DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Ei SS&Ï&S ^"a^engfn! No. 24 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zaterdag 29 Januari 1938 140e Jaargang In het jaar, dat achter ons ligt, kon allerminst van toenemende welvaart worden gesproken. De eerstvolgende raadszitting zal op de Begraafplaats worden gehouden. Een betreurenswaardig incident. De algemeene toestand. het drijvende Poolstation. Hoe de vier Poolbezoekers gehaald zullen worden. Chineesche heldinnen. Haar heldhaftige taak. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse uumraers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. De eerste vergadering van den Alkmaar schen Raad in den jare 1938 is, hoewel er geen enkel belangrijk besluit is genomen, toch een bijeenkomst van bijzondere betee- kenis geweest. Allereerst omdat de burgemeester helaas nog niet aanwezig kon zijn en de oudste wet houder, de heer Klaver, zich dus met het uitspreken van de zoogenaamde Nieuwjaars rede moest belasten. Men heeft wel eens de klacht geuit, dat de troonrede in litterair opzicht een dor stuk proza is en dat de inhoud in den regel even min geschikt is om eenig enthousiasme te ontketenen. Maar in elk geval is een troon rede een belofte voor de toekomst en daar om alleen al honderdmaal belangrijker dan een Nieuwjaarsrede, welke uitsluitend een overzicht geeft van alles wat reeds gepas seerd en daarom bekend is. Men kan wel trachten een dergelijk over zicht een eenigszins boeienden vorm te ge ven, maar de stof leent zich niet tot lyrische beschouwingen en de plaats waar het stuk geboren wordt het stadhuis is in den regel ook niet de verzamelplaats van woord kunstenaars, die in staat zijn sombere of tee- dere snaren in het gemoed der gemeentena ren te laten trillen. Zoo wordt dan helaas een Nieuwjaarsrede in den regel een uitvoerige statistiek waar bij men precies kan nagaan hoeveel er in het afgeloopen jaar voor het een of ander is uitgegeven en hoeveel dat in het jaar tevo ren heeft bedragen. Vroeger had deze sta tistiek een zekere vermaardheid omdat ze zoo volledig was, dat men er zelfs in kon nakijken hoeveel kininetabletten de bevol king meer of minder dan vroeger had inge nomen. Thans zijn we zoover, dat wij ons hoofd zakelijk tot koeien, kaas, kipeieren, boter en granen bepalen en nu moet helaas overal een vermindering worden geconstateerd wat het best uitkomt in de ongeveer f 10.000, welke wij minder dan een jaar tevoren aan marktgelden hebben ontvangen. Men kan dit aan mond- en klauwzeer en aan allerlei andere oorzaken wijten, maar het is een bewijs, dat de omgeving, waaruit wij onze marktproducten betrekken, in eco nomisch opzicht nog allesbehalve welvarend genoemd kan worden. Trouwens het grooter getal èn van werk- loozen èn van steungelden wijst ook in onze eigen gemeente op een zekeren achteruit gang en wanneer wij daarbij vermelden, dat Alkmaar nog voor een bedrag van 340.000 aan armenzorg uitgeeft uitga ven waarvoor niets vergoed wordt dan kan ieder wel begrijpen waarom de belas tingen nog altijd zoo hoog moeten zijn en dan kunnen wij niet anders dan gereser veerd staan tegenover allerlei theoretische beschouwingen, welke een geleidelijk terug- keerende welvaart voorspellen. Wij zullen uit het statistisch overzicht van den wethouder maar niet meer het aantal leegstaande woningen, verpleegde zieken of bij een spaarbank ingelegde gelden bekij ken. Een lichtpuntje en daarvoor moeten we natuurlijk bij de Lichtbedrijven zijn is, dat de gas-afgifte een ietsje naar boven ging en dat bij den stroomverkoop een be duidende vooruitgang viel te