DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oostenrijk's onafhankelijkheid prijsgegeven. Hitler's eischen ingewilligd, Dr. Seyss Inquart minister van binnenlandsche zaken. No. 39 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Woensdag 16 Februari 1938 140e Jaargang De algemeene toestand. Oostenrijk streks vazal-staat? een Duitsche troepenbeweging aan de grenzen. Oostenrijk heeft een nieuwe regeering! Oosteniijk heeft zich onderworpen aan de eischen van Duitschland! Oostenrijken Duitschland zullen voortaan slechts gemeenschappe ijke belangen hebbenOostenrijk zal de Duitsche belangen als de zijne moeten beschouwen! Oostenrijk zal.... een vazal staat zijn van het Derde Rijk en zal in feite een onderdeel worden van Groot-Duitschland. Ziedaar de sensatie van den jongsten nacht. Oostenrijk geeft zijn onafhankelijkheid prijs. Onder de Oostenrijksche concessies be- Het nieuwe kabinet. Expeditie naarde „Verloren Wereld". Een nog onbetreden gebied. Het drijvende poolstation. Redding der expeditie nabij. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco dooi het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telet. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 16 Februari. De gebeurtenissen in Oostenrijk staan in het middelpunt van de Europeesche be langstelling. Wanneer wij alles zoo neutraal mogelijk beschouwen, dan krijgen wij den indruk, dat Oostenrijk volkomen afhanke lijk geworden is van Duitschland. Hitier heeft verregaande eischen gesteld in zijn plotseling onderhoud, dat hij met Schuschnigg heeft gehad. En het wonder lijke is geschied: de Oostenrijksche bonds kanselier heeft moeten zwichten voor Hitler's eischen! Het is een wonderlijke geschiedenis ge worden: Zaterdag had het onderhoud tus- schen Hitier en Schuschnigg plaats. De re sultaten bleven onbekend, althans officieel. De buitenwereld kreeg te hooren, dat Schuschnigg geweigerd had, op de Dujtsche eischen in te gaan. Leek het dus eerst, of Hitier een fiasco had geleden, thans blijkt het tegendeel waar. Wellicht is Schuschnigg gezwicht voor het wapengekletter van Duitschland. Het was bekend, dat er Duitsche troepenbe wegingen plaats vonden aan de Oostenrijk sche grens; het was eveneens bekend, dat het bewuste onderhoud van Hitier en Schuschnigg werd bijgewoond door de leger leiders van Duitschland. Misschien is Schuschnigg bevreesd geweest voor een Duitschen militairen inval. Wat is er nu in feite geschied? Hitier had drie voorname eischen gesteld: dr. Seyss Inquart moest minister van bin- nenlandsche zaken worden en bovendien minister van veiligheid. Nu kan dr. Seyss Inquart als een nazi-man beschouwd wor den en het is begrijpelijk, dat Schuschnigg huiverig was, om Seyss Inquart als 't ware bevelhebber der Oostenrijksche politie te maken. Waarschijnlijk heeft hij zich herin nerd, hoe de nazi's in Duitschland er in ge slaagd zijn, om onder het kabinet Hitier von Papen zich van de macht te verzekeren, doordat zij de politie onder hun directe be velen kregen. Intusschen: dr. Seyss Inquart is minister van binnenlandsche zaken geworden en heeft de politie onder zijn direct bevel ge kregen! Hitier eischte verder amnestie van de po litieke gevangenen in Oostenrijk, d.w.z. van de nazi's, die gevangen zaten. Welnu, ook deze eisch is ingewilligd. En tenslotte eischte Hitier gelijke politieke vrijheid voor de Oostenrijksche nazi's als de monarchisten in Oostenrijk. t Het zijn ernstige feiten, die hier opge somd zijn. Want als men de lijst van de nieuwe regeering even bekijkt, dan ziet men, dat binnenland en veiligheid in handen gekomen zijn van een nazi-man; dan ziet men tevens, dat buitenland voortaan zal worden