Er ging een week voorbij £uchtvaact Vrouwen van bekende Nederlanders. Mevrouw Geysendorffer—Spandet. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938. Van een brand in Zuidscharwoude meldt een blad in een der omliggende gemeenten, <fet het verbrande woonhuis eigendom was van den heer J. Deutekom van Noord- saharwoude. „Hier is ook niet veePmeer van over", voegt het blad er aan toe. Wij kunnen ons toch niet herinneren dat <feze brand wog slachtoffers geëischt heeft De Beverwijksche Crt. meldt, dat Dins dagmorgen, nadat de kinderen eenige lie deren hadden gezongen, door burgemeester Vreugde op het bordes van het stadhuis in Heemskerk een feestrede werd uitge sproken. Men had evenwel niet, zooals gewoonlijk, voor een geluidsversterker ge zorgd, zoodat de rede van burgemeester Vreugde voor de aanwezigen totaal onver staanbaar geweest is. Vandaar zeker de klacht, dat men, on danks de feestelijkheden, in Heemskerk geen Vreugde-klanken heeft vernomen. De afdeeling Beverwijk van de Vereern- ging Volksonderwijs heeft een feestavond gegeven en de voorzitter, de heer Van der Oord, heeft in het bijzonder dank gebracht aan den slager Blom voor de twee worsten welke bij een der tooneelstukjes noodig waren. Wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat er in het volgende blijspel nog heel wat meer noodig zal wezen. 4 De Enkhuizer Crt. pleit voor een ver- schooningsrecht voor gemeenteraadsleden. Wij maken dit althans op uit de volgen de passage welke wij in dat blad in een der feestverslagen vinden: „De leden van de „Soos" hebben ndet weinig bijgedragen om den lichtstoet tot een succes te maken. Wij hebben daarin veel moois gezien, maar de groote wieg van de „Soos" waarin een aantal baby's was gezeten, spande toch de kroon. En er waren zelfs edelachtbare baby's bij. Het was echter jammer, dat de verpleegster ontbrak, die hen zoo nu en dan een schoone luier had kunnen omdoen De heer Jac. Smit, manufacturier te Noordscharwoude, heeft aan een baby uit die gemeente, die op denzelfden dag als het prinsesje is geboren een wieg cadeau gedaan. De Enkhuizer Crt. noemt dit een origi- neele reclame. Inderdaad, je moet maar op de gedachte komen! Volgens de Nieuwe Hoornsche Crt. heeft de N. V. Hoornsche Brood-, Koek- en Banketfabriek aldaar een „Hoornsche broeder naar het paleis te Soestdijk ge zonden. Op zeer onopvallende wijze wordt in dit blad dus melding gemaakt van het feit, dat het prinsesje een broeder heeft ge kregen. Volgens de Nieuwe Langendijker Crt. is bij graafwerk aan de nieuwe Amsterdam- sche brug een schedel gevonden, die waar schijnlijk afkomstig is van een vrouw. Waarom die schedel van een vrouw moet zijn, verduidelijkt het blad door de verdere mededeeling, dat er daar ter plaatse vroeger nog al eens gevochten is. Erg complimenteus voor de dames uit het verleden is dit niet. Het blad verdiept zich vervolgens in overpeinzingen hoe die schedel daar ge komen kan zijn. „Is deze schedel" zegt het „afkom stig var* een vrouw, die naar het Muider- slot snelde toen er met Floris X iets aan de hand was?" Wij zijn geen experts in het oplossen van duistere raadsels, maar wij kunnen de laatste veronderstelling pertinent tegen spreken. Er is nooit een Floris X geweest en het is dus zeer onwaarschijnlijk dat er te zij nen behoeve destijds vrouwen naar het Muiderslot zijn geloopen. Woensdag, zegt de Enkhuizer Crt., wordt er een propaganda-kunstavond in het Nut gehouden. „De toegangsprijs" aldus het blad is geen bezwaar als we meedeelen, dat deze slechts dertig cents bedraagt. Een aantal vriendelijke dames heeft zich met den verkoop