DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG „LIGT VOOR HET GRIJPEN". No. 34 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Donderdag 10 Februari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. U REISMOEILIJKHEDEN VOOR DEN VREEMDELING. VINGERAFDRUKKEN EN FOTO'S VAN ALLEN, DIE HET LAND BINNENKOMEN. SPIONNAGE-GEVALLEN. Het drijvende Poolstation. De expeditie in groot gevaar. De toestand van de Prinsessen. Het proces tegen Niemöller Een oude kerkwet. Weer een incident aan de Sovjet-Russische grens? Drie personen gedood. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50, Losse aumraers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 10 Februari. Niet alleen Duitschlar.d is bezig met legerhervormingen (waarbij niet vergeten mag worden de legeruitbreiding!), ook in Frankrijk zit men niet stil. In een ge zamenlijke zitting van de commissies voor leger, vloot en luchtvaart van Kamer en Senaat, heeft Daladier, de minister van defensie, gisteren een uiteenzetting gege ven van de hervormingen! in de organisa tie der landverdediging. Deze hervormin gen bestaan vooral uit de nieuwe rol in' leiding en coördinatie, welke is toever trouwd aan den minister van defensie ten aanzien van de voorbereiding en het ge bruik van de gewapende macht, de be wapeningsprograms, de credieten, enz. Daladier zette uiteen dat het in het hui dig tijdsgewricht van belang is dat alle krachten van Frankrijk reeds in vredestijd gecoördineerd zijn en dat zij stevig zijn georganiseerd op den grondslag van een algemeen defensie-plan. Door deze metho- des kan een vredelievend volk een aanval ler ontmoedigen. Voorts zette Daladier uiteen dat het noodig is bijzonder veel aandacht te be steden aan de luchtstrijdkrachten eru aan de groote taak, die voor de marine is weggelegd. Ten slotte behandelde de minister de reeds tot stand gekomen maat regelen. Volgens inlichtingen in de wandelgangen der Kamer heeft Daladier vooral de eerste resultaten naar voren gebracht van de onder zijn leiding staande coördinatie der defensiediensten. Uit zijn verklaringen zou o.m. blijken dat omvangrijke aanvul lende credieten voor het oogenblik niet noodig zijn ter verbetering van het tempo van den bouw, aangezien de fabrieken in staat zijn de bestellingen te verwerken. Dit schijnt weliswaar het geval te zijn met de fabrieken, die afhankelijk zijn van het ministerie van oorlog, doch niet met die, .welke onder de ministeries van marine en luchtvaart staan. Daladier wees in dit op zicht op zekere lacunes en een gebrek aan een voldoend aantal specialisten voor de opvoering van het productietempo voor vloot en luchtstrijdkrachten. Daladier be sloot zijn verklaringen met te wijzen op de noodzakelijkheid dat eerst de fabrica- tie-diensten worden gecoördineerd, zoodat een unificatie tot stand komt van de me thodes, die het mogelijk hebben gemaakt aan de behoeften van het leger te vol doen. Eerst wanneer deze unificatie vol ledig tot stand zal zijn gekomen, zal men het productie-tempo kunnen opvoeren. De vorige week ontplofte in een huis van den Russischen emigrant Solonewitsj te Sofia een bom; mevrouw Solonewitsj werd gedood en groote schade werd aangericht. Aldus luidde het telegram. De naam Solonewitsj is voor millioenen Russen, die hun leven in ballingschap slijten, als een baken, een bron van hoop en een reden om te blijven strijden tegen het bewind van Stalin. Deze bijzondere positie heeft de familie Solonewitsj (Iwan, zijn vrouw Tamara, die thans is gedood, zijn broer Boris en zijn zoon Georgi) te danken gehad, afgezien van hun persoon lijke energie, aan twee omstandigheden: Zij zijn tot voor kort volwaardige bur gers van de Sovjet-Unie geweest en ken nen het leven daar beter dan ieder ander. Zij hebben zich, in het buitenland ge komen, bij geen enkele groep in. de emi- grantenwereld aangesloten en zich geen oogenblik opgehouden met de rivaliteiten en politieke nuances, die in de wereld zijn ontstaan. De familie Solonewitsj bevond zich in Moskou in een uitzonderlijk gunstige posi tie: Iwan was sportredacteur en had een belangrijke functie bij de leiding yan de campagnes voor lichamelijke