PUROL VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Nederland zal Rusland niet erkennen. "Rechtszaken Minister Patijn heeft geen vertrouwen meer in den Volkenbond. NEDERLAND EN SPANJE. Glimlachfe Branden. Verkeersongelukken. Arrondissement* Rechtbank te Alkmaar. TWEEDE BLAD. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de begrooting van Buiten- landsche Zaken, herhaalt de regeering wat den Volkenbond betreft, dat zij vasthoudt aan het begrip van collectieve veiligheid als het beste middel om den vrede te helpen verzekeren. Van het standpunt der leden die van mee ning zijn," dat ook thans nog de sancties kun nen worden toegepast, wijkt de regeerings- opvatting af, aangezien de regeering van oordeel is, dat men het oog niet mag slui ten voor het feit, dat bij de huidige verhou dingen op den Volkenbond als waarborg voor het verzekeren van collectieve veilig heid niet mag' worden gerekend. In dit ver band is in het voorloopig verslag gesproken van een „uitholling" van art. 16 door de be kende verklaring der ex-neutralen van 1 Juli 1936, terwijl het eenige zinsneden ver der onoorbaar wordt verklaard, eenmaal aanvaarde rechtsplichten door een eenvou dige mededeeling onzerzijds als vervallen te beschouwen. Aldus geeft men echter blijk, het standpunt der z.g. ex-neutrale mogend heden niet te verstaan. Volgens het stand punt dier mogendheden is geen rechtsplicht tot deelneming aan de sancties meer aanwe zig, op grond van het nauwe verband dat tusschen de vermindering van bewapening, voorzien in art. 8, en de toepassing der sancties, beoogd in art. 16, moet worden ge legd, en gezien het feit, dat van uitvoering van art. 8 in de practijk tot dusver niets is gekomen. Het levendig houden van het besef van zoodanig verband kan er wellicht toe bij dragen, een terugkeer tot de politiek van vermindering van bewapening die toch vroeg of laat zal moeten geschieden, wil de wereld niet aan de kosten der bewapening economisch te gronde gaan te bespoedi gen. Wanneer het mogelijk ware vrijwel alle staten der wereld bijeen te brengen in een Volkenbond, geheel gebaseerd op de hooge opvattingen, waarvan een aantal leden in het voorloopig verslag blijk geeft, dan zou de minister gesteld voor de vraag of toetre ding van enkele andere, een tegengesteld standpunt innemende, landen moest worden aangemoedigd, zich ongetwijfeld plaatsen aan de zijde van hen, die in deze toetreding geen voordeel voor den bond zouden zien. Maar zoo is de werkelijkheid niet. In wezen zien wij een door belangen-tegenstellingen en door uiteenloopende rechtsopvattingen en ideologieën verscheurde wereld, waarin slechts een beperkt aantal staten zich laat leiden door de beginselen, die de hier be doelde leden de juiste achten. Deze landen zouden zich tot een blok kunnen aaneen sluiten. De minister laat in het midden, of zulks wenschelijk zou zijn, maar, wat men daarmede ook zou bereiken, de vorming van een organisatie, die in waarheid den naam „Volkenbond" zou kunnen dragen, zeker niet. En juist een Volkenbond, een systema tische organisatie van de staten, die het middel biedt tot een georganiseerd overleg omtrent de elkander doorkruisende en voortdurend botsende belangen, is in een zoodanig verdeelde wereld méér noodig dan ooit. Ongetwijfeld zouden zich, in den hier beoogden Volkenbond, tegenstellingen open baren, die de kracht van den bond veelal zouden verlammen, maar de minister vraagt zich af, of niet juist dóór en in het gemeen schappelijk overleg wellicht tot uiting zou komen, dat de tegenstellingen in de interna tionale politiek minder scherp zijn dan aan vankelijk scheen. Indien aldus het slaan van bruggen tusschen de tegenover elkaar staande opvattingen zou kunnen worden be vorderd, zou, naar 's ministers oordeel, meer tot de ontwikkeling van de internationale statengemeenschap en van den wereldvrede worden bijgedragen dan door het vormen van blokken, die slechts tot een evenwichts- politiek en toespitsing der tegenstellingen kunnen leiden. Het is op grond van deze overwegingen, dat de minister de universiteit van den bond van zoo groot belang acht, en dat hii bereid zou zijn, ter bereiking van dat doel, zekere op zichzelf waardevolle voorschrif ten inzake de