VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Glimlachje GEMENGD NIEUWS. KING is goed voor iedereen, edereen lust graag KING FIRMA TONNEMA Cie. SNEEK NOORDSCHARWOUDE SCHERMERHORN TWEEDE BLAD. 3 NEDERLAND EN ZIJN WEERMACHT. Rede generaal-majoor jhr. J. Th Alting von Geusau. Voor de afd. Amsterdam van de alge meen e vereeniging van Nederlandsche re serve-officieren sprak gisteravond generaal- majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, com mandant der le divisie over „de strategi sche positie van Nederland en in verband daarmede taak en samenstelling van de Ne derlandsche weermacht", zoowel uit een oogpunt van den oorlog te land, als van dien in de lucht en ter zee. Wat den landoorlog betreft schetste hij de geweldige versterkingen, welke ter weers zijden van de Fransch-Belgisch-Duitsche grens zijn aangelegd, versterkingen, welke er jn 1914 niet of in zeer beperkte mate wa ren. Hieruit concludeerde spreker dat waar de weg van den minsten weerstand over ons land loopt, de kans om, als in 1914, buiten een West-Europeesch conflict te blijven zeer belangrijk gedaald is. Dit zelfde geldt ook voor den luchtoorlog, want het bezit van onze vliegvelden als tus- schenposten tusschen oorlogvoerende landen is belangrijk voor de operatieën. Dat het bezit van onze havens en zeegaten voor het voeren van een handelsoorlog van groot ge wicht is, is misschien wel het duidelijkste gebleken door het mislukken van den Duit- schen duikbootoorlog in 1914. De veronder stelling is volgens spreker niot gewaagd, dat indien de Duitschers zich op onze havens hadden kunnen baseeren, het resultaat wel licht geheel anders waren geweest. Waar het beginsel van de collectieve veiligheid door het volkomen falen van den Volken bond ons ontvallen is en bovendien de po litieke tegenstellingen in Europa dagelijks in aantal en omvang toenemen, heeft de ge schetste zoo gevaarlijke strategische positie eindelijk de oogen van het in zalige rust voortdoezelende Nederlandsche volk ge opend en daarmede is als bij tooverslag de sympathie en offervaardigheid van ons volk voor zijn weermacht herleefd. En zulks is begrijpelijk, want alleen een behoorlijke weermacht kan ons land buiten den oorlog houden. Spreker stelde hier scherp de preventieve werking van onze strijdkrachten op den voorgrond en toonde aan hoe in 1914 onze weermacht inderdaad die werking heeft uitgeoefend en daarmede ons land en volk de onmetelijke weidaad bewezen heeft ons in die vier jaren buiten den wereldbrand te houden. Spreker zegt verder, dat die preventieve werking allen tot haar recht komt, indien onze weermacht zoo goed is, dat zij in het buitenland als een factor van beteekenis, als een werkelijk overwicht op de balans wordt beschouwd. Wanneer spreker dan onze weermacht van voor kort aan dezen eisch toetst komt hij tot de meest ontstel lende conclusie, zoowei ten aanzien van de materieele uitrusting als van de personeele geoefendheid. Spreker wilde op den achter stand in onze weermacht geen kritiek meer oefenen en liever de zoo veel hoopvoller toe komst onder de oogen zien, maar hij wensch- te toch nog uitdrukkelijk vast te stellen, dat het moreel niet geoorloofd is om onvoldoen de gewapende en geoefende landszonen te genover een geheel modern bewapenden en uitmuntend geoefenden vijand te brengen. Spreker beschouwde daarop de vele en zeer groote verbeteringen, welke in den al- lerlaatsten tijd, vooral dank zij het energie ke bewind van den tegenwoordigen minister van defensie zijn aangebracht. De materiee le verbeteringen spreken voor zichzelf. De verlenging van