Agenda U moet 'n „triumphator" in smaak wordenRook - jPublicaties iBucgecLijke Stand Soestdijk-joumalisten waken bij toerbeurt. Billijke stallingstarieven de N.V. Nassau Garage. ia krachtig en afdoende. Wachtcommandanten leven hun dichttalenten uit. Hèt middel tegen verveling. 't Oude liedje herhaalt zich. rrm - v j». ,V - "j; SJ.'.xJVV V T, 4Z. ir »-•• fl f m<ê TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES Alkmaar, Vrijdag. DE GEMEENTERAAD. Na het afdoen van de agenda, waarvan wij het verslag in ons nummer van gister nog volledig konden publiceeren, verkreeg de heer Bakker het woord voor het af leggen van zijn verklaring over het aan vaarden van zijn zetel. De heer Bakker deed dit in bewoor dingen, die de voorzitter betreurde en aanleiding waren, dat de voorzitter den raad voorstelde, daarop niet nader in te gaan. Nadc.t de heer van de Vall had ge constateerd, dat de S. D. A. P. goed had gedaan om menschen, die blijk gaven een dergelijke mentaliteit te bezitten, te royeeren, werd hiertoe besloten. In zijn verklaring veroor'oofde de heer Bakker zich ongemotiveerde insinuaties aan het adres van de pers. Zoolang de heer Bakker deze ndet op dezelfde plaats intrekt, zoolang zullen wij voortaan van het door hem gesprokene geen melding maken. HIJ VIEL VOOR HET ACHTERWIEL. En raakte bekneld. Hedenmorgen om ongeveer half elf had op den Kennemerstraatweg, hoek Varne- broek een vrij ernstig verkeersongeluk plaats, dat echter buitengewoon goed afliep, dank zij uitstekend werkende remmen van de betreffende vrachtauto. De loopjongen der firma Zijlstra, de 21- jarige H., fietste vanaf de Heilooërbrug in de richting van het Varnebroek. Achter hem reed een zwaar beladen vrachtauto, die de zelfde richting uit moest en bestuurd werd door T. uit Franeker. Waar echter van het Varnebroek een andere auto naderde, die voorrang had, moest de bestuurder van de vrachtauto stoppen. Hij deed dat niet, maar stuurde zooveel mogelijk naar rechts. Op dat oogenblik reed de fietser naast de vracht auto. Door het te ver uitwijken naar rechts, kwam de loopjongen bekneld tusschen trot toir en auto. Hij viel onder de auto, die echter onmiddellijk stopte. Precies vóór het zware achterwiel bleef de jongeman liggen. Hoewel de auto den jongen niet geraakt heeft, bekwam deze toch vermoedelijk een beenbreuk. Hij werd per ziekenauto der Kennemer Autogarage naar het Centraal ziekenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. DE KAASMARKT. De aanvoer' bedroeg heden 46000 K.G., terwijl de hoogste markt 23 per 50 K.G. was, gewiddeld was de prijs f 2 lager en dus 1 beneden die van het Friesche product, dat in kwaliteit beneden de Hollandsche Edammer staat. Dit vindt in hoofdzaak Zijn oorzaak in het feit, dat Duitschland afnemer van het Friesche product is en de afzet van het Hollandsche naar Frankrijk nagenoeg stilstaat, waardoor de exporteurs weinig koopen. In Friesland wordt tegenwoordig weinig kaas gemaakt. De wolfabricage en de ge condenseerde melk naar Spanje vordert groote kwantums melk. Bovendien geeft Duitschland de voorkeur aan de Friesche kaas in Edammer vorm, terwijl N.H. over weinig consenten van Duitschland beschikt. Een en ander heeft tengevolge, dat het betere Edammer product lager in prijs noteert. De marktaanvoer wordt grootendeels af genomen voor het binnenland. Ook op de markt van heden kwam dit tot uiting. De firma's Albert Heijn en Simon de Wit waren n.1. koopers van ongeveer 50 pCt. van den aanvoer. Voor de markt valt het toe