VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. GEMENGD NIEUWS. Provinciaal Tlieuws Billijke stallingstarieven de N.V. Nassau Garage. Spoet Witter dan wit Sociëteit te Krommenie een prooi der vlammen. Verkeersonge'ukken. HEILOO BERKHOUT ST. PANCRAS EGMOND AAN ZEE NOORDSCHARWOUDE1 LANGENDIJK Nederlandsch elftal samengesteld. TWEEDE BLAD. 3 worden Uw tanden indien U poetst met Tube (50 en 40 ct. Doos 20 ct. ItfOnOL PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL. Prins Bernhard heeft gistermiddag een kort bezoek aan Schiphol gebracht om particu liere vrienden te begroeten, die ook bü het huwelijk als gasten aanwezig zyn geweest en thans op doorreis per vliegtuig aan kwamen. Autotocht van den prins. Prins Bernhard is gistermiddag omstreeks 4 uur van het paleis Soestdijk uitgereden vóór het maken van een autotocht in de omgeving. Ditmaal werd geen gebruik ge maakt van de „Cord", maar van de nieuwe Ford auto. Gisteravond te kwart over 7 is brand uitgebroken in de Sociëteit „Ons Ge noegen te Krommenie, eigendom van den heer J. Bogte. Het vuur ontstond in de groote zaal door het in brand geraken van den schoorsteen. Terstond daarna vatte het plafond vlam, dat geheel uit riet en kalk bestaat. Korten tijd later sloegen de vlammen uit het dak fel naar buiten. De brandweer uit Krommenie, onder lei ding van commandant F. Stuurman, rukte met twee spuiten aan, doch zij slaagde er niet in ook maar een gedeelte van het circa vijftig meter diepe en zes meter breede, ge heel uit hout opgetrokken pand, te redden. De koffiekamer en de ouderwetsrhe kort geleden gerestaureerde kolfbaan, welke ook als vergader-, tooneel- en danszaal dienst deed, benevens het woonhuis, brandden ge heel af. Vele vereenigingseigendommen, vaandels en trofeeën gingen mede ver loren. De belendende perceelen wist de brand weer met moeite te sparen. Verzekering dekt de schade. „DE BEDREIGINGEN VAN HET CHRISTENDOM". Lezing dr. W. Banning. Dr. W. Banning sprak gisteravond voor „de vrije gemeente" te Amsterdam over de bedreigingen van het christendom. Na een korte beschouwing over den strijd, welke het christendom in onze dagen in Rusland en Duitschland te voeren heeft, kwam spreker tot de kern van zijn betoog. In vroeger tijden was in Europa de chris telijke levensbeschouwing het geestelijk bezit van ieder persoonlijk. Thans is dit niet meer zoo sterk het ge val. Een vorige generatie brak met de kerk, maar had uit die kerk, waarmede zij brak, toch een geestelijk bezit gered. Nu wordt een generatie volwassen, die weinig of geen bewust christelijke levensbeschouwing heeft meegekregen op haar levensweg. De sa menleving is in groepen uiteengevallen wat weten de meesten van ons van de nooden van het gezin van iemand, die reeds jaren werkloos is en geen kans ziet weer in het arbeidsproces te worden opgenomen. Het verdwijnen van het christendom uit de Europeesche beschaving zou ontegenzeg- genlijk onoverzienbare gevolgen hebben. Spreker is niet pessimistisch. Zeker vele persoonlijke idealen zullen wij misschien moeten opgeven en andere nooit verwezen lijkt zien. Laat ons echter trouw blijven aan onze hoogste idealen. De Goddelijke wegen zijn anders dan de menschelijke wegen. Gods tempel wordt gebouwd door gewone zondige menschen, die deze geloofsovertui ging Jtiogen hebben, dat uiteindelijk Gods bedoelingen toch verwezenlijkt worden. DE OPHEFFING VAN STATIONS. Op verlaging der spoorwegabonne menten aangedrongen. Door het Tweede Kamerlid dr. Vos zijn aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de minister niet van meening, dat de opheffing van meer dan 100 stations en de verkleining van 't spoorwegnet door de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen na- deelen medebrengt voor allen, die op het reizen per abonnement zijn aangewezen? Wil de minister mededeelen, of bij de directie der Nederlandsche Spoorwegen het voornemen bestaat, den prijs der abonne menten te verlagen? Wil de minister, zoo noodig, bevorderen, dat de prijs der spoorwegabonnementen wordt verlaagd? Glimlachje ..Ik moet met mijn oogen naar den dokter, vrouwtje! 't Is net of ik er een waas voor heb, en dan zie ik niets dan kleine zwarte stipjes!" ,.0, George, zoo heb ik het ook, 't is hoogst modern!" AMSTERDAM EN DE JODEN. Lezing dr. P. H. Ritter Jr. Voor de Amsterdamsche joodsche sociëteit ..De Schakel" heeft dr. P. H. Ritter gespro ken over het onderwerp „.Amsterdam en de joden". Wy leven, aldus begon spr., in een zwa- ren tijd, in een tijd van grooten druk, voor al voor het jodendom. Spr. liet uitkomen, welke belangrijke rol de joden op cultureel en economisch gebied in de historie van Amsterdam hebben ge speeld om de Nederlandsche hoofdstad mede tot een blijvend wereldcentrum van hoog aanzien te maken. Reeds de Portugeezen, die in de tweede helft van de zeventiende eeuw naar Nederland zijn uitgeweken, hebben een grooten invloed gehad onder andere op de ontwikkeling der diamantindustrie. In de negentiende eeuw zien we namen van groote figuren als dr. Sarphati, die den stoot gaf tot oprichting van het Paleis van Volksvlijt, waarin hij zich dacht de ont wikkeling van de volkscultuur. Verder mr. J- A. Levy, de wijsgeer, de rechtesphilo- sooph, de theoretisch liberaal, en A. C. Wert- heim, de liberale econoom. Daarna volgde de sociaal-democratische periode van Amsterdam met Henri Polak als markante centrale figuur, zeer geliefd in de moderne arbeidsbeweging, een periode waarvan de stoere burcht van den arbeid in het Plantage-kwartier thans een blijvend monument is. Om Henri Polak heen groe- peeren zich de figuren van zijn broeder, van Herman Heyermans, van Querido, e.a. Tot slot somde dr. Ritter de kenmerken van het joodsche karakter op: intelligentie, levèndigheid, algemeen menschelijkheids- gevoel en saamhoorigheidszin vooral. En deze zijn cok die van den Amsterdammer, de gezonde humor hebben beide gemeen. De Amsterdammer en de Amsterdamsche jood zij vullen elkaar in deze eigenschappen op gelukkige wijze aan, in datgene wat den joden en Amsterdammers verbindt ook, in de worsteling om Amsterdam groot te ma ken, en in beider sterken zin voor vrijheid. VELDWACHTER ZIET OOIEVAAR. De gemeenteveldwachter te Lienden heeft dezer dagen reeds een ooievaar gezien. Het is wel vroeg in het jaar, dat deze lentebode zich vertoont. De ooievaar scheen niet erg wolkom te zijn bij zijn familieleden, want hij geraakte in een ernstig gevecht met een. tweetal reigers. RONSELARIJ VOOR SPANJE. Twee jongelui gereed om te vertrekken. Dinsdagavond is in de zoogenaamde Pijp te Amsterdam aangehouden een man, verdacht van ronselarij voor Spanje. Deze man was in onderhandeling met een tweetal jongemannen, waarvan de een nog minderjarig is. Hij had hun juist geld en de noodige bescheiden gegeven, zoodat beiden gistermorgen naar Spanje Konden vertrek ken. De zaak was net beklonken, toen de ronselaar door de politie werd aangehouden. Nadat hem op het hoofdbureau een verhoor was afgenomen, is de man weer op vrije voeten gesteld. Gistermorgen