,\V ABDIJSIROOP I Waarom hoest Ge zoo? AKKER's verstèrkte -1 ET SCHIP DER VERSCHRIKKING 1 Uit het Amerikaanach door HERMAN ANTONSEN. DERDE BLAD. 2 Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op btjna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bi) hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bi) beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bi) borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van pl&ntaardlgen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden In de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten. In Abdijsiroop ver werkt. werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel. die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2 40, f 4.20 Overal verkrijg aar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger hei gebruik. heeren Smirnoff, Frijns, Tepas en Hon- dong. Meer van 10.000 vlieguren hebben, behalve het genoemde viertal, de gezag voerders Sillevis, Duimelaar, Geysendorf- fer, Scholte en van Dijk. Bij dit overzicht van de uitbreiding en van de samenstelling van het pilotencorps, dat de luchtverbinding met Indië onder houdt, diene men te bedenken, dat een ge zagvoerder op de AmsterdamBatavia- route eveneens geregeld werkzaam is in 't luchtverkeer binnen de grenzen van Euro pa. In het algemeen kan men zeggen, dat ieder van de 26 gezagvoerders zes Indië- vluchten per jaar maakt en dat hij telkens tusschen twee AmsterdamBatavia rei zen in een maand op het Europeesch lucht net van de K. L. M. vliegt. In totaal heeft de K. L. M. op het oogen- blik 65 vliegtuigbestuurders in vasten dienst. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenochtend is het vliegtuig Nandoe van Amsterdam naar Batavia vertrokken. De bemanning bestaat uit L. A. Brug man, gezagvoerder, A .van Ulsen, 2e be stuurder, P. Blok, boordwerktuigkundige, H. J. Siemer, radiotelegrafist en J. H. Hinlooppn, steward. De positie der postvliegtuigen is: „Gier" (uitr.) te Bandoeng; „Pelikaan" (uitr.) te Jodhpoer; „Wielewaal" (uitr.) te Alexandrië. „Oehoe" (thuisr.) te Bagdad; „Valk" (thuisr.) bleef te Singapore; „Emoe" (thuis reis) te Bangkok; „Reiger" (thuisr.) te Bas- rah. ^Binnenland CONFLICT TE SPAKENBURG Bjj den vischafslag. Op den gemeentelijken vischafslag te Spakenburg is een conflict uitgebroken tusschen de veilingbezoekers en de vei lingdirectie. De laatste jaren worden ter Spakenbur ger veiling groote partijen Noordzeevisch verhandeld, welke door de IJmuider ree- ders per vrachtauto te Spakenburg wor den aangevoerd. De omvang van deze par tyen visch zijn den laatsten tijd van dien aard, dat het niet mogelijk bleek, de par tijen in haar geheel te toonen, weshalve de veilingdirectie deze week besloot de aanvoeren op monster te doen veilen. Het grootste deel der veilir.gsbezoekers heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd. Thans worden de vrachtauto's opgewacht. Voor zij het veilingsgebouw bereiken, worden de aangevoerde partijen op straat verhandeld, hetgeen tot minder gewensch- te toestanden leidt. Over dit conflict zijn in de gister ge houden raadsvergadering vragen tot het college van B. en W. gericht. DE WERKSTAKINGEN IN 1397. Een overzicht De eerste aflevering van den jaargang 1938 van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een voor- loopig overzicht van de werkstakingen in 1937 (uitsluitingen kwamen niet voor). Het totale aantal arbeidsgeschillen blijkt in dit jaar bijna even groot te zijn geweest als in 1936, doch hun omvang was veel ge ringer. Bij 92 stakingen waren in 1937 4850 werknemers rechtstreeks betrokken, bij 96 conflicten in 1936 9120, terwijl het