DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De veiligheid in de Middellandsche Zee Proces-N iemöller begonnen. No. 31 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 7 Februari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. Strenger optreden tegen duikbooten. Onverwachte bijeenkomst van het Britsche kabinet Het vlootvraagstuk. Nota's van Engeland, Frankrijk en Amerika aan Japan. Japanners verwoesten een stad. Geruchten omtrent het ontslag van von Fritsch. Nieuw offensief bij Teruel. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur Het blijft goed gaan met de Prinsessen. De Vlaamsche actie. Parlementsleden gearresteerd. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 7 Februari 1938. De gebeurtenissen der laatste dagen in Duitschland blijven wel groote aandacht trekken in alle landen. De bladen in ver schillende buitenlandsche hoofdsteden wijden er groote artikelen aan. Maarhet meest sensationeele komt van Fransche zijde! In een uit Bazel gedateerd telegram dat voorafgegaan wordt door de aanteekening „van een gelegenheidscorrespondent", geeft Le Temps n.L het volgende relaas van de ontwikkeling der crisis: Voor de opstelling van de program redevoering, die Hitier op 30 Januari zou uitspreken, ging hij, zooals ieder jaar ge bruikelijk is, over tot een zeker aantal raadplegingen in zijn villa te Berchtes- gaden. Tijdens deze besprekingen diende de Rijksweer verscheidene verzoeken in. Zij eischte aftreden van Von Blomberg en concentratie in de handen van den opper bevelhebber van het leger der machtsbe voegdheden ten aanzien van het leger, de marine en het luchtwapen. Voorts oefende zij levendig critiek uit op de Duitsche bui tenlandsche politiek. Zij sprak zich uit tegen te nauwe samenwerking met Italië, tegen interventie in Spanje, tegen samen werking met Japan en bepleitte een toe nadering tot Londen, een ontspanning tusschen Berlijn en Parijs en vooral een ontspanning, gevolgd door een toenadering tot Moskou. De rijkskanselier hoorde deze klachten aan zonder een standpunt te bepalen. De atmosfeer was echter vrij geladen. Op dat oogenbljk kwam Himmler tus- schenbeide. Hij overhandigde Hitier een dossier, waarin vastgesteld werd, dat een zeker aantal generaals van de rijksweer, met von Fritsch aan het hoofd, behoorden tot een geheime organisatie, die er naar streefde den tweeden zoon van den kroon prins op den troon te plaatsen. Himmler staat bekend voor zijn gevoelens van wan trouwen ten opzichte van de Rijksweer. Zoo heeft dezen zomer het gerucht de ron de gedaan, dat Himmler, die door zijn agenten in Rusland op de hoogte gebracht was van zekere onderhandelingen tus schen den Duitschen generalen staf en dien van het roode leger, de Russische ambassade te Berlijn een pak documenten ter hand heeft gesteld, waarin het bestaan aangetoond werd van deze verborgen be trekkingen. Een proces te Moskou en de terechtstelling van maarschalk Toetschat- sjefski waren er het gevolg van. Tegen het einde van Januari hing een sfeer van angstige spanning in Berlijn en deed het gerucht de ronde, dat Himmler zou overgaan tot arrestatie van een zeker aantal generaals der Rijksweer. Toen besloot von Fritsch, die monarchis tisch gezind is, stoutmoedig op te treden. Hij riep een zeker aantal generaals in zijn huis bijeen om tezamen met hen een plan van weerstand op te stellen. Op 28 Januari, des morgens bezette een compagnie Rijks weer het paleis, dat in de Wilhelmstrasse staat op mo. 64, vlak bij de kanselarij. Tegelijkertijd werden op sommige strate gische punten der hoofdstad schikkingen getroffen om een vermetelen slag van de Gestapo te beletten. De beide dagen van 28 en 29 Januari verliepen te Berlijn in angstige spanning. Een vrij groot aantal bekende persoonlijkheden die min of meer bij het complot betrokken waren, verlieten overhaast de hoofdstad. In den avond van 29 Januari vernam men toen, dat Hitier het ontslag van, von Blomberg dat door den Rijksweer geëischt was, had ondertee kend en dat van von Fritsch, die schuldig was aan ernstige overtreding der discipli ne. Von Fritsfch, die den volgenden dag