DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Roemeensche kabinetscrisis duurde kort. No. 35 Dit „ummer bestaat mt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 11 Februari 1938 De algemeene toestand Het land zal zonder parlement bestuurd worden. KABINET-GOGA AFGETREDEN. Het drijvende Poolstation. 140e Jaargang Pembrandts nog steeds gewaardeerd. Aanslag op redactiebureaux in Sjanghai. Terroristische beweging. Duitsche Maatregelen. Alle Fransche en Engelsche bladen in beslag genomen. Nieuws in 't kort. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse oumraers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke .regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. in Alkmaar, 11 Februari. Wat gebeurt er eigenlijk in Duitschland? Toen Hitier Vrijdag j.L zijn drastische maatregelen nam en o.m. von Fritsch met een bedankje naar huis stuurde, toen was het iedereen duidelijk, dat er méér gebeurd moest zijn in het Duitsche rijk dan bekend was geworden. Men voert maar niet zonder meer verregaande hervormingen in; men ontslaat maar niet zonder meer legerleiders en gros. Dat moet men alleen, als men er toe genoodzaakt wordt. Hitier heeft een ongekende macht Duitschland. Hij kan veel doen zonder de redenen daarvoor bekend te maken. Hij kan veel doen, zonder dat zijn positie gevaar loopt. Want het volk becritiseert hem niet meer en de kranten loopen met hem mee. Zoodat er veel gebeuren kan, dat nimmer zal uitlekken. Toch kan niet alles verzwegen worden en zoo is dan thans uitgelekt, dat er groote on rust heerscht onder de officieren van het Duitsche leger. Wel wordt dat van Duitsche zijde formeel ontkend, maar de geruchten blijven aanhouden, dat na de jongste maat regelen van Hitier tal van officieren, zelfs hooggeplaatste officieren zeer ontevreden zijn over het gebeurde. Die geruchten komen niet rechtstreeks uit Duitschland, maar uit de grenslanden. Zoo kwamen uit Warschau, Londen, Bazel en Brussel gisteravond allerlei mededeelin- gen van geruchten over onrust in Duitsch land en in het bijzonder in Duitsche garni zoensplaatsen. Te Warschau werden de be richten uit Allenstein en Koningsbergen be vestigd, volgens welke de Duitsche garni zoenen in deze twee steden in openlijk verzet zouden zijn gekomen. Te Londen deden geruchten de ronde over talrijke arrestaties van officieren in dit ge bied. Voorts zou de politie in het geheele Rijnland een razzia hebben ondernomen op personen, die bekend staan om hun sympa thie voor de rijksweer, als boven de par tijen staand apparaat van landsverdediging. Een groot aantal arrestaties zou zijn ver richt en onder de gearresteerde zouden zich een aantal bekende groot-industrieelen be vinden. In de wandelgangen van het Engelsche parlement deden Donderdagavond allerlei sensationeele geruchten de ronde, betreffen' de den toestand in Duitschland. Volgens deze geruchten, waarvan echter geen bevestiging kon worden verkregen, zouden zich te Ber lijn en elders onlusten hebben voorgedaan. Ook zouden de Belgische grens-autoritei ten maatregelen hebben getroffen teneinde eventueel alle op Belgisch grondgebied vluchtende Duitsche onderdanen onmiddel lijk in verzekerde bewaring te brengen. Uit Weenen kwam een bericht van Reu ter volgens hetwelk de grens tusschen Duitschland en Opper-Oostenrijk sedert Woensdagmiddag geheel zou zijn afgesloten. Het normale verkeer aan de Tyroolsche grens zou zijn opgehouden, hoewel eenige personen na een nauwkeurig onderzoek de grens overschreden hebben. Een onderzoek dat op verscheidene pun ten van de Duitsch-Oostenrijksche grens is ingesteld, leverde echter op, dat het grens verkeer normaal functionneerde. Het sluiten der grens gaf te Weenen tot sensationeele geruchten aanleiding, volgens welke zich in Duitschland binnenlandsche moeilijkheden zouden voordoen en er zelfs ongeregeldheden zouden zijn uitgebroken. Daar het niet mogelijk is deze geruchten te controleeren, moeten zij met het grootste voorbehoud worden aanvaard. Tot zoover dan