collectieve veiligheid voorloo pig buiten werking te stellen. Nogmaals zij hierbij echter herhaald, dat deze bereidheid niet zoo ver gaat, dat hij andere fundamen- teele beginselen, die aan het pact ten grondslag liggen, zou willen opofferen. Van pogingen onder de tegenwoordige omstandigheden om de Ver. Staten van Amerika te bewegen tot den Volkenbond m de huidige phase van zijn ontwikkeling toe »U móet er een van me koopen, mevrouw, anders kom ik niet weer beneden!" Minister Patijn te treden, of toezeggingen te doen omtrent deelneming aan economische sancties, ver wacht de minister gezien de aldaar heer- schende geestesgesteldheid, tot zijn leedwe zen niet het minste heil. Van zijn kant is geenerlei initiatief ten deze te verwachten. De minister deelt ten volle de ergernis van de leden, die zich uitspraken tegen de zich in eenige landen openbarende geloofs vervolging. De Nederlandsche regeering zal er zeker het hare toe bijdragen, teneinde de positie hier te lande van de vluchtelingen uit Duitschland zooveel mogelijk in overeen stemming te brengen met de aloude traditie van verdraagzaamheid. Intusschen zal, wat de toelating van zoodanige vluchtelingen be treft, rekening moeten worden gehcuden met den toestand van de arbeidsmarkt hier te lande, welke een toestroomen van vreemdelingen, die den toch al zoo drukken- den last der werkloosheid onder de Neder landsche arbeidskrachten zouden vergroo- ten, niet toelaat. De minister laat niet na, de bevoegde organen te Geneve te wijzen op de noodzakelijkheid, de afvloeiing dezer vluchtelingen uit de Duitschland omringende landen naar verder afgelegen gebieden, waar immigratie nog mogelijk zou zijn, te bevorderen. Het is voor Staten als Neder land niet doenlijk den rechtstoestand der vluchtelingen hier te lande te verbeteren, als zulks met een steeds groeiende aanwas van d°n stroom vluchtelingen, die zich in Nederland vestigt, gepaard gaat. Betrekkingen met Spanje. De minister vermag niet in te zien, dat de politiek van non-interventie met be trekking tot de gebeurtenissen in Spanje met het volkenrecht in strijd zou zijn. Een regeering, welke gewapenderhand te gen een deel der bevolking optreedt kan daarbij, naar stellig volkenrecht, geen aan spraak op hulp van derde staten doen gel den. Het hoofddoel der non-interventie po litiek is, te voorkomen, dat de strijd in Spanje uitgroeit tot een Europeesch ge wapend conflict. Welke tekortkomingen de toepassing vsn die politiek ook mogen aan kleven, in dit licht bezien kan men haai bezwaarlijk als mislukt beschouwen. De bewering, dat de uit het ontruimde Duitsche gezantschapsgebouw komende heer Ahles in het Nederlandsche gezantschapsge bouw te Madrid als illegaal gezant van Duitschland kon optreden en in de gelegen heid werd gesteld om daar spionnage te be drijven is van eiken grond ontbloot. Reeds sinds geruimen tijd worden dezerzijds on derhandelingen gevoerd met de regeering der Spaansche republiek over de evacuatie van de Duitsche staatsburgers, die zich nog in het gezantschapsgebouw bevinden, even wel zonder dat tot dusver een resultaat werd bereikt. De komst in ons land. van den heer Trifon Gomez, wiens behandeling door eenige leden ter sprake is gebracht, was de regee- ring te voren niet medegedeeld, zoodat deze hooge functionnaris der Spaansche regee ring op dezelfde wijze is behandeld als an dere vreemdelingen, die zonder voldoende papieren de landsgrenzen willen overschrij den. Zoodra de aandacht van 's ministers ambtgenoot vrn justitie op deze aange legenheid werd gevestigd, is bevel gegeven den heer Gomez, ook zonder visum, door te laten, doch op dat oogenbük had hy Neder land reeds weder verlaten. De overwegingen, welke zich tot nu toe verzetten legen een erkenning door Neder land van het regime Franco, gelden nog on verminderd. Betrekkingen met Frankrijk. Den leden, die aandrongen op het voeren van onderhandelingen met Frankrijk ten einde te komen tot afschaffing van de voor ons land zoo nadeelige surtaxe d'origine et d'entrepot, zij medegedeeld, dat de minister niets nalaat om te bevorderen, dat zoo danige onderhandelingen zoo spoedig moge lijk kunnen worden aangevangen. Betrekkingen met Unie van Sovjet-republieken. De regeering is niet