Agenda |i Stad en Omgeving £aatste Betichten noordscharwoude HuisvrouwI Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: Eèn prijséén kwaliteit In Duitschland alle sportwedstrijden afgelast. Hitier spreekt Zondagmiddag. Voor kleine tuinen. Jkomidxial Tlieuws HEILOO Vaste lasten en schuldherleiding» EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. BEROOVING OP DEN PRIMAIREN WEG ONDER CASTRICUM. Dinsdagavond heeft zich op den pri- mairen weg in de richting Limmen ter hoogte waar de z.g. Oude Castricummerweg den primairen weg snijdt, een geval van be- rooving voorgedaan. Mej. S. uit Alkmaar was per rijwiel te Uitgeest bij haar ouders op bezoek geweest en had achterop in een mandje een harer kinderen medegenomen. Op gelijke wijze zou zij des avonds weder naar huis gaan doch bij de wegsnijding ge komen werd zij door twee manspersonen aangehouden. De mannen trokken het kind je een tasch uit de handjes en vluchtten daarna in de duisternis. De vrouw hevig ontdaan en angstig dat zij het kind nog kwaad zouden doen liep zoo spoedig moge lijk weg. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd die terstond een onderzoek instelde en waar aan door burgers, die voorbij gekomen wa ren, werd medegewerkt. Het rijwiel, dat on klaar was geraakt, was door 'de onverlaten eerst medegenomen en daarna aan den kant van den weg gelegd: Later op den avond heeft men het rijwiel op een stuk grasland teruggevonden. Geluk kig bevond zich in de tasch niets van eenige waarde. Door de politie wordt, in samenwerking met de politie te Castricum, een onderzoek ingesteld. UITBREIDINGSPLAN GOEDGEKEURD. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 16 Februari het uitbreidingsplan „Nooit Ge dacht" goedgekeurd. EEN CADEAUTJE VAN DEN BOND VAN GROOTE GEZINNEN. Men verzoekt ons, namens de afdeeling Alkmaar van den Bond van Groote Gezin nen te willen vermelden, dat, in overeen stemming met het besluit der algemeene ledenvergadering, aan twee leden, in ver band met de geboorte van een prinsesje, een baby-uitzet is gegeven. 10-JARIG BESTAAN DANSSCHOOL A. ENGLANDER. „Bal-Masqué" in 't Gulden Vlies. Het is deze maand 10 jaar geleden, dat de bekende dansschool van den heer A. Eng- lander Jr. aan den Kennemerstraatweg werd opgericht. Er is in den loop van dezen tijd uiteraard veel veranderd aan dit inder tijd op bescheiden voet begonnen dansin stituut. De dansschool is met haar tijd mee gegaan, er is veel verbeterd en het is den heer Englander mogen gelukken met zijn instituut een crescendo te bereiken. Im mers, het is thans één der toonaangevende dansscholen van onze stad en het ligt der halve voor de hand, dat men dit 10-jarig bestaan niet zoomaar onopgemerkt voorbij laat gaan. Om dus aan dit jubileum een eenigszins feestelijk karakter te geven, is er een comité uit oud-leerlingen gevormd, dat zich belast heeft een eenvoudige huldiging op touw te zetten. En om dit alles in een kader te doen plaats hebben, passend bij zulk een feest zal er Zaterdag 26 Februari in ,,'t Gulden Vlies" een grootsch bal-mas- qué georganiseerd worden. Voor dit bal-masqué, dat zoo langzamer hand door de reeds voorgaanden een beken den klank heeft verworven, bestaat reeds thans een groote belangstelling en het is zaak zich tijdig van plaatsbewijzen te voor zien. Het bal-masqué draagt dit jaar den titel „Hollywood" en het is de bedoeling, dat de gemaskerden zich kunnen voordoen als filmsterren en niet alleen uit Hollywood, doch van alle windstreken der aarde. Een passende versiering zal aan dit feest een bijzonder cachet geven, kortom, het be looft ook dit jaar iets goeds te worden. Op een en ander komen we binnenkort nog terug. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks half elf is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ont staan in de groote, met riet gedekte boer derij van den heer P. Stelling aan het Westeinde, te Enkhuizen. Toen de bewoners zich tegen dien tijd te ruste wilden begeven, hoorden zij geknet ter. Tegelijkertijd zagen twee voorbij fiet sende jongelieden rook en weldra vlammen uit het dak komen. Een van hen opende een deur in het achterhuis en staarde in een feilen vuur gloed. Onmiddellijk sloot hij de deur. Niettemin nam de brand binnen enkele oogenblikken een aanzienlijken omvang aan. Aan alle kanten sloegen de vlammen uit het dak. Toen na tien minuten de gewaar schuwde brandweer ter plaatse verscheen, stond het geheele pand in lichte laaie. De krachtige oostenwind wakkerde de uit het dak en vensters slaande* vlammen hevig aan. Onder leiding van burgemeester Haspels en den inspecteur van politie Beekhuizen tastte de brandweer het vuur met vier stralen aan. Een belendend huis van de gebroeders Stelling, dat ook had vlam gevat, wist zij eerst veilig te stellen, en na tien minuten was het gevaar voor uitbrei ding van den brand geweken. De bewoners van de boerderij, vader, moeder en zoon, alsmede een 70-jarige vrouw, die ziek te bed lag. moesten zich overhaast in veiligheid stellen. Er was geen vee op de boerdery. Alhoe- wel omtrent de oorzaak niets vast staat, meenen de bewoners, dat de brand in de hooiberg is begonnen. VaVrzekering dekt de schade. SPAARZEGELVEREENIGING. In het café van den heer W. Mooy ver gaderde de in 1909 hier ter stede opgerichte koninklijk goedgekeurde Spaarzegelvereen. „De Spaarkas". Door het bestuur was be reids aan H. M. de Koningin verlenging van duur aangevraagd. Door statutenwijziging is de naam veranderd in: Spaar-Voorschot- bank „De Spaarkas", voor welke wijziging intusschen de Koninklijke goedkeuring is verkregen. Deze naamswijziging was noodzakelijk, omdat de vereeniging voortaan behalve spaarzegels te verkoopen, ook voorschotten in zegels zal verstrekken. Deze voorschotten worden verstrekt aan betrouwbare personen tegen een door de wet vastgestelde rente van 3 pCt., terwijl de afbetaling in wekelijksche termijnen kan geschieden. Ter vergadering traden een 15-tal winke liers als lid toe, waardoor deze vereeniging thans 50 winkeliers telt, zoodat de koo- pers met zegels volop keus hebben met het doen van hun inkoopen. In verband met de reorganisatie der vereeniging is het bestuur en bloc afgetre den. In het nieuwe bestuur werd gekozen als voorzitter, de heer J. W. A. Heusevelt en als bestuursleden de heeren G. Worm, J. H. Wagenaar, P. Termaat en J. Cloeck. Als administrateur werd aangesteld de heer J. G. Wagenaar, terwijl het kantoor van de Bank gevestigd is oo den Stationsweg. DE ONTBERINGEN ONZER VISSCHERS. Wederom bleek ons dezer dagen, hoe zwaar het leven van onze visschers is. De visscher J. G. uit Egmond aan Zee had ge monsterd op een Poolschen trawler. Er zijn enkele van deze trawlers, die varen met een grootendeels Nederlandsche bemanning en enkele Polen. De Poolsche regeering geeft voor deze trawlers subsidie, met de bedoe ling de trawler-visscherii vanuit Polen te stimuleeren en op den duur. als men over voldoende geschoolde Poolsche visschers beschikt, de trawler met een geheel Pool sche bemanning te laten varen. Tijdens de laatste reis brak eerst een lid van de bemanning, woonachtig te IJmui- den, een been. Hij werd in Denemarken op genomen in een ziekenhuis. Daarna brak de visscher J. G. uit Egmond aan Zee een arm. Hij moest liefst 9 dagen aan boord blijven alvorens geneeskundige hulp kon worden ingeroepen. Gedurende die 9 dagen stond zijn gage stil en ook sindsdien ontving hij geen enkele uitkeering, daar de Poolsche trawlers niet onder de Zee-Ongevallenwet vallen. Met veel moeite wist G. gedaan te krijgen dat hem tenminste reisgeld ver strekt werd van Odynia, waar Mi aan land gezet was, naar Amsterdam. Hoewel zelf moeilijk reizend met zijn gebroken arm, moest hij op deze reis nog zorgen voor zijn kameraad uit IJmuiden. die een been ge broken had Deze was namelijk uit het zie kenhuis in Denemarken na korten tijd op straat