VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. OUDORP Glimlachje SCHOORL EGMOND A. D. HOEF ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 1 FEBRUARI 1938. ftmittciaal Tlieums DERDE BLAD. QemeeHietadeH Levering van gas door Alkmaar? Geen opheffing der openb. lagere school. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen on der presidium van burgemeester Bos. Alle leden waren aanwezig. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom op de eerste verga dering van het nieuwe jaar. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer Schermerhorn hoever zijn voorstel tot plaatsing van een straatlantaarn aan den Kanaaldijk gevorderd was. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. het P.E.N. verzocht hebben om opgave te doen van plaatsingskosten, doch hierop was nog geen antwoord ontvangen. Voorts merkte de heer Schermerhorn op, dat aan het Oudorperdijkje nog geen bordje is geplaatst met een waarschuwing tegen het verontreinigen van de nabijgelegen sloot. Spr. zei, dat den laatsten tijd weer geregeld vuilnis in die sloot wordt geworpen, wat voornamelijk het werk is van den vuilnis- dienst van Alkmaar. De voorzitter antwoordde, dat het bordje binnen enkele dagen geplaatst zal worden en zegde toe de gemeente Alkmaar te zullen aanschrijven als voortgegaan wordt met het vervuilen van de sloot door den reinigings dienst dier gemeente. Ingekomen stukken. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de navolgende ingekomen stukken? Een schrijven van den heer J. M. v. d. Laarschot d.d. 19 Nov. '37, verzoekende eer vol ontslag als lid en secretaris van de com missie tot wering van schoolverzuim. Besloten werd het ontslag eervol te ver- leenen met dankbetuiging voor de bewezen diensten, terwijl tot nieuw lid van boven genoemde commissie werd benoemd de heer F. .J M. Nuijens, hoofd der r.k. jongens school. Een schrijven van de Ver. van Ned. Ge meenten d.d. 12 Nov. 1937, verzoekende aan sluiting van de gemeente bij de Fraude risico-Onderlinge van Gemeenten, voor de verzekering van de gemeentegelden tegen fraude en dergelijke. Medegedeeld werd, dat de kosten voor het •erste jaar ongeveer 48 zullen bedragen wegens het stichten van een reservefonds, terwijl deze voor de volgende jaren onge veer 8 per jaar zullen bedragen. Besloten werd de gemeente bij deze ver zekering aan te sluiten. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 24 Nov. 1937 verzoekende een verordening vast te stellen voor het heffen van leges ter se cretarie voor het verstrekken van inlichtin gen uit het bevolkingsregister. Besloten werd een verordening vast te stellen. Een schrijven van Ged. Staten d.d. 21 Dec. 1937, houdende een aanmerking op de ingezonden ontwerp-begrooting voor den dienst 1938. Ged. Staten zijn n.L van oordeel, dat 2000 gekapitaliseerd moet worden. Op voorstel van de commissie tot onder zoek der begrooting 1938 werd besloten de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en die der gemeente voor het dienstjaar '38 vast te stellen met inachtneming van de aan merking van Ged. Staten, dat 2000 gekapi taliseerd moet worden. Besloten werd 0.25 per leerling voor de feesten beschikbaar te stellen. Tevens werd besloten de heeren caféhou ders vrijstelling te verleenen van vermake lijkheidsbelasting bij eventueel door hen te organiseeren feestelijkheden. Een schrijven van het P.E.N. te Bloemen- daal d.d. 18 Dec. '37, houdende opgave van kosten voor plaatsing van een lichtpunt na bij het westelijk einde van de Molenkade. De kosten zullen per jaar ongeveer 7.15 bedragen plus stroomverbruik. Weth. Jongebloed deelde mede, dat de kosten van de straatverlichting thans reeds tot 855 per jaar zijn gestegen door het bijplaatsen van een 9-tal lampen in eenige jaren tijds. Besloten werd de aanbieding van het P. E.N. te aanvaarden. De heer van der Post zou gaarne zien, dat in de straatlantaarns zwaardere (in de be- teekenis van: meer lichtgevend) lampen werden gedaan. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. dit verzoek nader onder de oogen zouden be zien. „Ik moet het huishoudgeld van niijn vrouw weer met 20 pCt. ver- hoogen!" „Als ik Je was, zou ik haar liever pokeren leeren". „Waarom dat?" „Dan kun je het geld immers weer terug winnen!" De voorzitter zeide, dat Ged. Staten zich er niet mede kunnen vereenigen, dat de kosten van den aanleg van den 'ventweg langs den Frieschenweg, welke voor onge veer 800 ten laste van de gemeente komen, op de begrooting van één dienstjaar worden gebracht, doch zij meenen, dat deze kosten over de begrootingen van 5 dienstjaren moeten worden verdeeld. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de gemaakte opmerking te voldoen. Een schrijven van den minister van Soc. Zaken d.d. 28 Dec. 1937, mededeelende, dat de baggerregeling voor particulieren kan worden verlengd tot 30 April a.s. en dat het verwerken van de bagger over de landerijen eveneens in werkverschaffing mag worden uitgevoerd. Het overheidssubsidie wordt in verband hiermede verhoogd tot 1890. Gaslevering door Alkmaar. Een schrijven van B. en W. van Alkmaar d.d. 22 Jan. 1938, houdende een aanbieding tot het leveren van gas aan de ingezetenen van de kom van het dorp. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan Alkmaar gevraagd hadden of het moge lijk zou zijn de gasleiding dier gemeente door te trekken naar de kom van het dorp, hetgeen zeer goed mogelijk is daar het einde van de gasleiding zich reeds tot aan de nieu we huizen aan den Munnikenweg bevindt. Alkmaar wilde hieraan gaarne medewerken met als resultaat dat Alkmaar deze aanbie ding heeft gedaan. Spr. deelde mede, dat volgens deze aanbieding de bestaande con cessie zal worden uitgebreid tot het geheele grondgebied der gemeente, uitgezonderd het gedeelte gelegen benoorden de Halvemaans- brug, voor welk gebied reeds eerder con cessie is verleend aan het gasbedrijf te Broek op Langendijk. Voor de uitbreiding van de gasleiding eischt Alkmaar dat Oudorp een jaarlijksche afname garandeert van 9850 M3. met dien verstande, dat voor het geval de gegarandeerde hoeveelheid niet wordt bereikt voor eiken te weinig ver bruikten M3. gas een bedrag van 7 cent aan de gemeente Alkmaar moet worden betaald. De prijs van 't gas mag 1 cent per M3. hoo- ger zijn dan te Alkmaar. Wat de aansluiting van de ingezetenen betreft, deelde de voor zitter mede, dat deze tijdens het leggen van de hoofdleiding gratis wordt verleend, ter wijl geen meterhuur zal worden geheven. Verder worden door het bedrijf muntgasme ters ter beschikking gesteld, terwijl op ver zoek ook een muntgasleiding met een 2-pits gascomfoor wordt verstrekt. De arbeiders welke benoodigd zullen zijn voor het leggen der leiding zal voor de helft uit Alkmaar en voor de andere helft uit Oudorpers bestaan. Weth. Jongebloed vond de aanbieding aan vaardbaar. Het was z.L de vraag hoevelen zullen aansluiten. Indien niemand zou aan sluiten kost het de gemeente bijna 700; z.L moet de gemeente eenig financieel risico aanvaarden. De heer Schermerhorn zou gaarne zien, dat de prijs niet hooger zou worden dan te Alkmaar zelf, doch de voorzitter antwoord de, dat Alkmaar dit zeker niet zou kunnen en willen toestaan, daar de prijs per M3. gas voor alle buitengemeenten 1 cent hoo ger is. De heer Staa merkte op, dat volgens de teekening alleen buizen zullen worden ge legd langs den Munnikenweg naar de we gen van het dorp; hij zou de leiding gaarne doorgetrokken zien naar de Halvemaans- brug, waar ook nog een 20-tal woningen staan. Met dit voorstel konden allen zich veree nigen, zoodat besloten werd de aanbieding te aanvaarden onder voorwaarde, dat de gas leiding ook zal worden doorgetrokken tot aan de Halvemaansbrug. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. ter voorziening in de vacature- van Wees in de plaatselijke commissie voor extra-steun aan werkloozen. Op voorstel van B. en W. werd in deze commissie benoemd de heer J. Blom Jz. Instandhouding o.l. school. Ingevolge het bepaalde in art. 22 bis, le lid der lager onderwijswet 1920, moet de raad besluiten tot opheffing van een school, wanneer het aantal leerlingen in een ge meente met minder dan 25.000 inwoners minder dan 50 bedraagt. De voorzitter deelde mede, dat het gemid deld aantal leerlingen over 1937 48)4 be droeg en dat dus ook hier bovengenoemde bepaling van toepassing is. Spr. merkte ech ter op, dat de raad vóór 1 Febr. een besluit kan nemen om op grond van art. 19, lid 1 dier wet de o.L school in stand te houden, welk raadsbesluit door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. Alle raadsleden waren het met B. en W. eens, dat deze school moest blijven voort bestaan, zoodat besloten werd een besluit tot instandhouding dezer school te nemen. Thans stelden B. en W. voor het subsidie aan het Wit-Gele Kruis voor het jaar 1938 te verhoogen met 30 en zoodoende te brengen op f 230. Aldus besloten. Een voorstel van B. en W. om voor het komende belasting 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting te heffen, werd aange nomen. De heer Jongebloed informeerde of mis schien iets kon worden gedaan tegen het zandrijden door het dorp voor den nieuw aan te leggen weg. De straten van het dorp zijn tegen de volgeladen auto's niet bestemd. Spr. vroeg of de gemeente eenige vergoeding van de provincie of van den aannemer kon krijgen. Tevens wees de heer Jongebloed op het gevaar van het autoverkeer voor de schooljeugd, te meer daar men hier tot dus verre geen druk verkeer gewend is en de auto's beide scholen passeeren. De voorzitter antwoordde, dat er weinig tegen te doen was. De Water staats wet geeft zulke ruime bevoegdheden aan de provincie voor de uitvoering van wegen en waterwer ken, dat ook aan eenige schadevergoeding niet te denken valt. Spr. had zich in verbin ding gesteld met den aannemer van het werk en was met deze overeengekomen, dat volle auto's de Westerstraat zouden berij den, terwijl leege auto's langs den Heeren- weg en 't Laantje zouden gaan. Ook was spr. toegezegd, dat de chauffeurs de noodige voorzichtigheid zouden betrachten. Het zandrijden zal slechts een 5-tal dagen duren Hierna sluiting. Boomen gesneuveld. Zaterdagavond werden de bevjoners van het dorp Schoorl omstreeks vijf uur op geschrikt door een zware slag. Een der mooie hooge boomen achter de Ned. herv. kerk kon de storm geen weerstand bieden en viel om, daarbij een andere boom in haar val meesleurend. Vat aangespoeld. Aan het strand te Camperduin is een groot vat aangespoeld. Naar wij vernemen is het vat gevuld met witte wijn. Door den strandvonder is het vat in beslag geno men. Gymnastiekuitvoering Olympia. Zondagavond vond in de zaal van het café van den heer Schuijt de jaarlijksche uitvoering van de gymnastiekver. Olympia plaats. De heer K. P. Zuurbier, voorzitter der vereeniging, heette bij den aanvang de tal rijk opgekomen belangstellenden welkom, in het bijzonder deed het spr. genoegen het bestuur van den Turnkring Alkmaar en af gevaardigden van zustervereenigingen te kunnen begroeten. Het gedeelte van de uitvoering voor de auze was geheel aan oefeningen voor de jongere leden gewijd. Duidelijk viel te bespeuren hoeveel moei te de directeur, de heer