is nog een tweede persoon aangehouden, die er even eens van wordt verdacht de hand in deze zaak te hebben gehad. INFANTERIELICHTING 1938. Wijziging in de data van opkomst en groot verlof. In afwijking met hetgeen oorspronkelijk was vastgesteld heeft de minister van De fensie bepaald, dat: de 1ste ploeg der lich ting 1938 van de infanterie op 25 Maart a.s. met groot verlof zal vertrekken (oorspron kelijk 19 Maart), terwijl de Ile ploeg van 1938 op 31 Maart in werkelijken dienst zal komen (oorspronkelijk 21 Maart) en op 13 September 1938 met groot verlof zal ver trekken (oorspronkelijk 3 September). De tijdstippen van opkomst voor her halingsoefeningen van de lichtingen 1932 en 1934 blijven ongewijzigd, terwijl de datum van opkomst voor de lichtingen 1927 en 1928 nog nader zal worden bekend gemaakt. WEER EEN BUITENBRAND BIJ „VREDESTEIN". Voor de tweede maal binnen drie dagen is de Haagsche brandweer voor het alarm „zware buitenbrand" moeten uitrukken naar het terrein van de „Vredestein"-rubber- fabrieken aan den Haagweg te Loosduinen. Men zal zich herinneren, dat Maandag ochtend op de afvalplaats van deze fabriek een groote hoeveelheid waardelooze en ge deeltelijk voor verniet'ging bestemde rub- berafval in brand geraakte. Dat het vuur met groote hardnekkigheid heeft gewoed, en is blijven nasmeulen, kan worden opgemaakt uit het feit, dat om streeks middernacht de vlammen opnieuw fel uitsloegen. AUTO TE WATER GEREDEN. De Inzittenden gered. Gisteravond moest de chauffeur S. uit Heerenveen, twee vrouwen met twee kinde ren naar St. Nicolaasga brengen. Te Hasker- horne kwam een vrachtauto uit een zijweg en om een aanrijding te voorkomen wierp de chauffeur in volle vaart het stuur om- Hij kwam met de wielen tegen de tram rails terecht, waardoor de auto over den kop sloeg en te water raakte. De inzittenden liepen allên verwondingen op en kregen een nat pak. Na verbonden te zijn, zijn zij naar huis vervoerd. Het onbewaakte oogenblik. - Te Schayk is het vijfjarig dochtertje van den landbou wer A. Albers in een teil kokend water gevallen. Ernstig gewond is de kleine naar het ziekenhuis vervoerd waar het aan de gevolgen is overleden. Te Beugen viel het tweejarig zoontje van de wed. L. in een kuip kokend water. Ook deze kleine bezweek in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. Tragisch einde. - De 89-jarige van de R., die zeer slecht van gezicht is, is gister middag op de Turfmarkt te Haarlem, toen hij aan den waterkant vogels wilde voeren, in het Spaarne gevallen. De aan de Wete ringschans te Amsterdam wonende heer Nagel, die juist passeerde, sprong hem na en wist den ouden man, die reeds bewuste loos was op den wal te brengen. De drenke ling werd naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar hij na enkele uren is overleden. Ontvangsten door de koningin. - De intendant van het paleis Soestdijk, jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, werd met zijn echtgenoöte gistermiddag te half zes door de koningin ten paleize Soestdijk ontvangen. Te ongeveer 6 uur ontving de koningin in particuliere audiëntie den burgemeester van Soest, mr. W. A. J. Visser en diens echt- genoote mevr. Visser geb. jkvr. de Geer. Deze audiëntie duurde ongeveer een half uur. Meisje brak beide beenen. - Te Hoog- made is het 6-jarig dochtertje van den heer J. A. Baak by het spelen tegen een passee- rende auto geloopen, welke werd bestuurd door den slager N. D. uit Rijnsaterwoude. Het kind bleek ernstige verwondingen te hebben