verlies aan arbeidsdagen in genoemde jaren voor de werknemers resp. 38.100 en 94.800, en voor de ondernemingen resp. 32.100 en 77.400 bedroeg. Deze vermindering moet in hoofd zaak worden toegeschreven aan het ontbre ken van eenig arbeidsconflict van grooteren omvang. In veel sterkere mate nog dan in 1936 heeft in het verslagjaar de drang naar loons- verhooging tot het ontstaan van werksta kingen geleid. Niet minder dan 63 pCt. der geschillen braken als gevolg daarvan uit, te gen 34 pCt. een jaar tevoren. Daarentegen daalde het aantal conflicten, waarbij ver dediging van het loonpeil voorzat, en wel van 30 pCt. in 1936 tot 14 pCt. in 1937. Uit de cijfers, welke reeds thans omtrent den uitslag van de in 1937 loopende geschil len konden worden gepubliceerd, blijkt, dat een groot deel der stakingen (42 pCt.) ge wonnen werd, terwijl 37 pCt. met een schikking eindigde en 20 pCt. ten nadeele van de werknemers afliep. (Voor 1936 zijn de overeenkomstige percentages resp. 39, 27 en 29). Een naar verhouding zeer groot deel (t.w. 70 pCt.) der werknemers is ditmaal gewikkeld geweest in geschillen, welke tot een compromis leidden, terwijl voor een be trekkelijk gering percentage der stakers (resp. 13 en 17 pCt.) de geschillen eindig den met een volledig verlies of een volledig succes. NAARDENS VEEARTS VOOR DEN CENTRALEN RAAD VAN BEROEP. Op Donderdag 17 Februari te elf uur zal de centrale raad van beroep te Utrecht het beroep behandelen van den veearts ter Beek te Naarden, wien door het gemeente bestuur oneervol ontslag was verleend als veearts in de gemeente Naarden. Tegen dit besluit had hij beroep aange- teekend bij het scheidsgerecht voor ambte naren aldaar, welke instantie echter het ontslagbesluit handhaafde. Evenals voor het scheidsgerecht zal vee arts ter Beek voor den centralen raad van beroep worden bijgestaan door mr. Th. Muller Massis. INKOMSTENBELASTING 1936/1937. Het totaal der inkomens in zes jaar met 1.7 milliard gulden gedaald. Zoodra de financieele resultaten van de inkomstenbelasting over een bepaald jaar zijn vastgesteld, worden de voornaamste cij fers door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek gepubliceerd. Zoo komen in de eer ste aflevering van het maandschrift van dit bureau de gegevens voor betreffende het belastingjaar 1936 1937, welke in vergelij king worden gebracht met de overeenkom stige cijfers over enkele vroegere jaren. De navolgende gegevens zijn daaraan ont leend. Over het belastingjaar 1921/1922 wer den 1.338.456 natuurlijke personen in de in komstenbelasting aangeslagen, die een ge zamenlijk inkomen hadden van 4292 mil- I lioen. Als gevolg van de in 1920 ingetreden I malaise is dit inkomen van 1921/1922 tot 1924/1925 gedaald met f 530 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1930/1931 tengevolge I van verbetering in den algemeenen econo- mischen toestand wederom gestegen met i t 606 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetreden economische crisis is daarop een vermindering ingetreden van 1701 mil lioen van 1930/1931 tot 1936 1937, waardoor over laatstgenoemd jaar 1.284.556 personen aangeslagen werden voor een gezamenlijk inkomen van 2666 millioen. Opgemerkt zij, dat bij onderstaande gege vens geen rekening is gehouden met de in den loop der jaren gewijzigde waarde van het geld, dat buiten beschouwing zijn geble ven de inkomens, die na vermindering met j den kinderaftrek lager dan 800 zijn en dat de inkomensbedragen in het algemeen be trekking hebben op de inkomsten genoten in het voorafgaande kalenderjaar. Over 1936/1937 betreffen de gegevens dus de in komsten over het kalenderjaar 1935. Over het jaar 1936/1937 had 95 pCt. der belastingplichtige aangeslagenen een inkp- men beneden 5000. Deze personen hadden 75 pCt. van het totaalinkomen, terwijl zij in verband met het progressieve tarief slechts 41 pCt. bijdroegen in het totaal der inkom stenbelasting in hoofdsom. Daarentegen was 5 pCt. van de belastingplichtigen aangesla gen voor inkomens van 5000 en'meer. Hun inkomens bedroegen 25 pCt. van het totaal, terwijl zij 59 pCt. in het totaal der belasting bijdroegen. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene blijkt van 1921/1922 tot en met 1924/1925 voortdurend te zijn gedaald en wel van 2619 tot 2315, waarop na enkele schom melingen een stijging is gevolgd tot 2340 over 1929/1930. Het gemiddeld inkomen is daarop gedaald tot 2075 over 1936:1937, waardoor het wederom 544 lager is dan het hoogste der cijfers over de voorgaande jaren (1921/1922) en nog 12 lager is dan het laagste dezer cijfers (1935/1936). DESILLUSIE. Dezer dagen heeft een Duitsche dienst bode te Amsterdam kennis gemaakt met 'n 54-jarigen man, die voorgaf journalist te zijn. Deze kennismaking vlotte bijzonder en in een korte spanne tijds wist de man hart en vertrouwen van het meisje te verove ren. Trouwbeloften werden uitgewisseld tegen het spaarbankboekje van de goedge- loovige juffrouw, die eerst honderd en daarna de rest van haar spaarduitjes ad vierhonderd gulden van de bank haalde en haar „toekomstigen echtgenoot" gaf. Maar al heel gauw moest het meisje on dervinden, dat zij bedrogen was. Zij deed van haar bittere ondervinding verslag bij de politie van 't bureau Overtoom, die den man in zijn woning in de Valeriusstraat aanhield, verdacht van oplichting van vijf honderd gulden. DE STRANDING VAN DE „BAOULE". Het Fransche stoomschip „Baoule", dat op het eiland Borkum is gestrand, is gela den met stukgoed en bestemd voor de westkust van Afrika. Het schip is hoog opgeslagen, zoodat de sleepbooten geen verbinding kunnen ma ken. De sleepboot „Oceaan" van de firma Doeksen zal met hoog water een poging doen het schip te bereiken. VERMOGENSBELASTING 1936/1937. Het totaal der vermogens in zeven jaar met 4.6 milliard gulden gedaald. In de eerste aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden de voornaamste cijfers betreffende de vermogensbelasting over het belastingjaar 1936,1937 gepubliceerd, welke in vergelijking worden gebracht met de overeenkomstige cijfers over enkele vroe gere jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat zich hierbij groote schommelingen voordoen. Zoo wer den over het belastingjaar 1920/1921 159.449 natuurlijke personen aangeslagen voor een gezamenlijk vermogen van 13.589 millioen. tot 1923 1924 volgde hierop een teruggang met 1407 millioen en daarop tot 1929/1930 wederom een stijging met 3483 millioen. Daarop is wederom een vermindering ge volgd van 4191 millioen tot 1933/1934. Na een kleine stijging van 129 millioen tot 1934/1935 is hierop wederom een daling ge volgd van 532 millioen tot 1936 1937. Over laatstgenoemd jaar werden 174.284 personen aangeslagen voor een gezamenlijk vermogen van 11.071 millioen. Opgemerkt zij dat geen rekening kon worden gehouden met de in den loop der jaren gewijzigde waarde van het geld, dat de gegevens alleen betrekking hebben op de vermogens van minstens 16.000 en dat het bedrag der vermogens telkens den stand van het vermogen aangeeft bij den aanvang van het belastingjaar. Over 1936/1937 betref fen de gegevens dus den stand dezer ver mogens op 1 Mei 1936. Over het jaar 1936/1937 bezat 48 pCt. der aangeslagenen voor vermogens beneden f 30.000 te zamen 16 pCt. van het totaal vermogen en