VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. J&üutenland Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! KRUSCHEN SALTS Het telegraafverkeer naar Soestdijk. Het nationaal geschenk voor onze vorstelijke jonge moeder. Echtelijk drama in Rotterdam. Moordaanslag op rijksveldwachter. Verkeersongelukken. Oranjefeesten in onze omgeving. TWEEDE BLAD. teland zijn aanhangers vindt, die de bloote beene:. van baders en watersportbeoefe naars met vreemde oogen aanzien, terwijl ze misschien hun eigen beenen slechts ont- blooten en wasschen, wanneer ze naar den dokter moeten! Wat de draagkracht der gemeenten be treft. zong de heer In 't.Veld mee in het koor der klagers. De financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeenten moet op de helling en liefst door een Staatscommissie worden onderzocht. De woorden van den Zaandamschen bur gemeester over de Zondagsheiliging en zijn vingerwijzing naar zekere Calvinistische groepen brachten den heer van Citters in het geweer, die verzekerde, dat die niet de a.r. of de chr.-hist. raakten. De zin snede in het voorloopig verslag was bovendien vaag, daar er heelemaal niet uit bleek welke groep er mee werd bedoeld. De anti-rev. afgevaardigde sprak den naam niet uit, maar we zouden ons al sterk ver gissen, indien hij die vagelijk aangeduide groep puriteinen niet identiek achtte met ds. Kersten c.s., met wien de a.-r., zooals bekend is, niet zoo heel best overweg kun nen. De a.-r. wenschen een Zondagsheili ging zóó, dat niemand in de vervulling van zijn godsdienstige plichten wordt ge stoord. Er zijn nog twee leden van de n. s. b. aan het woord geweest, van wie mr. de Rijke voor het eerst sprak. Hij had zijn rede geheel opgeschreven en te weinig rekening gehouden met de gebruiken der Eerste Kamer, waarin het niet door dezen voorzitter wordt getolereerd te spreken over zaken, die buiten de orde zijn en niet in het voorloopig verslag zijn behandeld. Zoo waren zijn staatsrechtelijke beschou wingen over de gemeentelijke autonomie, de toepassing van de ambtenarenwet op leden van de nat.-soc. beweging in het algemeen en over het nut en de noodzake lijkheid van den B.V.L. naast leger en politie buiten de orde van dit debat. En daardoor kwam deze afgevaardigde, die er lichtelijk nerveus onder werd overi gens, wie zou dat ndet, voor den eersten keer in den Senaat sprekend! herhaal delijk in botsing met des voorzitters hamer. Het eenige wat van zijn betoog overbleef was een beschouwing over de volkshuis vesting. De n.s.b. wil die zoo zien opgezet, dat de huurder na dertig jaren de door hem gehuurde woning in eigendom krijgt. De heer van Vessem (n.s.b.) haalde nog eens de strubbelingen met de voorziening in de vacature-van Duyl op. Men herin nert dzich dat ds. van Duyl, nog niet toe gelaten, echter wel benoemd als lid van den Senaat, uit de n.s.b. trad en bedankte voor zijn lidmaatschap. Maar voordat hij dit kon effectueeren, moest hij eerst worden beëedigd, waarna hij zijn ontslag kon nemen. De heer van Vessem nu wenschte een wettelijke voorziening, waar door dergelijke moeilijkheden in de prac- tijk niet meer mogelijk zouden zijn. Ook wilde hij gordijntjes voor de stemhokjes in de stemlokalen, teneinde het geheim der stemming geheel te waarborgen. Vandaag zal deze begrooting wel in kannen en kruiken komen! Een drukte als nooit te voren. Het geheele telegraafverkeer met Baarn en Soestdijk loopt, evenals het verkeer met de meeste andere gemeenten binnen het zelfde postdistrict, over het telegraafkan toor te Amsterdam. Zoo goed men in Soestdijk van tevoren maatregelen had genomen voor het verwer ken van extra-druk telegrammenverkeer, moest men ook te