Oranje-vreugde in onze dorpen. Ook het buitenland leeft mee. Dankstond in de Synagoge. De feesten van heden. De geboorte-aangifte. Noordholland-Noord was enthousiast. Uit de omgeving. Vreugde in verschillende hoofdsteden. Oranjezon ie opgegaan. EERSTE BLAD. In de Synagoge alhier had hedenmorgen een bijzondere dienst plaats, om God te danken voor de geboorte der jeugdige Prinses. De Synagoge was in feesttooi en alle lichten waren ontstoken. Door voorganger en gemeente werden psalmen gezegd, waarin de dankbaarheid tot uiting kwam. Door den leeraar, den heer A. de Wolff, werd een rede gehouden, naar aanleiding van psalm 116, vers 12 en 13 Hoe kan ik den Eeuwige vergelden alle welda den mij bewezen; ik hef den heükelk op en roep aan den naam van den Eeuwige". De spreker gewaagde van de groote dank baarheid jegens God, voor de groote wel daad bewezen aan het Huis vau Oranje en aan het vaderland. De Óranje-boom bloeit en brengt heerlijke vrucht voort. Wij israëlieten hebben dubbel reden tot dank baarheid, wanneer wij vergelijken den toe stand van ons volk in het buitenland bij het vredig wonen in ons land onder de ge zegende regeering van Oranje. Het is een eereplicht voor ons om God's rijken zegen af te smeken voor het welzijn van dit doorluchtige Huis, voor het herstel der jeugdige Moeder en voor het gezond opgroeien der jonge Oranjetelg. Hierna werd een apart gebed uitgesproken met geopende Arke voor het welzijn van het Koninklijk Huis. Na het reciteeren van nog eenige psalmen was hiermede deze bij zondere dienst geëindigd. De Nationale feestdag is na een storm nacht met veel regen en wind droog aange vangen en alhoewel het thans in de buiten lucht allerminst geriefelijk is erin te ver- keeren, een felle Noordwester giert door de straten en over de pleinen, een mager zon netje doet tegen den middag toch velen uit de huizen loopen en de grootste drukte con centreert zich weldra op het Waagplein. In den loop van vanmorgen is het in de stad merkwaardig stil geweest, zelfs de jeugd liet zich niet zien en deze morgen verschil de in geen enkel opzicht met andere dagen of het zou moeten zijn, dat het in de stad rustiger is. Maar zooals gezegd zoo tegen een uur of drie werd het al drukker en druk ker. En op het Waagplein, waar om 3 uur de aubade door ongeveer 3000 kinderen is gehouden, werd het tegen dat uur allengs voller. De heer Corn. Jonker heeft dezen kinder zang op de hem bekende wijze gedirigeerd en het muziekcorps St. Ceacilia (dir. P. Joossen) heeft den dirigent hierbij ter zijde gestaan. Het was een alleraardigst gezicht zoovele honderden kinderen, allen met blijde en stralende gezichtjes, vroolijk met vlaggetjes zwaaiend, bijeen te zien. De aubade werd natuurlijk ingezet met het Wilhelmus en daarna volgden het Jubel lied van Handel (woorden van mej. Zwaan), net feestlied van F. Tollig, Welkom kleine Prinses van v. Ramshorst en Gelukkig Va derland van Valerius, waarna alle aanwezi gen, de duizenden kinderen en de vele toe hoorders, gezamenlijk nogmaals het Wil helmus zongen. En nadat deze aubade met luid gejuich beëindigd was en de aanwezige autoriteiten den heer Jonker hadden gecomplimen teerd, waren het de RJC. Jeugdbeweging de Graal, de Kruisvaart en de St. Jans knapen (de jongere afdeeling van de Kruisvaart) die op verschillende pleinen der stad demonstraties gaven in den vorm van een volksfeest. Jongens en meisjes hebbent verschillende dansen ten beste gegeven. De jongens hebben zich vermaakt met den kostelyken mannen- en boerendans. Zij hebben de echte vreugde probeeren waker te roepen met hun blij „Jan Hin- nerk". De kleinere