constateeren. Belangrijker is het zielental van onze ge meente, dat gelukkig niet, zooals in Hoorn achteruit is gegaan. Alkmaar groeit nog, al hoewel van een belangrijke bevolkingsaan was weinig valt te constateeren. De 30.000ste inwoner, bij wiens wieg een tentoonstelling gehouden kon worden van alle geschenken welke geestdriftige Alkmaarders bij zijn ge lukkige ouders lieten bezorgen, die tiertig- duizendste is van wiegekindje tot school knaap gegroeid en in al die jaren zijn wij nog maar een 1200-tal ingezetenen vooruit gegaan waarvan een zeer belangrijk deel nog uit volwassenen bestaat, die Aklmaar als hun woonplaats hebben gekozen. Wij weten niet of de economische om standigheden daaraan schuld zijn, maar wel, dat als Alkmaar in de toekomst een stad van beteekenis wil worden, er meer baby's moeten verschijnen dan tot dusver het geval was. Waarmee natuurlijk heelemaal niet gezegd is, dat wij hier een propagandistisch woord ten bate van den Bond van Groote Gezinnen hebben gesproken. Over de agenda zelf is helaas weinig te zeggen. Misschien zijn er in den Raad veel interessante beschouwingen gehouden, maar de Alkmaarsche belastingbetalers zullen er niets van vernemen omdat ook hier de ge woonte bestaat zoo nu en dan de deuren eens te sluiten en een onderonsje te houden. Niemand van onze redactie heeft er behoefte aan gegijzeld te worden en wy zullen van de comité-vergadering dan ook alleen maar vertellen, dat zij waarschijnlijk in verband met de kwestie van de Lichtbedrijven is ge houden. Bij de agenda van de openbare vergade ring is eigenlijk alleen gesproken over den voorgenomen verbouw van het Poortgebouw van onze Begraafplaats en het was de derde keer, dat B. en W. met een desbetreffend voorstel kwamen omdat alle vroegere in den Raad onpractisch en kostbaar genoemd wa ren en als gevolg daarvan weer teruggeno men werden om nader door het college te worden bekeken. Het college bleek langzamerhand uitgeke ken. Het wilde een vergrooting van de wachtkamer op het kerkhof en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wy ons menig maal hebben afgevraagd of een zoo wonder mooie begraafplaats als de onze een zoo droevig kleine kamer als wachtlokaal en condoleantievertrek moet hebben. Wanneer de stoet iets grooter dan ge woonlijk is, moet de helft van de familie leden of vrienden bij gebrek aan stoelen blyven staan. Er kunnen wel meerdere stoe len komen, maar dan is er weer plaatsge brek voor de menschen en hoewel wij ons heel best kunnen begrypen, gat een moderne aula in dezen tijd te kostbaar zou worden, hebben wij het voorstel om het bestaande lokaal uit te breiden met voldoening verno men. Mr. Leesberg, die zich in het bijzonder voor onze Begraafplaats interesseert, vindt een lokaal van 4 by 6.5 Meter meer dan voldoende. Hij zou er alleen wat grooter ramen in wenschen om wat meer licht en de tafel er uit willen halen om wat meer ruim te te kunnen krijgen. Zijn medelijden gaat meer uit naar de talrijke belangstellenden, die bij begrafenis sen van eenige beteekenis op het Kerkhof verschijnen en daar soms een uur of langer in den kou of in den regen moeten staan. Het is nu eenmaal een feit, dat een stoet altijd later op het kerkhof verschijnt dan men verwacht had en dat het tijdsverschil soms wel eens heel groot kan zijn. Vooral bij den ingang van het Poortge bouw verzamelen zich dan de belangstellen den en er zou daar een soort plein moeten komen, desnoods door demping van een ge deelte van den vijver en tevens een beschut ting zoodat de bezoekers niet alleen beveiligd zijn tegen regen en wind, maar bovendien den stoet