beheerd door Schmidt, die ook al met de nazi's sympathiseert. Daaruit moet dus geconcludeerd worden, dat zoowel de binnen- als de buitenlandsche politiek voortaan nazi-gekleurd zal zijn en dat Berlijn in beide gevallen een zeer groote -i-rol zal spelen. Minstens even ernstig is het, dat de Oostenrijksche nazi's voortaan „ge lijkgeschakeld" zullen zijn. Zij kunnen dus thans hun propaganda voeren, zonder last te krijgen van binnenlandsche zaken of politie. Daar staat immers dr. Seys Inquart borg voor! En als wij dan zeggen, dat Oostenrijk's onafhankelijkheid prijs is gegeven, beteekent dit: Oostenrijk zal in het vervolg geleid wor den door Berlijn; Oostenrijk zal m het Ver volg moeten gehoorzamen aan de Duitsche r6£f66rin£* Natuurlijk blijft Oostenrijk een aparte staat met een eigen regeermg, met een eige politiek. Maar achter de schermen wei Duitsche regeering, die gedreigd ee (na het succes) desnoods nog wel eens kan dreigen. De komende weken of maanden zuil leeren, in hoeverre Oostenrijk nog zelfstan dig zal zijn. Zij zullen moeten leeren, of e bewering van de Petit Parisien, die schrijft, dat het democratische en vredelievende Europa een tweeden slag is toegebracht, e- waarheid zal worden, een slag, die meer e- teekent dan indertijd de bezetting van he Rijnland door de Duitsche troepen. Zij zullen moeten leeren, of straks een Groot-Duitschland tot stand komt, een zoo genaamd Mittel-Europa, dat een groot bol werk van de nationaal-socialistische ge dachte zal vormen en dat de democratie aan den eenen kant en het communisme aan den anderen kant als haar natuurlijke vijanden zal beschouwen. De komende dagen zullen ons moeten leeren, hoe Engeland en Frankrijk, en ook het Tsjecho-Slowakije op deze actie zullen reageeren. Wij zullen de gebeurtenissen hier weer geven in zooveel mogelijk chronologische volgorde, na echter eerst vermeld te heb ben, dat vannacht om half vier de samen stelling van de nieuwe Oostenrijksche re geering bekend werd. Het allervoornaamste en meest belangwekkende van dat nieuws was wel, dat dr. Seyss Inquart minister van binnenlandsche zaken en veiligheid is geworden. Deze dr. Seyss Inquart werd indertijd door zijn denkbeelden naar het Groot- Duitsche kamp gedreven en hij werd vice-voorzitter van den Oostenrijksch- Duitschen bond. Steeds had hij groote sympathie voor het r.ationaal-socialisme in Duitschland. Waar hij bovendien een overtuigd katholiek was, kreeg hij het volle vertrouwen van Schuschnigg, terwijl hij algemeen doorging voor een vertrou wensman van Hitier. Tot zoover eerst de gebeurtenis van de zen nacht. Wat er aan vooraf ging, volgt hier: Hitier dreigde. Hoewel er een officieel communiqué verscheen van het onderhoud tusschen Hitier en Schuschnigg, en hoewel in dat communiqué heel weinig bizonderheden staan over dat onderhoud, blijkt langza merhand, dat Hitier zijn Oostenrijkschen collega gedreigd heeft. Hij zou Schusch nigg een aantal eischen hebben voorgelegd en hem tot heden (Woensdag) gelegenheid hebben gegeven, deze eischen in te wil ligen. De voornaamste eischen zouden geweest zijn: lo. benoeming van dr. Seyss Inquart tot minister van binnenlandsche zaken en veiligheid; 2o. amnestie voor de gevangen genomen Oostenrijksche nazi's; 3o. gelijke politieke vrijheid van de Oos tenrijksche nazi's als de Oostenrijksche monarchisten genieten. Schuschnigg heeft de geheele week over deze drie eischen vergaderd met de Oos tenrijksche regeering en gisteravond werd bekend, dat hij van plan was, de Duitsche eischen in te willigen. Toen toch werd o.a. bekend, dat dr. Seyss Inquar minister van binnenlandsche zaken zou worden, terwijl tevens een radio-bericht de wereld werd