jongens kwamen met hun leuken clownendans. De meisjes hebben zich op haar manier vermaakt en de menschen laten genieten van vlaggenparade en fijne dansjes. Ongeveer kwart over vier is uitgetrok ken met vlaggen en trommen vanaf het schoolplein in de Nieuwstraat. Vandaar trokken ze met de ruim 120 deelnemers naar de Paardenmarkt, waar de eerste uit voering gegeven werd, die ongeveer een half uur zal duren. Daarna gaat men in optocht naar het Nassauplein, waar van pl.m. 5 uur tot 5.30 een tweede uitvoering zal worden gegeven. Dan gaat het naar de platte Steenenbrug op 't Verdronkenoord, waar het laatste op treden, eveneens van een half uur, zal plaats vinden. In verband met de min of meer ongure weersgesteldheid heeft zoowel de loco-bur gemeester, wethouder Klaver, als de heeren Dun en Goettsch van de Oranjeverenigin gen er van afgezien het woord tot de kin deren te voeren. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de subst.-officier van justitie mr. v. d. Feen de Lille. Hoewel de burgemeester eerst niet het plan had in verband met zijn gezond heidstoestand de zanghulde bij te wo nen, verraste hij de aanwezigen toch met zyn komst. Baarn, 1 Februari. De offi- cieele aangifte voor den burger lijken stand der gemeente Baarn van de geboorte van de dochter van Prinses Juliana en Prins Bernhard zal hedennamiddag om half zes plaats hebben ten pa- leize Soestdijk. Reeds door eenige bladen gepu bliceerde namen van de prir.ses berusten uitsluitend op fantasie. Noordholland-Noord is een deel van Nederland. En het heeft gisteren ge- toond, een deel van ons land te zijn. Overal, in elk dorp, hoe groot, of hoe klein ook, is gister den geheelen dag feest gevierd. En overal heeft de jeugd een belangrijk aandeel gehad in de feestvreugde. Wij laten thans hier volgen, wat onze correspondenten ons meldden: Bergen. Tien voor acht werd gisteravond op de Vinkenkrocht een grootsch vreugdevuur ontstoken. Twintig minuten later arriveerde „Ber- gen's Harmonie", gevolgd door een groote schare feestgangers en stelde zich voor het vuur op, dat den horizon rood kleurde en een fantastischer! vonkenregen ver spreidde. Met het oog op het daaraan ver bonden brandgevaar had de brandweer bij de in de omgeving staande huizen met rieten daken de brandslangen uitgelegd. Gelukkig behoefde de brandweer niet op te treden. De hierna hoog oplaaiende vlammen zet ten den donkeren boschachtergrond in onheilspellend beeld. Het was helaas te winderig en te koud, doch een dergelijk vreugdevuur met Paschen zou zeker een groote attractie vormen. De plek leent zich daarvoor al thans uitstekend. Om kwart voor negen trok men in feestelijke stemming naar het centrum van het dorp en in korten tijd vulden de feest gangers de verschillende dansgelegenheden waar tot laat in den nacht een gezellige feestvreugde heerschte. De aubade. Hedenmorgen 9 uur zouden de kinderen van alle scholen op het Ruïne- erI" zanghulde brengen, doch tengevolge van een sterfgeval moest deze aubade, aan „Bergen's Harmonie" medewerkte en die onder leiding stond van den Pranger, een uur worden vastgeste Eenige honderden belangstellenden <ien zich inmiddels op het ruime opgesteld en toen om half elf de ourge- meester tot de toekomst van Bergen nei woord richtte, brak zoowaar de zon door, waardoor het geheel een feestelijken aan blik kreeg. Mr, v. Reenen wees de jeugd er op, dat zij het voorrecht beleefden den eersten nieuwen nationalen feestdag in hun leven mede te maken. In enkele enthousiaste bewoordin gen schetste hij de beteekenis van het Oranjehuis voor het groote Nederlandsche huisgezin, den wensch