on'tyrlkk!; ling. Zijn vrouw was verbonden aan d „Int'ourist" en leidde op de gebruikelijke wijze karavanen buitenlanders stad. Boris was arts en Georgi techmis St Openeen dag besloot het ondern^nd gezin de vleugels uit te slaan in het buitenland te gaan beproevem Tamara was de eerste, die erin slaagde d grens over te komen. Ziji wist,e t stelling te krijgen bij de handelsv woordiging te Berlijn. De man,ne" iken trachten de Finsche grens te _bereike, maar de G.P.Oe was hun voor. Zij haü^ hun plan slechts aan één vriend meege deeld en die vriend bleek geheim ag zijn. Zij werden gepakt en tot acht j dwangarbeid by den aanleg van ne ruchte kanaal naar de Witte Zee ver deeld. Hier wisten zij op handige wijze ae opzichters voor zich te winnen en duurde niet lang of Iwan Solonewitsj z g kans de overheid te winnen vooy organiseeren van sportwedstrijden; hijze kreeg de leiding, wat hem eenige yryheia verschafte. Hij bemachtigde een komp en een kaart en spoedig waren de drie (Van onzen specialen correspondent). Salamanca. De meest zwaar tillende douanebeambte aan onze grens is nog een welwillend en vriendelijk heer vergeleken met zijn Spaanschen collega aan de Internationale brug tus- schen Irun en Hendaye. Al bevinden zich in de portefeuille van den vermoeiden reiziger, die den afstand AmsterdamHijdaye, het Zuid-Fransche grensdorpje, in één ruk aflegde, ook bij zonder vele documenten, het oponthoud achter den Spaanschen slagboom duurt toch altijd eenige uren. Papieren niet in orde en hoevele heeft men er niet noodig? dan terug naar Frankrijk. Dagelijks keeren velen, die niet in staat waren de vele grens- hindernissen te nemen, misnoegd met de aanteekening „niet geaccepteerd" naar de andere zijde van de lange brug terug. Het maken van een reis naar dit wonder lijk mooie bergenland is dus .eenvoudiger gezegd dan gedaan. In de eerste plaats is een Nederlandsche pas noodig, die voorzien moet zijn van de aanteekening „Geldig voor reizen naar Spanje"; 2e. een visum van den Spaanschen consul; 3e. een visum van de Fransche autoriteiten met het z.g. non interventie-zegel; 4e. een salvo conducto voor het reizen in Spanje; 5e. een zelfde papier voor het bezoeken van plaatsen aan het front gelegen; 6e. een sauve-conduit voor het verlaten van Spanje. Inderdaad, het zou niet verstandig zijn, onvoorbereid een reis naar dit zonnige land, waar nu reeds twee jaren lang het geweer knalt, te maken. Wellicht dacht U met dezen papierberg, aangevuld met introductie-papieren, de grens gemakkelijk te kunnen passeer en? Alvorens in een taxi te kunnen stappen, die naar het eerste station op Spaansch gebied zal rijden (immers de internationale spoorver binding is verbroken), wordt de portefeuille met nog enkele papieren gevuld, zoodat de vreedzame reiziger langzamerhand bevreesd begint te worden, één van die gewichtige schakels, bij het herhaaldelijk toonen van pas en andere documenten, te verliezen. Het is niet alleen verboden Spaansch geld te importeeren, doch bovendien moet men bij het verlaten van het land in staat zijn aan te toonen, waar men zijn geld gewisseld heeft. Tenslotte, dat is een gloednieuwe be paling, moet eventueel aangetoond kunnen worden, waarvoor men zijn geld heeft uit gegeven! Deze maatregel belet onderhand- sche verkoopingen in het nationale gebied. Daarom wordt in de pas een aanteekening gestempeld, dat de reizigers met zooveel Hollandsche florinas, ponden, francs, enz. over de grens is gekomen, aangevuld met een biljet, dat nauwkeurig al deze mone taire bepalingen bevat en met de zwaarste straffen dreigt bij overtreding; Het zou allerminst verstandig zijn bij de afstempeling een vergissing te maken, want in de douaneloc ds wordt gevisiteerdop geld. Maar nog zijn niet alle moeilijkheden uit den weg geruimd! De taxi stopt 100 meter achter de grens voor het fotografisch atelier. Naam van den pashouder, die van zijn mannen in de moerassige wouden van Karelie op weg naar Finland. In. het buitenland gekomen gingen Solo newitsj en de zijnen onmiddellijk aan het werk. Zy publiceerden hun persoonlijke herinneringen, vol overtuigende bijzonder heden over het