i'Binnenland Groot Amerikaarisch bewapeningsprogram ROOSEVELT's BOODSCHAP AAN HET CONGRES. „De nationale veiligheid moet verzekerd T Luchtbombardementen in Spanje. Ook de regeering zal er toe overgaan. Olimlachjt De onthullingen omtrent de C.S.A. R. Verraders, schietoefeningen, grana ten, bomaanslagen, moorden. Nieuws in 't kort. Waarom de Rijksdagzitting niet doorging. Licht in moordzaak-Hes. TWEEDE BLAD. a De met spanning verwachte bood schap van president Roosevelt inzake de bewapening is heden aan het congres overhandigd. De boodschap begint met t# herinneren aan de pogingen van de regeering om een weg te vinden tot be perking van de bewapening en om ten minste de waarschijnlijkheid van een wereldvrede te scheppen. De Vereenigde Staten konden en wilden de pogingen niet opgeven om te zoeken naar een overeenkomst tusschen de mogendhe den tot beperking van de bewapening en tot het beëindigen van aanvallen. Doch het was duidelijk, aldus de verkla ring, dat zoolang geen overeenkomst was bereikt (en de president geeft de hoop nog niet op) waren de Ver. Staten genoodzaakt aan hun eigen veiligheid te denken. Met groote droefheid, zoo verklaarde Roosevelt, kondigt hij een vermeerdering van de be wapening aan, welke zoo alarmeerend groot is, als nog niet is gekend. Het is een niet te miskennen feit, dat ten minste een vierde van de bevolking der wereld gewikkeld is in een meedoogenlooze verwoesting, niette genstaande de meeste menschen in de mees te landen, hierbij ingesloten zijn, die in de conflicten zijn gewikkeld, in vrede wenschen te leven. De spanning in de geheele wereld is groot en als opperbevelhebben van leger en vloot in de Ver. Staten is het de grond wettelijke plicht van den president aan het congres mede te deelen, dat de landsverde diging in verhouding tot de toenemende be wapening van andere mogendheden onvol doende is voor het verzekeren van de na- tionale veiligheid en derhalve versterkt moet worden! Roosevelt's voorstellen. Aangezien het opstapelen van strijdkrach ten te land en ter zee door de overige mo gendheden den wereldvrede bedreigen en ook de veiligheid, stelt de president aan het congres voor: 1. Dat het zal toestemmen in het uitge ven van 6.$00.000 dollar voor het aanschaf fen van materieel tot het bestrijden van aanvallen uit de lucht. Deze som zal voor komen op de begrooting van 1939. 3. Dat het zal toestemmen in een betere organisatie van de leger-reserve, hetgeen 450.000 dollar zal kosten. 8. Dat het zal toestemmen in het uitge ven van 6.0B0.000 dollar voor het aanschaf fen van machineriën voor het vervaardigen van legermateriaal. Hiervan zal 5 millioen voorkomen op de begrooting van 1939. 4. Dat het zal toestemmen in het uitge ven van twee millioen dollar voor het ver vaardigen van munitie. 8. Dat het zal toestemmen in het uitbrei den van het bestaande programma voor het bouwen van oorlogsschepen met twintig pro- cent 6. Dat het zal toestemmen in het bou wen van twee slagschepen en twee kruisers boven het bestaande programma in het ka lenderjaar 1938, hetgeen gedurende het be lastingjaar 1939 een uitgave van een kleine som zal eischen. 7. Dat het zal toestemmen in het uitge ven van vijftien millioen dollar voor het bouwen van een aantal kleine schepen van een nieuw type voor proefnemingen, waar bij ingesloten het maken van plannen voor kleine schepen vap een ander type, indien dit noodig mocht blijken. Maatregelen tegen O.W. President Roosevelt verklaarde verder van meening te zijn, dat thans voor het con gres de tijd komt om wettelijke maatrege len te nemen om te voorkomen, dat in tijden van oorlog onredelijke winsten worden ge maakt en voor een mogelijken oorlog de lasten zooveel mogelijk over de bevolking worden verdeeld naar draagkracht. Ontwer pen hiertoe werden jarenlang door dit- en vorige congressen bestudeerd. Het is noodzakelijk, dat op het oogenblik iedereen zich realiseert dat de ongelukkige toestand van de wereld te dikwijls leidt tot een verachten van die beginselen en ver dragen, waaraan de internationale wee on