Amsterdam voorzorgs maatregelen treffen. Reeds dagen lang be schikte men over een plan, dat het bijzon dere dienstrooster behelsde met extra diensten voor alle ambtenaren, welk rooster van dag tot dag werd bijgehouden. Het per soneel nam telkenmale bij het verlaten van den dienst daarvan kennis en was daardoor er op voorbereid, dat het plotseling kon worden weggeroepen voor een bepaalden extra-dienst. Des Zondagsavonds kreeg de directeur van het telegraafkantoor, de heer P. Bossen, de waarschuwing dat binnen korten tijd de blijde gebeurtenis kon plaats vinden. In den loop van den nacht zat men reeds met een extra-bezetting, waartoe o.a. 28 ervaren telegrafisten behoorden, die van de bijkan toren tijdelijk op het hoofdkantoor waren geplaatst. Reeds Maandagochtend vroeg was het verkeer drukker dan normaal, want vele groote zaken, die eveneens het blyde nieuws elk oogenblik verwachtten, boden rond- Glimlachje „Zouden we den trein van 10 uur halen?" ieker lieve uur den tijd!" nog halen?" „Zeker lieve, we hebben nog 24 Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAC zendtelegrammen aan om reeds belegde vergaderingen uit te stellen, bijeenkomsten naar andere data te verschuiven enz. Toen tegen 10 uur het bericht van de ge boorte bekend werd, kwam de groote drukte eigenlijk pas los en bleek het, dat de uitgebreide voorzorgsmaatregelen geens zins overbodig waren geweest. Het totale aantal telegrammen, dat te Amsterdam werd aangenomen, was op 31 Jan. jl. onge veer twee maal zoo groot als het normale aantal. De loketten werden bestormd en vooral in de ochtenduren werden veel tele grammen telefonisch aangeboden. Onmid dellijk kwamen de felicitatietelegrammen los, die velen blijkbaar reeds klaar hadden liggen, doch er waren ook vele telegrammen b(j van den handel om regelingen te treffen met het oog op den nationalen feestdag. Het verkeer op de telex-afdeeling nam tegen den middag af, want het zijn voor- namelijk groote ondernemingen, die met verreschrijvers werken, en deze onderne mingen sloten voor een groot deel in den namiddag. Het beeldtelegrafieverkeer, dat in het algemeen hier te lande nog niet zeer inten sief is, behaalde een record met het verzen den van 16 beeldtelegrammen, alle foto's, betrekking hebbende op de blijde gebeur tenis en bestemd voor groote dagbladen te Londen, Parijs, Berlijn, Brussel Kopenhagen en Stockholm. De zeer groote drukte op het telegraaf kantoor is begrijpelijk als men weet, dat alle voor Soestdijk bestemde telegrammen, niet alleen die uit Amsterdam doch ook die uit de rest van het land en uit het buiten land, via Amsterdam doorgezonden moeten worden. Ten behoeve van het verkeer met het paleis beschikte men over drie snelwer kende verbindingen, drie Hughes-appara- ten, die geplaatst waren in het hulppost kantoortje tegenover het paleis Soestdijk. Deze drie kanalen waren echter lang niet voldoende om den stroom van telegrammen, bestemd voor Prinses Juliana en Prins Bern- hard de telegrammen voor de Koningin moesten ten paleize te 's Gravenhage be zorgd worden te verwerken. Derhalve besloot de directeur reeds op 31 Januari om een deel der telegrammen te Soestdijk te doen bezorgen door motorrijders, die tot 's avonds 10 uur bijna om het uur met een groot pakket telegrammen naar Soestdijk reden. De meeste dezer telegrammen moes ten keurig worden overgetikt op de daartoe bestemde bijzondere gelukwenschformulie ren, en hiervoor werd de hulp ingeroepen van 28 ervaren typisten van buiten. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men met man en macht doorgewerkt en ook op 2 Februari heeft men nog met extra-bezet ting moeten werken. Het totale aantal voor het Prinselijke paar bestemde felicitatie-telegrammen, dat uit of via Amsterdam naar Soest dijk is verzonden, beloopt meer dan 5000, en nog steeds komen er nieuwe gelukwensten binnen. Buitensporigen lof had de heer Bossen voor het personeel, dat in deze dagen byna niet van het telegraafkantoor was weg te slaan zoolang er werk te verrichten was en dat zich beschikbaar bleef stellen ook als de op het rooster vermelde extra-diensttyd reeds lang om was. Velen die vrij van dienst waren kwamen zich melden om hun hulp aan te bieden. Het spreekt vanzelf dat onder deze omstandigheden het werk on danks de groote drukte in de aangenaamste stemming is verricht. Wanneer donderde het geschut? Het bericht van de geboorte van Prinses Beatrix is om 9 u. 57 per telex verzonden. Op dat oogenblik kwam het dus ook per telex aan bij de garnizoenen. De afdeeling generale staf van het depar tement van defensie meldt ons thans de vol gende tijden, waarop de eerste saluutscho ten zyn gelost uit de opgestelde batterijen: Baarn 9.55, Den Haag 9.5715 sec., Breda 9.59 30 sec., Amsterdam 10.01, Arnhem 10.01, Amersfoort 10.02, Den Helder 10.03. Dat Baarn twee minuten eerder kon schie ten was het gevolg van een rechtstreeksch» waarschuwing, aangezien de batterij te Baarn niet op het telexnet was aangesloten. Prins Aschwin op Soestdijk. Prins Aschwin is gisteravond weder ten Paleize te Soestdijk aangekomen. Prinses Armgard is voornemens a.s. Zondag te ver trekken. Karakteristiek geschenk voor de koninklijke kraamvrouw. Volgens oud gebruik ontvingen in het verleden kraamvrouwen een reeks ge schenken in den vorm van versnaperingen, welke behalve lekkernij, ook grootend eeis beproefde versterkende en geneeskrach tige middelen waren. Deze geschenken, met name: een tul band, een amandelstrik, een zakje kancel- koekjes en een dito muisjes, een rol aman delpers, 'n flesch amandelmelk (Orgeade), een flesch kandeel en een netje met eieren, werden gewoonlijk door buren byeenge- bracht en ten plattelande in een ouderwet- sche Veluwsche sluitmand naar hun be stemming vervoerd. Daar het meerendeel dezer artikelen banketbakkersvoortbrengselen zijn, kwam de Nederl. Banketbakkers Ver. op de origineele gedachte, een dergelijke mand volledig volgens oud gebruik uit te rusten. Voorzien van een sobere bloemversie- rir.g zal dit karakteristiek kraamgeschenk heden door een vereenigingsdeputatie ten paleize Soestdijk worden aangeboden. W"'/ Men schrijft ons: Zooals te verwachten was reageert men in alle deelen des lands op den oproep, deei te nemen aan het nationaal geschenk, dat door de stichting „Ons Kind" wordt voor bereid, op een wijze, die kennelijk de vreug de verraadt, waarvan de bevolking van Ne derland vervuld is. Ofschoon er niets won derlijks in schuilt dat men zich niet uitslui tend bepaalt tot gejubel, maar de gelegen heid grijpt zich te associeeren aan een daad van zooveel mogelijk landgenooten, die straks in cijfers getuigen zal y van vreugde over de f j geboorte van prinses Juliana's eersteling, valt het op in hoe uiteen- loopende kringen men dit aanvoelt. Het landelijk comité van aanbeveling van de stichting „Ons Kind", ziet in de reactie op zyn eerste aanvragen te hel pen het nationaal ge schenk groot en een af spiegeling van de vreugde te maken, twee symptomen. Allereerst die van de oprechte en in breede lagen der bevolking ge voelde blijdschap. Maar ook dankbaarheid jegens onze vorstelijke jonge moeder, dat zij de bedoeling heeft kenbaar gemaakt dit na tionaal geschenk, het fonds van de stichting „Ons Kind" ten goede te doen komen aan het Nederlandsche kind hier en in de tro pen, in den vorm van een stichting met een sociaal