geheel in de asch gelegd. Men vermoedt brandstichting. 'G DE NOOD DER JODEN. Een beroep op „de beschaafde volkeren". In een buitengewoon, congres, waar o.m. aanwezig waren Weizmann, de voorzitter van de Zionistische Unie en van Jewish Agency, leden van den nationalen raad en de uitvoerende commissie, voorzitters van joodsche gemeenten en joodsche kolonies in Palestina, is goedkeuring gehecht aan een beroep op „de beschaafde volkeren", waarin gewezen wordt op den nood der joodsche bevolking in Duitschland, Roe menië en Polen. Steun wordt gevraagd voor het beëindigen van de vervolgingen, waarvan de joden het slachtoffer zijn. In een motie wordt herinnerd aan de ver wachtingen, die de aanbevelingen van de koninklijke commissie wekten en wordt geprotesteerd tegen de beperkende maat regelen ten opzichte van de immigratie, welke het nationaal tehuis maken tot een ghetto in Arabisch land. De motie vraagt verder een einde te maken aan de tegenwoordige overgangs periode en de openstelling van het land voor de massa's der emigranten. In een aangenomen resolutie wordt dit streven gedefinieerd als de wensch van alle joden zichzelf te besturen in volledige vrijheid en in hun eigen vaderland. Nat.-socialistisch wapendepot ontdekt. - In de nabijheid van de gevangenis van Steyr in Opper-Oostenrijk is een magazijn van ontplofbare stoffen en nat.-socialistisch propagandamateriaal ontdekt. Door het on derscheppen van een boodschap in cijfer schrift, afkomstig van een politieken ge detineerde in deze gevangenis, heeft men de ontdekking gedaan. Schietoefeningen van de „Csar". - Een der verdachten in de zaak van de „Csar". Leopold Sauvage, heeft een feit onthuld waaraan tijdens het onderzoek naar dez< zaak nog geen aandacht scheen te zijn ge wijd. Sauvage vertelde, dat de leden van do „Csar" zich methodisch oefenden in het schieten met machinegeweren, en wel in een steengroeve in den omtrek van Parijs, nabij de gemeente Saint-Fiacre (Seine et Marnej onder den naam van „Garde de neige 1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1