uitsprekende, dat tot in lengte van dagen Nederland en Oranje één zullen blijven. Plechtig zette daarop „Bergen's Harmo nie" een lied uit Valerius' „Gedenkklank" in, dat ontroerend klonk in den helderen wintermorgen. Onder de tonen van de muziek zongen de kinderen daarna verschillende nationale liederen, die beëindigd werden met 't „Wil helmus", dat plechtig door de menigte wer i medegezongen, waarna de jeugd in blijde stemming, dansende op de muziek van „Bergen's Harmonie" uiting gaf aan da vreugde over dit schoone feest. Heiloo. Heiloo heeft gereageerd op de blijde gebeurtenis op een wijze, welke onze stout ste verwachting heeft overtroffen. Nauwe lijks had de radio ons het nieuws gebracht of de schooldeuren vlogen open en de jeug 1 kwam de straat op. En met haar de vol wassenen. Het bestuur van den Oranjebond loste schoten en het was ineens een drukte van je welste. Als aangename verrassing een verrassing die men op hoogen prijs stelde verscheen een extra feestnummer van de Alkmaarsche Courant. Even daarna begon het gebeier der klokken. Om 8 uur vanmorgen had in de r.k. kerk een wijdingsdienst plaats. Om 9 uur ver zamelden zich meer dan 1000 kinderen bij hunne scholen en toen alles gereed was, trokken zij, onder de vroolijke tonen van de beide fanfare-corpsen, naar het Raadhuis. Op het bordes stonden te wachten de bur gemeester, in amts-costuum en getooid met zijn ambstketting, de wethouders bij na alle raadsleden, de gemeentesecretaris, pastoor Muijzen en de kapelaans Herzberg en v.d. Knaap, het volledig bestuur van den Oranjebond (waaronder ook ds. Bloemhoff) en andere autoriteiten met hunne dames. Het was een ongekende drukte toen een heraut op een gitzwart paard (het was dr. Schretlen, die een uitstekend ruiter is) een proclamatie voorlas. Hierna werd onder voortreffelijke leiding van den heer P. Köhne gezongen: Welkom, Kleine Prinses en het Wilhelmus. Een vroolijke kinder schaar zong met opgewektheid en hief een 3-werf „Hoera" aan voor de autoriteiten Hierna werden een 800 luchtballons opge laten. Om 11 uur werd in het Ned. herv. kerk gebouw, dat tot de uiterste hoeken was gevuld door ds. H. W. Bloemhoff de dienst geleid. Egmond aan Zee. Met uitbundig enthousiasme is ook te Eg- mond aan Zee de geboorte van het prin sesje begroet. Omstreeks 10 uur werd de blijde mare bekend gemaakt. Vanaf dat moment stond de telefoon niet stil, men wilde het heugelijke nieuws meedeelen of informeeren of het nu heusch waar was. Burgemeester Eyma, die het nieuws thuis door de radio gehoord had, verscheen op het gemeentehuis, gewapend met een flesch champagne en bracht m^t het secretarie- personeel den eersten heildronk uit op prinses Juliana en haar dochter. Vanaf dat moment was van werken geen sprake meer. Het dorp was in minder dan geen tijd ge heel bevlagd. Spoedig verscheen ook de schooljeugd, die reeds zonder officieele mededeeling af te wachten was vrijgelaten, op straat en trok met oranje versierd door de straten. Er heerschte een uitbundige, blijde stemming, die ten top steeg, toen de heraut te paard steeg. Voor het raadhuis overhandigde bur gemeester Eyma hem de officieele oorkon de, waarin aan de inwoners de blijde tij ding van de geboorte ten paleize Soestdijk werd bekend gemaakt. Tevens deed de burgemeester voorlezing van het intusschen ingekomen telegram van den minister van j hinnenlandsche zaken, waarbij hij er zijn vreugde over uitspraak, dat dit telegram melding maakte van een voorspoedige ge- j boorte. Na een driewerf hoera en het spe len van het Wilhelmus trok de heraut on der groote belangstelling door het dorp. De heer Jonker