den eersten oefentijd ver schaft ons beter geoefende soldaten, beter geoefende reserve-officieren en een zekere strategische veiligheid, terwijl de contin- gents-uitbreiding ons in staat stelt om de groote gaten, die zich in ons oorlogsleger bevonden te stoppen. Bij een en ander be toogde spreker, dat al die verbeteringen echter tijd kosten. Het is trouwens een fa tum, dat rust op alle militair-organisatori sche fouten. Ze worden met een pennestreek begaan, maar het duurt jaren om ze te her stellen. In dit verband hekelde spreker scherp het z.J. onverantwoordelijk geschrijf van som mige gepensionneerde officieren, die zooda nig stemming trachten te maken tegen de plannen van de regeering, dat wederom een jaar tijdverlies er het gevolg van had kun nen zijn. Gelukkig is dat niet geschied. Maar van allen wordt thans ook gevraagd een zekere intellectueele discipline, d.w.z. dat niet iedereen en vooral gepension- neerden maar terstond naar zijn penhou der grijpt, indien hy in eenig opzicht niet geheel instemt met de plannen der regee- ring. Door al deze matelooze critiek wordt de weermacht eerder geschaad dan gebaat en wordt het vertrouwen van het volk in het beleid van de regeering en de militaire auto riteiten ondermijnd. Thans geldt voor allen. „Eendracht maakt macht". „Ga nou een stap achteruit Jaap, dan kan ik zien, of het kapje aar dig staat!" PROF. VAN EVERDINGEN BLIJFT. Eenigen tijd uitgesteld Naar wy vernemen is het vertrek van prof. dr. van Everdingen als directeur van het koninklijk Nederlandsch meteorologisch instituut te de Bilt, dat op 1 Maart a.s. zou plaats hebben, eenigen tijd uitgesteld. De reden hiervan is, dat zijn opvolger dr. Cannegieter, nog niet in de gelegenheid is de functie van directeur van het instituut over te nemen, aangezien deze in de ko mende maanden zeer bezet is met werk op internationaal terrein. Daarom zal prof. van Everdingen nog drie maanden als directeur aan het insti tuut verbonden blijven. DE ERKENNING VAN ITALIAANSCH ABESSINIE. Eden over Patijn's initiatief In antwoord op een in het Engelsche La gerhuis gestelde vraag over het Nederland sche voorstel inzake de erkenning van de verovering van Abessinië door Italië zeide Eden, dat hij tegen het einde van het vorig jaar vernomen had, dat de Nederlandsche regeering in overleg was getreden met de regeeringen der andere staten, die toetraden tot de overeenkomst van Oslo, over de mo gelijkheid overeenstemming te bereiken in zake de voorwaarden, waarop zjj hun ver tegenwoordigers te Rome zouden kunnen benoemen. Aleer definitieve stappen te ondernemen was de Nederlandsche regeering voor nemens overleg te plegen met de regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk. Het initiatief in deze aangelegenheid be rustte uitsluitend bij de Nederlandsche regeering, aldus Eden. Op een vraag of de Nederlandsche regee ring met de goedkeuring en het gezag der Britsche regeering was opgetreden, ant woordde Eden ontkennend, hieraan toe voegende, dat de Nederlandsche regeering onlangs wel de Britsche regeering officieel in kennis heeft gesteld van haar initiatief in deze aangelegenheid. ZIJN VADER BESTOLEN. Een inwoner van Haarlem deelde gisteren aan de politie mede, dat zijn 17-jarige zoon was weggeloopen en f 400 had meegenomen. Uit een onderzoek bleek, dat de jongen zich met een taxi naar den Haag had laten bren gen, daar eenigen tijd had vertoefd en daar na met dezelfde taxi naar IJmuiden was ge gaan, waar de chauffeur hem bij een dans gelegenheid had afgezet. De politie spoorde den chauffeur op en vertelde hem wat de jongen gedaan