derworpen is en in het invoeren van nieuwe factoren in de huidige oorlogvoering. Doeltreffende bescherming beteekent, dat piet alleen de kusten van de Ver. Staten worden beschermd, doch ook de verbin dingslijnen ver van de kust verwijderd, moeten worden beschermd en een krachtige vijand moet honderden mijlen van de kusten verwijderd gehouden worden. Verder kan de verdediging niet beperkt blijven tot één oceaan of tot één kust, omdat de andere zeker veilig is, terwijl men ook niet zeker kan zijn, dat de verbindingsweg, het Pana makanaal, veilig zal zijn. Een doeltreffende verdediging eischt derhalve een gelijktijdige verdediging van alle deelen van de Ver. Staten. Het is derhalve een duidelijke plicht, dat iedere poging moet worden ge daan den vrede te bewaren, doch tegelijker tijd moet het land beschermd worden. Dat is het doel van deze voorstellen. Tenslotte verklaarde president Roosevelt nog, dat de bescherming van de Ver. Staten niet ge grondvest is, of zal zijn, op den aanval, doch alleen op de verdediging. Londen is tevreden. De boodschap van Roosevelt aan het con gres en de indiening van het wetsontwerp betreffende verhooging van de vlootcredie- ten zijn te Londen met levendige voldoe ning ontvangen. De zekerheid, dat de her bewapeningsinspanning van Amerika geen enkel agressief karakter draagt, stelt de Britsche politieke kringen in staat haar te beschouwen als een bijdrage tot de alge- meene stabiliteit, al betreurt men natuurlijk de omstandigheden, die van dit besluit de oorzaak zijn. Met belangstelling heeft men kennis genomen van het feit, dat de presi dent te kennen heeft gegeven, dat de ton nage der beide nieuwe luchtschepen nog niet is vastgesteld en dat hij tevens te ver staan gegeven heeft, dat een verbreeding van het Panamakanaal overwogen wordt. Men brengt deze feiten in verband met ver schillende berichten volgens welke de Ja- pansche vloot bouw zou uitgaan boven de kwalitatieve beperkingsgetallen van het ver drag van 1936, o.m, ten aanzien van de linie schepen. I Radio Barcelona heeft gisteravond •en lange nota bekend gemaakt van het ministerie van landsverdediging betref fende bombardeering uit de lucht van achter het front gelegen steden. „Tegen het vreeselijke lucht wapen bestaat slechts één toevlucht: dezelfde methoden toe te passen als de vijand. Dus terreur tegen terreur. Het opperbevel kan niet gelaten en lijde lijk de door de luchtmacht der opstandelin gen veroorzaakte verschrikkingen toezien en heeft besloten, dat als repressaille tegen de bombardementen van Barcelona, Tarra- gona, Valencia en het geheele kustgebied van de Middellandsche Zee, Salamanca en Valladolid zullen worden gebombardeerd. Vandaag (dat was dus Vrijdag) hebben de vliegtuigen der regeering behalve de mili taire doelen te Oropesa en Talavara, Sala- „Ik vrees, dat het bruidspaar de muziek niet kan hooren, ze wonen n.1. parterre". manca gebombardeerd. Alle andere aanval len op onze steden zullen eveneens worden beantwoord. Toch verklaart de minister van lands verdediging openlijk, dat de regeerings- luchtmacht zich volkomen van een bombar deering van achter het front gelegen steden zal onthouden, indien de vijand er evenzeer mede ophoudt. De republikeinsche regeering zal met genoegen deelnemen aan ieder initiatief om tot een compromis te komen, waarbij do strijdmiddelen, die onschuldigen zouden treffen, zullen worden ontweken. De Ptrijsche N. R. Crt.-correspondent schrijft: Den 16den September heeft de politie voor het eerst den naam cagoulards uitge sproken als van een geheim genootschap zwaar gewapende terroristen, wier drijf- veeren en bedoelingen verschillend werden uitgelegd. Maar 19 Februari van het vorige jaar waren al aan het station van Rijssel twee valiezen geopend, die documenten be vatten, waaruit het bestaan van een wijd vertakte wapensmokkelarij voor rekening van een illegale organisatie mocht worden afgeleid. Ze waren er 19 October '36 afgege ven en van Milaan uit gericht aan een ze keren Jean Baptiste te Brussel via Bazel. Deze Baptiste nu was