maakte van het officieel gebeu ren een filmopname. Alle klokken beierder een kwartier lang over het dorp om de blijde mare te verkondigen. In den loop van den dag zorgden ver schillende winkeliers voor een oranje-étalage en werd de laatste hand gelegd aan de ver siering van het gemeentehuis. Feestelijk brandde 's avonds de verlichting van het gemeentehuis met een „Hulde aan de Oran jetelg". Overigens was het 's avonds stil en het wachten is op Woensdag, den dag waar op in Egmond aan Zee feest gevierd zal worden. Egmondbinnen. Nauwelijks was te Egmondbinnen de blij de gebeurtenis aan den volke verkondigd, of de klokken van Egmond aan den Hoef, Rinnegom en Egmondbinnen deden hun klanken hooren. De werklieden talmden even met hun werk en gingen met opge- ruimden geest weer door. De kinderen in de schoolbanken mochten de liederen zingen, waarop ze zoo lang gewacht hebben. Burgemeester Bos kwam daarna nog offi cieel het blijde nieuws mededeelen, waarna de schooljeugd zingend en springend de straat opging. Weldra wapperden de vlaggen van de torenkransen en van de daken der wonin gen, de klokken beierden en gaven uiting aan de vreugde en blijheid van groot en klein. Alzoo deed de mare van de blijde gebeur tenis in Egmondbinnen haar „blijde in- komste". Den geheelen dag heerschte er vroolijk- heid. De kinderen met oranje gesierd zwierven zingend langs de straten en in de café's heerschte gezelligheid tot laat in den avond. Hedenmorgen om 9 uur kwam de raad dezer gemeente in buitengewone vergade ring bijeen. Behalve de leden van den raad die allen aanwezig waren, werd deze ver gadering ook nog bijgewoond door den heer Nieveen van Dijkum, pastoor te Egmond aan den Hoef. De heer Kieboom, consulent der Ned. Herv. Gemeente was door omstan digheden verhinderd aanwezig te zijn. Ver der waren nog aanwezig de Hoofden van Scholen, de heer Vogelenzang, rentmeester der provinciale landboederen, eenige ver tegenwoordiger van diverse besturen in de ze gemeente. Burgemeester Bos opende deze buitenge wone vergadering en heeten allen welkom. De Burgemeester las het van den Minister van Binnenlandsche Zaken ontvangen tele gram voor en hield daarna een feestrede. Hierna verzocht de voorzitter de leden en alle aanwezigen te staan, waarna door hem een mooie feestrede werd uitgesproken. Aan het slot van zijn rede stelde de voor zitter voor om als blijk van groot medeleven een telegram aan het Koninklijk echtpaar te Soestdijk te verzenden. Denzelfden morgen vonden er in de Katho lieke Kerk en de Ned. Herv. Kerk te Eg mond aan de Hoef en Rinnegom plechtige diensten plaats. In de Katholieke kerken werd het plechtige „Te Deum" gezongen, terwijl in de Ned. Hervormde Kerk te Eg mond aan den Hoef een treffende feestpre dikatie werd gehouden. Als voorganger trad op de heer Kieboom uit Bergen, consulent dezer gemeente. Broek op Langendijk. De blijde mare bracht spoedig een geest driftige bevolking op de been. Schier huis aan huis werden de, vlaggen uitgestoken. Een half uur lang werden de klokken ge luid, terwijl den schoolkinderen vrijaf werd gegeven. Een groote menigte begaf zich naar het gemeentehuis, waar vanaf het bal- con door burgemeester Schelhaas voorlezing werd gedaan van het binnengekomen tele gram van den Minister van Binnenland sche Zaken. Er werd nadien in een procla matie mededeeling gedaan van het blijde gebeuren. Door het fanfarecorps werden na dien 2 coupletten van het Wilhelmus ge speeld. Des avonds kwart over 5 werd in een radio-rede voor de luisteraars aan den Lan gendijk door burgemeester Schelhaas ge memoreerd wat God het Nederlandsche volk in dit