kunnen zien aankomen en zich ge makkelijk daarachter kunnen aansluiten. B. en W. hadden al eens plannen ge maakt voor een wachtruimte aan de andere zijde, maar mr. Leesberg vreesde een ver knoeiing van het Poortgebouw waarvan de schoonheid terwille van de symetrie zou worden opgeofferd. Bovendien zou de voor genomen uitbreiding van de wachtkamer on mogelijk zijn omdat men dan boven een graf zou moeten bouwen en ten slotte bleek er over dit vraagstuk zoo weinig eenstemmig heid, dat B. en W. hz n worstel voor de zoo- veelste maal terugnamen om het opnieuw te kunnen bekijken. Haast is er niet bij en opdat de kwestie niet geheel begraven en vergeten zal wor den, heeft de Raad het voorstel van Mr. Leesberg aangenomen om zoo spoedig mo gelijk op het Kerkhof zelf te vergaderen ten einde aldaar met deskundige voorlichting de situatie ter plaatse te kunnen beoordee- len. Of deze kerkhofvergadering een geheime zitting dan wel een openbare bijeenkomst zal worden zal uit het* ons al dan niet toe zenden van een agenda kunnen blijken. De heer Bakker werd als raadslid be- eedigd en men heeft het blijkbaar voorzich tiger gevonden hem niet meer tusschen zijn \Toegere partij genooten te plaatsen. Hij is er een tafellengte van gescheiden en heeft een plaatsje op den tegenovergestelden hoek naast den heer Appel gekregen. Blijkbaar is dit het hoekje waar men langzamerhand de partij looze raadsleden en wethouders by elkaar wil zetten als een afdeeling wilden, die eigenlijk in dit gezelschap van kleur echte politiekelingen niet thuis hooren, maar die men nu eenmaal niet kan weren of kwijlfraken. De heer Bakker heeft in den Raad al zoo vele dienstjaren, dat hij zich bij zijn bin nenkomst niet als een Daniël gevoeld heeft, die de leeuwenkooi moest betreden, maar toch kregen wij allesbehalve den indruk, dat hy door zijn mede-edelachtbaren als de lang verloren zoon werd welkom geheeten. Er werden geen gemeste kalveren geslacht en er was eigenlijk niemand die dezen verdool de, maar teruggekeerde op bijzonder harte lijke wijze heeft welkom geheeten. Er bleken ditmaal vele gegadigden, die een stukje bouwgrond van de gemeente wil den koopen, er werd een overeenkomst met Oudorp voor levering van gas aangegaan een bewijs, dat onze gasfabriek zich in een steeds ruimeren afzet van haar fabrikaat mag verheugen er werd een verordening met betrekking tot de Besmettelijke Ziek- tenwet vastgesteld en er werd grond geruild met de Provincie in verband met de uitvoe ring van het Westfriesche kanalenplan. En verder werd opnieuw een gemeente lijke functie opgeheven doordat de stads- vroedvrouw met pensioen gaat en de Raad van dé gelegenheid gebruik maakte haar precairen arbeid niet meer in vasten dienst te laten verrichten maar te verdeelen over particuliere collega's, die met een minimum bedrag van 10 per baby gehonoreerd zul len worden en dus zeker met ons zullen ho pen, dat Alkmaar in de toekomst een groot tekort aan Fröbelscholen zal constateeren. Wethouder Klaver heeft enkele treffende woorden gewijd aan het sedert de laatste vergadering overleden raadslid den heer Vogelaar. Wij hebben bij diens heengaan in onze courant een korte beschouwing aan deze sympathieke, objectieve en markante persoonlijkheid gewijd en de heer Klaver heeft als waarnemend burgemeester dit al les nog eens onderstreept en er op gewezen, dat hier een begaafd en eerlijk man en bo venal en vriendelijk en beschaafd mensch aan den kring der raadsleden is ontvallen. Haat en wraak waren hem vreemd, hij had respect voor ieders oordeel en zijn met overtuiging gesproken woord, zijn groote kennis