te juichen, dat deze beide afnemers de markt trouw zijn gebleven. GESIGNALEERD. De politie alhier hield gisteren een man aan, wiens opsporing verzocht werd. De man, die nog eenige dagen hechtenis moest ondergaan, is naar het Huis van bewaring overgebracht. ZWERVEND HONDJE. Gisteravond heeft een bewoner van de Bleekerslaan een jong zwart hondje met witte pooten naar het politie-bureau ge bracht. Het beestje liep te dwalen in de Bleekerslaan en was blijkbaar den weg kwijt. Inlichtingen kan men verkrijgen aan het bureau van politie. CORN. JONKER's KOORKLASSEN. Voor een wederom geheel gevulde zaal werd gisteren in de schouwburg ,,'t Gulden Vlies" door de koorklassen en dames-koren onder Jonker's leiding de tweede uitvoering gegeven. Ook deze avond slaagde volkomen. Een enthousiast publiek, hetwelk om herhalingen, inzonderheid van de door de kleintjes gezonden liedjes, verzocht. Een bijzonder gezellig bal was een waar dig slot van dezen mooien avond. De heer Jonker ontving onder applaus 'n prachtige fruitmand en bloemen. DE SURINAME-FILM. Wij hebben er gister melding van ge maakt, dat B. en W. van Alkmaar, na waarschuwing door de afdeeling Onder wijs ten stadhuize, den heer Tolud geen toestemming hebben gegeven zijn Suri- name-film met toelichting zijnerzijds op de openbare scholen te vertoonen. Er bestond namelijk een algemeene regeling welke blijkbaar geen uitzon dering toestond waarbij het verboden is dat door anderen dan de onderwijzers extra lessen gedurende de schooluren worden gegeven. Naar wij van de ouders van een der leerlingen vernemen is deze regeling geenszins van dien aard dat daarop geen uitzonderingen worden gemaal.t. Kort geleden heeft op de scholen een vertegen woordiger van de K. L. M. over vliegen en vliegtuigen gesproken en naar hij meende te weten is men thans weer in bespreking met een vertegenwoordiger van Philips, die een en ander over het be drijf in Eindhoven zou vertellen. Wanneer dit inderdaad juist is, wordt het nog onbegrijpelijker dat het volkomen onmogelijk was den heer Tolud tot de scholen toe te laten, waardoor den kinde ren een zeer bijzondere les over een veel te weinig bekend vaderlandsch gebied is onthouden. Wellicht kan hier nog iets goed ge maakt worden. FILMAVOND VOLKSUNIVERSITEIT. „De aarde zingt". Voor een zeer groot aantal belangstel lenden heeft gisteravond in de „Harmo nie" de heer J. W. B. v. d. Stigchel, con servator der biologische en geologische afdeeling van het museum voor het on derwijs te Den Haag voor de Volksuniver siteit een lezing met lichtbeelden en film gehouden over lard en volk van Tsjecho- Slowakije. Deze lezing werd gehouden onder den titel „De aarde zingt". Voor de pauze vertoonde de heer v. d. Stigchel een serie fraaie lichtbeelden en gaf daarbij een explicatie, welke aan dui delijkheid niets te wenschen overliet. Want de heer v. d. Stigchel weet zijn hoorders op buitengewoon boeiende wijze over zijn'"reizen en trekken door dit land te vertellen. De prettige en bescheiden verteltrant droeg er niet weinig toe bij, dat de talrijke belangstellenden de zaal was geheel bezet met groote aandacht gevolgd hebben wat spr. mededeelde over de zeden en gewoonten van de Tsjechische bevolking. Vooral viel op, dat in dit nog onbekende, doch door zijn natuurschoon ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN DE VERBETERING VAN HET KANAAL ALKMAAR-ZES WIELEN-HUIGENDIJK. De Burgemeester der gemeente Alkmaar maakt bekend: lo. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der Onteigeningswet, eene commissie uit Ge deputeerde Staten der provincie Noord holland, bijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aangewezen des kundige en het. hoofd van het bestuur der gemeente Alkmaar, in het gemeentehuis aldaar ziiting zal houden den 18en Fe bruari 1938, des voormiddags 10.30 uur, ten einde de bezwaren van belangheb benden aan te hooren tegen het plan van onteigening ten name van de provincie Noordholland voor verbetering van het vaarwater van Alkmaar over de Zes Wielen naar Huigendijk, met bijbehooren- de werken in de gemeenten Alkmaar en Oudorp, en noodigt belanghebbenden uit hunne bezwaren, ter plaatse en ure ver meld, mondeling of schriftelijk aan ge noemde commissie mede te deelen; 2o. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der Onteigenings wet en ter voldoening aan artikel 72a, in verband met de bepalingen van de ar tikelen 64 en 12, ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der ge meente van. 31 Januari a s. totdat de commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3o. dat het uitgewerkt plan van het geheele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter griffie der provincie Noordhollard van 31 Januari a.s. totdat de commissie hare werkzaamheden heeft voft>racht. Bezwaarschriften zyn vrijgesteld van het recht van zegel. Alkmaar, 28 Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, H. KLAVER. Lo. Burg. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens kostwinnerschap betreffende den hieronder genoemden per soon de uitspraak gedaan, achter zyn naam vermeld: FREDERIKUS CLERMONT OUDEJANS, lichting 1935. Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelyken vertegen woordiger; door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettelyken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend by den burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 28 Januari 1938. De Burgemeester van Alkmaar, H. KLAVER, lo.-Burg. t. zoo rijke land een volk leeft met een eigen mentaliteit. De vrouwen zyn het, die de arbeid op het land en in het huis ver richten, want de mannen hebben een zwerversnatuur en laten het werken over aan hun echtgenooten. De prachtige klee derdracht (o.m. het fraaie borduurwerk) geeft aan deze menschen een fantastischen aanblik. In het bijzonder wees spr. op de fraai-bewerkte laarzen. Over den gods dienst wijdde spr. uitvoerig en zeer objec- tief uit ei het was interessant te ver- nemen, dat, hoe primitief deze menschen ook leven (dat komt'vooral ook uit in de i meestal armelijke bewoning) zij toch een I grooten zin voor den godsdienst aan den dag leggen. Naarmate men naar den kant van Rus land gaat, waar b.v. in de Karpathen nog wilde dieren voorkomen, wordt de bevol king armelijker. Het gebruik van vleesch b.v. behoort tot de groote uitzonderingen en het is verwonderlijk te vernemen met i welk een schamel loon deze bevolking zich in haar onderhoud moet voorzien. Nadat in de pauze eenige Tsjechische costumes te bewonderen waren, werd de film vertoond. En deze gaf meer nog dan de lichtbeelden een volkomen juist beeld van het voor de pauze gesproken woord. Men komt by deze film tot de conclusie, dat hier I de camera met meesterhand gehanteerd is. Het land gefilmd op z'n mooist, met de machtige wolkenmassa's, met zijn schitte rende natuurtafreelen, met zijn aparte be volking, het was een lust deze rolprent te aanschouwen. Zoowel dus de lichtbeelden als de film hebben dan ook niét nagelaten een goed beeld te verkrijgen van een land, dat nog onbekend was en dat toch zoozeer de belangstelling verdient. En in zoover is de heer v. d. Stigchel volkomen geslaagd ons daarvan een inzicht te geven. Voor de Volkuniversiteit een goede avond. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten; afd. jeugdbibliotheek. 1012 jaar. D 66.5 Doorman, Christine. IJslandsche sprookjes. D 65.5z Zwaadsche sprookjes. E 15.6 Eerbeek, J. K. van. De jongensja ren van Egbert de Wilde. S 62.5 Sinninghe, J. R. W., en Rie Sin- ningheSteenbergen. Hollands sprookjes boek. 1214 jaar. A 31.4 Amstel, H. van. Jong Suriname op avontuur. B 64j Blomberg-Zeeman, .W. Joost Bosch boom. H 64. lw Hildebrand, A D. W. K. L. roept U! P 65 Poldermans, D. A. De Schouwsche smokkelaar. R 63.3wt Roggeveen, L. Wereldkampioen 2003. 1416 jaar. M 59m Meyier, Fenna de. Magda en haar vader. R 65.3 RomeinVerschoor, A. Aan den Oedjoeng. S 69.7d Smit, Annie. Drie meisjes op een flat. Onderstaande boeken kunnen gevraagd worden bij een leesboek. 22 H 90 Hulst, W. G. van de. De bijbel- sche gesch'edenissen. 52 M 58 Meyer, Af. W. Het vergaan der wereld. 79 K 77 Koot, T. B.-P. de Chief! 84 L 15 Lamartine, A. de. Graziella. 84 L 81 Loti, P. Pêcheur d'Islande. 84 S 18 Sarment, J. Les plus beaux yeux du monde. 84 V 18 Vaulx. H. de la, et A. Galopin. Un tour du monde en aéroplane. 91 W 99 Wytema, Af. S. „Klaar voor on der water!" 94 G 53 Gombrich, E. Wat werkelijk ge beurd is. ALKMAAR. GEBOREN: Nico Klaas, z. van Klaas Borst en Maar- tje de Vet. ONDERTROUWD: Aldert Smit en Jacoba Buik. Jacob Landman en Johanna Elisabeth Starreveld. OVERLEDEN: Klaas Roemer 67 jaar. Grietje Hollen- berg, gehuwd met Petrus Johannes Groen, 67 jaar. oooooooooooooooooooooooooooooo Het groote publiek leest een dagblad. Gevolg: de dagblad-reclame oooooooooooooooooooooooooooooo Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Verbannen (dram.); hoofdrollen Zarah Leander, Willy Birgel, Hilde von Stolz, Viktor Staal e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Heerscher (dram.); hoofdrol Emil JanSJj* Toegang boven 14 jaar. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer Je moet maar boffen (klucht); hoofd rollen Watt en Half Watt; tweede hoofd nummer Hoogspanning, levensgevaarlijk (sens.); hoofdrol Pat O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, Zondag tot en met Woensdagmiddag, hoofdnummer De laatste nacht (rom.); hoofdrollen Willy Bir gel, Viktor Staal, Hansi Knoteck, Ursula Grabley. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 28 Januari. 8.15 uur, Harmonie, voor Covoto oproe ring van „Jean", door de tooneelgroep Het Masker. Zondag 30 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, donateursconcert muziekvereen. Alcmaria Victrix, mmv. de tooneelvereen. De Maskers. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, uitvoering Zangvereeniging Crescendo. CORRESPONDENTIE. N., alhier. Uw stuk is blijkbaar bedoeld om een door U niet nader aangeduiden slager onaangenaam te zyn. Wanneer Üw klacht slechts mogelijkheden en geen vastgestelde feiten betreft en door U ook niet met Uw vollen naam wordt geteekend, kunt U de opname daarvan in onze cou rant niet '."gemoet zien. Red. Alkm. Crt. (Van onzen specialen,verslaggever). BAARN, 27 Januari Het is met het weer net zoo gesteld als toen het overgroote deel der journa listen hun tenten in de contreien van het paleis opsloegen. Wederom is sneeuw wil men de natte substantie die er viel als zoodanig betitelen op de