Agenda Publicaties Jiexk S. School Jngzionden Stukken £xuid: en Jtrinbouw^ Provinciaal Hieuws IZt'""" v°°r 10■32*• Speciale Opel service de N.V. Nassau Garage, SCNERMERHORN AKERSLOOT NIEUWE NIEDORP BiBOEK OP LANGENDIJK UITGEEST WIERINGERWAARD ZUIDSCHARWOUDE HEERHUGOWAARD CGMOND A. D. HOEF EERSTE BLAD. de nu overledene spr. verzekerd, dat de dood hem geen vrees inboezemde, en dit, zei spr., is iets dat wij wel eens anders waar nemen. God heeft dezen man, die een goed echtgenoot en vader was, wel de volle maat gegeven door hem 75 levensjaren toe te meten, welke genoten mochten worden in goede gezondheid. Thans is zijn aardsche huis voor hem gesloten, wij wenschen hem toe, dat hij Gods Eeuwige Huis heeft ge- Vonden. Nadat de lijkkist in de groeve was neer gelaten, trok de belangstellende schare lang zaam weer naar het dorp terug, overtuigd dat er een inderdaad goed mensch in stille eenzaamheid was achtergelaten. AAN ZWARE VERWONDINGEN OVERLEDEN. Op den ochtend van den 28sten Januari is op den Kennemersingel-hoek Varnebroeic, een ernstig verkeersongeluk geschied. Al daar fietste de 20-jarige H., loopjongen der firma Zijlstra, toen een hem achterop rij dende vrachtauto, bestuurd door T. uit Fra- neker, welke te ver uitweek, den jongen aanreed. Hij raakte volkomen in de klem tusschen het achterwiel en de trottoirband met het gevolg, dat de jongen zeer ernstig gewond werd ter hoogte van de heup. In ernstigen toestand werd de jongen naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij heden morgen overleed aan de bekomen inwendige verwondingen. RECEPTIEAVOND DER C. J. V. „ZACHEUS" TE ALKMAAR. De receptieavond ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der C. J. V. werd ge houden in het gebouw W. en B. De avond werd geopend met het zingen van „Lof zij den Heer", waarna de voor zitter Luc. 19 110 voorlas. Vervolgens hield deze een korte rede waarin hij er met nadruk op wees, dat niet ons of onze va deren, maar God alleen de eer gebracht moet worden. Na dit kort, maar krachtige inleidingswoord, werd aan de afgevaardig den van de plaatselijke- en de vereenigingen uit de omtrek gelegenheid gegeven om hun felicitaties uit te spreken. Hiervan werd druk gebruik gemaakt, terwijl de speechen dikwijls ook nog vergezeld gingen van een felicitatie in tastbaren vorm. Ter afwisse ling werd er thee geserveerd en er werden een tiental schriftelijke felicitaties voorge lezen. Een zeer bijzonder cachet gaf wel de getuigenis van de verschillende „vetera nen", oud-leden, aan deze receptie. Dit geeft ons weer moed om voort te gaan op weg naar het honderdjarig bestaan en trouw te blijven aan ons beginsel „Doch ik schaam mij het Evangelie van Christus niet". De slotzang van dezen zoo rijk gezegen- den avond was „Wij bezitten een woord voor de wereld", waarna de voorzitter met dankgebed sloot. BENOEMD TOT RIDDER IN DE ST. GREGORIUSORDE. Wij vernemen, dat onze bekende stad genoot dr. H. J. M. Hofstee door Z. H. den Paus is benoemd tot ridder in de orde van St. Gregorius den Grooten. GESLAAGD. Voor deel I B van het examen van het Ned. Instituut van Belasting-consulenten, afgenomen 12 Jan. te Amsterdam, slaagde de heer G. A. Florijn te Alkmaar. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN. Gisteravond is een uit de richting Haar lem komende Alkmaarsche motorrijder, waarschijnlijk door een defect van zijn mo tor, ter hoogte van Ter Coulster te Heiloo, over den kop geslagen en dientengevolge in een sloot terecht gekomen. Het geval liep nog goed af, de motorijder kwam er met schaafwonden af. EERVOL ONTSLAG INSPECTEUR WERKVERSCHAFFING. Bij beschikking van den minister van sociale zaken varn 2 Februari is met ingang van 1 October op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan den heer P. Kikkert, burgemeester der gemeente Beemster, als rijksinspecteur voor de werkverschaffing in tijdelijken dienst, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. SYMBOLOG1E VAN HET BOEDDHABEELD. Maandagavond gaf de heer W. L. van Warmelo uit Laren over dit onderwerp 'n lezing in het Vrijm. Logegebouw, daartoe uitgenoodigd door de Blavatsky-Loge der Theosofische Vereeniging. Spr. begon iets te zeggen over symbo len in het algemeen, en onderscheidde ge maakte en geboren, levende symbolen. Zonder de eerste is geen samenleving mo gelijk en wij weten allen heel goed wat wij bedoelen als wij zeggen: een hond, de kroon, de kerk enz. Echter kan slechts de leeuw en niet anders het symbool zijn voor vorstelijke macht en moed, daarom is dit een geboren, een levend symbool, dat meegroeit met het menschelijk bewust zijn. Zulk een symbool is b.v. het kruis, zoo oud als de wereld, verspreid over de geheele wereld. In de oude zonnegodsdien sten plaatste men het kruis in een cirkel, als symbool van de zon, van de Godheid en men liet den cirkel weg en verving dien door een paar kleine streepjes om de omwenteling van de zon aan te geven en men had de swastika, het symbool van het Leven. Stonden die streepjes den an deren kant uit, dan heette het de sauwas- tica, een symbool van de zwarte krachten. Zoo beschouwde Boeddha het als zijn taak de sauwastika om te zetten in de swastika en tracht heden ten dage een Hitier de swastika weer om te zetten in de sauwastika, het Hakenkreuz. Wel een bewÜ6, hoe het onbewuste zieleleven toch altijd naar de juiste symbolen' grijpt. Even diep en van dezelfde beteekenis als het kruis op Golgotha is het Ooster- ache symbool de Lotusbloem. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Een ster wordt geboren (rom.); hoofdrollen Janet Gaynor, Fredric March e.a. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De vluchteling van het Duivelseiland (sens.); hoofdrollen Victor Jory en Florence Rice. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De firma wordt verliefd (com.); hoofdrollen Jean Arthur en Edward Arnold. Toegang voor eiken leef tijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Verbannen (dram.); hoofdrollen' Zarah Leander, Willy Birgel, Hilde von Stolz, Viktor Staal e.a. Toegang boven 18 jaar. (Geprolongeerd). Woensdag 9 Februari. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, 250e opvoering van De Vrek, met Jan Musch. Donderdag 10 Februari. 7.30 uur, De Harmonie, uitvoering De Hal ter, 25-jarig bestaan dames-afdeeling. Vrijdag 11 Februari. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, ver gadering Witte Kruis. De lotusplant, die in het water groeit, en die zichzelf voortbrengt door in zich zelf het zaad tot volledige miniatuurbloe- men te laten ontwikkelen, die dan als het zaadhuisje openbarst, aam den stroom worden toevertrouwd, is volgens Blavat- sky een veraanschouwelijking van de leer dat in de Wereld der Ideeën reeds de pro totypen bestaan van alles wat op aarde komen zal. Als wij in het scheppingsverhaal lezen: „En de Geest Gods zweefde boven de wa teren", da.i zien wij al iets van de diepte van het Lotussymbool opduiken. Het Indische volk ziet in de lotus het symbool van de evolutie