opvoedkundig doel. Vormden de kanonschoten in de garni zoenssteden en in enkele andere gemeenten de eerste aankondiging van de geboorte van de jonge prinses zelve, de eerste postbestel ling kondigde de verzorgers van het natio naal geschenk aan, dat men in alle deelen en tot in de uithoeken des lands ertoe wil bijdragen, dit tot een vreugde-uiting met een blijvend karakter te maken van zooveel mogelijk Nederlanders, die, naar vermogen bijdragend, iets afstaan voor het fonds! En niet alleen uit het land zelf, maar ook uit de tropische deelen des Rijks kwamen bedragen binnen en ook daar, in Oost en West, hielpen de dagbladen bekendheid te geven aan de voorbereidingen van dit natio naal geschenk. Het comité voornoemd verheugt zich over de ondervonden medewerking bij de propa ganda. Handen, gevuld met gaven, klein of groot, ieder naar vermogen iets voor het nationaal geschenk offerend voor onze beminde prin ses-moeder, die men op de wijze, zooals ter gelegenheid van haar huwelijk een blyk wenscht te geven van de verknochtheid van het volk aan zijn vorstenhuis. Zou men achter willen blijven nu het reden heeft tot nieuwe vreugde over de zegening van dit huwelijk, de geboorte van een nieuwe loot aan den stam van Oranje en tot groote dankbaarheid over de bepaling van H.K.H. prinses Juliana, dat dit geschenk het Neder landsche kind ten goede kome? Moge van de juistheid van deze veronder stelling de heer J. M. G. van Lanschot te 's- Hertogenbosch (postgiro 175.70, motto natio naal geschenk) het bewijs ontvangen. Dader legt volledige bekentenis af. Gistermiddag heeft de 26-jarige J. H. S. in zijn woning aan de Bajonetstraat 62 te Rot terdam ruzie gekregen met zijn vrouw, de 25-jarige W. C. S. geboren R. Hij bracht haar met een zakmes twee steekwonden toe. De vrouw zakte ineen en bleef bloedend op den grond liggen. De man die in hoogst overspannen toestand verkeerde, werd later met zyn twee kinderen door de politie aan getroffen bij kennissen. Op het politie bureau legde hij een volledige bekente nis af. Al geruimen tyd bestond er oneenigheid tusschen het echtpaar. De man, die werkloos is, kon zich moeilijk bewegen en dit was voor de vrouw dikwijls een reden tot groote ontevredenheid. Gister middag ontstond over deze aangelegenheid wederom een twist. Op een gegeven oogen blik kon de man zich niet meer beheer- schen en in het bijzijn van zyn twee kinde ren, die respectievelijk 3 en 5 jaren oud zijn, greep hij zyn vrouw beet en bracht haar, terwijl zy nog probeerde zich los te rukken, twee steekwonden toen met een zakmes, t.w. één in den rug en één in haar hals. Hevig bloedende en gillend zakte de vrouw ineen en bleef op den grond liggen. De man is daarop, in hoogst overspannen toestand, terwyl hy zijn beide kinderen by zich had, de straat opgevlucht, voortdurend roepend: „ik heb mijn vrouw vermoord". Buren, die de ruzie hadden gehoord en den man hadden zien vluchten, hebben onmid dellijk de politie en den G.G.D. gewaar schuwd. Men trof de vrouw hevig bloedend in de woning aan. Zij was echter niet be wusteloos. Terstond is de vrouw met een auto van den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar zij is opgenomen. De wonden bleken niet levens gevaarlijk te zyn. Later op den avond is de dader door de politie aangetroffen by kennissen in de Jan van Vugtstraat. De beide kleine kinderen werden onder de hoede gesteld van de kin derpolitie, terwyl de vader werd overge bracht naar het bureau van politie aan de Oostervantstraat, alwaar hij een volledige bekentenis aflegde. De man was zeer onder den indruk van het gebeurde en voelde zich heel wat opgelucht, toen hij vernam, dat zyn vrouw niet