DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AMERIKAANSCHE AMBULANCE NABIJ BARCELONA GEBOMBARDEERD. No. 29 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Vrijdag 4 Februari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. De contröle in de Middellandsche Zee. FRANSCHE MAATREGELEN. Amerikaansche ambulance gebombardeerd. De strijd langs den spoorweg Tientsin-Poukou. Nieuwe wandaden van de Japanners. De toestand van de prinses. Een avonturierster. Gaf zich uit voor agent van Sir Henry Deterding. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 4 Februari. Vier dagen lang hebben wij ons als *t ware geconcentreerd op de geboorte van prinses Beatrix, en wij waren gedwongen, het we reldnieuws naar het tweede plan te ver schuiven. Dat wil echter niet zeggen, dat het buitenland deze week geen stof heeft opge worpen voor deze rubriek. Misschien zijn er wel te veel onderwerpen geweest, waarover het noodige gezegd kon worden. Wij willen trachten, thans het wereldge beuren weer op te vatten. Daar is dan allereerst de kwestie-von Blomberg. Men heeft kunnen lezen, welke geruchten er rondom zijn persoon gingen Hij zou aftreden als rijksminister van oor log en als opperbevelhebber van het Duit- sche leger. Dat is geen kleinigheid! En men vraagt zich af, wat dat beteekent. Daar moet iets bizonders gebeurd zijn. Hoewel men in Duitschland zelf het aftre den van von Blomberg nog steeds blijft ont kennen, althans van officieele zijde, kan het feit toch als vaststaand worden beschouwd. Von Blomberg zou vóór zijn vertrek naar Italië, waar hij op de huwelijksreis is, Hitier zijn ontslag hebben aangeboden. In officieele kringen wordt het bericht niet tegengesproken. Men wijst erop, dat von Blomberg weldra de leeftijdsgrens be reikt zal hebben. Men gelooft, dat de maar schalk, die op 2 September 60 jaar wordt, tot op dat oogenblik verlof zal genieten. Bin nenkort wordt een officieele mededeel ing verwacht. U Von Blomberg's werkkring beperkte zich uiteraard in hoofdzaak tot militaire aange legenheden. Geheel buiten het partij- en politieke leven hield hij zich echter niet. Uit commentaren, welke op zijn aftreden zijn geleverd, is reeds gebleken, dat de geruch ten omtrent wrijving tusschen leger en partij blijven aanhouden. Reeds vroeger is meer malen beweerd, al was dit niet altijd door feiten te bewijzen, dat von Blom berg het met de radicale elementen in de nat.-soc. partij niet eens was. Zoo bijv. in de kwestie-Schacht, waarin hij aan Schacht's zijde stond en waarin hij hem gesteund heeft tegen de recalcitrante industrieelen en nat.-soc. devaluïsten. Hij was van meening, dat de belangen der Duitsche defensie door het aanblijven van Schacht zouden worden gediend. In zijn rede, welke hij op 8 Maart 1936 ter eere van den „Heldengedenkdag" in de Opera te Berlijn heeft gehouden, heeft hij weliswaar een openlijke tegenstelling tusschen leger en partij ontkend. Maar het geen hij in die rede over den oorlog en hel- denvereering heeft gezegd, viel bij vele nat.-soc. niet in goede aarde. „De jeugd moet zich vooral hoeden", zeide hij o.a., „voor de valsche romantiek van den „frisschen, vroolijken oorlog", en niet in el- ken gesneuvelde een held zien. Helden zijn zeldzaam". Na de toenadering tusschen Duitschland en Italië is hij in Juni 1937 met een politiek-militaire opdracht door Hitier naar Rome gezonden. Van dat bezoek werden geen politieke verrassingen verwacht, geen militair bondgenootschap tusschen beide lan den. Het doel was nauwer contact te leggen tusschen de hoogste legerautoriteiten van beide autoritaire staten. Dit was von Blomberg's laatste optreden naar buiten. Toen Schacht in November als minister van economische zaken aftrad, werd gezegd, dat von Blomberg liever een andere oplossing had gezien en deden voor de zooveelste maal de geruchten over ver schil van inzicht tusschen hem en de partij de ronde. Thans is een particuliere aangelegenheid aanleiding geworden tot zijn heengaan waaraan echter verschil van inzicht over s lands belang als oorzaak ten grondslag ligt. Als tweede onderwerp zullen wij even de bombardementen van Spaansche open ste den behandelen. Men weet, dat Franco de laatste weken herhaaldelijk zijn vliegtuigen