van de mensche- lijke ziel. Aan de hand van talrijke lichtbeelden stond spr .dan uitvoerig stil bij de ont wikkelingsgeschiedenis van het Boeddha beeld. De Indiërs hebben altijd gewei gerd de Grieksch-Boeddhistische kur.st Gandhara als Indische kunst te erken nen. Eerst onder de regeering van keizer Samudragupta (330 - 375) moet het reus achtige beeld gevonden zijn, dat bekend staat onder den naam „de Boeddha van Anuradhapura" op Ceylon en dit beeld nu dat beschouwd wordt als een van de al lergrootste meesterwerken., wordt tevens genoemd het prototype van het bestaande en algemeen bekende Boeddhabeeld. Het Boeddhabeeld is een symbool van alles, wat het Boeddhisme inhoudt. Op het oogenblik, dat Prins Siddharta Boeddha is geworden, veranderde Zijn stoffelijk omhulsel in het volmaakt schoone lichaam van den goddelijken mensch. Dat j lichaam toont nu volgens de Heilige Boe ken 32 groote en 80 kleine schoonheids teekenen. Deze moeten dus in het beeld zijn neergelegd en er is geen lijn, geen af meting, geen verhouding aan dat beeld, die niet een occulte beteekenis heeft. De groote, geestelijke kracht, die het geheele lichaam in een groote, geestelijke spanning houdt, is duidelijk zichtbaar en de naar binnen gekeerde oogen duiden wel heel sterk op de groote, geestelijke activi teit, die aan ons kenbaar gemaakt wordt door het volkomen' beheerschte gebaar, de houding van d* handen. De majesteit van de geestelijke supe rioriteit kenmerkt het geheele beeld. De wereldberoemde natuurkundige Prof. Max Planck, vroeger de trouwe medewer ker van Prof. Einstein. en de vader van de quantenitheorie, heeft kort geleden te Ber lijn een voordracht gehouden over „Reli- gion und Naturwissenschaft", die sterk de aandacht heeft getrokken en daarin heeft hij zeer merkwaardige dingen ge zegd, bijv. dat de wetenschap thans vol komen erkent, dat er achter alle natuur verschijnselen een volkomen bewuste In telligentie werkt, die wij niet kennen en ook nooit zullen kennen. Er bestaat een van de menschen onafhankelijke, redelijke wereldorde en het wezen van deze wereld orde zal nooit direct kenbaar zijn, maar slechts indirect begrepen of vermoed worden. Religie en natuurwetenschap slui ten elkaar niet uit, maar vullen elkaar aan. De bewuste Intelligentie is door den Oosterschen kunstenaar in beeld gebracht in het Boeddhabeeld en zij vindt haar aan raking met den mensch, den drager van een eigen, afzonderlijk, bewust, geestelijk leven ,in het hart, die eenzame cel, waar in die geheimzinnige Yogi leeft, die in eeuwigdurende onafgebroken meditatie, schepper is van hemel en aarde, de Chris tus in ons. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 Februari tot en met Dins dag 15 Februari 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen oranje kleur. Gehaktbonnen wit met roode streep. Vetbonnen blauwe kleur. Alkmaar, 8 Februari 1938. De Directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. 50 JAAR GELEDEN WERD DE GEREF. KERK TE NOORDSCHARWOUDE GESTICHT. Maandag was het voor de Geref. Kerk alhier een zeer bijzonderen dag daar het 50 jaar geleden was, dat hier de Geref. kerk tot stand kwam. Maandagavond werd dit bijzonder gebeu ren in een buitengewonen kerkdienst her dacht. De dienst werd geleid door den plaat selijken predikant ds. Richel. Voor deze herdenking waren uitgenoodigd alle voorgaande predikanten, die allen aan wezig waren behalve dr. v. d. Bosch, Har derwijk en ds. Boeinga te Haarlem (zoon van wijlen ds. Boeinga, de eerste