Oranje-kind heeft geschonken. Dankbaarheid werd uitgesproken voor alles wat land en volk in de Oranje-vorsten door de eeuwen heen heeft ontvangen en wat door hen voor de onafhankelijkheid van Nederland niet alleen is verricht, maar ook voor de vrijheid van godsdienst, waar van de vruchten nóg van worden geplukt. Blijdschap werd uitgesproken, dat de Oranjeboom weer vrucht heeft voortge bracht en dat het volk hierin ziet een pro fetie van een nog gelukkige toekomst. Groot en klein, ry'k en arm, welke richting ook schare zich rond de Oranjevaan, De burgemeester besloot zijn rede met Leve de Prinses! Hoera! Des avonds werd in alle kerken het blijde gebeuren dankbaar herdacht. Vanaf het gemeentehuis, welks verlichting een schitterenden aanblik gaf, werd Ben- gaalsch vuur ontstoken, waarna men nog eenigen tijd gezellig in het bollengebouw bijeen bleef. Vandaag om 10 uur werd het feest voort gezet met een aubade der schoolkinderen voor het gemeentehuis, waarna een optocht met muziek door het dorp wordt gehouden, terwijl des avonds een concert gegeven wordt door de plaatselijke muziek- en zang verenigingen in het bollengebouw. Stompetoren. Stijf in de houding stonden de kinderen der OL. school onder de gymnastiekles, toen juffrouw Noorman met een: „Er is een prin sesje geboren", het lokaal binnenkwam, en daarmee ineens de ordelijke rij in een uit gelaten, vroolijk springende massa kinde ren omtooverde. Blijdschap straalde van de gezichtjes. Buiten zong de kerkklok het lied van vreugde over de lage landen en hooge dij ken. Vlugge handen staken uit schier iedere woning de vlag, <Jie op de deining van den wind, vroolijk te wapperen hing. De kinde ren werden in school getracteerd en ont vingen leuke verrassingen. De diaconie der N.H. kerk, verraste een 25-tal gezinnen met een groot gevuld krentenbrood en een Edammer kaasje. Donderdagavond wordt in de beide café's ■en feestavond georganiseerd, waarmee hel comité, dat gisteravond vergaderde, alle eer zal inleggen. Meer zeggen wij er nu niet van. Ook is er 's avonds een kerkdienst, waarbij Crescendo zal zingen en ds. Heep een predikatie zal houden. Zoo leeft men in de Schermeer mee met de vreugde in het koninklijk gezin. Zuidscharwoude. Hedenmorgen ongeveer 10 uur trokken de schoolkinderen in optocht door het dorp, waarbij het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" en het R.K. Muziekcorps „Sint Johannes" muzikale medewerking verleenden. Voor dezen optocht bestond veel belangstelling. De burgemeester, jhr. van Sprengler, heeft de kinderen, na den optocht, vanaf het bordes van het raadhuis toegesproken, waarna de kinderen in de lokalen van de heeren Rijper en Kramer getracteerd werden en een aar dige herinnering ontvingen. Zuid- en Noord-Schermer. Ook in deze gemeente was het de radio, die op verrassend snelle wijze de blijde geboorte van het prinsenkind bekend maakte, een mededeeling, die op de scho len een plotselinge feeststemming teweeg bracht. Inmiddels werd door klokgelui de heugelijke tijding officieel aan de gemeen tenaren verkondigd. In allerijl zorgde het personeel der scholen voor beschuit met oranjemuisjes, die de jeugd zich wel liet smaken. Verder werden de kinderen ver blijd door een met oranjestrik getooid zakje bonbons en chocola. Door de autoriteiten was besloten geen kostbare festiviteiten te doen plaats heb ben, doch de beschikbare gemeentegelden, aangevuld met de gaven der diaconieën te Grootschermer, Driehuizen, Zuidschermer en Stompetoren te bestemmen voor uit reiking van feestpakketten aan werkloo- zen en andere behoeftigen. De pakketten, die dank zij de goede