leven onder het Sovjet bewind, dat zij van alle kanten, hebben leeren kennen en verfoeien. Na zich zelf op deze wijze te hebben ge ïntroduceerd, gingen zij een klein week blad uitgeven: „Golos Rossii" (de Stem van Rusland) dat binnen twee jaar een enormen lezerskring heeft gevonden. Solonewitsj wil niets weten van reacti- onnair monarchisme, nog minder van de democratische en liberale ideeën van een ander deel der Russische emigranten. Wel beschouwd is hij voorstander van een Russischen vorm van fascisme, gebaseerd op de huidige realiteit van het leven in de Sovjet-Unie. Het is te begrijpen, dat de G.P.Oe er op uit is dit centrum van agita tie te verdelgen. ouders, nummers van zyn sauve-conduits worden met pijnlijke nauwkeurigheid in een kaartsysteem gebracht. Dan... vingeraf drukken. Een Nederlander beschouwt dit gewoonlijk nog als een bewijs van wan trouwen tegen zijn persoon, als iets ont- eerends. Vele Engelschen, Amerikanen en Franschen denken er niet anders over en het is opvallend, dat velen van hen' Spanje den rug hebben toegedraaid en in de na burige grensplaatsen het verloop van den oorlog afwachten. Het gaat er al bedenkelijk naar een ge- vangenistafreel uitzien, wanneer men in een kelder bovendien nog met een volgnummer boven zijn hoofd gefotografeerd wordt. Het nemen van vingerafdrukken en het foto grafeeren zijn met ingang van 1 Januari ingevoerd als maatregelen tegen spionnage, die welig in het nationale gebied, ondanks uitgebreide politiemaatregelen, hotel- en treindetectives, censuur op brieven, tierde. Gevallen van spionnage. Waarschijnlijk is de ontdekking van een geheimen zender in een grafkelder te Salamanca in Nederland nog niet bekend. Een jong meisje bracht iederen dag een be zoek aan het graf van haar „vader". Bid dend knielde zij bij de zerk neer, om als zij haar weg vrij zag, door een verborgen toegang den zender in werking te stellen. Van meer recenten datum is een spion- nagegeval, dat de geheime politie veel hoofdbrekens heeft gekost. Belangrijk front- nieuws, berichten over troepentransporten, enz. bleken dagelijks ter kennis van den vijand gebracht te worden. Daar de posities nabij Saragossa daarvan nadeel zouden on dervinden (een zéér belangrijk punt aan het front) werd alles in het werk gesteld om het lek te vinden. Aanvankelijk zonder succes, daar wel in figuurlijken maar niet in letterlijken zin naar een lek gezocht werd. Na lang zoeken vond de politie het laatste, in de Ebro. De berichten werden in flesschen in den rivier geworpen; kilo meters verder werden ze in netten opge vangen! Het geduld aan de grens wordt nogmaals op een zwaren proef gesteld, want de taxi chauffeur stopt op den weg naar het station wederom. Een laatste onderzoek in de bureaux van den militairen commandant en bovendien in die van de censuur. Een blik in de registers, en zoo de komst van den reiziger vooraf niet is gemeld, dan staat er niets anders op het land weer te verlaten. Een officier onderwerpt alle brie ven, aanteekeningen en kranten aan een nauwkeurig onderzoek. Dan ligt eindelijk Spanje open en behoeft geen last van politie en militairen gevreesd te worden, wanneer niet al te groote inte resse getoond wordt voor oorlogsobjecten, troepenverplaatsingen, vliegtuigen, enz. Het centrum van Salamanca. De Plaza Mayor is het centrum van Salamanca. Terwijl de zon reeds de knoppen van de kastanjes bij de kathe draal kleverig maakt, is het goed op het terras van een der vele café's het leven achter het front gade te slaan. Onder de donkere poorten langs het stadhuis komen tientallen auto's plotseling in het helle daglicht. Zij zijn geteekend door den oorlog, gedeukt door botsingen, geverfd in allerlei kleuren, groen, bruin, paars, grijs, tegen luchtaanvallen, die soms toch doel troffen, te bemerken aan met ga ten doorzeefde spatborden, deuren en ver splinterde ramen. Zooals de vlaggen, die wapperen van den raadhuisgevel de sym pathieën van het land verraden, doen de auto's, wellicht op mindere opvallende wij ze, dat evenzeer. Naast de nationale vlag gen, klappen de Italiaansche tweekleur en de hakenkruisvlag in het zonnelicht. Aan den rand