gezet, omdat de reederij zijn verole- ging niet verder betaalde Gelukkig liep juist op dien dag de trawler de haven bin nen en kon hem zoodoende meenemen naar Gdynia, vanwaar de beide patiënten ten slotte. zij het onder zéér moeilijke omstan digheden, per trein de thuisreis konden aanvaarden. Uit dit onopgesmukte relaas, dat de heer G. ons deed, blijkt eens te meer hoe moei lijk het visscher-sleven is en aan welke ge varen en ontberingen de visscher bloot staat Dat op de Poolsche trawlers ook in finan- tieel ODzicht bij ongevallen niet voor hem gezorgd wordt, is dan nog maar een bijko mende omstandigheid! COMMISSIE VOOR HUISVERZORGING VAN DE AFD. ALKMAAR VAN „HET WITTE KRUIS". Het 25e Jaarverslag van de Commissie voor Huisverzorging doet een blijden klank hooren. Dit jaar toch aldus het verslag mochten wjj ons 25-jarig beste an onder zeer veel belangstelling herdenken, hetgeen ons tot groote dankbaarheid stemde. In deze 25 jaar heeft Huisverzorging haar recht van be staan duidelijk bewezen. Het werk, dat na tuurlijk slechts bescheiden is begonnen, is in deze kwarteeuw uitgegroeid tot een in stelling, die in Alkmaar niet gemist zou kunnen worden. De zieke huisvrouw van eiken godsdienst of richting kan op medische aanvraag huis houdelijke hulp krijgen, kan zelf thuis wor den verzorgd en behoeft dus slechts in en kele zeer ernstige gevallen in een der zie kenhuizen te worden opgenomen. In het afgeloopen aar werd hulp verstrekt in 276 gezinnen (tegen 241 in 1936), welke hulp bestond uit 4387 heele, 1735 halvv „*n 703 waschdagen, terwijl 48 maal een toe slag werd gegeven. Van deze gezinnen waren 116 Prot., 107 R.K., 4 Oudkath., 2 Isr. en 5 van gemengd geloof, terwijl 42 tot geen kerk behoorden. Het loon, aan de verzorgsters betaald, be droeg 4772,06 (vorig jaar 4052,88). Subsidie der gemeente bedroeg 1600, van het Witte Kruis 400 (vorig jaar f 500). Aan contributies werd ontvangen t 751 (v. j. 822,75). Aan diverse giften, bijdragen der gezinnen enz. 1187,18. De totale in komsten bedroegen 4097,66, de totale uit gaven 4907,52, zoodat een tekort ontstond van 809,86, dat echter gedekt kon worden uit de reserve en de opbrengst der poppen- tentoonstelling. Het ledental liep helaas terug met 59, waarvan 35 bedankten, 14 uit Alkmaar ver trokken en 10 ons door overlijden ontvielen; bovendien verminderden nog 10 leden hun contributie. Dit bracht een groote vermin dering van inkomsten, n.L f 82,75. Verblij dend is, dat 9 nieuwe leden toetraden; het ledental bedraagt thans 515. Aan de beurt van aftreden was mevr. Palearivan Nieuwkujjk, die met algemeene stemmen werd herkozen. Mevr. Smit—Mulder is helaas uit Alk- Bioscopen. Roxy-themter, 7.45 ufcr, eerste hoofdnunv mer Spel met den dood (sens.); tweede hoofdnummer Bewaak dat meisje (detective film). Toegang boven 18 Jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Romeo en Julia (rom.); hoofdrollen Norma Shearer, Leslie Howard, John Barrymore. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Het geheime kenteeken (rom.-sens.); hoofdrol len Robert Taylor, Barbara Stanwyck en Victor Mc Laglen. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 17 Februari. 8 uur, geref. kerk aan de Oudegracht, spreker dr. J. C. v. d. Does voor het locaal comité der Unie „Een school met den bijbel". Vrijdag 18 Februari 8 uur, café Central, lezing met lichtbeel den over vaste planten en rotsplanten door C. Sipkes uit Haarlem. maar vertrokken; met haar verlofen wij een zeer gewaardeerd medewerkster, die steeds vol ijver de belangen van Huisverzorging diende. Als nieuwe bezoek-dame trad toe mevr. WalmaVelthuijs, terwijl ons 3 maanden assisteerde mevr. Beerends—Prins. Tot onzen spijt nam mevT. Peetv. d. Brink eind December om diverse redenen afscheid van ons. Wij zijn mevr. Peet zeer erkentelijk voor het werk, dat zij steeds met groote opge wektheid voor Huisverzorging heeft ge daan en zullen haar persoon zeer missen. Aangemoedigd door het groote succes, dat wij in 1936 hadden met de cursus voor hui selijke zieken-verpleging, is een nieuwe cursus in voorbereiding, te houden vanaf eind Januari 1938. Wij doen wederom een beroep op allen, die in staat zijn ons te steunen, om ons te helpen het mooie werk van Huisverzorging te kunnen voortzetten. (Ongecorrigeerd.) 