Jansen, zich heeft getroost om zijn leerlingen op die hoogte te brengen die zij nu hebben bereikt. Over het algemeen werden de oefeningen door de meisjes beter uitgevoerd, in het bij zonder viel hierbij de rhytmische oefening op, terwijl het kleutersprookje „In het Ka- bouterland" wel een buitengewoon succes oogstte. Na de pauze bracht de heer Zuurbier den directeur dank voor het werk, dat hij in het belang van de vereeniging heeft verricht en als stoffelijk blijk van erkentelijkheid van het bestuur en de leden bood spr. den heer Jansen een geschenk onder couvert aan. Tevens wekte de heer Zuurbier de aanwe zige niet-leden, in het bijzonder de heeren, op, lid der vereeniging te worden. Hierna was het de beurt der oudere leden. Zoowel de dames als de heeren hebben zeer fraai uitgevoerde oefeningen laten zien. Bij de heeren is het immer de oefening aan het hoogrek, die de toeschouwers in spanning brengt, ook ditmaal kon de oefe ning als volkomen geslaagd worden be schouwd. Het nummer knotszwaaien der dames met verlichte knotsen was bijzonder fijn en deze oefening maakte een sprookjesachtige in druk. Ten slotte werden door de dames enkele dansen uitgevoerd, die en door uitvoering en door de costumes de toeschouwers zeer geboeid hebben. De dames kregen dan ook een welverdiend applaus. Olympia kan op een zeer geslaagd gym- nastiekfestijn terugzien. De avond werd besloten met een genoe- gelijk baL Het vischrecht. Naar aanleiding van het geschrevene aangaande het in deze courant geplaatste bericht betreffende het vischrecht van jhr. Six, deelt onze correspondent ter correctie mede, dat het geschil omtrent het vischrecht niet hangende is tusschen jihr. Six en den polder Wimmenum, doch tus schen jhr. Six en den polder „De Egmon- dermeer". Vervolgens, dat jhr. Six de eigendom van zijn heerlijk vischrecht op de ring vaart, gelegen tusschen den polder Wim menum en den polder „De Egmonder- meer" ten overstaan van de rechterlijke instanties nog niet heeft kunnen bewijzen. Nu moet men echter niet beweren, als zou de Grondwet de heerlijke rechten hebben afgeschaft. Niets is minder waar. Additioneel art. III, tweede lid, luidende „De opheffing der overige heerlijke rech ten en de schadeloosstelling der eigenaren kunnen door de wet worden vastgesteld en geregeld", verschuift dus de ophef fing in dit geval naar de Visscherijwet. En ook deze wet nu heft het z.g. heer lijke vischrecht niet op. Wanneer dus iemand met afdoende titels den eigendom van eenig vischrecht kan staven, is hij derhalve van dat recht nog heer en meester. Vergadering, gewijd aan de Oranje-geboorte. Een gelukkig initiatief heeft onzen ge meenteraad tegen gistermiddag 4 uur bijeen doen roepen, opdat de vertegenwoordigers der burgerij aldus hun vreugde zouden kunnen uiten over de vorstelijke geboorte in het paleis Soestdijk. Niet alle raadsleden hadden aan den op roep gehoor gegeven. De heer Bonsema was door een vergadering elders verhinderd, de heer van de Vall was niet meer te bereiken geweest en overigens waren nog afwezig mej. Nierop en de heeren Bakker, Appel en van Drunen (laatstgenoemde is nog ziek), terwijl de zetel van den heer Vogelaar nog niet weer bezet is. De heer Appel had zich geschaard onder de belangstellenden (tal van dames, verschillende gemeente-ambte naren en anderen op de publieke tribune). Tot veler voldoening bevonden zich de heeren Hoijtink en Venneker na hun vrij langdurige ongesteldheid weder onder de aanwezige leden. Een teleurstelling is het ongetwijfeld voor allen geweest, dat de burgemeester, wiens Oranje-gezindheid wel bekend is, zich na de emoties van den voormiddag zooals men weet, had hij zich niet gestoord aan het ad vies van zijn geneesheer om alleen bij mooi