heeft u g stuurd naar Valencia en andere s nog in handen zijn van de 16 nnmerken- pen. De regeering van Valencia, P de dat honderden vrouwen en ui n_ slachtoffer werden van deze bom ten ten, stelde Franco voor, om deze g te staken; zoo niet, dan zou ook Valencia tot dergelijke maatregelen overgaan. D. regeering kreeg eteu» begrijpelijk was. Maar ziet, het volg was, dat Italië weer eens boos werd op Engeland. De Italiaansche pers schreef middellijk felle artikelen tengunste Franco. Zij vindt het eigenaardig, dat E g land's houding thans naar voren kom Franco „door den zoo goed geslaagden lucht-aanval op Barcelona overtuigend heei bewezen, dat hij in de lucht sterker den tegenstander". In verband hierin een artikel van belang, dat gister in „Messaggero" te vinden was. Dat is zeer uitvoerig artikel over de activitei legionairs-vliegers in Spanje. Onder e*> nairs moet men verstaan zoowel leden het vreemdelingenlegioen als meer m ne Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken deelt mede, dat als gevolg van de besprekingen, die Woensdag te Londen gevoerd zijn tusschen den Britschen minister van buitenlandsche zaken en de ambassa deure van Frankrijk en Italië, met het oog op verscherping van de maat regelen tot bescherming van de koop vaardij in de Middellandsche Zee tegen zeerooverij, de Fransche regee ring besloten, heeft, de volgende maat regelen te nemen. De Fransche oorlogsschepen, die over eenkomstig het accoord der Britsche, Fransche en Italiaansche vlootdeskundigen zorgen voor de uitvoering der maatregelen van toezicht, voorzien in de overeenkomst van Nyon, zullen order krijgen, in den aan hun toezicht toevertrouwden sector iederen onderzeeër aan te vallen en zoo mogelijk te vernietigen, die onder water varend wordt aangetroffen buiten de Spaansche territoriale wateren op de scheepvaart routes, gelegen ten westen van den meri diaan van. Bec de 1'Aigle nabij Ciotat. Deze maatregel is dus overeenkomstig het voorstel van Eden, hetgeen hij volgens df Daily Telegraph and Morning Post ver meld, den ambassadeurs van Frankrijk en Italië zou hebben voorgelegd. België wil zich aansluiten. De Belgische minister van buitenland sche zaken Spaak, heeft gistermiddag inde Kamer zijn instemming betuigd met een socialistisch voorstel, op grond waarvan de regeering en de Kamer zich zouden moe ten aansluiten bij de stappen, die de re geeringen van Engeland en Frankrijk voornemens zijn te doen bij de beide par tijen in Spanje, met het doel, een einde te maken aan het bombardeeren van de bur gerbevolking achter het front. Het voor stel werd zonder verzet aangenomen. Duitsche en Italiaansche opvattingen Havas meldt dat politieke kringen te Berlijn het Britsche initiatief te laat komend en niet-opportuun noemden. Men meent daar dat dit initiatief uit politieke overwegingen voort komt. Men zegt ook dat misbruik wordt gemaakt van Hitler's verklaring in den rijksdag in Mei 1935. De Duitsche luchtmacht was toen nog zeer zwak en de groote mogendheden meenden aan de Duitsche voorstellen geen gehoor te moeten geven. Het Berliner Tageblatt schrijft dat de situatie, toen Hitier zich tegen het bombardeeren van open steden uitsprak, geheel verschillend was. Het plotselinge initiatief van Engeland is nu tegen het nationale Spanje gericht. De Italiaansche Tribuna schrijft dat de te Londen en Parijs aangekondigde ver sterking van de Middellandsche Zee-vloot op ernstige beslissingen schenen te wijzen. In werkelijkheid heeft men behoefte weer eens met den sabel te kletteren. Al deze manoeuvres laten Italië geheel koud. Italië heeft dit spel reeds lang doorzien. In het Engelsche Lagerhuis. Minister Eden heeft gistermiddag in het Engelsche Lagerhuis, in antwoord op een vraag van den arbeiders-afgevaardigde bijzonder van de Italiaansche zwarthemden, die zooals dat sedert kort officieel genoemd wordt strijden voor de verspreiding van het fascistische ideaal in de wereld. De zwart hemden noemt men tegenwoordig veelal le gionair. „Deze helden der lucht", zegt het blad, „kennen geen rust en zijn onvermoeid in hun aanvallen tegen militaire objecten. Iede ren dag bijna moet het officieele communi qué van Franco de aandacht wijden aan de daden der luchtvaarders. En