had. Zoodra de politie weg was reed de chauf feur naar Amsterdam, waar hy den jongen opzocht hij wist n.1 dat hij van IJmuiden daarheen zou gaan en vertelde hem, dat hij door de politie werd gezocht. De jonge man, die vreesde gearresteerd te worden, gaf den chauffeur 300 mede om aan zijn vader te overhandigen. Dit deed de chauf feur ook werkelijk. De vader waarschuwde de politie, die den chauffeur onder verden king van heling arresteerde. Daar het be richt van vermissing door den politie-radio- dienst was bekend gemaakt, had de Amster damsche politie den jongen intusschen aan gehouden. Deze werd naar Haarlem gebracht en na te zyn verhoord, door den vader af gehaald. HOOIZOLDER TE HAARLEM UITGEBRAND. Gistermiddag is brand ontstaan op een hooizolder gelegen boven den stal van per ceel Korte Poellaan 23 te Haarlem. Des morgens was nog een groote partij hooi op den zolder gebracht. Eenige jongens van 6 tot 8 jaar hadden des middags op den zol der gespeeld en een prop gemaakt van pa pier en hooi, welke ze brandend in de partij hooi hadden gestopt. In een oogenblik stond de zolder in lichtelaaie. De brandweer heeft de belendende perceelen beschermd en met drie stralen het vuur bestreden. De hooi zolder brandde geheel uit. De schade, die nogal aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Diamanten huwelijksfeest. - Het echt paar J. Vervloet en J. Terhoeve te Zuidzijde (gemeente den Bommel) hoopt 22 Februari a.s. zijn 60-jarige echtvereeniging te her denken. De koningin maakt een fietstocht. - H.M. de koningin heeft gistermiddag een fietstocht in de omgeving van Soestdijk gemaakt. Zij was daarbij vergezeld van een hofdame. Otto van Nijenhoff gaat filmen. - De Nederlandsche cineast, Otto van Nijenhoff, heeft opdracht gekregen van Zwitsersche autoriteiten voor het maken van een Zwit sersche winterfilm. Voor dit doel is de heer van Nijenhoff naar Zwitserland vertrokken, waar hij voor eerst opnamen zal maken te Arosa. Zooals bekend, werden door den heer van Nijenhoff o.a. in Nederland de films „De trekschuit", „Den Haag" en „Het rijksmu seum" vervaardigd. Jietk ÓL Schoot De classis Alkmaar der geref. kerken heeft aan ds. F. Jansen, sinds 1935 predi kant te Anna Paulownapolder, wegens voortdurende ongesteldheid met ingang van Feruari j.1. eervol emeritaat verleend. OUDERAVOOND VONDELSCHOOL. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden was een bevredigend aantal ouders Woensdag bijeen gekomen in het gymnastieklokaal der Vondelschool om te luisteren naar een causerie van den heer C. M. Schikker, vertegenwoordiger van den Ned. Spaarbond, over jeugdsparen. De spreker gaf allereerst een historisch overzicht over het sparen, zooals dit ge schiedde in oude tijden tot op heden, en zette up duidelijke wijze het nut van het sparen uiteen, zoowel voor het individu als voor de maatschappij- Volgens de zinspreuk: Jong gewend, oud gekend, is 't derhalve zaak, reeds de jeugd de spaargewoonte eigen te maken. Aan de hand van een serie duidelijke lantaarn plaatjes liet de spreker zien den groei van het spaarbankwezen, vanaf de eenvoudige Schotsche boerderij, de eerste spaarbank, tot de op moderne leest geschoeide organisatie van het heden. Op aardige wijze demon streerden de lichtbeelden de wijze, waarop door de jeugd in de scholen wordt ge spaard en de verschillende doeleinden, welke daarbij door de kinderen worden nage streefd. Daar verscheidene der opnamen aan Alkmaarsche scholen waren geschied, trok dit onderdeel natuurlijk ten zeerste de aan dacht. Hierna volgde nog de vertooning van een serie geestige teekeningen over