de berichten uit de lan den rondom Duitschland. Daarnaast echter komt er één bericht uit Berlijn zelf, een Reuter-telegram van den volgenden inhoud. Nationaal-socialistische kringen veiwach- ten niet, dat zich iets zal voordoen in den gent van een opstand of van onlusten, gegeven wordt echter, dat er eenige weer spannigheid heerscht onder oude legeroffi cieren, in het bijzonder in gebieden als Pom- meren en Oost-Pruisen, waar de officieren voortkomen uit families, die zijn groo ge bracht in de tradities van het oude leger. Uit verschillende gegevens kan worden afgeleid, dat in zekeren omvang officieren, die niet sympathiseeren met het nieuwe re- gime in den loop van den tijd verwijderd zullen worden. Zesendertig personen bij brand omge komen. - In het Zuid-Slavische dorp Sretniza bij Mostar zijn zesendertig personen bij een brand om het leven gekomen. De brand ontstond tijdens een bruiloft in een boerenwoning, waar ongeveer hon ei gasten bijeen waren, die door een P^nic werden aangegrepen. Binnen korten tijd w as het houten huis, dat van een stroodak was voorzien, volkomen in de asch gelegd. On de zesendertig slachtoffers bevinden zien ook de bruidegom en zijn ouders. De bruici werd zwaar gewond. Men vermoedt, dat een afwezen minnaar het vuur heeft aange- stoken. De regeering-Goga, die nauwelijks een maand aan het bewind is, heeft haar ontslag ingediend .De koning aanvaardde het ontslag. De crisis duurde niet lang, want onmiddellijk werd een nieuwe regee ring gevormd door Miron Cristea. De redenen van den val van Goga. De val van het kabinet Goga is tege lijkertijd veroorzaakt door de moeilijk heden, die het op binnenlandsch politiek terrein ontmoette, en door de reacties, die zij® buitenlandsch optreden bij een groot deel der Roemeensche meening wekte. De onzekerheid die heerschte sedert het aan het bewind komen van de racistische nationaal christelijke partij, de toenemende inzinking in het zakenleven tengevolge van de maatregelen tegen de joden, de omvang die de beweging der ijzeren garde kreeg en vooral de bloedige incidenten tijdens de verkiezingscampagne, deden een ernstigen toestand van spanning in het land ontstaan. Bovendien had de nationaal christelijke partij slechts negen procent der stemmen gekregen bij de verkiezingen van December en slechts de medewerking kun nen verwerven van de Duitsche en Hon- gaarsche minderhedengroepen voor de verkiezingen op 2 Maart a.s. Staat van beleg in het geheele land. Een der eerste daden van de nieuwe regeering was de uitbreiding van den staat van beleg, die na den moord op Duca voor Boekarest en de meeste groote steden in de provincie was afgekondigd, tot het ge heele land. Alle bevoegdheden, die de wet en de reglementen toekennen voor de handha ving van de openbare orde, worden door de militaire autoriteiten uitgeoefend. De commandanten der departementen hebben de functie van prefect gekregen. De cen suur op de pers is strenger geworden. De politie blijft overigens onder commando van den minister van binnenlandsche zaken. Het aftreden der regeering Goga. In extra edities publiceeren de dagbla den de officieele bevestiging, dat de re geering is afgetreden en dat de koning het ontslag van het kabinet heeft aanvaard. In politieke kringen verklaart men, dat de oo' zaak van het aftreden der regee ring-Goga in bininenfandsch politiek op zicht gezocht moet worden op financieel gebied en in buitenlandsch opzicht in het feit, dat de Geneefsche vergadering een oplossing van het joodsche probleem niet opgeleverd heeft zooals die door de regee ring gewenscht werd. Mironescoe zou namens de democrati sche oppositiepartijen den koning hebben verklaard, dat slechts een regeering der nationale concentratie ten uitvoerlegging der verkiezingen zonder bloedvergieten kon waarborgen. De indruk in Duitschland. De Duitsche bladen leveren nog geen commentaar op het aftreden der regeering- Goga en de samenstelling van het kabinet- Cristea. In hun berichten uit Boekarest beperken de bladen