VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Qemewtecaden Jkcwwciaal Tlieuws Glimlachje GEMENGD NIEUWS. CASTRICUM AKERSLOOT SCHOORL BERGEN BAKKUM JAN CUPIDO f Oud-schipper van de „Brandaris". Vanmorgen is op Terschelling op 69-iari- gen leeftijd overleden Jan Cupido, oud- schipper van de Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij. Cupido was aan vankelijk roeier in de reddingboot te Mids- land en later schipper van dit vaartuig Daarna werd hij benoemd tot schipper van de motorreddingboot „Brandaris", welke in 1921 is vergaan. Korten tijd hiervoor had Cupido ontslag moeten nemen wegens ach teruitgang van zijn gezichtsvermogen, welke later tot volkomen blindheid leidde, 'in zijn loopbaan heeft Jan Cupido meer dan twee honderd personen het leven gered. Hij was een man van reusachtige wilskracht en taaie volharding. Cupido was Broeder in den Nederlandschen Leeuw en drager van verschillende reddingsmedailles. TWEELING-VERGISSING. Een meisje met een jongensnaam. Een dezer dagen werd het gezin van den mijnwerker B. te Chèvremont bij Kerkrade voor de derde maal verrast met de geboor te van een tweeling. De gelukkige vader deed op de gebruikelijke wijze aangifte bij den burgerlijken stand, waarbij de twee jonggeborenen de namen kregen van Bern- hard en Béatrix. Den volgenden dag kwam men tot de verrassende ontdekking, dat de tweeling niet uit een jongen en een meisje, doch uit twee meisjes bestond. De vroedvrouw spoedde zich daarop naar het gemeentehuis waar van de vergissing kennis werd gege ven. Ten gemeentehuize veroorzaakte deze mededeeling echter niet minder consterna tie. Aan den wensch der ouders om den naam Bernhard in Bernarda te wijzigen, kon tot hun verbazing zoo maar niet vol daan worden. Voorloopig zal het meisje nog met den naam Bernhard worden aangeduid, totdat de rechterlijke macht aan de naams wijziging haar goedkeuring zal hebben ge hecht. NAAST NOTARISSEN GEEN ZAAK WAARNEMERS. Paal en perk gesteld. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de Justitie-begrooting ont- leenen wij: Het vraagstuk van de zaakwaarnemerij maakt een onderwerp van studie uit. De mi nister heeft zijn standpunt te dien aanzien nog niet definitief bepaald. Wel is hij van oordeel, dat aan de zaakwaarnemerij in den omvang, waarin zij zich thans ontwikkelt, paal en perk moet worden gesteld. De ver schillende maatregelen, die worden voorge steld om de gewraakte ontwikkeling tegen te gaan, zijn evenwel van ingrijpenden aard. Indien eenige maatregel zou worden ont worpen, dient daarmede tevens gepaard te gaan een nieuwe wettelijke regeling van de notarieele tarieven, terwijl tegelijkertijd de noodige waarborgen voor een stipte nale ving daarvan in het leven zouden moeten geroepen. In zooverre zou dan tevens de regeling van het notariaat nader onder de oogen kunnen worden gezien. Het is zeer de vraag, of op notarieel ter rein naast den stand der notarissen een ge vestigde stand van minder deskundige zaak waarnemers, die geheel dezelfde practijk uitoefenen, wenschelijk moet worden ge acht. De minister beantwoordt deze vraag voorshands ontkennend. Daarom lijkt hem een regeling van de zaakwaarnemerij, als door mr. Kruseman in het „Nederlandsch Juristenblad" van 11 September 1937 bepaaldelijk met betrekking tot werkzaamheden van zaakwaarnemers op het gebied, der balie bepleit, ten aanzien van de zaakwaarnemers, die op notarieel terrein werkzaam zijn, niet gewenscht. Vermeden moet worden, dat deze adviseurs over rechtsaangelegenheden door toelating een officieel cachet krijgen. INVOERING PACHTWET. In geen geval vóór 1 Juni De minister van Justitie deelt aan de Eerste Kamer mede, dat de invoering van de Pachtwet voor zooveel mogelijk bespoedigd wordt. Daar de voorbereidende werkzaam