de economische waarde van het sparen. Aan den spreker en aan den heer Schoorl, directeur der Nutsspaarbank al hier, die de lezing had mogelijk gemaakt, werd hartelijk dank gebracht. Na de pauze, waarin het gebruikelijke kopje thee werd rondgediend, volgde na een inleiding door het hoofd der school, den heer Lutterot, een geanimeerde bespreking over eventueel onderwijs in „Bijbelkennis". Tenslotte werd besloten ook den niet- aanwezigen ouders gelegenheid te geven, zich over dit onderwerp uit te spreken en op een volgenden ouderavond de resultaten van dit onderzoek verder te behandelen. Elke dag KING Elke dag FIT! £xwtd: en 'JxiUt&ouw TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivelcentrale heeft voor de week van 13 t.m. 19 Februari voor de consumptiemelk op regeeringscontract het taxegedeelte vastgesteld op 7.25 cent, eventuel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Voor de over- melk bedraagt de regeerings-minimumprijs 6.60 cent. De afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk bedraagt 2.50 cent KENNEMERLAND. De markt gaf een beeld van het komen de voorjaar. Met uitzondering van witlof X waarvan de groote aanvoer nog moet ko men) beginnen alle producten te vermin deren, doch dit jaar is men al heel vroeg klaar. Dit zal zich waarschijnlijk wreken, doch door den zachten winter is alles gauw opgeruimd en voor die producten, waarvoor dat niet noodig is, heeft men toch opruiming gehouden, omdat men de tuinen ontruimd wil hebben voor de voorjaarswerkzaam heden. Maar met dit al was er een kleine aan voer en vlugger handel en ook hooger prij zen. Het zijn altijd nog spruiten en kool, die de markt beheerschen en de prijzen voor spruiten waren hooger (voor zoover goed gesorteerd). Spruiten maakten een prijs van 6.5014.50. Bloemendaler kool gold 2.803.15 en groene kool 3.204.80, per 100 K.G. Boerekool was gewild (voor zoover prima kwaliteit) en maakte een prijs van 1.806.15 per 100 K.G. Roode kool was ook gewild en gold 4.10—6.30 per 100 K.G. De bosgroente (welke we niet per K.G. doch per 100 bos zullen noemen) was gewild, rabarber maakte een prijs van 8.50 f 11.50, prei 6.508.30, radijs 1f 3, selderie f 1.10f 1.80 en peterselie 2.80 5 per 100 bos. Uien worden bij den dag duurder en de prijzen, 10.80f 14 per 100 K.G., zijn aan den hoogen kant. Een arti kel, dat niet in tel was, is knolselderie, welke voor f 1.802.30 per 100 werd ver handeld. Bieten en wortelen golden ook hooger, de noteering was resp. 2.403.40 en 1.40—2.60 per 100 K.G. Waschpeen was duurder, n.1. f 5.80f 8.60 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. INWISSELEN VAN IDENTITEITS BEWIJZEN KALVEREN. De Landbouw-crisis-organisatie voor N.H. deelt aan de bij haar georganiseerde vee houders mede, dat op de identiteitsbewijzen, af te geven voor kalveren, die bij het schet sen 175 K.G. of meer wogen, een duidelijk zichtbaar stempel Z zal worden geplaatst. Deze identiteitsbewijzen zullen alleen ter inwisseling worden geaccepteerd indien zij worden aangeboden door dengene, te wiens name het identiteitsbewijs staat, terwijl te vens een verklaring van keuringsdienst of veearts moet worden ingediend, waarmede deugdelijk wordt aangetoond, dat het betref fende kalf niet meer in leven is. Veehouders worden derhalve aangeraden geen identieitsbewijzen, voorzien van een stempel Z te koopen. Identiteitsbewijzen, welke niet van dit teeken zijn voorzien, zullen daarentegen voortaan zonder eenige verklaring voor in wisseling in aanmerking komen. Deze regeling heeft uiteraard betrekking op identiteitsbewijzen 1938. JUovwdaal Tlieuws