van 26 October '36 zoek. En een andere „handelaar" van wlen de papieren melding maakten, Maurice Julf. was 8 Febr. 1937 te Cesio in Italië vermoord gevonden. Voor de politie was er toen maar één uitleg: belde mannen moeten door den bond die zich van hen bediende, zijn afge maakt. De gebeurtenissen, die zich einde '33 en begin '34 afspeelden en in het gevecht op de Place de la Concorde het hoogtepunt be reikten, hadden velen staatkundig onver schilligen of naar rechts neigenden de oogen geopend. Zij achtten zich verplicht zich nau wer aaneen te sluiten om een „verdere ont wikkeling van de revolutionnaire krachten" te stuiten. En daar ze het vertrouwen in de parlementaire middelen verloren hadden, wendden ze zich tot de liga's, waarvan de vuur kruisen de meeste aantrekking oefen den, maar toen de tegengestelde partijen de hiervan dreigende gevaren met kracht gin gen bestrijden, de weerkorpsen ontbonden en zelf het roer in handen namen, moest bij de raddraaiers het besef rijpen, op den ver keerden weg te zijn en de eenige redding in de directe actie te moeten zoeken. Het clandestiene karakter van de organi satie maakt het heel moeilijk na te gaan, in hoe ver de leiders overleg pleegden eii de verschillende uitingen van deze gezindheid samenhangen. Behalve de C.S.AR. kennen we de U.C.A.D., C R.A S. en andere groepen. Het lag voor de hand, dat zij zoo min mo gelijk op papier brachten. Ze moesten be ginnen eenige betrouwbare mannen bereid te vinden „kernen" te vormen en voor het onmisbare verband te zorgen. Anderen had den in last zich blindelings in dienst van de voormannen te stellen en gevaarlijke tegen standers en vooral overloopers of verraders uit den weg te ruimen. 'II Men maakt hieruit op, dat Hitier zal wachten tot het gereed zal zijn om over de eenheid van de natie te spreken; 2. men doet opmerken, dat zekere ver- klaringen en zekere waarschuwingen, welke zekere ambtenaren verwachten in de redevoering te zullen vinden, misschien bij een andere gelegenheid zouden kunnen worden uitgesproken dan ter gelegenheid van de viering der nationale eenheid. Deze ambtenaren wachten bijv. op een krachtig antwoord op de bittere critiek van den paus tegen het nationaal-socia- lisme. Zü zouden voorts hopen, dat vrij open lijk een waarschuwing zou worden gege ven aan de industrieelen, die onlangs het vierjarenplan hebben gecritiseerd. Reconstructie der regeering? Volgens den correspondent van de au baSie V00r de or«an!Mtie wer<* „Times", die zijn indrukken weergeeft uit militaire genomen. Hoe deze indeeling ont worpen werd is uiteengezet. Men klom er op van escouade tot brigade en aan elke afdeeling beantwoordde een zekere voor raad wapens en ontplofbare stoffen. Wat hiermee te bereiken was, hebben de ontplof fingen van het gemeentelijke laboratorium met duizenden uit een van die gebetonneer- de kelders weggevoerde granaten en ont plofbare stoffen bewezen. Het geheim van hun fabrikage is er niet mee opgelost. Men was geneigd aan te nemen, dat vele wapens van over de grenzen waren aangevoerd en het toeliet, waarmee een deel geladen moest zijn, grootendeels uit het buitenland afkom stig was. Van dien smokkelhandel zijn vele sporen gevonden, o.a. patronen langs den weg in de buurt van de Zwitsersche grens nadat een vrachtauto voorbijgekomen was Er is ook gemeld, dat deze terroristen door uiteenloopende roerselen gedreven werden. Alle belhamels mogen niet als ge wone desperado's beschouwd worden. Er zijn welmeenende en zelfs achtenswaardige menschen bij, wien het wee te moede werd bij het toenemende tekort aan gezag bij de overheid en daarmee het slinken ven Frankrijks aanzien in Europa. Zij veront rustten zich over het wantrouwen, dat het eene na het andere land ten aanzien van Frankrijk beving wegens den onzekeren binnenlendschen toestand en de verplich tingen voor anderen, die uit het Fransch- Russische verdrag kunnen voortvloeien. En daar het hun aan politiek inzicht en in het algemeen aan onderscheidingsvermogen schortte werden zij een gemakkelijke prooi voor personen