weer even buiten te komen, maar had hij zich volop overgegeven aan de feestvreugde te vermoeid had gevoeld om ook nog deze speciale raadsvergadering te leiden. Het was de heer H. Klaver, wethouder, die als loco-burgemeester deze vergadering presideerde en een Oranje-rede hield. Allereerst sprak hij een hartelijk welkom tot de aanwezigen. Hij achtte zich gelukkig, dat de meeste leden van den raad aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergade ring hadden willen en kunnen gevolg geven, al was dan de bijeenkomst op korten tijd uitgeschreven. Terwijl alle leden zich van hun zetels ver hieven, hield de heer Klaver de volgende rede: Het is mij en blijkens Uw komst hier ook u een behoefte, ons een oogenblik te bepalen bij de nationale gebeurtenis, waar mede hedenmorgen geheel Nederland is ver rast. Een Prinses is geboren!! Wat dit zeggen wil, is beter te gevoelen dan uit te spreken. Een golf van geestdrift gaat over Nederland evenals toen het huwe lijk van onze geliefde Prinses met Prins Bernhard werd gesloten, die nu als ouders zich in het bezit van deze jonggeborene ver heugen. Onze eerste emotie is een gevoel van erkentelijkheid jegens God, die aan het Prinselijk echtpaar het niet te evenaren, het hoogste geluk schenkt, dat aan een men- schenpaar kan worden geschonken, het be zit van een kindje, dat in het echtelijk paleis brengt een nieuw jong geluid, een nieuw leven, dat niet te zeggen rijkdom brengt aan de ouders. Maar achter dit zuiver menschelijke geluk staat het geluk der natie, die in spanning deze gebeurtenis heeft verbeid. De intense geestdrift, die ons volk door trilde bij de echtverbintenis van het Prin selijke paar, vindt een climax in wat aan ons land thans geschonken is in deze jonge telg van het Oranjehuis. Een nieuwe telg van het Oranjehuis! Deze woorden lossen het geheim op van dit voor ons Nederlanders eenigszins onge woon enthousiasme. Wie spreekt van het Oranjehuis, spreekt van Nederland; van het Oranjehuis kan men niet spreken zonder dat men van Nederland spreekt; wie van Nederland spreekt, verbindt daaraan Oranje. Het was zoo de eeuwen door; God geve, dat het ver bond en het verband in de toekomst blijve! De tijden hebben, zooals alle tijden waar in groote schokken plaats vinden, overdui delijk bewezen, hoezeer, in den diepsten grond, de volkseenheid wordt gesmeed door de historie. De volkseenheid is geen kunst matige schepping. Er liggen ervaringen aan ten grondslag, die een door de historie ge condenseerd gemeengoed zijn geworden. Als men wil spreken van een volksziel, dan bedoelt men daarmede zonder eenigen twij fel die bron van zedelijke kracht, die op momenten waarin de nood of de vreugde hei volk zich als een eenheid doet gevoelen, de richting bepaalt, die het bewustzijn van die eenheid tot uiting brengt. Oranje maakt en maakte het volk zich be wust van die eenheid. En het is een geluk voor een volk, wanneer het op hoogtemo menten van zijn bestaan de zekerheid be leeft van wat samenbindt. Elk volk heeft in dezen tijd van wereldverwarirng, van wereldnood, behoefte aan eenheid. Het is overal, bewust of onbewust, een zoeken naar het vaste punt, dat een redelijke en zedelijke basis aan de volkseenheid kan verschaffen. Gode zij dank is dit voor het Nederland- sche volk geen probleem. Er is vastheid, er is een rustige verzekerdheid in het bezit van een monarchie, die thans verpersoon lijkt is in Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, die op voor voorbeeldige wijze Hare Koninklijke roeping vervult. Dat deze dynastie der Oranjes, die haar geschiedenis onder alle lotswisselingen met die van ons Volk heeft verbonden sedert het in den rij der staten als onafhankelijke ge meenschap verscheen, nieuwe belofte