opgeloopen; o.a. had het beide bee- ner. gebroken, een zelfs op twee plaatsen. Het meisje is naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. J. A. Bata in ons land. - De algemeene leider van het schoenenconcern, de heer J. A. Bata, kwam Dinsdag op zijn zakenreis naar Nederland, teneinde zijn fabrieken hier te lande te bezoeken. Het bestuur van de NederlandschTsjechoslowaaksche kamer van koophandel heeft hem by deze gelegen heid een diner, in „de Groote Club" te Am sterdam aangeboden, waaraan, naast de be stuursleden der kamer, vele vooraanstaande personen uit het Nederlandsche economi sche leven, benevens de beide consuls-gene raal uit Amsterdam en Rotterdam aanzaten. Aan het diner werd tevens deelgenomen door verschillende leden van de Nederland sche handelsdelegatie, die onlangs een be zoek hebben gebracht aan Tsjechoslowakije. 'n Vrouwelijke wethouder te Leeuwar den. - In de gisteravond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Leeuwarden is in de vacature-Hellema (V.D.) benoemd tot wethouder mavi. H. C. BuismanBlok Wybrandi, eveneens V. D. Roodvonk op Hageveld. - Op het klein seminarie Hageveld te Heemstede zyn en kele gevallen van roodvonk geconstateerd. In verband daarmede werd het veiliger ge acht de lessen voor eenigen tijd te onder breken en is aan de studenten veertien dagen vacantie gegeven. Verduistering? - Toen gisterochtend ten postkantore te Middelburg vanwege het hoofdbestuur van de P.T.T. controle op de kasmiddelen plaats had, constateerde men in de kas van één der bedienden een tekort van ongeveer 275. Van het tekort is aan gifte gedaan bij de politie, die de zaak in onderzoek heeft. Geheime distilleerderij. - De recherche heeft gisteren in samenwerking met de ambtenaren der accijnzen een inval gedaan in een perceel aan het Broersveld te Schie dam, bewoond door B. S. Daar werd een ge heime distilleerderij aangetroffen. Een dis- tilleertoestel en koelvat, een voorraad grondstoffen en een hoeveelheid gedistil leerd zijn in beslag genomen. Rijksmiddelen in Januari. - De rijks middelen brachten in Januari 33.340 mil- lioen op tegenover 30.364 millioen in Januari 1937 en 35.765 millioen als 1/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft was eind Januari 36.810 millioen op kohier ge bracht, tegen 32.462 millioen op 31 Januari 1937. GRONDEN IN GEESTMERAMBACHT TOEGEWEZEN. Gister heeft een ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat de gronden aan de diverse tuinders uit den westelijken proef- polder ter vervanging der overgenomen perceelen toegewezen. Met het noordelijk deel van dien proef- polder wordt de volgende maand begon nen. Het land uit het zuidelijke deel moet 15 November schoofbloot zijn. De schei dingslijn gaat langs de Zuidersloot. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320 V.A.R.A.-vergadering. De V.A.R.A.-afdeeling te Heiloo kwam in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarversla gen bleek een gestadige groei van het leden tal. Het bestuur werd als volgt samengesteld. N. Speur, voorzitter, D. Visser, secretaris, Jb. Speur, penningmeester en J. A. Peters en H. Stam, leden. Door verschillende leden-abonné's op de plaatselijke radio-centrale werd critiek uit geoefend op het doorgeven van de uitzen dingen. Aan het bestuur werd opdracht ge geven de noodige stappen te doen, om hier in verbetering te brengen. De overgangstoestand. Gelijktijdig met de eerste uitkeerir.g volgens de z.g. rijksregeling is door de be sturen der plaatselijke vakbondsafdeelingen, aangesloten bij het N.V.V. aan het gemeente bestuur gevraagd, om de overgangstoe stand ook te doen uitbetalen. Het gemeente bestuur kon dit nog niet doen omdat het eerst door den minister van Sociale Zaken onderzocht moest worden. Genoemde be sturen hebben nu het N.V.V.