zich er toe te verklaren, dat de Roemeensche crisis is veroorzaakt door omstandigheden van binnenlandsche en buitenlandsche politiek en van economi- schen aard. Men kon de begrooting niet in evenwicht brengen tengevolge van het re- geeringsprogramma, terwijl de partijen der democratische oppositie er bij den koning op aandrongen, dat hij het land rust zou ge*'en. Verder wijst de pers er op, dat Mironoscu, die zitting heeft in de nieuwe regeering, buitengewoon hartelijke betrek kingen met politieke en militaire kringen in Frankrijk onderhoudt. De indruk in Italië. Het aftreden van het kabinet-Goga is met verbazing te Rome vernomen. Men had daar het kabinet met de grootste sympathie verwelkomd. Een aantal Itali- aansche journalisten, dat naar Boekarest was gegaan, had uitvoerige corresponden ties geschreven, waarin men zekere reser ves ten aanzien van de toekomst der regee ring-Goga en haar werkelijke tendenties kon lezen. Deze aanduidingen bleven echter uit zonderingen en de regeering-Goga werd algemeen beschouwd te Rome als een in strument voor een Roemeensche herleving in fascistischen zin. t'l Octavian Goga Zonder parlement regeeren! De nieuwe Roemeensche regeering kon digt zich aan als een regeering van natio nale concentratie dia het Ir.nd zal besturen zonder de hulp van het parlement. De activiteit der politieke partijen wordt ge schorst: de verklaringen worden voor on- bepaalden tijd uitgesteld. De regeering bestaat uit leden van de liberale partij en van verschillende recht- sche partijen .Zeven vroegere eerste minis ters hebben zitting ;n het kabinet. Dok drie van de christelijk-nationale ministers van het vorige kabinet maken deel uit van de regeering, n.1. de minister van de fensie, Antonescu, de minister van nijver heid, Calinescu, en de minister van land bouw, Siesi. Proclamatie van den koning. De koning heeft een proclamatie tot het Roemeensche volk gericht, waarin hij zegt, dat de propaganda bij verschillende ver kiezingen onrust in leven en ziel van de natie heeft gebracht. Het gevolg daarvan was een geest, die het bestaan van het volk ondermijnt. De duurzame belangen van het vaderland moeten beschermd wor den. Daarom, aldus de koning, heb ik een regeering van verantwoordelijke mannen gevormd, die bezield zijn van de grootste vaderlandsliefde, en vrij staan van alle partij-actie. Deze mannen zullen de be schikking hebben over voldoende tijd om uitsluitend voor het welzijn van het vaderland te werken. Deze regeering zal het staatsbestuur aan politieke invloeden onttrekken. Zij zal veranderingen in de grondwet brengen, die beantwoorden aan de nieuwe behoeften en aan de verlangens varu de natie. Ik ben vastbesloten dezen nieuwen weg te betreden in de overtui ging, dat daarop het heil van het vader land ligt Commentaar der Italiaansche ochtendbladen. De Italiaansche ochtendbladen, die een verslag geven ever het aftreden van de regeering van Goga publiceeren hierover een bericht, dat uit dezelfde bron afkomstig schijnt te zijn en dat sommige bladen uit Weenen en andere uit Boekarest dateeren. In dit bericht wordt gesproken over een verrassenden ommekeer van zaken en een verwarden toestand. Zij behouden zich ieder oordeel voor over de beslissende oorzaak van deze plotselinge crisis, doch erkennen, dat Roemeensche verantwoordelijke kringen onder den indruk waren gekomen van het economische verval. Zij zeggen, dat het Israëlietische element deze desoriënteering heeft begunstigd door beursmanoeuvres. Gistermiddag om 12 uur evond zich het drijvende Poolstation van Papanin volgens mededeelingen van den ijsschots op 72 gra den 6 minuten noorderbreedte en 19 graden 38 minuten westerlengte. De temperatuur bedroeg 22 graden onder nul. Om zeven uur 's morgens bevond de Moermansk zich op 69 graden 05 minuten noorderbreedte, 12 graden 04 minuten wes terlengte. Om 15 uur 40 des middags was de üsbreker Moermansk op 72 gr. 05 mi nuten noorderbreedte en 05 graden 28 minuten oosterlengte. De gemiddelde snel heid van den ijsbreker bedroeg 10 knoopen. De ijsbreker heeft draadloos telefonisch contact gekregen met de mannen op den ijsschots. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In het kamp van Papanin is alles in orde. van tijd tot tijd zien de Poolvorschers in de verte de kust van Groenland. De ijsbreker Taimyr is gekomen op 71 graden 50 minu ten noorderbreedte en 10 graden 18 min, westerlengte. Op het schip is alles in orde. De ijsbreker Ermak vertrokken. Te middernacht is de ijsbreker Ermak van Kroonstadt vertrokken om assistentie te verleenen aan de Papanin. 2000 matro zen van de Baltische vloot hebben 3000 ton steenkolen geladen. Twee vliegtuigen be vinden zich aan oord vabn de Ermak. De directeur van den noordelijken Zee weg, prof. Otto Schmidt, heeft zich aan oord van de Ermak ingescheept. Hij zal de reddingswerkzaamheden leiden. Nieuws van de Papanin. Nadat de draadlooze verbinding met de Papanin wegens een magnetischen storm was verbroken, is de verbinding weer tot stand gekomen. De toestand schijnt wat verbeterd te zijn. De wind schijnt te zijn gaan liggen, het geen voor de expeditie zeer belangrijk is, daar de ijsschotsen onder den uitsluitenden invloed van den stroom naar de kust van Groenland drijven en zich aaneensluiten. Het Duitsche nieuwsbureau komt terug op een bericht, volgens hetwelk een zekere mijnheer Hansen in een voordracht voor Duitsche museumdirecteuren de „zuivering' van het Duitsche kunstbezit verlangt, en daarbij misprijzende uitlatingen over Grue- newald en Rembrandt gemaakt zou hebben. Van Gruenewald zou hij gezegd hebben, dat hij onheroïsch was en van Rembrandt, dat hij als schilder van het ghetto verwor pen moet worden. Van bevoegde zijde wordt er volgens het Duitsche nieuwsbureau nadrukkelijk op gewezen, dat deze uitlatingen noch de mee ning van Duitsche kunstkringen, noch die van het kunstminnende Duitsche publiek in het algemeen weergeven. Voorts behoeft er, aldus het D. N. B., nauwelijks op gewezen te worden, dat ieder Duitsch museum Rembrandt, Grue newald enz. tot zijn waardevolste bezit re kent, en dat Duitschland juist op zijn bezit aan oude Nederlandsche meesters trotsch is. Leidende persoonlijkheden in het na tionaal-socialistische Duitschland bezitten werken van deze meesters. Naar het D. N. B. vaststelt, heeft een onbeteekenende en in de meeste kringen onbekende kunsthistoricus Hansen in een voordracht het ongunstige oordeel van een in Duitschland verworpen „kunstbolsje wist" aangehaald, zonder daarmede zijn eigen meening te willen weergeven. „Dit onbeteekenende voorval is door kringen, die belang hebben bij een ver slechtering der DuitschNederlandsche betrekkingen, uitgebuit en vervalscht ge worden", zegt het D. N. B. Er zijn bomaanslagen gepleegd op de redactiebureaux van twee in de inter nationale concessie gevestigde bladen. Men schijnt te doen te hebben met een terroristische beweging tegen anti- Japansche elementen, daar de direc teuren der beide bladen dreigbrieven hadden ontvangen, waarin zij werden aangemaand op te houden met de aan vallen op Japan. De Chineesche hoofdredacteur van de Evening Post, een Amerikaansch dagblad, heeft eveneens dreigbrieven ontvangen. Drie Chineesche bedienden van het dag blad Wenweiapau werden gewond. Van het gebouw hing de Britsche vlag. De Britsche eigenaar, Cumine, had juist het gebouw verlaten. 's Middags ontving Cumine een brief van de z.g. Vereeniging der waarheid, naar het schijnt een pro-Japansche terroristische bende, waarin hij er voor werd gewaar schuwd, dat indien hij anti-Japansch mate riaal zou publiceeren, hij hetzelfde lot zou ondergaan als de Chineesche hoofdredacteur, wiens afgehouwen hoofd Maandag in de Fransche concessie werd gevonden. Mills, de Ameikaansche uitgever van de Hwameipau, had gisteren een dreigbrief ontvangen van denzelfden inhoud als die aan Cumine werd gezonden. Het kantoor van Mills werd door een bom verwoest. Vanochtend zijn in Duitschland alla Fransche en Engelsche bladen in beslag genomen. (Deze