droeg 10 pCt -bij tot de totaal- opbrengst der vermogensbelasting in hoofd soms. Daarentegen bezat 0.36 pCt. der aan geslagenen voor vermogens van 1 millioen en hooger 12 pCt. der gezamenlijke vermo gens van 1 millioen en hooger 12 pCt der gezamenlijke vermogens en betaalde 13 pCt. in de totaalopbrengst der belasting in hoofd- fcom. Het aantal millionnairs bedroeg over 1936/1937 625. Het gemiddeld vermogen per aangesla gene blijkt na een daling van f 85.000 over 1920/1921 tot 74.000 over 1924/1925, over de volgende jaren weer regelmatig te zijn ge stegen tot 81.000 over 1928/1929 en 1929' 1930, om daarna weer te dalen tot f 64.000 over 1934/1935 en 1936/1937 en 63.000 over 1935/1936. Het gemiddelde over 1936/1937 blijft hierdoor nog 21.000 beneden het hoogste cijfer over de voorgaande jaren (1920/1921), doch is 1000 hooger dan het laagste dezer cijfers (1935/1936). CONTACT-COMMISSIE DER NED. ZANGERSBONDEN. Bond van koordirigenten in Nederland. Eén dezer dagen hield bovengenoemde (voorloopige) Contact-Commissie in de „Roode Leeuw" te Amsterdam haar tweede bijeenkomst. Op deze bijeenkomst waren 9 der grootste Zangersbonden aanwezig, vertegenwoordi gende pl.m. 900 Zangvereenigingen in den lande. Na uitgebreide discussie werd met alge- meene stemmen tot definitieve oprichting van de contactcommissie besloten, wier doel zal zijn: die maatregelen te treffen, die tot verheffing van den koorzang in het algemeen kunnen leiden; te trachten de misstanden in de zangerswereld op te heffen en alles wat de bevordering van den koorzang tegenhoudt, uit den weg te ruimen; ten slotte de cultureele beteekenis van de be langrijke volkskunst, den koorzang, in wijde kringen bekend te maken. De commissie rekent daarbij op den steun van betrokken autoriteiten, de pers en van allen die de bevordering van den Ned. Koorzang ter harte gaat. Uit deze contact-commissie werd een z.g. klein-comité gevormd, dat zich belast met de regeling van de organisatorische aange legenheden. De heer J. A. Krelage zal in dit klein- comité de functie van voorzitter waarnemen, terwijl het secretariaat berust bij Joh. F. Keja, Nieuwendammerdijk 521, Nieuwen- dam en het penningmeesterschap bij F, W. UnlandL BEDRAG VAN 1500 VERLOREN. Door eerlijken vinder teruggebracht. Een meisje uit Helmond, dat zoo onvoor zichtig was met een bedrag van 1500 (6 bankbiljetten) in den buitenzak van haar mantel een boodschap te gaan doen naar het naburige Beek en Donk, kwam Dins dagavond zonder de geldsom thuis. Zij bleek de bankbiljetten onderweg te hebben ver loren. Donderdagavond mocht zij ze echter terug ontvangen. Een Helmondsche jonge man had ze in vervuilden staat op weg naar zijn werk te Beek en Donk op den weg ge vonden. £xuub en Juin houw „HET TEXELSCH SCHAPEN STAMBOEK IN NOORDHOLLAND". Het Texelsch (Schapenstam boek hield op 11 Februari 1938 zyn jaarvergadering on der leiding van den heer A Brak te St. Maarten. Medegedeeld werd, dat de heer R. L. Waiboer te Anna-Paulowna gekozen is tot vice-voorzitter en wel in de plaats van den heer K. Hogetoorn Dz. te N.-Beemster, die als bestuurslid is afgetreden. Aan het jaarverslag hebben wij ontleend, dat 1937 voor de Vereeniging weer een zeer gunstig jaar is geweest. Het aantal aangesloten fokkers is gestegen van 262 tot 310. Deze fokkers zijn in 't bezit van 5268 ooien en 403 rammen. Eind 1935 waren deze cijfers 2607 en 189. De wolcontróle omvatte 250 rammen- en 2347 ooienvachten tegen 159 en 1403 in 1936. Het percentage vachten van prima kwali teit neemt zeer toe. In 1934 was dit percen tage nog slechts 53 en in 1937 67,2. De bestede prijzen voor fokdieren op de