belast. Bovendien zullen ze aan de zaal verkrijgbaar zijn. Het blad spreekt de verwachting uit, dat vele Enkhuizers hun avond voor deze bij eenkomst vrij houden. Dat is te begrijpen., voor dertig centen een entree voor den kunstavond en nog een vriendelijke dame op den koop toe. Es ist zu schön um wahr zu sein. „Te koop voor geldbelegging, wegens ouderdom, een winkelhuis", zegt een adverteerder in ons blad. Zou men zijn geld eigenlijk niet beter in een wat nieuwer pand kunnen beleggen? Een blad in deze provincie eindigt het dagelijksche korte verhaal op de olgemde min of meer sensationeele wijze. „In. de duistere kamer bleven de beide gelieven achter. Zij legde het hoofd op zijn schouder. Hij sloot haar in zijn armen en drukte haar teeder aan zijn hart. (Nadruk verboden). We kunr.en ons voorstellen, dat „Hij" op dat moment iets dergelijks niet aan ande ren wilde overlaten. De feestredenaar opende de bijeenkomst met het zingen van het „Wilhelmus", meldde ons dezer dagen een onzer zeer ge waardeerde medewerkers. Waarschijnlijk heeft deze feestredenaar geen kans gezien het publiek tot meezin gen te bewegen. In een onzer annonces wordt een ras echte verkooper gevraagd. „Brieven met volledige inlichtingen enz." Het zal verstandig zijn daarbij maar dadelijk een stamboom in te sluiten. Op de vergadering van. de begrafenis- vereeniging te Schellinkhout heeft de aan spreker, de heer Kroeze, naar een der streekbladen meldt, het wenschelijk ge oordeeld, dat hem vanwege de vereeni- gir.g een jas wordt aangemeten. Gezien den financieelen toestand werd besloten de jas dit jaar nog maar achter wege te laten. Waarschijnlijk zal men daar ter plaatse dus door een bidder in hemdsmouwen worden aangesproken. Twee zusters hebben in Hoorn met een fiets in verboden richting gereden, maar het was niet, zooals de kantonrechter dacht, op den 26sten maar op den 27sten Januari. „De zusters" zegt de verslaggever „glunderden nu de dagvaarding verkeerd bleek te zijn en toen de ambtenaar zag, dat de dames in blijde verwachting waren, vroeg hij vrijspraak, waarmede de kant- tonrechter accoord ging." Dames in dergelijke omstandigheden dienen inderdaad met eenige welwillend heid behandeld te worden. Aan een verslag van den Bond van Plat telandsvrouwen, die een vergadering in Twisk heeft gehouden ontleenen wij het volgende. „Het door mej. Van Vuuren besproken boek behandelt het liefdeleven van. een moderne, gehuwde vrouw en na het eerste gedeelte werd thee en gebak geserveerd." Dat is verstandig. Ook het stoffelijk leven mag niet over het hoofd gezien worden. „Jeugdig Wijk aan Duin" heeft te Be verwijk ten bate van het Herv. Vereeni- gingsgebouw een drukbezochte uitvoering gegeven. Als hoofdnummer van den avond werd vertoond „Hoe het weewtje uit het Hof van Holland gevrijd werd." Volgens het plaatselijk blad stelt dit aan jonge amateurs tamelijk hooge eischen, zoodat zij niet in alle opzichten hebben voldaan. „Dit is geen wonder" zegt 't blad „daar meer geroutireerden aan dit werkje hun handen vol zouden hebben." We kunnen ons dat wel indenken. Weduwen stellen nu eenmaal hoogere eischen dan een nog schuchtere H.B.S.