heden, welke ook van instanties buiten het departement veel tijd vergen, nog niet zijn beëindigd, kan de datum van inwerking treding nog niet worden vastgesteld. Tot bekendmaking van dezen datum zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan. Thans worde volstaan met de mededeeling, dat met de mogelijkheid van inwerkingtreding van de Pachtwet vóór 1 Juni 1938 niet be hoeft te worden gerekend. Verwacht mag worden, dat de inwerking treding der wet een vlotte afdoening van de beoordeeling der aanhangig gemaakte con tracten zooveel mogelijk zal worden be vorderd. Wntem. „Jij zei toch altijd, dat ik steeds zonder iets van de jacht terug kom!" DE „PLUTO" OP HET STRAND GEZET. Deel der bemanning te Sasznitz. Uit een in den laten middag door de di rectie van de K.N.S.M. ontvangen bericht van den gezagvoerder van de „Pluto" blijkt, dat het schip thans op het strand is gezet van Prorer Wiek, bij het eiland Rügen. Aan stuurboord aan de voorzijde bevindt zich een gat van vijf tot zes meter. Het voorschip staat, zooals reeds gemeld, geheel onder water. De machinekamer en het achterschip zijn evenwel droog. Men zal nu probeeren het voorschip dicht te maken en dan de boot te Sasznitz binnen te brengen. Het gedeelte van de bemanning, dat zich aan boord van het lichtschip „Adlergrund" bevond, is met een regeeringsboot naar Sasz nitz gebracht. Zij hopen, dat het heden mogelijk zal zijn aan boord van de „Pluto" terug te keeren De weersomstandigheden waren vrij on gunstig; er werd toenemende wind ver- Wacht. DE GESTRANDE RUSSISCHE SCHEPEN. De „Aldan" zit onwrikbaar. Het Russische vrachtschip „Aldan", dat met een lading fijne steen aan boord op weg van de Moermanskeilanden naar Gent Za terdagavond op de Oostergronden bij Ter schelling is gestrand, zit nog steeds aan den grond. Zes Nederlandsche sleepbooten hebben gisteren gedurende den geheelen dag ge tracht het schip los te trekken, doch zij zijn hier in niet geslaagd. Opvarenden van de sleepbooten „Volhar ding" en „Texel" hebben in den middag met groote zandzuiginstallaties een geul in het zand gezogen, terwijl de lading van het schip gedeeltelijk over boord werd gewor pen. Dit alles heeft echter niet het minste resultaat gehad. Het laat zich aanzien, dat het nog wel enkele dagen zal duren alvorens de „Aldan" zal zijn vlot gebracht. AUTOBUS TEGEN SPOORWEGVIADUCT. Dertien inzittenden loopen verwondingen op. Vanmorgen is tengevolge van de gladheid van den weg een autobus met arbeiders, werkzaam aan het Twente-Rijnkanaal nabij Enter tegen een in den Rijksstraatweg bij Holten gelegen spoorwegviaduct gebotst. Met de autobus, een wagen van den Apel doornDeventer autobusdienst, werden on geveer dertig werklooze arbeiders van De venter naar het werk aan het Twente-Rijn kanaal gebracht. Door den schok braken alle ruiten van de bus. Van de inzittenden kregen dertien personen vrij ernstige verwondingen aan armen en gezicht. De gewonden zijn later naar Deventer teruggekeerd. Twee hunner moesten- naar het ziekenhuis worden overgebracht. Agent van politie door auto aange reden. - Gisteravond is op den Rijksstraat weg te Sassenheim de agent van politie K. te Lisse bij het oversteken door een perso nenauto aangereden. Ernstig gewond werd het slachtoffer opgenomen en naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Het rapen van eieren. - De minister van economische zaken heeft bepaald, dat in het geheele rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden ver voeren van eieren van kemphanen, wul pen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer koeten en waterhoentjes is toegestaan van 1 Maart of tot 20 April 1938; dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, wa tersnippen en goudplevieren niet is toege staan. Personenauto