voornemens met de regeering der sovjetunie diplomatieke be trekkingen te onderhouden. Overwegingen ontleend aan de staatsregeling der unie liggen aan dit standpunt niet ten grondslag, wel echter overwegingen betreffende de nauwe banden die bestaan tusschen de regeering der unie en de revolutionnaire derde intern, en de houding die de sovjet- regeering heeft aangenomen inzake de een zijdige annuleering van de Nederlandsche vorderingen op Rusland. HET VERGAAN VAN DE „HANNAH." Naar alle waarschijnlijkheid getorpedeerd. Op de vragen van het Tweede-kamerlid Donker inzake het torpedeeren van het Nederlandsche schip „Hannah" en be treffende de bescherming van de scheep vaart in de Middellandsche zee, heeft de minister van buitenlandsche zaken het volgende geantwoord: De regeering heeft een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar de oorzaken van het vergaan van het Nederlandsche schip „Hanr.ah' en naar de juiste plaats, waar dit heeft plaats gevondena. Hoewel dit onderzoek nog niet beëindigd is, kan reeds worden medegedeeld, dat de „Han- nah" naar alle waarschijnlijkheid is getor pedeerd en wel op een afstand van ruim 5 mijl uit de Spaansche kust ter hoogte van Kaap San Ar.tonio. Ten einde de veelvuldige aanvallen van onderzeebooten van onbekende nationali teit op koopvaardijschepen, welke niet tot een der beide strijdende partijen in Spanje behooren, tegen te gaan, hebben op 14 September 1937 de Middellandsche zee mogendheden, Groot-Brittannië. Bulgarije, Egypte, Frankrijk, Griekenland, Roeme nië, Turkije, sovjet-Rusland en Zuid- Slavië te Nyon een overeenkomst gesloten, waartoe later ook Italië is toegetreden. Deze overeenkomst, welke op 17 Septem ber d.a.v. nog werd uitgebreid tot wat aanvallen van luchtvaartuigen betreft, beoogt het treffen van collectieve maat regelen, teneinde de handelsscheepvaart in de Middellandsche Zee op afdoende wijze tegen bedoelde daden van piraterie te beschermen, door volgens een bepaald systeem de voornaamste zeevaartroutes door de oorlogsschepen van bovengenoem de mogendheden te laten patrouilleeren. Aan de Nederlandsche scheepvaart werd langs officieelen weg aangeraden de in gevolge die overeenkomst gedane aanbe veling te volgen. De „Hannah" bevond zich bij haar torpedeering buiten de aan bevolen scheepvaartroute. Toen na het uitbreken -an de vijande lijkheden in Spanje eenige Nederlandsche schepen in verband daarmede bij de door vaart van Straat Gibraltar overlast bleken te ondervinden, heeft de Nederlandsche regeering door het stationneeren van oor logsschepen ter plaatse zorg gedragen, dat de bona fide Nederlandsche Scheepvaart bij de doorvaart door genoemde zeestraat kon worden geconvoyeerd. Deze wijze van convoyeeren vindt reeds meer dan een jaar op volkomen bevredigende wijze plaats. Zoowel het patrouillesysteern, waartoe bij de overeenkomst te Nyon weru beslo ten, als de hierboven bedoelde maatrege len van het convoyeeren van Nederland sche koopvaardijschepen in Straat Gibral tar waren op 11 Januari J.I., den dag van het vergaan van de „Hannah", in werking. Buiten Straat Gibraltar is de Neder landsche regeering niet voornemens maat regelen te nemen tCr bescherming van de Nederlandsche scheepvaart in de Middel landsche Zee. BART WILTON, t In zijn woning, huize „Eemwijk" te Voor burg, is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer B. Wilton, een van de oprichters der machinefabriek en scheepswerf Wilton, die in de latere jaren gecombineerd werd met de werf Feijenoord, welke combinatie te genwoordig WiltonFijenoord genoemd wordt en een werf te Schiedam en een te Rotterdam heeft. Na jaren lang firmant in bet toen nog niet zoo groote bedrijf geweest te zijn, werd hij na de omzetting in een naamlooze vennootschap daarvan directeur, welke functie hij tot 1921 vervuld heeft. Daarna is hij nog eenigen tijd commissaris gebleven, terwijl hij in den scheepsbouw nog andere functies vervulde. LIERKE PLEZIERKE! Nederlander bewusteloos geslagen en beroofd. Een inwoner van een Noord-Brabantsen plaatsje had bij een bezoek aan het Bel gisch stadje Lier kennis gemaakt met twee inwoners van deze plaats. Deze kennisma king werd gevierd met een bezoek aan talrijke „estaminees", waarbij het