ingezonden, dat o.m. meldde, dat voortaan de nazi's in Oostenrijk tot het Vaderland- sche Front (de regeeringscoaliti*) zouden worden toegelaten. Onmiddellijk na het bekend worden van bovenstaande kon men zeggen, dat Oostenrijk zijn onafhankelijkheid had prijs gegeven. Dat schreef in den loop van den nacht de Weensche cor respondent van de Daily Tel. aan zijn blad en hy schetste verder de situatie aldus: Bondskanselier Schuschnigg vindt zich het leggen van de controle over de politie en de andere veiligheidsdiensten in de ongebonden handen van den natio- naal-socialistisch gezinden Seiss Inquart terwijl tevens aan den Duitschgezinden minister van buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, volkomen dé vrije hand gegeven wordt ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Te Berchtesgaden, aldus deze correspon dent verder, heeft Hitier aan Schuschnigg tot 15 Februari den tijd gelaten om aan zijn eischen te voldoen. Dit ultimatum werd kracht bijgezet door verwijzingen naar de uitbreiding van het nationaal-so cialistische terrorisme in Oostenrijk en door bedreiging met een opmarsch. De correspondent meldt verder, dat de uitbarsting van Hitier te Berchtesgaden, die geruimen tijd duurde en meer dan eens herhaald werd. gevolgd werd door zeer agressieve eischen van Von Ribbentrop en tenslotte door den eisch tot onmiddellijke onderschrijving van de naar voren ge brachte eischen. Schuschnigg weigerde dit, zeggende, dat hij niet gemachtigd was hiertoe over te gaan en het geheele kabinet moest raad plegen. Tenslotte stelde Hitier een ulti matum. Schuschnigg moest vóór 16 Februari toegegeven hebben, anders zou Hitier zijn rede voor den Rijksdag op 20 Februari in zoodanige termen opstel len, dat hieruit de vonk zou ontsprin gen, die de Oostenrijksche nationaal socialisten in beweging zou brengen. Het toegeven van Oosten rijk zalonvermijdelijk een tolunie met Duitschland met zich medebrengen. Miklas en Schuschnigg hebben een be roep gedaan op Mussolini om bemiddelend op te treden, maar er kwam geen ant woord. De duce was uit op een skitocht aldus meldt de Weensche correspondent van de Daily Telegraph and Morning Post. Zooals gemeld, werd vannacht om ruim 3 uur de nieuwe Oostenrijksche regeering bekend gemaakt. Schuschnigg legde de lijst der ministers voor aan den bondspresident en deze ging er mee accoord. Het gevolg was, dat het volgende kabinet thans het land zal regeeren: bondskanselier: Schuschnigg; vicekanselier: luitenant veldmaarschalk Heulgerth; buitenlandsche zaken: Guido Schmidt; financiën: Neumayer; handel: ir. Julius Raab; sociale zaken: Resch; binnenlandsche zaken en veiligheid: dr. Arthur Seyss Inquart; landbouw: Mandorfer; onderwijs: Pernter justitie: Ludwig Adamowich; bondsministers zonder portefeuille: Guido Zernatto, Glaise Horstenau en Hans Rott; staatssecretarissen: landsverdediging: generaal der infanterie Wilhelm Zehner; veiligheid: Skubl; y bescherming van arbeiders en employés: Adolf Watzek; industrie: kol. Stepski Doliva. Amnestie voorgesteld. Onmiddellijk heeft de nieuwe regeering nog in den loop van den nacht haar eerste ministerraadszitting gehouden. Besloten werd den bondspresident voor te stellen, amnestie af te kondigen voor alle voor 15 Februari gepleegde politieke delicten. Voorgesteld werd kwijtschelding van straf te schenken en loopende processen te sta ken. De kwijtschelding van straf is verbonden aan de voorwaarde, dat de betrokkenen zich goed gedragen tot 31 Februari 1941. De bondsregeering heeft deze door den geest van verzoeningsgezindheid ingegeven maatregel genomen, teneinde alle staats burgers, die tot dusverre ter zijde hebben gestaan, den weg te