met meer of minder gewe ten, die wel wisten wat ze wilden en het raadzaam achtten, zich zelf en hun oog merken echter romantische complotten te verbergen. Zij hadden het smokkelen ven wapens, blijkbaar vooral uit Italië, ten deele voor het rechtsche Spanje, in den zin, onderhielden betrekkingen met leiders daar en deinsden niet voor de zwaarste misda den terug ten einde een paniek binnen de grenzen te verwekken, welke de extremis ten in ernstige ongelegenheid moest brengen, onder dekking waarvan ze hun slag hoopten te slaan. Deze slag kon niet anders zijn dan om werping van het bewind. Daartoe waren ze op het zonderlinge denkbeeld gekomen zich van bestaande ondergrondsche gangen te bedienen. Ze hadden het op de centra van verkeer gelijk stations, radiostations en luchthavens gemunt. Om dit te bereiken moesten ze over gedrilde manschappen be schikken. Over de schietoefeningen in een bosch bezuiden Parijs is een boekje open gedaan. In een steengroeve werd er op een schijf geschoten, terwijl uitgezette posten in geval van onraad moesten waarschuwen. Daar hqn alles aan geheimhouding gele gen was, moest af en toe in de gedaante van een afvallige een exempel gesteld wor den. Zoo iemand kon vertellen in een café orders gekregen te hebben een ander, wien de grond er te heet onder de voeten gewor den was, met virulente bacillen, in zijn koffie te mengen, naar de andere wereld te helpen. Toen dit te lang duurde moest de eerste met een vuurwapen worden neerge legd. Zulke expedities werden haarfijn voorbereid en de terechtstellen zagen er geen bezwaar in, daarvoor een auto te ste len. Waarom zouden ze ook, als ze wel overgingen tot het in de lucht laten springen van de twee zetelgebouwen van werkge versverenigingen of, naar mag worden aangenomen, de vermoording van de broers Roselli? Hoe zwaar de taak van het gerecht is om over deze duistere zaak licht te ver spreiden toont het hardnekkige ontkennen, dat Métènier tegen de klaarblijke betrouw bare onthullingen van Locuty, door de vriendin van den eerste gesteund, omtrent een bomaanslag, stelt evenals dat van Puirieux in verband met de bekentenissen van Bouvier en Fauran ten opzichte van den op de Roselli's gepleegden moord. Wachten we nadere preciseeringen af. Duitsche kringen, zou de kabinetsrecon structie in het hijzonder maarschalk von Blomberg betreffen; als wiens opvolger velen reeds generaal von Reichenau, den vroegeren leider van de politieke afdee ling van het ministerie van oorlog, noemen. Hjj voegt hier echter aan toe: men acht het zeker, dat de partij directe controle wil uitoefenen op alle ministeries. Zij oefent deze thans reeds op de meeste uit. Schip vergaan. - Men heeft alle hoop opgegeven nog iets terug te vinden van den treiler uit Milford haven, „Gordon Richard", welke waarschijnlijk tijdens de laatste stor men op den Atlantischen oceaan vergaan is met de geheele bemanning, die uit tien koppen bestond. Brand in een geeticht voor ouden van dagen. Het gemeentelijk tehuis voorouden van dagen ie Ylaene is door brsnd geheel vernield. Tien personen zijn om het leven gekomen, twee werden gewond. Onderaardsche holen ontdekt in Alcantara. - In de voorstad van Lissabon, Alcantara. zijn zeer toevallig nogal ruime onderaardsche holen ontdekt, die naar I schatting duizenden jaren oud zijn. Men I veronderstelt, dat de oorspronkelijke be volking van het land in deze holen heeft gewoond, daar teekeningen en andere kenmerken van menschenarbeid zijn aan getroffen. Opruiing tot revolutie. - Een aantal oude politici in Athene hebben pamfletten verspreid, waarin werd aangespoord tot revolutie. Verder is een complot ontdekt om een aanslag te plegen op het leven van minister-president Metaxas. In verband hiermede zün vijftien personen gearresteerd, waarvan twee of drie gepensionneerde of ficieren. Zü zijn voor den tijd van een jaar naar Ales gedeporteerd. In geheel Grieken land heerscht thans kalmte en rust en alle klassen der bevolking en alle organisaties betuigen hun aanhankelijkheid aan de regeering. Drieste overval met