hoofden der onvermoeide wachters terechtgekomen, wederom werden de wegen zeer kort hierna gemetamorpho- seerd in glibberige, kletsnatte heirbanen en wederom stroomde, nadat de val der „witte wafe" opgehouden had, de regen troosteloos neder. Het begin van een nieuwe wachtperiode is precies op de zelfde wijze ingezet als toen de wake begon. Mogelijk zal haar duur korter zyn. Het aspect, dat de onmiddellijk omgeving van het paleis biedt, is op zichzelf weinig veranderd. Hoogstens is het aantal bezoekers iets toegenomen, het is mogelijk dat de doorsnee mensch een beetje langer bij het paleis druilt, dat is alles. Met de regelmaat van een klok verschijnen de menschen, die in de hoop niet opgeven ontstellend nieuws in welken vorm dan ook bij verras sing te kunnen nemen. Hetzij per tandem, per auto, per fiets al dan niet met stoom begeven zy zich volgens een route waar op zij letterlijk zeer geroutineerd zyn naar hun „werk". De journalistenzwerm vliegt uit, des avonds is de raat weer gevuld. In Trier wordt een nieuwsbloempje geplukt, soms is de geur er reeds af en kan er geen honing uit vervaardigd worden. Maar dat is slechts zeer zelden het ge val, immers er zyn weinig nieuws- bloempjes waar de krantenbijen geen honing uit kunnen puren. Soms tweede kwaliteit De Donderdag staat op het punt te ver dwijnen en hy heeft de goede verwachtin gen die men ten aanzien van hem koesterde, beschaamd. Algemeen was men van oordeel dat het Vorstenkind vandaag geboren zou worden en menigeen had er op gehoopt in verband met den Nationalen feestdag. Im mers zal op Vrijdag het heuglijk feit plaats vinden, dan schiet er maar een halve vrije dag voor de korte-vacantieliefhebbers over. Zoo ziet men al weer.... waar probeert men feitelijk'geen voordeel uit te slaan. De schooljeugd zal tenminste de Zaterdag met vreugde begroeteh als tenminste de Vrijdag eveneens emotieloos voorbijglijdt. De munitie waarvan de saluutbatterü voorzien was, is vervangen door een ver- sche voorraad. Een deskundige van de Hembrug is gekomen om het kruit te keu ren en was van oordeel dat de munitie mo gelijk vochtig was geworden. De reden waarom zal een ieder wel duidelijk zijn. En zoo komt er een nieuwe saluutvoorraad. Wat zal er met de oude projectielen gebeu ren, vochtig als zy zyn? „Drogen bij de kachel" zei een militair langs zyn neus weg. En er waren lieden die het geloofden. Maar die hebben het bus kruit dan ook niet uitgevonden. De geschenkenstroom voor de wachtende journalisten in het Badhotel houdt aan. Si garetten, bronwater, speciale lucifers merk „Rijkseigendom" enz. enz. De ontspannings aardigheden houden braaf stand. Vanavond trad een goochelaar op maar de spanning vermocht hy niet weg te goochelen, want de spanning die er hier heerscht is er een van taaie, onvermurwbare substantie. En waarschijnlijk na de Vrijdag de Zater dag, tenzij de Prinses niet uitrijdt en niet gaat wandelen!!! Rond het paleis Soestdijk. Ook de afgeloopen middag van gisteren ging te Soestdijk zonder sensatie voorbij. Moeder natuur legde het witte feestgewaad, dat zij dezen ochtend had aangetrokken, spoedig af tengevolge van eenige hevige re genbuien. De belangstelling op den Amsterdamschen straatweg voor het paleis was maar matig. H.K.H. prinses Juliana, die omstreeks half drie uitreed, zal waarlijk op de wegen wei nig levendigheid hebben kunnen bespeuren. Een oogenblik was het even druk voor het veel bestaarde paleis, namelijk tegen een uur of vyf, toen twee autobussen een zeven tigtal Zuid-Afrikaansche studenten afzetten, die onder auspiciën van het Nederlandsch bureau voor buitenlandsche studentenbe trekkingen dezer dagen een tocht door ons land maken. Dit gezelschap studenten had in den middag Zuid-Afrikaansche liedjes voor de A.V.R.O.