-mestuur met deze zaak in kennis gesteld. Mooie opdracht. Naar wy vernemen is aan den heer P. Klok Jz. alhier opgedragen voor de N.V. N.A.C.O. het maken van een heerenhuis, garage, 200 M2., met bovenwoning, kantoor, perron enz. te Egmond aan Zee. Huisvlijttentoonstelling. De damesclub W. I. K. hield Dinsdag en Woensdag een huisvlijttentoonstelling in 't lokaal van den hr. Bouwstra, welke ten volle is geslaagd. Vele inzendingen waren te be wonderen, echter de schooljeugd bleef verre achter bij voorgaande jaren. De tentoonstel ling kon zich in een druk bezoek verheu gen. De prijzen werden als volgt toegekend: Groep vrije inzendingen van 1416 jaar. Ie pr. Simon Zeegers schilderwerk; 2e pr. Simon Zeegers teekenwerk; 3e pr. Maar ten Schuit teekenwerk; 3e pr. Annie Vol kers Pd-, jurkje; 3e pr. Jannie Zeeman, zakdoekje. Ie pr. Bart Rol hijschkraan; 2e pr. Simon Zeegers tafelbiljart. Groep hoogere klassen lagere school. Ie pr. J. Tromp, knutselwerk; 2e pr. Henk de Jong eierrek; 2e pr. Geesje Schot brei werk; 2e pr. Jan Groot teekenwerk; le pr. Nelie Vos kussen; 3e pr. Annie Groen tafel laken. Groep 3e en 4e klassen. le pr. Corrie Schuit; 2e pr. Greetje Schram; 2e pr. D v. d. Woude. Groep le en 2e klassen: le pr. Alie Nieuw- land; 2e pr. Annie Zeegers. Kleutergroep, le pr. Greetje Wognum; le pr. J. v. d. Woude; le pr. J. v. d. Woude. Groep vrije inzendingen, le pr. de heer Verweel brandschilderwerk; le pr. de heer Verburgt poppenkamer; 2e pr. de heer Verburgt schemerlamp; 3e pr. K. v. Graft boot; 4e pr. A. Wognum lamp; 3e pr. mw. C. Dobber-Ochquee kleedje; 2e pr. mw. G. Balder kleedje; 4e pr. Onder Ons Zuidscharwoude kleedje; 4e pr. mw. v. d. Oord-Rampen onderjurk; 3e pr. mw. T. de Ruiter kleedje; le pr. mw. Meier-Peere boom kleedje; 3e pr. mw. R. Rol boekom slag; le pr. mw. Verburgt-Groot slaapka merkleed; le pr. de heer C. Tenty schilde rij; le pr. mw. Verburgt-Groot sprei; 2e pr. mw. M. de Vries sprei; le pr. dames de Jong sprei; 2e pr. mw. M. Keizer kussen; 4e pr. mw. A. Heuvel ontbijtlaken; 2e pr. mw. A. Volkers Sd. ontbytlaken; le pr. mw, A. Kriek schilderijtje. Van de verschillende attracties werd druk gebruik gemaakt. De prijzen werden ge wonnen als volgt. Taart raden A. Bobel- dijk. Groote bolerospel. le pr. C. v. Bodegra ven; 2e pr, mw. Vijzelaar-Gerritsen; 3e pr. K. Kostelijk Zuidscharwoude; 4e pr. C. v. Bodegraven; 5e pr. S. Zeegers. Kleine bolerospel le pr. N. v. d. Hurk; 2e pr. J. de Jong; 3e pr. M. Smit; 4e pr. mw. Molenaar; 4e pr. mw. Boot; 5e pr. mw. Verburgt. Aantal meters katoen aan sorei verwerkt 9001 meter J. v. Kampen. Pop verjaardag 16 Febr. A. Bobeldyk. N. A. C. O.-station. De N. A. C. O., die by het beginpunt der bussen aan de Trompenbergstraat nu een garage met ruim parkeerterrein heeft, zal binnenkort daarbij een station inrichten. Er zal o.m. een kantoor met wachtkamer en toiletten gebouwd worden. Werkverschaffing voor 2 maanden. Met ingang van 21 Februari zullen 15 werkloozen uit deze gemeente tewerkge steld worden bij de werkverschaffing op het provinciaal landgoed Egmond. Het werk zal ongeveer 2 maanden duren. De Rattendag. Dinsdag werd alhier de rattenverdel- gingsdag gehouden door de tuinbouwver- eeniging. Het vergiftige