door tramwagen gegre pen. - Gistermiddag is een personenauto, bestuurd door den 46-jarigen H. de G. uit Linschcten, bij het oversteken van de tram baan bij het viaduct aan den Rijnzichtweg te Oegstgeest, door een tramtrein van de N.Z.H.T.M. gegrepen. De auto werd 37 meter meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, werd er uit geslingerd en kwam naast de trambaan terecht. De man heeft ernstige inwendige kneuzingen opgeolopen en is in zorgwekkenden toestand naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ernstig verkeersongeluk. - Op den Winterswijkscheweg bij de kruising Groene- weg te Groenlo is gistermiddag de ongeveer 55-jarige arbeider van de steenfabriek te Groenlo, Huiskes, die op zijn rijwiel gezeten den rijweg wilde oversteken, dor een auto aangereden. De man bleef bewusteloos op den weg liggen en is later met een ernstige hoofdwonde naar het St. Vincentius zieken huis te Groenlo vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Door een stier aangevallen. - Te Ko ningsboschEcht is de knecht van den land bouwer J. M., toen hij een stier uit den stal wilde halen, door dezen aangevallen. Nadat het woedende dier den man eenige malen langs den muur tegen het plafond had ge- stooten, gelukte het een collega van den aangevallene, door het beest met een riek te bewerken, den man uit zijn hachelijke po sitie te bevrijden. Rug en lendenen van den knecht waren zeer ernstig gekwetst; ook zijn hoofd vertoonde bloedende wonden. Vrouw verdronken. - Te Kessel (L.) sloeg de vrouw van den visscher J. Nelis- sen, die behulpzaam was bij het opdraaien van een ankerkuil uit de Maas, achterover uit de boot in den snellen stroom. Pogingen om haar te redden, mislukten. Haar lijk is nog niet gevonden. Maandagochtend heeft de raad zijn eerste vergadering gehouden in 1938. De burgemeester opende deze zitting met een woord van welkom en hoopte dat 1938 voor de raadsleden en hun gezinnen een goed jaar zou zijn. Bovendien herdacht hy de geboorte van prinses Beatrix en stelde voor namens het gemeentebestuur een tele gram te zenden aan het prinselijk paar en de namen der toekomstige straten, die in wording zijn op de z.g.n. Klaverweide, te doen vernoemen naar de namen der ko ninklijke familie. De heer B. Res dankte den voorzitter voor zijn goede wenschen. Over de ingekomen stukken, waarbij er één was voor de burgemeester betreffende Maatschappelijk Hulpbetoon, ontspon zich een 30 minuten lange discussie, welke het resultaat had, dat de 3000 subsidie die M. H. aanvroeg, werden toegewezen, mits B. en W. medezeggingschap kregen in het beheer der gelden en alle inlichtingen, die zij meenen noodig te hebben. Terwijl de heer Brouwer meende, dat dit lichaam moest worden ondergebracht als een tak van gemeentedienst, steunde hem hierin de heeren G. Res en P. de Wildt. De burge meester zal dit nader overwegen. Hierna kwam aan de orde het verzoek van den R.K. Volksbond, afd. Castricum inzake de werk- verschaffingsloonen. B. en W. stelden voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. Dit ging echter pas na een discussie van drie kwartier onder den hamer door. Bij de behandeling van. het voorstel-de Nijs e.a. inzake de uitvoering van het rio- leeringsplan, achtte de heer de Nijs de uit voering in werkverschaffing verkeerd. Ook al zouden er werkloozen zijn, dan zou dit werk toch als normaal werk uitgevoerd moet worden. De overheid heeft den plicht, normale werken normaal te doen uitvoeren. Spr. achtte door den beteren financieelen toestand der gemeente goed, het als nor maal werk uit te voeren. Dit vond bestrij ding bij den voorzitter, die mededeelde, dat de regeering intusschen reeds toestemming heeft gegeven, dat het in werkverschaffing mag worden uitgevoerd, hetgeen de ge meente dus 