van zijn omtslag op de hoogte gebracht werd, "gaf te verstaan, dat hu niet.van_pla was zich te onderwerpen. Op 31 Januari begon generaal Keitel zijn bespr g met Hitier. Deze besprekingen werden m den loop der volgende dagen v°or\f,z^ De. Rijksweer ging er mee aaoord, dat „royalistische groep" verwijder kreeg in ruil bekrachtiging v dige eischen: in de eerste plaats baar autonomie, vervanging van von Blomberg door Keitel. Geen enkele tusschënper^o werd tusschen hem en Hitier toëgs De pogingen van Görinig en Himml zich meester te maken van het ministerie van oorlog waren verijdeld. Het is waarschijnlijk, aldus b63}^1 telegram in Le Temps, dat na de bew g dagen, die Berlijn zoo juist heeft doorge maakt, de hartstochten, eenige tijd uk, bedaren zullen komen. Zonder twijfel J ven er heel wat oorzaken voor botsingen en conflicten over. De Rijksweer sc ïjn voldoening te hebben gekregen maar w wordt er van de eischen, die Hitier gesteld zijn door de zware industrie en de junkers ten opzichte van de economische politiek van Göring? Dat is een nog ernstiger pro bleem en nog bel an er ijker dan dat der autonomie van de Rijksweer. Er is te Londen verrassing gewekt, door dat Zaterdagmorgen onverwacht een bij eenkomst van het kabinet is gehouden. Simon, Eden, Hailsham, Mcdonald, Duff Cooper en Inskip waren aanwezig. Cham- berlain, die Vrijdag naar Birmingham was vertrokken, woonde de bijeenkomst niet bij. De zitting was uitsluitend gewijd aan de kwestie der zeerooverij in de Middellandsche Zee. Zjj duurde bijna twee uur. In officieele kringen weigert men eenige verklaring ovei deze vergadering te geven en beperkt men zich ertoe te zeggen, dat de besprekingen liepen over den toestand in de Middelland sche Zee. Er bestaat echter reden om aan te nemen, zoo meldt Havas, dat de bespreking ten doel had de instructies voor de marine vast te stellen, krachtens de nieuwe overeenkomst tusschen de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië. Een tweede punt zou zijn het geval van de Alcira, en het wordt daar om waarschijnlijk geacht, dat de controle op vliegvelden even gestreng zal worden uitgeoefend als die op duikbooten. Tenslotte acht men het mogelijk dat binnen korten termijn een stap zal worden ondernomen bij de autoriteiten van Salamanca over het in cident met de „Alcira" en de „Endymion". Het optreden tegen duikbooten. De vlootmedewerker van de Sunday Times meldt, dat in het Westelijk deel van de Mid dellandsche Zee een ware anti-duikboot blokkade zal worden toegepast. De activiteit der onderzeebooten, zoo schrijft hij, beperkt zich thans nog slechts tot het weinig uitge strekte gebied van de Golf van Valencia. Bovendien zijn deze duikbooten niet meer „onbekend". Men weet thans, dat neg slechts drie duikbooten aan de aanvallen op koop vaardijschepen deelnemen, namelijk een oude Spaansche duikboot en twee duik booten, die Italië aan Franco heeft ver kocht. Zy hebben alle drie hun basis op Majorca en hun actieradius is zeer beperkt. Daar deze feiten bekend zijn, is het moge lijk, den patrouilledienst in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee te verscher pen ten koste van de verder van de Balearen gelegen wateren. Italië stemt in met de Britsche en Fransche plannen. De „Informazione Diplomatica" meldt, dat terstond na het vergaan van de Endymion de Britsche regeering den regeeringen van Italië en Frankrijk heeft voorgesteld de veiligheidsmaatregelen in de Middellandsche Zee te verhoogen. Het voorstel kwam hierop neer, dat de drie regeeringen haar oorlogs bodems het recht zouden verleenen elke duikboot welke onder water wordt aange troffen in het Westelijk bekken van de Middellandsche Zee, dat tot den bewakings dienst der drie mogendheden behoort, te ver nietigen. De Britsche regeering verzocht de Italiaansche regeering dit voorstel te onder zoeken. De Italiaansche regeering heeft met dit voorstel onverwijld haar instemming betuigd. Dientengevolge hebben de Italiaan sche vlootautoriteiten opdracht gekregen de voorgestelde maatrege'en in het onder den Italiaanschen bewakingsdienst staande deel van het Westelijk bekken