predikant van de Geref. kerk). Achtereenvolgens spraken ds. Greving te Dirkshorn namens de classis, ds. Schoon te Delfshaven, dr. Harrestein te Santpoort, dr. Hoek te 's-Gravenhage, ds. Gillebaart te Zeist en ds. Dragt te Nieuwer Amstel. Vele oude herinneringen werden opge haald en oude banden vernieuwd, 't Spreekt vanzelf, dat voor dezen buitengewonen kerkdienst een zeer groote belangstelling was. De dienst werd met dankzegging door dr. Harrestein gesloten. HET BESTUURSCONFLICT BIJ DE VER. ZIEKENHUISVERPLEGING. Geachte redactie, Naar aanleiding van het verslag van de algemeene vergadering van Ziekenhuisver- pleging het volgende: De geschiedenis herhaalt zich, de Alk maarsche geschiedenis van afbraak, want het verwerpen van de bestuursvoorstellen was een politiek van afbraak. Wat te zeggen van een besluit van 78 tegen- en 40 voorstemmers, dat is 124 leden op een totaal van 7000. Daarom wensch ik de andere 6800 leden te waarschuwen. Zorgt, dat gij bij de e. v. vergadering aanwezig zijt, om te verhinde ren dat onze mooie vereeniging, die moei zaam is opgebouwd door politici wordt afgebroken. U mijnheer de redacteur beleefd dankend voor de plaatsruimte. J. VAN INGEN, Uitenboschstraat 94, Alkmaar. VOEDING VAN MESTVARKENS (SLAGERSVARKENS). Het Noordhollandsch Veevoederbureau te Alkmaar verzoekt ons opname van het vol gende: Hoewel het gebruik van gemengde voe ders via den handel óf coöperatie in de laatste jaren een geweldige vlucht heeft ge nomen, zyn er ook altijd nog zeer vele vee houders die aan het koopen van enkelvou dige voedermiddelen en het zelf mengen de voorkeur geven. Het 4s vooral voor deze groep waarvoor het ondergaande is bestemd. Wij 'zullen in een kort overzicht enkele eenvoudige samenstellingen geven, die pas sen b(j de aangegeven gewichten, en geschikt zijn voor zelf mengen, óf om zelf in die ver houding te voeren. Voor biggen van afwennen tot 50 K.G.: gers 81, maism. 20, geëxtraheerd soya of grondnootm. 4, haringmeel 5, tarwegrint 10. Hieraan dient men toe te voegen 1 pCt. geslibd krijt, pCt. zout en 1/4 pCt lever traan. Voor zwaardere varkens, 50-100 K.G.: graan- meel 3, diermeel 3, gesl. krijt 1 pCt., zout soya of grondn. 3, gesl. krijt 1 pCt., zout pCt.; 100-150 K.G.: graanmeel 94, cocos- meel 5, diermeel 3, gesL krijt 1 pCt., zout H PCt. Van het graanmeel is maïsmeel het goed koopst. Maïsmeel zeer eenzijdig gevoerd heeft als bezwaar een minder gunstigen in vloed op de kwaliteit van het slachtproduct, terwijl gerst- en ook roggemeel daarentegen 'n gunstigen invloed uitoefenen. De boven staande mengsels zijn bedoeld naast wei, desnoods water. Bij het voeren naast alleen water is het beter het kwantum geëxtra heerd soyameel en/of grondnotenmeel wat te verlagen en dan het kwantum dierlijke voedermiddelen naar evenredigheid te ver- hoogen. Ook een ieder inwoner van Noordholland, die vragen heeft betreffende de varkensvoe ding, kan zich wenden tot het Veevoeder- Bureau. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Emoe" Ban- doeng, de „Buizerd" Singapore, de „Gier" Jodhpur en de „Pelikaan" Napels. Op de thuisreis landden de „Oehoe" te Singapore, de „Torenvalk" te Bagdad en de „Ibis" te Enschede. Het K.L.M.