banen tot medewerking aan den opbouw van het vaderland, en daar mede den vrede des lands in binnenland en naar buiten veilig te stellen. Duitsche legerbetooging aan de grens? Het oponthoud, dat het laatste oogen- blik nog ontstaan is in de reconstructie van het Oostenrijksche kabinet (eerst werd een lijst van ministers gepubli ceerd, daarna werd deze weer ingetrok ken!), vindt, naar men gelooft, zijn ver klaring in een practisch ultimatum, waaraan kracht is bijgezet door een demonstratie van Duitsche gewapende troepen onder voorwendsel van ma noeuvres langs de grens. Door de functie van minister van binnen landsche zaken met de controle over de poiltie aan Seyss Inquart te geven in het gereconstreeurde Oostenrijksche kabinet heeft Schuschnigg gecapituleerd voor Hitler's eischen. Voordat de definitieve nieuwe ministerlijst bekend werd gemaakt, was een kabinetslijst uitgegeven, waarin Seyss Inquart vermeld stond als minister van binnenlandsche zaken, zonder controle ■over de politie. Deze lijst werd echter plot seling ingetrokken. Naar verluidt zijn reeds, behalve het op nemen van een nationaal-socialist in het kabinet, aanzienlijke concessies aan Duitsch land gedaan. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat veldmaarschalk Jansa op verzoek van Duitschland verwijderd zal worden, aangezien hij in verbinding zou hebben gestaan met von Fritsch. Hitler's eischen. De vraag is thans of Duitschland voldaan zal zijn over de verandering. Er wordt op gewezen, dat Hitier geweldige eischen heeft gesteld in Berchtesgaden. O.a. zou hij den eisch gesteld hebben, dat Oostenrijk een pro-Duitsche buitenlandsche politiek zou voeren, welke volkomen van Duitschland afhankelijk zou zijn. Voorts zou hij geëischt hebben, dat Oos tenrijk zich zou aansluiten bij het Anti Kominternpact, dat Oostenrijk zou toestem men in militaire samenwerking en alle ge dachten zou laten varen aan vriendschap met Tsjecho-Slowakije. Men gelooft, dat Schuschnigg minder steun dan gewoonlijk gevonden heeft bij Italië in verband met Mussolini's moeilijk heden met Groot-Britannië. Opnieuw moeilijkheden in Rex. - Den laasten tijd doen weer geruchten de ronde omtrent moeilijkheden in de partij van Degrelle. Een opmerkelijk beslissing is ge vallen in een vergadering van Rexistische kamerleden en senatoren. Men was bijeen gekomen om de houding der Rexisten te bepalen inzake de vliegtuigleveranties aan het regeerings-Spanje. Eenige weken ge leden is die kwestie, gelijk men zich zal her inneren, uitvoerig in de kamer behandeld en daarbij hield de christen-democratische afgevaardigde Bodart een rede, waarin deze zich het slachtoffer noemde van onrecht vaardige Rexistische aanvallen. In de ge noemde bijeenkomst van Rex kwam het tot een stemming en alle Rexisten, met uitzon dering van drie, namen een standpunt in in strijd met dat van Degrelle. Senator de Mont nu zou van dit meerderheidsbesluit, waarbij de campagne tegen Bodart veroor deeld wordt, kennis geven in den Senaat. Huis in een ouden geheimen gang ver dwenen. - In het plaatsje Moestelbach in Neder-Oostenrijk is gistermiddag het huis van een wijnboer in een aardspleet ver dwenen. De aarde opende zich plotseling onder het huis. Uit het onderzoek bleek, dat het huis was gebouwd boven een geheimen gang, welke vermoedelijk door Zweedsche soldaten tij dens den dertigjarigen oorlog was gemaakt. Deze gang is thans ingestort. Personen zijn bij het ongeluk niet getrof fen, aangezien zich toevallig niemand in het huis bevond. Te Caracas zijn radioberichten opge vangen van de zes blanken, die op een wetenschappelijke expeditie zijn naar den berg Aujantepuy, den 8700 voet hoogen top in het