van het balcon is tenslotte die van Guatamala nog te zien, de staat, die het eerst, het Franco-bewind erkende. De auto's, die zonder ophouden over het plein razen, zyn bijna alle van Duitsch en Italiaansch fabrikaat Er is dikwijls beweerd, dat achter het front niet veel van den oorlog te bemerken viel. Vanzelfsprekend is dat onjuist en hangt een dergelijke bewering geheel van persoonlijk aanpassings- en opmerkings vermogen af. Van dit zon-overgoten terras ligt de oor log om het zoo eens te zeggen voor het grijpen. De groote spiegelruiten zijn met breede papierstrooken beplakt, zoodat het lijkt of enorme spinnen de huizen langs de Plaza willen binnendringen. Glas is niet alleen peperduur, maar ook bijna onverkrijgbaar en op deze wijze be schermt een ieder zoo goed mogelijk zijn ruiten tegen de trillingen van bombarde menten. Aan den voet van mijn glas gefiltreerde koffie mét melk, geschonken uit twee nik kelen kannen met langen steel inplaats van oor ligt een geperforeerd strookje papier: „10 centimes voor onze soldaten" staat er op. Onder een der poorten is juist nog de sigaar- en sigaretten-kiosk van het Staats- depot te zien. Zeker honderd menschen, boeren, solda ten, wachten in een lange file om een pakje sigaretten te bemachtigen. Eén merk is slechts verkrijgbaar en het is niet te rooken. Een maand geleden was er nog keuze, nu moet men zijn kanalen kennen om een doos Italiaansche duur te kunnen koopen. Op de ramen van de winkels zijn waar schuwingen tegen spionnen geplakt, een man, die een vinger waarschuwend op de lippen legt. De „oorlog" achter het front. Als van een stoel bij een kopje koffie „de oorlog voor het grijpen ligt", hoeveel meer moeten de huisvrouwen dan niet van het leven achter het front weten te vertellen. Er is geen bed in de stad meer te krijgen, de huizen zijn overvol'. Waar een 40.000 burgers leefden, krioelen nu 100.000 men schen. Levensmiddelen zijn er meer dan voldoende, al wordt het vleesch duur en taai. De bevolking in het nationale gebied heeft zeker niet die offers gebracht welke aan de andere zijde van het front noodza kelijk bleken. Dat heeft een stempel op de menschen gezet, zij kennen den ontzaglij ken haat niet, die ontberingen en gebrek aan het noodzakelijkste veroorzaakt. Na tuurlijk, is er oorlog, misschien valt een doode in de familie te betreuren, maar overigens gaat het leven zijn gang zonder heftige stoornissen. Juist om deze redenen maakte de val van Teruel een zoo diepen indruk op de burgerbevolking, een moreele depressie, die verbazingwekkend was. Iedereen sprak over de kleine stad en ik ben er van overtuigd, dat velen een keer in den krijgskans verwachtten. Psycholo gisch is deze schok slecht te verklaren uit de in-activiteit van de Spaansche bevolking die kans had gezien om onder het krijgs rumoer „in te dommelen". Niet het bezit van Teruel maar deze onrustige gezichten bij de radio, die de oorlogscommuniqué's doorgeeft, het herhaaldelijk vragen naar de meening van het buitenland over de krijgs- gebeurtenissen, vormen de overwinning van het regeeringleger. Echter uit deze reactie, die schok, die plotseling heel de civiele bevolking wakker schudde, bleek dat Spanje nog Spanje was, ondanks de vele soldaten met gele revers en die met lange messen op de heup. (Ita lianen en Duitschers). Noel Leder, lid van het Noorsche bureau voor poolonderzoek, heeft ver klaard, dat de 4 Russen van 't drijven de poolstation met een snelheid van 111 K.M. in 48 uur voortgedreven zijn. Zij bevinden zich te ver zuidelijk om het mogelijk te maken, dat Noorsche sta tions op Oostgroenland hulpexpedities organiseeren. Het zal ook moeilijk zijn tijdig expedities te zenden aar het Deensche dorp Sccrosby Sound. Wanneer de Russen er niet in sla gen dit dorp te bereiken, blijft er weinig kans hen van Landzij te redden. Hun laat ste kans is misschien Angmagsalik. Gistermiddag om vier uur Greenwichtijd hebben de Russische geleerden van de ex peditie van Papanin door tusschenkomst van het draadloos station op het Jan Mayen- eiland hun positie opgegeven: 72 graden zes minuten noorderbreedte, 19 graden 38 mi nuten westerlengte. Gisteren, Dinsdag, was de tent beschadigd tijdens een storm. De schade kon echter hersteld worden. Het weer is thans beter, er staat een lichte noor denwind. De Russische geleerden kunnen duidelijk de kust van Groenland waarne men. Het kasteel van Bohan door brand verwoest. - Een hevige brand heeft gister nacht het kasteel van Bohan by Namen (België) geheel verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. De eigenaars van het kasteel zijn op reis, terwijl het personeel met vacantie is. Het parket van Dinant is van het gebeur de in kennis gesteld. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur BAARN, 10 Febr. Naar wij ver nemen, luiden de berichten om trent den gezondheidstoestand van Prinses Juliana en prinses Beatrix onverdeeld gunstig. Toen gisteravond het gerucht de remde deed, dat ds. Niemöller zijn verdedigers had weggezonden, meenden zijn aanhangers aan vankelijk, daaraan geen geloof te moeten hechten, omdat het algemeen bekend was, dat alle drie de verdedigers de belijdende kerk steunen. Thans echter verklaart men in kringen, die in nauwe relatie met de be lijdende kerk staan, dat ds. Niemöller wel overwogen en op aanraden van zijn advi seurs gehandeld heeft. In gewoonlijk welingelichte kringen ge looft men, dat de vervolging tegen den pre dikant onder meer wordt gesteund door een bepaling uit Bismarck's kerkwet van 1874, waarin de priester, die door zyn optreden ordeverstoringen mogelijk maakt, bedreigd wordt met een gevangenisstraf van drie maanden tot twee jaar. Het schijnt, dat Niemöllers antwoord op de beschuldigingen 120 bladzijden compact machineschrift beslaat. De bekende chirurg prof. Sauerbruch behoort tot de talrijke ge tuigen a decharge. Volgens het Duitsche nieuwsbureau zou zich op het ys van het Peipus-meer wederom een grensincident hebben voorgedaan, waarbij aan Estlandsche zijde drie personen zouden zijn gedood. Volgens een bericht uit Estlandsche bron waren Dinsdagochtend vroeg twee man schappen der Estlandsche grenswacht met een koetsier op patrouille gegaan langs de afgebakende grenslijn, welke op 500 M. van de eigenlijke grenslijn verwijderd ligt. Des avonds waren zij evenwel nog niet te ruggekeerd. In den nacht op Woensdag hebben de Sov jet-Russische grensautoriteiten te Dow aan de Estlandsche grenswacht medegedeeld, dat Estlandsche grensbewakers Sovjet-Rus sisch gebied hadden betreden om Sovjet- Russische visschers te arresteeren by een vuurgevecht om het leven waren gekomen. Militaire incidenten in Oost-Pruisen? - Volgens te Warschau uit Berlijn ontvangen berichten zouden zich te Allenstein (Oost- Pruisen) en Stolp (Pommeren) militairen incidenten hebben voorgedaan in verband met de jongste wijzigingen bij de rijksweer. De Belgische Weidmann. - Edouard Bru, die reeds bekend heeft drie vrouwen te hebben vermoord, wordt er thans van ver dacht te Luik het dienstmeisje Madeleine Lardincis, oud 22 jaar, te hebben omge bracht. Het lijk van het slachtoffer is 21 Maart 1937 op haar kamer gevonden, waar de moordenaar haar een bezoek had ge bracht. Evenals Amelie Godts, het Brussel- sche slachtoffer, was Madeleine Lardinois met een kous gewurgd. Naar Duitschland ontvoerd. - Het blad Soir" meldt: „Op 4 Januari j.L is een zekere Heinrich Niederau uit La Galamine ver dwenen. Uit een door de bevoegde autori teiten ingesteld onderzoek blijkt, dat de man op dien dag tegen 13 uur 20 gelokt is op den weg, die van Moresnet-La Chapelle naar Aken leidt dwars door het bosch. Die- derau zou zich in tegenwoordigheid hebben bevonden van een achttal Duitsche politie ambtenaren in burger, die hem, na hem te hebben mishandeld, over de nabyzijnde grens zouden hebben ontvoerd. Sinds 4 Januari zou Niederau opgesloten zijn in het Polizeipraesidium te Aken. Dit bericht heeft uiteraard in de streek zeer groot opzien gebaard". Chileensche stad door brand vernield. - Voor de tweede maal in drie jaren tyds is het stadje Castro op het eiland Chileo vrij wel door brand verwoest. 170 huizen wer den een prooi der vlammen. Verscheidene menschen liepen verwondingen op. De scna- de is aanzienlyk.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1