EGMOND WORDT BEPLANT. De volgende week zal een begin gemaakt worden met de beplanting van het dorp, na melijk het vroeger kerkhof, verschillende duincomplexen, wegen enz. Er zullen niet minder dan 150.000 boomen en struiken in werkverschaffing worden geplant. WERKVERSCHAFFING OP HET PROVINCIAAL LANDGOED. De minister van sociale zaken heeft goedgekeurd, dat op het provinciaal land goed Egmond werkloozen in werkverschaf fing worden tewerkgesteld. Voor deze werk verschaffing gelden de gewone voorwaarden betreffende tewerkstelling van gezinshoof den, kostwinners en bij uitzondering kost gangers, regenverlet, verhaal van de halve premie ingevolge de ziektewet e.d. Er zal in accoord gewerkt moeten worden tegen een basis-uurloon van 28 cent. Noordermarktbond De bestuursvergadering van de veilings- vereeniging „De Noordermarktbond" werd Woensdagmiddag in het vergaderlokaal ge houden onder leiding van den heer J. Ootjers. De voorzitter sprak een kort welkomst woord. Men heeft alle hoop op 1938 geves tigd gehad. Dat is echter niet opgegaan, al thans wat het begin betreft. Het weer heeft daaraan groote schuld gehad. Door het zachte weer kan alles nog van het veld worden gehaald. Medegedeeld werd, dat de omzet in de maand December 140.279,67 was. De keu ringsboete bedroeg 53,69 in die maand. De jaaromzet was in 1937 1.152.238,58. De omzet 1936 was pl.m. 100.000 minder. De secretaris merkte op, dat de gemiddel de omzet in een groote reeks van jaren 3.1 millioen is geweest. Het is dus nog lang niet normaal. De voorzitter las een brief voor, waarin werd medegedeeld, dat de teeltheffing van 30 tot 50 per H.A. is verhoogd. Bij de vaststelling van de kostprijzen zal met deze betaalde heffing rekening worden gehou den. De minister deelt mede, dat voor 1933 de aardappelen als tuinbouwproduct zullen worden beschouwd, waardoor dus, als de pryzen er maar zijn, de aardappelen in aan merking komen voor een uitkeering van Tuinbouwsteun. Dat is het eenige voordeel, dat aan deze verhooging vastzit. Op het verzoek om subsidie voor den Kring van Correspondenten van den Plan- tenziektenkundigen dienst besloot het be stuur gunstig te beschikken en 25 te ver- leenen. Een verzoek van den heer J. Kos, veiling beambte, om herziening van zijn vergoeding voor het toezicht op de doorgedraaide pro ducten werd in zooverre afgewezen, dat aan hot einde van het seizoen zal worden nage gaan, wat den beambte redelijkerwijs toe komt voor zijn werk. De Rykstuinbouwconsulent, ir. Rietzema, zal eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur zitting houden in het betaalkantoor te Broek op Langendijk. Men stelde zich echter op het standpunt, dat zij, die van de veiling gebruik maken, ook de percenten dienen te betalen. De aan vragers kunnen nog blij zijn, dat ze niet meer dan het gewone percentage hebben moeten betalen, omdat zij geen lid van den N.M.B. zijn. Men nam de verzoeken om een afwijkende regeling voor kennisgeving aan. Op een verzoek van het comité van koude- grondstuinders om in overleg te treden, werd niet ingegaan. Voor de algemeene vergadering van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Neder land had het bestuur geen voorstellen. De voorzitter meende, dat men de voor stellen inzake de teeltheffing wel kon steu nen, al zou het niet veel geven. De afgevaardigde van De Eendracht achtte deze teeltheffing een onbillijke belasting op een reeds ingekrompen product. Er wordt heelemaal geen rekening gehouden met de kansen van mislukking van den teelt. Ver der moet men zelfs van z'n eigen poters hef fing betalen. De voorzitter merkte