van de Middel landsche Zee ten uitvoer te brengen. Het Britsche geduld is uitgeput. Na de bijeenkomst der Britsche ministers en hun beraadslaging over de zeeschuimerij heeft de Engelsche regeering een in krach tige bewoordingen gestelde nota aan Franco gezonden, waarin uitdrukking gegeven wordt aan haar misnoegdheid over de herhaalde aanvallen op Britsche schepen. Ofschoon de tekst van de nota niet zal worden gepubli ceerd vóór Eden vandaag een verklaring in het Lagerhuis zal hebben afgelegd, gelooft men, dat de nota duidelijk te kennen geeft, dat het geduld van Enge land geheel is uitgeput. Evenals de regeeringen van Groot- Britannië en Frankrijk, heeft de Ameri- kaansche regeering een in strenge bewoor dingen gestelde nota gezonden aan Tokio, waarin de regeering der Vereenigde Staten Japan mededeelt, dat tenzij vóór 20 Febru ari verzekerd wordt, dat Japan niet over gaat tot het bouwen van slagschepen of kruisers boven de maat, zij gedwongen zal worden de „trapsgewijze clausule" van het Londensche vlootverdrag toe te passen en over te gaan tot het bouwen van zulke groote schepen als noodig is om met Japan te kunnen concurreeren. Dit optreden van Amerika is een gevolg van het uitwisselen van inlichtingen tus schen Groot-Britannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten en is erop berekend Ja pan een laatste kans te geven de groote van zijn schepen en geschut binnen de grenzen van het vlootverdrag te houden of anders de verantwoording op zich te ne men voor een onbeperkten vlootbouw in de twee voornaamste vlootcategoriën. De Amerikaansche nota is aan de Japansche regeering overhandigd door de ambassa deur der Vereenigde Staten te Tokio. Aan de nota wordt toegevoegd, dat de Amerikaansche regeering gaarne voor 20 Februari hierop antwoord zal ontvangen. Zoo dit niet het geval is of indien het ant woord de gevraagde inlichtingen en verze keringen niet behelst, zou de Amerikaan sche regeering gedwongen worden aan te nemen, dat de Japansche regeering tot den aanbouw of aanschaffing van vaartuigen overgaat, welke geen rekening houden met de bij verdrag bepaalde grenzen. De Ame rikaansche regeering zal in dat geval ge noodzaakt zijn in overleg te treden met de andere onderteekenaars van het vlootver drag om de volledige vrijheid van handelen te hernemen. Indien daarentegen de Japan sche regeering, ook indien zij bezig is of voornemens is tot den aanbouw van der gelijke bij verdrag verboden vaartuigen over te gaan, zich bereid toont terstond kennis te geven van de tonnage en het ge- schutkaliber, waartoe zij wil overgaan, zal de Amerikaansche regeering van haar kant bereid zijn om met de Japansche regeering de kwestie der tonnages en geschutkalibers te bespreken, indien Japan althans nu be reid is met eenige beperking in te stem men. Het zal echter noodig zijn, dat derge lijke raadplegingen voor 1 Mei voltooid zijn. Naar vernomen wordt heeft minister Huil na de gisteravond gehouden kabinets vergadering een particulier onderhoud ge had met president Roosevelt, waarschijnlijk over de nota aan Japan. Tevens wordt van marinezijde onthuld, dat reeds plannen ge reed liggen voor slagschepen van ongeveer 43.000 ton met 16 of 18-inch kanonnen, ten bedrage van 85 millioen dollar elk. Vlootbouwplannen van Japan zullen geheim gehouden worden. Tijdens een bijeenkomst, die gister in het Japansche ministerie van marine is gehou den, werd besloten, de Japansche vloot bouwplannen niet openbaar te maken. Naar hieraan toegevoegd wordt, zal het ministerie van marine de regeering den raad geven, vóór 20 dezer in dezen geest op de nota's van de Amerikaansche en de Britsche regeeringen te antwoorden. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een communiqué gepubliceerd, waar in gezegd wordt dat Japan, aangezien het niet gebonden is door het verdrag tot be perking van den vlootbouw, van oordeel is dat het niet verplicht is, de gedane voor stellen te aanvaarden, en zelfs niet op de overhandigde nota's behoeft te antwoorden. Evenwel zal het tot op zekere hoogte ant woorden, daar het zich wil houden aan de beginselen van het internationaal fatsoen. De regeering zal haar houding bepalen, na overleg te hebben gepleegd met de marine- autoriteiten. Veel dooden en gewonden. De moderne stad Heoengtsjau, ten Zuiden van de Delta bij Kanton, is vrijwel geheel door Japansche vliegtuigen en oorlogssche pen verwoest. Vele vluchtelingen komen thans Macao binnen. In Heoengtsjau zijn velen gedood of gewond. Japansche overwinning. Generaal Matsoei maakt bekend, dat een belangrijke overwinning is behaald op de Chineesche troepen in de spoorwegzone Tientsin-Nanking, op 100 mijl ten noorden van Nanking. Het communiqué meldt, dat de Chineezen rampspoedige verliezen heb ben geleden. Zij vluchten in wanorde naar het noorden uit Pengpoe langs de spoorlijn TientsinNanking en ook dwars door het land in Noordwestelijke richting. De Japan sche troepen achtervolgen hen van nabij en hebben reeds 1500 Chineezen gedood en vele gewond. Chineezen lijden zware verliezen. De woordvoeder van het Japansche leger heeft tegenover de pers verklaard, dat de troepen die hun opmarsch naar het Noor den en Westen van Fengpau voortzetten in de buurt van Fang Tsjan een beslissend succes hebben behaald door den Chineezen, die op de vlucht zijn geslagen, zware ver liezen toe te brengen. De Chineezen bieden geen ernstigen tegenstand meer. De strijd aan het Zuidelijk front. De Japansche troepen zijn aan het zui delijk front in de buurt van Pengfoe over de Hoe Aiho getrokken. Zij hebben Hoeai Yoean veroverd. De Japanneezen zullen bij hun verderen opmarsch naar Soetsjau geen natuurlijke verdedigingslinie der Chineezen ontmoeten. Aan Japansche zijde acht men het de vraag of de Chineezen over voldoende troe pen beschikken om hun stellingen op doel treffende wijze te kunnen verdedigen tegen de gemotoriseerde eenheden der Japannee zen. I Aan Chineezen zijde ziet men met een zekere bezorgdheid de volgende Japansche operaties tegemoet. Men acht een directen aanval op Hankau niet onmogelijk. Contact met de Fransche legerleiding? De diplomatieke redacteur van de Eve- ning Standard meldt, dat generaal von Fritsch door Himmler, het hoofd der Duit sche politie, ervan beschuldigd werd, op het gebied der buitenlandsche politiek te intri geeren en in het bijzonder eigenmachtig niet-officieele relaties met de Fransche le gerleiders te onthouden. Hij zou door mid del van vertrouwenslieden met Daladier in verbinding hebben gestaan. Himmler zou hebben vastgesteld, dat von Fritsch en an dere officieren der rijksweer tegenover de vertegenwoordigers van buitenlandsche mo gendheden, o.a. tijdens bezoeken aan Parijs, niet geaarzeld hebben, buitenlandsche aan gelegenheden te bespreken, en o.a. ten aan zien van den oorlog in Spanje een standpunt te vertolken, dat in strijd was met de offi cieele politiek der Duitsche regeering. Het Fransche persbureau Havas teekent hierbij aan, dat Daladier, de minister van landsverdediging, wien het bovenstaand be richt was voorgelegd, de beweringen in het Engelsche blad met stelligheid heeft tegen gesproken. De arrestatie van von Fritsch geloochend. Van Duitsche officieele zijde wordt de volgende commentaar geleverd op de be richten omtrent gevangenhouding van gene raal von Fritsch: „Het is monsterachtig, dat dergelijke geruchten de ronde kunnen doen. Zij zijn volkomen onjuist, zooals ieder voor zichzelf kan uitmaken". Fransche gebouwen getroffen. Zaterdagmorgen hebben volgens een mededeeling der regeering eenige Junkers- vliegtuigen van Franco's legermacht een veertigtal bommen uitgeworpen op Alicante. Er zouden twintig gewonden zijn. Het voor naamste doelwit der vliegtuigen was de electrische centrale van Riegos de Levante, behoorende aan een Fransche maatschappij. De gebouwen droegen de Fransche kleuren en bovendien wapperde de Fransche vlag op het dak. De aangerichte schade is belangrijk. Het schijnt, dat de toestellen der opstande lingen tevenss als doelwit hadden het vlieg veld van de Air France, waar mitrailleur kogels neervielen. Ook het vliegveld staat onder bescherming van de Fransche vlag. Strijd in sector Granada. De regeeringstroepen hebben Vrijdag een aanval geopend en hebben