van voortbestaan heeft verkregen, is voor ons volk een rijke zegen. Het vindt daarin de belofte van voortzetting van een band, die hooge waarde gaf en geeft van ideëelen aard. Zooals in het verleden in de tijden van den Vader des Vaderlands een moed gevend element was het devies, dat er was een figuur, die rustig bleef te midden der woedende baren, zoo blijve het Oranjehuis ons dien factor van groote waarde in ons volkbestaan schenken! Tegen dezen achtergrond zien wij deze gebeurtenis van heden. Tegen dezen achter grond willen wij ervaren wat deze dag ons aan gemeenschappelijk geluk heeft gebracht, in het diepe bewustzijn, dat wij met erken telijkheid vervuld zijn voor den zegen, die de geboorte van de jonge Prinses beteekent voor ons volk als factor, die wegneemt wat de geesten verdeeld houdj en den weg wijst naar wat ons als volksgemeenschap samen bindt. God zegene het Koninklijk Huis. (Ap plaus.) Daarna zette de heer Grondsma het Wil helmus in, spontaan door de andere aan wezigen overgenomen. Dankwoord van den heer Govers. De nestor van den raad, de heer G o- v e r s, sprak er zijn spijt over uit, dat de burgemeester niet aanwezig kon zijn. Dan brachts pr. naar hij overtuigd was na mens den heelen raad dank voor het ini tiatief tot het houden van deze vergadering en hij betuigde den voorzitter hartelijk dank voor de woorden van Oranjehulde, door hem gesproken. Spr. stelde voor, namens den raad een telegram van gelukwensch te zenden aan het gelukkige echtpaar te Soestdijk. De voorzitter was erkentelijk voor de woorden, door den heer Govers gespro ken, maar onthulde tevens daarbij dat het initiatief voor het houdsn van deze spe ciale raadsvergadering voorzeker wel voor 90 pet. van dezen zelf is uitgegaan, zoodat de lof en dank daarvoor wederkeerig is. Wat het telegram betreft, deelde spr. mede, dat het dagelij ksch bestuur der ge meente, omdat het zich ervan overtuigd hield, dat de raad deze handeling zou sanctionneeren, reeds gistermorgen terstond na het bekend worden van het heugelijke bericht een telegram aan het prinselijk paar had gezonden. Hierop sloot spr. deze bijzondere raads vergadering. Echter is de redactie van het desbetref fend artikel in de Visscherijwet zoodanig gesteld, dat vele vooraanstaanden, waar onder de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, aannemen, dat de afkoop van een dergelijk bewezen vischrecht een ver- plichtend karakter heeft. Tooneel-uitvoering. Zondag voerde de nieuwe tooneelclub „Ons Genoegen" haar eerste tooneelstuk op. Het was een blijspel, getiteld „Aron Slootjes in de knel". Het stuk gaf een kijk in het zakenleven, en bracht zeer duidelijk naar voren, dat in de zakenwereld de eerlijkheid wel verre zoek is. De zaal in het café van den her Modder man, was geheel bezet. Het spel van ge noemde vereenigng mag, gezien de vele de butanten, zeer bevredigend genoemd wor den. De hoofdrol werd zelfs goed vertolkt. Het spel van den heer Leijen was heel goed en werd gecompleteerd door het spel van den heer Kuiper. De mooi versierde zaal, de goede décors maakten dat de geheele avond zeer tot ge noegen in den smaak van het publiek viel. 127. Eindelijk echter ging de zon ter ruste en de avondschemer daalde lang zaam over het woud, tot grote vreugde der vrienden, die vol verlangen het ogen blik voor het avondfeest tegemoet zagen. 128. Eindelijk was het geheel donker, en onze vrienden keken reikhalzend uit naar de eerste gasten. Eerst kwam de verlich ting. Van alle kanten kwamen de glim wormen, lichtkevers en vuurvliegen aan zetten, en, die in hun ontelbaar aantal een prachtig schemerachtig licht verspreidden, hetgeen de stemming zeer ten goede kwam.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9