tentoonstellingen te Den Burg en Alkmaar gaven redenen tot voldoening. Later ver minderde de handel in fokschapen door het mond- en klauwzeer. Naar het buiten land gingen 6 zendingen. Dankbaar werd gewag gemaakt van de door Z. K. H. prins Bernhard geschonken medaille. De inzendingen op de tentoon stellingen waren veel grooter dan het jaar tè voren. Met de plaatselijke tentoonstelling*., besturen werd zeer prettig samengewerkt Ter bevordering van het aanhouden en rationeel opfokken van jonge rammen wer den premiekeuringen georganiseerd, <ju zeer in den smaak vielen. Toegekend werde 39 premiën 10 te den Burg en 57 P Alkmaar. Van deze 96 geprimeerde ram lammeren werden er 67 ingeschreven ?n werden aan fokkers buiten de provjn verkocht, 5 gingen er naar Frankrijk en «C'e viertal kwam terecht bij niet-leden a? streefd zal worden deze keuringen n verder uit te breiden en te vervolmaken De rekening 1937, sluitend op een bert van 15428.74^ met een voordeel!» t,ug van 2792.33 X werd op voorstel van h° financieele commissie bij monde van rt heer T. Bakker, Spijk (Texel) RoedgekJj*!1 Tot bestuurslid werden gekozen de 1, T. Bakker, Spijk (Texel) en K. Hogefn Dz., N.-Beemster en wel in de p]fia(j 0rn de heeren A. Brak te St. Maarten en c Witte Pz. te Zuid-Haffel, Texel, die pL diek moesten aftreden en niet herki^v10" waren. Tot leden der financiëele commissie^ het volgend jaar werden aangewezen heeren P. v. Beers te N.-Beemster, Jb. Goede, Purmer en P. Waal, Beemster en P Donker te Berkhout, plaatsvervanger. Besloten werd den post „premieën" t« be vordering van het aanhouden en rationeel opfokken van jonge rammen tot 1250 te verhoogen en hoogstens 50 ramlammeren die te Den Burg en hoogstens 75 ram lamine ren, die te Alkmaar ter keuring worden aangevoerd, een premie van 10 toe te ken nen. Verder werd besloten op de gebruikelijke wijze mede te werken aan de jaarljjksche in de provincie te houden fokdagen. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f 7057.33 X- Aan de afdeeling Alkmaar van de H. M. van L. zal worden voorgesteld den schapen- fokdag te Alkmaar nog aanmerkelijk be langrijker te maken, zonder dat het aan ge noemde afdeeling meer geld kost. Besloten werd aan alle ramlammeren, die op de keu ringen die onder auspiciën van het Stam boek worden gehouden worden aange voerd, den eisch te stellen, dat hunne moeder- dieren een behoorlijke lammerenproductie moeten hebben. Aan de Commissie voor den Schapenlok- dag op Texel zal voorgesteld worden de rubriek schapen met 2 ramlammeren te splitsen in lammeren van voor 1 April en na 31 Maart geboren, terwijl aan de afd. Alkmaar van de H. van L. zal worden geadviseerd de rubriek schapen met meer dan 1 lam te verdeelen in ooien met een ooi en 1 ram en ooien met 2 ramlammeren. De heer E. Dz. Go vers deed zeer belang rijke mededeelingen over de in 1937 gehou den wolkeuringen en verdedigde het stand punt van het bestuur tegenover de voor stellen inzake het stellen van minimurn- eischen aan rammenvachten, n.L om daarin elk geval nog 3 jaar mee te wachten en die periode te bezigen om te onderzoeken, of het in het belang der schapenfokkerij gt- wenscht is minimum-eischen te stellen en zoo ja welke. Op enkele vragen van den heer W. Nobel deed de heer Govers nog eenige mededee- 1 in ven aangaande het Vleesch-Exp.-Bureaa. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord volgde sluiting van de zeer geanimeerde, vlot verloopen vergadering. ONDERNEMENDE WASCH-INDUSTRIEELEN. De wasch-industriëelen in Milwau- kee, die ook te kampen hebben met de concurrentie door de waschmachine en het „thuiswasscher", gaven blijk van ondernemingsgeest toen zij eenige jaren geleden tot een collec tieve reclame-campagne besloten. De campagne, die op langen termijn is uitgestippeld, zal uitslui end met advertenties in couranten word® gevoerd. Voor dit doel brengen zij elke week -ond 300 dollar bijeen. In 1936 hebben deze wasschertfeo eenigen tijd met een ander reclame- middel geëxperimenteerd. Op een vergadering van recenten datum be sloten zij echter de campagre weer uitsluitend met courantenreclame voeren. !fauUleton 26) Valcour haalde de schouders op. „Ik zit door de zee als aan handen en voeten ge bonden", zei hij. „Ik kan hier niets uitrich ten. Na de lunch zou ik graag enkele van de passagiers een half-officiëel verhoor af nemen, zoogenaamd in verband met den dood van Gans. Heb je er niets op tegen, kapitein?" „Ik heb het allang opgegeven, me ergens tegen te verzetten, Valcour". Kapitein Sohme stond loom op en keek naar den jongen doode. „Ons zeildoek begint op te raken..." zei hij somber. Valcour liep langs het verlaten sloepen- dek naar den achtersteven. Enkelen zijner medepassagiers zaten reeds te lunchen. An deren bevonden zich in hun hut en een hunner wasdood. De lucht en de zee geleken een grauw gewelf, druipend van water en de motregen maakte zijn huid klam en vochtig kil. Het schip was een nie tig trillend ding, dat midden in een plasje water scheen te dobberen en zijn mensche- lijken last met al zijn verdrietelijkheden overbracht naar de sombere kusten van Nieuw-Schotland. Hij was aan handen en voeten gebon den en de dader vermoordde op onna speurlijke wijze zijn slachtoffers onder zijn omfloerste oogen de dader, die het meis je Toody, of anders de man van Toody's tante moest zijn die mogelijkerwijze me vrouw Sandford kon wezenEn Gans was dood en de marconigraaf buiten werking en de jonge Ted Poole was dood; en nu zou mevrouw Poole, met haar zeldzame levens kracht, een ander testament moeten ma ken Zijn oogen stonden fel peinzend. Waar zat het verband tusschen dat testament en den dood van den begunstigde? Tusschen dat testament en den man Toody, die een meisje was en haar tante, mevrouw Sand ford (als die het tenminste was!) Hij leun de tegen de natte achterverschansing van het schip en staarde naar het kalme kielzog van het schip. Nergens was een duidelijke lijn te trekken en de persoon, die zich op den achtergrond van dit alles bevond, was geslepen en het motief was meer dan vreemd en onbegrijpelijk en het eind was nog lang niet te zien. Mevrouw Poole was het einde daarop zou hij durven wedden het eindeen 't begin. Mevrouw Poole, die zoo goed en vriendelijk was en alles met haar rijkdom kon koopen, met inbegrip van een welgebouwden jongen man. En haar hart, dat niet veel meer was dan een gummi bal, die nu door het verdriet om laag viel, steeds dieper en dieper, zou ein delijk den bodem bereiken en dan weer opspringen in de ijle ruimte harer verdwa zing... Maar hy moest gaan lunchen, be dacht hij zich woedend en dus liep hij langs het natte dek en begaf zich naar de eetzaal en naar zijn plaats, waar hij ging zitten. „Alles is koud geworden, mijnheer", zei de hofmeester. „Toch waar?" zei Valcour. Hij keek de tafel rond. Kapitein Sohme was er niet; mevrouw Poole evenmin; de dames Sidderby waren afwezig; en de hof meester had, uit een zekeren eerbied, het couvert van de plaats van Ted Poole weg gehaald. Valcour keek op het door de voch tigheid slappe menu en vroeg: „Theedie kan toch wel warm zijn, niet?" „Zeker, miinheer. Dat is mogelijk". „Dan wat koud vleesch en sla. Meer niet". De hofmeester glimlachte flauwtjes. Iedereen was zoo laat aan de lunch, mijn heer, en alles