brood werd op verscheidene plaatsen neergelegd, o.a. ook by de gemeentelijke vuilnisbelt. Voor zoover dit werd gadegeslagen werd het brood gretig weggehaald, zoodat ge hoopt wordt, dat deze bestrijding doelmatig zal wezen. Te Zuidscharwoude en Broek op Langen- dijk is er nog geen vergif uitgestrooid met het oog op de weersgesteldheid. Wij kunnen nog mededeelen, dat ook door de tuinbouwvereenigingen te Sint Pancras en Koedijk aan deze bestrijding zal worden medegewerkt, zoodat de langstaar ten nog wat te wachten staat. Maximum-factuurprijzen. De maximum-factuurpryzen voor Duitschland, welke Maandag voor Deen- sche wittekool en gelekool werden verlaagd van 43.50 per 100 K.g., zijn Dinsdag verhoogd tot 4.50 per 100 K.g, Weer de 100.000. Naar men ons mededeelt, is er weer een gedeelte van den hoofdprijs van de loterij „De Witte Stad", groot 100.000 op den Langendijk terecht gekomen. Dit is thans de vierde maal achtereen, dat een of meerdere Langendljkers met de hon derdduizend werden verblijd. Ook in de Heerhugowaard zullen zeer waarschijnlijk eenige gelukkigen zyn. 1 Voetbal. Na afloop van den wedstrijd Bondselftal Newport te Rotterdam heeft de keuze commissie van den Koninklijken Neder- landschen voetbalbond het Nederlandsch elftal dat Zondag 27 Februari in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen België zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Weber (AGOVV) en Caldenhove (DWS). Midden: Paauwe (Feyenoord), Anderie- sen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas) Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feyenoord), Smit (Haarlem) en Mynders (DFC). Als reserves zyn aanwezen: Dijkstra (ZFC), Pienter (Be Quick), Ooms (DWV) en Vrauwdeunt (Feyenoord). Zwemmen. JEUGD-WEDSTRLJDEN IN „DE OVERDEKTE". Zondagmiddag a.s. Ten einde in het bijzonder de jeugd eens een goede startgelegenheid te verschaffen zijn door het bestuur van den zwemkring „Noordholland boven het IJ" jeugdwedstrij den georganiseerd, die Zondag 20 Febr. a.s., 's middags 2.30 uur, in ,de Overdekte" alhier, gehouden zullen worden. Deze wedstrijden zijn tevens bedoeld als selectie-wedstrijden, om jeugdige zwem- mers(sters) met aanleg uit te noodigen tot het volgen van een gecentraliseerde trai ning voor de Olympische Spelen in 1940. Een bijzondere prikkel dus om in het bezit te komen van de fraaie diploma's van den kring Noordholland boven het IJ. Te meer daar D. A. W. het voornamelijk van zijn jeugdige krachten moet hebben, zooals herhaaldelijk uit de wedstrijd-resul taten van het vorige seizoen is gebleken, lijdt het geen twijfel of onze Alkmaarsche zwemvereeniging zal goed op deze wed strijden vertegenwoordigd zijn. Het uit estafettes en persoonlijke num mers bestaande programma wordt besloten door 2 polc-wedstrijden voor de winter competitie, namelijk D. A. W. INereus II en D. A. W. II—Nereus III. 155 D volgende dag moesten Flip en Wip zich al vroeg reisvaardig maken. Flip ging eerst naar den kabouterkoning om toestemming vragen en Wip bracht intus sen een visite aar den eekhoorn-president. De kabouterkoning, die nog niet goed wakker was, zat z'n ogen nog uit te wrij ven, toen Flip zich bij hem liet aan dienen. 156. De koning was zeer verwonderd, dat Flip al zó vroeg wakker was na zo'n drukke dag. Je bent vandaag toch niet wéér jarig?, vroeg hij. „Nee. maar Wip en ik gaan op reis en nu kom ik u vragen of U het goed vindt, dat ik ons kabouter- land zo lang verlaat."

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7