-ster. Het slot van het feest zegt het Utrechtseh Dagblad was een zeer geani. meerd bal, hetwelk naar traditie werd ingezet met een polonaise, gevolgd door een snelle wals, welke door de officieren met hun sabel moest gedai st worden. Wij kunnen ons voorstellen, dat zij het liever met een knappe danseuse zouden gedaan hebben. Wij lezer, in de Telegraaf: „Tegen den Haagschen journalist aldus de minister is thans een strafver volging aanhangig, wegens overtreding var ragd t6geetnhsiedt datmgw6." Het blijkt toch wel, dat de man mis dadiger is dan wij allemaal gedacht heb ben. „Bij den landbouwer P. V. te Heien (L.)", aldus hetzelfde blad, „is dezer dagen een reusachtige zeug geslacht. De krul staart woog niet minder dan 650 pond." Als dat al het gewicht van den staart is, moet het varken inderdaad reusachtig ge weest zijn. Mevrouw.... zegt een stem door de te lefoon en die stem heeft een sterk buiten- landsch accent, mevrouw ik heb Uw brief gekregen en: er valt heusch niets van mij te vertellenecht waar nietWij had den n.1. geschreven: wij hopen dat U niet zult weigeren onder het motto: van mij valt niets te vertellen. Van iedereen valt wel iets te vertellen houden wij onbescheiden aan. Zegt U nu maar wanneer het U schikt. Ochnee Wij kunnen altijd iederen dagieder uur! liegen wij dapper. Morgen... klinkt het aarzelend, morgen om zes uurhalf zes dan zou ik wel kunnenmaar dan kunt U zeker niet? Wij verzekeren dat dit uur ons uitstekend past dat het heel goed uitkomt voor treffelijk! en wij hopen in stilte dat vele journalistieke leugens om bestwil ons niet al te zwaar zullen worden aangerekend En dan is het morgen. Dan is het half zes en dan klmkt er een vermanende stem: Ik dacht dat jij om half zes bij die mevrouw moest zyn? Ja dadelijkhet is vlak by10 mi nuten loopen Het is kwart voor zes *HrekMerC hcht straalt door demgj - ook boven de voordeur brandthetlich In een warm gemeubelde lichteJage» mer ontvangt ons een tenger jo g vrouwtje. metekes komen Twee kleine blond* vreemde nieuwsgierig kijken wat mevrouw daar moet bij moe eurjge Wij krijgen een handje en ee kleine réverence. vt en Dan gaan de tusschendeuren dich hooren wij alleen nog maar _jt de metjes als vroolijk vogelgekwetter uit aangrenzende kamer. me- En wat is U voor een landsvrouw m vrouw Geysendorffer? openen wy •chutvuur. r.«v<«endorffer Het blijkt dat mevrouw Geysenwru •en Deensche is. Woont U al lang hier in Aerdenhout. Al zeven jaar. De eerste vier jare mijn huwelijk heb ik in Kopenhagen s woond. In Kopenhagen.vragen wij ver denkend aan het verband met de K- Dat was indertijd toen mijn man met U* Black vloog. Pp i V Mevr. GeysendorfferSpandet Van Lear Blackdat is waar ook de man wiens naam zoo dikwijls in de cou ranten stondde man, die alleen met Geysendorffer wou vliegen en met niemand anders. Onze gastvrouw neemt een groot portret van den vleugel. Kijk dit is zijn portret. Hij was zoo aardig en zoo charmant hij was zoo goed voor ons. De vier eerste jaren van mijn huwelijk, vertelt mevrouw Geysendorffer, waren de jaren, dat mijn man vloog met van Lear Black, die eerst een toestel van de K. L. M. had gehuurd en later zijn eigen toestel had. Die meneer van Lear Black is toch over leden nietwaar? Ja, hy is omgekomen, maar niet met een vliegtuig, hij is over boord geslagen van zijn jacht op de Hudson. Zijn lijk is nooit terug gevonden Hoe ziet Uw man er ook weer uit? vra gen wij heeft U geen portret hier? Wat U kent mijn man niet Als men iemand nooit van aangezicht tot aangezicht heeft ontmoetnietwaar Wij probeeren mevrouw Geysendorffer dit duidelijk te maken. Zij lacht en haalt een foto van haar man. En wij kijken naar het sterke intelligente gezicht van een man aan wien men zich blindelings zou durven toevertrouwen. De gastvrouw schenkt fluweelzachte port. Wij drinken op den afwezigen heer des huizes en zoo met dat portret tusschen ons in, Is het of hij ongezien er ook by is. Mijn man is de oudste piloot van de K. L. M., vertelt mevrouw Geysendorffer. Sillevis en hij waren er het eerst bij. Er waren toen ook nog