levensgevaarlijk was verwond. Hij is in bewaring gesteld. Notarisklerk gaf verkeerden naam op en schoot op veldwachter. Hedennacht is te Everdingen in de Betuwe een moordaanslag gepleegd op den rijksveldwachter Bloemendal. De dader, zekere M. C. W., notaris klerk te Enspijk (gemeente Deil) die op een verboden weg fietste, werd hierom door den rijksveldwachter aangehouden. W. gaf een verkeerden naam op en toen Bloemendal hem wilde fouilleeren op zijn papieren, omdat hij reeds vermoedde, dat W. een valschen naam opgaf, ontstond een worsteling. Hierop loste W. vier scho ten op zeer korten afstand op den rijksveldwachter, die in de buik, zijn been en hand werd getroffen. De dader, die vannacht door den briga de-commandant van de rij ksveldwacht te Geldermalsen en de gemeente-veldwachter van Hagestein is gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hy is te Everdingen ingesloten en wordt in den loop van den dag naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. De rijksveldwachter Bloemendal is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De gemeentepolitie van Deil heeft bij het onderzoek ook nog haar medewerking verleend. W. staat over het algemeen niet als ongunstig bekend. DE MOORDAANSLAGEN TE LIENDEN. Justitie stelt onderzoek in. Donderdag heeft het parket van de recht bank te Arnhem in verband met de moord aanslagen te Lienden, een onderzoek ter plaatse ingesteld. De politie-deskundige, dr. Hesselink was daarbij eveneens aanwezig. De verdachte, de 30-jarige vrachtrijder D. V., werd aan een langdurig verhoor onder worpen en herhaalde de bekentenis, welke hy voor den burgemeester had afgelegd, n.1. dat hy Zaterdag op den 30-jarigen J. W. Leyser een aanslag had gepleegd. Wat den aanslag betreft op den 18-jarigen Van Ves sem, dezen blijft hy ontkennen. Aan den conciërge van het arrestantenlokaal had ver dachte gezegd, dat, als hy niet was gearres teerd, er nog meer aanslagen gevolgd zou den zijn. V. is gisteren naar de gevangenis te Arn hem overgebracht. DOOD GEBLEVEN TIJDENS JONGENSTWIST. Gistermiddag tegen half vijf kregen te Tegelen eenige schooljongens het met el kaar te kwaad. Er ontstond een vechtpartij waarby gebruik werd gemaakt van leeren riemên. De U-jarige van Wijlick werd door twee jongens achterna gezeten. Plotseling viel van W. en hij bleef op den grond lig gen. Voorbijgangers waarschuwden een ge neesheer, die slechts den dood kon vaststel len. BEKEND KERKDIEF AANGEHOUDEN. In de R.K. kerk te Thorn werden Woens dagmiddag de offerblokken opengebroken en van hun inhoud ontdaan. Als verdacht zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, werd in den namiddag door de politie aan gehouden de 42-jarige J. M. v. K. uit Eind hoven, die reeds meermalen wegens kerk diefstallen werd veroordeeld. Hy werd ter beschikking van de Roermondsche justitie gesteld. NIEUW PASSAGIERS- EN VRACHT SCHIP VOOR DE BATAVIERLIJN. Naar wy vernemen heeft W. H. Müller en Co. N.V. te Rotterdam aan de N.V. In- dustriëele maatschappij „De Noord" te Alblasserdam opdracht verstrekt tot het bouwen van een nieuw passagiers- en vrachtschip voor haar Rotterdam-Londen- dienst (Batavierlijn). KINDEREN SPELEN MET BUSKRUIT. Vijftal jongens bij ontploffing gewond. Een vijftal jongens van zes tot tien jaar, dat gistermiddag te Hengelo (Geld.) van school huiswaarts keerde, vond een hoeveel heid buskruit, dat was overgebleven» van de donderbussen, die by. de saluutschoten van Maandag hadden dienst gedaan. Zij deden het kruit in een cylinder, waarna zy de springstof in brand staken. De ontploffing, die hierop volgde, was zoo hevig, dat de cylinder met een hevigen knal, die kilo meters ver te hooren