101-JARIGE OVERLEDEN. In den ouderdom van 101 jaar is heden te Delft overleden de weduwe W. W. Ver- sluysvan Dolk. Zij vierde op 20 Januari j.L onder groote belangstelling den dag, waarop zij 101 jaar werd. GEEN AANGIFTE GEDAAN VOOR DE DIENSTPLICHT. 40 Gulden boete opgelegd. Veertien dagen geleden heeft de Haarlem- sche rechtbank een eigenaardig geval van dienstweigering behandeld. Terecht stond de 18-jarige H. van der C. uit Haarlem, omdat hij geen aangifte had gedaan voor de in schrijving voor den dienstplicht en ook geen gevolg had gegeven aan de oproep om voor den keuringsraad te verschijnen. Verdachte verklaarde,' dat zijn ouders hem dit hadden verboden.- Het O.M. requireerde f 100 boete. De verdediger, mr. P. Tideman, wees in zijn pleidooi op enkele tegenstrijdigheden in de wetgeving. Volgens het Burgerlijk Wetboek moet de vader de ouderlijke macht over zijn minderjarige kinderen uitoefenen. Op grond hiervan heeft hij dus het recht zijn zoon te verbieden aangifte te doen voor den dienstplicht. De dienstplichtwet eischt van den zoon evenwel, dat hij wel aangifte doet en bevat geen uitzonderingsbepaling ten aanzien van de gehoorzaamheid aan de ouderlijke macht. De rechtbank wees heden vonnis en legde den zoon 40 boete subs. twintig dagen hechtenis op. In het vonnis overwoog zij, dat de zede lijke plicht der minderjarige kinderen om hun ouders te gehoorzamen zijn begren zing vindt in maatregelen en wetten van publiekrechtelijken aard. OP GROEP SCHOOLKINDEREN- INGEREDEN. Op 18 September van het vorige jaar is een automobiliste uit Vlaardingen, mevr. R. de V., die geen rijbewijs had en onder toezicht reed van den heer van der M.. eveneens uit Vlaardingen, op den Heereweg te Heemstede op een groep schoolkinderen ingereden, toen zij bij het passeeren van een andere auto haar tegenwoordigheid van geest verloor. Zeven kinderen worden ge wond, waarvan drie vrij ernstig. Het O.M. had veertien dagen geleden, zoo wel tegen de vrouw als tegen van der M. 50 boete geëischt. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde mevrouw de V. tot 1 50 boete benevens een voorwaardelijke hechtenis- straf van een maand met drie jaar proeftijd, met de bijzondere bepaling, dat zij gedu rende dien tijd geen auto mag besturen. De heer van der M. werd vrijgesproken. OVERGANGSMAATREGELEN SLAGERSBEDRIJF. Inzake de vestigingswet. De minister van Economische Zaken heeft de overgangsmaatregelen speciaal voor ouderen in het slagersbedrijf voor de vak bekwaamheid vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem by het vestigingsbesluit slagersbedrijf gegeven bevoegdheid om een verklaring af te geven, dat men aan de mlnimum-eischen var. vakbekwaamheid voldoet (art. 5 lid 2 sub c.) Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 minstens 32 jaar zijn, indien zij a. Op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij gedu rende de laatste 10 jaren minstens 7 jaar In volledigen werkkring of volledige betrek king in het bedrijf werkzaam zijn geweest, b. zoons of dochters van een gevestigden ondernemer ten aanzien van de opvolging van hun vader, mits zij gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaar in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest, Clinge Doorcnbos. e. Personen, die op 1 Januari 1937 op traden als vennoot in een gevestigde onder neming en gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werk zaam zijn geweest. d. Beheerders (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en ge durende de laatste 10 jaren minstens 7 ja ren in volledigen werkkring of volledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn ge weest. De minister heeft voorts bij beschikking van 15 Febr. 1938 no. 14833m directie van handel en nijverheid gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 16 Febr. 1938, alsnog als diploma, hetwelk algeheele vrijstelling geeft van het examen handels kennis, aangewezen het einddiploma van den dagcursus van de eerste Nederlandsche slagersvakschool te Utrecht voorzoover de handteekening van den gecommitteerde van den minister van economische zaken draagt, (diploma's uitgereikt na 1 December 1937), terwijl tevens vastgesteld is, dat de bezit ters van genoemd diploma uitgereikt vóór 1 December 1937, hetwelk niet de handtee kening van den gecommitteerde van den mi nister draagt, in aanmerking kunnen komen voor een ministerieele verklari ig, dat men aan de minimumeischen van handelskennis voldoet. LEVENSVERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ OPGELICHT. 11/2 jaar geëischt. Hedenmiddag had zich voor de Haar- lemsche rechtbank, wegens valschheid In geschrifte, te verantwoorden de 54-jarige verzekeringsagent P. V., die de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden voor ruim 28 000 heeft be nadeeld. V. vroeg onder een voorwendsel van zijn klanten de polis, welke hij met een verzoek om leening naar het hoofdkantoor in Leeu warden zond. Daar werd de vereischte clausule op de polis aangebracht. V. plakte hier echter een strookje papier over. Vervolgens maakte hij een valsche schuld bekentenis. De verzekerden «regen hun polis terug en koesterden geen argwaan, evenmin als de maatschappij die de ge vraagde geldsom prompt uitbetaalde. Toen echter een familie in Haarlem-Noord geld op haar polis wilde opnemen, kreeg zij van de maatschappij bericht, dat reeds 300 was geleend. V. werd aan den tand gevoeld, en trachtte nog den polishouder om te k oo pen. hetgeen hem echter niet gelukte. Ongeveer een maand geleden wilde men hem arresteeren, doch hij bleek de vlucht te hebben genomen Den volgenden dag werd hij bij Spaarndam aangehouden. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank zal op 3 Maart uitspraak doen. DOODELIJK ONGEVAL IN GYMNASTIEKLOKAAL. In het gymnastieklokaal van de R.K. Ulo te Amersfoort is gisteravond tijdens een generale repetitie voor een uitvoering van de R.K gymnastiekvereeniging „St. Huber- tus" de dienstplichtige sergeant Vis uit Utrecht bij een oefening aan de ringen zoodanig komen te vallen, dat zij naar het militair hospitaal moest worden vervoerd. In den afgeloopen nacht is het slachtoffer, dat te Amersfoort in garnizoen lag, aan de verwondingen overleden. BOTERNOTEER1NG. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 28 cent per K g. Men verneemt, dat alle voor Zondag tus- schen 11.45 en 17 uur vastgestelde sport wedstrijden afgelast zijn om het publiek in de gelegenheid te stellen Hitler's rede aan te hooren. De Rijksdag komt te 13 uur bij een. De rede van den Führer zou anderhalf uur duren. NIEUWTJES ONDER DE EENJARIGE SNIJBLOEMEN. Al hebben we nog zoo n klein tuintje, we willen er toch allemaal graag in de zomermaanden wat bloemen uit snijden, en al hebben we nog zoo'n aardig muurtje of rotsgroepje, in den zomer hebben we ongetwijfeld meer noodig, en dan houden we toch als 't eenigszins kan een klein zonnig hoekje over voor wat snijbloemen. Er zijn thans weer enkele fraaie nieuwigheden in den handel, die we hier gaarne naar voren willen brengen. Allereerst een nieuwe Aater, de reuzen Pioen, in de kleuren, wit donkerrose en azuurblauw, de grootstbloemige van alle bestaande Asters, zij is laatbloeiend, en heeft een forsche groeiwijze, wordt 80 c.M. hoog en levert bloemen van 10-14 cjfc doorsnede, die voor snijbloem buiteuge. woon geschikt zijn. Om echter succeitnet Asters te hebben, dienen we ze in de zon te zetten, en daarbij op een flink om gespit, voedzaam plekje grond, daaraan wat korrelmest toe te