buitenlanders geloof ik Vliegt U zelf ook mevrouw? Zelf besturen? ik O neen! Maar vliegen als passagier, ja dat heb ik wel ge daan. Bent U nooit bang? Bang? neen, waarvoor? Ik zit nooit in een treinik vlieg altijd, en dan doet me vrouw Geysendorffer erg haar best om ons duidelijk te maken dat zij bedoelt dat zij alleen lange afstanden per vliegtuig aflegt. Als ik zeg „ik vlieg altijd", dan moet U dat niet opnemen zoo hoe-zal-ik-het-zeggen zoo letterlijk helpen wij ja, als ik bij voorbeeld boodschappen ga doen in Am sterdam dan ga ik van Aerdanhout naar Amsterdam met den trein, begrijpt U? Wij verzekeren, dat wij het begrijpen. Met Kerstmis en Oudejaar ga ik naar Denemarken met de kinderen en de dienst meisjes. Wij doen er twee en een kwart uur over met de vliegmachine en met den trein duurt het zes en twintig uur. Heeft U al veel reizen gemaakt? Verre reizen? Neenbehalve Kopenhagen naar Buda- pest en Parijs en naar Londen Men ziet het deze kleine vrouw aan, dat zij dit heelemaal niets bijzonders vindt. Dit zijn geen verre reizen. Bent U nog nooit mee naar Indië ge weest? O, ik zou het zóó graag doen. Waarom gaat U dan niet? Vrouwen van piloten hebben geen vrij reizen en het is een kostbare reis is het antwoord. Maar, ik zou dolgraag naar Indië gaan, maar niet met mijn man. Wat niet met Uw man...? Waarom niet? Peinzend kijken de blauwe oogen. ik zou onderweg iets kunnen krijgen - ik ben nooit luchtziek, maar op zoo'n lang traject van 5% dag., ik zou bijvoorbeeld een maagstoornis of zooiets kunnen krijgen en achtergelaten moeten worden en dan zou hij door moeten gaan en mij achterlaten hij zou onderweg zorg,over mij hebben en dat kan niet dat zou niet goed voor hem zijn. In dat oogenblik is het wel echt de pi- lotenvrouw die tegenover ons zit, de vrouw die zich tenvolle ervan bewust is dat haar man eerst toebehoort aan zijn beroep en pas in de tweede plaats aan zijn gezin. Eerst willen wij het niet vragen en dan vragen wy het toch: U is zeker heel veel alleen? Er trekt even een floers voorbij den hel deren blik. Ja klinkt het dan stil ik ben heel veel alleenMaar dapper kijken de blauwe oogen ons aan, ik speel piano en ik lees veel en ik krijg bezoek en ik word ook veel uitgenoodigd. Vertelt U eens hoe vindt U ons Hol landers? Verschillen wij heel veel van Uw landgenooten? Het afscheid. O ja Dat is een uitroep recht uit het hart! Weet U mevrouw Geysendorffer zoekt blijkbaar naar de juiste woorden om pre cies uit te drukken wat zij bedoelt zonder iemand te kwetsen. De Hollanders zijn zoo zoo Stug helpen wij. Ja en zoo zoosolide! Wij schieten in een lach. Zijn de Denen dan onsolide? Ach neen, maarkijkt U eens, bij ons gaat men uit en men kleedt zich mooi aanen men gaat naar het restaurant in avondtoilet ook als men het misschien niet zoo goed betalen kanmen leeft vloten hierde heele deftige men- schen zijn zoo eenvoudig en niemand maakt zich mooihet is allemaal zoo wei nig feestelijk zij zijn zoo gesloten zoo streng zoo allemaal-op-zich-zelf als bij ons iemand verdriet heeft ga je er extra heen maar hier trekken ze zich terug ze meenen het wel goed en hartelijk maar Ze zijn zoo weinig spontaan zoo hee lemaal niet uitbundig zoo gereserveerd vullen wij aan en dan blijkt dat precies te zijn wat onze gastvrouw bedoelt. Hoe is de verhouding tusschen de pilo ten-vrouwen onderling? vragen wij. Zijn er geregelde bijeenkomsten of is er op een an dere manier een band, die door geregeld contact in stand gehouden wordt? Dat blijkt niet het geval te zijn. Er zijn wel 60 piloten bij de K. L. M., ver telt mevrouw Geysendorffer. Men heeft er wel enkele