zorgen van burge meester Kolb, mevr. Kolb en Mevr. Sloo- tenSmit een keurig aanzien hadden en waaraan evenmin de oranjestrik ontbrak, werden aan een 80-tal ingezetenen uitge reikt. De inhoud bestond uit vleesch, kaas, worst en erwten, o. a. dus de benoodigde ingrediënten voor erwtensoep. Aan zieken werd een heerlijke taart verstrekt en dit alles gebeurde binnen weinige uren nadat ons prinsesje ter wereld kwam. De muziekvereeniging Christiaan de Wet maakte een rondgang door de ge meente, waarna allen zich naar 'tcafé vr den heer van Truijen te Groot schermer begaven. Burgemeester Kolb sprak de aanwezigen toe en na 'tgezamen- lijk zingen van 't Wilhelmus ving het bal aan, waar het ouderwets gezellig toeging. In een hoofdartikel onder den titel „De Oranjezon is opgegaan" schrijft de „Daily Telegraph", dat de vreugde waarmede de geboorte van een dochter van prinses Juliana ontvangen is „door onze zeer goede vrienden en buren de Hollanders in vollen omvang door ons gedeeld wordt. Prinses Juliana heeft van haar jeugd af belangstel ling en zelfs genegenheid voor het Britscne volk gevoeld. De wetenschap, dat zij thans een erfgename geschonken heeft aan den Nederlandschen troon wekt oprechte vol doening bij alle klassen in dit land". De „Daily Telegraph" voegt hieraan toe: „Het is een oprechte gelukwensch waard, dat prins Bernhard hersteld is van zijn recente ernstige ongeluk en in staat is, het geluk te deelen, van zijn koninklijke echt- genoote en van het standvastig getrouwe Nederlandsche volk". Belangstelling in Noorwegen. De geboorte van het Nederlandsche prin sesje wordt in Noorwegen met groote be langstelling ontvangen en de dagbladen publiceeren sympathieke artikelen. De minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft den Nederlandschen gezant de gelukwenschen van de Noorsche regeering overgebracht en de Noorsche zaakgelastigde te 's Gravenhage heeft opdracht gekregen persoonlijk de gelukwenschen van de Noor sche regeering aan de Nederlandsche regee ring over te brengen. De vreugde in Zuid-Afrika. In geheel Zuid-Afrika is de geboorte van de dochter van prinses Juliana met vreugde begroet. De plaatselijke Nederlandsche kolo nies maken allen voorbereidingen voor feestvieren. De vreugde van de bevolking, vooral van het Afrikaansch sprekende deel, blijkt dui delijk uit de groote hoeveelheid telegram men, welke door de Nederlandsche legatie te Pretoria wordt ontvangen, een van de eerste telegrammen was afkomstig van Smuts. Gisteravond is een groot vreugdevuur ont stoken op een heuvel bij Pretoria, in tegen woordigheid van vele toeschouwers uit Johannesburg. Feestviering in België. Zooals men zich kan voorstellen is het bericht van de geboorte van een prinses door de Nederlandsche kolonie te Brussel met groote vreugde ontvangen. Onmiddel lijk na het bekend worden werd door velen de Nederlandsche vlag uitgestoken, naast de Belgische kleuren. Natuurlijk werd ook op de Nederlandsche legatie het rood-wit- blauw geheschen, met den oranjewimpel in top. In het Hollandhuis in de Auderghemlaan is de vreugde overgroot. De portretten van prinses Juliana en prins Bernhard zijn ver sierd met bloemen en linten. In de legatie is een register ter teekening gelegd en reeds velen hebben hun hand- teekening gezet, o.a. een vertegenwoordiger van koning Leopold 3, leden van de regee ring en van het diplomatieke corps. Binnen enkele dagen zal de Nederlandsche zaakgelastigde, jhr. J. W. M. Snouck Hur- gronje, ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis een receptie houden in de legatie. Parijs leeft mede. De geboorte van de prinses in het