geestrijke vocht rijkelijk vloeide. Teneinde nadien weer eenigszins op verhaal te komen, werd een wandeling buiten het stadje gemaakt. Op deze wandeling werd onze Brabander evenwel door zijn beide nieuwe kennissen bewusteloos geslagen en beroofd van een bedrag van ongeveer drieduizend francs aan Nederlandsch en Belgisch geld. Gistermiddag is een der daders aange houden. Hij had het grootste deel van het geroofde Nederlandsche geld nog in zijn bezit. DE NATIONALE FILM. Voorbereidingen in vollen gang. Naar wij vernemen zijn de voorbe reidingen voor „de nationale film" thans in vollen gang. Zooals men weet, is het scenario voor deze film geschreven door Ben van Eysselstein, als regisseurs zullen fun- geeren de bekende Fransche regisseur Jean Gréville en Johan de Meester. Het zal een speelfilm worden in den waren zin des woords, het scenario is vol spanning en actie, zoodat de film geen documentaire film wordt in de be- teekenis van een aaneenschakeling van filmbeelden uit het leven van H. M. de koningin, doch een filmverhaal, waar door een indrukwekkend beeld van de vruchtbare veertigjarige regeeringspe- riode onzer koningin wordt gegeven. RUSLAND BESTELT IN NEDERLAND. Twee groote baggermolens. Naar wjj vernemen zijn voor rekening van Rusland by de werf „De Klop" te Slie- drecht en de werf „Gusto" te Schiedam twee groote baggermolens besteld. Deze baggermolens zullen een capaciteit hebben van 750 kub. meter per uur. THE SONG-SINGERS NAAR INDIE. Het kwintet „The Song Singers", o.m. bekend door zijn optreden voor de radio, vertrekt einde dezer maand naar Ned.Indië, waar het een tournee van omstreeks 6 maanden zal maken. 300 VAN OUDE DAME GESTOLEN. Vertrouwen misbruikt. In een pension in Amsterdam-Zuid heeft een dertigjarige man het vertrouwen van een oude dame, eveneens hier in pension, weten te winnen. Zij machtigde den man geld van haar spaarbankboekje af te halen. Dit ging zoolang goed tot hij op zekeren dag het geld niet meer aan de vrouw af droeg. Aangifte bij de politie volgde. De man werd aangehouden en verdacht van oplichting ten bedrage van driehonderd gulden op het bureau Leidsche^lein inge sloten. FELLE BRAND TE DEN HULST. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer K. Haasjes te Den Hulst. Het vuur werd krachtig aangewakkerd door den sterken Oostenwind, zoodat de boerderij in minder dan geen tijd een prooi der vlammen was geworden. Enkele schuren en een hooiberg werden evenals een gedeelte van den inboedel door het vuur verteerd. Een paard kwam om het leven. De motorbrandspuit van Nieuw Leusen, welke anderhalf uur na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, behoefde geen dienst meer te doen. FABRIEK AFGEBRAND TE LOENEN. Gisteravond is een fabriek aan den Kie- veenweg te Loenen op de Veluwe nagenoeg geheel door brand verwoest. De fabriek be hoorde aan den heer Rutgers te Schiebroek, sinds een jaar was er een haarwasscherij in gevestigd van de N.H. Haarimex, alsmede een laboratorium van de heeren Wijnen en Dorp. Van den inventaris kon slechts weinig worden gered. De vrijwillige brandweren uit Loenen en Apeldoorn hebben het blusschingswerk ver richt. De oorzaak van den brand is onbe kend. MOTORRIJDER OP SLAG GEDOOD. Op den straatweg GoudaBodegraven is gistermiddag onder de gemeente Waddinx- veen, juist op de grens van Gouda, een uit de richting Bodegraven komende motor rijder, de 40-jarige reiziger J. Nieuwenburg uit '3-Gravenhage, tegen een vrachtauto ge botst en vrijwel onmiddellijk gedood. De motorrijder wilde een voor hem rij dende vrachtauto passeeren. Doordat hij in een bocht reed, zag hij niet, dat van den anderen kant een vrachtauto naderde. Toen hij op het linker weggedeelte kwam, pas seerde de tegenligger. De motorrijder stootte met zijn hoofd tegen een uitstekende pen van den wagen, welke pen hem in het hoofd drong. De ongelukkige was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het van Iterson-ziekenhuis te Gouda vervoerd. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent- Bij Apoth. en Drogist AUTO DOOR GESLOTEN SPOORBOOMEN GEREDEN. Gisteravond om kwart over 6 heeft zich op den overweg in den Rijksstraatweg ZutfenDeventer een ongeval voorgedaan, dat wonder boven wonder zonder persoon lijke ongelukken is afgeloopen. De bestuurder van een personenauto, de 59-jarige heer D. Jager uit Eefde, die uit de richting Zutfen den overweg naderde, zag de gesloten spoorboomen niet, met het ge volg, dat hij door den eersten heenreed en met een hevigen klap tegen den juist pas- seerenden trein botste, welke om 18.08 uur Zutfen had verlaten. De auto werd na de botsing tegen den steunpaal, waarop de spoorboom rust, ge worpen. Het gedeelte naast de stuurinrichting en het voorste deel van de auto werden totaal gerammeid. De bestuurder bleef ongedeerd en kwam met den schrik vrij. Hij verklaar de door een tegenligger te zijn verblind en daardoor de boomen niet te hebben gezien. De spoorboom heeft slechts weinig van de wilde manoeuvre van de auto te lijden gehad. (Zitting van de Meervoudige Strafkamer van 15 Febr.) Zijn vader bestolen. Voor de Meervoudige Strafkamer der Alkmaarsche rechtbank stond gisterochtend allereerst terecht de 21-jarige Pieter Cor- nelis K. uit Schoorl, die op 9 Jan. heimelijk het huis van zijn vader was binnengeslopen en zich aldus toegang verschaffend, een bedrag had ontvreemd, na eerst nog een kast vernield te hebben om zich van andere voorwerpen machtig te maken. Het bleek, dat deze jongen zijn vader al sinds jaren tot overlast was geweest en dat zijn vader met hem heel veel te stellen had gehad. Want niet alleen, dat zoonlief veel geld uit gaf aan sigaretten en bioscoopj es, maar aan dat geld kwam hij meestentijds niet eerlijk. Zoo had hij ook al eens een fiets van zijn broer gestolene, doch de diefstal in het huis van zijn vader ging toch alle perken te bui ten. De president raadde den vader, die als getuige verscheen, dan ook aan, mede te werken den jongen weer in het goede spoor te brengen, hetgeen deze na lang aar zelen deed door toe te stemmen in het op zenden naar Wilhelmina-hoeve, waar de knaap eens een tijdje uit de maatschappij wordt genomen en rustig zijn zonden zal kunnen overdenken. De officier van justitie eischte een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 10 maanden, echter met de bijzondere voorwaarde den verdachte voor eenigen tijd in Wilhelmina-hoeve te laten opnemen. De verdediger mr. Scholten kon zich hiermee volkomen vereenigen. Zelfs nog in het Huis van Bewaring getracht een firma op te lichten. Een tweede, nog merkwaardiger jong- mensch hsd zich hierna te verantwoorden. Het was de 21-jarige monteur-kellner Ma- rinus Teunis Kr. te den Helder, die terecht stond terzake, dat hij in de maand Decem ber in den Helder uit een collecte-bus een kwartje en een dubbeltje gestolen had, welke bus zich bevond in het Chr. Militair Tehuis. En bovendien had deze verdachte geprobeerd op slinksche wijze aan 25 gulden te komen, door te trachten van een goede kennis van hem dit geld te leenen zooge naamd om een pak te betalen. De president vroeg, hoe de verdachte er toe gekomen was op een dergelijke manier te handelen en toen bleek, dat deze jonge man heel graag als een „heertje" door den Helder wenschte te loopen, derhalve dure pakken had en zoodoende ver boven zijn financieelen draagkracht leefde. Op aller lei wijzen had hij getracht aan geld te komen en hij was er zelfs niet van terug gedeinsd eenige firma's op te lichten. Het allermerkwaardigste was wel het het feit, dat de officier een brief van verdachte voorlas, geschreven in Huis van Bewaring, en waarin aan de firma Carl Denig in Amsterdam om inlichtin gen verzocht werd inzake kam peer materiaal. Alsof deze bekende firma ooit van haar leven zou reflecteeren op een brief uit de gevangenis. In zijn requisitoir merkte de officier op, 153. De ooievaar deed nqf of hü vreese- lijk kwaad werd. „Wat?", pei hij, „maar één kikker? Dan eet ik jou op!" En met een stapte hij met zijn lange stelten op Flip af en deed net of hij het kaboutertje wou gaan oppeuzelen. „Help, help!!" schreeuwde Flip. Toen begon de ooievaar vreselijk te lachen. „Ha, ha, die Flip! zei hij, „die is bang dat ie door 'n ooievaar wordt opge geten! Als jij op reis ook zo bang bent, dan kan je beter thuis blijven, hoor! Flip keek wat beteuterd, dat hy zo gauw bang was geweest. Maar eindelijk gingen ze slapen. 154

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7