de objectieve lezer", zoo gaat het artikel voort, „zal ge makkelijk bemerken, dat inderdaad nu meer dan vroeger de strategische beteekenis be slissend is bij luchtaanvallen. Vroeger was de luchtvloot meer werk zaam aan het front en deed daar werk, dat eigenlijk voor de artillerie bestemd was. Franco beschikte toen nog niet over voldoen de artillerie. Thans kan de luchtvloot zich echter aan haar meer eigenlijke taak wij den". Het is ons dus thans duidelijk, wat de luchtvloot moet doen: open steden bebom- bardeeren! De oorlog is wel fraai! Shinwell, verklaard, dat het niet-ïnmen- gingscomité in den laatsten tijd geen enkel bericht heeft ontvangen, vermeldende het verzenden van oorlogsmateriaal naar Spanje. Het comité bestudeert nu het plan. tot versterking der controle. Ook deelde Eden mee, dat de Britsche, Fransche en Italiaansche vlootpatrouilles, sedert de onderteekening van het accoord van Nyon, geen enkele duikboot in de Middellandsche Zee hebben waargenomen. In de buurt van de grensstad Figueras dich bij de Oostkust en tusschen Perpignon en Barcelona gelegen, is gisteren een Amerikaansche ambulance, welke met 40 vrachtauto's levensmiddelen vervoerde en uit Parijs kwam, door Franco-vliegers gebombardeerd. Van de Fransche bege leiders zijn er drie gedood en een groot aantal gewond. Verscheidene vrachtauto's werden getroffen en vernield. De anderen zijn daarop over de Fransche grens terug gegaan naar Frankrijk. De ambulancewagens waren aangeboden door de Amerikaansche sectie van het internationale sanitaire centrum. Madrid weer gebombardeerd. Een bom op de Fransche ambassade. Dertig bommen van zwaar kaliber vie len gisteren in het centrum vani Madrid tijdens een bombardement, dat om vier uur begon en een uur lang aanhield. Een projectiel viel op de Fransche ambassade, doorboorde het dak en de tweede verdie ping en viel tenslotte in een kamer op de eerste verdieping, zonder tot ontploffing te komen. De schade is aanzienlijk. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Bombardeeren van open steden verboden. Het ministerie van nationale verdediging te Barcelona publiceert een nota, waarin er aan herinnerd wordt, dat de regeering op 28 Jan. een nota heeft bekend gemaakt, waarin zij haar standpunt betreffende luchtaanvallen op steden achter het front, uiteenzette. Deze nota, aldus vervolgt het ministerie, heeft geen resultaat gehad. Het antwoord der opstandelingen, dat op 29 Januari door het radiostation te Salaman- ca werd medegedeeld, was negatief, doch toen hij vernam, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland het initiatief der Spaansche regeering in overweging hadden genomen, heeft de minister van defensie den commandanten der luchtmacht op dracht gegeven iedere voorbereiding voor luchtaanvallen te staken. En nadat hij had vernomen, dat de regeeringen van Frank rijk en Engeland van plan waren onder handelingen aan te knoopen ter voorko ming van bombardementen van achter het front gelegen steden, heeft de minister openlijk bekend gemaakt, dat, zoolang deze onderhandelingen duren, de republi- keinsche luchtmacht zich zal beperken tot vluchten in samenwerking met het land leger, zoodat boven het achterland slechts verkenningsvluchten zullen worden onder nomen. De niet-inmenging. De onder-commissie der niet-inmen- gingscommissie heeft gisteren opnieuw het plan inzake de terugtrekking der bui tenlanders uit Süanje besproken. De ver gadering werd daarr.a tot heden ver daagd. In het communiqué, dat omtrent de be sprekingen is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de sub-commissie haar leedwezen heeft uitgesproken over den dood van den Zweedschen controle-officier Larson, die dienst deed op de Endymion, toen het schip getorpedeerd werd. Er werden voorstellen gedaan voor verhoogir.g van de doeltref fendheid van het plan inzake de terug trekking der buitenlanders. Met de voor gestelde wijzigingen werd beoogd, zoowel de periode, noodig voor het uitvoeren van de terugtrekking, als de kosten terug te brengen. Een memorandum, waarin deze voorstellen in bijzonderheden worden uit eengezet, zal aan de commissie worden voorgelegd. De vertegenwoordigers in de onder commissie hebben op zich genomen, de