oranjehuis was tegen het middaguur te Parijs bekend geworden door groote opschriften in de „Paris Midi", het Pa- rijsche twaalfuurblad. Het was wonder baarlijk te bemerken, met welk een snelheid het nieuws zich in de Fransche hoofdstad verspreidde en tevens verheugend te zien, met welk een op rechte vreugde de Parijzenaars het be richt van de geboorte vernamen. De te Parijs wonende Nederlanders wer den van alle kanten door Fransche vrienden en kennissen gelukgewenscht en dit met een oprechtheid, die den indruk gaf, dat dtt Franschen in het geloof verkeerden, dat met de geboorte van de prinses elke Holland- sche man vader en elke Hollandsche vrouw moeder geworden is. In de Nederlandsche kolonie werd het reeds zoo lang verbeide nieuws met groote vreugde ontvangen. Op het kantoor van den Rotterdamsehen Lloyd in de Rue Scribe was men op de gedachte gekomen van lange linten oranjestrikken te fabriceeren, welke niet alleen aan het eigen personeel en dat van de nabij gevestigde firma van Ommeren werd uitgereikt, maar tevens aan eiken Ne derlander werden aangeboden, die het kan toor binnenstapte. In een café op den boule vard slaakte een landgenoot de verzuch ting, dat hij zich dan eindelijk het oranje strikje, dat hij drie weken geleden uit den Haag had meegenomen, op de borst kon spelden. In de woning van onzen gezant te Parijs, jhr. J. Loudon was een album ter teekening opengesteld, waarvan reeds een ruim gebruik werd gemaakt. Behalve de te Parijs wonende Nederlan ders, hebben ook verschillende buitenland sche gezanten en andere leden van het corps diplomatique, van de gelegenheid ge bruik gemaakt om hun aanhankelijkheid te betuigen aan het oranjehuis en hun vreugde met de komst van een kleine prinses. De weerklank in Hongarije. De blijde gebeurtenis in het Nederland sche vorstenhuis, welke ook door het Hon- gaarsche volk met spanning was verbeid, is in Boedapest met groote geestdrift ontvan gen. Alle Hongaarsche bladen publiceerden op in het oog vallende wijze uitvoerige bizonderheden een hoofdartikel, waarbij in het bizonder herdacht wordt, dat het Neder landsche volk na den oorlog op edelmoedige wijze, tienduizenden noodlijdende Hongaar sche kinderen heeft opgenomen en ver zorgd. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het bericht der geboorte door de Hongaar sche hoofdstad. De eerste edities der bladen, welke het vreugdevolle bericht behelsden, werden den verkoopers letterlijk uit de handen gerukt. Het grootste Hongaarsche dagblad „De Pesti Hirlap" schrijft in een hoofdartikel: „Aan het vreugdefeest van het Nederland sche volk neemt de geheele beschaving deeL Het volk van Nederland heeft te allen tijde een voorbeeld gegeven van hooge be schaving, van nationaal gevoel, van echt verdraagzaam en niettemin heldhaftig na tionalisme, een goede Europeesche burger schap. Dit volk wist steeds anderen en zichzelf te beheerschen. De groote godsdienstige, politieke en economische twisten van eeuwen hebben het evenwicht der Neder landsche natie niet verstoord en toen na den wereldoorlog in een valschen en bedriege- lyken geest van zg. vrede ook de groote mo gendheden het gevoel voor gerechtigheid verloren, bewees het Nederlandsche volk, dat het uitsluitend het oogpunt van recht vaardigheid en menschelijkheid voor oogen had. Hongarije, welk's kinderen door het Ne derlandsche volk met zooveel liefde en har telijkheid zijn opgenomen, wenscht deel te nemen aan het blijde familiefeest der edelen der Nederlandsche natie, aangezien het nooit de weldaden der Hollanders ^gl verge ten".

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3