is zoo ln de war geloopen. Maar het diner zal goed warm worden op gediend, mijnheer". Mevrouw Sandford keek over tafel heen hem met haar strooperlge oogen aan en haar hand bracht werktuigelijk een lepel soep naar haar mond, die machinaal open en dicht ging, in afwachting, of er nog wat kwam. Haar man, die naast haar zat, nam telkens een lepel soep roet haar tegelijker tijd, met dit verschil, dat hij niet slurpte en nauwelijks een slik-beweging maakte Sticknay, Force en Wright zaten eveneens soep te eten, loom en lusteloos; en miinheer Dumarque zat eenzaam op zijn van de an deren verwijderde plaats rustig met de handen onder zijn kin te glimlachen, zon der soep en toch blijkbaar volkomen tevre den. Mijnheer Sticknay, die altijd hongerig was, kwam het eerst klaar met zijn soep. „Wel, Valcour", zei hij en zijn stem klonk als een kanonschot door de stilte, „wie van ons zal het ditmaal zijn?" Hij keek strijdlustig om zich heen. „Er bestaat eenige twijfel over den aard der doodsoorzaak van mijnheer Poole. me neer Sticknay'", antwoordde Valcour. „Ka pitein Sohme helt over naar de meening, dat het een gevolg was van een hartaanval, veroorzaakt door hartvergrooting". Mijnheer Dumarque bleef over zijn han den heen glimlachen in de stilte, die volg de. „Wat 'n geruststelling!" zei hij schamper. „Geruststelling?" vroeg Sticknay. „Jazeker, mijnheer Sticknay... voor oni". „Ik begrijp u niet goed", zei Sticknay, voor wien het nooit duidelijk genoeg was. „Het is heel geruststellend voor ons al len, te weten", zei Dumarque met beleefde nauwkeurigheid, „dat als er nu weer iemand van ons vermoord wordt, het dan aan na tuurlijke oorzaken zal worden toegeschre ven". Mevrouw Sandford bleef met haar lepel in de hoogte zitten en de aoep druppelde op haar bord terug. „U bent een verschrik kelijk mensch!" zei ze. „Maar liefste den tocht" zei mijnheer Sandford, zijn lepel neerleggend in zijn bord. „Mevrouw Sandford heeft groot gelijk. Ik ben een verschrikkelijk gelukkig man". „Onzin, onzin, beste meneer Dumarque. U moet heuach mijn verontschuldigingen voor mijn vrouw aannemen. Ze is heel erg van streekzooals we allemaal ztJn. Waar om ook niet, met het eene sterfgeval na het andere en al wat erbij komt? Het is heusch een heele opluchting, waarde heer Valcour, dat u kunt verklaren, dat de dood ditmaal het gevolg van natuurlijke oorzaken Als u nu ook nog maar kon bewijzen, 6a het de eerste maal ook zoo geweest was wat zouden we vannacht dan meer lucht «j onze hut krijgenhet ia er zoo bedompt „Houd je mond toch. Horace!" snibbig mevrouw Sandford, weer beginnend W* soep te lepelen. „Nou nou, Sueheusch Sandford pruttelde uit als een nachtkaar»- „Wat de dood van mijnheer Gans treft, mijnheer Sandford, is kapitein Sonm het met mij eens, dat ei een een nau officieel verhoor zal moeten gehoud worden..." zei Valcour. „Wat voor een soort verho- r?" mijnheer Sticknay. „Een verhoor en onderzoek iaar alibi, mijnheer Sticknay". n „Alibi? Hoe kun je nu op een alibi hebben?" wendde mijnheer Stick®»» zich tot zijn tafelgenooten in het al „Waar kun je op een achip anders zijn d aan boord?" Valcour antwoordde bedaard: „Dat toch maar betrekkelijk. Op een schip zlj net zoo goed heel verschillende plg* als in een stad". Hij keek benieuwd naar den „>a die juist binnenkwam en zijn plaats tafel innam. „Het eenige verachil is. In een stad de afstanden bij kilometer» vroeg ieders op een achip bij meters worden bere („Neen, hofmeester", zei kapitein Juist, „niets anders dsn 'n pot heel kend" thee zoo kunt".) sterk als je maar :ette" (Wordt vervi c^gd'

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 12