van zaken, vooral op financieel ge bied, waren de oorzaak, dat hij in den Raad slechts vrienden en bewonderaars gekend heeft. Met hem is een der besten en edelsten uit onze raadszaal verdwenen. Zij, die onze raadsleden als hun vertrou wensmannen kozen, hebben geen behoefte aan onderlinge twisten in en buiten de fracties, zy hebben er evenmin behoefte aan, dat oude conflicten weer opgerakeld worden en onderlinge haat tot laster en be- leediging zal leiden. De heer Bakker, die wij jarenlang aan op- bouwenden arbeid zagen medewerken en die na een conflict in zijn partij vrijwillig is heengegaan, is thans terug gekeerd om zooals uit een door hem voorgelezen verkla ring zou blijken diegenen te kunnen aan vallen en uitmaken aan wie hij zijn roye ment als lid van de S.D.A.P. meent te kun nen wijten Hij heeft zich op de borst geslagen en uit geroepen, dat hij geen lasteraar is maar te gelijkertijd ook tegenover de plaatselijke pers zulke verbluffende insinuaties ge uit, dat het ons niet lust nog eenige notitie van hem te nemen alvorens hij deze woor den vrijwillig heeft terug genomen. Wanneer hy zijn raadslidmaatschap op een dergelijke wijze misbruikt en in zijn zucht naar wraak in de pers een gemakkelijk voertuig ziet om zijn beleedigende opmerkingen ten laste van zijn vroegere partijgenooten of anderen in ruimen kring te verspreiden, vreezen wij, dat hij, bij alle couranten welke verslagen van den Alkmaarschen Raad maken, op een duidelijk gebleken onwil tot medewerking zal stuiten. Voor ons heeft de heer Bakker als raads lid reeds afgedaan op den dag, dat hij in een veranderde gedaante zijn allesbehalve joyeuse rentrée gemaakt heeft. Alkmaar, 29 Januari. De Italiaansche regeering heeft zich voorloopig een ideaal voor oogen gesteld, de erkenning van de verovering van Abessinië en vooral de erkenning van imperium, het keizerrijk. Italië wil Enge land's gelijke zijn, niet aUe^ wat machl betreft, maar ook watuiterlijüieid betreft zich nog lang niet gewonnen tabbenge_ zouden aan het muiten z j g zeer ontevreden zijn over hun behandeling diDat was natuurlijk geen prettige^ectuur voor Italiaansche oogen. En het sche persbureau heeft zich dan in haast, om mede te deelen, dat men^ Rome met verontwaardiging de men onjuiste berichten over den toesta^ in Abessinië had gelezen Volgens fani zou men er echter zyn s niet <je opgehaald hebben en he moeite waard hebben gevonden de o juistheid van de beweringen te logen^ straffen Alleen merkte men m Rome p dat de publicatie van de Engelsche med deelingen op het oogenblik dat de Volken bond zijn werkzaamheden en beraadsla gingen over de erkenning van het Itali aansche keizerrijk hervat heeft, een dui delijke aanwijzing is van de manoeuvres, die Engeland nastreeft. Als men voorts Stefani's correspondent te Londen mag gelooven, zouden er in de Britsche hoofdstad kringen zijn, waarin men niet alleen deze manoeuvres sterk afkeurt, maar meer nog het feit, dat het Engelsche departement van buitenland- sche zaken publicatie van dergelijke me de deelingen gedoogt, welke een schen ding vormen van de wet, dat het aan poli tieke vluchtelingen, hetzij ex-vorsten, hetzij gewone burgers, verboden is, aan politiek te doen. Tot goed begrip van dit alles diene, dat het bewuste bericht afkomstig was van het Abessijnsche gezantschap te Londen, dat door Italië natuurlijk niet meer erkend wordt, dat door Italië zelfs beschouwd wordt als een groepje menschen. die ge vlucht zijn en die eigenlijk geïnterneerd moesten zijn! tl Tot zoover dan de tegenspraak van Stefani. De ironie van het noodlot wil, dat de Romeinsche