-vliegtuig de „Ibis" is van zijn reis naar Indië heden om 10.03 op Schiphol aangekomen. Vergadering Hulpbetoon. Maandag vergaderde de vereeniging „Hulpbetoon" onder voorzitterschap van mevr. Meindersma. Een groot aantal dames was aanwezig. De voorzitster sprak haar bijzonder ge noegen uit over de groote opkomst en hoopte, dat de aanwezige nieuwe leden de vereeniging nog hechter en sterker zullen maken. De vereen, heeft ook dit jaar veel gedaan voor herstellende zieken en waar VToeger alleen melk en eieren werden ge geven, is op medisch advies dit uitgebreid tot verstrekking van fruit, vleesch enz. In hartelijke bewoordingen memoreerde spr. de geboorte van prinses Béatrix. Op verzoek van de voorzitster werd het eerste couplet van het Wilhelmus staande gezon gen. Hierna werden allen op beschuit met muisjes getracteerd. De voorzitster deelde vervolgens mede. dat dit jaar geen gave aan behoeftigen kan woTden verstrekt, omdat het bestuur het noodig oordeelde de reserve daarvoor niet te gebruiken, maar te bewaren voor herstel lende zieken. Vervolgens deelde spr. mede, dat mevr. Mauriks haar 12 «4-jarig jubileum als be stuurslid herdenkt en wenschte haar daar mede geluk. Spr. heeft steeds aangenaam met haar vergaderd en prees de jubilaresse om haar helder oordeel. Als attentie van de vereen, werd haar een souvenir uitgereikt, waarvoor de jubilaresse hartelijk dank zegde. De rekening van de penningmeesteresse, mevr. v. d. Cappelle, was in ontvangsten 173,80, in uitgaven f 185,74, nadeelig saldo 11,94, waardoor de reserve werd terugge bracht tot 379,05, zijnde het bezit der ver eeniging. De periodiek aftredende leden van het be stuur, de dames mevr. Klippel, mevr. Bis schop, mevr. Mauriks en mevr. Schreuder werden herkozen en namen deze herbenoe ming aan. Rondvraag, Mevr. van der Laan zou gaarne zien, dat dames, die onbekend waren met de ver eeniging, door het bestuur op het groote nut van „Hulpbetoon" werden gewezen er hen aan te sporen lid te worden. De voorzitster zegde toe hieraan zooveel mogelijk te voldoen. Ook zou mevr. van der Laan het wensche- ljjk vinden, dat ook geref. dames in het be stuur zitting hadden, hetwelk zij reeds schriftelijk had medegedeeld. De voorzitster antwoordde, dat een ge heel vrije stemming was gehouden. Met het bestuur zou zij bespreken het reglement in dien zin te wijzigen en dan in de volgende jaarvergadering voorstellen daaromtrent in dienen. een ongeveer Loop der bevolking. De bevolking op 1 Januari 1937 bedroeg 1119 m. en 978 vr., totaal 2097 personen. Vermeerdering door geboorte 14 m. en 20 vr. Vermeerdering door vestiging 59 m. en 45 vr. Totale vermeerdering 138 personen. Vermindering door sterfte 12 m. en 10 vr. Vermindering door vertrek 79 m. en 55 vr. Totale vermindering 157 pers. Verschil tus schen vermeerdering en vermindering 18 m. Per 1 Jan. 1938 bedroeg de bevolking 1101 m. en 978 vr., totaal 2079 pers. Een moeilijke redding. Gistermorgen geraakte de vrouw van den heer A. C. in de nieuwbouw bij de gas fabriek door onbekende oorzaak voor haar huis in het water. Aangezien deze dame nogal corpulent is, de sloot diep en de bodem slap, kon zij zich niet bij den kant opwerken en zakte al dieper en dieper. Gelukkig kwam er hulp in nood. De heer v. d. S., die zijn wekelyksche ronde deed met de boeken van het leesgezel schap kwam juist voorbij. Hij bedacht zich geen oogenblik, wierp zijn jas uit en stak onmiddellijk de reddende hand toe. Na veel moeite en met inspanning van alle krachten wist hij mevr. C. op den wal te krijgen. Begrafenisver. „De Laatste Eer". Dinsdag kwam bovengenoemde vereeni ging des avonds half acht in vergadering bijeen ten huize van C. Vijzelaar. Voorzitter was de heer H. de Graaf. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 25 begrafenissen zijn uitgevoerd waarvan 10 voor leden en 15 voor niet-le- den. Het ledental bedraagt 664, waarvan 73 kinderen die nog niet contributie-plichtig zijn. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van 952.77 en een, uit gaaf van 840.88, batig saldo 105.91, ge voegd bij het bezit der vereeniging op 1 Jan. 1938 werd alzoo een bedrag van 2205.75. In verband hiermede werd door den pen ningmeester een uiteenzetting gegeven, dat de ingrijpende maatregelen het vorig jaar genomen als juist moeten worden aange merkt. Door den heer J. Kouwen Nz. werd ver slag uitgebracht van de gehouden bonds vergadering". Naast den secretaris werd de heer K. Slot benoemd tot afgevaardigde naar de eerst volgende bondsvergadering. In het bestuur werden de heeren H. de Graaf, K. Timmerman en A. Dirkmaat her kozen, terwijl in de plaats van den heer L. Molenaar die bedankt heeft, werd gekozen J. Kouwen Nz. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat zooveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de diensten van Holfswinkel. Het be stuur behoudt zich echter het recht voor om, wanneer andere middelen voordeeliger zijn, in het belang der vereeniging daarvan ge bruik te maken. Medegedeeld werd, dat in verband met de financieele maatregelen, het vorig jaar genomen, het niet verantwoord werd ge acht over te gaan tot aanschaffing van een automatisch begraaftoestel. Wenscht men dienaangaande giften te geven dan zullen deze dankbaar worden aanvaard. Filmavond Z. W. V. U. Maandagavond hield de zeil- en water- sportvereeniging Uitgeest haar z.g. jaarlijk- sche filmavond. Vertoond werd de bekende film „De Zeearend", terwijl de heer ir. van Hoolwerff een door hem zelf opgenomen voorfilm vertoonde. Alvorens daartoe over te gaan was genoemde heer zoo welwillend een kort woord als inleiding op de oceaan race van het bekend geworden schip te spreken, waardoor het velen duidelijk werd wat wel eigenlijk de bedoeling van de race mel welke moeilijkheden in groote trekken men te kampen heeft. Er is dien avon veel genoten en het daverend applaus aan ir. van Hoolwerff voor diens mede werking was dan ook tenvolle verdiend. Vry® UeWadigheid De vereeniging „Vrije Liefdadigheid vergaderde onder leiding van den h C. Haringhuizen. heer Er werd verstrekt 308 L. melk tot bedrag van 23,90, middelprijs 7)4 cent. Aan 32 gezinnen brandstoffen voor 24 aan vleeschwaren voor 8,29, terwijl room werd verstrekt een bedrag van 2f^da De ontvangsten hadden bedragen met begrip van het saldo vorig jaar ad Ofin'cö 576,70)4; de uitgaven 254,61, een batig saldo was ad 322,08)4. er Ver. voor ziekenhuisverpl De Vereeniging voor ziekenhui eg% ging hield gisteravond ten lokale van den heer H. Stoffers haar jaarvergadering. Voorzitter was de heer S. de Boer Hz. Het afgeloopen jaar was zeer gunstig V(X) leden en vereeniging. De voorzitter vond het zeer jammer, dj* hier ter plaatse twee vereenigingen 'rffc* die hetzelfde doel beoogen. Noodig is geworden een reservefonds, waarmee men een vorig jaar reeds is gonnen. In 10 jaar tyd moet de reserve even groot zijn als 1 jaar contributie, dat is ongeveer 1600. Met het nu gevormde reservefonds zijn wij over 10 jaar niet klaar, waarom het bestuur aanstonds met een voorstel jgj komen om een bedrag te voteeren uit de vereenigingskas in de kas van het reserve fonds. Het jaarverslag van den heer J. Kramer werd goedgekeurd. De heer H. Kesselaar releveerde als pen ningmeester zyn gehouden beheer, waaraan wij de volgende cijfers ontleenen: Ontvangsten 2707,50, de uitgaven 1167,79, batig saldo 1539.80. Het reserve fonds gaf als ontvangcijfer aan 96,56. Een nadere uiteenzetting der bedragen werd door den penningmeester verstrekt. Als secretaris werd met bijna algemeene stemmen de heer J. Kramer herkozen. De voorzitter kwam nu met het voorstel om 50 uit de vereenigingskas te trekken ten bate van het reservefonds. Met alge meene stemmen werd dit bestuursvoorstel aangenomen Nu werd overgegaan tot behandeling van het reglement der Federatie, dat nagenoeg in zijn geheel werd aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. Tentoonstelling Tonegido. Tot en mei Maandag heeft de dames club Tonegido in het lokaal van mej. de wed. P. Schoenmaker in de Koog een ten toonstelling gehouden van door de dames leden vervaardigde handwerken. Voor deze tentoonstelling bestond een zeer groote be langstelling. Mevr. StamDirkmaat, de presidente, sprak dan ook in haar sluitings woord haar genoegen uit over het slagen van deze tentoonstelling. Zij dankte allen, die aan dit succes hebben bijgedragen. De uitslagen van de attracties waren: Kus sen met spelden, 437 stuks, gewonnen door mej. Corrie Schoenmaker te Zuidschar- woude. Ballero: eerste prijs mevr. L. Koste lijk—Pranger, 2e en 3e prijs de heer W. Twisker te Broek op Langendijk. H Iepen-ziekte. In 1873-74 werden zij geplant, de prachtige iepenboomen, die een fraaie oprijlaan vorm den naar de hervormde begraafplaats en die kerk en pastorie rijk in het lommer zetten. Als trouwe wachter stonden zij daar en als een gestorvene naar de laatste rust plaats werd gedragen, was het, of klonk hun stem mee in het hoofdstuk, dat nog werd toegevoegd aan 's menschens bestaan op de aarde. Als zij groen getooid waren in voorjaar en zomer en een zachte wind door hun bla deren ruischte, dan was het als fluisterden zy van een eeuwigheid, als vertelden rij een rust, die in het leven niet bestaat, als verkondigden zij mede het andere leven, waarvan de predikant wellicht op dat oogen blik juist gewaagde aan een nog open groeve. Als de herfstwind de klachten van een verstervend seizoen door de takken j°eg 01 de vergeelde bladeren In zijn onstuitbare vaart meesleurde, werd de mensch er aan herinnerd, dat alle leven op aarde tijdele* is en dat ons zijn slechts een komen e» gaan is. Als in de ijzige kou van den winter e® droeve schare opwaarts ging, dan van de groen-bemoste stammen een pj®#" tige rust uit. Maar onder de schors klop»* het warme leven, dat zijn rechten b doen gelden. En aan de takken zwollen re de duizenden kleine knopjes. Zoo verkondigden de iepen het eeuwig leven Toch waren ook zij niet bestand tegen kleine leven, dat georganiseerd was en een machtige eenheid ten val kan breng De strijd van leven tegen leven eind go in de nederlaag der forsche stammen, iepen-ziekte was overwinnaar geworden. En thans zijn de boomen gerooid Vreemd en kaal staan kerk en pa* 0 thans, doch de zon die Jaren lang nie' gebouwen bescheen, werpt thans zijn vn delijk voorjaarslicht daarover en zet een eigenaardigen glans. De kerk zal van binnen droger wora „beweert men". Baldadigheid. I* Een aantal kwajongens van de lager® school hebben in hun baldadigheid ni minder dan 5 lampen van de electrisc straatverlichting ln de Schoolstr. en den Ju" lianaweg stuk gegooid. De belhamels ril# op het gemeentehuis door den burgemee®" ter geducht onder handen genomen, zullen zelf (of hun ouders) de lampen moe ten betalen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2