40000 minder kost, t.w. 30000 subsidie en 10000 arbeidsloon. Ook de heer Hellinga stemde in met het voorstel-de Nijs, doch kon evenmin verhinderen, dat het niet in werkverschaffing werd uitgevoerd. Ten slotte mengde de heele raad zich in deze discussie. Tenslotte werd het voorstel-de Nijs met 64 stemmen aangenomen. De burgemeester zeide het bij de kroon ter vernietiging voor te zullen dragen. Vast gesteld werden de verordeningen op de samenstelling der commissie van bijstand in het beheer van openbare werken, inzake bouw- en woningtoezicht. Tot aanvulling van de verordening salarieering gemeentepersoneel werd be sloten. De heer van Diepen werd den titel ver leend van gemeente-architect. Ook werden vastgesteld de voorwaarden voor straataan- leg op de Klaverweide, w.o. de Prinses Beatrixstraat. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. Vervolgens werden de begrootingen aan de orde gesteld, waarbij de heer de Wildt als eerste spreker optrad. Hij hield een lang betoog, hetwelk in hoofdzaak inhield aan vallen op wethouder de Vries en een ver heerlijking van den nieuwen burgemeester. Ook de heeren de Nijs Barlee, Hellinga, Brouwer, B. en G. Res, richtten daarna hun aanvallen op den heer de Wildt c.s. Hierna sloot de voorzitter de zitting tot Vrijdag 10 uur. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag v.m. 9)4 ure in voltallige zitting. Goedgekeurd werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den raad, den heer E. de Bie. Voorstel B. en W. tot uitkeering van ver goeding in verband met art. 101 der L. O. wet 1920 aan de bijzondere scholen. De kosten per leerling der O. L. scholen be dragen 10,85. Aan de R.K. school S. Jaco- bus zijn zij totaal 2435,82)4 en aan de St. Michaelschool Schermeer 933,10. Aldus besloten. Voorstel B. en W. om aan den heer W. Blokker grond te verkoopen voor het bouwen van een woonhuis aan den Raadhuisweg ten Oosten van het Witte Kruisgebouw voor 1 per M2. De voorzitter deelde mede, dat de breedte zal bedragen 15 M. en de diepte gelijk zal zijn aan het terrein van het Witte Kruis- terrein. Alzoo besloten. Van den administrateur van het G. E. B. was een schrijven ingekomen om oninbaar te verklaren een bedrag van J. Koomen wegens faillissement waar geen uitkeering heeft plaats gehad, en van A. Broederer, omdat hij een perceel niet had bewoond. Alzoo besloten. Hierna sluiting. CONSTERNATIE IN HET HOORNSCHE ABATTOIR. De N.H.Crt. schrijft: Toen de Hoornsche slagers Maandag on geveer gereed waren met het slachten van hun dieren, arriveerde er aan het abattoir een vrachtauto met een koe van de Amster- damsche markt. Het dier was aangekocht door een Hoornsche slager, die het tegen een civielen prijs had verkregen, omdat er onder de Amsterdammers geen liefhebberij voor bestond, aangezien het koetje op de markt reeds onomwonden te kennen gege ven had, weinig met slagers op te hebben. De reis per luxe-goedgekeurden veewagen was bepaald in den smaak gevallen, want rustig als een lammetje liet de koe zich uit den wagen leiden en aan het hek zetten. Doch toen „de laatste gang" begonnen was en het dier in de poort van het abattoir den reuk kreeg van al haar gesneuvelde zusteren en broeders ontwaakte de latente woede met nieuwe hevigheid en werd de man, die haar geleidde, met een onverwachten duw opzij geworpen, waarbij hij onzacht op 'n handkar terecht kwam. Onder groote consternatie ging de koe aan den haal, dwars over de binnen plaats. Zij, die eerst van plan waren het dier te overmeesteren, veranderden spoedig van inzicht en maakten even snel beenen als hun minder'moedige collega's. Toen de koe alzoo meester van het terrein gebleven was en al haar vijanden op de vlucht had gedreven, kalmeerde ze weer eenigszins en begaf zich naar een der hoe