maatregel staat ongetwijfeld in verband met de berichten over de moeilijk heden in het Duitsche leger. Men leze den „Toestand"). Storm teistert Rio de Janeiro. Een zeer zware storm heeft over de stad Rio da Janeiro gewoed. Verscheidene personen zijn om het leven gekomen of gewond. Vele huf- zen zijn ingestort. De bliksem is in een legerfabriek voor gasmaskers geslagen, waar ernstige schade is aangericht, terwijl verder op vier verschillende plaatsen brand uit brak. Geen bom, doch een meteoor, - De in. woners van Rangala, een dorpje in den staat Jodhpur, werden uit hun vredige overpein zingen opgeschrikt, toen een geweldige slag vernomen werd vlak nadat een vliegtuig over het dorp gevlogen was. In paniekstem ming verlieten de menschen de huizen, den kende, dat het vliegtuig het dorp bombar deerde. Toen de politie echter nasporingen ging doen naar de uitwerking van het luchtbombardement, werd niets anders ge vonden dan een geweldig gat in den grond, waaromheen rotssplinters verspreid lagen, zoodat de slag niet anders veroorzaakt kan zijn dan door een meteoor. Monsters van den rotssteen, die grijs van kleur is, zijn thans ter onderzoek opgezonden naar een geolo gisch deskundige. Hevige orkaan in Nd.-Californië. Noord- Californië is door een hevigen orkaan ge teisterd, welke ernstige schade heeft aan gericht in vele plaatsen. Een aantal huizen is ingestort. Vijf personen zijn om het leven gekomen, terwijl een groot aantal personen is gewond. Alleen te Sacrament© zijn dertig gewonden. Het verkeer moest in het geheele disctrict worden stopgezet. De materieele schade wordt geraamd op vele millioenen dollars. Oostenrijksch gewezen vicebondskan- selier gearresteerd. - De voormalige Oosten- rij ksche vicekanselier Hans Win kier is te Berlijn gearresteerd. Hij was in het voor jaar van 1934 naar Duitschland uitgeweken. Sindsdien woonde hij te Berlijn als cor respondent van te Bazel en Praag verschij nende dagbladen. Zijn arrestatie is niet op politieke motieven geschied, maar om rede nen, die in verband staan met deviezen- handel. Valsche postzegels. - Een zeer eigen aardige verzameling is in den loop der jaren bijeengebracht door twee Engelschen, die er een liefhebberij van hebben gemaakt te zoeken naar valsche postzegels, die tijdens den wereldoorlog gemaakt zijn. De spion- nagediensten der verschillende landen moes ten toen n.1. dikwijls brieven van anderen openmaken, en zagen zich later genoodzaakt postzegels te vervalschen op de nieuwe en- veloppes, waarin zij de brieven doorzon den naar den geadresseerde. Tot dusver hebben de twee Engelschen 94 vervalschte zegels ontdekt. Eenige daar van zijn zoo kunstig nagemaakt, dat men, zelfs al is men van de vervalsching op de hoogte, niet kan bemerken, of het echte postzegels dan wel zeer goede vervalschin- gen zyn. Koning Faroek's huwelijkspostzegels. - De nieuwe directeur der Egyptische poste rijen, Foead Hassib Bey, heeft een commis sie ingesteld, die een onderzoek zal instel len naar de geruchten omtrent den verkoop der speciale herdenkingszegels, uitgegeven bij het huwelijk van koning Faroek. Men beweert n.L, dat van de 200.000 uitgegeven zegels geen enkel exemplaar voor het pu bliek verkrijgbaar was, hoewel'de postkan toren op den dag van uitgifte bestormd werden. Tevens is komen vast te staan, dat de postzegels van 5 milliemes slechts bij kran- tenverkoopers, straatventers en bureaux der loterij te verkrijgen waren tegen be taling van vijf piasters. Het thans ingestelde onderzoek is een gevolg van vele schriftelijke klachten en protesten uit alle deelen van het land, welke gepubliceerd werden in de Europeesche en Arabische pers. Een Tintoretto ontdekt. - Bij de reini ging en restauratie van een onbekend mans portret in een museum te Oxford heeft men geconstateerd, dat men te doen had met een werk van Tintoretto, dat dagteekent uit de vroegste periode van den schilder en sterke invloeden vertoont van Titiaan,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1