correspondent van de Times uit een onbetwistbare Italiaansche bron gegevens put, welke weliswaar geen be vestiging vormen van de Abessijnsche bewering nopens het sneuvelen van 6000 Italianen en Askari's in November en De cember, maar wel van de vroegere be richten uit Abessijnsche en Engelsche bron over de moeilijkheden, die de Italia nen eerder, in September, in verschillende deelen van Abessinië hebben ondervonden. De bedoelde correspondent dan schrijft: In een hoekje van een onbelangrijk tijd schrift, dat gewijd is aan militaire zaken, en dat tweemaal per week verschijnt, is voor het eerst op onopvallende wijze een gedetailleerd verslag gepubliceerd over heftige gevechten tusschen Abessiniërs en Italiaansche troepen aan het eind van de natte moesson verleden jaar. Midden Oc- tober is reeds vermeld hoeveel Italianen bij die gevechten om het leven zijn geko men. Thans wordt beschreven hoe dat is gebeurd. Te Lalibela, vroeger een district van den zoon van Ras Kassa, werd in de eerste week van September een Italiaan sche troepenmacht van 400 man omsin geld. Uit Sokota werden toen 200 man te hulp gezonden, maar die werden te Bil- bala Gorgis omsingeld. De troepen konden uit hun wanhopige situatie slechts gered worden door het zenden van vliegtuigen, die levensmiddelen in de kampen lieten vallen en de Abessiniërs met bommen en machinegeweervuur bestookten. De vlieg tuigen moesten opstijgen uit de basis Di- redawa, 250 mijl gelegen van het bedreig de gebied. De operaties, waaraan 113 vliegtuigen deelnamen, duurden tot mid den October. Er werden 130.000 ton le vensmiddelen, negen ton munitie en 88.000 thaler in de belegerde kampen ge worpen. Bovendien moest de luchtmacht in het regenseizoen „talrijke stukken" van den spoorweg tusschen Dzjiboeti en Addis Abeba beschermen. Benden Abessiniërs, onder leiding van Fiore Mariam, hebben zich ook geweerd tusschen Addis Abeba en Moggio (45 mijl ten Zuid-oosten van de hoofdstad), in het Jerer-gebergte en bij Zoekoeala Deboco dio, ten Zuiden van de hoofdstad. Italiaan sche vliegtuigen hebben meer dan 7000 bommen moeten laten vallen bij een straf-expeditie, die twee weken duurde, maar die maakte dat het spoorwegverkeer gehandhaafd kon blijven. Later heeft een colonne onder leiding van kolonel Ma riotti het terrein geheel gezuiverd. Er vonden ook gevechten plaats te Debra Brehan en Debra Sina, halfweg tusschen Addis Abeba en Dessié, maar daarover worden geen bijzonderheden gegeven. De typhus-epidemie. - Naar de „Daily Telegraph and Morningpost" bericht, zyn thans ook typhusgevallen geconstateerd op de Scilly eilanden, ten zuidwesten van Engeland. Ook in het graafschap Pembroke hebben zich tien gevallen voorgedaan, ter wijl te Croydon thans in totaal reeds 320 patiënten, waaronder 44 sterfgevallen, zyn geregistreerd. In de laatste week zijn dertig nieuwe patiënten opgenomen en vier perso nen overleden. In een onderhoud met vertegenwoor digers van de pers heeft prof. Schmidt verteld hoe de vier Russische pool- onderzoekers van hun drijvende Ijs schots gehaald zullen worden. Reeds geruimen tijd zijn daartoe voorberei dingen getroffen. Prof. Schmidt zal per soonlijk met een expeditie de poolonder- zoekers gaan halen. Het plan dezer expeditie is zoo voorbereid, dat in Maart een begin gemaakt zal worden. Ook Papanin is van meening, dat dit doel matig is. De ijsbreker Taimyr zal naar het noorden varen en, zoodra het pakijs zal zijn bereikt, zullen de vliegtuigen, die aan boord meegenomen worden, uitgeladen worden en zal men van een vliegveld, dat op het ijs zal moeten worden gereed gemaakt, vluchten naar