vooretellen aan hun regeeringen te zul len voorleggen. Britsche vakvereenigingsdelegatie in Spanje. Een groote delegatie der Britsche vak- vereenigingen is in Spanje aangekomen. De delegatie wil zich op de hoogte stellen van de economische en industrieele vraag stukken en van de problemen der voedsel voorziening. Het wapen van het rechtsche Spanje. Naar vernomen wordt, wordt het nieuwe wapen van het rechtsche Spanje gevormd door het schild der katholieke koningen, waarin men de oude wapenen van Sicilië vervangen heeft door die van Navarra en waaromheen men de schilden der middel- eeuwsche staten, welke het huidige Spanje vormen, heeft gegroepeerd. Het geheel rust op een St. Jansadelaar, omgeven door vijf pijlen. Boven het wapen verheft zich een kroon met acht parels. Het devies luidt: „Een, Groot, Vrij." Volgens een bericht van kapitein Evens Carlson, die zich met taalstudie bezig houdt bij de Amerikaansche ambassade en die thans een bezoek brengt aan Sjansi, zijn drie Amerikaan sche zendelingen een man en twee vrouwen benevens een Franschman door de Japanners gedood in de stad Jangtsjoen, op 97 K.M. ten Oosten van Taijoen, aan den Sjansispoorweg, op 19 December j.L Volgens Carlson zou de Franschman, die leeraar was in deze stad, den avond van dien dag in 'n twist verwikkeld zijn geraakt met 'n Japansche vrouw. Hij vroeg daarop den zendelingen, te willen bemiddelen. Japan sche schildwachten schoten echter zoowel den Franschman, als de zendelingen dood. De namen der zendelingen zijn: de heer en mevrouw Alva Harsh, uit Petersburg, in West-Virginië, en mej. M. J. Neher, uit Lavern, in Californië. Zij behoorden tot de Church of Brethren Mission te Sjojang in Sjansi. De North China Daily News publiceert voorts een schrijven, waarin verslag gege ven wordt van de wandaden, door de Ja pansche soldaten bedreven in de westelijke wijken van Sjanghai. De schrijver heeft ge zien hoe boeren werden mishandeld, vrou wen neergeslagen zonder eenige provocatie. Buitenlandsche leden van de internatio nale hulpcommissie, die uit Nanking in Sjanghai teruggekeerd zijn, verklaren, dat talrijke gevallen zijn voorgekomen, waarin de Japansche soldaten niet meer door de Japansche officieren onder controle konden worden gehouden. Voorts vertellen zij, dat ruim 200.000 Chineesche vluchtelingen ge weigerd hebben, de veiligheidszone in Nan king te verlaten, ondanks de bedreiging van Japanschen kant, dat de winkels ge sloten zouden worden en de verkoop van rijst zou worden verboden. Het motief tot de weigering van de Chineesche vluchte lingen was gelegen in vrees voor het op treden der Japansche soldaten. Ten aanzien van de Japansche wanda den schrijft de Sjanghai Evening Post, welk blad in Amerikaansche handen is, o.m. het volgende: „De Ver. Staten zullen vragen hoe Japan, dat luidkeels protesteert tegen het communisme, de anarchistische om standigheden rechtvaardigt binnen zijn eigen leger en hoe Japan China en anderen kan beschuldigen van onoprechtheid, wan neer zijn eigen behaalde verzekeringen huichelachtig blijken. De Ver. Staten zul len zich afvragen waartoe het dient, een politiek voort te zetten van diplomatieke protesten, wanneer de wandaden van de troepen toegestaan worden zoowel jegens de Chineezen als de buitenlanders". De strijd om Pengpoe. In een bericht uit Hankou, dat echter af komstig is van het Duitsche nieuwsbureau, wordt bevestigd, dat in den nacht van 2 op 3 Februari de strijd bij Fengjang, nadat (Je Chineesche posities zwaar waren gebom bardeerd. zijn hoogtepunt bereikte. Het Chineesche front werd teruggebracht en Pengpoe werd prijsgegeven. Thans zijn de Chineezen terechtgekomen in de van na ture sterke, maar nog zeer verbeterde hoofdstellingen. Van het weerstandsvermo gen van deze versterkte Chineesche stel lingen hangt het lot af van het eenige ge deelte der spoorwegverbinding Tientsin- Poekou dat nog in Chineesche handen is en verder van het Oostelijk deel van den Loenghai-spoorweg. Aan beide kanten ne men negen divisies aan den strijd deel.' Militaire deskundigen nemen aan, dat Ja pan spoedig toL den definitieven slag zal overgaan, welke beslissend zal zijn voor het lot van den spoorweg. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de verbittering, waarmee gestreden is aan dit front, hieruit blijkt dat de Chineezen 50006000 dooden en gewonden hadden en de Japanners ongeveer 10.000. De Japan ners beschikken over luchtartillerie en be- Baarn, 4 Februari Dr de Groot deelt heden mede. dat de algemeens toestand var de Prinses bij voortduring goed blijft. stoken onafgebroken de Chineesche linies. Op het Noordelijk gedeelte van den Tientsin-Poekou-spoorweg is de strijd ge luwd. Volgens berichten van Chineesche zijde hebben de Japanners zich gedwongen ge zien, Lianghsiatien te ontruimen, doch een bevestiging hiervan is niet te verkrijgen. De Japansche opmarsch langs het zuidelijk deel van den spoorweg Tientsin-Nanking schijnt tot staan te zijn gebracht om de jongste terreinwinsten te consolideeren. Naar van Chineesche militaire zijde wordt medegedeeld, verloren de Japanners aan dit front in de afgeloopen week 300 dooden en gewonden. Tijdelijke staat van beleg te Kanton. Te Kanton is tijdelijk de staat van beleg afgekondigd in verband met de omstandig heid, dat wilde geruchten de ronde doen, o.a. dat elk oogenblik een inval der Ja panners in Zuid-China verwacht moet worden. Verscheidene buitenlanders zijn van de woonwijken naar de buitenlandsche concessie op het eiland Sjamien getrokken, in verband met de zenuwachtigheid hunner Chineesche bedienden, die weigeren, in de huizen te blijven. In de kringen der buiten landers neemt men de zaak kalm op, en is men van meening, dat de vrees, die tot den gespannen toestand heeft geleid, ongegrond is. Naar een nieuwe centrale regeering te Nanking. Naar men te Sjanghai meent te weten, is het Japansche leger voornemens, een nieuwe centrale Chineesche reeering te vormen, die haar zetel te Nanking zal hebben, en boven de voorloopige Chineesche regeering te Peking zou moeten staan. Men verwacht, dat deze nieuwe regeering onmiddellijk na den val van Soetsjou zal worden ingesteld. Matsoei leidt de onderhandelingen over de vorming dezer regeering. De 78-jarige Chineesche staatsman Tangsjaoyi, die de eerste minister-president van China, onder de republiek was, is door het Japansche leger uitverkoren als de nieuwe president en wordt thans gepolst. Het is echter twijfel achtig of hij zal accepteeren. Russische officieren bij Japansche regimenten teruggeroepen. De Russische regeering heeft vier offi cieren van het Roode Leger, die bij Japan sche regimenten gedetacheerd waren op grond van de uitwisselingsovereenkomst, die reeds verscheidene jaren geldt, terugge roepen en Japan verzocht de Japansche at tachés terug te roepen. Gisteravond zijn vier Japansche officieren uit Rusland vertrok ken. Het aantal diplomatieke agenten van beide landen is thans tot een minimum te ruggebracht, daar de meeste consulaten ge sloten zijn. Te Parijs is een avonturierster van onge woon formaat, zooals men tegenwoordig zegt, in hechtenis genomen. Ze heet Elsie Marie Burton, en werd in '83 te Stockholm geboren. Ze was in het bezit van 15 val sche passen op verschillende namen en is 12 maal wegens oplichting en misbruik van vertrouwen veroordeeld. Ze werd reeds uit Frankrijk en Zwitserland gezet en in dit land van spionnage verdacht. Ze leefde van de hand in, den tand en leende links en rechts geld van het personeel in de hotels, waar ze afstapte. Desondanks was ze erin geslaagd zich ini de groote wereld relaties te maken. Elsie Burton noemde zich Amerikaan sche door haar huwelijk en gaf zich uit voor vertegenwoordigster van sir Henxy Deterding. Zoo had ze een majoor een plaats als secretaris bij hem voor een maandgeld van frs. 15.000 beloofd. De personen, bij wie ze zich ingedrongen had, gaven d^ beste referenties en zelfs had ze een eigen huis te Parijs ter waarde van 1.200.000 frank gekocht, waarvan er 300.000 terstond gestort moesten worden. Ze deed dit door middel van een valschen wissel en installeerde in dat pand huisbe waarders na zich, zonder een cent te be talen, voor frs. 200.000 meubels te hebben verschaft. Het echtpaar, dat er de bewa king had, droeg haar hun spaarpenningen af, en leende bij anderen opdat zij de voor naamste schulden kon aflossen. Bei er zoon. bood haar zelfs een auto aan.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1