vrienden onder, maar het meerendeel kent elkaar nauwe lijks. Alleen in geval van nood bij een vliegramp dan voelt men de saamhoo- righeid, U bent zeker in den loop der jaren een echte flinke zelfstandige vrouw geworden die er niet voor terugdeinst allerlei beslis singen te nemen en maatregelen te treffen? Mevrouw Geysendorffer lacht. Wij vliegersvrouwen, zegt zij, zijn o zoo zelfstandig dat moeten wij wel wij zijn echt zelfstandig en als wij niet verder weten vragen wij raad, maar wij redden ons, maar dat duurt net zoolang tot de man van de vliegerij thuis komt. Dan ben je opeens baas af. En dan sta je wel eens even raar 'te kijken als je man opeens handelend optreedt en zegt: nu hoe ven ze jou niets te vragen, nu ben ik er immers en dan weet je dat je over twee of drie weken toch weer alles moet bedisselen. Als vanzelf komen wij te spreken over de oranjetelg. Ik studeer het Wilhelmus vertelt onze gastvrouw trotsch. Het is zoo moeilijk die woorden! Maar straks moet ik het toch kennen om met de kinderen te kunnen zingen. Wij hooren hoe mevrouw Geysendorffer een vlaggestok op haar auto heeft laten monteeren. De vlag ligt klaar in de auto vertelt zij en als ik nu ergens onderweg hoor dat het kindje geboren is, kan ik dadelijk de vlag op de auto zetten. Die uiting van een buitenlandsche doet een Hollandsch hart goed. Doet u veel aan sport? vragen wij. Ja, ik speel badminton met een andere Deensche pilotenvrouw op de tennisbaan in het Krelagehuis. En dan hooren wij hoe op Schiphol banen voor tennis en badminton in aanleg zijn. Heeft uw man tenminste eenmaal per jaar een lange vacantie? willen wij weten. Kunt u zomers samen met de kinderen bij voorbeeld naar bosch of strand gaan? Neen, daar is geen kwestie van. Des zo mers is mevrouw Geysendorffer met de kinderen 6 weken in Denemarken. Mijn man vliegt iederen dag den heelen zomer. Na een Indië vlucht heeft hy een week vry maar des winters heeft hy 1417 dagen vacantie dan gaan wij naar de wintersport skiën. Moet u wel eens ambtshalve recipieeren? Een diner geven of op een andere wijze gasten ontvangen? Neen, dat komt nooit voor en als myn man thuis is, dan wil hy ook wel eens niet herinnerd worden aan zijn beroep dan wil hij net als anderen dat dagelijks doen met een boek en een pijp in de huis kamer zitten en met de kinderen spelen en gewoon op tyd naar bed. Dus als uw man thuis is, dan is er geen sprake van uitgaan naar theater en concert. Neen o neen hij geniet juist zoo van het eindelijk eens gezellig thuis zijn. Als ik uitga ga ik alleen of met vrien den later als hij weer weg is. Dus u heeft geen herinnering samen aan avonden van muziek, tooneel of ander kunstgenot? Neen Wij staan gereed ten afscheid. En dan vragen wij wat wij al den heelen tijd hadden willen vragen: heeft U nooit angst om Uw man? De jonge vrouw zwijgt. Dan bekent zy dat komt by buien zoo ineens over je dan krijg je zoo'n gevoel... dan vraag je je af: zou alles goed gaan? Er gebeurt toch nietsvandaagnuop dit oogen blik misschien Is er wel eens iets gebeurd? Ja meermalen eens mijn man was toen in Allahabad, wou hij met alle geweld met de Panderjager vliegen en die is toen in brand gevlogen. Gelukkig zijn ze er nog net uit ontsnapt. Schrok U niet ontzettend toen U het hoorde? Ja neentoch niet. Het is mij zoo buitengewoon tactvol meegedeeld. Wie dat gedaan heeft weet ik niet, maar dat zal ik nooit vergeten. Brengt U Uw man altijd weg als hij voor een lange reis vertrekt? Neenik haal hem wel af als hy komt, maar als hij weggaat dan zeg ik hem hier thuis goedendagheel gewoon en vooral nooit sentimenteel dat kan niet dat