zuiden van Venezuela. De leden der expeditie berichten, dat zij er volkomen in geslaagd, zijn dit ge bied, dat nooit tevoren door blanken ia betreden, te onderzoeken. Het voornaamste doel dezer expeditie waA nadere gegevens te verkrijgen omtrent de dieren en vogels van dit gebied en van het groote bergplateau, dat bekend staat als da „Verloren wereld". Reeds is een groote ver zameling der fauna opgezonden naar Port- of-Spain in Trinidad om doorgezonden ta worden naar het museum voor natuurhisto rie te New-York, dat een belangrijk aan deel heeft in de financiering der expeditie. In November 1.L is de expeditie, die onder leiding staat van G. H. H. Tate van het mu seum voor natuurhistorie, aan den voet van den Aujantepuy aangekomen. De beklim ming was uiterst moeilijk, aangezien alle benoodigdheden door inlanders naar een vierduizend voet hoog gelegen kamp gedra gen moesten worden. Van daaruit konden de onderzoekers midden December den top van den berg bereiken. De expeditie is voornemens midden Maart naar de bewoonde wereld terug te keeren. Tate is dan van plan de flora en fauna van de Paramo de Mucuchies, de hoogere hel lingen van de Andes in Venezuela, die op sommige plaatsen een hoogte bereiken van 16.000 voet, te bestudeeren. De ijsbreker „Taimyr" heeft giste ren gemeld, zes mijl in N. O. richting te zijn gevorderd. Het schip is thans het ijsveld genaderd, dat als vliegveld kan dienen? De bemanning is met het uitladen der vliegtuigen begonnen. De „Moerman" seinde gisternacht, dat zij op haar weg een dicht ijsveld heeft ontmoet. De bemanning heeft geen ijsvlakte kunnen ontdekken, die als vliegveld kan worden gebruikt, en daarom werd besloten., van het water op te stijgen. Het vliegtuig is gemon teerd en heeft proef gedraaid. De ijsbreker Moerman is in de nabijheid van de Taymir aangekomen. Dit schip bevond zich het dichtst bij de expeditie Papanin. Beide schepen pogen thans te zamen het kamp van Papanin te bereiken, Ondertusschen worden, de voorbereidin gen aan boord van den ijsbreker Ermak, die zich in de Oostzee bevindt, voortgezet. De commandant van de Ermak, Otto Schmidt heeft aan. de Iswestia verklaard, dat zijn schip zal pogen te helpen tenzij de Moerman, Moermanetz en Taymir erin zullen slagen Papanin te redden en op eigen kracht uit het ijs te komen. Vliegtuig opgestegen. Dinsdag bevonden de schepen Taimyr en Moerman zich in een niet gewijzigde posi tie. Het was hun onmogelijk door te drin gen naar den ijsschots van Papanin, aange zien de weg door het ijs dichtgevroren was. Des middags om drie uur steeg de vlieger Wlassof op. Hij is twee uur in de lucht ge weest, maar heeft het kamp vam. Papanin niet gevonden, aangezien het zicht slech ter geworden was. Hij is behouden weer geland. De Taimyr en de Moerman liggen op een onderlinge afstand van 10 mijl. Lawine eischt vier slachtoffers. - Een lawine, welke zich losgemaakt had van den 2300 meter hoogen Muttler in Zwitserland, heeft een vijftal dames, die zich oefenden in de skisport, alsmede een skileeraar mede- gesleurd. De laatste en een der dames wisten zich in veiligheid te brengen, doch de vier anderen, een Engelsche en drie Zwitsex- schen, kwamen om het leven. Bier als middel tegen zeeziekte. - Een glas bier voor het ontbijt is een eenvoudig en doeltreffend voorbehoedmiddel tegen zeeziekte, volgens dr. Johannes, een scheeps arts van de Bernstein lijn. Hij heeft zijn recept onlangs tijdens een zeer zwareri overtocht over den atlantischen oceaan ge probeerd, en beweert, dat de passagiers aio voor het ontbijt regelmatig een glas ier drinken, dit voor 100 procent doeltreffend bevonden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1