roof. Voor de oogen van 700 arbeiders, die op de uitbe taling van hun weekloonen wachtten, zijn vier met machinegeweren bewapende gangsters aan een der drukste kaden langs de Hudson het gebouw binnenge drongen van de International Mercantile Cy te New-York. Zij dreven de bedienden, onder bedrei ging met hun wapenen, in een lift bijeen en plunderden vervolgens op hun gemak de brandkast. Nog voor de voor de kantoren wachten de arbeiders en de Pierpolitie het ge beurde hadden opgemerkt, waren de ban dieten er met een gestolen auto reeds van door gegaan. Voor zoover kon worden nagegaan, hebben de badieten 24.000 dollars mede genomen. De oorzaken volgens de „Times". Volgens den Berlijnachen correspondent van de „Times" zijn het redenen van bin- nenlandsch politieken aard, die Hitier er toe hebben doen besluiten de speciale zit ting van den Rijksdag, welke Zondag zou worden gehouden, niet te laten doorgaan. Hij schrijft: „ambtenaren van de Wil- helmstrasse zeggen thans, dat Hitier waarschijnlijk bepaald heeft, dat de Duit sche buitenlandsche politiek voor het oogenblik geen nieuwe mededeeling noo dig maakt". Zij gaan zelfs zoo ver, det zij insinuee- ren, dat misschien van een vreemde regeering een mededeeling werd ont vangen. Het is mogelijk, dat deze uitlegging vol doende is, maar zij houdt geen rekening met het vroeger op kwesties van binnen- landsche politiek gelegde accent. In andere direct in verbinding met de part!) staande kringen geeft men twee redenen op om de verdaging te verklaren: 1. men spreekt veel over een plan tot reconstructie van het kabinet, welk plan nog niet voltooid is. De verkeerde vermoord? Welk een goeden slag de Haagsche politie onlangs heeft gedaan met de arrestatie van 22 misdadigers, die meer dan veertig inbra ken in het geheele land hebben gepleegd, komt thans lederen dag duidelük aan het licht. Niet alleen dat door deze grondige reiniging van de onderwereld oude over vallen, inbraken, diefstallen enz. tot klaar heid worden gebracht, doch ook is thans in den moord op den Haarlemschen garage houder Hes licht gekomen door de loslip pigheid van een lid der bende, aldus het R. N. Op 26 Februari van het vorige jaar ging de heer Hes met een wagen van een klant naar de automarkt bij het Spui in Den Haag. Twee onbekende mannen vroegen daer den verkooper, een proefrit te mogen maken en men vertrok. Op den Bezuidenhoutscheweg werd de moord gepleegd. Een der onverlaten joeg met zün revolver een kogel door het ach terhoofd van het slachtoffer. Hü moet vrij- wel onmiddéliyk zün overleden. Daarna plunderden de moordenaars den doode, die slechts een bedrag van honderd gulden bü zich had. Zonder een spoor na te laten na men zü de vlucht. Het lük in de auto werd later door voorbügengers gevonden. Meer dan 800 personen verhoord. Meer dan 800 personen züo sindsdien door de Haagsche polite in verhoor genomen, doch het uitgebreide onderzoek leverde weinig resultaat op. Een lid der gearresteerde bende is dezer dagen echter aan het praten gegaan en heeft onthuld, dat twee van zün eveneens ln bewaring gestelde collega's, beiden Haarlemmers, de daders zün. Volgens zün verklaringen was hü bü de voorbereiding van den aanslag aanwezig. Ook was hü op 28 Februari in Den Haag op de automarkt, naar vermoedt wordt om de moordenaars na een voor hen gunstigen IN APOTHEKEN EN DSOOISTEHIJEN 6 PI. 1.40 Pt» PI afloop te chanteeren en hun door bedrei- gingen geld af te persen. De verkeerde werd vermoord. Als hü echter op financieel voordeel heeft gerekend, dan is zün plan misgeloopea, Want de moordenaars, die Hes niet per.' soonlük kenden, hadden niet Hes op het oog, maar een Haerlemmer, eigeneer v»n een fraaie auto. Deze heer had meestal v«el geld op zak. Het toeval wilde, dat niet de autobezitter, maar in zün plaats de heer Hes neer Den Haag ging, zoodat men dus den verkeer den om het leven heeft gebracht en men met een geringen buit de vlucht heeft moe ten nemen. Beide aangewezen daders bevinden zich in de gevangenis, daar zü veroordeeld zün wegens andere misdrüven. De