voegen, is bovendien zeer aan te bevelen. Dan komen we thans aan een fraaie nieuwe snijbloem, de Chrysanthemum segetum Zebra, waaraan de bloemen een doorsnede hebben van 5 c.M., geel van kleur zijn, en daarbij rood omrand, zoodat een alleraardigst effect wordt verkregen. De eenjarige Chrysanthemums verdragen niet te vetten grond, omdat zij dan te wild uitgroeien, en daarbij verlangen zij vrij veel tusschenruimte. Een zeer populaire snijbloem is <je Leptosyne. waar thans een dubbelen, vorm van aangeboden wordt, de Leptosyne Golden Rosette. botergeel van kleur, de Dahlia-achtige bloemen staan op 46 c.M. lange bloemstengels en hebben een door snede van 34 c.M. Zij bloeien reeds 5 a 6 weken na de uitzaaiing, wanneer zij op een zonnig plekje staan, en als Asters be handeld worden. En dan mogen we vooral niet de eerste hooggroeierde Afrikaan, waarvan het loof dien onaangenamen geur mist, niet ver geten, de Taeetes ereca fl.pl. Burpee Gold. Voor hen die Afrikanen als snijbloemen schuwen om die onaangename eigenschap, is deze reuklooze vorm een uitkomst. De oranje gele bloemen hebben een fraaien lossen Anjerachtigen vorm. Zij verlangen vooral volle zon, en niet te vetten grond omdat zij zich dan te welig ontwikkelen. Tenslotte nog de Zinnia elegane fl.pl. Frühwunder, waarvan eerst alleen een zalmroode tint verkrijgbaar was, doch die thans ook in rose en oranje wordt aange boden. En door den vroegen bloei èn door de lange dunnen stengels zijn het ideale snijbloemen. A. C. MULLER—IDZERDA. Steun tuinders. Door een 10-tal tuinders is een verzoek aan den minister gericht om een steunrege ling. Ook is verzocht om hier evenals ei- ders de spitregeling in te voeren. Nieuw raadslid. Door het centraal stembureau is in de vacature van wijlen den heer P. van 't Veer gekozen verklaard de heer J. Rus Czn. (Tuindorp), die deze benoeming aanvaard heeft. Verhooging belasting. Hoewel we half Februari zijn, is de be grooting 1938 nog niet behandeld. In den Haag en Haarlem besteedt men blijkbaar veel werk aan de begrooting. Er zal staat vast weer belastïngverhooginjbl*' men. Waarschijnlijk is, dat de belastalp aan het maximum zullen komen. In hotel Concordia alhier werd Woens dagavond een bijeenkomst gehouden, geor ganiseerd door het kringbestuur van den Nederlandschen Tuindersbond, waar spreker optrad de heer W. van Dok uit Be- verwijk, met ais onderwerp: de vaste lasten, de schuldherleiding enz. De heer v. Dok schetste de moeilijke om standigheden, waaronder de bedrijven t an worden gevoerd. Men hoopt thans op de kans die niet bestaat. De exp oi a verhoudingen zijn niet in overeenstemmias te brengen met de bedrijfsuitkomsten. het bedrijf geïnvesteerde waarde is veerd, de credietwaardigheid verdwenen de schulden zijn minstens verdubbel hypotheekbanken, die eerst een hypo op het platteland hadden van 50 tot Pj» hebben er nu een van ongeveer 120 P^1- tuinders hebben zich niet uit «peculatiezucn in de schulden gestoken. Spr. gaf ee" schildering van de wijze, waarop *eze n schen thans door deurwaarders en advo worden achterna gezeten. De vaste l* dienen in overeenstemming te woraen bracht met de waarde van het oogen5 massa-executies welke zullen 8es^ te dienen de tuindersorganisaties teg goan. ip |oC" In dit verband herinnerde spr. aan zegging van minister Steenberghe, <-a wel bereid was, om de mogelijkheid v overbrugging van de 60 op 100 pC ,dej zien en om de beide partijen do0^ van plaatselijke commissies tot elka brengen. Van wettelijke maatregelen evenwel niets weten. ui„rvoor De steun van de kleine boeren is een bewijs. De hoogere tasten won aan_ de berekening van den steun niet in <jat merking genomen, hetgeen beteeken alleen de bedrijven, die niet boven a de zijn belast, kunnen blijven bestaan. Aan de te treffen maatregelen s n jcj den weg de privaatrechterlijke L' jjgp van den eigendom, welke niet mag

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2