zich meester ge maakt van La Pena in den sector van Granada. Hiermede hebben zij de verbin ding kunnen bewerkstelligen der regeerings- linies tusschen de wegen van Jaen in het Noorden en die van Murcia in het Oosten, welke uitkomen in Granada. Het bombardeeren van open steden. Franco's verdediging. Radio-Nacional heeft een mededeeling omgeroepen, waarin geantwoord wordt op de protesten van Barcelona tegen het bom bardeeren van achter het front gelegen steden. In deze mededeeling wordt eraan herin nerd, dat de regeeringstroepen begonnen zijn met het bombardeeren van steden, die geen enkel militair object vormen, zooals Algeciras, Tetoean en Ceuta. De rechtschen, zoo wordt verklaard, hebben slechts steden gebombardeerd, die een zekere militaire be- teekenis hebben, en in dit verband wordt erop gewezen, dat zich in Barcelona meer dan 180 militaire objectieven bevinden. Van het front van Teruel. De strijdkrachten van Franco zouden er in geslaagd zijn de linies der regeeringstroepen in den sector van Teruel over een front- Geen comtnuniqué's meer. Aangezien met prinses Juliana en prinses Beatrix nog steeds alles naar wensch gaat, zal er in overleg met dr. de Groot de eerstvolgende dagen geen offi cieele mededeeling worden ge daan. breedte van 40 K.M. te doorbreken. Vrijwel het geheele in bezit genomen gebied bevond zich van den aanvang der vijandelijkheden af in handen der regeering. Onder leiding van generaal Davila zijn drie troepenafdee- lingen in Oostelijke richting opgerukt naar de Alfambra. 42 getuigen worden met gestoten deuren gehoord. Vanochtend is het proces tegen ds. Niemöller, den bekenden leider der belijdende kerk, voor het speciale gerecht in Moabit te Berlijn be gonnen. Eenige honderden personen ver drongen zich bij den ingang van het gebouw, doch slechts eenige bloed verwanten en vrienden van den pre dikant w.erden tot de zaal toegelaten. Het rechtscollege, bestaande uit drie rechters, trad te half tien precies bin nen, waarna de beschuldigde, die in het zwart gekleed was en bleek zag, werd binnengeleid. Onmiddellijk werd een aanvang met het verhoor gemaakt. De president stelde de gebruikelijke vragen betreffende de iden titeit van ds. Niemöller. Te 9.45 uur was deze formaliteit vervuld, waarna de per sonen, die haar op speciale kaarten moch ten bijwonen, werden uitgesloten. D e procureur verklaarde, dat de behandeling met geslo ten deuren zou geschieden. De gerechtsbeambten ont ruimden de zaal. Onder de aanwezigen werd de bekende predikant Jacobi opgemerkt. Men ver wacht, dat de behandeling verscheidene dagen zal duren. Twee-en-veertig getui gen zijn gedagvaard. Uit Ostende wordt aan de bladen gemeld, dat partijgangers van Grammens met ha mers, die bevestigd waren aan stokken, daar ter plaatse Fransche naamplaten heb ben vernield. Onder de daders bevonden zich de Vlaamsch-nationalistische senator van den Bulcke, en de Vlaamsch-nationa listische afgevaardigden Leuridan, Tolle- naers en de Vroe. Tegen hen is proces-ver baal opgemaakt. Uit voorzorg werden de parlementsleden op het bureau van politie vastgehouden. Zij zouden eerst gisteravond worden vrijgelaten. Senator van den Bulcke is door een voorbijganger in het gelaat ge slagen. Duitsch schip met man en muis ver gaan? - Sedert eenige dagen heeft men niets meer gehoord van het Duitsche s.s. Richard Borchardt, dat 18 man aan boord heeft. Het heeft 25 Januari Hamburg verlaten met een lading steenkool, met bestemming Pasajes. Den 28en Januari vertrok het van Norden ham, doch sedert dien heeft men het schip niet meer gezien. Thans zijn op de kust van Helgoland wrakstukken aangespoeld, die naar men meent afkomstig zijn van de Richard Borchardt. Het schip zou dan tijdens den storm, die de vorige week op de Noordzee woedde met man en muis vergaan zijn. Militaire auto verongelukt. - Een mili taire auto is te Neervoeteren bij Bourg- Leopold (België) tegen een boom gereden. Vijf soldaten, deel uitmakende van de grenswacht te Maeseyck, werden ernstig verwend overgebracht naar het hospitaal van het Kamp van Beverloo.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1