op, dat de gelden zullen worden besteed voor de bevordering van den export en voor het uitkeeren van eventueelen steun. Een voorstel van Nieuw Leven om aan te dringen, dat de aardappelregeling tot 1 Augustus doorloopt i.p.v. tot 15 Juli zal wor den ingediend. Een gevolg van den korten tijd, welke men de aardappelen kan aanbieden voor den garantieprijs is, dat in dien tijd de mark ten worden overvoerd. Hierna besprak men de kwestie over het verladen van de doorgedraaide pootaard- appelen. De aardappelen moesten franco op den wagon worden geleverd. Nu de weersomstandigheden de kwaliteit van de kool zeer ongunstig beïnvloeden, vroeg de afgevaardigde van Nieuw Leven hoe de controle van de kwaliteit is. Wordt er nog rekening gehouden met deze omstan digheid? De voorzitter antwoordde, dat daarover geen klachten zijn. Er is wel eens een party, welke tegenvalt. Dit wordt dan in lagere klasse gebracht. De L.T.B. afd. Langendijk vroeg, hoe men tegenover het optreden van het U.C.B. stond. Als er klachten zijn, wilde deze afgev. er werk van maken. Volgens den voorzitter ontbrak er nogal eens iets aan de kwaliteit van de door de tuinders aangevoerde producten. Over de controle heeft spr. geen klachten. Er wordt wel goed naar gekeken, doch het is ook noodig, dat goede kwaliteit wordt verzon den, om het afzetgebied, dat men heeft, nog te behouden. De secretaris deelde mede, dat een der controleurs hem heeft gezegd, dat het aan de veiling van den N.M.B. het slechtst was wat de kwaliteit aanging. Het is veel beter, alles goed gescheiden te houden. Een andere spreker zeide, dat ook de sor- teering naar de grootte soms zeer te wen- schen overlaat. De voorzitter ried aan, niet te wachten met afleveren, tot men afwijkende kwaliteit heeft. De vergadering besloot 20 bij te dragen in de kosten der koolduivenbestrijding. De voorstellen voor de alg. verg. zullen voor half Maart moeten worden ingediend. Bedankt. Naar wij vernemen, heeft de heer D. Kansen bedankt als voorzitter en lid van het Burgerlijk Armbestuur. Inventarisatie. By de gehouden inventarisatie van stapelproducten bij de afd. Langendijk van den L.T.B. was de voorraad per 7 Februari: 77 wagons roode kool; 64.6 wagons gele kool; 102.3 wagons Deensche witte kool; 1.7 wagon uien en 11.1 wagon peen. Alles in wagons van 10.000 K.G. De totale voorraad was 256.7 wagons. Vergadering Woningbouw. Op 8 Febr. vergaderde de woning- bouwvereeniging onder voorzitterschap van den heer K. Oostwouder. Uit het financiëele verslag van den penningmeester stippen wij aan dat de winst- en verliesrekening in ontvangsten en uitgaven bedraagt 4324.50; de balans in actief en passief 78810.31. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren J. Klippel en P. Man tel, wei-den bij acclamatie herkozen, ter wijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Los, werd be noemd de heer A. de Vries. Besloten werd 4 rente te betalen alleen van volgestorte aandeelen, terwijl door nieuwe bewoners als entrée moet worden bc'aald 15. Het timmerwerk werd voor dit jaar op gedragen aan den heer S. Kan. 143. Doch beoorlogen doen de men sen elkander nog wel. Nog voor enkele jaren op een reis naar het zuiden vlogen wij over een gebied. Er heerste veel lawaai en geknal, dat we nieuwsgierig werden, en wat lager vlogen om te zien wat er gebeurde. 144. 'tWas erg onvoorzichtig van ons, want eensklaps viel een gedeelte van onze kameraden naar beneden. Dat hadden de mensen gedaan. Onze vrienden moesten het leven laten. Jullie begrijpt hoe wij geschrokken zijn.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7