was, uiteensprong. De vijf kinderen liepen allen verwondingen op. Drie van hen, tw. het negenjarig zoontje van de familie Harmsen, het zesjarig zoontje van de familie Wijers en het zoontje van de familie Sifolg, kregen ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Waarschijnlijk zal de zesjarige W. een oog moeten missen. De drie kinderen zijn naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen overgebracht. De andere twee kinderen bekwamen lichtere verwondingen en zijn naar de ouderlijke woning vervoert. DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het zesjarig dochtertje van de familie E. Stoppels te Spijk door een vrachtauto aangereden en gedood. De chauffeur, die van het ongeval niets bemerkte, reed door. Stompetoren. Donderdagmiddag heeft de schooljeugd feest gevierd onder leiding van de onder wijzers in het gymnastieklokaal. Met zang en spel werd de tijd gepasseerd, terwijl na tuurlijk de versnaperingen de grage mon den laafden. Vriendelijk noodde de kerkklok in den vooravond de gemeente om op te trekken naar het bedehuis, alwaar ds. Heep den dankdienst zou leiden. Om half zeven waren velen opgekomen. In een korte, krachtige, boeiende rede schet ste de voorganger de verdiensten van het Oranje-huis en eindigde met de bede, naar zijn tekstwoord uit Numeri 624. De zang- vereeniging Cresendo zong een vijftal mooie liederen. 's Avonds om acht uur begon de feest avond in de oafé's, welke beide vol waren. In café Renses gaven de gebr. van Meurs muziek, in café Kamsteeg, dat prachtig ver sierd was, de A.B.C.-Boys onder leiding van Jan Zwart. In café Renses werd het ope ningswoord door burgemeester van Reenen gesproken, die zijn blijdschap te kennen gaf over den zegen, welke het Oranje-huis ten deel is gevallen. Hoezeer het Nederlandsche volk met het Koninklijke Huis medeleeft, constateerde spr. uit de prettige stemming, welke er overal heerscht. Nadat de beste wenschen waren uitgesproken voor de jon ge ouders en de kleine prinses, zongen alle aanwezigen staande de beide eerste couplet ten van het Wilhelmus. Daarna werd een zeer bonte avond ge houden, waaraan vrijwel alle vereenigingen hun krachten ga /en. Alleraardigst was het „Welkomslied", gezongen door zeven jonge meisjes en een als matroos gekleed jongetje bij de wieg. Zuiver klonken de stemmetjes, aardig was de aankleeding, wit en oranje. Verder werkten mee Aurora, die een één- acter opvoerde, echt leuk; Cresendo en de chr. vereeniging „Zanglust", de kleine meis jes van Voorwaarts met haar lied om den Oranje-boom, de damesklasse van Voor waarts met een luide toegejuicht diansnum- mer, de heer Makkinga met een vijftal voordrachtjes, en dan de solozang van mej. Jo Kraakman, wie wel een extra woord van lof toekomt. „Wij wisten niet, dat wij zoo'n ster in ons midden hadden", aldus burgemeester Huiser van Reenen. Prachtig, vol en zuiver zong ze, Mooi Holland, Het kantkussen en Zij wisten het wel en ze ver schafte ons eenige oogenblikken van waar kunstgenot. Ook de directeur van Zanglust, de heer K. Pieket Weserink, bleek over een fraaie tenorstem te beschikken en gaf onder diepe stilte zijn solonummer „Gebed voor het Vaderland" van Arnold Spoel, waarmee hij een luid applaus in ontvangst kon nemen. 133. Opeens schoot hef Flip te binnen dat hij nog een lekker hapje voor de ooievaar had. Tezamen met Wip sleepte hy de vangst naar den steltloper toe, die met een fikse hap zijn maaltijd veror berde. 134. Toen het later op den avond werd, nodigde de ooievaar allen uit om bij hem te komen zitten, dan zou hij van zijn rei zen vertellen. Dat behoefde hij geen twee maal te vragen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7