politie volgt het nieuwe spoor, doch de mannen blüven ontkennen, ofschoon de aanbrenger perti nent zün beweringen omtrent hun schuld volhoudt. m CONTRA HET VOORONTWERP ROMME. In een Donderdag te Amsterdam gehou den vergadering van de Vrüz. Democratische Vereeniging besprak mevrouw PolakRo» senberg het voorontwerp-Romme inzake de beperking van den arbeid van de gehuwde vrouw. Spr. bracht minister Romme lof voor zün eerlükheid, dat hü het beginsel voorop had i;ezet. Toch vertroebelt het werkloos- heidwrgument ook hier de materie. Spr. constateerde echter, dat het hier om minieme getallen gaat. De werkloosheid zal door dit voorontwerp maar ternauwer nood worden verminderd. Spr. behandeld# dan uitvoerig aan de hand van de memorta van toelichting en de artikelen het vooront werp, formuleerde haar bezwaren en wees op de inconsequenties. Herhaaldelijk wordt het principe door de eischen ven de prtktük doorbroken. Niet alleen feministen verzetten zich tegen dit voorontwerp. Nadrukkelük deed spr. uitkomen, dat ook zü niet ven meening is, dat de taak van de gehuwde vrouw buiten het gezin ia, do-h meende, dat de wetgever hier niet zün wil heeft op te leggen. NOBELPRIJS VOOR LETTERKUNDE? Arthur van Schendel officieel te Stockholm voorgedragen. Naar het „Vaderland" verneemt, is dezer dagen Arthur van Schendel officieel te Stockholm voorgedragen voor toekenning van den Nobelprüs voor letterkunde. De voordracht is ingediend door prof. dr. N. A. Donkersloot, hoojleeraar aan de Gem. Uni versiteit van Amsterdam, prof. mr. P. N. van Eyck, hoogleeraar aan de Rüksuniversi- teit te Leiden en prof. dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de Rüksuniversiteit te Utrecht. TWEE GERAAMTEN QEVONDEN. Bij de werkzaamheden aan de rioleering te Strabeek, onder de gemeente Houthaal. bü Valkenburg (L.), zün Vrüdagmiddag op een diepte van pLm. 160 c.M. gevonden twee naast elkaar liggende geraamten. De opzich ter waarschuwde den burgemeester, die der. bekenden oudheidkundige dr. Beckers uit Beek (L.) telefonisch verwittigde ven de gedane vondst. Deze deskundige was spoe dig ter plaatse, waar onder zün leiding ds geraamten uitgegraven en aan een nauw keurig onderzoek onderworpen werden. BÜ de geraamten zün eenige scherven gevon den, welke van zeer groot belang zün, daar men uit deze vondst het tijdperk kan vast stellen, waarin de menschen wier geraam* ten thans gevonden zün, begraven werden. BEZICHTIGING VAN VER-DEKKERDE MOLENS. Belangstelling uit WeM-Vlaanderwt en uit Zuid-Weet België tot Noord» Frankrijk toe. Enkele Belgische waterschapsbestuurde ren, o.w. jhr. Breuls de Tiecken en Al- fred Ronse, burgemeester van Christel in West-Vlaanderen en voorzitter van den Provincialen Raad, hebben in de afgeloopen dagen een bezoek aan ons land gebracht om onder leiding van den bekenden Neder* landschen molenbouwer, den heer Dekker, molens te bezichtigen, welke volgens het systeem van dezen zün verbouwd en ver" nieuwd. Jhr. Breuls de Tiecken was verge zeld door den burgsmees tor van een dorpje bü Duinkerken in Noord-FrankriJk, geleg*1 vlak bü de Zuid-West-grens ven België De Belgische gasten waren enthousiast over de resultaton, welke met zeer welnif kosten werden bereikt door de molens, welke geheel volgens het systeem ven den heer Dekker zün Ingericht, niet elleon wat betreft de wieken, doch ook naar diens aan* wüsigingen in da verder# machine-instal latie. De Belgische polders liggen in het alg«* meen r.iet beneden zeepeil, maar bü 1##*" waterstand kan man het water in rivieren of kanalen laten afvloeien, zoodat ar maar weinig gebieden door molens bemeien wor- den. Men heeft in enkele gebieden, waer men niettegenstaande bovengenoemde alvloei* ing veel last van water ondervond, door go- regelde bemaling enorme opbrengststüfinl*" verkregen. Hierdoor herleeft ook in Belgi" de belangstelling voor molenbemaling, waar- bü het Dekker-systeem door zün buiteng"' woon lage kosten en hoogste rendement 'n vele kringen de belangstelling heaft.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6