ken. Met een omtrekkende beweging wist toen de abattoirknecht het touw van de koe weer te grijpen en een der slagers kwam toen met het schietmasker te voorschijn om een einde aan het drama te maken. De koe had evenwel haar leven te lief en achtte dit einde nog te goedkoop. Met een geweldigen sprong wist ze zich weer los te rukken, waarbij het touw zelfs brak en opnieuw werd de jacht op de slagers, die inmiddels hun plaatsen weer verlaten hadden, aange vangen. De directeur sprong als een torea dor toen het dolle beest met bloeddoorloopen oogen ook op hem een aanval waagde. Een auto diende als dekking. Overal waar maar menschen stonden, rende de steeds razender wordende koe op af. Gelukkig zonder iemand te raken. Wel verwondde ze zich zelf herhaalde malen, zelfs brak een horen bij een mislukten aanval. Ten tweede male be haalde het dolle beest de volle overwinning Maar inmiddels was er krijgsraad belegd door de verslagenen en werd besloten de machtige vijand met list te overmeesteren. Er werd een andere, kalme koe gehaald. Dit zoete dier moest ter afleiding dienen en ziet, de list gelukte! Toen de rustige koe zoo kalm over het plein wandelde, scheen de dolle ook niet lan ger motieven te vinden om dol te blijven en zusterlijk wandelde het tweetal rond. Met een zoet lijntje konden ze in de stal len gebracht worden, zonder de minste po ging tot verzet. En hier werd het vonnis spoedig en pijn loos voltrokken. Vergadering Hulp in Nood. Dinsdagavond hield de vereeniging Hulp in Nood bij Ziekte" haar jaarvergadering in het café van den heer Huiberts te Groet. Te ruim acht uur opende de voorzitter S. G. L. F. baron van Fridagh de zeer druk be zochte vergadering. Hierna bracht de heer Gutter uitvoerig verslag uit van de door hem bezochte bonds vergadering te Alkmaar. De penningmeester de heer J. Keete ver kreeg hierna gelegenheid zijn financieel jaarverslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat de kasmiddelen op 31 December 1937 2419.79 bedroegen, hetgeen in vergelijking met de kasmiddelen op 1 Jan. 1937 een verlies van 635.84 beteeken- de. Deels was dit veroorzaakt, door uitga ven ter zake van den feestavond ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan der vereeni ging, doch dan reste toch nog een verlies van ongeveer 450. Dit bleek uiteraard het gevolg van het feit, dat de uitgekeerde ziekengelden, het bedrag der contributies in 1937 belangrijk overschreden. Bij ziekte wordt gedurende 26 weken het volle verzekerde bedrag uitgekeerd, daarna gedurende 26 weken de helft en vervolgens gedurende een jaar een vierde gedeelte van het verzekerde bedrag. Deze gunstige rege ling kan in verband met de bestaande reser ve nog gehandhaafd worden. Maximum- verzekerd bedrag is 20 per week en pre mie 2)4 cent per gulden. De heer Keete wees voorts nog op de wenschelijkheid, dat alle zustervereenigingen zich bij den Bond aansluiten, daar door deze handelwijze de leden ten zeerste gebaat zyn. Gaat, zoo zeide spr., een lid, dat de leeftijdsgrens overschre den heeft naar een andere gemeente, waar de betreffende vereeniging niet by den bond is aangesloten, dan toch wordt in de vereeni ging het lid niet meer opgenomen, in het te genovergestelde geval echter wel. Bij monde van den heer D. Duin Wzn. werd geadviseerd de rekening van den pen ningmeester goed te keuren. De bestuursleden J. Keete, J. Wognum en J. Blom werden by acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat in het be stuur thans ernstig was overwogen de uit keering der ziekengelden in te korten en wel gedurende 13 weken het volle bedrag, vervolgens 13 weken de helft van het ver zekerde bedrag en daarna gedurende een half jaar een vierde gedeelte. Deze overweging hield verband met de aanzienlijke vermindering der reserve