zou het veel te moeilijk maken voor hem. Is het van te voren bepaald welken dag Uw man terug komt of weet U dat meestal niet? Neen, dat weet ik nietik wacht maar af... Die woorden blijven ons bij. Die woorden nemen wij mee naar huis. Ik weet het nietik wacht maar af Onzekerheid en vertrouwen zij zijn als de beide polen waartussehen het leven van de vliegersvrouwen zich beweegt. Zooals deze kleine blonde vrouw, met haar moedig lachje en haar peinzende oogen, die in de verte schijnen te staren, zijn er velen: onverschrokken, onzelfzuch tige naturen, die het leven van vliegers vrouw aangedurfd hebben in het volle be wustzijn van hetgeen haar wacht: weken, maanden soms van alleen zijn, angst en zorg om den geliefden man en een blijmoe dig afstand doen van zoo heel veel, waar aan een vrouwenhart zoo innig kan hangen. Het zijn de vrouwen op den achtergrond, die met haar hartebloed betalen voor de glorie en den roem van ons prachtig vlie gerscorps. In fiere onbaatzuchtigheid offeren zij het dierbaarste en daarom hebben zij recht op den dank der natie. Laten we een saluut brengen aan deze daoperen. Driewerf heil onzen vliegersvrouwen zij verdienen het! AMY GROSKAMP TEN HAVE. ZES EN TWINTIG GEZAGVOERDERS OP OP DE AMSTERDAM—BATAVIA ROUTE. Viruly de 19de luchtmillionnair. Op 14 Februari zal de K. L. M. 26 gezag voerders op de Amsterdam—Batavia route in dienst hebben. Op dien datum wordt de vliegtuigbestuurder S. A. Steinbeck name lijk als gezagvoerder aangesteld. De heer Steinbeck is reeds 19 jaar in de luchtvaart werkzaam. Geboortig uit Fri- drichsberg in Denemarken kwam hy in 1919 in opleiding voor militair vlieger voor de Deensche luchtvaart. Na zijn militair en internationaal brevet verworven te hebben, werd hy in Duitschland opgeleid tot ver keersvlieger, waarvoor hij het Duitsche cer tificaat in 1920 en het Deensche in 1922 be haalde. In 1923 trad hy in dienst bij de Deensche luchtverkeersmaatschappy D.D.L., welke thans nog geregeld met de K.L.M. en de Zweedsche A.B.A. samenwerkt in het verkeer met Scandinavië. Twaalf jaar later kwam de heer Steinbeck naar Nederland. Hij werd een jaar bij de K.L.M. gedeta cheerd om op 1 April 1937 by deze maat schappij in vasten dienst te treden. Gezag voerder Steinbeck heeft een groot aantal vlieguren op zijn staat van dienst, t.w. rond 6500 bij de D.D.L. en bijna 2000 gevlogen als vliegtuigbestuurder by de K.L.M. De heeren Kooper, Fuchs en Steinbeck zijn de laatst aangestelde gezagvoerders op de AmsterdamBatavia-route. De K.L.M. telt thans achttien luchtmillionnairs onder haar vliegtuigbestuurders, terwijl de heer A. Viruly zeer binnenkort als negentiende de gelederen van dit keurkorps komt ver sterken. Zooals wellicht bekend is, wordt een piloot luchtmillionnair, wanneer hij in vasten dienst 6000 vlieguren op zijn naam heeft staan. Toen deze onofficieele onderscheiding ja ren geleden vastgesteld werd, berekende men de gemiddelde snelheid van een ver keersvliegtuig op 167 K.M. per uur, zoodat een vlieger met 6000 uren juist een mil- lioen kilometer door het luchtruim zou hebben afgelegd. De snelheid van het mo derne vliegtuig, waaruit de K. L. M. vloot is samengesteld, ligt evenwel aanmerkelijk hooger, zoodat een piloot, die 6000 uren gevlogen heeft, tegenwoordig veel meer dan een millioen kilometer aflegde. Het luchtmillionnairschap is dus met den nog steeds geldenden waardemeter van 6000 vlieguren zeer in beteekenis gestegen. Verscheidene gezagvoerders op de Am sterdamBatavia-route hebben reeds mcer dan 30 Indië-vluchten gemaakt en wel ae

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11