-microfoon gezongen en waren in het raadhuis van Hilversum door den burgemeester toegesproken. Op den te rugweg naar Amsterdam, waar zij ook den nacht zullen doorbrengen, hebben zij niet verzuimd een bezoek te brengen aan het veel besproken Soestdijk, dat op dit oogenblik in het middenpunt der internationale be langstelling staat. Overigens valt van dezen middag niets te melden. Behalve door slecht weer heeft hij zich m niets van vorige onderscheiden. De genen, die de prinses hebben *i«»n uitrijden, verzekeren, dat zy er uitstekend uitziet. Ook thans echter nog geen spoor van de schadu wen, welke door een groote gebeurtenis worden vooruit geworpen. „Van Soestdijk geen nieuws". Weer is een nacht zonder avonturen voor bij gegaan. De journalisten hebben hun wachtjes tevergeefs geklopt.Zooals reeds eer der is vermeld, is er in het „Badhotel", waar de blijde tijding het eerst zal binnenloopen, een dubbele wacht betrokken. In de werk kamer van hpt A.N.P. waken eiken nacht de officieren, vertegenwoordigers van den minister van defensie te zamen met de re dacteuren van het A.N.P., terwijl in de wachtkamer van de pers, waar de telextoe stellen straks het heugelijke nieuws zullen registreeren, des nachts twee der Nederland- sche journalisten bij toerbeurt waken. Deze laatstgenoemden hebben den nacht verdeeld in drieën. Van twaalf tot drie, van drie tot zes en van zes tot negen waken zy getweeën volgens een vast rooster. Dit duurt nu reeds ettelijke dagen. In de lange nachtelijke uren waarin men volkomen op eigen humeur ec geest is aangewezen, sluipt de verveling ge makkelijk binnen, doch ook een zekert esprit. Er is een bord in het wachtlokaal waarop eiken morgen de producten prijken van „wachtcommandanten". De inhoud is stereotiep dezelfde: Er is niets bijzonders, doch de vorm is steeds smakelijk. Waren de nachtrapporten in den beginne zuiver mi litair, opgemaakt door „sergeants-vulpen dragers", de verbeelding voerde den nacht waker telkens verder en de versjes, de ge dichten en zelfs de poëmen bleven niet uit. We laten hier als voorbeeld het jongste wachtrapport volgen, niet omdat we andere minder aardig vinden, maar, ziet u, er zijo er vele bij, die wel heel bijzonder voor hui selijk gebruik zijn besteed. Ziehier wat de wachtcommandanten Werkman en Zijlstra dan vannacht hebben waargenomen: Nachtrapport „Rechts zyn de lichten uitgegaan, Links branden nog twee lampen, Wij kunnen rustig slapen gaan, Dit wordt geen nacht van rampen' Hiermede kwam een Engelschman De wacht tevreden stellen. Wat later zagen wy den man Al weer paleiswaarts snellen. Gelijk tevoren had ook toen De tocht geen resultaatje, Dies wijdde hij zich aan kapoen En aan huzarenslaatje. Hij bleef hardnekkig op vannacht Hy scheen geen alaap te kennen. Hij deelde onze kalme wacht, Ook hy schijnt al te wennen. Te wennen aan het troostloos beeld, Aan maagd'lyke papieren, 1 Waarnaar wij staren, loom, verveeld. Geduldig als de mieren. De mieren paren hun geduld Aan onvermoeibare krachten, Van werklust zyn ook zij vervuld, Zelfs bij dit lange wachten. De Engelschman zit aan de bar, Wij gaan maar weer eens slapen, De eerste wacht is voor elkaar, De tweede komt nu gapen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2