het drijvende poolstation ondernemen. Het zal echter wel geruimen tijd duren voor een ijsvlakte gevonden zal zijn, die voor vliegveld geschikt zal zijn. Gepoogd zal worden een zoodanig ijsveld te vinden dicht bij den rand van het pakijs. Mocht het niet gelukken een geschikte ijsvlakte te vinden, dan gaat de expeditie naar het Jan Mayen- eiland. Omtrent het landen der vliegtuigen op den ijsschots van Papanin kan men ge rust zijn. Het zal slechts moeilijk worden, wanneer de ijsschots in dien tijd vervormd is. In Maart staat de zon gedurende enkele uren boven den horizon; die tijd moet dus uitge buit worden. Maar met goed weer zal ook des nachts gevlogen worden. Overigens is, behalve de expeditie met de Taimyr op bevel van de regeering een vlieg-expeditie voorbereid, die zal worden uitgevoerd door twee snelle tweemotorige vliegtuigen, die naar Moermansk zullen gaan en zoo noodig naar Barentsburg zullen vertrekken. De Noorsche regeering heeft Barentsburg n.L ter beschikking gesteld als basis voor de expeditie. De ijsbreker Jermak zal het re serveschip zijn voor de expeditie die den groep van Papanin gaat halen. Prof. Schmidt zal als leider der expeditie uit Moskou naar Moermansk vertrekken op 3 Februari. De ijsbreker Taimyr zal met 73 personen aan boord ongeveer 10 Februari in de Groenlandzee vertrekken. Wij zullen het afhalen der poolonderzoekers niet forceeren maar rustig het vastgestelde plan ten uit voer leggen. De bond van Chineesche vrouwen organisaties heeft gister te Hankau een theepartij aangeboden, welke door twee honderd buitenlandsche gasten werd be zocht. De partij werd geleid door de vrouw van maarschalk Tsjang Kai Sjek. Gesproken werd over de heldhaftige hou ding van de Chineesche vrouwen, die naar het front gaan om de soldaten bij te staan, die naar de ziekenhuizen gaan om de gewonden te verplegen, hen voor te lezen of op andere wijze te helpen, die kleeren maken voor de soldaten en die de vluchtelingen helpen. Verder werd gewe zen op de Japansche wreedheden, de Ja- pansche soldaten sparen zelfs geen vrou wen van vijf en zestig jaar. Ook werd melding gemaakt van aanvallen van Ja pansche soldaten op buitenlandsche vrouwen. De Chineesche vrouwen hopen, dat alle vrouwen in de geheele wereld een klein offer zullen brengen om China te helpen. Ook eenige buitenlandsche vrouwen voerden het woord. Terreur in Sjanghai. Gisteren werd een handgranaat gewor pen in den tuin van het huis van den Japanschen consul-generaal Okamoto in de internationale nederzetting. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Twee andere handgranaten zijn ont ploft in het posthuis van de nieuwe ge meentelijke politie, welke onder Japan sche leiding staat. Een politieman werd ernstig gewond. De krijgswet werd afge kondigd in het district waar het posthuis staat. Een ongewone staking. - Een ernstig arbeidsconflict is uitgebroken op een boerderij in het district Pietersburg in Transvaal naar aanleiding van den dood van een inlander, die door een bliksemstraal getroffen was. De inboorlingen verkeeren nl. in de vaste overtuiging, dat de dood het werk is geweest van een medicijnman, die handelde in opdracht van de vijanden van den doode. Nu kan volgens hen de vloek op de nabestaanden slechts verbroken worden door een medicijnman, die sterker is dan degeen, die den bliksemstraal deed neder dalen. Zoolang dit vraagstuk niet is opge lost, zullen de inlanders het werk niet her vatten. De gedoode inlander was het land aan het ploegen, toen, naar men meent, een bliksemschicht zyn ploeg trof,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1