in 1937 tot stand gekomen. Spr. was met het bestuur van oordeel, dat het niet wenschelijk was voor het lidmaat schap een leeftijdsgrens vast te stellen, want dan zou het kunnen gebeuren, dat leden die vele jaren hun contributie betaalden en na den gestelden leeftijd voor uitkeering in aanmerking kwamen, nu eigenlijk al die ja ren voor niets betaald hadden. Hoewel het bestuur reeds machtiging had tot het verkorten der uitkeeringen, meende spr. den ernst dezer aangelegenheid nog eens onder de aandacht der leden te moeten bren gen. De heer Groen achtte het noodzakelijk, indien het bestuur tot een dergelijken maatregel zou overgaan, dit alsnog voor den aanvang in een ledenvergadering te be spreken. Aldus besloten. Bij de rondvraag wees de heer de Groot er op, dat indien werkloozen bij ziekte een uitkeering der vereeniging krijgen, deze op het steunbedrag wordt gekort. De voorzitter zeide, dat dit een regeeringsmaatregel was, waartegen het bestuur uiteraard niets kon doen. De heer Groen merkte nog op, dat hij ver nomen had, dat bij ziekte-aanmelding over legging van een doktersadvies niet voorge schreven is. Spr. achtte dit niet juist. Na uitvoerige discussie werd besloten in den vervolge, zoowel bij den aanvang der ziekte, als bij ingetreden herstel doktersad vies te doen overleggen. Bij de sluiting der vergadering memoreer de de voorzitter nog het 40-jarig huwelijks feest van den penningmeester, den heer J. Keete en sprak den wensch uit, dat deze en zijn vrouw, in dezelfde goede omstandighe den, hun 50-jarig huwelijksfeest zullen kun nen herdenken. De kinderfeesten. Wederom werden in Bergen de vlaggen uitgestoken, en tooide de jeugd zich met oranje strikken en linten, om de lang ver beide geboorte van prinses Beatrix, in eigen kring te gaan vieren. Dat deze kinderfeesten eerst nu plaats konden vinden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er voor den geboortedag en de daaropvolgenden dagen geen goochelaar of poppenkast onbezet bleek te zyn. In een ware feeststemming trokken de kinderen Dinsdag naar het Oranje-hotel en de Rustende Jager, waar des morgens voor de Ulo-scholen, en des middags voor de la gere, een poppenkast en goocheltoeren werden vertoond. Baron Taets van Amerongen richtte eeni ge hartelijke woorden tot de kinderen, waarna staande het volkslied werd ge zongen. Het sprookje van „de Tooverviool", waar in prins Bernhard en prinses Juliana optra den en de kinderen toespraken, sloeg ge weldig in. De goochelaar, voor de kleinen een ware toovenaar, had voorwaar geen moeilijke taak. Zij konden er niet genoeg van krijgen en gingen er zoo in op, dat zy nauwelijks konden gelooven, dat ook een toovenaar eens uitgeput raakt. Dankbaar gestemd en opgetogen over al het moois, dien middag genoten, keerde de jeugd huiswaarts. Neutrale Middenstandsvereeniging. Heden heeft de Neutrale Middenstands vereeniging vergaderd. In deze vergadering zijn de statuten en het huishoudelijkregle- ment goedgekeurd. De contributie werd vastgesteld op 60 cent per maand. Van 2 tot en met 16 April zal er een z.g.n. winkelweek worden georganiseerd waaraan pl.m. 2000 prijzen zijn verbonden voor de oplosser der spreukprijsvraag. De prijsuitreiking zal feestelijk plaats vinden op 25 April in café Borst waarna een bal wordt gegeven. 141. Altijd vliegen we over een heel gro te rivier met aan weerszijden grote ber gen, waarop machtige kastelen uit vroeger tijd staan. In die kastelen woonden vroe ger ridders en edelvrouwen. 142. De ridders beoorloogden elkander vroeger dikwijls. De overwonnnene werd in triomf weggevoerd en zijn kasteel aan de vlammen prijsgegeven. Nu bestaan er echter geen roofridders meer en de oude burchten en kastelen staan leeg.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 5